DE BLIJDE MEDEDEEUNG IP*"*, De Nieuwe Regeering. Zwem-„training". Babyzaak VAN WEERT GIERSTRAAT 20-23 BERICHT Het belangrijkste '5"4e TAARO.W'C No. T6S54 VërscKïfnï r!ao;eïij1v;s. ïïeliaïvê op Zon- en Feestcïa^erï. DONDERDAG 24 JUNI 1937 HAARLEM S DAGBLAD DirectieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72VÜ. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTlëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abofmès. Levenslange ongeschiktheid f 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.T-TFDFK' i a PAfTMA'C Nog afzonderlijke verzekering voor atoonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. ni^-U-CviN X -« De samenstelling van de nieuwe regeering is tenslotte bij haar bekendmaking niet meer als een verrassing gekomen. In de laatste da gen was het volkomen duidelijk geworden dat het in de richting van een coalitie-regeering ging. Zoo heeft Nederland dan voor het eerst na lange jaren weer een parlementair kabinet, steunend op een vaste meerderheid van 56 zetels in de Tweede Kamer (31 R.K., 17 A.R. en 8 C.H.) De drie partijen zijn erin vertegen woordigd door vier R.K., drie A.R. en twee C.H., terwijl de tiende benoemde, de nieuwe minis ter van Waterstaat mr, dr. ir. van Buuren, als partijloos „vakminister" wordt aangeduid. Velen zullen het overigens niet zonder belang vinden dat hij een man van Katholieken huize is. De elfde ministerplaats is nog niet vervuld. Dr. Colijn beheert Buitenlandsche Za ken ad interim. Dit departement is in het ver leden (ook in het pas afgetreden ministerie) vaak in handen van een partijloos diplomaat geweest. Misschien zal dat binnenkort opnieuw geschieden; de mogelijkheid schijnt ook open te staan dat op deze post nog een lid van een van de Prot. Chr. partijen wordt benoemd. In overeenstemming met de houding, door dr. Colijn tijdens zijn vermaarde verkiezings- tournée aangenomen, is deze coalitie-regee- ring zeker niet. Hij was toen kennelijk de man van de regeering op breede basis en ver schillende uitlatingen zijnerzijds, met name ten aanzien van den v. d. minister van Finan ciën mr. P. J. Oud, wekten algemeen de ver wachting dat hij als formateur van een nieuwe regeering dezen vorm persé zou willen hand haven. Het verkiezings-succes van de vrijzin nig-democraten en een uitlating van den mi nister-president op den verkiezingsavond, toen hij van een overwinning van de regeering sprak, versterkten deze meening. Zooals men weet werd hem daarna door H. M. de Koningin de formatie-opdracht in den ruimst mogelijken zin gegeven. Hare Majesteit bond den formateur in haar op dracht dus niet aan eenigen bepaalden vorm: noch aan een parlementair, noch aan een extra-parlementair kabinet, evenmin aan „de breede basis" als aan een partijregeering. Het verloop van de formatie is veelbewogen, maar niet lang van duur geweest. Een uiteen zetting van dat verloop heb ik op deze plaats nog in ons nummer van Maandag 1.1. gegeven en daarin ook de mogelijkheden opgesomd, met een coalitiekabinet onder leiding van dr. Colijn als mogelijkheid nr. 1. Inderdaad is die thans bewaarheid. Gebleken is dat de velen die als niet-A.-R. hun stem op dr. Colijn, dat wil zeggen op de A.-R. lijst hebben uitgebracht, daarmee de vervanging van een extra-parlementair be wind ep breede basis door een coalitieregee- ring hebben bewerkt. Dit was kennelijk hun bedoeling niet. Overwegingen omtrent hun bedoelingen hebben evenwel niet den door slag gegeven. De feitelijke toestand, gescha pen door het verschijnsel van een A.-R. Partij die 17 ïnstede van 12 zetels haalde, heeft beslist. Tegenover de opvattingen van de R.-K. Staatspartij en de C.-H. Unie en zeker van een aantal zijner eigen partijge- nooten heeft dr. Colijn zijn kennelijke voor liefde voor een kabinet op breede basis moeten prijsgeven. Hij heeft in deze om standigheden zijn opdracht niet teruggege ven, zooals sommigen verwachtten, maar de situatie aanvaard en opnieuw de functie van minister-president op zich génomen. Dat tengevolge van dezen loop van zaken verscheidene ministers verdwenen zijn, wier bekwaamheid was gebleken en algemeene erkenning vond, wordt ongetwijfeld door ve len betreurd. Het houdt overigens niet in dat hun opvolgers minder bekwaamheid zou den toonen en in 's Lands belang, dat hoo- ger staat dan eenig partijbelang, zal men dat hopen. Er is natuurlijk geen twijfel aan dat de nieuwe regeering een zeer krachtige oppositie tegenover zich zal vinden en dat het haar in dit opzicht niet gemakkelijk gemaakt zal worden. In het algemeen beschouwd, los dus van de vraag wie er regeert en wie in de op positie zijn, is dat zeker geen nadeel en is ook binnen het kader van het heerschende stelsel nooit als zoodanig beschouwd. Veeleer is het bestaan van een krachtige en intelligente oppositie een voordeel voor het land. Men kent de Engelsche opvatting die dit, in hetzelfde stelsel als het onze, uitdrukt door de officiëele benaming „His Majesty's Opposition", voor de oppositie in het Lager huis, daarmee zeggend dat de Koning naast zijn regeering en zijn regeei-ingsmeerderheid ook zijn oppositie tenvolle als factor in het staatsbestel erkent. Al ontbreekt in ons land deze officëele betiteling; de toestand is de facto dezelfde. Opmerking verdient de omstandigheid, dat speciaal van de R.-K. Staatspartij verschei dene jeugdige ministers in dit nieuwe Kabi net zitting hebben genomen (prof. mr. Romme is de jongste, mr. van Steenberghe en mr. Goseling zijn maar enkele jaren ouder en ook nog aanmerkelijk onder de vijf- (De AmeriJcaansche spoorweg- maatschappij die den dienst tus- schen New York en San Francisco onderhoudt, heeft als nieuwste attractie een rijdend zwembassin in bedrijf gebracht.) Ja, het ontbrak er nog maar aan, Dat je, per spoor op reis gegaan, Voor tijdpasseering tijdens 't rijden, Je aan de zwemsport ook kunt wijden. 't Is uit den tijd, om in een hoek Van een coupé, met krant of boek Maar uren lang te zitten zitten En af en toe een tijd te „pitten". Wie neemt er nog genoegen mee, Om door het raam van z'n coupé, Te staren naar natuurtafreelen, Ook dat gaat op den duur vervelen. Neen, er moest eens wat anders zijn, Aan variatie gaf de trein Niet meer voldoende satisfactie, Welnu, ziehier d&n een attractie. Zij komt in 't spoorverkeer zelfs laat, Daar 't reeds op booten lang bestaat, De menschen werden ontevreden, Enfin, dat leed is nu geleden. Zij trainen nu met veel entrain In 't denderende zwembassin Hun vreugde is niet meer te remmen, Zij kunnen eind lijk „spoorslags" zwemmen. 't Houdt hier natuurlijk niet bij op, Straks voert men het genot ten top, Door ook in 't vluchtig luchtverkeer en, Een zwembassin te installeeren. En vast zal een Amerikaan Het op een goeden dag bestaan, In sportsensatie niet te temmen, Van Frisco naar New York te zwemmen. P. GASUS. van Prinses Juliana, overal met vreugde ontvangen, heeft ons doen besluiten tot een BIJZONDERE RECLAME. Wij geven n.l. aan hen, wiens BABY geboren wordt op denzelfden dag als de te verwachten BAB.Y van het Prinselijk Paar. het bedrag van de alhier gekochte WIEG of BABY-UITZET terug, te besteden voor een van onze mooie, moderne KINDERWAGENS. (Adv. Ingez. Med.) tig.) Opgemerkt wordt daarnevens ook, dat de „linkervleugel" der R.-K. Staatspartij niet in het Kabinet vertegenwoordigd is. Op de zeer belangrijke post aan het depar tement van Financiën is mr. De Wilde, in het vorige kabinet Minister van Binnenlandsche Zaken, vroeger jarenlang wethouder van Fi nanciën van Den Haag, de opvolger van mr. Oud geworden. De heer Van Boeyen (C.H.) is aan Binnenlandsche Zaken een geheel nieuwe figuur; als Gedeputeerde van Zuid Holland en voorzitter van den Radio-Raad heeft hij al be langrijke openbare functies bekleed. Wij hopen dat de nieuwe regeering haar taak in het beste belang des lands zal ver vullen. R. P. Haarlem en Haarlemmerliede c.a. Het geschil over een uitbreidingsplan. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft, bij Ged. Staten bezwaren uitgebracht tegen een uitbreidingsplan van Haarlemmerliede c.a. voor het Liewegje. Haarlem had er be zwaar tegen dat aan de grens der gemeente een nieuwe bebouwing van Haarlemmer liede zou ontstaan. Ged. Staten geelden dit bezwaar en hebben het uitbreidingsplan niet goedgekeurd. Nu stellen B. en W. van Haarlemmerliede aan den Raad voor van dit besluit in hooger beroep te gaan. Noodlottig ongeval op den Wagenweg. Onvoorzichtigheid met den dood bekocht. Jeugdige scholier het slachtoffer. Zooals wij gisteren nog kort kon den berichten, heeft Woensdag middag om kwart over één op den Wagenweg, voor de tweede maal binnen een week tijds, een doodelijk ongeval plaats gehad, waarvan de 17-jarige scholier F. J. van K. uit Heemstede ,het slachtoffer is geworden. Op dat tijdstip reed bij het plantsoentje aan de Hazepaterslaan een wielrijder op een transportfiets, waarop'aan de voorzijde een bak bevestigd was. Deze wielrijder, die ge heel rechts van den weg reed, werd inge haald door een vrachtauto met aanhang wagen, afkomstig uit Groningen, die in de richting Haarlem reed. De M.T.S.'er F. J. van K. trachtte toen tusschen de vrachtauto en de transportfiets door te glippen, doch ziende dat de ruimte zeer nauw was, aarzelde hij. begon te slin geren, waarbij hij met het stuur de bak van de transportfiets raakte en naar links viel. Tot ontzetting van de omstanders kwam de jongen onder de veertien ton zware vrachtauto terecht, waarvan het rechter- achterwiel hem over het hoofd ging. Dr. P. van Paassen, die onmiddellijk ter plaatse was, kon slechts den dood constatee- ren. Bij het onderzoek door de politie bleek, dat het ongeval geheel geweten moet wor den aan de onvoorzichtigheid van het slachtoffer. Het College van B. en W. van Haarlem. E. van der Wall wethouder van financiën. Woensdagmiddag na de raadszitting is het college van B. en W. nog bijeengekomen voor de verdeeling der functies. Aan den nieuwen wethouder, den heer E. van der Wall, werd financiën toegewezen. Roekeloos automobilist ver oorzaakt aanrijding. Motorrijder ernstig gewond. Gisteravond om zes uur wilde de bestuur der van een vrachtauto op den Rijksstraatweg de Waalstraat in rijden. Hij stak daartoe tijdig te voren zijn richtingaanwijzer uit, terwijl hij bovendien nog de linkerarm uitstak. Op hetzelfde oogenblik naderde uit de richting Haarlem de personenauto, bestuurd door den heer K. uit Bergen, die trachtte nog vóór de vrachtauto langs te gaan, daarbij geen rekening houdend met het verkeer dat uit de richting Santpoort naderde. Deze hoogst roekelooze manoeuvre had ten gevolge dat een uit de richting Santpoort ko mende motorrijder werd aangereden en tegen den grond geslingerd, waar hij hevig bloedend uit verschillende hoofdwonden bleef liggen. Het slachtoffer, de 43-jarige T. uit Haarlem, is na door een toevallig passeerenden medicus te zijn behandeld, in ernstigen toestand naar de St. Joannes de Deo overgebracht. Bij informatie aan het ziekenhuis vernamen wij hedenmorgen, dat in den toestand van den heer T. nog geen verandering is gekomen. Auto en motorrijwiel, die beide vrij ernstig beschadigd werden, zijn door de politie in be slag genomen. Tegen den bestuurder van de personenauto is proces-verbaal opgemaakt. Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Het nieuwe Kabinet. De overdracht der portefeuilles. De minister-president, dr. H. Colijn, heeft heden-, Donderdagochtend afscheid genomen van zijn hoofdambtenaren van het departe ment van koloniën. Om 11 uur heeft de heer Colijn de portefeuille van koloniën overgedra gen aan den heer Weiter. Mr. Dr. Ir. J. A. M. van Buuren Minister van Waterstaat Daarna begaf dr. Colijn zich naar het de partement van defensie, waai- hij om 10 over half twaalf de porteufeuilie van defensie aan minister van Dijk overgaf. Vandaar begaf de minister-president zich naar het departement van buitenlandsche zaken, waar hij om half een de portefeuille van jhr. de Graeff overnam. Minister de Wilde zal hedenmiddag om half drie afscheid nemen van zijn ambtenaren aan het departement van binnenlandsche zaken en vanmiddag om kwart over drie de porte feuille van financiën overnemen. De portefeuille van binnenlandsche zaken zal hij morgenochtend om half tien aan mi nister van Boeijen overdragen. Ir. H. van Boeijen Minister van Binnenl. Zaken De portefeuille-overdracht op sociale zaken zal vanmiddag om twee uur geschieden en die van de departementen van Handel, Nijver heid en Scheepvaart en van Landbouw en Vis- scherij om vier uur. Op het departement van Waterstaat zal de overdracht hedenmiddag tusschen 2 en 3 uur plaats hebben. Vrijdagochtend zal de eerste Ministerraad, onder voorzitterschap van dr. Colijn, gehouden worden. Dr. Colijn biedt Zaterdagmiddag om één uur aan de hoofdambtenaren van de departemen ten Koloniën en Defensie een noenmaal aan. Hedenmiddag te half drie heeft minister Van Schaik de portefeuille van Justitie over gedragen aan den nieuwbenoemden minister van Justitie, mr. C. M. J. F. Goseling. DE TERAARDEBESTELLING VAN OUD-PRESIDENT DOUMERGUE. Te Nimes had onder groote belangstelling de begrafenisplechtigheid plaats van den oud president der Fransche republiek, Gaston Doumergue. De Koningin ontvangt de nieuwe ministers. Beëediging ten Paleize Huis ten Bosch. Heden, Donderdagmorgen te 10 uur zijn de nieuwe ministers in het Woensdag door Dr. H. Colijn gevormde kabinet ten paleize „Huis ten Bosch" door de Koningin ontvan gen en beëedigd. Reeds tegen half tien bleek, dat er ook van de zijde van het publiek belangstelling voor deze gebeurtenis bestond, want enkele hon derden wandelaars hadden zich nabij het Huis ten Bosch verzameld en werden door eenige politie-agenten onder leiding van een inspecteur op afstand gehouden. Tegen kwart voor tien arriveerden de nieuwe ministers, die allen gekleed waren in donker jacquet en een hoogen hoed droe gen. Het laatst arriveerde de nieuwe minister van Economische Zaken, Mi'. M. P. L. Steen berghe, die zelf zijn grijzen wagen, welke nog het Brabantsche nummerbord droeg, be stuurde. Inmiddels was de Koninklijke Standaard op het paleis geheschen en enkele minuten voor tien uur arriveerde per auto van het Landhuis „De Ruigenhoek", waar H.M. thans vertoeft, de Koningin, die vergezeld was van een hofdame. Reeds te kwart over tien verlieten de mi nisters het paleis weer. De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Van Boeijen, Het woord is aan Bolland: De beste regeeringsvorm bestaat niet en kan niet be staan. zette zich in de auto van den minister van Defensie, den heer Van Dijk, de heeren Wei ter en Van Buuren vertrokken eveneens ge zamenlijk, terwijl de ministers Goseling en Romme in de auto van hun ambtgenoot Steenberghe plaats namen. Te vijf minuten voor half elf reed de auto met den Koninklijken Standaard weer voor en keerde de Koningin terug naar „de Rui genhoek". Motorvrachtschip gezonken. Schipper en zijn 10-jarig dochtertje verdronken. Heden, Donderdagmorgen om streeks half 6 is het 80 ton metende motorvrachtschip Eben Haëzer in het Merwedekanaal juist op de grens tusschen de gemeenten Vreeswijk en Jutpliaas gezonken. De 48-jarige schipper J. van Dam en hun 10-jarig dochtertje Cornelia zijn hierbij om het leven gekomen. De Eben Haëzer, thuis behoorende te Vrees wijk, voer, diep geladen met zand op het Merwedekanaal in de richting Utrecht. Van tegenovergestelde richting naderde een mo- tormosselvisschersvaartuig. Beide schepen hielden goed stuurboord. Even voordat de beide motorvaartuigen elkaar waren genaderd, werd de „Eben Haëzer" opgeloopen door het ongeveer 300- ton metende motorvaartuig „De Schelde" uit Vlissingen. Tengevolge van de zuiging liep het kleine motorschip uit zijn roer, botste nog even tegen „De Schelde" en stootte toen tegen den wal. Het schip maakte iet of wat slagzij en liep tengevolge daarvan onmiddel lijk vol water. De schipper greep zijn 10-ja rig dochtertje en sprong met haar te water. Hoewel hij goed kon zwemmen, verdwenen hij en het kind in de diepte. Een 18-jarige zoon van den schipper wist op „De Schelde" over te springen. De vrouw van den schipper en een 8-jarig dochtertje waren eveneens te water gesprongen, doch konden gelukkig door den 18-jarigen zoon aan boord' van „De Schelde" worden getrok ken. Een 16-jarige zoon van den schipper wist eveneens op „De Schelde" te springen. Hij probeerde zijn vader nog te grijpen, doch pakte alleen diens pet. Direct na het ongeluk werd de gemeente veldwachter van Vreeswijk, de heer H. Kruyt- hoff, die op ongeveer 500 Meter afstand van de plaats van het ongeluk woont, gewaar schuwd. Hij was spoedig ter plaatse. Tegen zes uur zijn de lijken van den schip per en zijn dochtertje opgehaald. Zij zijn naar de woning van den schipper te Vrees wijk vervoerd. Het gezonken motorschip ligt gevaarlijk voor de scheepvaart. De schepen kunnen op de plaats van het ongeluk elkaar in het Merwedekanaal niet meer passeeren. Ambte naren van den Rijkswaterstaat regelen ter plaatse het scheepvaartverkeer. Het motorschip „De Schelde" en het motor- mosselvisschersvaartuig stopten na het on geluk onmiddellijk en de opvarenden tracht ten den schipper en zijn dochtertje te red den. Dit mocht echter, zooals gemeld, niet meer baten. DOOR EEN DUIZELING BEVANGEN. YVielrijdster breekt rechlerbovenbeen. Gisteravond om kwart voor negen werd een 32-jarige wielrijdster in de Zaanenstraat door een duizeling bevangen, waardoor zij viel en haar rechterbovenbeen brak. Na door enkele leden van O.D. te zijn be handeld is de dame per ziekenauto naar het Diaconessenhuis overgebracht. pag. De Koningin beëedigt de nieuwe minis ters op het Huis te: Bosch. I In het Merwedekanaal is een motorschip gezonken; de schipper en zijn dochtertje zijn verdronken. 1 Duitschland en Italië trekken zich terug uit het controlestelsel. 4 Te Brussel hadden ernstige betoogingen tegen de amnestiewet plaats. 4 Uit Haarlem's gemeenteraad. 6 Dammen: De 17de partij Sprïnger-Rai- chenbach remise. 9 De afgetreden ministers en de nieuwe Kamerleden. 12 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De nieuwe Regeering. 1 TijdgenootenLouis de Vries. 3 Duitschland's koloniale eischen. 4 H. D. Vertelling: „De aanslag" door Wil liam Weldin. 6 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: De 23 Internationale Arbcïd^eonfe- rentie. 7 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De Internationale Kamer van Koophandel bijeen. 7 Speciale correspondentie: De Tour de France. 9 Voor de Vrouw 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op u

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1