Sb ECHTE WALES ANTHRACIET MaUuliPRIJSVERHOOGING! AMEPIM United sïts& WEERBERICHT WITTOP KONING DOXDERDA G 24 J U NI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 2 P ostwisselvervalscliinj;. De Zwitser H. onschuldig veroordeeld? Het is nu twee jaar geleden, dat de Haag- sche rechtbank den 38-jarigen Zwitserschen scheikundige G. L. H., wegens valschheid in geschrifte veroordeelde tot een gevangenis straf van vijf jaar. Een zeer ernstig feit achtte de rechtbank ten opzichte van dezen man bewezen: hij zou valsclie postwissels hebben vervaardigd en in Den Haag en elders hebben doen aan bieden: ruim drieduizend gulden zou hij op deze wijze hebben buitgemaakt. Verdachte ontkende tegenover de politie, tegenover den rechtercommissaris en ook op de zitting hield hij zijn onschuld vol. Het mocht hem niet baten. Het rapport van een Haagschen schriftdeskundige- politieman was voor den Zwitser vernieti gend. H. en de schrijver van de vervalschte stukken waren volgens hem een en dezelfde persoon. Nu heeft de Amsterdamsche noiitie een beruchten vervalscher, Albert de Vries, bij genaamd „de lamme consul", te Parijs ge arresteerd. In zijn woning werd een perfecte installatie voor het vervalschen van postwis- ssels gevonden. Ook zijn medeplichtigen werden geknipt. Deze arrestatie zou voor den Zwitser hoogst belangrijke gevolgen hebben. Na grondige bestudeering van de werkwijze van De Vries, kwamen de schrift-deskundigen dr. C. J. van Ledden Hulsebosch en B. W. Viëtor tot de conclusie, dat de valsche post wissels die indertijd door den Zwitser H. vervaardigd zouden zijn, ook afkomstig wa ren van de Parijsche centrale, waarvan De Vries de leider was. De deskundigen stelden een rapport op, waarna de procureur-generaal bij den Hoogen Raad aanleiding vond een nieuwe behande ling van de zaak H. te gelasten. De Hooge Raad besliste conform dit ver zoek, schorste de tenuitvoerlegging van het vonnis en verwees de zaak naar het Ge rechtshof in de hoofdstad. Heden, Donderdag dient de zaak van den Zwitser voor het Hof. Als verdediger treedt op mr. H. G. Stibbe. Bij de behandeling van deze zaak zeide de president tot verdachte: U bent tot vijf jaar veroordeeld door de Rechtbank te Den Haag. U bent toen niet in hooger beroep gegaan en zat kalm uw straf uit. Was de revisie met uw instemming? U hebt eenigen tijd geleden gepoogd briefjes uit de gevangenis te smokkelen. U maakte een falsificatie waarin u, als „onbekende" schreef: „Ik ken den maker van de valsche postwissels", om' den indruk te maken, alsof de werkelijke dader nog in vrijheid was en u de autoriteiten wilde waarschuwen, dat u on schuldig zat. Dat is een leelijke noot voor u. Het is vreemd dat u niet in" hooger beroep bent gegaan en daarna zelfs in cassatie. U bent vrijwel op de verklaring van een schrift kundige veroordeeld. Verö.: Ik dacht, de waarheid zal wel aan het licht komen Pres.: Dat is onzin. U weet toch wel, dat de Rechtbank meestal niet zweert bij een schrift deskundig rapport. Verd.Ja, dat weet ik ook, maar alles wat ik zei. werd genegeerd. De bedoeling van het valsche briefje, dat ik schreef, was niet om revisie te krijgen. Het ging meer tegen Walt- mann, den schriftkundige. Pres.: Maar u schreef: „ik ben de verval scher van de postwissels". Formeel kunnen we u daar al aan ophangen. Een mooie boel, wan neer iemand onschuldig is, gaat hij maar kalm zitten en vervaardigt dan valsche stuk ken om tot revisie te komenHet hooger beroep negeert hij maar heelemaal! De politie-inspeeteur J. M. Waltman, te Den Haag houdt vol, dat deze verdachte de postwissels heeft vervalscht. Pres.: U weet, dat de heeren Van Ledden Hulsebosch en Viëtor tot de tegenovergestelde conclusie komen, 't is wel prachtig die rap porten maar die verdeeldheid is niet in 't belang van de schriftkunde. De schriftdes kundigen zijn veel te positief in hun uitin gen. De deskundige handhaaft zijn conclu sie: vast en zeker heeft deze verdachte de valsche postwissels gemaakt. Ook heeft hij de brieven onderzocht, die uit de strafgevangenis zouden worden gesmokkeld en die door verd. zijn geschreven. „Het schrift van die brieven en van de postwissels is van een persoon", zegt de deskundige. Dan komt dr. Van Ledden Hulsebosch voor het hekje. Hij is er van overtuigd, dat de post wissels door De Vries (de lamme consul) zijn geschreven. Pres.: De schriftkundigen moesten toch werkelijk wat minder positief zijn. In dit geval is een van beide rapporten onzin. Vervolgens hoort het hof deskundige Viëtor. Ook tegenover hem doet de president scherpe aanvallen op de grafologie. WETTELIJKE BESCHERMING VAN HET KLEINWINKELREDRIJF GEVRAAGD. De Ned. R, K. Middenstandsbond heeft op zijn te 's-Hertogenbosch gehouden congres een revolutie aangenomen, waarin de nadruk gelegd wordt op de noodzakelijkheid het klein- winkelbedrijf wettelijk te beschermen tegen de onbegrensde uitbreiding van het grootwin kelbedrijf in al zijn verschillende vormen. AGENDA. DONDERDAG 24 JUNI Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: „Het gaat om mijn leven", met Carl Ludwig Diehl. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Lil Dagover m: 16 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Golddiggers 1937. Joan Blondell, Dick Powell, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: His brother's Wife met Robert Taylor en Barbara Stanwyck. 2.30 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags Toegang vrij. Kunsthandel „Pictura" Gierstraat 31: Tentoonstelling van 19 Juni t;m. 9 Juli. Dage lijks van 1019 uur. VRIJDAG 25 JUNI N.V. Bijenstand „Mellona" Santpoort. Alg. vergadering ten kantore. 3.30 uur. NV. Meubelfabriek J. A. Boskamp. Over- veen, Alg. vergadering v. aandeelh. Bl'daal- sche weg 255, 8 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscopen, nieuw programma Kunsthandel „Pictura", Gierstraat 31: Tentoonstelling van 10 T,,m t/m. 9 Juli. Dage lijks van 1019 uur. TERAARDEBESTELLING Ds. P. A. E. SILLEVIS SMITT. Rouwdienst in de Groote Kerk. Hedenmiddag te één uur werd op de Al- gemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Ds. P. A. E. Sillevis Smitt, predikant bij de Gereformeerde Kerk in H. V. te Haarlem, die j.l. Zondag bij een auto-ongeluk op den Wagenweg op zulk een tragische wijze om het leven is gekomen. Rouwdienst in de Groote Kerk. Te half elf vanmorgen had eerst een rouw dienst plaats in de Groote Kerk die daar voor door Kerkeraad en Kerkvoogden der Ned. Heiw. Kerk welwillend was aangeboden. Te tien uur, toen de deuren van het kerk gebouw geopend werden, luidden de klokken en weldra 'was het heele gebouw tot de laat ste plaats bezet. Onder de aanwezigen waren talrijke pre dikanten van verschillende kerkgenootschap pen uit Haarlem en omstreken. o.a. Dr. G. J. Geelkerken uit Amsterdam, die Ds. Sille vis Smitt te Haarlem als predikant beves tigd heeft. De familie van den overledene werd door de heeren H. Franken Jr., president-kerk voogd en mr. A. Beets, secr. der Ned. Herv. Kerk in de kerkvoogdenkamer ontvangen. De organist, de heer Egbert Vos, wijd de vóór het begin de plechtigheid met stem mig orgelspel. De rouwdienst- werd geleid door Ds. J. J. Buskes Jr. van Amsterdam Zuid. Na het uit spreken van het votum en de zegen ver zocht hij den aanwezigen te zingen het vijfde vers van Psalm 62. Hierop volgde het voor lezen van de Apostolische Geloofsbelijdenis gevolgd door het zingen van Psalm 48 vers 6. De predikant ging daarna voor in gebed. Gelezen werd Romeinen 8: 2839. Ds. Buskes hield een prediking naar aan leiding van de tekstwoorden uit Romeinen 8 verzen 38 en 39: „Ik ben verzekerd; dood noch leven, heden noch toekomst, zal ons ooit kunnen scheiden van de liefde Gods, welke daar is in Christus Jezus, onzen Heer". .We zijn hier samengekomen", zei spre ker, „omdat we geslagen zijn en omdat we samen God noodig hebben. Niemand kan het verwerken, want het was zoo vreeselïjk, zoo hard, zoo onbegrijpelijk en zoo onherroepe lijk. We hielden zoo veel van Ds. Sillevis Smitt en we verwachtten nog zooveel van hem. Wanneer we God niet hadden, zouden we het leven vloeken, omdat het zoo zinloos is. Maar, gelukkig, we kennen God en willen Hem vragen, ons genadig te zijn. We hiel den zooveel van hem. Tot nog toe hadden we ons dit gerealiseerd, want wij zijn in onzen kleinen kring niet gewend, sentimen teel te zijn. Maar nu hij van ons is heen gegaan, beseffen we pas hoe lief we hem hadden. Een predikant van de Ned. Herv. Kerk zei dezer dagen tegen mij: „wat zullen jullie in je kleine kerk dien vriendelijken kerel, die groote kracht missen". Zóó heb ben we het allemaal gevoeld. De zin en de beteekenis van het leven van Ds. Sillevis Smitt mogen alleen gezocht worden in de liefde van Jezus Christus, die zijn levens werk schiep en hem dominé maakte. Wat heeft hij tegen dat ambt, opgezien, maar de liefde van Christus heeft hem bereid gemaakt De spanning in zijn leven was zóó groot, dat we soms vreesden, dat die hem te groot zou worden. Maar Jezus is overwinnaar. Recht op zijn hart kwam Diens oproep tot over gave en bekeering. ..Jezus is overwinnaar!' Dat was het wachtwoord van Ds. Sillevis Smitt; daarvoor leefde en streed hij. Hij zag ook den nood van de maatschappij en van de volken: hij was er echter van over tuigd. dat de liefde van Christus het mensch- dom kan redden. Ds. Sillevis Smitt be paalde zich daarom niet alleen tot de Zon- dagprediking. Zoo heeft hij, met het uit zicht op het komende Koninkrijk, onder ons geleefd en gewerkt. Het is God geweest, Die dit leven afsneed en niet het stomme nood lot of toeval. Door dit geslagen-zijn weten wij ons heel dicht bij elkander. Daarom zijn we hier gekomen om in ons verdriet toch God te danken voor alles, wat Hij in hem aan ons gegeven heeft gedurende de tien jaar, dat hij in ons midden werkte. Zijn heen gaan is voor onze kleine kerk een ontzag lijk verlies. Maar sterker dan onze vrees voor de toekomst en onze Innerlijke aarze ling is de dankbaarheid jegens God wat Hij ons in hem gaf. Wij moeten nu afscheid nemen. Niemand onzer kan tot uitdrukking brengen het verdriet en de pijn van hen. die hem zoo na stonden; zijn vrouw, kinderen, moeder en broeder. Alleen God weet het; maar Hij weet het dan ook inderdaad. Alleen God kan hen troosten. Het evangelie getuigt, ook op dezen dag, dat dood noch leven, heden noch toekomst, ons ooit zal kunnen scheiden van de liefde Gods, welke daar is in Chris tus Jezus, onzen Heer. Met lichaam en ziel, in leven en sterven, zijn wij het eigendom van onzen Zaligmaker, Die ons van de macht van den duivel verlost heeft. We weten ons getroost en voelen ons gesterkt, zóó dicht bij God te mogen wezen. Ds. Sillevis Smitt is heengegaan naar huis; de stem van dezen roepende zal niet meer spreken, maar God zet zijn werk voort; zijn roep blijft door klinken. Jezus is overwinnaar! Amen". Na deze indrukwekkende prediking werd gezongen Psalm 73 vers 13, waarna Ds. W. A. Plug uit Bredevoort een toespraak hield naar aanleiding van een tekstwoord uit de Philippensen: het leven is mij God en het sterven is mij gewin. Spreker deelde mede, dat het leven van Ds. Sillevis Smitt in Christus gegrond was en daarom was zijn stérvén gewin. De dood kan alleen overwon nen worden, wanneer men het leven geheel en al aan Christus heeft overgegeven. Dat was het geheim ook van zijn leven Jezus is overwinnaar. Door het sterven van Ds. Sille vis Smitt mogen wij dit getuigen. Het is won derlijk maar waar. In alle omstandigheden is Jezus de overwinnaar; daarom moeten we Hem niet loslaten. Het is dan heerlijk, te weten dat de dood overwonnen is. Ds. Buskes sprak het dankgebed uit. Hij verzocht den aanwezigen, op de plaatsen te blijven zitten, totdat de familie van Ds. Sillevis Smitt het kerkgebouw verlaten had. Tenslotte werd staande gezongen Gezang 187; „Ja, U kiest ons hart De teraardebestelling. Te één uur vanmiddag werd het stoffelijk overschot grafwaarts gedragen. PROF. MR. P. J. M. AALBERSE. Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, voorzitter der Tweede-Kamer, die dezer dagen uit Genève, waar hij de leider der Nederlandsche delega tie op de Internationale Arbeidsconferentie was, te 's-Gravenhage is teruggekeerd met een lichte keelaandoening, is thans goed vooruitgaande. AUTORIJLES in verzekerde auto's, p. u. 1.50 FIRMA M. GATSONIDES ZANDVOORTSCHE LAAN 4 HEEMSTEDE TELEFOON 26534. (Adv. ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Noordelijken tot Noordoostelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND: Hoogste 765.4 m.M. te Blacksod. Laagste 750.8 m.M. te Isafjord. Het hooge drukgebied in het Westen op den Oceaan trok zich uit het Noorden terug, op IJsland daalde de luchtdruk aanzienlijk. Het hooge drukgebied in het Oosten nam aanmer kelijk in beteekenis af. De depressie welke gis teren over Zuid-Frankrijk lag trok Noordoost- waarts en is thans door een voor van lage luchtdruk verbonden met de depressies in het Noorden, welke voor beoosten ons land langs loopt zoodat bij ons de wind naar het Noor den liep, hetgeen in onze omgeving eenige af koeling veroorzaakte. In Scandinavië waait het matig tot krachtig uit richtingen tusschen Zuid en West, de lucht is gedeeltelijk bewolkt alleen langs de Noorsche kust plaatselijk be trokken met regen. Op de Britsche eilanden, onze omgeving en West-Frankrijk is de wind zwak tot matig uit Noordwest tot Noordoost. De lucht is hier meest half tot zwaar bewolkt, op het Westen van de Britsche eilanden echter helder tot licht bewolkt. In het Oostelijk deel van het waarnemingsgebied waaien nog Zui delijke winden met helder tot lic.ht bewolkte lucht. In het tusschengelegen gebied waaien zwakke veranderlijke winden met half tot zwaar bewolkte lucht en in België en Zuid- West-Duitschland lichte regen. De tempera tuur is op IJsland, in het Oosten van het waar nemingsgebied en in Noord-Scandinavië aan zienlijk boven normaal, op de Britsche eilan den, in onze omgeving. Frankrijk en Zuid- Seandinavië is zij echter onder normaal. Voor onze omgeving moet gerekend worden dat de Noordelijke winden voorloopig nog aan zullen houden, zoodat,.tiet weer vrij koel zal blijven. De windkracht zal vermoedelijk weinig veranderen, terwijl voorts verwacht wordt, dat de lucht meest zwaar bewolkt zal zijn en de regen tot geringe hoeveelheden beperkt zal blijven. BAROMETERSTAND Vorige stand 765 m.M. Stand van heden 764 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 3.44 .uur; n.m. 16.06 uur. Strand berijdbaar van 8.45—14.00 uur, Verkeersongeval te Oegstgeest. Motorrijder ernstig gewond. Vanochtend om negen uur is op het kruis punt de KampenaerstraatTerweeweg te Oegstgeest een motorfiets met een vracht auto in botsing gekomen. De vrachtauto werd bestuurd door J. W. van B. uit Wassenaar, de motorfiets door R. B. uit Groningen. Op de duo zat diens broer, D. B. uit Oegstgeest. De botsing was zoo hevig, dat de motor rijders over den weg werden geslingerd. Ge neeskundige hulp was spoedig aanwezig. Het bleek, dat R. B. beide beenen gebroken had. Hij liep vorots een schedelbreuk en verschil lende vleeschwonden op. Het slachtoffer is naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. De duorijder kreeg slechts lichte verwondingen. Beide voertuigen werden ernstig bescha digd. FOOILOOS TARIEVENSTELSEL IN HET TAXIBEDRIJF TE AMSTERDAM. In de commissie van werkgevers en werk nemers welke door wethouder Kropman was aangewezen voor de bestudering van de ge rezen moeilijkheden in net stationneerend taxibedrijf, is men tot overeenstemming geko men omtrent een door dezen wethouder aan de hand gedaan denkbeeld van een fooiloos ta rief. Het resultaat van de besprekingen is, dat op 3 Juli a.s. een nieuw tarief zal worden ingevoerd, dat ongeveer overeenkomt met het thans geldende tarief, vermeerderd met de ge middelde fooi O.a. a f 2.15 Harmenjansweg 67a - Haarlem TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) EINDEXAMENS DER GEM. HANDELS AVONDSCHOOL Geslaagd voor het einddiploma 3e klas: A. Blei, Jetty Blijker, Letty Bonsel, J. Eizema, Gina de Graaf, Cl. Caséé, C. Koomen, F. v. Riezen, E. Rot, G. Spee, D. de Vries, P. v. d. Wal, C. v. d. Winde, Suze v. Wunnik, Thea v. Rossum, Atie Bas, Roosje Bonsel, Tini Bruin, A. de Droog, Lida Effring, G. Groot, G. de Haan. B. Haas, R. Helder, Mia Kneppers, D. Koeman, N. Kroon, C. Lans. J. v. d. Lei, Rie Lelie, M. Pape, J. Petersen, J. Plas, G. Pronk, J. D. J. Smit, G. Thuis, A. v. Velsen, J. Wit kamp. Geslaagd voor het einddiploma 5de klasse: 48 candidaten, n.l. de dames Erna v. Bruggen, Th. Herben, Dini Kromhout, M. H. Jansen, A. Sleeman, E. v. Wunnik, H. G. Dijkstra, S. Grüteke, J. C. v. Kessel, Bep Klos, E. Nicolaï. J. Prenen, Lena Stoorvogel, E. Tanis. en de heeren C. J. Petersen, A. M. Prent, J. F. Brouwer, J. v. d. Knyff, J. Nieuwstraten, J. II. v. Paradijs, J. W. Schipper, S. G. Schouw, P. A. Tibbe, G. Waanders, B. J, Wesseling, J. Bismeyer, A. S. Duys, K. Hollink, A. Kleyn, G. Kruyt, J. A. v. Meeteren, G. Mensink, J. Schwitha, G. Starink, C. Trap, J. Winterswijk, P. v. Wunnik, J. v. Amerongen, H. A. Appel boom, K. Garrelfs, J. v. Geem, M. A. Hoevens, W. Kok, J. Meerman, C. Noordhoff, H. W. Prinsen, P. J. Ruis, G. Scliraa. Afgewezen 9 candidaten. GROENTEMARKT HAARLEM 23 JUNI 1937 Tomaten 18—22 cent per K.G. Spinazie 30—80 cent per kist. Andijvie 25—65 cent per kist Postelein 16—50 cént per kist Sla 1—/ 3 per 100 krop Wortelen 6—10 cent per bos Rabarber 5—9 cent per bos Radijs f 12.50 per 100 bos Peterselie 5—15 cent per bos Selderie 2—5 cent per bos Komkommer 24 cent per stuk Bloemkool 7—9 cent per stuk. AANRIJDING Woensdagmiddag omstreeks één uur kwam een vrachtauto bestuurd door den 34-jarigen J. K. uit Haarlem, op den hoek van den Duin- lustparkweg en den Joh. Verhulstweg in bot sing met den 34-jarigen motorrijder W. A. D. eveneens uit Haarlem. De autobestuurder stopte spoedig, doch de motorbestuurder reed tegen den rechtervoor- kant van de auto, waarbij hij met zijn been bekneld raakte tussclien den motor en het spatbord van de auto, waarbij hij enkele schaafwonden opliep. Het voorwiel van den motor werd geheel ver nield. De remmen van auto en motorfiets wer den in orde bevonden. DE OVERVAL OP EEN GELDAUTO. Het Gerechtshof te Amsterdam bevestigde heden, Donderdag, het vonnis van de Recht bank, waarbij de 22-jarige ijzerwerker F. de J. wegens een inbraak in het kantoor van de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek Ver- schure en Co en wegens zijn aandeel in de overval op de „geldauto" van de Nederland sche Scheepsbouwmaatschappij werd veroor' deeld tot vier jaar gevangenisstraf. De procureur-generaal had vijf jaar ge- eischt. VOORRANGSWEGEN NOG NIET MET 4 JULI? Naar de Tel. verneemt, is het niet zeker, dat het rijk op 4 Juli a.s. tot de invoering van voorrangswegen, wat de rijkswegen be treft, zal overgaan. Men is bij lange na niet gereed met het plaatsen van de aanwijzings borden. Ter voorkoming van verwarring zal daaróm met de invoering worden gewacht. Ten aanzien van de wegen in Gelderland is de provinciale waterstaat, die een systeem zoekt in aansluiting met dat van het rijk, op moeilijkheden gestuit. Ten einde tot een oplossing daarvan te komen zal de hoofd ingenieur van den provincialen waterstaat aan de K.NA.C., A.N.W.B. en B.B.N. een reeks vragen voorleggen ten einde het in zicht van de voorrangswegen te vernemen BUITENLANDSCH VLIEGTUIG 'S NACHTS BOVEN GRONINGEN. In den afgeloopen nacht om half één be vond zich een vliegmachine boven Groningen. Het vliegtuig, vermoedelijk een Duitsche ma chine. kwam uit Noordoostelijke richting, begaf zich in Zuidwestelijke koers, cirkelde boven de stad, werkte eenige keeren met schijnwer pers en zoeklichten en verdween na enkele mi nuten weer in Oostelijke richting. Het toestel vloog vrij hoog en moet een twee-motorige machine geweest zijn. HET NIEUWE DEPARTEMENT VAN ALGEMEENE ZAKEN Wanneer het nieuwe departement van Al- gemeene Zaken zal zijn ingesteld, is het waar schijnlijk, dat de minister-president zijn in trek zal nemen in een gedeelte van het voor malige paleis aan den Kneuterdijk, waar vroe ger de ambtswoning van den minister van buitenlandsche zaken was gevestigd en latei- de bureaux van het Nationaal Crisis Comité, De overval met roof te Leek. Verdachten tot zware straffen veroordeeld. De Groningsche rechtbank heeft heden, Donderdagochtend uitspraak gedaan in de zaken tegen de zeven verdachten, betrokken bij den in den nacht van 1 December 1936 gepleegden overval met roof on den 64-jari- gen heer Chr. Reyntjes te Leek. De rechtbank, die moord noch doodslag be wezen achtte veroordeelde de drie hoofdver dachten. den 30-jarigen C. T„ den 41-jari- gen W. de B.. beiden te Groningen, en den 30-jarigen W. van D. te Hoogkerk wegens diefstal, onder verschillende verzwarende omstandigheden gepleegd en voorafgegaan door geweldpleging, den dood tengevolge hebbende, tot respectievelijk tien, tien en acht jaar gevangenisstraf. De elsch tegen deze verdachten luidde onderscheidenlijk dertien, tien en acht jaar gevangenisstraf. De 27-jarige chauffeur F. van O. te Hoog kerk werd wegens uitlokking van dezen dooi de vorige verdachten gepleegden overval en wegens heling veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf. Terzake van uitlokking van een reeds in 1936 plaats gehad hebbende po ging tot inbraak bij den heer Reyntjes, waar voor een jaar gevangenisstraf tegen hem was geëischt. werd deze verdachte vrijgesproken. De 35-jarige caféhouder W. Th. P. te Gro ningen werd wegens uitlokking veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Den 39- jarlgen caféhouder J. de V.. eveneens te Gro ningen. werd wegens medeplichtigheid en uitlokking twee jaar gevangenisstraf ouge- legd. Teeen deze twee verdachten was even eens resp. anderhalf en twee iaar gevaneenis straf geëischt. De 50-jarige Fr. v. d. B. te Groningen, wien heling in verband met den overval was ten laste gelegd, werd vrijge sproken. Voor alle veroordeeldën werd de reeds on dergane preventieve hechtenis in mindering gebracht. Volledige is. „Monhollon* - „Woshingto» „President Hording" - „President Roosevelt"- Wekelijksche verbinding losscheè HAMBURG SOUTHAMPTON - IE HAVRE - NEW-YORK Relourpossoge vanaf Rotterdam, in i» uitmuntende tourislenldasse 229*- faar geldig) inlormolies, possogeprijzen, geïllustreerde brocburei, Ic. bij de Generool-Agenlen voor Holland: N.V. Rotterdam Oceaan Scheepvaart Mi; Atlantic Huis - Westplein 2 - Rotterdam (Adv. Ingez. Med.) Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1887 24 Juni: Men meldt dat Vrijdag a.s. voor het eerst de prachtige en doelmatige omni bus verbeterd stelsel van Haarlem naar Bloemendaal in gebruik zal worden genomen. VOORBEURS TE AMSTERDAM De lichte ontspanning welke na het wel- slagen van Chautemps was ingetreden, is niet van langen duur geweest. De ongerustheid over de toekomst van het Fransche ruilmiddel is met vernieuwe hevigheid toegenomen wel in hoofdzaak op den vrees, dat Bonnet, de minister van financiën, tot een nieuwe deva luatie zijn toevlucht zal moeten noemen. Aan deze geruchten is kracht bijgezet door de publicatie van den ontslagbrief van Baudoin en Rist als leiders van het Fransche egalisatie fonds, waarin zij de ernstige crisis van de schatkist blootleggen en de positie van het reguleeringsfonds, dat een beroep zal moeten doen op het goud van de Bank van Frankrijk. Dat de contante koers van den franc heden op peil gehouden kon worden hoewel iets lager dan gisten op 8.10 a V2 scheen er reeds op te duiden, dat hierbij het goud van de Bank een rol speelde. De sterke druk op den franc weerspiegelde zich dan ook weer in de termijnnoteeringen, welke een toenemend disagio vertoonden en wel van ca. 40 voor I maands en ca. 60 ets. voor 3 maands francs, waarmede de op termijn verhandelde franc aanzienlijk beneden den wettelijk vastgestel- den minimumkoers is gekomen. Overigens bood de wisselmarkt geen bijzon dere aspecten. Het pond was een kleinigheid luier op 8.98 3/4 a 7/8. Dollars bleven op 1.817/8. Marken golden 72.87 a 91, Belga's 30.71 en Zwitsersche francs 41.70 a 71. De aandacht bleef gericht op het verloop van den franc. De affaire had echter niet veel te be- teekenen. De stemming in het Voorbeurs-effectenver- keer viel niet mee. Het vaste verloop van Wall- street had de hoop doen ontstaan op een meer geanimeerde stemming aan het Damrak, maar hiervan viel niets te bespeuren. Het pu bliek durft op het oogenblik niets te onder nemen, en zoolang dit het geval is, heeft de affaire een stil verloop, hetgeen ook heden het geval was. De koersen vertoonden geen groote verschillen ten opzichte van gisteren. Van locale fondsen werd een kleinigheid ge daan in Koninklijke, Philips, HVA en Aku op prijshoudend niveau. Amerikanen werden hooger gewaardeerd in sympathie met Wall- street. De belangstelling beperkte zich hier tot de leidende staalfondsen. DE WERELD - JAMBOREE. Deelneming in garantiefonds voor f 8000. i Op een suppletoire begrooting van het Dep. van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen (dienstjaar 1936) is een post van f 8000 uit getrokken voor deelneming in het garantie fonds voor de in 1937 te houden Wereld- Jamboree der padvinders. ZILVEREN JUBILEUM. Heden herdacht de heer K. de Jong, broe der aan het Provinciaal Ziekenhuis, den dag, dat hij 25 jaar geleden zijn betrekking al daar aanvaardde. Vanmorgen om 9 uur werd de jubilaris op de afdeeling ontvangen, waar de zaal fees telijk met bloemen was versierd. De jubila ris werd in tegenwoordigheid van het per soneel toegesproken door den eersten ge neesheer-directeur Dr. G. Kraus, die de ge bruikelijke enveloppe met inhoud aanbood. Van de afdeeling ontving hij een groote bloemenmand. Hierna bestond gelegenheid om den jubilaris te complimenteeren, waar van een druk gebruik werd gemaakt. MARKT HtlCHTIN MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD. Pluïmveemarkt. Oude kippen 4075. Oude kippen per K.G. 3237 Oude hanen 3565 Jonge hanen 2560 Jonge hanen per K.G. 3540 N.H. Blauwen per K.G. 8085 Jonge hennen 751.55 Duiven per paar 3035 Tamme eenden 1565 Ganzen 11.70 Kalkoenen per K.G. 5565 Tamme konijnen 751.20 Wilde konijnen 2530 Piepkuikens 1020 Aanvoer 38.000. Handel redelijk. Eiermarkt. Witte eieren 2.903 Gemengde eieren 33.25 Bruine eieren 3.403.75 Eendeneieren 2.502.75 Ganzen eieren 56 Aanvoer 1.640.000. Handel zeer vlug Veemarkt: Zeugen f 30—f 70 Dr. Zeugen f 70—f 85 Schrammen f 17f 27 Biggen f 14—f 22 Zouters 22—24 ets. per pond. Vette kalveren 18 tot 25 ets. per pond, Nuchtere kalveren f 5 tot f 9 Handel vlug.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2