H.D..* V ertellie? Rubriek voor Vragen VRIJDAG 25 JUNI 1937 HAARLE M'S DAGBLAD <5 ARROND. RECHTBANK Inbreker verdacht van diefstal van 2000.—. Donderdag diende voor de Rechtbank de zaak tegen den 42-jarigen F. B., een bekende figuur in de Amsterdamsche onderwereld. Hij stond terecht voor het feit, dat hij zich in den avond van 23 Augustus 1936 te Bever- verwijk alleen of in vereeniging met anderen, schuldig zou hebben gemaakt aan diefstal van ongeveer f 2000 uit een kermistent. In deze zaak waren 13 getuigen a charge en. 4 a décharge gedagvaard. De heer Lahnstein, eigenaar van de tent, verklaarde, dat hij een citybag met ongeveei f 2000 hard geld op Zondag 23 Aug. 's avonds omstreeks 6 uur uit zijn woonwagen naar zijn tent heeft gebracht, die op het Lunapark te Beverwijk stond en overgedragen aan een juffrouw, die in die tent bediende. Dit was gebruikelijk en het heele personeel wist, dat de tasch met geld daar gewoonlijk stond. Na sluiting te middernacht vernam hij van de juffrouw, dat de tasch weg was en toen bleek hem, dat er een snede was in het tentzeil aan de achterzijde, juist boven een plank en op een afstand van ruim een meter van de plaats, waar de city bag gezet was. Deze stond aan de voorzijde der ondiepe tent, achter een gordijntje, waar ook speelgoederen stonden. De juffrouw, die de tasch in ontvangst had genomen, verklaarde vervolgens, dat zij niet uit de tent was geweest en dat zij de tasch dien avond omstreeks 10 uur nog had gezien, waar ze was neergezet. Een vreemde was, volgens haar, niet in de tent geweest, maar wel waren daar een knecht en een neef van den eigenaar werk zaam geweest. Die neef werkte in een andere afdeeling der tent, maar tusschen die afdee- lingen was geen voldoende afscheiding, zoo dat iemand in de afdeeling ernaast de tasch had kunnen pakken. Ook zou. volgens de juf frouw, de mogelijkheid hebben bestaan, door de snede in het achterzeil door middel van een stok de tasch te grijpen. De juffrouw heeft het heel druk gehad en zoodoende kan er iets in haar onmiddellijke nabijheid gebeurd zijn, zonder dat zij het zag. Een 14-jarig neefje van den eigenaar, dat Zaterdags in de tent van zijn oom had gehol pen, zei, dat verdachte, dien hij kende, aan de tent is geweest en er zijn geluk heeft be proefd 't was een tent met vermakelijk heden, waar men prijzen kon winnen. Een dienstmeisje van den eigenaar, die Za terdags in de tent had geholpen, zei. ver dachte in gesprek te hebben gezien met den neef van den eigenaar, waar zij het neefje, dat er toen ook was, op attent gemaakt had. De jongen kon het zich thans niet herinne ren Wel wist hij, dat verdachte ook Zondags 23 Aug. na 5 uur op het kermisterrein was gezien. Een juffrouw uit een andere kermisverma- kclijkheid zei, dat, toen zij na 12 uur 's nachts uit haar tent naar haar woonwagen zou gaan, zij achter haar tent bijna onderstboven ge- loopen werd door een man, die een handtasch droeg, welke blijkbaar nogal zwaar was en uit de richting kwam van Lahnstein's tent. Zij kan niet zeggen of die man verdachte was en weet alleen, dat hij een pofbroek droeg, geruite kousen, een overjas en een pet. Zij heeft verdachte wel eerder gezien, maar kan met zeggen, of hij al dan niet de man was, die de tasch droeg. Het neefje van Lahnstein. verklaarde dat verdachte, toen hij hem op het kermisterrein zag. een pofbroek en een overjas droeg. De neef van Lahnstein. die gehuwd is ge weest met een zuster van verdachte en de persoon zou zijn, die op Zaterdag, toen hij behulpzaam was in de tent van zijn oom, met verdachte had gesproken, verklaarde thans, dat hij verdachte niet had gezien. Wel erkent hij. dat verdachte Vrijdags te voren te Am sterdam bij hem thuis op bezoek is geweest en verdachte had hem een scheerapparaat gebracht. De vrouw van dezen getuige zei, dat ver dachte in haar woning is geweest, maar wist overigens zoo weinig over dat bezoek, terwijl haar verklaring zoozeer afwijkt van vroeger door haar afgelegde verklaringen, dat de of ficier het noodig vindt haar te doen afzon deren. Daarna komen eenige getuigen uit 'n zeker Amsterdamsch milieu, waartoe ook verdachte behoort en van hen waren indertijd bezwa rende verklaringen gekregen tegen verdachte. Zekere juffr. S. toch zou gezegd hebben, dat verdachte te haren huize den buit uit Bever wijk met een man, met wien zij leefde, had gedeeld en ze had er bijgevoegd, dat het geld verpakt was in rolletjes met bruin papier. Ook had die juffrouw een brief aan de jus titie geschreven, maar nu komt zij op haar verklaring terug en zegt, dat er niets van waar was. Zij had het slechts uit haat tegen beide mannen gezegd, die veel kwaad van haar verteld zouden hebben Ook deze getuige wordt in afzondering ge plaatst. En zoo weten ook de andere „dames en heeren" niet anders, dan dat zij wei gehoord hebben, dat verdachte in arrest is geweest voor een diefstal op de kermis te Beverwijk, maar voor de rest weten zij niets bijzonders. Een viertal komt a decharge. Die weten nu nog precies, dat zij op 23 Augustus 's avonds bij verdachte op het Rembrandtplein in een café hebben gezeten en dat er een gouden ring was verhandeld. Die koop zou genpteerd zijn, maar het boekje was eerst niet te 'vinden, nu was het present. Ten slotte komen de twee dames, die afzon derlijk zijn gezet. Nu verklaarde juffr. S. anders en wel, dat zij verdachte met haar vriend geld heeft zien tel len en rollen geld in grauw papier zag. Ook de leeren Citybag van verdachte was te harer huize geweest. Indertijd had zij de politie ingelicht, maar nadat zij met Brummer had gesproken had zij een brief aan den officier geschreven om haar verklaring te herroepen. Thans kwam zij er dus weer op terug, wat den verdediger mr. Van Haastert doet opmerken, dat het heel moeilijk is om te zeggen, welke verklaring ten slotte de juiste is. De juffrouw houdt vol, dat wat zij nu heeft verklaard, de waarheid is en zij dus het ge stolen geld door verdachte heeft zien deelen. De officier van justitie, requisitoir nemende, sprak als zijn meening uit, dat het wettig en overtuigend bewijs geleverd was, dat B. den diefstal heeft gepleegd en grondde dit op het navolgende: B. is op 23 Augustus op de kermis te Bever wijk gezien, evenals op andere dagen, maar daar hij gewoonlijk bij de tent van Lahnstein kwam. deed hij dit op Zondag 23 Augustus niet. Men heeft B. met den neef van Lahn stein zien praten, wat deze neef wel ontkent, maar wat toch vaststaat. Voorts heeft een juffrouw een persoon, ge lijkende op en in een costuum als verdachte droeg, uit de richting van Lahnstein's tent zien komen en ten slotte heeft de getuige, juffrouw S. verklaard, dat zij B. en haar vriend geld heeft zien deelen. Verder meent de Offi cier. dat overduidelijk is gebleken, dat getui gen zijn bewerkt en aan het alibi der getuigen a décharge hecht de Officier geen waarde, I aangezien men niet na zooveel maanden met een alibi komt. Niet onwaarschijlijk acht de Officier het voorts, dat iemand den verdachte behulpzaam is geweest en in dit verband is het van belang, dat de verdachte heel kort vóór den diefstal bij den neef van Lahnstein is geweest. De Officier vroeg dan ook veroordeeling voor den tijd van 2 jaar en 6 maanden. De verdediger mr. W. K. S. van Haastert was van oordeel, dat het bewijs niet was ge leverd. Hij achtte het technisch onmogelijk, dat verdachte, hetzij van binnen, hetzij van buiten den diefstal kon plegen: de mogelijk heid, iemand van binnen hem de tasch heeft aangegeven, bestaat wel, maar dan is ver dachte heler en kan niet voor diefstal worden veroordeeld. Neem aan, zei de verdediger verder, dat juf frouw S. werkelijke zilvergeld heeft zien dee len, dan nog is het bewijs niet geleverd, dat dit het gestolen geld was. Bovendien, welke waarde kan men aan verklaringen van per sonen als juffrouw S. hechten? Niet de minste zegt pleiter. Op grond van gebrek aan bewijs vroeg de verdediger vrijspraak met ontslag uit het voorarrest. De rechtbank besliste, na in raadkamer geweest te zijn, dat de invrijheidstelling van verdacht wordt geweigerd. Uitspraak 8 Juli. VERHOOGING MELKPRIJS TE AMSTERDAM. In verband met de ingaande 27 Juni door de regeering vastgestelde verhooging van den inkoopprijs van de melk met 1 cent per Liter, heeft de georganiseerde melkhandel van Am sterdam besloten ook den verkoopprijs met ingang van genoemden datum met 1 cent te verhoogen. KON. NED. VEREEN. „ONZE VLOOT". In de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden heeft de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer N. van Zaïinge heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder den eere-voorzitter, den heer Van Bemmelen en den burgemeester van Rotterdam, mr. Droog- leever Fortuyn. Uitvoerig behandelde spr. de propaganda van de vereeniging. Z. i. zijn stroom en tij thans mee om de marine op peil te brengen. Men is gaan inzien, dat een krach tige defensiepolitiek noodig is om onze zelf standigheid te behouden en onze overzeesche gewesten te beschermen. Het ledental bedroeg eind 1936 totaal 5988. wat neerkomt op een vermeerdering van 1119. Deze stijging komt voor het grootste deel op rekening van de Indische af deelingen. De rekening sluit met een eindcijfer van f 9996 en een kassaldo van f 1036. Tot leden van het hoofdbestuur werden her kozen de heeren L. C. M. van Eendenburg, dr. J. C. Eringaard, E. baron Van Heerdt tot Eversberg, J. C. E. baron van Lynden, G. J. W. Putman Cramer en R. Zuyderhoff. Tot le den van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren P. C. van 't Haaff en J. M. de Booy. Tot lid van den Algemeenen Raad werd be noemd prof. dr. F. A. Vening Meinesz. Besloten werd de volgende algemeene verga dering te IJmulden te houden, zoo mogelijk tegelijk met een vlootdag. EEN WELGEMEENDE RAAD VOOR - lEDEREtN gO.ds W" hooMpIP, theuma««k. kW')» Bil DROGISTEN, OOK "ssas jabletvorm. lActv. Ingez MedJ Onderhoud met den nieuwen Japansclien gezant. Indrukken van zijn bezoek aan Ned.-Indië. De in den Haag aangekomen nieuwbe noemde gezant van Japan in ons land, de heer Kazue Kuwajima, heeft een redacteur van het A. N. P. een onderhoud toegestaan, waarin hij o.a. eenige mededeelingen deed over zijn indrukken, opgedaan tijdens zijn recent bezoek aan Nederlandsch-Indië. Voor zijn vertrek naar Nederlandsch-Indië hadden hem uit bepaalde Japansche kringen klachten bereikt over de beperkingen, die in Nederlandsch-Indië Japansche onderdanen zouden worden opgelegd ten aanzien van vestiging, werkgelegenheid, enz. Daarom wilde hij de situatie eens zelf zien en als chef van de Oost-Aziatische afdeeling van het Japan sche ministerie van buitenlandsche zaken zelf met de verschillende menschen spreken. Langdurig had hij gesproken met mr. G. H. C. Hart. directeur van oeconomische zaken, en zijn eindindruk was geweest, dat in het algemeen zijn landgenooten in Nederlandsch- Indië niet te klagen hadden. Zoodra men het streven opgaf, speciaal de Japansche of speciaal de Nederlandsche belan gen te willen behartigen, doch gezamenlijk het standpunt wilde innemen, dat er een gemeen schappelijk belang op het spel staat, zijn er geen problemen, die niet opgelost kunnen worden. Dit was ook het standpunt van den gouver neur-generaal, jhr. van Starkenborgh Stachouwer, die den heer Kuwajima te Buiten zorg heeft ontvangen. De heer Kuwajima liet zich zeer geestdriftig uit over de Nederlandsche luchtvaart. Tijdens zijn bezoek aan Indië had hij herhaaldelijk gebruik gemaakt van de vliegtuigen van de K. N. I. L. M. en met een der Douglas-vliegtui gen van de AmsterdamBatavia-lijn der K. L. M. was hij via Palembang en Medan naar Singapore gevlogen. De heer Kuwajima achtte het van groote beteekenis, dat binnen onafzienbaren tijd een rechtstreeksche luchtverbinding tusschen To kio en Batavia tot stand zou komen. FUST WISSEL VEKVALSCHISR. VUUR HET HUE Het Amsterdamsche Gerechtshof behan delde Donderdag in appèl ook nog de zaak tegen den 51-jarigen handelsreiziger P. P., die door de Rechtbank tot twee en een half jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis was veroordeeld, wegens valschheid in ge schrifte en gebruik maken van het valsche ge schrift. Deze verdachte werkte samen met den post- wisselvervalscher De Vries. Hij werd na dat de Vries te Parijs was gearresteerd te Brussel ingerekend. Hij bleek toen in het bezit te zijn van valsche stukken en weldra legde hij een bekentenis af. De officier van justitie, die ook in appèl is gegaan, had bij eerste behandeling vier jaar gevorderd. De president zeide tot verdachte: Hoe zit het nu? Bij de politie en den rechter-com- missarls verklaarde u, dat u de postwissels niet hebt geschreven. Maar voor de Recht bank gaf u weer toe, ze wel te hebben ge schreven en nu hebt u naar het Hof weer een brief geschreven om te vertellen, dat u die be kentenis weer intrekt. Verd.: Ik heb ze niet geschreven, voor de Rechtbank, vergiste ik me om dat ik de vra gen niet goed begreep. Pres.: Hoe denkt dr. Van Ledden Hulse bosch er over? De deskundige weet het niet zeker. Voor zichzelf is hij er van overtuigd, dat P. ze schreef. Pres.: Enfin, dat is weer een mooi onder werp voor een nieuw onderzoek. De deskundige buigt zich over de tafel en wijst eenige typische kenmerken van P.'s schrift aan, die ook op postwissels voorkomen. Pres.: Ziet u, dat vind ik nu aardig, die kenmerken aangewezen te krijgen. Maar voor conclusies van schriftkundigen ben ik wat huiverig. Volgens dr. Van Ledden Hulsebosch zou De Vries voor stempels etc. op de wissels heb ben gezorgd en p. zou ze verder hebben in gevuld. Volgens brigadier rechercheur De Boer is De Vries de hoofdschuldige in deze postwis- seiveiwalsching. Zonder de V. zou deze ver dachte er nooit toe gekomen zijn. Nu deze verdachte een deel der tenlaste- Noorderbad - Zandvoort 26-27 Juni: Intern. Schermwedstrijden. 29 Juni Prins Bernhardfeest. N.m. 2.30 uur: Hinderniszwemmen voor kinderen. Waterpantomime en Clowns voorstelling; n.m. 8 uur GROOT GALABAL tot 4 uur. 2 Dansork. Dick v. Ake, The Marinucci's. Dory Schrama - Jack Funny - Johnny Prins. N.m. 11 uur: Schitterend Vuurwerk. Entree Bal 50 ct. - Entree tribune 25 ct. (Adv. Ingez. Med.) legging ontkent, vindt de procureur-generaal het gewenscht een andere instructie te ope nen, ook het Hof is die meening toegedaan, zoodat ook deze zaak naar den rechter-com- missaris terug gaat om nader te onderzoeken, of verd. een deel der postwissels, zooals hij aanvankelijk heeft bekend, heeft beschre ven. Ook het psychiatrisch rapport behoeft naar 's Hofs oordeel een aanvulling. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN" Pandpoort Koningstraat De Zomer is thans wel in het land, Maar zorgen zijn toch niet aan kant. De leeftijd en het weinig werk, Is schuld dat het steeds heet „beperk". Toe, helpt ons in alles te doen wat wij kunnen, Laat 't niet al te gering zijn wat wij hen gunnen. Postgiro 212793 Telefoon 11855 /CHEEPS LTJUNCEMj HOLLAND—AMERIKA LIJN. Leerdam, Rotterdam n. New-Orleans 22 v. Tampico. Statendam, Rotterdam n. New-York p. 24 Kaap Race. Lochkatrine, Vancouver n. Rott. 23 te Bal boa. Breedijk, Rotterdam n. New-Orleans 23 (12 56 n.m.) 54 mijl Z. van Scilly. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Jagersfontein, thuisr.) 2^ (10 n.m.) te Ge nua verwacht. Springfontein, 24 van Hamburg n. A'dam. Reggestroom, 24 v. W.-Afrika te Hamburg. Bloemfontein, 24 v. Rotterdam te Beira. Heemskerk, (uitr.) 24 te Mombassa. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk, 23 van Antwerpen te Hamburg, vertrok 26 naar Amsterdam en Rotterdam. HALCYON LIJN. Stad Haarlem, 23 van Oran te Rio Janeiro, voor Rotterdam/Vlaardingen. Stad Dordrecht 23 van Benisaf n. Rott. Stad Arnhem 23. van Oxelosund naar Lulea KON. NED.STOOMBOOT MIJ. Ceres, Chili naar Amsterdam 23, v. Cristo bal. Juno, 23 van Stamboul naar Cavalla. Merope 23 van Kopenhagen te Gdynia. Perseus, 23 van Livorno naar Napels. Saturnus, Rotterdam n. Tunis p. 24 Gi braltar. Vesta, 23 van Syracuse naar Susa. Vulcanus 24 van Hamburg naar Amsterdam Crijnssen, 22 van Curacao te Cristobal. Baarn, Chili n. Amsterdam, 23 v. Curacao via Liverpool. Hermes, 24 van Volo naar Salonika. Boskoop, 24 van Antwerpen te Hamburg Odysseus 24 vair Cadix te Grimsby. Deucalion 24 van Rotterdam te Lissabon. Rhea 23 van Lipari naar Amsterdam. Nereus, 24 van Danzig te Kopenhagen. Stuyvesant Amsterdam naar Paramaribo 24 van Madeira. Orion 24 van Amsterdam naar Rotterdam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Zaanland (uitr.) 23 van Las Pahnas. Waterland (uitr.) 23 te Santos. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Modjokerto (thuisr.) 24 te Marseille. Baloeran 24 van Rotterdam te Batavia. Buitenzorg (thuisr.) 23 van Suez. Buitenzorg (thuisr.) 24 van Port Said. Kedoe (uitr.) 24 van Port Said H Het echec. door J. P. BALJé. IJ stond voor het raam van zijn ho telkamer te kiiken naar het zon nige pleintje, dat daar rustig be neden hem lag, besluiteloos, of hij een autoritje zou maken, dan wel ergens kalm aan zee gaan zitten, toen hij de deur van zijn kamer hoorde opengaan. Verwon derd keerde hij zich om, en zijn verbazing werd grooter, toen hij zag, dat een jonge vrouw was binnengekomen, die een kleine, blinkende revolver in de hand hield. Ze had een hoedje op, waarvan de rand haar oogen een weinig beschaduwde, maar desondanks zag hij, dat die oogen hem een blik vol haat toewierpen. Een seconde dacht hij na: het kon een gevaarlijke situatie worden, maar hij zag zoo direct geen uitweg. En in de eer ste plaats moest hij weten, wat die jonge vrouw wilde „Pardon", deed hij geforceerd kalm, en hij kwam rustig enkele stappen in haar rich ting, „pardon, ik ben bang, dat u zich ver gist „Blijf staan!" beval ze scherp, en de rech terhand met de revolver maakte een drei gende beweging. „Ik vergis me niet, John Carroll. Jij bent dat verachtelijk creatuur van een detective, die mijn man op den elec- trischen stoel gebracht heeft. Ik herkende je vanmorgen onmiddellijk, toen ik je op de promenade zag wandelen. Ik heb gezworen, dat ik Dick, mijn man, wreken zou, en hier ben ik, John Carroll. Jouw leven voor het zijne „Blackie" Smith lachte. Toch besefte hij. dat die redelooze vrouw een gevaar voor hem kon beteekenen. Ze vergiste zich, dat was duidelijk, ze hield hem voor één van die „stillen", nogal idioot overigens, en het was duidelijk, dat ze het op zijn leven voorzien had. Hii moest haar overtuigen, dat hij niet de man was, dien zij zocht. „John Carroll.niet slecht!" grijnsde hij. „overigens een man. waar ik in Chicago nooit van gehoord heb. Je bent niet van Chi- "aoro. is 't wel?" ..New-York", zei ze kort. .maar maak geen smoesjes Je bent John Carroll, ik herken je. Maar je bent bang voor je hachje! Ik zal geen medelijden met je hebben, Carroll. Jij had dat met mijn man evenmin". Ze sprak verbeten, en het was haar aan te zien, dat ze geen pardon zou kennen. „Hoor eens, juffie", trachtte Blackie haar te overtuigen, „ik ken dien John Carroll van jou niet, en als dat een detective is, dan wensch ik hem even hartelijk naar de andere wereld, als jij. Ik ben Blackie Smith, en ik heb geen reden van de politie te houden". Hij lachte smalend. „Ik ben niet voor niets van Chicago naar Florida gereisd. Ze hebben mijn „gang" leelijk achterna gezeten, en het werd een beetje te warm in good old Chicago. Nooit gehoord van den gangster Blackie Smith, juffie?" Ze knikte. „M'n broer kende een Blackie Smith uit Chicago. Maar jij bent John Car roll". hield ze koppig vol. Blackie Smit zei een hartig woord, .,'k Zal je bewijzen, dat ik Blackie Smith ben, en dat de politie alle redenen heeft, even nijdig op mij te zijn als men blijkbaar op je broer was". Resoluut liep hij de kamer door. maar plotseling bleef hij doodstil staan. Hij werd lijkbleek en keek star naar de jonge vrouw, die voor hem stond. Ze had even een bewe ging met de hand gemaakt, er was een licht- suizend geluid geweest, en in zijn mouw was een rond kogelgaatje, z z .Ben waarschuwing. John Carroll", zei ze. „M'n revolver gaat snel af. en 't is een nieu we vinding, absoluut geluidloos. Denk er dus om, den volgenden keer is het raak! Je hebt precies te doen, wat ik zeg. Waar wil je heen?" Blackie Smith was echt geschrokken! Nog altijd staarde hij haar sprakeloos aan. be seffend, dat zijn leven aan een zijden draad je gehangen had. Voor het eerst hoorde hij haar lachen. „Naar m'n koffer", antwoordde hij toen, „als je me dat toestaat, kan ik je bewijzen". „Goed", stemde ze toe, „maar langs dien kant". Ze wees hem. dat hij om de tafel moest loopen. Scherp lette ze op hem, toen hij de koffer openmaakte. Ze stond nu vlak achter hem. gereed te schieten, als ze onraad merkte. Blackie rommelde wat in de koffer. Hij haal de een klein taschje te voorschijn dat hij haar toonde. „In dit kleine taschje". zei hij langzaam. ..zitten vele gegevens omtrent mijn gang. Als de politie dit in handen kreeg, zou ik ver loren ziin. Ik zal het jou laten zien. omdat je me in je macht hebt en omdat ik je wil bewijzen, dat ik gangster ben. net als je broer was. Trouwens jij bevalt me. je bent flink, misschien zou je een aanwinst kunnen worden voor ons". In haar oogen kwam een vreemde glans, toen ze het taschje aannam, en een trekje van triomf gleed bijna onmerkbaar om haar mond. Als gefascineerd keek ze naar het bruine taschje Een korte gil, direct gesmoord.Zijn hand op haar mond. de andere hand om haar pols. De greep van haar vingers om de revolver verslapt, met een doffe plof valt ihet wapen op den grond. Nu is Blackie Smith vlug met haar klaar. Ze vecht vertwijfeld, maar Blackie is dit soort karweitjes gewoon. Ze is half bewus teloos, als ze gekneveld, en gebonden met gordijnkoord, op den divan ligt. Blackie kijkt naar haar. Half wrevelig, half bewonderend. „Sjonge, juffie, ik was er bijna ingetip- peld", zei hij. „ik moet je zeggen, dat je den ouden Blackie Smith bijna te glad af was. Je broer een gangster, niet? En jij hem wre ken op den speurhond John Carroll! Ja-ja, 't was fijn bedacht, en omdat vrouwen in hun zenuwachtigheid nogal gauw schieten, heb ik hem even „geknepen", en had ik je bijna datgene in handen gespeeld, wat je zoo graag wilde hebben. Maar toen had ik in de gaten, dat je zelf van de politie was. jongedame! En toen Blackie eenmaal wakker was. had-ie geluk kig zijn positieven weer bij elkaar!" Hij zag aan haar oogen, dat ze er over na dacht. welke fout ze had gemaakt. „Hoe ik het plotseling wist, hè?" grijnsde hij. „Wel, juffie, je had niet moeten schie ten! Dat was je groote fout". Het was te zien. dat ze hem nóg niet be greep. „Een revolver van de allernieuwste vin ding! In de onderwereld hebben we die din getjes nog niet, jongedame, tot nu toe zijn die alleen bij de politie in gebruik! En daar heb je even niet aan gedacht". Hij nam de revolver op, en bekeek die met een vakkundig oog. „Maar binnenkort", zei hij verbeten, „binnenkort zullen de jongens deze dineeties ook hebben. Ik heb een prach tig voorbeeld". Haastig begon hij zijn koffer te pakken. Toen hij klaar was keek hij nog eens rond. „Adieu, kindie" zei hii sarcastisch, .ie boft dat ik in een weeke bui ben, en dat het bo vendien een beetje te gevaarlijk is. je nu voor goed onschadelijk te maken. Als je geluk hebt, vinden ze je morgen wel in de kast, waar ik je nu in ga stoDpen" Half spij tig keek hij haar aan. ..Jammer", zuchtte hij. ,-.je zou een flinke kameraad geweest kunnen zijn ROTTERDAMZUID-AMERIKA LIJN. Alwaki, 24 van Hamburg te Rotterdam. Alchiba (thuisreis) p. 23 Ouessant 25 (7 v.m.) te Rotterdam verwacht. Alphacca, (thuisr.) p. 23 Fern. Nor. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Salabangka, (thuisr.) 24 v. Port Said. Poelau Tello, (thuisr.) p. 23 Ouessant. Soemla (thuisr.) 23 van Padang. Tajandoen (thuisr.) 24 van Port Sudan. Marnix van St. Aldegonde (toeristenreis) 24 van Amsterdam te Christiansand. Simaloer (thuisreis) 24 van Aden. STOOMVAART MIJ. OCEAAN.. Glenapp, Dairen n. Rott. 23 te Londen. Prometheus, Batavia n. Amsterdam 22 v. Colombo. Polyphemus 22 van Swansea te Liverpool. Ajax, Japan n. Rotterdam, vertr. 29 van Londen. Alcinous, Amsterdam n. Batavia, p. 24 Gi braltar. van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad zoorden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de RedactieGroote Houstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragenzoaaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antzooorden zoorden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut ban zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN. VRAAG: Hoe maak ik een witte serremat schoon en hoe kan Ik de kleuren weer opfris- schen? ANTWOORD: Goed afboenen met lauw neu traal zeepsop, daarna goed afspoelen met lauw water, vervolgens nog eens afsponsen met koud water, waarin een handvol zout is gedaan. VRAAG: Hoe krijg ik mijn kampeertent water dicht en hoe krijg ik er roestvlekkeu uit? ANTWOORD: De roestvlekken verwijdert u met zuringzout. Daarna goed spoelen met heet water. Waterdicht maken als volgt: Dompel de tent in een sterk, warm zeephad, behandel daarin 10 minuten. Goed omhalen en kneden. Sla uit en laat 10 min. uitdruipen. Vervolgens dompelt u de tent in een oplossing van 250 gr. fijne aluin op 10 L. water. Behandel daarin ook weer 10 min. sla uit en hang glad op om te drogen. VRAAG: Hoe maakt men aardbeien, aalbessen en kruisbessen jam ANTWOORD: Aardbeienjam: 1 K.G. aardbeien, 750 gr. suiker. Maak de aardbeien schoon, breng ze in een gesloten pan aan de kook, laat ze (af en toe roerende) zonder deksel wat inkoken, voeg er dan suiker bij en laat de jam zachtjes nog even indampen, tot ze voldoende geleiachtig is. Giet vervolgens de kokende jam in de schoone potten of flesschen en sluit deze zoo vlug mogelijk af met perkamentpapier, dat een paar minuten in kokend water is gelegd. Plak op den pot eea etiquette met vermelding van naam en datum. Bessenjam. 1 K.G. roode of zwarte bessen, 750 gr. suiker. Bereidt de jam geheel als de aard beienjam. Kruisbessen jam. 1 K.G. kruisbessen (onrijp), 750 gr. suiker, 1/2 dL. water. Maak de vruch ten schóón en breng ze met het water in een gesloten pan aan de kook. Voeg er na eenigen tijd de suiker bij en behandel de jam vervolgens geheel als de aardbeienjam. VRAAG: Hoe maak ik kaas-croquetten Hoe maak Ik aardappel-croquetten? Kunnen ze in sla-olie worden gebakken? ANTWOORD: 1. 200 gr. geraspte oude kaas, 1 dL. melk, 1 dl. room, 30 gr. bloem, 40 gr. boter, 1 ei, peper, zout, paneermeel. Verwarm de boter met de bloem tot een glad mengsel, voeg er lang zamerhand de melk bij en de room en laat de saus roerende gaar koken (pl.m. 10 min.). Ver meng ze dan met de geraspte kaas en naar smaak met peper en zout. Laat het mengsel uit gespreid bekoelen, vorm er op de gewone wijze croquetjes van, paneer ze dubbel en bak ze in heet frituurvet bruin. Laat ze op grauw papier uitdruipen en leg ze op een schotel, die met een gevouwen vingerdoekje bedekt is. 2. 500 gr. koude gekookte aardappelen, 1 a 1*4 dL. melk, 20 gr. boter, 2 eierdooiers, zout, noot muskaat, gehakte peterselie, eiwit en paneermeel, Delfia of Delftsche slaolie. Maak op de gewone wijze stijve aardappel puree, roer er de eierdooiers door en wat ge hakte peterselie en laat ze bekoelen. Vorm er met twee lepels kleine balletjes van, rol deze door fijn paneermeel, maak ze met de handen gelijk rond, maar zorg, dat er geen barstjes in zijn. Rol ze door het overgebleven eiwit, dat met 2 lepels water even losgeklopt is, maar zorg, dat dit overal de croquetjes raakt. Rol ze daarna nog eens door paneermeel en bak 4 a 5 croquetjes te gelijk in Delfia, waarvan de blauwe damp af slaat, bruin en knappend. Zorg vooral, dat de croquetjes geheel onder het vet liggen. Neen ze er met een schuimspaan uit en laat ze op grauw papier even uitdruipen. Zeef het vet na het ge bruik. 3. Ja, zie boven. DIVERSEN. VRAAG: Kan ik een fiets op een vacantie- reisje naar België over de grens vrij meenemen? En een tandem? ANTWOORD: Een gebruikte fiets mag vrij worden ingevoerd. Een tandem ook. VRAAG: Wat zijn de onkosten voor het kam peeren aan het Bloemendaalsche strand van Za terdag en Zondag, per week en per maand? Tot wien moet ik mij wenden om een vergun ning en wat kost dat? ANTWOORD: Op het Bloemendaalsche strand is alleen kampeeren over dag toegestaan. Dit kost 50 cent per dag, na drie uur 25 cent. Het behoeft niet van te voren te worden aangevraagd. Er komt aan het strand iemand bij u. VRAAG: 1. Is de Domtoren te Utrecht ook 's Zondags te beklimmen? Zoo ja, wanneer en wat zijn de kosten? 2. Hoe laat en op welke dagen vertrekt de boot uit Amsterdam naar Harderwijk en terug? Wat is de prijs enkele reis en retour, met fiets? ANTWOORD: De Domtoren is dagelijks, ook 's Zondags te beklimmen. Kosten 0.25 per per soon. Gezelschappen van tenminste 5 personen 0.20 per persoon. Voor gezelschappen van meer dan 10 bij elkaar behoorende personen 0.15 per persoon. Beneden 16 jaar 10 cents. Gez. van meer dan 10 bij elkaar behoorende per sonen beneden 16 jaar 0.05 per pers. 2. Raadpleegt u den gids. VRAAG: Kan ik aan het Kagermeer en aan de Westeinder Plassen mijn kampeertent opzetten zonder kosten? Op welke plaats kan ik mijn tent zetten? Zoo gratis kampeeren niet gaat, wat moet ik dan doen en tot wien moet ik mij wenden? ANTWOORD: Aan de Kaag wordt wel gekam peerd op de eilanden. De grond is daar meest het eigendom van hoeren, maar niet alle grond is voor kampeeren geschikt. Wij raden u, u voor nadere inlichtingen te wenden tot den secretaris der Ned. Kampeervereeniging, den heer Schwarz, Okkernootstraat, Den Haag»

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10