Onze Indische Luchtpostbrief. Wilna, de stad van het eeuwige vuur VACANTIE1937 VRIJDAG 25 JUNI 1937 HAAKLEM'S DAGBLAD 7 De nieuwe Indische begrooting. Verbetering in cijfers vastgelegd. Ook de belastingbetaler profiteert mee. Verivachtingen omtrent de ontwikkeling in volgende jaren. (Van onzen Indischen correspondent.) Voor het eerst sinds de crisis is een In dische begrooting bij den Volksraad ingediend, waarbij op een reëele basis voor den gewonen dienst de uitgaven door de geraamde ontvangsten worden gedekt. Met zekere spanning was dit jaar de opening van den Volksraad afgewacht, waarbij de aan bieding der stukken plaats had, omdat na de verspreide berichten en cijfers omtrent de al- gemeene opleving, deze zich op de eerste plaats in de begrootingscijfers en de plannen voor 1938 zouden moeten weerspiegelen. De indiening van deze begrooting moet dit maal een aangenamer taak voor de Regeering zijn geweest dan in de daaraan voorafgaande jaren. Hoe dikwijls reeds bleken de oorspron kelijke ramingen tegen te vallen en hoe hoog stapelden de tekorten zich niet op! Van 1930 tot en met 1936 waren zoodoende deze tekorten alleen op den gewonen dienst opgeloopen tot f 505 millioen, terwijl ze op den geheelen dienst, door bijzondere ontvangsten uit den buitengewonen dienst, toch nog altijd f 518 millioen bedroegen. En dat, ondanks de onver moeide werkzaamheden van de begrootings- commissie, die het heeft bestaan om het ni veau der zuivere gewone uitgaven van f 515 millioen in 1929 terug te doen brengen tot f 297 millioen in 1936, waarmede zij kwam be neden het indertijd als uiterste grens gestelde niveau van f 300 millioen. De hulp uit Holland. Hierbij verlieze men niet uit het oog, dat deze terugbrenging o.a. werd vergemakke lijkt, door de hulp van Holland in den vorm van een bijdrage in de defensie-uitgaven, terwijl de hulp in den vorm van een garantie der Indische leeningen niet op een bepaalde waarde is te schatten. Daardoor is immers conversie mogelijk geworden van de hoog- rentende leeningen tegen percentages van 4 tot 3 pet. Mèt deze hulp en rekenend op een ver wachte voortzetting van de opleving is thans verkregen niet alleen, dat er geen schuldver meerdering zal zijn, doch ook dat de aflossing op de leeningen weer uit den gewonen dienst kan worden gedekt. Naast de bij deze begrooting voorgestelde kleine lastenverlagingen en het treffen van urgente voorzieningen welke tot dan toe moes ten worden uitgesteld, is er bovendien nog ruimte gevonden voor eenige voorzieningen op salaris- en pensioen-gebied en een tegemoet koming voor verdere prijsstijging der materia len, doch dat is dan ook alles. De intering op de pensioensuitgaven is slechts ten deele ver holpen, terwijl een verbetering van de schuld aflossingen, welke door de conversies teveel naar een verre toekomst zijn verschoven en een te zware last beteekenen voor het nage slacht, geheel achterwege moest blijven. Het vorig jaar slechts een klein te kort. De grondslag van de begrooting voor 1938 Is wederom gezocht in de uitkomsten over het afgeloopen jaar en de verwachtingen omtrent het loopend jaar. Kende de oorspronkelijke raming der begrooting voor 1936 nog een ge raamd tekort op den gewonen dienst van f 45V2 millioen, de uitkomst heeft aangewezen dat deze gewone dienst een tekort zal aanwij zen van f 21]/2 millioen. Exclusief het bijzonder uitvoerrecht op bevolkingsrubber was er in dat jaar een tekort op den geheelen dienst van slechts f 8 millioen. Volgens de verwachtingen voor 1937 wijst de gewone dienst een overschot aan van f 0.5 millioen, terwijl de laatste ra ming nog een tekort liet zien van pl.m. f 41 millioen, zoodat dit jaar een verbetering geeft van ruim f 41 millioen. De buitengewone uit gaven erbij gerekend zal naar de Regeering verwacht de geheele dienst een tekort opleve ren van ca. f 17 millioen. hetgeen zeker niet te pessimistisch zal zijn. Wij verwachten een nog gunstiger uitkomst omdat eigenlijk nog geen rekening is gehouden met verschillende door Holland te verleenen terugbetalingen. Op deze basis dus van een tekort op den ge wonen dienst voor 1936 van f 21 y2 millioen en voor 1937 van f Vz millioen, heeft de Regee ring gemeend de begrooting voor 1938 te kun nen opbouwen, door daarbij als uitgangspunt aan te nemen aan den eenen kant de door te voeren verlagingen van belastingen en enkele tarieven om de draagkracht der bevolking wederom op peil te brengen en aan den an deren kant een verhooging van de uitgaven in verband met de prijsstij gingen en enkele zeer noodzakelijke voorzieningen. Daarnaast moeten echter de nog bestaande zwakke plekken niet vergeten worden. Zwakke plekken in de veiligstelling der pensioens uitgaven, en in de betrekkelijk kleine credieten, welke zijn uitgetrokken door maatregelen in verband met de politie, onderwijs en enkele andere onderwerpen. De verbetering in cijfers. Enkele markante cijfers mogen hieronder een beeld geven van de verbeterde positie van het Land en de eindcijfers van den gewonen dienst in millioenen: Ver- Raming wachting Raming Belastingen f 275.3 f 252.2 f 213.9 Landbedrijven f 40.8 f 40.8 f 31.3 Diversen f 26.2 f 27.7 f 23.6 Gewone ontvangsten f 342.3 f 320.7 f 268.8 Netto uitgaven f341.8 f320.2 f304.8 Overschot f 0.5 f 0.5 f 36.0*) Buitengewone uitga ven saldo f 20.6 f 17.4 f 27.3*) f 20.1 f 16.9 f 63.3 Tekort. Deze opstelling toont dus, dat de gewone ontvangsten tezamen niet minder dan f 73J/2 millioen gunstiger uitkomen dan de oorspron kelijke raming daarvan voor 1937 aangaf en nog altijd rond f 21 Vz millioen meer zullen be- loopen dan de verwachting voor 1937. Daar tegenover zijn de gewone netto-uitgaven slechts f 37 millioen hooger gesteld dan de raming van het vorig jaar en ruim f 21 y2 mil lioen hooger dan de verwachting voor 1937. Kon voor het eerst sedert 1929 weer een overschot worden geraamd op den gewonen dienst, de aanzienlijke stijging van de ont vangsten is „opgesoupeerd" door een vermeer dering van de uitgaven en een kleine verla ging van enkele tarieven en van de belastin gen. Het hieronder volgend overzicht geeft daarvan een globale samenvatting, vergele ken met de verwachtingen voor 1937 Onderwijs f 1.5 millioen meer Openbare werken f 1.3 Gezondheidsdienst f 0.8 Militaire uitgaven f 7.9 Reserve f 10.4 f 2.5 Diversen Tezamen méér f 24.4 millioen Minder f 2.8 voor rente en aflossing alsmede verlofsbezoldigin gen, wachtgelden e.d. of f 21.6 millioen in totaal hooger dan de verwachtingen voor 1937. De belastingverlaging. Daartegenover werden verlagingen van be lastingen zóó dringend gevoeld, dat zij vóór de saneering der pensioenfondsen en de verbete ring van de schuldaflossing met een vermin dering van de opcenten op de Inkomstenbe lasting van 50 op 30 en van de Loonbelasting van 4 op 3 ct. is gekomen. Het is wel het min ste wat kon worden gedaan, wil zij eenerzijds niet achteraf haar eigen crisisbeleid desavou- eeren en van den anderen kant toch ertoe bij dragen om de stijgende tendens van de kosten van levensonderhoud te remmen. Een verla ging van vennootschapsbelasting, benzine accijns en invoerrechten kon echter nog niet op het program worden geplaatst. Wel echter is de uitgavenzijde aanzienlijk verbeterd. Immers in tegenstelling met die jaren, waarin er van werd uitgegaan, dat het tekort op den gewonen dienst mocht gelijk zijn aan het bedrag der schuldaflos sing, zoodat althans geen verdere schuld vermeerdering plaats vond, worden thans de uitgaven ter aflossing van schuld wederom uit den gewonen dienst betaald. Verder heeft men f 77 millioen aan defensie-uitgaven kunnen ramen of bijna f 8 millioen meer dan in 1937 zal worden uitgegeven, heeft men een reservepost kunnen opbrengen voor stijging van de pensioens- en personeelsuitgaven en van de materieele uitgaven ad f 16 millioen, en werd bovendien nog f 11 y2 millioen uit de tinontvangsten afgezonderd op den buiten gewonen dienst, terwijl op dienzelfden dienst nog een aanzienlijk bedrag voor marine-uit gaven paraisseert, dat terugbetaald zal wor den. Houdt men dit verbeterd aspect der be grooting in het oog, dan is men weliswaar slechts tot een beperkte lastenverlaging ge komen, doch ook aan den anderen kant staan dan verschillende belangrijke verbete ringen die den eersten stap op den goeden weg beteekenen. Tegenover de gestegen ont vangsten stonden blijkbaar zoovele urgente uitgaven, dat de vermeerdering daarvan het grootste gedeelte van de verwachte meer dere ontvangsten heeft opgeslokt. De winst en de fiscus. Onder de belastingen, die rond f 23 mil lioen hooger zijn gesteld dan de verwachting is voor 1937, valt allereerst de vennootschaps belasting op met f 13 millioen méér dan de verwachting voor 1937, op grond van de aanzienlijk hoogere winsten, die de Indische maatschappijen zullen maken. De raming van de invoerrechten is slechts f 1 millioen meer dan volgens de verwachtingen van 1937. Deze stijging valt eenigszins tegen, voornamelijk door de verdere doorwerking van de reeds doorgevoerde verlagingen der tarieven. Misschien zal de raming door de groote ruiming van de voorraden en de te verwachten verhoogde invoeren voor 1938 blijken iets te laag te zijn gesteld. Daaren tegen zijn de uitvoerrechten niet minder dan f 7 millioen hooger geraamd voornl. op grond van het geheven uitvoerrecht op onderne mingsrubber, waarvan de opbrengst met het oog op het betrekkelijk hooge restrictie-per centage en het gestegen prijspeil hooger kan worden gesteld. Op grond van de verdere stijging van het benzineverbruik kon de ac cijnsopbrengst f 1 millioen hooger worden geraamd, waarnaast ook de tabaksaccijns f 1 millioen meer zal opbrengen dan de ont vangst in 1937 zal zijn. Met de vele andere kleinere verhoogingen komt de belastingop brengst voor 1938 f 61.3 millioen hooger dan de oorspronkelijke raming voor 1937 en f 23.1 millioen hooger dan de huidige verwachtin gen omtrent dit jaar. Voor zoover de belangrijkste verschillen bij de bedrijfsontvangsten aangaat, is het saldo van de opium- en zoutregie aanzienlijk ongunstiger dan de oorspronkelijke raming van het vorig jaar, nl. f 2 millioen minder. Dit is in het bijzonder toe te schrijven aan de reorganisatie van dit bedrijf en de verla ging van den prijs sinds de depreciatie. Van daar ook dat de verwachting voor dit jaar reeds f 2.1 millioen beneden de raming ligt. In elk geval is dit echter een verlaging, die volledig aan den kleinen man ten goede komt. Daarentegen toont het saldo van het Boschwezen een verbetering van 3 ton sinds lange jaren doch verwacht de Staats spoor voor 1938 een iets ongunstiger saldo dan verwacht wordt voor 1937. Tegenover een ontvangststijging van nog f 1 millioen, verwacht men een vermeerdering der uitga ven van f IV2 millioen. De groote gunstige verschillen zitten ech ter bij 's Lands landbouwondernemingen die een f 3.8 millioen hooger saldo vertoonen dan de oorspronkelijke opzet van 1937 en f 1.2 millioen hooger uitkomen dan de ver wachting voor 1937. De post zal f 1.8 millioen meer opbrengen dan de oorspronkelijke ra ming en door de verdere tariefsverlagingen f 1 millioen minder dan het saldo van 1937 naar verwachting zal aanwijzen. De Pand- huisdienst, de barometer van het Inland- sche leven, levert rond f 1 millioen meer dan werd geraamd in 1937. Het tin-potje. Van het voornaamste belang is echter de raming van Bankatin, waarvan het voordee- lig saldo op f 15 millioen is gesteld. Buiten deze ontvangst op den gewonen dienst echter is nog een bedrag aan ibaten op den buitengewonen dienst gestort op grond van de bepaling in de Indische be dril venwet, dat boven het voordeelig saldo van f 15 millioen in een bepaald jaar het meerdere zal worden gestort in een reserve potje, totdat dit f 36 millioen bedraagt. Dit is gedaan om de landsbegrooting minder af hankelijk te maken van de groote wisselin gen in den tinprijs, die in vroegere jaren zoo vele verwachtingen den bodem hebben inge slagen. De prijs is thans zeer voorzichtig ge raamd op f 200 per quintaal en een produc tie van 200.000 quintalen tegen het vorig jaar een geraamde productie van 141.000 auintaal. Zoowel over de jaren 1936, 1937 en 1938 worden nu stortingen in dit tinpotje verwacht, zoodat 'dit waarschiinlijk op het eind van dat jaar reeds meer dan f 30 mil lioen zal bedragen. In verband met deze ver beterde prijzen is ook het winstaandeel iin het Billitonbedrijf f 2V2 millioen hooger ge raamd dan in den oorspronkelijken opzet van 1937 en f 1/2 millioen meer dan de ver wachtingen voor dat. iaar. Hoewel de belastingbetaler de ontvang- stenbegrooting als de meest belangrijke ziet, omdat voor de voorziening daarvan in hoofdzaak bij hem wordt aangeklopt, is ten opzichte van de uitoefening der Staatstaak nog altijd de uitgavenbegrooting van het meeste belang. Kort samengevat is de groo te stijging terug te brengen tot de hiervoren reeds aangegeven groepen, waaronder de defensie-uitgaven-toename voor land- en zeemacht met bijna f 8 millioen boven de ver wachtingen voor 1937 en rond f 13 millioen boven de oorspronkelijke raming van dat jaar een voorname plaats inneemt. Verder de post, waarbij gerekend wordt op materieele prijsstijging en een salaris reserve, alsmede het mogelijk geheel of ge deeltelijk vervallen van de pensioenskortin gen met een verschil van f 10.4 millioen de voornaamste posten zijn onder de stijgingen van f 21.6 millioen der netto-uitgaven boven de verwachting voor 1937. Het bedrag van f 8 millioen geeft de voort gezette versterking van de weermacht weer, waarmede reeds in 1936 een aanvang is ge maakt. 1938 toont een cijfer van c.a. f 77 millioen tegen 69 millioen in 1937 en f 54V2 millioen in 1926. Deze versnelling van de aanschaffingen wordt uit budgetair oog punt verantwoord geacht en kan voor zoover het de legeruitgaven betreft, volledig door Indië zelf worden bekostigd. Voor de marine uitgaven daarentegen blijft men een beroep doen op de Nederlandsche bijdrage in de kosten. Naast deze gewone uitgaven voor onze verdediiging is ook nog een aanzienlijk bedrag voor de marine opgebracht op den buitengewonen dienst, nl. f 29.4 millioen, welke voor het overgroote deel door Neder land zullen worden gefinancierd, aldus een voortschrijden mogelijk makend op den reeds ingeslagen weg der vlootversterking. Let men er tenslotte bovendien op, dat rente en aflossing f 1.7 millioen minder zul len eischen en wachtgelden, verlofsbezoldi gingen f 1.1 millioen minder dan de andere netto-uitgaven voor de burgerlijke departe menten f 16 V2 millioen méér dan voor 1937 wordt verwacht. Doordat in. de begrooting echter nog niet gerekend is op de terugbetalingen door Ne derland van de buitengewone marine-uitga ven. zal bij het plaats vinden van deze te rugbetaling zoowel de gewone dienst voor 1938 als de buitengewone dienst een klein overschot aanwijzen. Voor waar een mooi re sultaat. Alles bijeen genomen geeft de be grooting voor 1938 een beeld van de alles zins gewettigde gunstige verwachtingen. Toch zijn er nog zwakke plekken, die een mogelijk te optimistischen kijk matigen. In de eerste plaats de betrekkelijk geringe voor ziening voor de intering op de pensioens fondsen. In de tweede plaats de noodzake lijke vermelde aflossing op de Indische lee- ningsschuld. Beide zouden tezamen rond f 60 millioen eischen. En daarnaast zijn en kele uitgaven, zooals voor politie, onderwijs en volksgezondheid nog niet genoeg opgezet om de meest noodzakelijk uitbreidingen te kunnen treffen. (Nadruk verboden.) Minderheden in Polen lijden onder vervolgingen. mstreeks het begin van onze jaar telling was Wilna bekend als een bedevaartsplaats voor de aanhangers van een in die omgeving heer- schenden godsdienst. Aan den voet van den heuvel, waarop grootvorst Gedimin van Litauen later zijn burcht zou bouwen, brandde toen een heilig en eeuwig vuur. Het eeuwige vuur heeft de eeuwen ech ter niet weerstaan, wèl de stad zelf, die reeds in 1323 stadsrechten verkreeg en residentie werd van de Litausche grootvorsten. Toen tegen het einde van de XlVde eeuw het Chris tendom werd ingevoerd door den koning van Polen en Litauen, Jagielo, werd op de plaats van het heilige vuur de Stanislaus-kathedraal gebouwd. Niettemin schijnt de vloek van 'de heidensche wraakgoden over, de stad te zijn gekomen na de verwijdering van hun offerplaats, en door de eeuwen heen hebben de vlammen van oor log, plundering en verwoesting in Wilna huis gehouden. En ook nu nog smeult onder de rus tige oppervlakte van het geórdende twintigste eeuwsche leven in Wilna een vuur van haat en vijandschap. De vlammen van dit vuur heeten: Jodenver volging onderdrukking van de minderheden. „Overvallen op de Joden zijn voor de Pool- sche jeugd van groote opvoedkundige waarde. De Joden zijn hier vreemde bloedzuigers, het is te wenschen dat alle staatsburgerlijke rech ten hun ontnomen worden". Zoo sprak de heer Kowalski, voorzitter van de partij der uiter ste nationalisten ter gelegenheid van een straf zaak tegen aanhangers van zijn partij, die zich aan een regelrechte pogrom hebben schuldig gemaakt. Hoe is de toestand dér Joden in Wilna? Om daarover inlichtingen te verkrijgen wend ik mij tot een der bekendste mannen van Wilna, tot den deken der Wilna'sche orde van ad vocaten, den heer Petruszewicz, die zelf geen Jood is, doch een overtuigd Katholiek van ,arischen" bloede. „Slecht!" zegt deze grijze advocaat. „Heel, heel slecht. Dat zij armoede moeten lijden is per slot van rekening nog niet zoo verschrikkelijk; hierin staan zij niet alleen, ook de boeren gaat het niet beter. Maar dat zij, na reeds onder het Russische regime tot het uiterste achtervolgd te zijn, nu in het vrije Polen eveneens weer aan terreur bloot staan, een vervolging om hun ras, stemt mij diep treurig. Het ergste is, dat deze vervolgingen geënsceneerd worden door personen, die zelf ongetwijfeld beter moeten weten. De actie tegen de Joden wordt tegenwoordig niet meer met de sprookjes van den ritueelen moord aan gehitst, doch op moderne wijze, door te bewe ren, dat de Joden het geld uit het land bren gen, en de arme boeren, die in den handel willen gaan. dit beletten. De menschen willen dat blijkbaar gelooven ook, zelfs de boeren, die ongetwijfeld beter moesten weten. Want het is een onwaarheid te zeggen, dat boeren in den handel wenschen te gaan. In hun huidige be roep hebben zij tenminste iets te eten, al is het weinig, in den handel wacht ze gelijke armoe de als de Joden, dat is: dagen, waarop er hee- lemaal niets te eten is. „Achter deze agitatie schuilen politieke oogmerken, die bedoelen de aandacht van de overal heerschende armoede af te leiden op onschuldigen. U behoeft slechts in de Joodsche wijken hier rond te kijken om te zien of zij het geld tot zich trekken! De armoede, die daar heerscht, is niet te beschrijven. Ik zal geen gruwelverhalen vertellen, doch U slechts enke le cijfers noemen. In 1936 kwamen tengevolge van anti-semitische aanslagen 43 Joden om het leven, meer dan 200 werden gewond. Ik schaam mij voor mijn landgenooten, die voor Haarlem's Dagblad GRATIS naar Uw vacantieverblijf in Nederland. Ten gerieve van onze abonnés zullen wij „Haarlem's Dagblad" één week zon der verhooging voor portokosten naar hun vacantieadres zenden. Blijft U langer dan een week dan kost elke dag meer slechts IV2 cent voor portikosten boven den gewonen abonnementsprijs. De voordeelen hiervan zijn le. U blijft óók in Uw vacantie op de hoogte van het gebeuren in Uw woonplaats en de geheele wereld daarbuiten. ie. Doordat Uw abonnement blijft door gaan, behoudt U het recht op een eventueele uitkeering uit de aan ons blad verbonden hooge Gratis Ongevallen Verzekering. Sen en ander geldt alléén voor vacantie- idressen in Nederland. DIRECTIE „HAARLEM'S DAGBLAD" dergelijke barbaarschheden verantwoordelijk zijn." Ik heb de Jodenwijken in verschillende Pool- sche steden bezocht en mij er van overtuigd, dat Mr. Petruszewics niet overdreven heeft. In heel Polen heerscht armoede, maar zoo erg als in deze wijken heb ik ze nergens gezien. Het hoogstnoodige ontbreekt hier dikwijls, aan kleeren, eten, dek, aan woonruimte, aan alles is er het schrijnendste gebrek. Bij mijn omzwervingen door Wilna heb ik ook 'met enkele Litauers gesproken, die er in getale van ruim tienduizend nog wonen. Ook zij hebben klachten, zij het dan van anderen aard. In een krot, terzijde van een van de mod derpoelen, die in deze wijken straten moeten voorstellen, woonde een Litausche familie, be staande uit grootmoeder, man, vrouw en vijf kinderen. De man. acht en vijftig jaar oud, is bij een van de schermutselingen om het bezit van de stad door een schot in het been getrof fen. Door onvoldoende medische verzorging werd het been geïnfecteerd en moest geampu teerd worden. Hij was in het bezit van een goed beklante levensmiddelenzaak, die echter bij de eerste onlusten reeds geplunderd werd. Toen eindelijk Polen in het vaste bezit van de stad was geraakt, opende hij met het weinige geld, dat hem overgebleven was, een nieuwe zaak, die in den beginne heel goed liep. Een voor een bleven na verloop van tijd de klanten echter weg: zij, die bij een Pool werkten, werden ge prest om in Poolsche winkels te koopen. Slechts met moeite kon de man de zaak drijvende houden, maar toen de Poolsche leveranciers hem later credieten weigerden, was hij ge dwongen om een hypotheek op het huis te nemen. Nadat hij drie jaar lang regelmatig de aflossingen had voldaan, gingen de zaken zoo slecht, dat hij om uitstel van betaling moest verzoeken. Het werd geweigerd, en mid den in den winter, bij twintig graden vorst, werd het gansche gezin op straat gezet. Mede lijdende buren namen hen zoolang op, tot hij het krot, waarin hij nu woont, kon huren. Daarvoor betaalt hij vijf zlotych per week, plm. f 1.77. Waar hij met het verrichten van allerlei kleine karweitjes niet meer dan drie of vier zlotych kan verdienen, moet het heele gezin meehelpen om te verdienen. De inkom sten bedragen in de vette weken soms 20 zlotych, zeven gulden tien cent. Meestal is het minder. De man kan in Litauen door zijn fa milie weer aan werk geholpen worden, de Poolsche autoriteiten weigeren hem echter een pas te verstrekken. Acht personen, die vroeger tot den gegoeden middenstand behoorden, leven thans gemiddeld van zes en een halven gulden per week, in een krot van twee toch tige kamers. Dat is geen op zich zelf staand voorbeeld, ik kan er tallooze van aanhalen, de een nog verschrikkelijker dan de andere. Bovendien moeten de Litauers in Polen steeds in angst voor gevangenneming of eindelooze politie-verhooren leven, daar de autoriteiten hen op alle denkbare wijzen het leven zuur maken. Door martelingen worden zij gedwon gen de onzinnigste misdaden te bekennen, waarvoor zij dan met onmenschelijk zware straffen moeten boeten. In de eerste jaren van het Poolsche bewind vonden de militaire auto riteiten er een buitengewoon behagen in een groepje Litauers 's nacht uit hun bed te lich ten, ze gebonden tegen den muur te zetten en ze dan als mikpunt voor hun schietoefeningen te gebruiken. Geen enkele kogel raakte na tuurlijk, doch het laat zich denken welke doodsangsten de slachtoffers van dit vermaak uitstonden. Als men er eindelijk genoeg van kreeg, werden de onschuldige schietschijven opgesloten en het duurde dikwijls maanden, soms jaren eer zij weer vrij kwamen. Litau sche zang- en tooneelvereenigingen worden steeds weer ontbonden en van staatsgevaar lijke bezigheid beticht. „Een aantal Europeesclie kanselarijen kent de voorwaarden, waarop Polen bereid is de normale betrekkingen met Litauen te herstel len". Dat is het vage antwoord, dat de Pool sche autoriteiten op vragen naar de Litausche kwestie geven. Men weigert er meer over te zeggen. Ik aarzel niet te zeggen, dat de hierboven- genoemde feiten, van welker absolute waar heid ik mij heb kunnen overtuigen, een schan de zijn voor de overigens zoo trotsche Poolsche natie. Zelfs de grootste prestaties op het ge bied van kunst en nijverheid, waarop de Polen terecht prat gaan, kunnen deze schande niet uitwisschen. K. ANDR, (Alle rechten voorbehouden. Nadruk verboden) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 26 JUNI 1937. Progr. I. Hilversum I. Progr. n. Hilversum II. Progr. LH. 8.00 Keulen. 10.20 Pauze. 10.35 Parijs Radio. 12.20 Keulen. 1.20 Vlaamsch Brussel. 1.35 Keulen. 3.35 Fransch Brussel. 4.20 Keulen. 8,05 Londen Regional. 10.00 Pauze 10.05 Parijs Radio. 11.05 Keulen. Progr. I.V 8.00 Vlaamsch Brussel. 9.20 Pauze 10.35 Londen Regional. 11.20 Droitwich. 10.55 Londen Regional. Progr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert: Verzoekprogramma. 8.0012.00 Diversen. Een halve eeuw geleden Uit Haarlems Dagblad van 1887 UIT HAARLEM'S GEMEENTERAAD. De zitting van Woensdagmiddag gaf groote verscheidenheid, en niettegen staande het mooie weer, dat niet bij zonder tot vergaderen stemt, maar wel doet denken aan zomei'verblijven en vacantiedagen, hebben de heeren zeer veel afgedaan. Er werd heel wat ter tafel gebracht na de croquettes de notulen een beetje droog, maar smakelijk op-, neen voorgedragen, volgde een soep, och neen, een reeks van ingekomen stuk ken. Het belangrijkste daarbij was de mededeeling door den Voorzitter gedaan, die in herinnering bracht hoe het wel haast 25 jaar zou geleden zijn dat het Stedelijk Museum van schilderijen op het Stadhuis door de verdienstelijke po gingen van eenige heeren, waaronder ook sprekei's voorganger, burgemeester Fock, was tot stand gekomen. In de vergadering van B. en W. was reeds ernstig overwogen op welke wijze men dat feit zou herdenken en tevens de commissie van het museum hulde te brengen voor hare toewijding en ver diensten jegens de gemeente. De Voor zitter zeide zelf geen voorstel te willen doen, maar te hopen uit den boezem van den raad te vernemen dat men zijn inzichten deelde. Een som van ƒ500 b.v. zou kunnen worden besteed om de col lectie van reproducties der schilderijen van Frans Hals in verschillende musea, zooveel mogelijk uit te breiden. De heer Van de Poll betuigde onmid dellijk zijn volkomen instemming met het denkbeeld van den Voorzitter, dat zulk een schitterend getuigenis aflegde van diens kunstzin, en maakte thans een voorstel van hetgeen de Voorzitter alleen als een wensch had uitgesproken. In beginsel scheen de geheele verga dering het onmiddellijk eens. Men be sprak alleen nog waartoe de ƒ500 zou den worden aangewend, en kwam over een dat de som aan de commissie zou worden afgestaan voor het genoemde doel. Daarmede bracht de Raad tevens eenparig hulde aan de verdiensten der commissie die de gemeente zoozeer aan zich heeft verplicht, en het museum een Europeesche vermaardheid heeft be- Luitenant Aalders in vrijheid. Vonnis: een jaar en 9 maanden met aftrek zelfden tijd voorarrest, Res.-luitenant Aalders De Nederlandsche reserve-luitenant-vlie ger G. H. Aaldex-s, die in September 1935 in Duitschland werd gearresteerd verdacht van verraden van militaire geheimen en com munistische propaganda, is door het Volksge recht te Essen veroordeeld tot een jaar en ne gen maanden gevangenisstraf, met aftrek van dezelfden tijd voorarrest,, zoodat hij na de uitspraak op vrije voeten werd gesteld. Hij werd veroordeeld wegens het verleenen van hulp bij een poging tot landverraad onder ernstige omstandigheden. Belangrijke opdrachten. Voor de N.V. Carrosseriefabriek te Waddinxveen. De N.V. Carrosseriefabriek te Waddinxveen heeft deze week de volgende groote opdrach ten gekregen: 20 stuks trambus-carrosserieën voor 48 per sonen voor de Haagsche Tramweg Mij., Den Haag, 10 trambus-carrosserieën voor 40 per sonen voor de Geldersche Tramwegen te Doetinchem, 8 stuks voor 50 personen voor de gemeentetram Amsterdam, Het totaal der thans nog af te leveren wa gens is hiervoor tot 102 gestegen, waaronder 16 stuks voor de Rotterdamsche Electrische tram, 10 stuks voor den Stadsdienst te Haarlem, en 34 voor de Haagsche Tramweg Mij. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het bureau van Politie, Smedestraat. Uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Handschoenen, ceinturen, badpak met hand doek, Politiebureau, Smedestraat; vracht brieven. Teeuwen, Siwartstraat 12; hengel stok, Oldenmarkt, Jansstraat 44 rd., hond, Borren, Maritzplein 4 Heemstede; idem, Burger, v. Kinsbergenstraat 49 H Amsterdam kanarie, Boelhouwer, Beukenstraat 50; por- temonnaie met inhoud, Smit. N^ssau'aan 16, idem. John, Emostraat 13; riem, Kosman, Oude Raamstraat 10 zw Oomens Trompstraat 12; schoen, Zwarter, Rozen- prieelstraat 36 B, idem, Pos, Jan Steenstraat 41; zak mèt aardappelen, John, Emostraat 13,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11