VERKADE'S IRDTIEIMIA&€® Ets KORSTJES WEBER Ijóchlrom Isophn altijd betrouwbaar V R Tl D A G 25 JUNI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD i Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Rede van Jhr. van Karnebeek. Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, minister van Staat, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland en leider van de Nederlandsche handelsmissie naar .Zuid-Afrika hield hierna een rede over de resultaten door deze com missie bereikt. Spr. dankt den voorzitter voor de heusche Wijze, waarop deze hem heeft ingeleid en dankt tevens Prins Bernhard voor het feit, dat deze de tweede voordracht van spr. over dit onderwerp heeft willen bijwonen. Daaruit blijkt de belangstelling van Z. K. H. voor het werk der missie. Spr. kan zich voorstellen, dat juist deze maatschappen groote belangstelling heeft voor de resultaten, die de missie in Zuid- Amerika heeft verricht. Het doel van deze missie was het doen van een economische verkenning op industrieel, monetair, economisch, politiek, financieel en landbouwkundig gebied. Anderen waren ons met dergelijke economische verkenningen reeds voor geweest. Het is een fout, geheel Zuid Amerika over één kam te scheren, want Chili, dat 20 maal zoo groot is als Nederland, vertoont een ge heel ander beeld. De bevolking is er weer ge mengd en het zuidelijk landbouwgedeelte heeft een sterk Duitschen inslag. Het meest spre kende feit in het economische leven van vroe ger is de salpeter en zijn de nitraten, die in Chili zulk een belangrijke rol hebben ge speeld. Een merkwaardig verschijnsel is echter dat In deze landen met hun vrij dunne bevolking toch reuzesteden in het leven zijn geroepen, die dezen landen een bijzonder aspect geven. Spr. gaat na welke rol deze landen in de wereldproductie spelen en geeft daarover feiten. De industrialisatie heeft zich niet in alle landen o pdezelfde wijze ontwikkeld. In Bra zilië. waar zij het verst gevorderd is, beperkt men sjch al niet meer tot verbruiksproducten, maar worden ook al kapitaalsproducten en halffabrikaten geproduceerd. Spr. wijst uitvoerig op het streven naar be scherming, die met industrialisatie gepaard gaat. en ook op de invloeden, die daarbij een rol spelen. Hoe moet nu onze houding zijn tegenover al die verschillende aspecten? We staan in deze landen tr rover een ge weldige concurrentie, niet alleen van Enge land, Amerika en Italië, maar ook van Japan, Duitschland, België en Tsjecho Slowakije. In Brazilië en Chili heeft Duitschland een voor sprong door zijn aski-vergahren, maar in Ar gentinië hebben wij een voorsprong van 20 procent door de daar voor ons geldende de- viezenregeling. Een schaduwzijde is dat ons land steunpun ten mist, die andere landen er hebben. De Hollandsche bankunie, die zich zeer gunstig ontwikkelt en een gewaardeerde positie in neemt, zou van dergelijke steunpunten groot voordeel hebben gehad. Spr. wijst er verder op, dat als men in deze landen iets wil bereiken, men ze zeer inten- IE KOFFIE 16 ct. p >/2 pnd. „NERFBOON" mélange, 32 cent per half pond Hier zijn 3 prijzen, maarook 3 kwaliteiten van een speciaalzaak! U zult verrukt zijn over wat RITSEMA aan heerlijke smaak en geur voor elke prijs kan leveren. BEDENKT WAT U SCHENKT! GROOTE HOUTSTRAAT 159, TELEFOON 10156 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA. Heden: VRIJDAG 25 JUNI N.V. Bijenstand „Mellona" Santpoort. Alg. vergadering ten kantore. 3.30 uur. N V. Meubelfabriek J. A. Boskamp, Over- veen, Alg. vergadering v. aandeelh. BFdaal- sche weg 255, 8 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: „Oké. Don Juan" met George Brent en Beverly Roberts. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Muiterij op de Bounty, met Clark Gable, Francis Tone en Charles Laughton. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Première, met Zarah Leander. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De Romantische Senorita, met Ida Lupino. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Kunsthandel „Pictura", Gierstraat 31: Tentoonstelling van 19 Juni t/m. 9 Juli. Dage lijks van 1019 uur. ZATERDAG 26 JUNI Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds Kunsthandel „Pictura", Gierstraat 31: Tentoonstelling van 19 Juni t/m. 9 Juli. Dage lijks van 10—19 uur. sief moet bewerken en zich sterk zal moeten aanpassen, zooals anderen hebben gedaan. Ook aan de daar te lande geldende handels usances zal men zich moeten aanpassen. Spr. citeert in dit verband het boek van mr. Van Balen over Argentinië. O mte slagen is verder van groote betee- kenis de vertegenwoordiging van den import. Iedere vertegenwoordiging moet zich aanpas sen aan de sfeer van het land. De vertegen woordiging van andere landen is in zeer goe de handen. De vraag is of in het algemeen gesproken het zelfde van onze belangen ge zegd kan worden. Ei' moet gelet worden op de milieux, waarmee de import te maken heeft en op zekere persoonlijke eischen, waar mee rekening gehouden dient te worden. Rede van J. Gelderman. Na een korte pauze hield de heer Joan Gel derman, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal een rede, over de richtlijnen van onze economische politiek. In het eerste deel van deze rede gaf spr. een historisch overzicht van de economische po litiek voor 1929 en van de daarop volgende crisispolitiek. Hij memoreerde daarbij de po litiek, welke inzake de tarieven is gevoerd, de contïngenteeringen, den landbouwsteun, den werkloozensteun e.a. Hij merkte op, dat het de plicht der overheid is na te gaan. of de getroffen maatregelen tot het beoogde doel leiden en niet ten nadeele strekken van den consument. Betreffende de ordening stelde spr. het beginsel, dat deze de normale en vrije ontwikkeling van het bedrijfsleven zoo weinig mogelijk mag benadeelen. Men maakt zoo dikwijls de tegenstelling tusschen orde ning en wanorde en vergeet, dat het bedrijfs leven zelf steeds bezig is zich te ordenen. Het komt spr. voor, dat dat vele, die over „orde ning" debatteeren, niet nauwkeurig beseffen, hoe deze gedachte in de practijk uitgevoerd zal moeten worden. Men zal niet mogen ver geten, dat de ordening dient te worden op gevat als middel om zoo noodig tot verbete ring van ongewenschte toestanden in het be drijfsleven te geraken, maar dat zij niet doel moet worden om te komen tot een algeheele organisatie van productie en afzet. In den landbouw is groote oppositie tegen de strenge controle en de volgens belangheb benden dikwijls onpraktische uitvoering der maatregelen, terwijl velen weer ontevreden zijn over de gegarandeerde prijzen, die men voor verschillende artikelen te laag vindt. Men mag m.i. nu wel de vraag stellen of dit maar steeds door kan gaan en of niet lang zamerhand de tijd is gekomen om van koers te veranderen. Deze vraag mag niet alleen ge steld worden, omdat nu weer een ander Ka binet het regeeringsbeleid zal overnemen, doch ook omdat de toestand in de laatste maanden wel degelijk ten gunste is veran derd. Voor het eerst in vele jaren zijn de cijfers der werkloosheid vrij sterk vermin derd. Het aantal mannelijke werkloozen was weliswaar in de week van a Mei j.l. nog 317,000, maar dit was toch 63.000 minder dan in dezelfde week van 1936. Ook met onze handelsbeweging gaat het weer vooruit. De totale invoer in 1936 was 1.016 millioen tegen 936 millioen in 1935, de uitvoer in 1936 was 746 millioen tegen 675 millioen in 1935. De eerste 5 maanden van 1937 gaven belangrijk betere cijfers, zelfs als men de hoogerë prijzen van de goederen na de devaluatie in aanmer king neemt. De invoer bedroeg n.l. in de maanden Jan.-Mei 1937 607 milüoen tegen 389 millioen in dezelfde maanden van 1936 en de uitvoer 438 millioen tegen 266 millioen in dezelfde maanden van 1936. Het zijn niet alleen deze dorre cijfers, het is ook de werkelijkheid, die ons zulks leert. Er is overal eenige opleving, er is meer ver trouwen eirenen krijgt wel den indruk, dat de algemeene toestand heel wat gunstiger is. Nu is, dunkt mij, ook de tijd gekomen, om na te gaan hoe het met de handhaving der crisis-steunmaatregelen verder zal moeten gaan. Men zal daarbij terdege moeten over wegen dat wij hier te lande in de eerste plaats en misschien nog meer dan anderen gebaat zullen zijn met een zoo volledig moge lijke hervatting van het internationale ruil verkeer. Een politiek van autarkie zal hier te lande steeds tot mislukking gedoemd zijn; wij zullen den bestaanden levensstandaard, die zeker niet ongunstig afsteekt bij dien van andere West-Europeesche landen, alleen kun nen handhaven, indien wij weer goedkoop zullen kunnen invoeren en weer goederen mogen leveren en diensten bewijzen aan anderen. Gelukkig begint dit besef ook by anderen door te dringen, al moet men wel voorzichtig zijn met platonische uitlatingen, die niet door daden gevolgd worden. Ik meen, dat de bloei van onzen land- en tuinbouw in de jaren voor 1930 niet alleen te danken is aan de vakbekwaamheid en het ge noten onderwijs van de betrokken onderne mers, doch ook aan het eigen initiatief, dat er toe geleid heeft, dat hier te lande, niettegen staande de betrekkelijk kleine oppervlakte, een heel wat meer gevarieerd bedrijf tot ont wikkeling is gekomen dan in de andere West- Europeesche landen. Ik geloof, dat het zeker wenschelijk zou zijn dit eigen initiatief weer tot leven tè brengen en dit zal alleen mogelijk zijn, als men de bedrijfsbelemmeringen, die er- thans bestaan, weer zoo soepel mogelijk maakt.i Ik begrijp volkomen, dat het niet mogelijk zal zijn alle steunmaatregelen onmiddellijk of op korten termijn te liquideeren, maar ik meen toch wel, dat alleen in die richting op den duur de genezing gevonden zal moeten worden. Ik geloof, dat de pogingen in die richting meer tot bevordering van de welvaart zullen bijdragen dan proeven van wetgeving, die bij invoering den geheelen Nederland- schen land- en tuinbouw aan banden zou leggen. Tenslotte zal ook de overheid meer dan tot nu toe de aandacht moeten besteden aan goed en praktisch vak-onderwijs. Resumeerende besloot spr. dat onze econo mische politiek, zonder den binnenlandschen afzet te verwaarloozen. in de eerste plaats gericht moet zijn op de bevordering van het internationale handelsverkeer. Verder gelei delijke liquidatie van de crisismaatregelen, zoowel op industrieel als op landbouwgebied, voor zoover zulks door de gewijzigde omstan digheden mogelijk zal zijn. Dan verlaging van lasten, bevordering van vak- en technisch onderwijs, verbetering van de voorlichting op economisch en organisatorisch gebied. Einde lijk groote voorzichtigheid bij direct ingrijpen in het bedrijfsleven, hetzij door de overheid, dan wel door voor dit doel te scheppen organen. Tenslotte begaf het gezelschap zich naar café-rest. Brinkmann voor het gebruiken van een gemeenschappelijke koffiemaaltijd waar aan ook Z. K. H. Prins Bernhard deelnam. In den middag werden enkele excursies naar Haarlemsche bedrijven gemaakt. OP HET WATER: iLI i r.uBt. g* (Adv. Ingez Med.) De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen, in het Noorden Noordwestelijken tot Westelijken, in het Zuiden Noordoostelijken tot Noordwes telijken wind. aanvankelijk licht bewolkt, later toenemende bewolking, weinig of geen regen, iets warmer. BAROMETERSTAND Hoogste 766.5 m.M. te Valentia. Laagste 731.0 mM. te Jan Mayen. Het hooge drukgebiea in het Westen van den Oceaan verplaatst zich iets naar het Zuiden, de hooge druk in het Oosten verdween geheel uit het waarnemingsgebied, in Frankrijk steeg de luchtdruk aanmerkelijk. Een zeer diepe en uitgebreide depressie trekt door het Noorden van het waarnemingsgebied, op Jan Mayen bedroeg de luchtdruk 731.0 m.M. met nog snel dalenden barometer. Ook langs de gèheele Noorsche kust is de barometer reeds vrij snel dalende. Voorts ligt nog een depressiekern in de omgeving van Breslau. In Scandinavië waaien Z.W. winden, welke langs de Noorsche kust krachtig zijn met zwaar bewolkte lucht en plaatselijk regen, overigens zijn zij zwak met gedeeltelijk be wolkte lucht. Op de Britsche eilanden waaien zwakke tot matige, Noordelijke tot Westelijke winden, met half tot zwaar bewolkte lucht, in onze omgeving en West-Duitschland is de wind Noordelijk, en zwak, met lichtbewolkte lucht, ten Z.O. van ons land ligt nog een regen- gebied. In Noord-Frankrijk is de wind Noord oost, in Zuid-Frankrijk Noordwest en meest zwak, de lucht is zwaar bewolkt tot betrokken met plaatselijk nog eenigen regen. In het Oos ten van het waarnemingsgebied is de wind nog steeds Zuidoost met helder tot licht bewolkte lucht. De temperatuur is daar nog hoog. in West-Europa is zij echter overal onder nor maal. De isothermen van 15 en 20 graden loo- pen dicht naast elkaar in de richting Noord- Zuid door Oost-Duitschland en de Oostzee. Voor onze omgeving wordt verwacht, dat de wind onder invloed van de naderende depres sie in het Noorden en de drukstijging in Frankrijk naar het Westen om zal loopen, waarbij eenige stijging van temperatuur ver wacht wordt. De bewolking zal aanvankelijk licht zijn, doch vermoedelijk later toenemen. Aangenomen mag worden, dat de regen tot geringe hoeveelheden beperkt zal blijven. BAROMETERSTAND Vorige stand 764 m.M. Stand van heden 767 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 4.15 uur; n.m. 16.40 uur. Strand berijdbaar van 9.1514.45 uur. Let op uW oogen Maar ook op hel juiste adres; GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug. Ziekenfondsleverancier. (Adv. Ingez. Med.) De Spaarbank geeft U minder rente Dan FRANS PERQU1N, als U bestelt, In deze maand de WINTERBRANDSTOF Daar thans de laagste prijs nog geldt. (Adv. ingez. Med.) LANGS DE STRAAT. Nieuwe autobussen bij de Brockway Maatschappij. Tegen het einde van dit jaar zal bij de Haarlemsche Brockway Maatschappij N.V. een tiental nieuwe autobussen in gebruik worden genomen. Op een conferentie van de Haar lemsche pers vertelde de heer M. C. van der Wal, hedenmorgen eenige bijzonderheden over de nieuwe bussen. Door het gemeente bestuur was de aanschaffing van 11 nieuwe autobussen verplichtend gesteld. Voor dat de hierboven genoemde autobussen in dienst worden gesteld komt dan ook over een maand nog een nieuwe Twin-coachbus het wagenpark van de Brockway aanvullen. De tien nieuwe autobussen zullen voorzien zijn van 4 cylinder Dieselmotoren, terwijl zij 24 zit en 12 staanplaatsen zullen tellen. De heer Van der Wal is van het standpunt uitge gaan dat het publiek zoo comfortabel en zoo veilig mogelijk moet rijden. Met dezen wenseh is dan ook bij den bouw van de nieu we bussen terdege rekening gehouden. Er komt een ingang van voren, terwijl de uitgang niet zooals gewoonlijk geheel ach teraan, maar meer naar het midden, nl. nog vóór de achteras, komt. Door de voor een bus tamelijk korte wiel basis: 3.85 M. is de wagen gemakkelijk te hanteeren dat vooral voor Haarlem met zijn vele smalle en bochtige straatjes een niet te onderschatten voordeel is. De bussen zijn van het BüssingN, A. G. fabrikaat, terwijl de geheel stalen carrosserie geleverd wordt door de firma Verheul uit Waddinxveen. Hout wordt in de dragende carrosserie niet ge bruikt zoodat de veiligheid van deze bussen bovendien is er nog een noodluik en een nooddeur niets te wenschen over zal laten. De zitbanken zullen met leer bekleed worden, terwijl de veering van rubber zal zijn. Een verwarmingsinstallatie door middel van war me lucht, een behoorlijke ventilatie en een goede verlichting zullen de inrichting comple- teeren. De staanhoogte van de assen is 1.90 M. zoodat ook lange personen zonder moeite rechtop kunnen blijven staan. De kleur van de bussen wordt waarschijnlijk weer rood, het dak zal een aluminium kleur krijgen. Hoewel de heer Van der Wal nog geen juisten datum kon noemen, zullen de bussen waarschijnlijk nog in December van dit jaar in gebruik worden genomen. DE „TJERIMAI" WERKT WEER. Aneta meldt: De „Tjerimai", die gelegen is nabij Cheribon, stootte Donderdag rookko lommen uit, hetgeen gepaard ging met drie lichte stooten, welke te Lingga-Djati werden gevoeld. Het bestuur waarschuwde den vul- kanologischen dienst. BANDOENG, 25 Juni. "Aneta). Op de on derneming Arga Linggc werden te 7.25 uui gerommel waargenomen. Gisteren is daar een aschregen gevallen. De auto van den Prins De Prins heeft Haarlem bezocht. Eigenlijk liepen we gevaar, aan een minderwaardig heidscomplex te gaan lijden, want Haarlem had den Prins nog slechts gezien op een snel len doortocht met zijn verloofde, naar de hoofdstad, een gebeurtenis, die ons nog versch in het geheugen ligt, maar het was toch niet je dat. Maar nu heeft de Prins onze stad bezocht, en hondgrden waren uitgeloopen, om een glimp op te vangen van den vorstelijken be zoeker. Maar de Prins verdween snel in het Concertgebouw en het publiek verspreidde zich. Tot.tot een snuggere jongeling op het parkeerterrein op het Klokhuisplein, in de lange rij glanzende wagens een sierlijke open auto ontdekte, die, o speling van het noodlot, op de lichtblauwe nummerplaat een smette loos blanke H. droeg. Het jongmensch met detectieve-instincten combineerde, deduceer de, begroef de handen diep in de broekzakken en draaide in aandachtige beschouwing om de onschuldig glanzende auto heen. Kent ge de macht der suggestie? Kunt ge de verleiding weerstaan, naar de lucht te staren, wanneer een uwer medeburgers zijn blikken opheft naar het smetteloos blauw van den zomerhemel? Neen immers?! Welnu, in minder dan geen tijd verdrong zich een wijde kring van nieuwsgierigen om den snellen sportwagen, „de wagen van den Prins". Men bewonderde het model, de kleur, het glanzende chroom en het keurige dash board met de geheimzinnige knopjes en schaalverdeelingen. Doch, o gril van het noodlot! Op de Groote Markt naderde een heer. Een heel normale heer, gekleed in een onberispelijk sportcos- tuum, dat op keurige wijze de kundigheid van 's heeren kleermaker demonstreerde. Zonder aarzelen zette de heer koers naar „de auto van den Prins", waar het publiek zich nog steeds in stille bewondering verdrong. De wenkbrauwen van den heer gingen ver baasd omhoog bij het zien van het groepje menschen. Aarzelend vertraagde hij zijn j schreden, streek pijnzend langs het gladge schoren gelaat en over den in het zomer zonnetje glanzênden schedel. Toen stapte hij vastberaden door, drong enkele auto-bewonderaars opzij, opende het portier van de auto, en zette zich achter het stuur. De oogen van de omstanders werden groot, de gezichten betrokken, men keek el kaar verbaasd aan, doch de heer had zijn be sluit genomen. De motor begon te zoemen, langzaam reed de wagen achteruit, terwijl de kring van belangstellenden zich zwijgend opende, en met een sierlijke zwaai gleed de wagen weg, een sierlijke, open sportwagen, met een smetteloos blanke H. op het licht blauwe nummerbord. Haarlemsche Orkest Vereeniging. Evenals ieder jaar, geeft de Haarlemsche Orkest Vereeniging onder leiding van Marinus Adam een serie concerten on de Donderdagen in Juli en Augustus. Het bestuur der H.O.V. is er ook dit jaar weer in geslaagd de medewer king te krijgen van vooraanstaande solisten; terwijl de programma's met zorg worden sa mengesteld zooveel naar den smaak van de trouwe concertbezoekers (sters) Het eerste concert zal gegeven worden op Donderdag 1 Juli a.s. Gerard v. d. Berk, tenor, zal hieraan medewerken. Deze Hollandsche zanger die vooral geprezen wordt om z'n su perieure natuurstem en onopgesmukte maar niettemin feilloos juiste voordracht, mocht het vorige jaar zeer veel succes oogsten met z'n optreden bij het Residentie Orkest o.l.v. Dobrowen. Donderdag 8 Juli a.s. verleent de bekende Haarlemsche pianist Piet de Waart zijn mede werking. Voor vele Haarlemmers is onze stad genoot geen onbekende,, niet tegenstaande hij de laatste jaren in Haarlem niet is opgetreden. Vele malen heeft hij reeds met ons orkest ge musiceerd en ook in Engeland. Een steeds gaarne gehoorde solist. 15 Juli zal de jeugdige talentvolle violist Herman Krabbers, 14 jarige leerling van de bekende vioolpaedagoog Oscar Back, het be kende vioolconcert van Wieniawsky spelen. Bij zijn eerste optreden met orkest zal dit zeker een succes worden. 22 Juli komen de pianisten Bets Nederkoom en Jac. Zwaan een concert van Mozart voor twee piano's spelen. Deze beide pianisten zijn voor Haarlem geen onbekenden en het con cert voor 2 piano's in Es van Mozart is zeer zeker een groote belangstelling waard. 29 Juli belooft een bijzondere avond te wor den o.m. zal dan uitgevoerd worden de Egmond muziek van L. van Beethoven met Declamatie van Dick Weiman en zang van Eline Hemrica. Het werk wordt in zijn geheel uitgevoerd. 5 Augustus speelt Jan During het Adelaine concert voor viool van Mozart. Ook deze jonge violist is opgeleid door Oskar Back, die hem dan ook warm aanbeveelt. 12 Augustus dirigeert Frits Schuurman, dan zal de populaire concertmeester van het Resi dentie Orkest het Vioolconcert van Max Brüch spelen. Deze aankondiging zal voldoende zijn om ook voor dit concert de belangstelling te wekken. 19 Augustus speelt de solo-violoncellist van de Arnhemsche Orkest Vereeniging Andries de Swarte de Rococo Variatie's van Tschai- kowsky. Deze cellist is een van de geregeld spe lende solisten in Arnhem en omliggende ge meenten en treedt steeds met groot succes op. De lijst van solisten zou niet compleet zijn als onze concertmeester Hans Byvanck daarop niet vermeld stond. Zooals ieder jaar zal deze begaafde violist als solist optreden, nu op het laatste concert op Donderdag 26 Augustus. Uit zijn uitgebreid repertoire heeft hij gekozen het Vioolconcert van L. v. Beethoven, het concert der vioolconcerten, dat in Hans Byvanck zeker een pracht vertolker zal vinden. Wordt trouw bezoeker der H.O.V. concerten! „~^\snelfilm i*r (Adv. Ingez. Med.) SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISRAëL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 8 uur. Ochtenddienst te 7.30 uur. Predikatie uit te spreken door Rabbijn S, Ph. de Vries, na de Torahlezing, Predikatie uit te spreken door Opperra- bijn Ph. Frank vóór het Moesafgebed. Middagdienst te 1,30 uur. Avonddienst te 10.22 uur. 17 Tammoez: Ochtenddienst te 7.30 uur. Middag- en avonddienst te 8 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Middag- en Avonddienst te 8 uur Talmoed Torah: Sabbath en Zondag niet. Werkdagen te 7.30 uur. De middag- en avonddienst op de werkda gen, alsmede Talmaed Torah, worden ver richt in het gemeentegebouw, Lange Wijn gaardstraat 14. De overige diensten ook de middag- en avonddienst op 17 Tammoez vinden ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. WIELRIJDERS Alvorens een RIJWIEL te koopen, ziet onze groote verscheidenheid MERKRIJWIELEN. Prijzen vanaf ƒ23.50. Kinderrijwielen ƒ15.25. R13WIELMAGAZIJN „A L B A", Groote Houtstraat 158 - Telef. 15426 (Adv. Ingez. Med.) Een woning- en gezinstelling. Ten behoeve van Bouw- en Woningtoezicht. Burgemeester en Wethouders van HaaiTem hebben besloten tot het houden van een wo ning- en gezinstelling, uit te voeren in werk verschaffing. Het doel der telling is het verkrijgen van een inzicht omtrent den toestand op de woning markt, teneinde een richtsnoer te hebben bij het treffen van maatregelen ter voorziening in de woningbehoefte. Hiertoe is het noodig dat gegevens worden verzameld omtrent den woningvoorraad en de verdeeling daarvan over verschillende hum- klassen en omtrent het aantal gezinnen dat de woningen bewoont; het aantal gezinnen bij andere inwonend en de verdeeling in woning- behoevende en niet-woningbehoevende gezin nen. De leiding der telling geschiedt door den dienst van het Bouw- en Woningtoezicht. Deze dienst beschikt omtrent het .aantal aanwezige woningen in de gemeente wel over vrij nauwkeurige cijfers, welke verkregen zijn bij de laatstgehouden woning- en gezinstelling in 1927 en tot heden zijn bijgewerkt met de gegevens, waarover deze dienst beschikt ten aanzien van aan- en verbouw en slooping van woningen, doch ten opzichte van de huur prijzen is door de vele huurwijzigingen sedert 1927 dit materiaal thans onvoldoende om daar uit een juiste verdeeling naar huurklassen te maken. Bovendien ontbreekt een nauwkeurig overzicht omtrent het aantal al of niet wo- ningbehoevende gezinnen. Om deze ontbre kende gegeven te verkrijgen wordt deze wo ning- en gezinstelling dus gehouden. Het is in het belang van alle ingezetenen' der gemeente, dat deze telling zuivere resul taten oplevert, zoodat op allen een beroep wordt gedaan om medewerking, door de vra gen, welke door de tellers zullen worden ge steld, naar waarheid te beantwoorden. Men behoeft niet bevreesd te zijn dat de antwoorden en mededeelingen ergens anders voor worden gebruikt dan voor deze telling. De voorbereidende werkzaamheden, be staande o.a. uit het invullen, op ongeveer 35.000 perceelsbriefjes, van het betrokken perceel en de afdeeling der gemeente en van ongeveer 36.000 gezinsbriefjeh, waarop het betrokken perceel en de daarin wonende gezinnen wor den vermeld, zijn thans zoover gevorderd, dat binnenkort met de telling een aanvang kan worden gemaakt. In de bladen zal van dezen aanvang nog nader worden kennis gegeven. ATJTORIJLES in verzekerde auto's, p. u. ƒ1.50 FIRMA M. GATSONIDES ZANDVOORTSCHE LAAN 4 HEEMSTEDE TELEFOON 26534. (Adv. Ingez. Med.) TERAARDEBESTELLING F. J. KAN. Onder zeer groote belangstelling had heden morgen op de R.K. begraafplaats aan den Heerenweg de teraardebestelling plaats van wijlen den 17-jarigen F. J. Kan, die Woensdag middag op zoo noodlottige wijze door een auto-ongeluk om het leven kwam. Tijdens de Requiemmis was er een enorme belangstelling. Deze Mis werd gecelebreerd door den broer van den overledene, die kanunnik is bij de Paters Norbertijnen. Daar de overle dene Misdienaar was, waren deze Misdienaren allen op het priesterkoor aanwezig, terwijl in de kerk aanwezig waren de directeur der Am bachtschool, de heer A. L. Hengeveld, zijn on derwijzer, de heer Blad, en alle leerlingen van zijn klas. Mede was vertegenwoordigd de Pro- pagandaclub der R.K. Staatspartij, waarvan hij ook in zijn leven deel uitmaakte en het be stuur der afd. Heemstede der R.K. Staats partij. Na de plechtige Requiemmis werd het stof felijk overschot naar zijn laatste rustplaats gedragen, voorafgegaan door de circa 40 Mis dienaren. welke een schat van bloemen droe gen, waaronder een groote krans van de klas van de metaalbewerkers, van kennissen, vrienden en familieleden. Nadat door zijn priester-broeder de ver schillende ceremoniën waren verricht, strooi den de familieleden, onderwijzers en klasge- nooten bloemen op het graf.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2