Bi] Examens en Openbaar Optreden Huize Doorn" weigert grond af te staan aan Duitschland. Kanten KiaatToet naar LONDEN VRIJDAG 25 JUNI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD De Zwitser H. onschuldig veroordeeld Het Hof wijst de zaak naar de instructie terug. Het Amsterdamsche Gerechtshof zette Don derdag de behandeling voort tegen den 38- jarigen Zwitsersche scheikundige, die wegens valschheid in geschrifte (het vervaardigen van valsche postwissels) tot 5 jaar gevange nisstraf was veroordeeld, waarvan nu 2 jaar om zijn. (De Hooge Raad had een nieuwe behan deling van deze zaak door het Amsterdamsche Hof bevolen, daar de Amsterdamsche politie reden meende te hebben om aan te nemen, dat de onlangs te Parijs aangehouden Albert de Vries, bijgenaamd „de lamme consul" de ware schuldige is en H. dus onschuldig zou zijn veroordeeld.) Nadat nog eenige getuigen waren gehoord, ging het Hof in raadkamer. Na heropening van de zitting deelde de prsident mede, dat de zaak naar de instructie wordt teruggewezen voor een nader onderzoek op vier punten. DR. J. H. SEMMEL1NK BENOEMD TOT HOOGLEERAAR TE GRONINGEN. De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk kwam Donderdag bijeen om een kerkelijk hoogleeraar te benoemen aan de Rijksuniver siteit te Groningen. Uit de voordracht van drie, waartoe ook Dr. K. H. Miskotte uit Haarlem behoorde werd gekozen dr. J. H. Semmelink, Ned. Herv. predikant te Almen (Gelderland) Jan Herman Semmelink werd 20 Juli 1888 geboren te Ambt-Doetinchem, waar zijn va der landbouwer en wethouder was. Hij ont ving zijn opleiding aan het gymnasium te Doetinchem en studeerde aan de Rijksuni versiteit te Utrecht theologie. Aan deze Universiteit promoveerde hij ook tot doctor in de theologie op een proefschrift getiteld: „Prof. Dr. J. H. Gunning, zijn ontwikkelings gang en zijn beginselen". In 1911 eandidaat geworden in Noord-Brabant, aanvaardde hij 5 Jan. 1913 het predikambt te KJeverskerke (Zeeland). In 1917 vertrok Dr. Semmelink naar Wehl, om zich 7' Aug. 1927 te verbinden aan zijn te genwoordige gemeente. Dr. Semmelink maakte ook deel uit van het Prov. Kerkbe stuur van Gelderland, alsmede van de com missie van voordracht voor de benoeming van kerkelijke hoogleeraren. Van zijn hand versohenen bijdragen in het Doetinchemsch Weekblad, in het tijdschrift „Onder eigen vaandel" (o.a. over: „De kerk beschouwing van Prof. Dr. J. H. Gunning) en in de „Vox Theologica" (o.a. over: „De dog matische beteekenis van Gunning"). Sedert 1918 is Dr. Semmelink leeraar He- breeuwsch aan het Gymnasium te Doetin chem. In zijn woonplaats bekleedt hij ver schillende functies. Zoo is hij voorzitter van de afd. Almen-Harfsen van 't Groene Kruis. Dr. Semmelink, die een warm vereerder is van Gunning, kan worden gerekend tot de reohtsch- ethische richting. HET BEZOEK VAN DEN ZUID-AFRIKAAN - SCHEN MINISTER HAVENGA. Donderdagavond te kwart over zeven is de Zuid-Afrikaansche minister van financiën, de heer HaVenga aan het Hollandsohe Spoorsta tion .te 's Gravenhage aangekomen, waar hij werd verwelkomd door den gezant van de Unie van Zuid-Afrika, dr. H. D. van Broek huizen, wiens gast de heer Havenga geduren de eenige dagen zal zijn. Minister Havenga die op de wereldtentoonstelling te Parijs het Zuid-Afrikaansche paviljoen officieel heeft geopend en via Brussel waar hij een korte be spreking had, naar ons land is gekomen zal hier te lande niet-officie el o.a. eenige land bouwbedrijven bezichtigen. Zoo zal de heer Havenga heden, Vrijdag vergezeld van den gezant een bezoek brengen aan Leeuwarden en omgeving ten einde eenige stamboekbe- drijven in oogenschouw te nemen. Verder staan voor Maandag a.s. eenige landbouwbe drijven in Noord- en Zuid-Holland op het programma. Maandagavond zal- met minister Havenga de Nederlandsche minister-president dr. Co- lijn als gast aanzitten aan een maaltijd ten huize van dr. van Broekhuizen. Dinsdag vertrekt minister Havenga naar Londen. RADIO-LUISTERWEDSTRIJD TEN BATE VAN VERKOOP ZOMERPOSTZEGELS. Dinsdag 29 Juni, des avonds om half tien, wordt er voor de A. V. R, O.-microfoon een groote luisterwedstrijd gehouden ten bate van den verkoop der zomerpostzegels. Er worden ruim 600 prijzen uitgeloofd, w.o. 1 D. K. W.-auto, „Elzed"-koelkast, Jaarsma- haard, retours Amsterdam of Rotterdam— Londen per K. L. M.-vliegtuig, Fongers-tan- dem, retourbiljetten Rotterdam—Londen per Batavier, luxe strand- en tuintent van Carl Denig-, Decca koffergramofoon, Erres-stof- zuiger, 2-persoons cano enz. enz. Steunt de noodlijdende kunstenaars, de tu berculose- en kankerbestrijding en het ge leidehondenfonds voor blinden en doet aan dezen wedstrijd mede. JEUGDIGE MISDADIGERS. De politie te Amsterdam heeft een vijf tal, nog zeer jeugdige, misdadigers aangehou den, die zich in verscheidene diefstallen en inbraken hadden schuldig gemaakt. Op het bureau Linnaeusstraat zijn er drie opgesloten, jongetjes van respectievelijk zes, zeven en acht jaar, die een uitgebreid zonden- register op hun naam hebben. Op hemelvaartsdag hebben de jeugdige avonturiers ingebroken in een groentewinkel aan den Iepenweg, waar zij een buit maak ten van twee gulden. Tweemaal kwamen zij door middel van braak binnen in een sporthuisje in het Oos- ter park waar zes korfballen en vijf tennisbal len werden gestolen. Ook een sportterrein aan den Polderweg werd door de jeugdige inbrekers bezocht.Door over een hek te klimmen dat twee meter hoog is, met nog een meter prikkeldraadbescher ming, wisten zij op het veld te komen. De buit was hier een fietslantaarn en eenig sportmateriaal. Tenslotte staat nog een diefstal van eenige gereedschappen uit een auto op hun naam. De drie jongens, twee broertjes en een vriendje, die altijd samen op pad gingen,- zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. De politie van het bureau Stadhouderskade heeft twee jongetjes van negen jaar aange houden, die drie rijwieldiefstallen op hun ge weten hebben. Het zijn twee knaapjes uit de Baf finstraat, die den kaatsten tijd herhaalde lijk op avontuur uitgingen. De doeleinden van deze zwerftochten zijn thans duidelijk gewor den. Eigenaardige reclame. Een fiets voor niets.... als het regent! Een afbetalingsmagazijn te Amsterdam voerde een reclamecampagne uitgaande van de „Regenverzekering". De firma verbond zich namelijk tegen over iederen koopex' van een fiets, om, indien het op Hemelvaartsdag gedurende twee uren (door den kooper aan te geven) meer dan twee m.m. zou regenen, de gekochte fiets cadeau te geven. De justitie kwam evenwel tusschenbeide, aangezien zij hierin een overtreding van de Loterijwet zag. De advertenties en de Formu lieren werden in beslag genomen. Mr. Gerard Polak, optredende voor de verdachten, betoogde bij behandeling ter terechtzitting voor den Amsterdamschen kantonrechter, dat hier geen sprake was van een loterij, ook niet in den zin der loterijwet, aangezien de mogelijkheid bestond, dat of geen enkele kooper winnaar zou zijn, terwijl een loterij met alleen prijzen of alleen nieten ondenkbaar is. In zijn vonnis overwoog de kanitoni'.echter o.a. dat bovengenoemde omstandigheid aan de strafbaarheid niet afdoet, omdat de wet in dit opzicht niet onderscheidt. Ten aanzien van de strafmaat overwoog de kantonrechter dat er sprake was van een betrekkelijk onschuldige handelsreclame, en verder dat het weinig aannemelijk is, dat iemand, die niét toch een fiets noodig heeft, deze alleeix zal koopen in de verwachting, deze niet te behoeven te betalen, omdat er wellicht kans bestaat, dat het op een bepaal den dag zal regenen, terwijl hieromtrent, in ons wisselvallig klimaat met redelijke zeker heid niets valt te voorspellen. Aan beide firmanten is een boete van f 5 opgelegd, subs. 1 dag hechtenis. De ambtenaar van het O.M. had resp. f 60 en f 30 boete geëischt. OUD-MINISTER GELISSEN TERUG NAAR LIMBURG. Prof. dr. ir. H. Gelissen zal Maandagmid dag 28 Juni a.s. zijn werkzaamheden als directeur der N.V. Provinciale Limburgsche Electric-itei tsmaatschappij (stroomverkoop- maatschappij) hervatten. Om 2.30 uur zal hij in het kantoorgebouw der vennootschap, aan den Prins Bisschopssingel te Maastricht, in een vergadering van vcommissarissen worden ontvangen, terwijl hij, onmiddellijk daarna, door het personeel in de hal van hetzelfde gebouw zal worden begroet. BOETE GEëlSOHT TEGEN ROEKELOOS INSTRUMENTMAKER. De 34-jarige instrumentmaker R. J. G. te Voorburg, hield een aquarium, dat hij op de volgende wijze verwarmde. De glazen bak had hij op een tafel gezet, waarin een gat was gezaagd. Onder dit gat had hij een petroleumtoestel geplaatst, waarbij dus de vlam precies door deze opening het water verwarmde. Op een dag was hij uitgegaan en had het petroleumstel laten branden. Toen hij thuis kwam, was het hout van de tafel verkoold en eenige in de buurt gelegen lappen waren geschroeid. Daar de woning van G. deel uitmaakt van een blok huizen was het gevaar niet denk beeldig geweest, dat een .flinke brand had kunnen ontstaan.' Donderdagmorgen moest hij zich wegens „het aan zijn schuld te wijten hebben van brand, waardoor gemeen gevaar voor goe deren kan ontstaan" (art. 1'58 W. van Straf- recht) voor de Rechtbank verantwoorden. Hij gaf de feiten toe, doch zeide, dat het hem een raadsel was, hoe het hout vlam had gevat. Hij had al eenige dagen het toestel laten branden, zonder dat er wat gebeurde. De officier, van Justitie vond de handel wijze van den instrumentmaker roekeloos en onvoorzichtig en eischte f 20 boete subs 20 dagen hechtenis. Uitspraak 29 Juni. LUCHTVERVOER VAN BRIEFPOST. In aansluiting op de internationale lucht postconferentie welke in April j.l. te 's Gra venhage is gehouden, heeft van 15 tot 19 Juni te Parijs wederom een conferentie plaats gevonden. Te 's Gravenhage was tusschen een be perkt aantal post-administraties overeen stemming verkregen over de voornaamste kwesties, welke zich voordoeix bij het lucht vervoer van briefpost, waarvoor geen lucht recht van het publiek is geheven. Bij die overeenstemming hebben zich te Parijs een aantal andere Europeesche post administraties aangesloten. Aangezien de hooge vergoeding voor het postvervoer, welke in vele gevallen nog aan de luchtvaartmaatschappijen moet worden betaald, een belemmering vormt voor een aanzienlijke uitbreiding van het gebruik van het vliegtuig als vervoermiddel van post waarvoor geen luchtrecht is voldaan, werd besloten dat getracht zal worden, waar noodig, tot gunstiger voorwaarden voor dat vervoer te geraken. In beginsel vereènigde de conferentie zich met een vereenvoudigd stelsel van postdocu- menten, betrekking hebbend op het luchtver voer. Met dit stelsel zullen ten spoedigste proeven worden genomen. INTERNATIONALE SCHOOL VOOR WIJSBEGEERTE. Voordat de groote zomercursussen begin nen, worden op de School voor Wijsbegeerte te Amersfoort nog 2, weekeindcursussen ge houden en wel door dr. A. A. Bake over „Voor-Indische muziek" en prof. dr. Char lotte Buehler uit Weenen over „Entiwicklung und Persönlichkei". DE O. 15 IN DEN HELDER TERUG. Donderdagmiddag is de O 15, die drie maan den geleden naar de Spaansche wateren was vertrokken om de Nederlandsche handelsvloot te convoyeeren, in Den Helder teruggekeerd. De commandant van den onderzeedienst, overste J. van den Berg, die begeleid was door luitenant ter zee eerste klasse J. J. Wichers, sprak de bemanning toe. LINDETEVES STOKVIS GEEFT 7 PCT. DIVIDEND. Li de op 24 Juni 1937 gehouden gewone jaarliiksche algemeene vergadering van aan deelhouders der Nederlandsch-Indische Maatschappij ter voortzetting van de zaken Van der Linde en Teves en R. S. Stokvis en Zonen Ltd. N.V. werden de balans en winst en verliesrekening goedgekeurd en werd het dividend bepaald op 7 pet. de heer Arnold van Loon werd als commissaris herkozen. blijft men kalm en helder door 't gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten.Glazen buisje 75 ct. (Adv. Ingez. Med.) Ontstemming bij de Duitsche regeering. Men verwacht erkentelijkheid van de Hohenzollerns. Men schrijft ons uit Berlijn: In een der laatste nummers van de „Natio- naal-Socialïstische Landpost", 't „Haupt- blatt des Reichsnahrstandes", 't orgaan dus van de boerenorganisatie onder lei ding van Rijksminister Darré, lezen we een vrij scherpen aanval op het Huis Hohenzollern. Ons frappeert deze aanval temeer, daar men de laatste vier jaar waarschijnlijk niet zon der opzet zorgvuldig alles vermeed, wat ook maar bij benadering in verband staat met den glanstijd van het keizerlijk bewind. Men beschouwt dit tijdvak in de Duitsche geschiedenis klaarblijkelijk als afgedaan en in het Derde Rijk beperkt men zich bij voor keur tot feiten, welke het volk van de practi- sche beteekenis der nationaal-socialistisehe regeering moeten overtuigen. Op initiatief van Rijksminister Seldte werd de over heel Duitschland georganiseerde „Stahlhelm", een uiteraard monarchistisch denkende en voelende vereeniging van front soldaten, waarbij onder meer een man als ge neraal Watter een leidende positie bekleedde, ontbonden. Vele frontsoldaten zullen dat mi nister Seldte in hun hart nooit vergeven, want de mannen van den Stalen Helm voelden zich minstens even belangrijk voor Duitschland's wederopbouw als de S. A. en S. S., die in wer kelijkheid nog nimmer de gruwelen van een oorlog aan den lijve hebben ervaren! 's Keizers geboortedag niet gevierd. Zelfs de herdenking van 's Keizers geboor tedag 27 Januari werd op initiatief van Rijksminister Hermann Goering onmogelijk gemaakt en de officierelubs, die_ zulks met el kaar in de zalen van den Zoölogischen Garten plachten te doen moesten zich allerlei hatelij ke aanvallen van opgeschoten S.A.-mannen. die met stinkbommen wierpen, laten welge vallen. Nog dit jaar zijn wij er op den vroeger zoo historischen nationalen 27sten Januari op uitgegaan, om vast te stellen, of wellicht in alle stilte 's Keizers verjaardag werd gevierd, maar van „Heil Dir im Siegerkranz, Vater defc Vaterlands, Heil Kaiser Dir!" viel niets te ver nemen Uit de publicatie in de „Landpost" kan wor den afgeleid, dat men zich in officieele regee- ringskringen allerlei moeite getroost heeft, om van de familie Hohenzollern grondgebied te verkrijgen, dat dan in dienst gesteld zou wor den van landbouw een veeteelt. Op „Huize Doorn" schijnt men echter op deze aanvrage niet gunstig geantwoord te heb ben, want het orgaan van den „Reichsbauern- führer" Darré schrijft onder het sarcastisch opschrift „De dank van het voormalige Ko ningshuis" het volgende: De „Generalverwaltung" van het voormalig regeerend Koningshuis (welke nog altijd in het Niederlandische Palais Unter den Linden ze telt) heeft dezer dagen te bevoegder plaatse een bericht ingediend, waarbij zij zich zich beroepende op niet bestreden verdiensten van het Huis Hohenzollern tegen eventueele wen- schen der overheid inzake afgifte land voor de thans zoo belangrijke, met alle consequenties doorgevoerde hervorming van het Duitsche boerenbedrijf kant. Li dit bericht staat o.a.: „Zonder eenig begrip voor de buitengewoon groote offers van het regeerend Huis voor het welzijn der gansche natie probeerden de marxistische regeeringen niet slechts op poli tiek maar ook op economisch gebied het Ko ninklijk Huis door onteigening te ontwortelen en ten val te brengen. Gerecbtigheidszin en een historische denkwijze van de meerderheid des volks-voorkwamen een algeheele onteige ning. Ook de twaalf toenmalige nationaal-so cialistisehe afgevaardigden in den Rijksdag zijn tegen het voorstel eener tegen het recht ingaande onteigening van het Koninklijk Huis in het jaar 1926 krachtdadig ingegaan. Zij kunnen hiervoor aanspraak maken op de er kentelijkheid van het Koninklijk Huis". Het ligt voor de hand, dat de door Rijks minister Darré geleide „Reichsbauernstand" met dit afwijzend antwoord uit Doorn verre van tevreden is. De „Generalverwaltung" van het Huis Hohenzollern moet zich dan ook het volgend antwoord laten welgevallen: De erkentelijkheid van het Koninklijk Huis. Het woord: „Zij kunnen hiervoor aanspraak ïiïaken op de erkentelijkheid van het Ko ninklijk Huis" hebben wij ook in vroegere tij den vaak te hooren gekregen. Maar de vraag ligt voor de hand, wanneer zal deze erkente lijkheid van het voormalige Koningshuis nu eens tot uiting komen? Juist omdat indertijd mede door de stemmen der nationaal-socia- VROUW VERBRAND. De landbouwer H. Kooien te Heusden, onder de gemeente Asten deed bij zijn thuiskomst de vreeselijke ontdekking, dat zijn 55-jarige moeder dood in de keuken lag. De kleeren dei- vrouw waren haar geheel van het lichaam, dat met wonden overdekt was, gebrand. De onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Men vermoedt, dat de kleeren der vrouw, die zich alleen in huis bevond, vlam hebben gevat toen zij bij het fornuis stond, met het gemelde noodlottige gevolg. CONVERSIELEENINGEN ROTTERDAM. Donderdagmiddag is de gemeenteraad van Rotterdam in spoedeischende zitting bijeen om te beslissen over het voorstel van B. en W. tot het converteeren van een drietal 4>/2 pet. leeningen van 1929 en 1930, resp. nog groot f 8.100.000, f 6.970.000, en f 11,510.000 in een 31/2 pet. leening van f 26,620.000. Zonder debat en zonder .stemming heeft de Raad zich met dit voorstel aecoord verklaard. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is onveranderd vastgesteld od f 6.75 per K.G. listische Rijksdagafgevaardigden de onvoor waardelijke onteigening van de hand gewezen werd, bestaat er des te meer grond, nu einde lijk eens door de vrijwillige afgifte van land een bijdrage te leveren voor de hervorming van het boerenbedrijf, een afgifte, welke dan in overeenstemming dient te zijn met den om vang van het grondbezit van het voormalige Vorstenhuis, om zoodoende ook werkelijk als een bewijs van dankbaarheid gewaardeerd te worden. Het is niet voldoende, zich op vroege re verdiensten te beroepen, want de Duitsche natie, iedere Duitsche familie heeft zulke ver diensten. Thans komt het er op aan, metter daad een bewijs te leveren, om den dank weer te geven, waarover in het bericht der „Gene ralverwaltung" zoo nadrukkelijk wordt gespro ken"! Met Rijksminister Darré zien velen met be langstelling het antwoord tegemoet, hetwelk door „Huis Doorn" op dit herhaald dringend verzoek zal worden gegeven! Hevige hoofdpijnen maakten haar hulpeloos. Nu sinds maanden geen pijn meer. „Ik heb vroeger aan ontzettende hoofd pijnen geleden. Het scheen dan of ik niet meer zien kon en ik moest uren achtereen gaan liggen. Toen ried een tante mij aan Kruschen Salts te probeeren. Dat deed ik en sinds maan den zijn die vreeselijke hoofdpijnen geheel opgehouden." Mevr. M. W. Meestal is de oorzaak der hoofdpijnen het ongemerkt achterblijven in het lichaam van afvalstoffen, welke het organisme verontreini gen en de algeheele gezondheid ondermijnen. Kruschen Salts verwijdert deze stoffen en voorkomt dat ze zich ooit weer vormen, zoo dat de hoofdpijnen voorgoed verdwenen zullen zijn en tevens de oorzaak van verschillende andere aandoeningen, als rheumatische pijnen e.d., welke kunnen ontstaan, wanneer Uw af- voerorganen niet behoorlijk werken, wordt weggenomen. Kruschen Salts is verkrijgbaar b'j alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de bui tenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) Scheepsbrand te Rotterdam. Moeilijk blusschingswerk. Donderdagavond omstreeks acht uur ont dekte personeel aan boord van het Portu- geesche stoomschip „Corte Real", groot 2044 ton, eigendom van de Scheepvaartmaatschap pij „Coreanos" te Ponta Delgada, welk schip in de Merwehaven lag, dat er rook ontsnapte uit ruim 5. Personeel van de Stuwadoors maatschappij „Quick Dispath" nam direct, nadat het ruim was opengegooid, het blus schingswerk ter hand met vier stralen op de waterleiding van het terrein en waarschuwde toen terstond de brandweer. Aangezien de vele rook het uitzicht belemmerde, ging men er toe over, ruim 4, dat meer naar het middenschip ligt, open te gooien, een maatregel, waarvan men meer lucht verwachtte. Toen bleek ech ter, dat het niet in ruim 5, maar in ruim 4 brandde. Het schip, dat onderweg was van Hamburg en Bremen, was geladen met rijst, thee, grut ten, lijnkoeken, azijnzuur, rubber, katoen, motorrijwielen en auto's, met name een groot aantal Opeis. Donderdag was bovendien de rest van de lading gestuwd, zoodat het schip propvol zat en de ruimen al gesloten waren in verband met de omstandigheid, dat het schip Donderdagnacht zou vertrekken. Men moest dus eerst beginnen met het lossen van die la ding, waarbij een van de groote kranen goed werk verrichtte, zij het ook wat gevaarlijk, aangezien de manschappen van de krandweer telkens een zwaaiende strop met kisten, balen katoen of tonnen boven zich zagen zweven. Ondanks alle emoties had alles evenwel een vlot verloop en deden zich geen ongelukken voor. Ten slotte kon men vaststellen, dat de brand woedde in het onderste gedeelte van ruim 4, dat door stalen platen van het bovenste ge deelte van datzelfde ruim is afgesloten. Inmiddels was de rook dikker en dikker ge worden, maar vlammen waren er nog niet te zien. De brandweer, die intusschen was gear riveerd met de motorspuit 4, sloot vier stralen op deze spuit aan, zoodat in totaal met acht stralen water werd gegeven. Ook de „Haven dienst 5" was ter plaatse gearriveerd, alsmede een reeks kleinere sleepbooten, die, ingeval de brand zich ernstig zou laten aanzien, het schip op stroom zouden kunnen trekken, dit is evenwel niet noodig gebleken. De brand zat echter zoo diep, dat men, toen eenmaal personeel van de afdeeling brand- bluschmiddelen met rookmaskers het bene dengedeelte van het schip had verkend, be sloot om het vuur te verdrinken, m. a. w. het ruim vol water te laten loopen. Dit is toen ge schied. Het blusschingswerk stond onder lei ding van de hoofdlieden Lourens en Ruys. De schade, door den brand in de katoen aangericht, is niet zoo heel groot, maar de la ding heeft zeer ernstige waterschade gekre gen in ruim 5, waar de brand dus niet woedde, stonden de automobielen tot hun assen in het water. Later in den avond is ook de motorspuit 6 nog gerequireerd. Deze heeft evenwel geen dienst behoeven te doen. Tot laat in den avond heeft men met het blusschingswerk de handen vol gehad. Een klein incident deed zich voor, toen een van de slangenwagens, welke het eerst op het terrein van den brand verscheen, met een dei- wielen in een diepe rail raakte, waardoor het wiel brak en de wagen kantelde. .DE MAASWATER-KWESTIE. Het Peramnente Hof van Internationale Justitie zal Maandag 28 Juni a.s. des na middags half vijf een zitting houden, waarin uitespraak zal worden gedaan in de kwestie der prises d'eau van de Maas, tusschen Ne derland en België. per SLMjj. 2EELAND Van Donderdagavond lof Zondagnv^rjiji?. In Juli «n .AugUMus eiken Donderdag, 'uitgezonderd Donderdag li Augustus. REISKOSTEN VLISSINGEN -LONDEN v.v.. GbED-:HOTEll, ALLE MAALTljtïEN. SIGHTSEEING mei TOURING-^^^^^ GAR: ALLÉS INBEGREPEN naar ENGELAND VL1 SSI NGEN-HARWICH v.v. OVERTOCHT 1STE KLASSE, INCLUSIEF LOGIES EN ONTBIJT Vraagt ,inlicfalin|(en en prospectussen bij de S.M. ZEELAND. Vljssingen. hare Hoofdagenten Wïï H. MULLER Co. n i en bij de Reisbureaus (Adv. Ingez. Med.) UIT DE PERS. NOG EENIGE PERSSTEMMEN OVER HET NIEUWE KABINET. „De Nederlander" C.H.) schrijft o.a.: Het is ten slotte een parlementair Kabi net geworden: En wel van rechtsche signatuur. Moeilijk te ontkennen valt dan ook, dat de stembusuitslag deze mogelijkheid liet, ja tot zekere hoogte op den voorgrond stelde. Dat, zooals gezegd wordt, sommige kiezers een andere bedoeling hadden dan in hun stem tot uiting kwam, is ten dezen van wei nig beteekenis. Men kan nu eenmaal niet aan zijn stembiljet een briefje toevoegen ter nadere toelichting, en het zou, ook voor de toekomst, bedenkelijk zijn indien de in druk gevestigd werd alsof men dit op de een of andere wijze toch wél kon doen. Er is in den loop der Kabinetsformatie sprake van geweest, ook ministers van vrij zinnigen huize in dit Kabinet van rechtsche signatuur op te nemen. Hetzij dan als neu trale Vakministers, hetzij wegens gebleken toenadering op het gebied der hoogere be ginselen. Volkomen duidelijk is nog niet ge worden, waarop dit, een enkele uitzonde ring daargelaten, is afgestuit. Misschien zal men er te zijner tijd méér van hooren. Maar in ieder geval lijkt ons voor vrijzinnigen die van oordeel zijn, dat meer dan vroe ger in hun kringen wel beseft werd, de Staatszorg op handhaving en versterking van de christelijke grondslagen van het volksleven moet gericht zijn, de tot stand gekomen formatie alleszins aannemenlijk. Het komt er immers minder op aan, wie het bewind voeren, dan hoe het bewind ge voerd wordt. Tenslotte laten wij het woord aan De Standaard (A.R.), die o.a. de volgende uit eenzetting geeft: Wt' vierde Kabinet-Colijn draagt het ka rakter van een Christelijk Kabinet. Daartegen zullen de vrijzinnige en sociaal-democratische persorganen, zij het ten deele op uiteenloo- pende gronden, wel groote bezwaren inbren gen. Met name zal worden gezegd het is reeds gedaan dat van dr. Colijn de vorming van een Kabinet met andere signatuur mocht worden verwacht. Ten onrechte, Men kon omtrent het streven van dr. Colijn te dezer zake niet in het onzekere verkeeren. Hij had reeds lang te voren, niet terloops maar opzettelijk, uiteengezet, dat hij een Kabinet zou wenschen te zien optreden, dat de Chris telijke beginselen als grondslag voor zijn be leid aanvaardde, en dat als zijn algemeene taak zag: de handhaving en de versterking van de Christelijke grondslagen van ons volks leven. Op deze principieel-zakelijke basis wilde hij de breedst mogelijke samenwerking be vorderen. Hij was van meening, dat voor die samenwerking in aanmerking kwamen allen, die bereid waren op deze basis hun mede werking te verleenen. Uit wat tot heden is bekend geworden om trent de Kabinetsformatie, moeten wij' af leiden, dat dr. Colijn, nadat hij de opdracht had ontvangen, overeenkomstig deze zijn overtuiging is te werk gegaan. Dat hij, voor wat de personen, den kring van medewerkers, betreft, zijn inzichten niet heeft kunnen ver wezenlijken, zou hem eerst euvel mogen wor den geduid, nadat was gebleken, dat dit aan hem, en niet aan anderen, moet worden toe geschreven. Wij zijn, ronduit gesproken, het gevoelen toegedaan, dat, als er van schuld sprake is, aan anderen hier schuld treft. Men heeft meermalen de uiteenzettingen van dr. Colijn, in de Tweede en in de Eerste Kamer gegeven, eenzijdig bezien, en ze daar door niet juist samengevat, noch juist ge- interpreteerd. Men schonk nog al eens te weinig aandacht aan hetgeen hij had uitge sproken omtrent de principieel-zakelijke basis, en hield zich dan te veel bezig met hetgeen hij had gezegd over den kring, welke hij zich voor medewerking en samenwerking op die basis dacht. Dientengevolge heeft men zich, naar in de laatste weken duidelijk aan het licht is gekomen, een opvatting eigen ge maakt over de opinie van dr. Colijn, welke daarmede niet strookt en dus In geen geval de zijne mag worden genoemd. Hetgeen mr. Oud, tijdens de Kabinetscrisis te Leeuwarden heeft gezegd, levert daarvoor een klaar bewijs. Deze sprak zich daar feite lijk uit voor een gemengde principieel-zake lijke basis, voor een grondslag ten behoeve van het regeeringsbeleid, waaraan een ge mengd rechtzinnig-vrijzinnig karakter moet worden toegekend. Daarmede nam hij afscheid van de basis, welke dr. Colijn duidelijk had aangegeven. Dit bracht uit den aard der zaak consequenties met zich, waarmede de Kabinetsformateur had te rekenen, en waar mede ieder rekening heeft te houden bij de beoordeeling van het resultaat der Kabinets formatie. Deze consequenties, en hetgeen daaruit nog verder Ls voortgevloeid, hebben tengevolge gehad, dat het nieuwe Kabinet een rechtsche signatuur heeft in den ouderwetschen zin van het woord-

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5