Gesprekken met Duitschers. Nieuwe Uitgaven V R IJ DAG 25 JUNI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 12 Studentenleven en wetenschap in het Derde Rijk De Duitsche student is sedert de nationaal socialisten aan het bewind kwamen, ernstiger geworden. Hij besteedt minder tijd aan 'amu sement. hij werkt. Let u maar eens op, als u straks door de universiteit wandelt, u zult dan zien, hoe ernstig allerlei problemen besproken worden, hoe men ook tusschen de colleges door eigenlijk geen tijd ongebruikt laat! Met deze woorden begon een gesprek, dat wij voeren mochten met iemand, die krach tens zijn positie, geacht mag worden volko men op de hoogte te zijn met wat er leeft in de Duitsche studentenwereld en wlen wij verzocht hadden, ons het een en ander daar over mede te deelen. En inderdaad, er heerscht een ernstige stemming. De Duitsche student werkt. Zelfs in den tijd tusschen de colleges door worden al lerlei problemen besproken. Die problemen zijn niet van politieke aard. Dit zij voorop gesteld en met nadruk ge zegd. Want de Duitsche student, zooals trouwens ook de Duitsche geleerde, bemoeit zich niet verder met de politiek dan strikt noodzakelijk is. Zij houden zich liever afzijdig. Dit geschiedt niet alleen buiten de universiteiten, het ge schiedt ook binnen deze tempels der weten schap. En dat is toch wel een feit, dat de aandacht verdient. Men zou zoo denken, en neemt dat in Ne derland vaak ook voetstoots aan, dat de we tenschap in het Derde Rijk verpolitiekt moet zijn. Het zou toch eigenlijk ook niet anders dan voor de hand liggen, dat de almachtige regeering ook dit gedeelte van het onderwijs geheel naar fascistischen geest had ingericht en» niets ongedaan zou hebben gelaten om te voorkomen, dat van de universiteiten uit ket terijen zich over fascistisch Duitschland zou den kunnen verbreiden. Dit is echter niet het geval; slechts die wetenschappen, waarbij politiek^ opvattingen direct betrokken zijn, zooals economie, landbouwkunde, sociologie en ten deele ook geschiedenis en literatuur, ondervinden min of meer den invloed der ver anderde politieke opvattingen, maar toch ook slechts min of meer. Het merkwaardige feit doet zich namelijk voor, dat in de colleges juist die onderwerpen, waarover meeningsverschil zou kunnen ont staan en die discussie zouden kunnen uitlok ken, bij voorkeur vermeden worden. Men ver mijdt liever de kans zijn vingertoppen te schroeien, dan dat men zich vrijwillig op ge vaarlijk gebied begeeft. Het universitaire on derwijs brengt dan ook allerminst propaganda voor het nationaal socialisme. Het tegendeel is waar: er zijn nog steeds professoren, die als het noodig is geen blad voor den mond nemen en een meening durven verkondigen, die af wijkt van de officieel gangbare. Waar dat niet kan en tot ernstiger conflic ten zou kunnen leiden, volgt men eeia andere tactiek en neemt wat aan nationaal socialis tische opvattingen verkondigd wordt eenvou dig op den koop toe. Zoo gaat men te werk bij die wetenschappen, die min of meer den in vloed van het faseisme hebben ondergaan Men mag dan ook, naar onze zegsman ons mededeelde, de conclusie trekken, dat de Duit sche wetenschap niet als geheel is achteruit gegaan, als gevolg van het feit, dat men zich schikt naar de eischen der tijds, maar van het zuiver wetenschappelijke standpunt niets laat vallen. Maar hoe gaat het dan met kwesties, waar bij bijvoorbeeld het rassenprobleem of econo mische theorieën betrokken zijn? hooren wij vragen. Het antwoord is snel gegeven. Als het niet anders kan, doceert men in nationaal soda lis tischen zin. Het valt dan echter velen stu denten moeilijk, om wat het nationaal socia lisme als waarheid wenscht beschouwd te zien, ook als waarheid te aanvaarden. En aan den anderen kant mag niet verge ten worden, dat sommige takken van weten schap zelfs in een gunstiger positie zijn ge komen tengevolge van de veranderde machts verhoudingen. Speciaal met de practische we tenschappen is dit het geval. Nog meer dan vroeger hecht de Duitscher aan chemie bij voorbeeld. De Duitsche scheikundigen immers moeten het Duitsche Rijk vrij maken van bui- tenlandsche grondstoffen en wat ten bate der scheikunde kan worden gedaan, wordt waar lijk niet ongedaan gelaten. Volkskunde, ras senkunde en aanverwante vakken mogen zich al evenzeer in de levendige belangstelling der overheid verheugen. Al is echter de wetenschap in Duitschland als geheel niet achteruitgegaan, dit neemt niet weg. dat alles toch niet meer zoo is als vroeger. Zooals gezegd onthoudt de Duitsche student zich van politiek. Hij werkt en slechts een kleine minderheid doet wel aan politiek. Men mag misschien zelfs zeggen, dat de meerder heid niet ingenomen is met het nationaal- socialisme als staatstheorie en alleen mee doet. omdat men niet anders kan. Nu wordt weliswaar de Duitsche student zooveel moge lijk betrokken in de politiek door middel van allerlei plichten, die de overheid ook den stu dent op de schouders legt, maar men voelt in de rijen der Duitsche leiders toch zeer goed, dat alles niet van harte gaat. Men voelt, dat in het corps der professoren en in de schare der studenten een verzwegen, een bijna on merkbare, maar niettemin aanwezige oppositie sluimert. Georganiseerd is die oppositie niet. Het zou welhaast een onmogelijkheid zijn, om aan een staatsuniversiteit een oppositiegroep te vormen. Maar in de geesten is die oppositie er wel degelijk. Vandaar, dat de Duitsche overheid de stu denten met een zeker wantrouwen beschouwt en zich niet eens altijd moeite geeft om dat wantrouwen te verbergen. De buitenwacht bemerkt daar niets van. Men kan nu eenmaal moeilijk de openlijke waarde van een universitaire opleiding in twij fel of zelfs in discussie brengen. Aan de uni versiteiten wordt echter, naar onze zegsman verzekerde, dit wantrouwen wel degelijk be merkt. Het uit zich in een soort van onverschillig heid en soms in den vorm van een lichte mate van tegenwerking. Boeken worden niet zoo vlot meer ter beschikking gesteld. Men maakt het den student moeilijker dan vroeger om kennis te nemen van de verboden boeken, die zonder uitzondering in de universiteitsbiblio theken nog aanwezig zijn. Men is minder scheutig met geld voor wetenschappelijke doeleinden, men legt in sterkere mate beslag op den tijd der studenten, dan hen lief is... Misschien is daaruit het harde werken van den Duitschen student te verklaren. Bovendien echter krijgt men in wetenschap pelijke kringen wel eens den indruk, dat een universitaire opleiding momenteel in het Der de Rijk minder in tel raakt. Vroeger stond een titel in zeer hoog aanzien. Vandaar dat een verbijsterend aantal Duitschers zich „Hen- Doctor" kon laten noemen. Tegenwoordig geeft men in officieele kringen vaak de voorkeur aan theoretisch wellicht minder goed geschool de, maar in de practijk gegroeide mannen. De .self-made man" komt meer in eere en de theoreticus wordt ietwat naar den achter grond gedrongen. Ziedaar een verschijnsel, dat de aandacht verdient, hoewel het misschien slechts van voorbij gaanden aard is. Een verschijnsel, dat zich niet alleen verklaren laat uit het feit, dat Duitschland behoefte heeft aan mannen van de practijk, aan mannen van de daad. Dit zou immers geen voldoende reden zijn om lichte lijk smalend te spreken over kamergeleerden en boekenwurmen. Men beseft toch ongetwijfeld, dat men het op den duur zonder die kamergeleerden, zon der de theoretici niet zal kunnen stellen. Veeleer moet dit verschijnsel verklaard wor den uit het hierboven gesigneerde wantrouwen, uit een vage vrees voor ketterij. Als de Duitsche student zich ook geestelijk liet gelijkschakelen en zich in den maalstroom der politiek wierp, zou wie weet hoe snel de stemming omslaan Maar daar zit juist de kneep. De Duitsche student laat zich niet gelijkschakelen, hij legt zich noodgedwongen neer bij hetgeen onver mijdelijk is, hij vermijdt kwesties, die vonken kunnen doen spatten enhij werkt, har der dan ooit. HONKBAL. HET PROGRAMMA. Doordat Zondag twee ibondsnegentallen een wedstrijd spelen in Hengelo, ter eere van den door de Commissie voor de Lich. Opvoe ding georganiseerden sportdag, zijn voor Zondag geen eerste klasse wedstrijden vast gesteld. Verdere veranderingen zijn echter niet aangebracht. Zoo vermeldt het programma o.a.: Eerste klasse: Zaterdag: Ajax I—H.H.C. I Quick IE.D.O. I V.V.G.A. I—Blauw Wit I Tweede klasse: Zaterdag: D.W.S. I—HXt.C. n Zondag: D.E.V.—R.C.H. I EX) .O. H—Shell Haarlem nZ.R.C. Derde klasse: Zaterdag: R.C.H. IH—Haarlem m E.D.O. IIISchoten Hl Zondag: H.H.C. III—Schoten I R.C.H. IV—E.D.O. IV T.H.B. IISwastika Dinsdag: T.H.B. I—R.C.H. n JUNIORES. Zaterdag: KinheimSchoten b SwastikaE.D.O. a H.H.C. I en ED.O. I trekken dus Zaterdag middag naar Amsterdam. De voornaamste wedstrijden in Haarlem zijn dus Haarlem IIZ.R.C. en E.D.O. nShell, die-beide Zon dagmorgen in het Noorder Sportpark plaats vinden. Verder D.E.V.R.C.H. I, die Zondagmid dag op het terrein van E.H.S. aan den Ver- gierdenweg gespeeld wordt. Competiliestanden. Eerste klasse: gesp. gew. verl. pnt. 6 Blauw Wit 3 3 0 Haarlem 3 3 0 6 E.D.O. 4 3 1 6 Ajax 2 1 1 2 V. V. G. A. 5 2 3 4 Quick 6 1 5 2 H. H. C. 3 0 3 0 Tweede klasse A gesp. gqw. verl. pnt. R. C. H. I 5 4 1 8 H. H. c. n 4 3 1 6 The Catchers I 4 3 1 6 A. F. C. I 3 1 2 2 D.E.V. 4 1 3 2 D. W. S. 4 0 4 0 Tweede klasse B: gesp. gew. verl. pnt. Haarlem n 6 6 0 12 E. D. O. H 5 4 1 8 Z. R. C. 5 3 2 6 Zeeburgla I 4 2 2 4 A. M. V. J. 4 1 3 2 D. E. C. 6 1 5 2 Shell 6 1 5 2 VERZEKERINGSVOORW AARDEN GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING Zie vetgedrukte aanvulling onderaan Elke betalende abonné van dit blad is. aoolan* »jn abonnement duurt, dit blad verscliijnt en de Directie van dit blad de verzekering doet duren, verzekerd tegen de «eldeliike gevolgen van ongevallen, op de volgende voorwaarden: Artikel I. Als verzekerden worden beschouwd alle per week, per maa en of per kwartaal betalende geabonncerden. die aan de volgende vereischt a. gedurende minstens twee weken (in het geval van maand- en kwarts abonnes gedurende een volle maand) als geabonneerde in de registers van dit blad zijn ingeschreven: b. den 18en veriaardag gepasseerd zijn en den 60sten verjaardag nog bereikt hebben: e. niet lijden aan ziekten of gebreken, welke voor hen het gevaar voor oi vallen vergrooten. en volkomen het gebruik hebben van hunnt Artikel 2. Onder ongeluk, als in deze voorwaarden bedoeld, wordt ver staan de uitsluitende en rcchtstreeksche oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs geleverd worde dat zulks door van buiten nl toegebracht geweld werd veroorzaakt met het gevolg hierna in Artikel 3 aangeduid. Artikel 3. De uitkeeringen bedragen: 2000 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstrecksche oorzaak is van de levens lange ongeschiktheid van den verzekerde, waaronder te verstaan de amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten of beide honden, dan wel cén voet en één hand. boven den enkel of den pols. of onher stelbaar gezichtsverlies uit beide oogen (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval en mits de verzekerde drie mnanden na den datum waarop de levenslange ongeschiktheid 400 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstrecksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal 24 uren na het ongeval. 200 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rcchtstreeksche oorzaak is van de amputatie van één hand of één voet hoven den pols of enkel, of van het onherstel baar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen 10 dagen na den datum van het ongeval Indien het ongeluk Wallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rcchtstreeksche oorzaak is van de amputatie binnen tien dagen na den datum van het ongeval: van beide leden van een duim '100 GULDEN van alle leden van een wijsvinger 60 GULDEN van aöe leden van een anderen vinger IS GULDEN van één lid van een duim50 GULDEN van één of twee leden van een wijsvinger 25 GULDEN vanéén of twee leden van een anderen vinger 5 GULDEN van een pols15 GULDEN van een enkel 15 GULDEN terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6, krachtens deze verzekering alle uitkeeringen op het hoofd van één persoon verzekerd en om welke redenen ook te doen, tezamen nooit meer dan f 2000,— kunnen bedragen, onder bepaling, dut ingeval reeds bij het plants grijpen van een ongeluk de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling, els anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Hel verlies of de breuk van vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte liclianmsdeelen geeft geen nanspraak op uitkeering. terwijl vóór het ongeval reeds niet aanwezige lichaamsdeelen evenmin in aanmerking kunnen komen bij de berekening van de totale uitkeering Heeft een ongeval het verlies van meerdere vingers van een hand tengevolge, dan gaat de volle te vcrleenen uitkeering in geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies van de gehcele hand is vastgesteld. Een ongeval geeft nimmer recht op meer dun één uitkeering. met dien ver stande, dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- of onderarm ol -been tengevolge heeft, de uitkeering voor verlies zal worden verleend. Artikel 4. De uitkeering ingeval van overlijden geschiedt aan de echt- genoote of bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedood en Andere uitkeeringen geschieden aan den abonné zelvcn. In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeering geschieden, binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel, en de oorzaak en het gevolg daarvan bewezen rijn ten zenoege der Directie van dit blad Artikel 5. Een uitkeering zal niet verschuldigd zijn. indien de gevolgen bij art. 3 omschreven, direct of indirect veroorzaakt zijn: u. door eenige riekte, kwaal of voorbcschiktheid van den verzekerde: b. door eenige heelkundige operatie of door uitputting als gevolg daarvan ïtie noodzakelijk was wegens letsel waartegen verzekerd is): e.ie bevalling of zwangerschap, ook al mocht de dood verhaast zi prikkel! of s enk, f terwijl de verzekerde onder den invloed van o\ lambulisme was of door bedwelmende dranken ider In staat dnn gewoonlijk om zorg voor zich zei krankzinnigheid minder t. door zelfverminking, zelfmoord ol poging dlnrtoc, hetzij willekeurig ol niet, onverschillig of de geabonneerde al dan niet goed bij zinnen was: L in duel, of gedurende de voorbereiding tot of deelneming onn wedstrijden of bij vlieg- of luchtvaarttochten. don wel bij pleiricrreizen buitensland- of bij baden, zwemmen, automobielriiden of motorwielrijden. of aar boord van een schip, hetzij op binnenwateren, hetzij buitengaats: j. door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid of door vechten, ol aanvallen tegen den persoon van verzekerde of in buitcnlondschen oor log of binnenlandse!» onlusten. voor alle betalende abonnés van HAARLEM'S DAGBLAD Het verdwijnen, verdrinken ol door gas ot gassen verstikken van den ver zekerde, wordt, onverminderd het hiervoor in dit artikel bepaalde, ten opzichte van deze verzekering aangemerkt als te zijn veroorzaakt door grove nalatigheid, of grove onvoorzichtigheid, tenzij ten genoege van de Directie van dit blad het bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht. De verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij het ongeluk veroor zaakt werd tengevolge van rechtmatige zellverdediging, of wel bij poging tot redding van personen of tol afwending van dreigende gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonné in staat van krankzinnigheid ot ver standsverbijstering zal raken of zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien hij van eene Europeesche haven naar een andere Europeesche haven rost in «n schip met vast dek in tijd van vrede) of indien hij rich in krijgsdienst te land of te water begeeft en evenzeer van den dag af waarop hij ophoudt zijn abonnementsprijs van dit bisd te betalen of deze courant ophoudt te verschij nen. of de Directie van dit blad de verzekering doet eindigen, alsdan deze ver zekering voor hem geheel zal vervallen en krachteloos worden. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten: allen die zich met de be iding. het verwerken of proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitro glycerine, dynamiet, naphtn. acetyleengas of andere licht-ontplofbare of licht- intvlamharc stoffen bezig houden of daarbij des bewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, circusrijdera :n dcrgclijken. Zcevisschers, zeevarenden van beroep en personen van den Loodsdienst rijn. in afwijking van het hiervoor sub f. te dien aanzien bepaalde, ook aan boord verzekerd, tenzij het ongeval den dood tengevolge heeft. Op uitkeering hij overlijden kan voor hen uitsluitend aanspraak gemaakt worden, indien het ■geval, dat het overlijden tengevolge heeft, aan den wal plaats had. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waarin de verzekerde verkeerde op het oogenblik dal het ongeval plaats had vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstelling betaald, dan die, welke volgens liet oordeel van den geneeskundigen ndviseur vnn^dit blad zou geluk getroffen. Ingeval bij eenzelfde ongeval meerdere personen mochten worden getroffen i aanspraak maken op uitkeering, zal in het geheel voor alle getroffenen teza- C11 nimmer meer dan maximaal 2000.worden uitgekeerd, te verdeelcn or evenredigheid van het aantal getroffenen en den aard van het door hen geleden letsel. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende is aan de gevolgen in een ongeluk, zal de veizekcring tijdelijk buiten kracht rijn met betrekking t elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. Artikel 6. Ingeval een geabonneerde een ongeluk overkomt, moeten in le gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent het bekomen letsel 10 spoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aan de Directie van dit blad, indien zoodanige kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur na bet ongeluk is geschied, zal gcenerlei uitkeering verschuldigd rijn indien de getroffene zeevarende, in den zin van bet vorige artikel, is. moet de kennisgeving geschieden binnen drie dagen na de aankomst van den go- affene aan den wil. Zoo spoedig mogelijk ns hel ongeluk, moet de hulp van een bevoegd genees kundige worden ingeroepen en de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en de voorschriften van den geneesheer onafgebroken op te volgen totdat hij volkomen hersteld is. In ieder geval moet den geneesheer van dit blad toegestaan worden den getroffene te onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijs geéisebt n worden en dit blad heeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- en heel- ïndige hulp te verstrekken als hel noodig acht. Elk bewijs hetwelk de Directie van dit blad van lijd tot tijd zou kunnen eischen betreffende eenig ongeluk of verwonding op grond woarvan een cisch werd esteld, zal haar zoo spoedig mogelijk, nadat hiertoe het schriftelijk verzoek In geval van ecnig ongeluk met doodelijken afloop moet hiervan aan de Di- tie van dit blad schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een ol meer der in dit artikel genoemde verplichtingen, 11 elke aanspraak op uitkeering voor belanghebbenden verloren doen guan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en den bchundelendcn ..ineeshcer ingevulde aanvrnge-formulier tot uitkeering, en ingeval van over lijden, van de doodsacte, lain de belanghebbende aanspraak maken op de be handeling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven het eigendom van dit blad. De kosten der.geeischte verklaringen komen ten laste van dongene die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn. zullen be taalbaar zijn ten kantore van dit blad, slechts na ontvangst van een door de(n) rechthebbendcfn) gclcekende quitnntie, terwijl de verzekering bij uitbetaling en bedrag van meer dan tweehonderd gulden zal vervallen, i geen som. die verschuldigd is. zal interest betaald worden, ook niet in _.en. waarin dia anders volgens de wet verschuldigd zou zijn, terwijl de verplichting tol uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen •n maand, nadat het is toegestaan geworden, is ingevorderd. Artikel Alle geschillen uit de voorwaarden voortvloeiende, zullen beslist worden door drie scheidslieden. Nederlanders, bij onverdeelde keuze door partijen le benoemen. Bij weigering of bij gebreke van overeenstemming geschiedt de benoeming der drie scheidslieden door den Kantonrechter le Haarlem. tijen zijn aan de uitspraak der scheidslieden onderworpen als aan een s in het hoogste ressort en zullen elk haar eigen kosten dragen, benevens de helft van het honorarium der scheidslieden. Artikel 3. Bezwanng en vervreemding van de rechten, voor een ge abonneerde uit deze verzekering voortvloeiende, beeft geen rechtsgevolg. Alzoo het ontvangbewijs van den verzekerde of. bij overlijden, van de echtgenoote of erfgenamen van den verzekerde in ieder geval volledige kwijting ten gevolge hebben. Met het oog op vaststelling der identiteit van den verzekerde moet deze j elke verandering van woonplaats, beroep of naam, hetzij door huwelijk of iderszins daarvan ten spoedigs'e opgave doen aan de Directie van dit blad. Artikel 9. Als nbonne in den zin dezer verzekering wordt beschouwd :t hoofd van het gezin of de samenwoning (als omschreven in art. I van het Besluit Bevolkingsboekhouding, Stbl. 1936 No. 342, behoorendc bij de Wet op de Bevolkingsregisters), tenzij voordat het ongeval plaats greep, een ander lid van het gezin of de samenwoning, mits aan hetzelfde adres woonachtig, is aangewezen bij schriftelijk verzoek aan de administratie van dit blad. Artikel 10. De Directie vèn dit blad zal te allen tijdo liet recht hebben, deze verzekering tc doen eindigen of wijzigingen in de voorwoorden daarvan aon tc brengen, welke beëindiging of wijziging door het enkele feit der aan kondiging in dit blad van kracht sal worden. De abonnés van het Geïllustreerd Zondagsblad van dit blad zijn eveneens nog afzonderlijk gratis tegen ongevallen verzekerd. Voor deze aparte verzekering (waarvan de uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe HAV Bank te Schiedam) zijn de voorwaarden gratis ten kantore van dit blad verkrijgbaar De uit keeringen voor de verzekering van het Geïllustreerd Zondagsblad zijn als volgt: Levenslangt ongeschiktheid f 2001—; Overlijden 601Verlies van hand voel of oog f 400 Duim of Wütvinger -75.—: Elke andere vinger f30.— Bij spoor- of tramongeval, etc. worden de uitkeeringen: bj overlijden 1 1000.bij invaliditeit .3000. Door deze publicatie zijn die vroeget gepubliceerde verzekeringsvoorwaarden vervallen. 9 Maart 1937. De Int. LAWNTENNIS. Kampioenschappen van Wimbledon. Nederlandsche overwinningen in de dubbel spelen. Uit Londen: De vierde dag is begunstigd door fraai zomerweer. Een groot aantal toe schouwers, waaronder later op den middag ook de Koningin-Moeder Mary was, hebben van uitstekende en vaak spannende partijen kun nen genieten. De beide Nederlandsche speel sters kwamen zoowel in het dames- als in het gemengd dubbelspel een ronde verder. De overwinning van mej. Rollin Couquerque en Maria Louise Horn op het Engelsche paar mevr. Semmence en mej. Goss ging vrij ge makkelijk in haar werk. De Nederlandsch- Duitsche combinatie sloot veel beter dan de Engelsche, welke laatste bovendien nog over weinig routine beschikte. De drives van mej. Horn, gepaard gaande met uitnemende volleys aan het net, hielden de Engelsche speelsters op de base-line, die van den eenen hoek naar den anderen moesten loopen. Het Nederlandsch-Duitsche dubbel miste op 51 en op 52 in de tweede set driemaal een matchpoint, doch geen moment was de over winning in gevaar. In de volgende ronde komt de Nederlandsch- Duitsche combinatie uit tegen de Engelsche dames mej. Saunders en mej. Mac Ostrich. In het gemengd dubbelspel kwam onze land- genoote uit met den Joegoslavischen Daviscup- speler Kukuljevic als partner. Aanvankelijk moést deze combinatie tegen het Engelsche paar mej. Osborne en Lucking aan elkaar wen nen, waarvoor zij een geheele set noodig had. Doch daarna ging het veel beter en toen lever de het spel van de Engelsche tegenstanders geen moeilijkheden meer op. Vrij snel werden de twee volgende sets en daarbij de partij met 63, 62 in het voordeel geëindigd. Mej. Terwindt speelde in het damesdubbel spel met haar eerste tegenstandster uit het damesenkelspel, de Deensche mevr. Hollis, tegen de Engelsche dames Bray en Cardinal!. In de eerste twee sets had de Nederlandsch- Deensche combinatie, welke nog niet spoedig ingespeeld bleek te zijn. de grootste moeite met haar tegenstandsters. De Engelsche dames wonnen de eerste set zelfs na hevigen strijd met 97, maar toen zij zich de partij zagen ontgaan door de tweede set met 57 te ver liezen, was hun tegenstand gebroken, Snel kwam de internationale dubbel nu. vooral door uitstekend spel van mej. Terwindt, tot een 6—2 zege in de derde set en de partij was. zij het op zeer benauwde wijze, gewonnen. In het heerenenkelspel zijn de Isfetste zes tien spelers thans bekend. In de achtste finales hebben zich Von Cramm (Duitschland), Mako (Vereenigde Staten), Crawford (Australië), Shaffi (Engeland), Austin (Engeland), Lacroix (België), Grant (Vereenigde Staten), Stedman (Nieuw Zeeland), Prenn, Parker (Vereenigde Staten), Hare (Engeland), Henkei (Duitsch land), Shayes (Engeland). Mac Grath (Aus tralië), Hecht (Tsjecho Slowakije) en Budge (Vereenigde Staten) in deze volgorde geplaatst. Austin heeft het evenwel tegen den jongen Australischen speler Bromwich moeilijk genoeg gehad; ook Von Cramm heeft het tegen den Japanner Yamagishi niet cadeau gekregen. Budge won gemakkelijk van Boussus; Craw ford had het alleen in de laatste set tegen Ku kuljevic minder gemakkelijk. In het dames dubbelspel hadden mevr. Sper ling en mej. Jacobs het niet zoo gemakkelijk, als zij verwacht hadden, vooral niet in de eer ste set. Daarna echter boden de Engelsche dames Mellows en Underwood minder tegen stand. Mevr. Henrotin toonde weer eens, dat zij een beter dubbel-, dan een enkelspeelster is. Te zamen met mevr. Andrus won zij van mej. Scriven en de Chileensche senorita Lizana, die echter de tweede set niet zonder zwaren strijd afgaven. De voornaamste uitslagen luiden: Heeren-enkelspel, derde ronde: Mac Grath (Austr.) sl. Pallada (Zuid-Slavië) 4—6, 63, 7—5, 6—2, Prenn sl. Godsell (Eng.) 6—4, 6—1, 62. Shaffi (Eng.) sl. van den Eynde (België) 26, 62, 75, 64. Mako (Am.) sl. Kho sin Kie (China) 3—6, 6—1, 6—2, 6—4. Stedman (N.-Zeeland) sl. Bernard (Fr.) 6—4, 6—3, 6—3. Crawford (Austr.) sl. Kukuljevic (Zuid-Sl.) 63, 62, 108. Hare (Eng.) sl. Fannin (Z.- Afr.) 61, 60, 108. Shayes (Eng.) sl. Na kano (Japan) 68, 10—8, 6—3, 6—1. Von Cramm (Duitschland) sl. Yamagishi (Japan) 64, 64, 36, 64. Parker (Am.) sl. Deloford (Eng.) 6—0, 6—1, 5-^-7, 8—6. Henkei (Duitsch land) sl. Puncec (Zuid-Slavie) 62. 62. 6—1. Austin (Eng.) sl. Bromwich (Austr.) 6—2. 4—6, 60, 86. Lacroix f België) sl. Lee (Eng.) 46, 64, 6—2. 64. Hecht (Tsj. Slow.) sl. Jones (Eng.) 86, 64, 63. Budge (Am.) sl. Boussus (Fr.) 61, 64, 62. Grant (Am.) sl. Avory (Eng.) 6—3. 6—4. 2—6, 6—2. Gemengd dubbelspel, eerste ronde: Mej. Rol lin Couquerque en Kukuljevic sl. mej. Osborne en Lucking 36, 63, 62. Mej. Scriven en Tuckey sl. mej. James en Oliff 6—1. 6—3. Mej. Nuthall en Yamagishi sl. mej. Kraus en Riseley 62, 62. Mevr. Henrotin en Bernard sl. mej. King en Eedes 6—3, 6—1. Mevr. King, en Fan nin sl. mej. Horn en von Metaxa 10—8, 6—4. Damesdubbelspel, eerste ronde: Mevr. Hollis en mej. Terwindt sl. mej. Bray en mej. Cardi- nall 79, 75, 62. Mej. Jacobs en mevr. Sperling sl. mevr. Mellows en mevr. Underwood 86, 63. Mevr. Mathieu en mej. Yorke sl. mej. Marble en mej. Winthrop 62, 64. Mej. Horn en mej. Rollin Couquerque sl. mevr. Sem mence en mej. Goss 6—2, 6—2. Mevr. Henrotin en mevr. Andrus sl. mej. Lizana en mej. Scri ven 62, 97. Mevr. Boegner en mevr. de la Valdene sl. mej. Marquis en mej. Riddell 6—0. 64. SCHAKEN. Het Int. Tournooi te Keiueri. Landau wint van Feigin. Uit Kemeri: Donderdag is de achtste ronde van hei internationale schaaktournooi te Kemeri gespeeld. De uitslagen hiervan luidden: RellstabKeres o1 HasenfussPetrov afgebr. FineBoevek afgebr. BergStahlberg y2y2 SteinerOsols afgebr. ApschenekTartakower 0—1 AljechinReshevski 10 MikenasFlohr y2y2 LandauFeigin 1—0 De stand luidt thans: 1. Reshevski 5V2 pnt. plus een afgebroken partij; 2 en 3. Flohr en Tartakower 5 pnt.; 4, 5, 6, 7 en 8. Apschenek, Aljechin, Petrov, Ke res en Steiner, ider 4V2 pnt., plus een afgebr. partij; 9. Berg 4 pnt.; 10. Mikenas 3V2 pnt.. p] een afgebr. partij; 11. Fine 3 pnt. pl. twee af gebroken partijen; 12. Osols 3 pnt. pl. een afgebr. partij; 13. Stahlberg 2V2 pnt. pl. twee afgebr. partijen; 14. Boevek 2V2 pnt. pl. een afgebr. partij; 15. Landau 2V2 pnt. 16. Rellstab 2 pnt. pl. een afgebr. partij; 17 en 18. Feigin en Hasenfuss, beiden 1V2 pnt. pl. een afgebr. partij. ATHLETIEK. DUAL-MEET GRONINGEN—H.A.V. „HAARLEM". Ter gelegenheid van de Groningsche Sport week heeft de H.A.V. „Haarlem" de vereerende uitnoodiging ontvangen, als tegenpartij te fungeeren voor het district Groningen op Zondag 27 Juni De Haarlemmers zullen den steun moeten missen van Lamoree en W. Kaan, die op denzelfden dag met de Neder landsche ploeg tegen Hongarije moeten kam pen in Boedapest. Niettemin zal de ploeg der H.A.V. zich tot het uiterste Inspannen, om een zoo gunstig mogelijk resultaat te bereiken. De ploeg is als volgt samengesteld: 100 M.: Van Geenhuizen en Van Lier. 200 M.: Van Geenhuizen en Van Lier 400 M.: Figee en Helfst. 800 M.: Figee en Helfst. 3000 M.: Paap en Schulz. Verspringen: Mans en Spoor. Hoogspringen: v. d. Klinkenberg en Spoor. Hink-stap-sprong: Van Musscher en v. d. Klinkenberg. Kogelstooten: Kluft en Mulder. Discuswerpen: Kluft en Oberink. Speerwerpen: Mans en Kluft. 4 X 100 M. estafette: v. d. Klinkenberg, v. Lier. Rinkel, v. Geenhuizen. Olympische estafette: Mans (800 M.) Herfst (400 M.), Rinkel (200 M.) Van Lier (200 M.). ZOMERWEEK IN „DE VONK" Wij ontvingen de mededeeling, dat van Za terdag 21 tot Zaterdag 28 Augustus weer een zomerweek voor meisjes en jonge vrouwen zal worden gehouden in „De Vonk" te Noord wij ker hout, uitgaande van de vereeniging „Buitenbedrijf". Deze zomerweek beoogt voor jonge vrou wen een week van ontwikkeling en ontspan ning te geven; een vacantie. die geeft dat gene, wat men van vrije dagen buiten ver wacht, aanraking met de natuur, tochten naar buiten, gezellig samenzijn. Maar daar naast hoopt men door lezingen en besprekin gen ook nog een anderen inhoud aan dit va- cantieverblijf te geven, zoodat de deelneem sters niet alleen lichamelijk verfrischt, maar ook geestelijk versterkt naar huis of werk terug-gaan. Het onderwerp voor deze week is: „Om gang met onze medemenschen". Lezingen zullen worden gehouden over: „De verhou ding tusschen ouderen en jongeren" door mej. Hermien van der Heide, „Moeilijkheden in de opvoeding" door mej. Ongerboer, leid ster adviesbureau voor moeilijke kinderen in Den Haag. „De beteekenis van omgangsvor men" door mevr. Cost Budde, en „Wat de vrouw voor maatschappelijk werk, en wat maatschappelijk werk voor de vrouw betee- kenen kan" door mej. E. C. Knappert. VROUWEN IN SOVJET-RUSLAND. In Rusland is van 1929 tot 1936 het aantal vrouwelijke arbeidskrachten met 5 millioen vermeerderd, 34 pet. van de arbeiders in fa brieken zijn vrouwen, terwijl 38,8 pet. vrou wen in de groot-industrie werkzaam is; on geveer de helft der doktoren zijn vrouwen. In Moskou hebben 30 vrouwelijke dokters met goed gevolg haar parachute-examen af gelegd. Zij kunnen nu met de parachute daar landen, waar medische hulp noodig is en waaaf geen .middelen van vervoer noch vliegvelden—"--* aanwezig zijn. De grootste bibliotheek van Rusland, de Lenin-bibliotheek te Moskou, die meer dan 10 millioen boeken bevat, staat onder leiding van een vrouw. Het sovjetschip „Sura" heeft vrouwen als eerste ingenieur, als eerste stuurman en als eerste marconist aan boord. De Nederlanden in hun grooten tijd. De Oostenrijksche schrijver Emil Lucka, die reeds een aantalr omans en novellen, hene vens eenige cultuurhistorische werken op zijn naam had, heeft thans 'n uitvoerige studie over de cultuur in de Zuidelijke en Noorde lijke Nederlanden van de 15de tot en met de 17e eeuw geschreven, getiteld: „Die grosze Zeit der Niederlande". Het grootste gedeelte van dit vrij omvang rijke werk handelt over de kunst en de cul tuur in Zuid-Nederland. Figuren als Jeroen Bosch, Pieter Brueghel en Rubens, steden als Antwerpen, Brugge en Gent behandelt Lucka uitvoerig. Het tweede gedeelte beschrijft de cultuur in Holland, voornamelijk in de 17de eeuw. In het bijzonder de groote Nederlandsche schilders en daarvan vooral Rembrandt en Ruysdael, genieten de bewondering en de liefde van den auteur, die van de zoo moei lijke en omvangrijke stof een degelijke studie blijkt te hebben gemaakt. Maar wat bovenal in dit boek van een Oostenrijker, een vreemdeling voor ons land dus, treft, is het begrip, het zuiver aanvoelen van het Hollandsche landschap, de Holland- sche menschen, den Hollandschen geest en hun wederzij dschen invloed. Naar aanleiding bijv. van de 17e eeuwsche landschapsschil ders geeft de auteur op bijzonder boeiende, diepgaande en liefdevolle wijze een analyse van de psyche der Hollanders en hun levens beschouwing. Zijn belangstelling gaat echter niet alleen uit naar het Vlaanderen in Holland van de 15e, 16e en 17e eeuw, maar ook naar het hedendaagsche. In een karakteristiek van de stad Amsterdam bijv. geeft Lucka blijk niet alleen van een groote liefde voor de hoofd stad, één der schoonste steden van Europa, maar ook van een scherpe observatie van alles wat hij tijdens zijn verblijf in ons land heeft gezien: Zijn interesse voor de moderne Hollandsche cultuur blijkt ook hieruit, dat hij zelfs den dichter Marsman citeert. Wat alleen te betreuren valt ,is het feit, dat Emil Lucka weinig begrip toont te bezitten voer de Hollandsche litteraire kunstenaars van het door hem behandelde tijdperk. Bovendien lijkt ons de opmerking, dat noch vóór de 15e noch na de 17e eeuw in Holland op gees telijk en artistiek gebied ook maar iets van beteekenis is gebeurd, wel wat al te boud. Dat neemt echter niet weg dat dit boek een zuiver beeld geeft van den "grooten tijd der Nederlanden", dat 't geschreven is met warme liefde en met een voore en vreemdeling wel zeer zeldzaam begrip van de bijzondere eigen aardigheden van land en menschen. Het werk is door de uitgevers (Herbert Roichner Verlag, Wien) keurig verzorgd en geïllustreerd. Het zal er toe bijdragen, dat de Nederlandsche cultuur in de Duïtsch sprekende landen beter bekend wordt, ter wijl de Hollander zelf zijn cultuur en zijn eigen aard uit dit boek wellicht beter zal be« grijpen dan te voren.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 8