4T' Aalders in Nederland terug. MIDDEL OPHEnuiSTEMof^ Insiantlne Op 't examen MAANDAG 28 JUNI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Vooral op warme dagen hebben vrouwen vaak last van hoofdpijn en vermoeidheid. Maar Instantine verdrijft de pijn en bevrijdt U van vermoeidheid. Inslanlifie Onthoudt daarom Prijs 70 cent. stilf en voorkomt pijnenl (Adv. Ingez. Med.) Als internationaal spion beschouwd. Werldooze onderwijzers. Plaatsing" in Overheidsbetrekkingen. De mannelijke Nederlanders, die in het bezit zijn van de akte van bekwaamheid als onder wijzer, bedoeld artikel 77a der wet van 17 Augustus 1078 en die deze akte hebben be haald vóór 1 April 1937, zullen voor zoover zij niet als onderwijzer in vasten dienst zijn ge plaatst of geplaatst geweest en zij den leeftijd van 21 jaar hebben bereikt, doch hun 36e levensjaar nog niet zijn ingegaan, desge- wenscht zooveel doenlijk in voor hen geschikte betrekkingen in Overheidsdienst buiten het onderwijs worden geplaatst. Een regeling dienaangaande, geldende voor de plaatsing in dienst van het Rijk, zal dezer dagen in de Nederlandsche Staatscourant worden bekend gemaakt. De besturen van provinciën en gemeenten worden uitgenoodxgd op overeenkomstige wijze te handelen. Degenen, die van deze regeling gebruik zou den wenschen te maken, kunnen zich uitslui tend schriftelijk wenden tot den directeur van het Centraal Capitulantenbureau te s'-Gra- venhage, Raamweg 3. MINISTER SLOTEMAKER DE BRUÏNE DOCTOR HONORIS CAUSA. De Protestantsch-theologische faculteit van de Universiteit in Praag heeft aan minister Slotemaker de Bruine het eere-doctoraat in de theologie verleend. VRIJAF OP DEN VERJAARDAG VAN DEN PRINS DER NEDERLANDEN. De minister van Defensie heeft bij Leger order bekend gemaakt, dat de verjaardag van Prins Bernhard op dezelfde wijze zal worden gevierd als gebruikelijk is voor dien van prinses Juliana. Aan het rijkspersoneel kan derhalve op dien dag, voor zoover de dienst zulks toelaat, des middags vrijaf worden gegeven. KONINKLIJKE BELANGSTELLING IN DEN VERKOOP VAN ZOMERPOSTZEGELS. De Koningin heeft door aankoop van een belangrijke hoeveelheid zpmerpostzegels van haar belangstelling in het hiermede beoogde doel doen blijken. BELANGRIJKE ORDERS VOOR KROMHOUT. Wij vernemen, dat de N.V. Kromhout Auto- Industrie zoo juist enkele belangrijke nabe stellingen heeft ontvangen, n.l. 20 trambus- chassis met 68 pk. Kromhout Dieselmotor voor de Haagsche Tramweg Maatschappij en 8 trambuschassis met 85 pk. Kromhout Diesel motor voor de gemeentetram te Amsterdam. ZOMERTENTOONSTELLING STEDELIJK MUSEUM TE AMSTERDAM Onder zeer groote belangstelling is Zater dagmiddag in het Stedelijk Museum te Am sterdam de zomertentoonstelling van moderne kunstwerken geopend, die het Amsterdamsch Studentencorps heeft georganiseerd als onder deel van de festiviteiten ter eere van het 61e lustrum van de hoofdstedelijke Universiteit. Vele hoogleeraren, studenten, kunstenaars en vertegenwoordigers van kunstgenootschappen waren in het Stedelijk Museum aanwezig, toen de Rector van den Senaat van I. S. S. A., de heer M. Kohnstamm het spreekgestoelte be klom om een inleidende beschouwing, de ten toonstelling betreffende, te houden. Vervolgens sprak de Wethouder van Kunst zaken, de heer E. Boekman de openingsrede uit. BRAND IN WATTENFABRIEK. Zaterdagmiddag te ongeveer half drie is brand uitgebroken in de voorbewerkingsaf- deeling van de N.V. Utermohlen's Verband- wattenfabriek te Vaassen. Het vuur vond in de groote hoeveelheden opgeslagen verband- stoffen een gretig voedsel, zoodat binnen kor ten tijd vrijwel de geheele linkerzijde van het hoofdgebouw in lichter laaie stond. De brand weer van Vaassen en die van Epe waren met groot materiaal aanwezig, terwijl na eenigen tijd ook de Apeldoornsche brandweer, die in de nabijheid een oefening had, op het terrein van den brand arriveerde. Het blusschings- werk werd bemoeilijkt door de groote rook ontwikkeling en nam verschillende men in beslag. Enkele machines zijn vernield, doch 't werk ondervind hiervan geen ernstige stagnatie. N.V. MIJ. TOT EXPLOITATIE VAN STAATSSPOORWEGEN. In de Zaterdag te Utrecht gehouden gewone jaarlijksche vergadering van aandeelhouders der N.V. Mij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen en der N.V. Holl. IJzeren Spoorweg Mij, werden de balans en de winst- en verliesreke ning overl936 vastgesteld en het dividend be paald op 4 pCt.. Voorts werd besloten, de maatschappijen te ontbinden met ingang van 1 Januari 1938. VLIEGDEMONSTRATIES OP SCHIPHOL. Voor haar clubgebouw op Schiphol heeft de Amsterdamsche aeroclub in samenwerking met de Nationale Luchtvaartschool Zaterdag avond eenige vliegdemonstraties gegeven voor de leden en introducés van de club. Om acht uur begonnen de verrichtingen met een modellen wedstrijd door leden van de A. M. V. J. en de Amsterdamsche Jeugdlucht- vaartc-lub, jongens van 12 tot 16 jaar oud. Nadat dit deel van het programma afge werkt was, werd een escadrillevlucht uitge voerd door de instructeurs der N.L.S. de hee- ren S. de Mul en A. G. Postma en de militaire Vlieger G. Sandeman. Het Lambach-2-vliegtuig een toestel, dat speciaal gebouwd is voor de acrobatie en een nieuwe aanwinst voor de luchtvaartschool steeg de lucht in, geflankeerd door twee Koolhoven FK 46 lesvliegtuigen. Deze esca drillevlucht werd besloten met eenige stunts door de drie toestellen uitgevoerd. Nauwelijks waren deze toestellen geland, of de heer Postma steeg weer de lucht in. Thans voor het geven van een openbare les. Door middel van luidsprekers werden den aanwezigen de verrichtingen medegedeeld en nader toegelicht. Het begon al donker te worden, toen de heer De Mul nogmaals met de Lambach op steeg om door eenige stunts de groote beweeg lijkheid van het vliegtuig te demonstreeren. Het slot van het programma zou worden gevormd door 't uitwerpen van een verlichte parachute. Het was uiterst jammer, dat het licht aan de parachute uitging, waar-door het laatste deel van dezen zoo goed geslaagden avond mislukte. Welke behandeling hij onderging. Gedurende zijn reis van de grens naar zijn geboorteplaats, Enschedé, waar zijn moeder woont, heeft luitenant Aalders aan een G. P. D.-redacteur verschillende mededeelingen gedaan betreffende zijn gevangenneming in Duitschland en de wijze, waarop hij in dat land behandeld is. Zijn arrestatie te Keulen. Toen hij zich op 8 September '35 met zijn oom van Munster naar Keulen begaf, was hij in het bezit van een bedrag van pl.m. 2000 Mark, dat hij ter hand moest stellen aan een Duitscher, dien hij reeds in Amsterdam had gezien. Het geld was hem ter hand gesteld door zijn overleden meisje en Aalders zeide niet anders te weten dan dat dit geld voor de familiebetrekkingen van emigranten was bestemd. Zoo'n emigrant had hij indertijd op verzoek van een vroegeren leeraar in zijn wo ning te Amsterdam eenige maanden onder dak verleend. Tevoren had hij een vergeefsche poging gedaan dit geld te Berlijn aan iemand, die hem voor het postkantoor zou wachten, over te geven. Kort na het overlijden van zijn ver loofde werd hij door iemand opgebeld, die hem vroeg waar het geld bleef. Hem werd toen verzocht in een woning in een zijstraat van de Willebrordusstraat te Amsterdam te komen, waar men hem in kennis zou brengen met den man, die het geld zou afhalen. Aal ders werd daar voorgesteld aan een zekeren Richter of Richtmann. Na een kort onder houd beloofde hij het geld, dat hij tijdelijk aan'zijn te Munster wonenden oom in bewa ring had gegeven, te Keulen aan den betrok kene ter hand te zullen stellen. Hij moest op 8 September toch te Keulen zijn, daar hij be sprekingen moest voeren met een Duitschen kennis, Bockling geheeten, over den verkoop van een aan Aalders behoorende auto. Hij kwam met Bockling overeen, dat wan neer het hem weer niet gelukte het geld kwijt te raken, deze het van hem in bewaring zou nemen. Toentertijd was de invoer van geld nog vrij, maar daar Aalders het niet vooraf had aangegeven, kon hij het niet weer naar Nederland meenemen. Op het af gesproken uur trof Aalders Bockling in hotel Komödienhof te Keulen. Richtmann was er echter niet, maar deze arriveerde na eenigen. tijd. Hij ging drie tafels verder zitten en deed alsof hij Aalders niet kende. Deze vroeg hem bij hem te komen, waaraan de man slechts schoorvoetend gevolg gaf. Aalders stelde hem toen het geld ter hand, dat hij gewoon op ta fel uitspreidde, daar hij van oordeel was, dat hij in dezen niets te verbergen had. Achteraf is gebleken, dat aan alle tafeltjes in de om geving beambten van de Gestapo zaten. Inmiddels was Bockling het Domplein op gegaan om den oom van Aalders te zoeken, die een kijkje in de omgeving nam. De oom kwam echter door een zijdeur binnen. Het eten werd gebracht en men wachtte op Bockling. die maar niet verscheen. Daarop ging Aalders zelf het Domplein op om Bock ling te zoeken. Een man kwam hem tegemoet. Aalders wilde hem voorbijgaan maar de man plaatste zich tegenover hem en vroeg of hij Nederlan der was. Hierop antwoorde Aalders bevesti gend. Toen werd hem een politiepenning ge toond, terwijl hem gelast werd mede te gaan naar het politiebureau. Inmidels waren ook andere personen, eveneens beambten van de Gestapo naderbij gekomen. Op het politiebureau werd Aalders mede gedeeld, dat hij naar Keulen was gekomen om te spreken met leiders van de R.K. jeugd beweging met wie hij staatsgevaarlijke over eenkomsten wilde sluiten. Aalders verklaarde stomverbaasd niets van dien aard te hebben geweten. Achteraf bleek hem, dat Rich ter - mann dit verteld moest hebben, blijkbaar om de zaak interessant te maken. Over het geld had deze in het geheel niet gesproken en Aalders had den stelligen indruk, dat R. de 2000 Mark zelf in den zak had willen steken. Eerst later kwam de kwestie van het geld ter sprake. Duidelijk heeft Aalders kunnen vast stellen, dat R. een spion van de Gestapo is geweest, een soort „agent provocateur!" „U behoort feitelijk niet meer tot de levenden." Op het politiebureau te Keulen werd Aal ders in het kort ondervraagd door een Com missaris van de Gestapo, thans Kriminalrat Vogt. Daarop werd hij begeleid door twee re chercheurs naar een auto gebracht. De beide politiemannen had een geladen revolver bij zich en deelden hem mede, dat zoodra hij een ontvluchtingspoging" zou doen, geschoten zou worden. „Steek dat speelgoed maar weer bij U," zei Aalders, „want ik heb niet de min ste reden om te vluchten." Per auto ging men daarop naar het hoofd bureau van politie te Düsseldorf. Op de trap van het gebouw zei Vogt schamper tot zijn ge vangene „U behoort eigenlijk reeds niet meer tot de levenden''. Verder vroeg hij nog „Wilt U niet liever zeg gen wie U eigenlijk is? Want U bent geen Hollander, maar een internationale spion, die in verbinding staat met de regeeringen van Frankrijk, Nederland, Noorwegen, Tsjecho- Slowakije enz. Onlangs is U nog per vliegtuig naar Praag geweest!" Aalders beduidde hem, dat hij het aan het verkeerde eind had, maar de heer Vogt ging driftig verder "Gelooft U niet, dat wij kunnen zien, dat Uw pas valsch is? Die is belachelijk slecht nagemaakt". Daarna werd Aalders in verhoor genomen. Vier pootige mannen met opgestroopte hemdsmouwen stonden gereed, toen Kommissar Vogt zijn ondervraging deed aldus de medeelingen van Aalders. Vogt wees hem er op, dat hij wel de noodige midde len had om hem aan het spreken te krijgen. Toen Aalders op een der vragen een ant woord gaf, dat V. niet bevredigde, trad een dei- aanwezige mannen die tit de Gestapo en de S.S. behoorden op hem toen en terwijl hij een schampere opmerking maakte, sloeg deze hem volgens alle regelen der bokskunst op het gezicht. Hij gaf Aalders, wien het bloed uit den neus sprong, zes slagen, waardoor hij ook twee blauwe oogen opliep. Het verhoor was daarmede geëindigd. Met een ossenztoeep geslagen. Dinsdag d.a.v. werd Aalders weer door Kom missar Vogt verhoord, in wiens gezelschap zich thans drie mannen in hemdsmouwen be vonden. Thans werden hem vragen gesteld over het geld, dat hij aan Richtmann had ge geven. Men deelde hem mede er zeker van te zijn, dat de 2000 Mark afkomstig waren of van de Internationale Arbeidershulp of van het hoofdbestuur der Communistische Partij. Het zou dienen om in Duitschland illegale vlugschriften te vervaardigen. Aalders antwoordde daarop dat dit z.i. aan de fantasie van de heeren was ontsproten. Toen stond Vogt op en zeide tot zijn men- schen „Dieser Mann muss mal ausgeklopft werden". De commissaris verwijderde zich daarop, waarna zijn handlangers Aalders vast grepen. Ze bonden zijn polsen met ijzeren ket tingen, ze trokken hem zijn broek uit en legden hem op een bank, waarna ze hem met een soort ossezweep afranselden". „De derde" aldus Aalders' mededeelingen, nam een handdoek en hield die strak om mijn nek, waardoor ik mij niet bewegen kon. Men heeft mij daarop twee a drie keer, telkens met eenige tusschenpoozen, geweldig geslagen, waardoor mijn onderbroek stukgeranseld was. Ik bloedde overal en het vleesch was blauw geslagen. Ik verloor hierbij bijna het bewustzijn". „Tenslotte dacht ik", vervolgde Aalders, „er is hier een waanzinnige bende aan den gang en toen heb ik verklaard, wat de heeren graag wilden hebben. Dit alles gebeurde midden in den nacht. Ik heb toen verklaard er was geen woord van waar dat het geld afkomstig was van de C.P.H. en de I.H. Het zou dienen voor het ma ken van illegale geschriften. Er werd een pro tocol van gemaakt, dat ik onderteekende." Ik kreeg daarna papier en potlood in de cel om alles op te schrijven wat ik wist. Men liet mij toen verder met rust. Op een goeden dag bleek Vogt plotseling poeslief te zijn geworden. Hij vertelde, dat de Nederlandsche bladen mededeelingen hadden gedaan en toen kon Aalders plotseling krijgen wat hij wilde. Herr Kommissar was een en al vriendelijkheid en zelfs trachtte hij Aalders een hand te geven. Blijkbaar hadden de me dedeelingen in de Nederlandsche pers hem tot voorzichtigheid gemaand. Naar Essen. Intusschen had men tal van personen, die annex waren met den Jungnationalen Bund, aangehouden en successievelijk overgebracht. Op December 1935 kwamen drie groote ge vangenauto's voor en toen werd het geheele gezelschap naar het Huis van Bewaring te Es sen overgebracht. Dit bleek een buitengewoon groote verbetering te zijn. Direct merkte men onder den druk van S. S. en Gestapo uit te zijn en zich te bevinden in de handen van de rechterlijke macht. Over de gevangenis te Essen is Aalders een en al lof; de behandeling was daar meer dan voorbeeldig. Tot degenen, die in Essen gevangen waren, behoorden ook eenige vooraanstaande perso nen, o.a. de chef van de S. S. te Hannover, die later weer op vrije voeten werd gesteld. Hier werd hij door den Rechter-Conimissaris verhoord, die hem direct toevoegde, dat er hier niet met gummiknuppels en zweepen werd ge werkt, maar dat alles met de grootste nauw gezetheid werd onderzocht. Dit is inderdaad het geval geweest en ook over de wijze waarop het vooronderzoek werd geleid was niets aan te merken. Het proces te Essen werd zonder eenigen op hef gevoerd. Duidelijk was te merken, dat de vooraf gegane publicaties van Nederlandsche en Engelsche couranten den noodigen indruk hadden gemaakt. Zelfs was een exemplaar van een blad, waarin ons relaas was opgenomen, in de rechtszaal aanwezig". Voor een der ver dedigers was dit aanleiding openbare behan deling te vragen, daar toch alles reeds bekend was gemaakt. Dit verzoek werd echter afge wezen. Hevige autobotsing bij Naarden. Veroorzaker van botsing- rijdt snel door. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over vijf zijn op den rijksstraatweg bij Naarden, ter hoogte van het tuindorp Keverdijk, door het onverantwoordelijk rijden van een bestuurder van een truck met trailer, twee auto's met el kaar in botsing gekomen. Op dit tijdstip reden op dit weggedeelte enkele auto's uit de richting Amsterdam ach ter elkaar, terwijl uit de richting Amersfoort twee auto's naderden. Tusschen de beide file's door schoot plotseling, met een vaart van tachtig K.M., een truck met treiler. Teneinde een aanrijding te voorkomen, remde de be stuurder van den eersten, uit de richting Amersfoort komenden wagen scherp. De be stuurder van de achter hem rijdende auto was hierop niet verdacht en wierp, om niet op zijn voorrijder in te rijden, het stuur naar links om. De truck schoot er nog tusschen uit, maar een uit Amsterdam komende wagen werd ten gevolge van de manoeuvre gegrepen en totaal vernield. De inzittenden, de heer en mevrouw F. uit Amsterdam, werden met een andere auto terstond naar Amsterdam teruggebracht. De bestuurder van den aanrijdenden wagen, de 65-jarige heer J. D. H. uit Amsterdam liep een wonde in den hals op, de naast hem zit tende dame, de 64-jarige E. de L„ eveneens uit Amsterdam, kreeg een wonde aan het voor hoofd en boven het rechteroog. In den wagen, welke plotseling stopte, ten einde geen „stukken te maken", zaten twee personen, die, aangezien zij niet rechtstreeks bij de botsing waren betrokken, zijn weggere den. De burgemeester van Naarden verzoekt deze personè'n zich tot hem te willen wenden voor het verstrekken van inlichtingen. De truck, die de oorzaak van alle ellende was, is met onverminderde vaart doorgereden. Door de botsing was het verkeer op den Rijksstraatweg ongeveer twintig minuten ge stremd. BURGEMEESTER VAN BROEK OP LANGENDIJK OVERLEDEN. In den ouderdom van 63 jaar is te Bergen waar hij voor herstel van gezondheid logeerde overleden de burgemeester van Broek op Lan- gendijk,, de heer P. Slot Azn. Sedert 1921 was de heer Slot burgemeester van Broek op Lan- gendijk. Hij volgde in dit jaar zijn vader op. De heer Slot was voorzitter van de groep- veilingen in Nederland. Vooral op tuinbouw gebied heeft de heer Slot zich verdienstelijk gemaakt. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau. zorgt 'n „AKKERTJE" ervoor, dat Ge rustig en kalm zijt, helder van hoofd en zonder angst-gevoel, migraine of nare hoofdpijn I (Adv. Ingez. Med.) Ongeluk op de wielerbaan. Toeschouwer levensgevaarlijk gewond. Het N. v. d. D. verneemt uit Bergen op Zoom: Op de Scheldebaan te Bergen op Zoom. waar de „Avond-Zesdaagsche" wordt verreden, is Zondagavond een ongeluk gebeurd, waarbij de 15-jarige toeschouwer, J. Demmers zoodanig werd gewond, d^t voor zijn leven wordt ge vreesd. Daar tijdens dit ongeluk tegelijkertijd twee renners een val in de baan maakten, werd aan het eerste voorval weinig aandacht geschon ken. Een der renners was echter uit de bocht geschoten en raakte met zijn ellebogen een toeschouwer. Deze vloog hierdoor achteruit en raakte op zijn beurt met zijn ellebogen den 15-jarigen J. Demmers in het gezicht, die be wusteloos achterover viel. Door het Roode Kruis werd hij op het middenterrein gebracht en nadat hij was bijgekomen werd hij naar het clubgebouw vervoerd, vanwaar een dokter werd opgebeld. Deze liet direct geestelijke hulp inroepen en den jongen in allerijl naar het gasthuis te Bergen op Zoom overbrengen. Hij bleek een zware hersenschudding en een in wendige hersenverbloeding te hebben opge- loopen; de dokter kon weinig hoop meer geven. Op de baan ging alles gewoon zijn gang, daar noch het publiek noch de renners van het ernstige ongeluk in kennis werden gesteld. RIJKSKWEEKSCHOOL VOOR ONDER WIJZERS (ESSEN) TE HAARLEM. Exame nliandenarbeid. Geslaagd de heeren H. de Bruin, LJmuiden; K. Fielmich, Haarlem; H. J. Hoogenesch, Zand- voort; A. de Jong, Aalsmeer; W. H. J. Olden- have, Haarlem; R. van Petegem, Haarlem; J. M. Slot, Haarlem; S. van Soest. Haarlem; H. Tam, Zandvoort; C. Weber, Zand voort G. Wiertz, Haarlem; Joh. de Zaaijer, Haar lem; M. van der Zee, Umuiden. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. Geëxamineerd 7 candidaten. Geslaagd de dames E. M. Boudewijn, Heemstede; Joh. H. Bulsink, Beverwijk; A, M. van Dijk, Haarlem; N. Cath. Fris, Haarlem; R. Goinga, Haarlem; C. Grammer, Wormerveer; E. Ph. Wacha, Haarlem. Voor het eindexamen L.O. van de Rijks kweekschool voor onderwijzers (essen) te Haarlem, zijn geslaagd de dames F. M. R. v. Slogteren, Heemstede; C. Theunisse, Haarlem; A, B. Vermeulen, Beverwijk; A. S. van Vuure, Haarlem; R. W. Weide, Haarlem; V. Weidema, Haarlem. O&utoApuititOiic&ttttg. Voor herstel van kleine en groote schaden, zoowel als voor het geheel overspuiten of polijsten en bij werken van carrosseriën N. V. Gebr.H. &F. Kimman Wagenweg 8-10 Plein 23-25 Telef. 13850 Telef 11578 (Adv. ingez. Med.) EENHEID DOOR DEMOCRATIE. Op feestelijke wijze is Zaterdagavond in de Apollohal te Amsterdam, die goed gevuld was, de tweede verjaardag van de Nederland sche beweging voor eenheid door democratie gevierd. De Nieuwe Amsterdamsche Orkestvereeni- ging en de Mannenzangvereeniging „Zang en, Vriendschap" met een onderafdeeling kinder koor „Johan Schmier" onder leiding van den dirigent Nico van der Linden, verleenden haar medewerking en voerden o.a. het Zegekoor uit Haendels Oratorium „Judas Maccabeus" uit, verder „O, Nederland, let op uw saeck" uit Valerius' Gedenckklanek eix de ouvertui'e „Egmont" van L. van Beethoven. Paul Huf declameerde het „Wilhelmus". De heer M. M. Du ijkers, voorzitter van de af deeling Amsterdam sprak een openings woord, waarna hij een overzicjit gaf van de beteekenis van „Eenheid oor democratie" in de afgeloopen twee jaar. De algemeen-secre taris van de beweging, ir. W. Ritmeester sprak over „Onze Organisatie", waarna de voorzit ter, ds. H. Faber uit Velsen een blik in de toekomst der beweging wierp. Spr. toonde zich verheugd over de verkie zingen, als instinctief heeft ons volk gezegd: dat willen wij n i e t, maar de verkiezingen hebben niet aangegeven wat wij als volk van Nederland eensgezind w e 1 willen, al dus spr. Juist in deze sfeer blijft de voedings bodem voor het extremisme aanwezig. Er is een breede populaire actie noodig ter versterking van het democratische besef. Het eenheidsbesef in het volk zal moeten worden versterkt: voor handhaving van de democra tie is meer daadwerkelijke solidariteit der ver schillende volksgroepen noodig. Wij moeten ons voorbereiden op een ver andering in tactiek van de dictatuurbeweging zoo eindigde spreker. Wij zijn relatief klein, nog duizenden wachten op ons. Wil het werk dat gebeuren moet tot stand komen, dan moet gij er de schouders onder zetten. HET SMAKELIJKE „IJSJE". Meer dan de helft ondeugdelijk. Uit het door den Keuringsdienst van Wa ren te Amsterdam ingestelde onderzoek is o.a. gebleken, dat van de twintig monsters room- en consumptieijs, slechts negen aan alle gestelde eischen voldeden. Negen monsters bevatten te veel bacteriën (twee ook colibacteriën) tex-wijl ééxx monster saccharine en een ander monster te weinig melkvet bevatte. In bedoelde gevallen werden waarschu wingen verzonden, en ixx een 5-tal gevallen werden strafvervolgingen ingesteld. Het onderzoek naar dit product is reeds sedert eenigen tijd verscherpt. „DE DIETSE SPELERS" NAAR OOST-INDIë Naar wij vernemen, vertrekken binnenkox-t „De Dietse spelers" leider Willem van der Veer, onder auspiciën van het Algemeen Ne derlandsche Verbond naar Ned.-Oost-Indië. Het plan is om een groote tournée te maken, welke ongeveer tien maanden zal duren, om zoodoende in de gelegenheid te zijn in de buitengewesten te kunnen optreden. CENTRALE BOND VAN NEDERLANDSCHE VERBRUIKSCOÖPERATIES. In de te Amsterdam gehouden jaarverga dering van den Gentralen Bond van Ned. Verbruikscoöperatie vex-wierf een voox-stel van de Coöperatie „Vooruitgang" uit Haar- lem, om tot meer eenheid in de coöperatieve bedrijven te komen, algemeene instemming. Het nieuwste portret van Z. K. H. Prins Bernhard, gemaakt ter gelegenheid van zijn verjaardag op morgen, Dinsdag. (Foto F. Ziegler.)

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5