Het Wantrouwen. Lotsbeschikking. Het belangrijkste 54e JAARGANG No. 16568 VerscWinï cfagr'eliiWs: BefTalve op Zon- en FeestHaffèn. DINSDAG 29 TUNT 1937 HAARLEM S DAGBLAD Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Directie: P.W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Va. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTTëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid f 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim f 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.daptatA'C Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Ge'ülus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HilvUrLiN 12 irALriJN A b« Een Parijsch dagblad, „1' Oeuvre" heeft gisteren in vier-en-een-halven vetgedrukten regel in den „kop" een treffende weergave van de kern van het internationale vraagstuk ge geven. Evenals sommige andere Fransche (en andere buitenlandsche) bladen geeft 1' Oeuvre geregeld op deze plaats de een of andere com mentaar-van-den-dag ten beste. Zooiets heet in de Fransche pers „une manchette". Het is wel de bondigste vorm van beïnvloeding van de openbare meening, die bestaat, maar zij schijnt nadeelig voor menschen die niet ge wond zijn zelf na te denken. Hun „inzichten" worden hun wat al te kort gedicteerd en zij kunnen er vaak verkeerde of eenzijdige slot sommen uit trekken. Maar in dit geval, als zij althans maar even nadenken moet hun toch wel een licht opgaan. Want er staat in deze manchette: „Wij hebben het recht te twijfelen", zegt Hitier, „aan de waarde van zekere beloften en waarborgen." En wij dan! Hier hebt u inderdaad het internationale vraagstuk in een notedop. Het is in een der wonderen van de menschelijke natuur dat de volken zóó lijdelijk zijn, dat zij dit geschil maar laten voortduren zonder er hun geduld bij te verliezen. Duitschland zegt: Wij wan trouwen de internationale beloften en waar borgen. Frankrijk antwoord: Wij niet min der. En straks zouden alle leden van het Euro- peesche .gezelschap, dat in vroeger tijden „Europeesch concert" genoemd werd maar deze muzikale nootr is kwijtgeraakt, met de groot ste overtuiging precies hetzelfde kunnen ver klaren! Het is misschien niet de bedoeling van 1' Oeuvre geweest dit zoo scherp in het licht te stellen. Het wou zich vermoedelijk beperken tot een soort straatjongensrepliek, merkwaar dig overeenstemmend met: „Jij liegt" in ant woord op precies dezelfde beschuldiging. Maar in tusschen heeft het meer gezegd, dat door velen begrepen moet zijn. Vele verwijten wor den door het buitenland tot het Fransche volkskarakter gericht, maar gebrek aan schranderheid heeft daar nooit toe behoord. Op dit internationale gedoe moet vroeger of later wel eens een reactie intreden. Men kan zoo niet eeuwig blijven doorgaan. De belang stelling voor het onderhandelen over verdra gen, die gewantrouwd worden zoodra zij ge sloten zijn, is langzamerhand bij de volken al tot het nulpunt gezakt. Zij zien het eindelooze gehannes met onverschilligheid aan. Jaren lang hebben zij gemeend dat de inbreuken op verdragen telkens weer oorlogsgevaar ople verden, maar steeds duidelijker is het gewor den dat dat er eigenlijk ook niet inzat. Want men zet wel vele onaangenaamheden tot elkaar en houdt fraaie redevoeringen om eigen gelijk te betoogen, maar tot geluk van de menigte voelt men zich niet sterk en niet „veilig" genoeg voor het ondernemen van een Europeeschen oorlog. Alle groote mogendheden zien daar kennelijk tegenop. Nu gebiedt de logica om te zeggen: als zij niet vechten willen, zouden zij het toch beter met elkaar eens kunnen worden. Maar tot zulk een hoogte kunnen zij zich niet opwer ken. Het internationaal gedoe is geworden tot een sleepend proces, waarin een heele reeks advocaten min-of-meer overtuigende plei dooien staat te houden en waarin men niet tot een resultaat kan komen omdat de rech ters ontbreken. Alleen het publiek zit er bij, verveelt zich, luistert wel eens even maar slaapt spoedig weer in. En de economische herleving kan zich niet doorzetten omdat het Wan trouwen heerseht, de welvaart kan niet terug- keeren omdat het Wantrouwen zoo veel be- geerenswaardiger schijnt te zijn. De Historie zal later van dezen tijd moeten getuigen dat er in het kleine Europa geen groote staatslieden waren Want het herstel lag voor het grijpen en er werd alleen maar geredekaveld en gewan trouwd. R. P. De werkloosheid te Haarlem. Het aantal daalt langzaam naar de 5000. Het aantal werkloozen te Haarlem bedraagt nu 5182. In de afgeloopen week verminderde het met 35, dezelfde week van verleden jaar gaf slechts een daling van 6 te zien, een gunstig verschil dus van 29. Er zijn er nu 862 minder dan in eind Juni 1936. Langzaam zakt het aantal dus naar de 5000. i De hoop bestaat nog dat dit aantal en ook het gunstigste verschil met verleden jaar van 1000 alsnog in de komende maanden bereikt wordt. In 1936 gaven de maanden Juli en Augustus schommelingen te zien, terwijl eind September al weer een stijging van 400 ge constateerd moest worden. Als nu en de voorteekenen daarvan zijn er de stijging eind September tot 200 beperkt blijft, zijn bei de mijlpalen bereikt. De Nederlandsche Spoorwegen in 1936. Eindresultaat: een tekort van ƒ31.851.183.07. Aan het thans verschenen verslag over het jaar 1936 van de N.V. Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en N.V. Holl. IJzeren Spoorweg Mij. te Utrecht is het volgende ontleend Voor de zevende achtereenvolgende maal zijn de opbrengsten van het verslagjaar lager dan die van het onmiddellijk voorafgaande jaar en zijn de exploitatiekosten wel even eens verminderd, doch niet in voldoende mate om den achteruitgang der opbrengsten ten volle op te vangen, zoodat het batig saldo der exploitatierekening opnieuw kleiner is. Daarmee schijnt echter het diepste punt bereikt te zijn. De opbrengsten liepen in de eerste negen maanden van 1936 6.8 procent terug, namen in de beide volgende maanden nog slechts 4 procent af en stegen in de laatste maand van het jaar 4.5 procent. In dit verloop teekent zich af de lichte verbetering in de economische toestand des lands, welke in het tweede gedeelte van het jaar intrad en door het loslaten van den gouden standaard bevorderd werd. Be staat er dus uitzicht, dat ééén der voor het bedrijf zoo schadelijke factoren, die de op brengsten in zeven jaren met ongeveer f 85.000.000 d.i. met 47 procent, deden dalen, geleidelijk zijn kracht zal verliezen, in de andere kwam nog geenerlei wijziging. De belemmeringen van den internationalen han del bleven gehandhaafd; van eenigen maat regel tot het scheppen van orde in den chaotischen verkeerstoestand bleek niets en de bekende nieuwe kanalen noopten ander maal tot het brengen van nieuwe offers in den vorm van vrachtverlaging, teneinde nog overgebleven vervoer voor den spoorweg te behouden. In totaal verminderde de opbrengst met ruim f 5.5000.000. Hiervan komt bijna f 2.400.000 ten laste van het personen- en ruim f 2.800.000 ten laste van het goederen vervoer. Door voort te gaan met vereenvoudiging, bezuiniging en opheffing van verliesgevende lijnen werd een vermindering van de exploi tatiekosten met ruim 3 3/4 millioen gulden bereikt.. Wij zijn hiermede, alsdus de directie nog niet aan het einde, doch wij vreezen, dat de mede als gevolg van het loslaten van den gouden standaard ingetreden stijging van prijzen, die zich in het bijzonder voor mate rialen en brandstoffen thans reeds sterk doet gevoelen, verder belangrijk resultaat op dit gebied niet mogelijk zal maken. Het eindresultaat van het bedrijf in zijn geheelen omvang is een tekort van f 31.851.183.07. De directie geeft de volgende toelichting: Wij teekenen hierbij aan, dat het naar onze schatting rond f 10.000.000 lager zou zijn, indien Julianakanaal en Twenthekanaal niet waren aangelegd. Ten behoeve van een tweetal „kostelooze" waterwegen draagt de gemeenschap dus jaarlijks behalve rente en aflossing van de aanlegkosten, en de kosten van onderhoud en bediening dier kanalen een last van tien millioen gulden, voorloopig in den vorm van een zooveel grooter spoor wegtekort, en alss het mocht lukken dit te doen verdwijnen, in den vorm van hoogere spoorwegtarieven, dan anders verlangd zou den behoeven te worden. Bij Koninklijke Boodschap van 8 Juni 1936 werd een wetsontwerp tot reorganisatie van het spoorwegbedrijf bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal aanhangig gemaakt. Het beoogt o.m. verlichting van de vaste lasten, die op het bedrijf rusten, overdracht van den eigendom en de exploitatie van alle aan den Staat en S.S. en H.S. toebehoorende spoorwegen aan een nieuwe maatschappij en de liquidatie van S.S. en H.S. PERSONALIA. Aan de Gem. Universiteit te Amsterdam slaagde onze stadgenoot, de heer J. E. Bloe mendal voor het doctoraal examen genees kunde. Maandag slaagde aan de Technische Hooge- school te Delft voor het cand. examen civiel ingenieur onze stadgenooten de heeren J. Vol- müller, H. van Dusseschoten en H. Sorgdrager. Het studentenlustrum te Amsterdam. trijden voor kellners, sei chasseurs. feestcommissie van de b Drandt" heeft de volgende iseerd: endigheidswedstrijd voor kellners ie uit een wedloop met het dr dienbladen op een 3x80 meter endigheidswedstrijd voor seT ,n lunchrooms bovenvermeld, lloop tusschen de drie groote :he bierbrouwerijen, n.l. het r< (estafette), ieder met vijf dc wers) muwbaarheidstocht voor chasseurs, senaat der studenten heeft zich tard de prijzen aan de winnaars i. samelplaats der officials en deeln Dinsdag 29 Juni om 6 3/4 uur des a t Melkhuis Vondelpark bij de t waar ook de wedstrijdbenoodigd ;zig zullen zijn. ;ct na afloop plus minus 9]/2 uur itreiking plaats vinden op de le [otel Schiller, Rembrandtplein. treinramp te Woerden. chinist tot 3 weken gevangenisstr veroordeeld. Gerechtshof te Amsterdam heeft arrest gewezen in de strafzaak tege; igen machinist der Ned. Spoorweg die den stoomtrein reed, welke 7 Oc j het station Woerden verongelukt ;iens schuld het ongeluk te wij te: vaarbij twee personen het leven ver ichtbank te Utrecht had hem toi i gevangenisstraf veroordeeld, de p generaal eischte drie weken hech Hof veroordeelde den machinist to l gevangenisstraf en bevestigde MR. A. S. MIEDEMA 70 JAAR. Is wij meldden viert mr. A. S. Miet recteur, thans commissaris, der I Léekbank, vandaag zijn 70en verjaa .s hedenmorgen mocht mr. Mie gelegenheid vele bewijzen van be ontvangen in den vorm van een bloemstukken (waarbij van direcl ssarissen der Haarl. Hypotheekb ïidene cadeaux en vele telegrar iriftelijke gelukwenschen, ook ui Nederland's naam in den vreemde. Straks zal de Wereldjamboree tien duizendtallen flinke jonge menschen uit alle deelen der wereld als gast binnen onze landgrenzen brengen. Een onge zochte gelegenheid om ervoor zorg te dragen, dat deze jongelui, wanneer zij weer in hun vaderland zijn terugge keerd, een diepe mooie herinnering aan ons land medenemen; iets waar niet al leen zijzelf iets aan hebben, doch wat ongetwijfeld ook ons land in de toekomst ten goede zal komen. Daarvoor is geld noodig. Steunt het comité Jamboree 1937 Kennemerland, dat zich daartoe heeft gevormd door bijdragen op de rekening van dit comité bij de N.V. De Twentsche Bank kantoor Bloemendaal of op post rekening no. 8250. PERSONALIA. Voor de akte N.a., tweede gedeelte (Nijver heidsonderwijs) zijn te 's-Gravenhage ge slaagd de heeren C. A. G. Faase, T-h. M. M. Lamers, C. P. M. van der Linden en P. J. Vor- werk, allen te Haarlem. VERKEERSONGELUKKEN. Hedenmorgen zes uur fietste de 53-jarige v. d. Z. naast een anderen wielrijder rechts van den weg in de Kennemerstraat, richting stad. Hij werd aangereden door een auto, be stuurd door een taxi-chauffeur uit Den Haag, die bij het passeeren niet tijdig naar links uit haalde. Het gevolg was, dat v. d. Z. viel en gekwetst werd. Hij klaagde over pijn in den rug. Na door leden van den Ongevallendienst behandeld te zijn, werd hij per ziekenauto naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd, waar hij ter observatie is opgenomen. O.a. zal een Röntgenfoto genomen worden. Zijn toe- stand is niet levensgevaarlijk. Van het voor gevallene is proces-verbaal opgemaakt. De auto is voorloopig in beslag genomen. De 17-jarige wielrijdster S. raakte Maan dagavond tien uur op den Schoterweg de macht over het stuur kwijt, doordat een hond vlak voor haar den weg overstak. Het meisje viel en -kreeg vermoedelijk een hersenschud ding. Door leden van den Ongevallendienst werd zij behandeld, waarna zij per ziekenauto naar het Diaconessenhuis werd vervoerd. pag. De Nederlandsche Spoorwegen in 1936. 1 Dr. E. van Raalte: Landbouwverhuizing 3 Het Permanente Hof heeft uitspraak gedaan in het Nederlandsch-Belgische geschil inzake het Maaswater. 3 Te Princenhage is een sportvliegtuig ver ongelukt, waarbij de bestuurder om het leven kwam. 3 Ook Chautemps wenscht financieele vol machten. 4 De Fransche beurzen worden met ingang van heden gesloten. 4 Het stoffelijk overschot van de „vliegende hertogin" zou gevonden zijn. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het wantrouwen. 1 Tijdgenooten: Juffrouw de Bonk. 3 T.: De eerste Europeesche vrouwen in Indië. 4 Gerth Schreiner; Het leven van Frans Hals. 5 Serné: Onder dieren. 6 II. D. Vertelling: „Rosita's keuze" door J. P. Baljé. 6 Dr. W. E. de Mol: Veredeling van sierge wassen met Röntgestralen. K. de Jong: Concert in de .Tulianakerk. 8 J. B. Schuil: Liluli, het lustrumspel van het Amsterdamsche studentencorps. 3 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op (De aanwijzing van dienstplichtigen lichting 1939 vangt aan hij den naam Pieter Johannes Hoogendonk no. 2495 van het register Amster dam. Namen, die dicht voor den zijnen kómen zijn dus vrijgeloot.) Pieter Johannes Hoogendonk, ik weet niet wie je wel mag zijn, 't Zij zwart of blond of klein of groot of dik of van de slanke lijn. Maar jij hebt nu je dag van roem, je naam komt voor in elke krant, En niet maar zóó, doch in verband met diensten voor het vaderland. Toevallig kwam jij uit de bus, voor velen een belangrijk ding, Verbonden aan jouw lot is dus het lot van eiken loteling. Straks loop je in de wapenrok misschien mijn eigen huis voorbij, Door mij aanschouwd, maar niet herkend als prijslot uit de loterij. Je loopt met d' andren in de pas. een ransel wippend op je rug, Je schiet met d' andren op een schijf en met de andren eet je kuch. De korporaal roept: Hoogendonk en jij zegt op je beurt: present En het appèl gaat rustig voort, daar je dan een der velen bent. Maar heden heb je toch je faam, misschien gebeurt het je niet weer, Want velen wachten er vergeefs hun leven lang op d' eersten keer. Al haal je de fanfares niet Pieter Johannes Hoogendonk, Je hebt dan toch den dag beleefd, waarop één toontje voor je klonk Je naam genoemd in elke stad en afgedrukt in ieder blad, Pieter Johannes Hoogendonk, jij hebt je gloriedag gehad. P. GASUS. Laat nog vóór 1 JULI door PERQUIN Uw kolenhok goedkoop voorzien. Dan heeft U heel wat geld gespaard. En straks geniet U van Uw haard. (Adv. ingez. Med.) De viering van den verjaardag van Prins Bernhard. In Indië. BATAVIA, 29 Juni (Aneta). In de vroo- lijke vlaggende hoofdstad van Ned. Indië be gon reeds gisteren de viering van den ver jaardag van Prins Bernhard, o.a. door het allerwege om klokslag 12 uur in feestelijke bij eenkomsten gespeeld Wilhelmus. Hedenmorgen stroomden velen naar het Waterlooplein waar een parade plaats vond. Ook te Meester Cornelis en andere garni zoensplaatsen werd een parade gehouden. In Den Haag. Al vroeg in den ochtend vertoonde het Haaagsche stadsbeeld door de vele vlaggen en wimpels, dat de eerste verjaardag van Prins Bernhard in ons land niet onopgemerkt zou voorbijgaan. Niet alleen vele particulieren hadden de driekleur uitgestoken. De overheid en de ten hove geaccrediteerde gezanten deden evenzoo. De beugels van de wagens der H. T. M. waren gepavoiseerd en ook de blauwe tram was met vlaggen versierd. Bussen en vele taxi's hadden een feestelijke vlaggenversiering. Het Lange Voorhout was sinds gisteren in feestgewaad Toen reeds waren tusschen de boomen aan weerszijden van het schelpenpad kleurige wimpels opgehangen. Ten paleize Noordeinde lagen registers ter teekening, waarvan een druk gebruik werd ge maakt. De stadsbeiaard:^r, Joh. de Zwaan, opende de muzikale vreugde door een caril lonbespeling, welke hedenmorgen om 11 uur begon. In den loop van den middag en van den avond speelden op tal van plaatsen in de stad muziekcorpsen, waarvan sommige ook de stad doortrokken. Het woord is aan Fliegende Blaffer: Het geluk is als een bal dadige jongen. Het belt aan en loopt weg. Hel auto-ongeluk te Wesel. Toestand van den heer C. Maarschalk redelijk. Naar wij hedenmorgen vernamen, blijft de toestand van den heer C. Maarschalk, die zoo als men weet in het ziekenhuis te Wesel ver pleegd wordt, redelijk. Het is nog niet bekend wanneer het stoffe lijk overschot van den omgekomen chauffeur, den heer C. Roskom, naar Haarlem vervoerd zal worden om hier ter aarde besteld te wor den, omdat dit verband houdt met verschil lende formaliteiten die daarvoor vervuld moe ten worden. Kon. Petroleum Mij. Dividend vastgesteld op 16'/ï Onder voorzitterschap van jhr. ir. H. Loudon, vond heden, Dinsdag, in gebouw Industria te Amsterdam de jaarlijksche algemeene verga dering plaats van de Kon. Ned. Mij. tot ex ploitatie van petroleumbronnen in Neder- landsch-Indië, Aanwezig waren 38 aandeelhou ders, vertegenwoordigende 55860 gewone, 550 preferente en 11 onderaandeelen, rechthebben de op het uitbrengen van 163 stemmen. Naar aanleiding van de vraag of over het verslag iemand opmerkingen wenschte te ma ken, wees jhr. mr. R. van Lennep op het ver schil tusschen obligatiehouders en aandeelhou ders en gaf te kennen, dat de uitspraak van het bestuur inzake het gopdclausuleproces volkomen logisch was. Dat de Koninklijke ver klaard heeft, dat zij de uitspraak van den Hoogen raad heeft willen afwachten, alvorens haar houding te bepalen kon niet anders dan worden toegejuicht. In het tegenovergestelde geval toch zouden door aandeelhouders wel licht der maatschappij processen kunnen zijn aangedaan. Daarom bracht spr. hulcle aan het bestuur voor de door haar aangenomen hou ding. Het verslag en de winst- en verliesreke ning werden vervolgens met algemeene stem- mraen goedgekeurd en het dividend werd vast gesteld op 16 V2 procent. Prof. ir. J. Klopper, die als commissaris aan de beurt van aftreding was, werd als zoodanig herkozen. Vervolgens vroeg de heer van Lanschot of het niet mogelijk was, het aanbod, door de Koninklijke destijds aan obligatiehouders ge daan (en waarvan door een kleine categorie geen gebruik was gemaakt) te herhalen, aan gezien het niet uitgesloten was, dat later bij een eventueele emissie door de Vereeniging voor den Effectenhandel de noteering van nieuwe aandeelen zou worden geweigerd. De directeur-generaal ir. J. E. F. de Kok zeide niet in te zien, waarom de vereeniging voor den effectenhandel de noteering van nieuwe aan deelen zou weigeren. In ieder geval zou de Koninklijke zich door de Vereeniging voor den Effectenhandel nimmer laten intiinideeren en hij meende, dat de maatschappij steeds over genoegzaam gelden de beschikking zou kun nen krijgen. Een nieuwe emissie stond overi gens voorloopig niet op het programma. Het staalconflict in cle Vereenigde Staten. WARREN, 29 Juni (Havas). In de nabij heid der fabrieken van de Republic Steel heeft een dynamiet ontploffing plaats gevonden, waardoor een mast van een hoogspanning,s- leiding werd vernield, hetgeen tengevolge had, dat overal de electrische stroom werd ver broken. De directie van de Republic Steel heeft me degedeeld, dat 4000 arbeiders weder aan het werk zijn gegaan. Minister-president Goering opent in tegenwoordigheid van Hitier het negende congres van de Internationale Handelskamer.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1