De Haarlemsche Damclub dertig jaar. SCHAAKRUBRIEK PAUL MORPHY W OENSDAG 30 JUNI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 7 DAMMEN. Oudejaarsavondviering in ,,Lido" en feestdag in het Heemsteedsche Sportpark. W..van.DaaIen. Donderdag 1 Juli herdenkt de Haarlemsche Damclub haar dertigjarig bestaan! Het was in 1904 toen de toenmalige Neder- landsche damkampioen, meester J. B. de Haas, dank zij de onvermoeide pogingen van de heeren W. van Daalen en wijlen P. Kalh fleisch, in de zaal van de Bibliotheek der Maatschappij tot Nut van het Algemeen in de Zijlstraat te Haarlem, een simultaanséance gaf, ten einde de fundamenten te leggen, voor een meer actief damleven in Haarlem. Het resultaat was, dat door de twee genoemde heeren de damclub „Haarlem" werd opgericht met aanvankelijk 25 leden. In het eerste levensjaar der damclub „Haar lem"-ontstond er tusschen twee van de meest vooraanstaande persoonlijkheden in de Ne- derlandsche dambeweging, de heeren C. H. Broekkamp en J. B. de Haas, een meeningsver- schil, met het gevolg, dat naast den toen be- staanden Nat. Dambond door de heeren Broekkamp c.s., een nieuw hondje werd ge sticht, de Alg. Ned. Dambond, welke bonden elkander fel bestreden. Onder de Nederlandsche damspelers ont stonden daardoor twee partijen, één partij welke zich achter De Haas schaarde, de an dere achter Broekkamp. Ook in de damclub „Haarlem" waren beide partijen vertegenwoordigd, welke ook scherp tegenover elkander stonden. Toen in de Damclub „Haarlem" het besluit genomen werd dat ookdames als lid der vereeniging konden worden toegelaten, was dit het sein voor de aanhangers van Broek kamp om deze damclub te verlaten! Y daarna werden door de heeren W. J. A. M en wijlen A. M. Verkerk Sr. pogingen in het werk gesteld een nieuwe da-mver- eeniging te stichten. De heer W. van Daa len werd bereid ge vonden een simul- taan-séance te ge ven. Deze slaagde uitstekend, zoodat op 1 Juli 1907 de op richtingsvergadering in het café Fibbe, Kruisstraat, tegen over de Nassaustraat, plaats kon hebben. Op deze vergadering werd het volgende bestuur samengesteld: Voorzitter: W. J. A. Matla; secretaris: J. Jacobson Azn., penning meester: A. M. Verkerk Sr.; commissarissen: J. Meijer en J. Mulder. Van deze oprichters is alleen nog de heer Matla als werkend lid overgebleven, zoodat deze gelijk met het jubileum zijner vereeni ging zijn 30-jarig lidmaatschap zal herden ken. Behalve eerelid der Haarlemsche Damclub is de heer Matla tevens eere-lid van den Ned. Dambond. In de eerste jaren van haar bestaan ont ving de Haarlemsche Damclub zeer veel steun van wijlen den heer C. H. Broekkamp. Toen in 1911 na de oprichting van den Ned. Dambond (door fusie van den Nat. Dambond en Alg. Ned. Dambond) over het geheele land competitie-wedstrijden werden georga niseerd, nam de Haarlemsche Damclub hier aan deel met haar eerste tiental in de 3de klasse. Reeds in 1913 promoveerde zij naai de 2de klasse, terwijl haar tweede tiental tot de 3de klasse werd toegelaten. Toen in 1015 door toetreding van een aan tal jonge veelbelovende spelers (w.o. de te genwoordige meesters P. J. van Dartelen en zijn broer J. W. van Dartelen, de gebroeders Teunisse, S. M. Mons e.a.) het eerste tiental een verjongingskuur had ondergaan, ging het steeds crescendo. In 1915 eindigde de Haarlemsche Damclub als Nr. 5, in 1916 als Nr. 4, in 1917 als Nr. 3 en in 1918 behaalde zij ongeslagen het club- kampioenschap der 2de klasse, terwijl het tweede tiental ongeslagen het clubkampioen schap der 3de klasse behaalde. In 1919 kwam de Haarlemsche Damclub voor het eerst in de hoofdklasse uit met het volgen de tiental: Bord Nr. 1. P. J. van Dartelen; 2. P. J. Eype; 3. H. G. Teunisse; 4. H. van Ros- sum; 5. J. W. van Dartelen; 6. H. T. Luif; 7. A. Slinger; 8. S. M. Mons; 9. W. J. Teunisse en 10. J. van Looij. Van dit tiental spelen nu nog steeds onaf- Ibroken in het eerste tiental P. J. en J. W. van Dartelen en J. van Looij. Het tweede tiental promoveerde toen naai de 2de klasse, terwijl het 3e tiental voor het eerst naar de 3 de klasse kwam. In de eerste jaren nam het hoofdklasse- team steeds eervolle plaatsen in de competi ties van den Ned. Dambond in. In 1923 eindigde het eerste als Nr. 3, in 1924 als Nr. 5, in 1925 als Nr. 2 en in 1926 be haalde het eerste tiental voor het eerst in de geschiedenis der Haarlemsche damsport het hoofdklasse clubkampioenschap van Neder land. In 1927 moest het eerste tiental zich te vreden stellen met de derde plaats, doch in 1928 behaalde zij voor de tweede maal het na tionaal hoofdklasse clubkampioenschap. Als een bewijs dat de Haarlemsche Damclub over goede reserves beschikte, diene, dat het tweede tiental hierna vrijwel elk seizoen be slag legde op het nationaal clubkampioen schap der 2de klasse. In 1929 eindigde de Haarlemsche Damclub op de tweede plaats en in 1930 werd voor de derde maal het Nederlandsche clubkampioen schap veroverd. In* 1931 eindigde zij op de tweede plaats met slechts één punt verschil op de Damver- eeniging „D.O.S." (Amsterdam). In 1932 veroverde de Haarlemsche Damclub voor de vierde maal het natinoaal hoofdklasse clubkampioenschap en verloor van de 70 ge speelde partijen er slechts.vijf! In 1933 en 1934 behaalde het eerste tiental het hoofdklasse clubkampioenschap district „Noord-Holland", doch in de finale om het landskampioenschap won beide malen „Ge zellig Samenzijn" den titel. In 1935 moest de Haarlemsche Damclub zich tevreden stellen met de derde plaats en in 1936 met de tweede in het district „Noord- Holland". In serie-wedstrijden behaalde deze ver eeniging in den loop der jaren talrijke suc cessen. In bijna alle tournooien eindigde zij als Nr. 1; vele fraaie prijzen sieren haar me- daillekast (o.m. zilveren medaille van H.M. de Koningin en zilveren medaille van den vori- gen burgemeester van Js-Gravenhage, Mr. Patijn). In 1924 trok de Haarlemsche Damclub voor het eerst over onze grenzen en speelde toen twee wedstrijden te Antwerpen en Parijs. Te Antwerpen won zij den door het ge meentebestuur van Antweipen uitgeloofden legpenning; van Parijs keerde zij terug met een fraaien legpenning en oorkonde, voorzien van de handteekeningen van alle Parijsehe damspelers. Van het Belgische tiental werd gewonnen met 146; van de Parijsehe ploeg, welke bij na uitsluitend uitmeesters bestond, werd verloren met 137. In 1929 gingen vijf hoofdklasse-spelers der Haarlemsche Damclub (J. B. Sluiter Jr., P. G. van Engelen, A. de Jong, J. van Looij en F. A. Berkemeier) nogmaals naar Parijs om revanche te nemen voor de in 1924 geleden nederlaag. Het Parijsehe vijftal bestond o.m. uit den Franschen kampioen, Marius Fabre, Bizot en Reichenbach)In de twee wedstrij den wonnen de Haarlemmers met 137, waardoor de nederlaag van 1924 gewroken was. Centrale Tandheelk. Kliniek KENAUPARK 26 A TELEF. 12644 KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDSTARIEF Spreekuren: 911 en 1—2. Dinsdagavonds 6.30—8.30 uur. (Adv. Ingez. Med.) De persoonlijke successen, door haar spe lers in kampioens-, meester- en andere wed strijden behaald, zijn legio; deze alle op te noemen zou een boekdeel kunnen vullen. Laat ons daarom volstaan met te vermelden dat uit haar midden drie meesters zijn ont sproten, M. ten Brink, P. J. van Dartelen en B. Dukel. In 1925 behoorde meester P. J. van Dartelen tot de deelnemers aan den wed strijd om het wereldkampioenschap te Pa rijs. Ook op propagandistisch terrein hebben de H. D. C.'ers zich nimmer onbetuigd gelaten. De voorzitter, de heer J. W. van Dartelen, speelde reeds vele duizenden partijen simul taan en vele vereenigmgen in den lande danken haar ontstaan en opkomst aan deze séances. Dertig jaar bestaat de Haarlemsche Dam club en met eere. Zij heeft aan het damspel gegeven wat het toekwam. Ze heeft het de eer gegeven, die vroeger slechts aan de keer zijde met 64 vakken werd toebedeeld. De feestelijke herdenking. Hedenavond wordt dit jubileum op intieme wijze door leden, donateurs en hun dames gevierd in „Lido" aan het Plein, waarbij nie mand minder dan de wereldkampioen Maurice Raichenbach als gast der Haarlemsche Dam club deze oudej aarsavondviermg zal komen bijwonen. Zondag 4 Juli wordt dit jubileum in het openbaar gevierd met een mooien sportdas de Heemsteedsche Sportparken. De Haarlemsche sportvrienden zullen dan in de gelegenheid gesteld worden een fraai pi'ogramma bij te wonen, waarvan de afwer king niet minder dan vier uren zal vorderen. Het hoofdnummer is dan de partij met leven de stukken, opgeluisterd door turnoefeningen der Gymnastiekvereeniging „Turnlust" en met als slot een voetbalwedstrijd tusschen de voetbal-elftallen der Haarlemsche Damclub en Damvereeniging „Gezellig Samenzijn' (Amsterdam). Muziek zal gedurende den geheelen middag de stemming erin houden. De prijzen zijn zoo laag gesteld, dat duizenden dam-, turn- en voetballiefhebbers dit festijn zullen kunnen bijwonen. ZEILEN. EUROPEESCH KAMPIOENSCHAP STARKLASSE. Bob Maas Dinsdag zevende. Uit Kiel: Dinsdag is de derde race om het Europeesch kampioenschap in de starklasse verzeild. De Nederlandsche deelnemer Bob Maas deed het met zijn „Bern 2" beter dan Maandag, toen hij no. 14 werd. Hij eindigde nu op de zeven de plaats, achter den winnaar van de tweede race, dr. Giesecke. De Duitsche luit. Koppenhagen werd eerste In het algemeen klassement bezet Bob Maas thans de zesde plaats. Bestuur en leden van de jubileerende Haarlem sche Damclub poseeren voor onzen fotograaf. O-plossingen, bijdragen, vragen, enz. zenden aan den Schaakredacteur van Haar lem's DagbladGroote Houtstraat 93, Haarlem EINDSPEL No. 131. In een partij, gespeeld in een blindséance van acht partijen te Birmingham, 27 Augustus 1858 (uitslag 6 gewonnen, 1 verloren,, 1 remise, in 4y2 uur) tusschen Paul Morphy (Wit) en G. S. Carr, ontstond na den 19en zet van Zwart (Kh8g7) de volgende stand: Er volgde mat in zes zetten, als volgt: 20. Lg5h6t Kg7xh6 21. Tf3—h3f Kh6g5 22. Th3h5t Kg5—f4 23. Kgl—f2 Tf8g'8 24. g2—g3f Tg8xg3 25. h2xg3+ HONDERD JAAR GELEDEN GEBOREN. 1837—22 Juni 1937. (Slot.) In den zomer van 1858 ging Morphy naar Europa en speelde vele partijen met Engelsche meesters. Tengevolge van de lange zeereis speelde hij in het begin niet al te gelukkig. Tegen een be kend sterk schaker Th. P. W. Barnes verloor hij namelijk 8 partijen, terwijl Morphy er 9 won. Hij herstelde zich echter spoedig en be haalde overwinning na overwinning. Zoo versloeg hij den bekenden J. W. Owen (later winnaar van den 3en prijs in het Lon- densche tournooi van 1862) in een match van 7 partijen, met voorgift van den f-pion en zet (dit laatste beteekent, dat Owen bovendien met de witte stukken speelde). Morphy won 5 partijen en maakte er 2 remise. Inmiddels was een match tot stand gekomen tusschen Morphy en de reeds vele jaren in Engeland wonende Hongaarsche meester Johann Jakob Löwenthal (geb. te Boedapest 1810; overleden 1876), die in het jaar tevoren (1857) den be roemden Anderssen had verslagen in een wed strijd te Manchester, waarin hij den eersten prijs had gewonnen. De match ging om 9 winstpunten (remise-partijen telden niet mede). Uitgeloofd was een prijs van 100 Pond Sterling. De wedstrijd, welke 19 Juli 1858 aan ving, eindigde op 21 Augustus, op welken dag de 14e (laatste) partij werd gespeeld. Löwen thal won slechts 3 partijen, terwijl er twee remise werden. Löwenthal speelde in alle par tijen 1. e2—e4, e7e5; 2. Pgl—f3 (behalve in de 11e partij, omdat Morphy 1.c7c5 antwoordde) om door 3. Lflb5 tot de Spaansche partij te kunnen overgaan, doch Morphy gaf hem daartoe alleen in de 9e partij (met 3. Lf8c5) de gelegenheid, om dat deze tweemaal met 2.d7d6 (Philidor's verdediging) antwoordde en drie maal het. Russisch Paardspel (2. Pg8f6) speelde. De Amerikaansche meester daarentegen speelde tweemaal Koningsgam biet (2. f2—f4), dat Löwenthal echter niet aannam, door 2.Lf8c5 te spelexi. In de laatste partij kreeg men voor de tweede maal de Spaansche opening te zien (met 3 a7a6). Voorts speelde Löwenthal tweemaal Fransch (1.e7e6), één maal Siciliaansch (1.c7c5) en Phi lidor's verdediging. De 9e partij (die Morphy na 67 zetten won) had nog dit bijzondere, dat ze 20 uren duurde en derhalve 2 maal moest worden afgebroken, réspectievelijk na 10 en 8 uur spelen! Morphy bestemde den gewonnen prijs voor den overwonnene, zoodat Lö wenthal zich een mooi salonameublement kon aanschaffen. Zoo was Morphy, een schaak genie, die alléén speelde om de schoonheid van het spel, een mensch met een edel karak ter. Op 27 Augustus 1858 gaf Morphy boven vermelde blindséance te Birmingham, alwaar een schaakcongres werd gehouden, waaraan hij echter niet kon deelnemen, tengevolge van zijn nadere onderhandelingen met Staunton, met wien hij nog gaarne een match had ge speeld. Men had Morphy zelfs pl.m. 1250 Mark aangeboden, ter vergoeding van reiskosten, maar de meester had bij voorbaat het bedrag geweigerd, om zelfs den schijn te vermijden, dat hem daaraan iets gelegen lag. Bedoelde schaakwedstrijd werd voor Moxphy's séance onderbroken. Hij speelde tegen 8 stei'ke spe lers, verloor slechts één partij (tegen Kipping), maakte er één remise en won de overige, in 41/2 uur (zie bovenstaand eindspel). Einde Augustus vertrok hij naar Frankrijk, s_ er blind in het bekende Café de la Régence te Parijs (de plaats waar nog heden ten dage bekende schaakmeesters bijeenkomen) reeds spoedig kwam een match tot stand met den Duitschen meester Daniel Harrwitz, be- x-oemd door tal van overwinningen, schitte rend blindspel en winner van een match tegen Löwenthal. Geen wonder, dat Morphy juist met Harrwitz den strijd aanbond, welke om 7 winstpunten ging. Groot was de spanning, immers was het Harrwitz reeds gelukt den ge- vierden Morphy in een zoogenaamde „vrije" partij te verslaan enin de eerste twee par tijen vaxi den kamp bleef Harrwitz overwin naar. Toen kende Morphy het spel van zijn ge vreesden tegenstander en won vier partijen achtereen. Harrwitz vroeg om 8 dagen „wapen stilstand', welke werd toegestaan onder voor waarde, dat daarna dagelijks een partij zou worden gespeeld. HaiTWitz maakt de volgende pax-tij remise, verloor echter de achtste en vroeg nogmaals uitstel, hetgeen werd gewei gerd, waarna hij de match opgaf. En wederom bleek Morphy's ridderlijkheid. De gewonnen geldsom wenschte hij niet aaxx te nemen, om dat de match niet volledig was uitgespeeld. Hij bestemde ze voor reiskosten van den ver maarden meester Anderssen, die uitgenoodigd was om te Parijs te komen spelen. Met dezen oud-schoolkameraad van Harrwitz speelde Morphy van 2028 December 1858 een match, welke hij met 7, 2, 2 schitterend won! In verband met het niet verschijnen van onze rubriek gedurende de zomermaanden, kunnen wij de schets van Morphy's schaak- loopbaan niet verder vervolgen. Wij meenen echter, dat Morphy's 100e geboortedag door het bovenstaande aan de vergetelheid is ontrukt- Zooals bekend, is Morphy krankzinnig ge worden, en in den nacht van 9 op 10 Juli 1884 overleden. In „British Chess-Magazine" heeft J. A. Miles destijds een ode aan hem gewijd, waarvan het inleidingsvers (vrij vertaald) luidt: Harp des schaak-dichters, Ontwaak uit uw sluimering; Stem elke snaar, Om in plechtige versmaat Eexi treurzang te zingen Voor hem, die eens was oppermachtig Koning van het edele schaakspel. PAUL MORPHY! OPLOSSING EINDSPELSTUDIE No. 181. (No. 12 van den wedstrijd, 44e ladder). Stand der stukken: Wit: Kh4, Del. La4, g5. Zwart: Kg8, Dg7, Lal, Lbl, d3, g6. _(J. B. Horwitz, 18081883). 1. La4b3f, Kg8h8 (het beste); i. Delc8 Kh8h73. Dc8—h3. Kh7—h8: 4. Kh4—g3' Dg7h75. Dh3—c8t, Kh8—g7; 6. Dc8—d7 Kg7h87. Dd7—e8f, Kh8—g7; 8. De8—f7f, Kg7h8; 9. Df7—f8f, Dh7—g8; 10. Df8xg8* Hoewel vele oplossers na 3. Dc8h3 de zwak ke voortzetting voor Zwart Dg7—d4f speelden, hebben-wij de oplossing toch als goed aange merkt. Goed uitgewerkt door: H. J. S. Beck, H. S. Bogaardt en J. Vermeer, allen te Bloemendaal; B. Amelung, J. J. II Bauer, J. Buma, C. v. Dort, H, W. v. Dort, J. Hillebrand, J. Honsbeek, P. A. Hoogendoorn, F. W. Hoogerbeets, J. Hoogeveen, J. ten Hove, J. ten Hove Jr., G. Huizing Jr., K. Koedooder. B. Koedijker. C. Koster, A. Krijn, Joh. Luk- lien, J. H. Meilink, A. J. Mooy, A. J. Overzee, Joh. B. Pennock, J. J. Piers, W. Prinsen, A. Veerman en C. Warlé, allen te Haarlem; F. D. Kat en L. A. Patoir, beiden te Heemstede; W. de Laat, te Hillegom; H. F. Antonisse, J. Ger- meraad, K. Siegerist en H. F. Zeylstra. allen te Santpoort (allen vijf punten). Voorts: R. Hommers en P. Rotteveel, beidexx te Haax-lem; P. Spek, te Heemstede (allen 5 punten). UITSLAG VIER EN VEERTIGSTE LADDERWEDSTRIJD. De uitslag van onzen tweemaandelijkschen wedstrijd is, dat de heer J. J. H. Bauer, te Haarlem, den April-Meiprijs gewonnen heeft, met in totaal 584 punten. Onze hartelijke ge- lukwenschen! De heer J J. H. Bauer is de vijfde deelnemer, die voor de tweede maal den prijs behaalt, ongerekend het trio v. Dort- Siegerist-ten Hove, die reeds 3 maal den top hebben bereikt. Op 4 December 1933 boekte onze prijswinnaar na 2V2 jaar zijn eerste suc ces, zoodat ook ditmaal zijn prestatie schit terend is. Wij verzoeken den heer Bauer ons mede te deelen, welke keuze hij gedaan heeft uit de hem bekende prijzen. Het volledig overzicht van den wedstrijd zal in den volgende rubriek (4 October a.s.) wor den opgenomen. SCHAAKLITERATUUR. Dr. M. Euwe. Theorie der schaakopeningen. Drie deeltjes, uit een serie van 12, welke, be houdens onvoorziene omstandigheden, in be gin 1938 alle verschenen zullen zijn. De thans verschenen keurig uitgevoerde boekjes (50 bladzijdexx) behandelen de theorie van het Damegambiet. De werkjes van onzen wereld kampioen moeten in het bezit komen van eiken onderzoekenden schaakspeler! WIELRIJDEN. De Tour de France begonnen. Hedenmorgen in de prille vroegte zijn ruim 90 renners, behoorende tot 9 nationaliteiten, een eindje buiten de drukte van de Fransche hoofdstad op hun ranke racefietsen gestapt en vol moed vertrokken voor de eerste etappe van den 4500 K.M. langen weg door Frankrijk die als Tour de France wereldvermaardheid heeft verkregeix. Het is de moordendste exx niet alleen de langste wielerwedstrijd, dien de wereld kent. maar de stx'ijd om de ovex*winning is ook in geen enkele andere race zoo fel, omdat ex- rijke en klinkende lauweren mee te oogsten zijn. Niet alleen rechtstreeks in den vorm van een gezamenlijk bedrag van vele honderddui zenden. zij het dan gedevalueerde franken. Voor de succesvolle deelnemers liggen na af loop vele voordeelige nieuwe engagementen klaar en dat is misschien nog wel het voor naamste. Voor Nederland is de rit van dit jaar van meer interesse dan ooit, omdat de organisa toren na een voorzichtig experiment in het vorig jaar, niet alleen besloten hebben, Ne derlandsche deelnemers in hun tableau de la troupe te handhaven, maar zelfs hun aantal uit te breiden. Met het gevolg dat ons land in dezen monsterrit thans vertegenwoordigd is door een eigen ploeg van zes renners, namelijk de gebroeders Anton en Albert van Schendel, Middelkamp, van der Ruit. Braspenninx Jr. en v. Nek. De drie eerstgenoemden hebben het vorig jaar ook meegereden en zich zeer goed geweerd. Middelkamp won toen zelfs een etappe. Wat de verdere deelneming betreft. Spanje, Luxemburg en Zwitserland hebben ook elk een klein equipe van zes renners, terwijl Frankrijk, België, Italië en Duitschland ieder een offi- ciëele ploeg van tien renners hebben. Verder rijden nog als individueelen 20 Fx-anschen, 4 Belgen, 4 Italianen en, als zeer rara avis een Canadees. De voorspellingen wijzen op een nieuwe Bel gische ovex-winning, zooals reeds zoo vaak te voren gebeurd is en de favorieten zijn Sylvèx*e Maes, de winnaar van het vorig jaar en Ver- vaecke. Intusschen is men er zich bewust van, dat de Italianen weieens voor een verrassing zouden kunnen zorgen want, nadat Italië aan vankelijk verklaard had. in het geheel niet aan den Tour te zullen deelnemen, is het tenslotte geheel omgezwaaid en heeft een bijzonder zorgvuldig samengestelde eerzuchtige en sterke ploeg aan den start gebracht. De rit wordt gereden in 20 etappen en er zijn zes rustdagen ingelascht, namelijk 5, 10, 12, 16,18 en 20 Juli, een zeker niet ovex'bodige luxe, als men nagaat hoe zwaar sommige dagx-itten, voox-al in Zuid-Frankrijk zijn. Op Zondag 25 Juli zal de onbekende winnaar, die hedenoch tend tusschen de anderen vertrokken is, glo- ï-ieus zijn intocht op de Pare de Princesbaan te Parijs doen. Maar voor het zoover is, zullen de „géants de la route", de reuzen van den weg, veel, zeer veel te lijden krijgen van kóxxde en wind. van regen en brandende zon, van doo- delijke vermoeienis, van vei-wondingen bij val partijen. Tour de France renner is een vak en zeker geen gemakkelijk. Wij voor ons zullen met meer dan gewone belangstelling de verrichtin gen van de Nederlandsche ploeg volgen. DAMMEN. DAMCLUB „HET NOORDEN". In het clublokaal aan de Berkenstraat 10 werden de volgende partijen gespeeld: Wintercompetitie 2e klasse: A. BronT. H. Kan 20 Zomercompetitie: le klasse: H. BoekeiP. Ottolini 02; A. F. LeuffenJ. Dienske Jr. 02. 2e klasse: H. SohlS. G. Hoekstra 20; B. MooijA. Bron 20. Thuisdammerscompetitie F. MeijTh. Weiland 02; J. Schotman J. Merks 11. SPORT-DIPLOMA's RAAMBILJETTEN Wijnands v. Rensen t Medaillehuis Schoterw. 78 o. kazerne tel, 17256 (Adv. Ingez. Med.) CORRESPONDENTIE. Wij wenschen onzen lezers een prettige zo- mervacantie en hopen den oplosserskring we der begin October op het schaakappèl te zien verschijnen. Haarlem. C. K. Uw probleem zullen wij on derzoeken. P. J. F. v. O. en IJmuiden, J. H. de K. Welkom in onzen oplosserskring! Haarlem J. v. d. W. 1. Delc8t faalt na. 1.Kg8h7. Santpoort. H. F. A. Geduld met uw pro bleem. P. H. De oplossing van eindspelstudie no. 180 kent u vinden in de rubriek van 5 Mei j.l., welk blad bij onze administratie verkrijg- xar is. Haarlem. F. W. H. Diagram no. 916 is goed; u kunt uw oplossing alsnog inzenden. U klacht over het tijdelijk stopzetten der rubriek, zul len wij te bevoegder plaatse overbrengen. J. S. U bezit blijkbaar een ouden druk van bedoeld boekje. CRICKET IN ENGELAND. DE EERSTE TESTMATCH ENGELAND— NIEUW ZEELAND. Een draw. Gelijk te vex-wachten was na den prachtigen tegenstand door de Nieuw Zeelanders Maan dag geboden, is Engeland wegens gebrek aan speeltijd op den derden dag er niet in ge slaagd, een overwinning te behalen. Engeland scoorde 650 runs voor het verlies van 14 wickets, Nieuw Zeeland 470 voor 18, cijfers die geen twijfel laten welk team sterker was. Toch is de geforceerde draw een eervol resultaat voor de Nieuw Zeelanders tegen een zoo sterk team als het Engelsche. Parks en Hutton als openingspaar bleek een mislukking te zijn; vooral 't falen van den jongen Hutton wekte teleurstelling. Interessant was het spel op Lord's ook op den dex-den dag ongetwijfeld. Nieuw Zeeland voegde nog 13 runs aan het totaal van 2829 toe. De innings sloot op 295. Roberts' 56 waren van een hoog gehalte en deze jonge speler blijkt een uitstekend all- rounder te zijn. Parks nam 226, R. W. V. Ro bins 359, Gover die weer weinig geluk had 2—49, Voce 2—74 en Verity 1—46. Engeland verloor voor de 2de maal Hutton en Parks op Cowie op resp, 8 en 19, doch I-Iard- staff en Barnett, de stroke-player bij uitne mendheid, speelden een schitterend aanval lend spel en scoorden 100 runs binnen het uur. Het werd 1233 alvorens Hardstaff voor een snelle 64 achter het wicket op Roberts gevangen werd. Ames scoorde 20 runs, doch dan zijn het Barnett en Robins, die in een zelfde tempo doorgaan. Vooral de beweeglijke Robins amuseert het publiek in zijn pogingexa om snel runs te maken. Te half twee bij de lunchpauze zijn er 226 runs voor het verlies van 4 wickets, Barnett een prachtige 83*, Ro bins 38 n. o. en de Engelsche captain verklaart de innings voor gesloten met een voorsprong van 355 runs. Er is nog 4 uur speeltijd. Nieuw Zeeland verliest de wickets van Vi- van (11) in de gully door Verity op Voce ge vangen, Moloney door prachtig veldwerk van Paynter en Hadlee voor slechts 15 runs. Hadlee was zoo ongelukkig een hoog opkomenden bal van Voce via zijn schouder in zijn wicket te werken, doch Page krijgt dan steun van Wal lace, die wederom een voortreffelijke innings speelde. Met een formidabele zes op Verity haalt hij wederom zijn 50 uit 78. Page ging c. en b. Robins voor 14, Wallace l.bw. Parks voor 'n fraai 65. Het wordt 143—5 en 164—7 met nog 30 minuten speeltijd. De wedstrijd wordt dan wegens het slechte licht 10 minu- IJmupiden. J. H. v. d. S. De rubrieken van I ten gestaakt. Kerr (34*) en Donnelly voorko- 20 Mei en 15 Juni zijn bij onze administratie men een nederlaag en op 175—8 komt het verkrijgbaar. einde. De match eindigt In een draw.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11