De Tentoonstelling. LEES= fa. VERKRUI JSEN DE LANGE De Halsen in de Spaarnestad terug Het belangrijkste 54e JAARGANG No. 16569 Verschijn! cTagèliilcs. SeKalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 30 JUNI 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMEN'i'üiNper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vs. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTTëN 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abormés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim ƒ100.één lid duim ƒ50.- één of twee leden wijsvinger 25—, alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger f5.—, arm- of beenbreuk 30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. alle leden wijsvinger ƒ60. HEDEN: 14 PAGINA'S. Vanmiddag wordt de Frans Hals-tentoon stelling geopend door den Minister van On derwijs. Het is een groote gebeurtenis voor onze stad. Het is tevens een groote gebeurte nis in de kunstwereld, want nimmer tevoren is een zoo veelomvattende blik gegund op het oeuvre van dezen kunstenaar, dien de wereld sinds lang erkend heeft als te behooren tot de kleine groep der opperste uitverkorenen: die der genieën. Deze tentoonstelling in ons stedelijk mtiseum, in een stil Haarlemsch straatje, zal haar licht uitstralen in de gan- sche beschaafde wereld. Vele kunstgeleerden, kunstkenners-van-professie en kunstmin- naars-amoris causa zullen duizenden kilome ters reizen óm dit te kunnen zien. Er zal over geschreven worden in tallooze artikelen in dagbladen, periodieken, vaktijdschriften in vele landen en talen. Het is goed voor Haarlem en goed voor het Frans Hals Museum, aldus in het middenpunt van de kunst-belangstel ling der wereld te worden geplaatst. Dinsdagmorgen, toen het college van Bur gemeester en Wethouders ons journalisten in het museum ontving en wij werden rondge leid door den directeur, den heer G. D. Grata- ma, werd ons niet alleen allerlei over het werk van Frans .Hals verteld maar ook over de er varingen die de directeur had opgedaan bij zijn pogingen in binnen- en buitenland, om werken van Hals voor deze tentoonstelling ter 'beschikking te krijgen. Niet overal was hij geslaagd in zijn streven, maar de uitkomst bewijst wel dat hij in het algemeen zeer veel bereidwilligheid heeft ontmoet. Zelfs zijn er schilderijen bij die nog nimmer tevoren ten toongesteld zijn en dus hun debuut maken in het licht der openbaarheid. De geschiedenis van de groote schilderijen tentoonstellingen der laatste jaren, o.a. van een reeks exposities in Londen en in Amster dam, toont duidelijke aan dat de toeschiete lijkheid op dit punt sterk stijgende is. Veel meer dan vroeger schijnt gevoeld te worden dat men het genot van kostelijke kunstschep pingen ook aan zijn medemenschen moet gunnen en daarvoor de onloochenbare risico's dan ook maar over hebben. Dat is een ver heugende nieuwe opvatting. Meer dan honderd werken van den genialen portretschilder tijdens een enkel bezoek van een uurtje in zich op te nemen is natuurlijk volslagen onmogelijk. Zelfs de kenner-par- excellence zou daar niet in slagen. Maar on der de eerste indrukken die men bij zoo'n snellen rondgang opdoet is ook deze, voldoe ning gevende, dat de zeven Halsen die ons Museum zelf bezit toch inderdaad wel tot zijn belangrijkste werk behooren. Wij eindigden er den rondgang mee. Maar voor de zooveel- ste maal, en niet minder dan tevoren, werd ik weer intens geboeid door die beide regenten stukken, die de meer-dan-tachtigjarige Hals schiep toen hij armlastige van de gemeente was geworden. Die slotstukken van zijn oeuvre, waarin hij het innerlijk van zijn su jetten in hun „tronies" weergaf zijn ook hier weer als een apothéose van een groot kun stenaarsleven In den aanvang van dit artikel heb ik de kunstgeleerden en -kenners en -minnaars genoemd die duizenden kilometers zouden rei zen om een tentoonstelling als deze te zien. Misschien hebben sommige lezers gedacht: hij vergeet de kunstenaars. Maar dat was niet zoo. Ik heb wel aan hen gedacht en zelfs in de eerste plaats. Maar hoevelen zouden er onder hen zijn, die reizen van duizenden kilo meters kunnen betalen? Zijn er? De meesten zijn in dezen tijd armlastig, gelijk Hals het was op het einde zijns levens, dat als geheel zich kenmerkte door een voortdurende vlucht van logies-naar-logies, met den deur waarder als achtervolger. Het lot van den kunstenaar in de twintigste eeuw is weinig beter dan dat van zijn voorzaat in de zeven tiende. Het mooiste dat hem geworden kan is, door velen verstaan te worden. Ik wil mij daarom op dezen openingsdag in de eerste plaats wenden tot u, duizenden Haarlemmers, wien het voorrecht ten deel valt deze wereldge beurtenis op kunstgebied te kunnen beleven zonder er lange reizen voor behoeven te ma ken. Ten koste van een klein geldelijk offer kunt gij een schoonheidsgenot smaken dat talloozen u zullen benijden omdat het voor hen onbereikbaar is. Ik verwacht dat gij dit allen beseffen zult. Velen onder u hebben het Frans Hals Museum zelfs nog nimmer be zocht. Daar hebben zij de kunst en zichzelf onrecht mee gedaan. Een beter gelegenheid om dit tekort in hun leven weg te nemen is j niet denkbaar en een evenwaardige zal zich ook niet meer binnen afzienbaren tijd voor doen. Het Frans Hals Museum verwacht thans in de eerste plaatsde Haarlemmers. Het heeft ook hun zeer veel schoons te bieden. R. P. Raadsperikelen. (Van den gemeenteraad te Dreu- mel kwamen op 25 Juni drie der zeven leden ter vergadering, na verdaging op 26 Juni weer drie en op 28 Juni slechts één lid, dat toen met den voorzitter wettige beslui ten nemende, de agenda zeer vlot afwerkte.) Als men Dreumel's vroede vaadren Tegenwoordig convoceert, Dat het tijd is tot vergaadren, Wordt die oproep genegeerd, Door de meerderheid der zeven, Drie slechts hebben zich gemeld Maar die bleven ook maar even, Want het feest moest uitgesteld. Men besloot opnieuw te pogen, Met de leus: komt tijd komt raad, Naar 'k veronderstel, voor oogen Maar ook dit bracht nog geen baat. Want, volhardend in het kwade, Bleef de meerderheid er weg. Ging eenvoudig niet „te rade" En vermeed elk overleg. Er kwam weder een verdaging Tot een nieuwen dag en uur Dat bracht weliswaar vertraging. Tja, maar goede raad is duur. Op de driemaal-scheepsrecht zitting Meldde zich één lid present, Het debat bracht geen verhitting Voor hem en den president. Deze soort van plichtverzaking Heeft voor mij ook dezen kant, Hier is de sit-n o t-down staking Als primeur van Nederland. Het mag geen gewoonte worden, Want zoo'n houding heeft niets „vroeds" En bedreigt de goede orde, Maar het heeft toch ook iets goeds. Doordat hij zich steeds verkleinde, Was daar zonder veel gepraat, Wel heel gauw de raad ten einde En toch niet ten einde raad. P. GASUS. de BELANGRIJKE MEDEDEELING van de WIJNHANDELAREN op pag. 9 van dif nummer (Adv. ingez. Med.) Ernstig ongeluk. 9-jarig meisje door auto gegrepen en zwaar gewond. De heer N., melkhandelaar, wonende te Haarlem, was Dinsdagavond met een drietal kinderen met een driewielige bakfiets van huis gegaan om in de Ringvaart bij Vijfhuizen te gaan visschen. Terwijl een paar kinderen zaten te visschen en de vader aan den anderen kant van den weg, den Vijfhuizerdijk, stond te praten met den eigenaar van een aldaar stil staande melkauto, kwam een der kinderen met den hengel in de hand naar haar vader toeloopen om een gevangen visohje van den haak te laten halen. Terwijl de vader daarmede bezig was, liep zijn 9-jarig dochtertje, dat eenige oogenblik- ken het visschen had gestaakt en bij hem was blijven staan, plotseling achter de stilstaande auto vandaan. Op hetzelfde oogenblik, dat het meisje dwars den weg overstak, naderde een auto, bestuurd door den heer R., aannemer te Santpoort, die krachtig remde, doch een aan rijding niet meer kon voorkomen. Het meisje werd door de auto gegrepen, een eind meegesleurd en is daarna waarschijnlijk met het hoofd op een der lantaarns terecht gekomen, waardoorzij ernstig aan het hoofd werd verwond en de tanden haar uit den mond werden geslagen. De hulp werd ingeroepen van dr. K. uit Halfweg, die spoedig arriveerde en schedel fractuur en hersenschudding constateerde. In hoogst zorgwekkenden toestand werd het meisje met een ziekenauto naar de Maria- stichting in Haarlem overgebracht. De politie was spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Den autobestuurder treft geen schuld aan het ongeluk. Bij informatie aan de Maria Stichting werd ons hedenmorgen medegedeeld dat de toe stand van het slachtoffertje, hoewel niet ach teruitgaande, toch nog zeer ernstig is. Zij is nog steeds bewusteloos en het levensgevaar is nog niet geweken. TERAARDEBESTELLING C. ROSKAM. Naar wij vernemen zal de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den heer C. Roskam, die bij het auto-ongeluk te Wesel op zoo noodlottige wijze om het leven kwam, op Donderdag 1 Juli op het R. K. Kerkhof „St Barbara" te Haarlem-Noord plaats vinden. Tevoren wordt in de parochiekerk van de H. Johannes de Dooper in de Amsterdamstraat om 7 uur een stille en om 9 uur een gezongen Requiemmis gehouden. De begrafenisstoet iai van de kerk aan de Amsterdamstraat, langs de woning van den overledene in de Harmen- jansstraat trekken. De vreugde van een bruisende levenskracht. 1 Eerste indrukken. Het Gemeente bestuur van Haarlem heeft de wel willendheid gehad de kunstcritici der Nederlandsche dagbladen in de gelegenheid te stellen, onder leiding van directeur Gratama, een rond gang te maken door ons stedelijk Museum, dat voor de feestelijke maanden die heden aanvangen een volkomen metamorphose heeft on dergaan. Voor den arbeid die door de Museum directie en haar staf verzet is moeten wor den, dient wel in de eerste plaats een woord van waardeering geschreven. Die arbeid zal zijn belooning vinden, wanneer de ten toonstelling, zooals waarschijnlijk blijken zal, voor Haarlem een attractie is gedurende dezen zomer, en onze stad zal profiteeren van den naam van haar grootsten zoon onder de kunstenaars met wereldreputatie. De lokkende stem. Die naam zal wederom, als een lokkende stem, de vrienden der kunst zich doen opmaken naar de stad aan het Spaarne, waar thans honderd vijf tien werken die den naam van den meester dragen, zijn tezaam gebracht. Voor het eerstkomend kwartaal ligt Haarlem's toekomst in het verle denlaat ons dit een oogenblik dankbaar erkennen en bij het pas- seeren van den bronzen man in het Florapark even de hoed lichten. Over drie maanden is dan weer het woord aan hen, die ver in de toekomst zien om Haarlem's bloei te bevorderen. Dat Haarlem in de zeventiende eeuw dezen man heeft voortgebracht mag haar tot eere blijven, maar is tezelfder tijd één dier picturale won deren van de historie, waarvan de invloed zich feitelijk na twee eeuwen eerst volkomen heeft doen gelden. Reeds bij den eersten, verkennen- den rondgang door ons tijdelijk bezit is het steeds weer die verzwegen uitroep: „Wat een kerel, welk een „schilder" De cijfers, die ons omgonzen als de be dragen genoemd worden waarvoor al deez' geleende pracht verzekerd moest worden, de fabuleuse sommen, die het eigen Haarlemsch bezit vertegenwoordigt, ze zijn waarlijk impo sant genoeg, maar nog veel indrukwekkender is de figuur van den kern gezonden, levens- blijen maker van dit alles, die voor een schil derkunst van eeuwen na hem een onuitputte lijke bron zou zijn. Het is het verdienstelijke in dit samenbrengen van zoovele werkstukken, dat men zich daarvan opnieuw overtuigen kan en er zijn genot aan beleven. Bruisende levenskracht. Zeker er zullen er velen zijn, die, als wij, het een en ander hier gaarne gemist zouden hebben om er iets anders voor in de plaats te zien. Een ideaal is er, om nooit bereikt te wor den en in deze materie geldt zeker, dat ieders ideaal weer anders is. Maar wel niemand zal ontkomen aan de vreugde van bruisende levenskracht die uit het portret van den bierbrou wer Heer Claes Duyst van Voorhout straalt dat uit New York tot ons kwam, of niet opgetogen zijn over de voor name elegantie van Jasper Schade van Westrum, die anders de inwoners van Praag verheugt en nu op het Heilig land logeert. De vrees dat te veel portretten een groote expositie van Hals eentoonig zouden kunnen maken, wordt voor een goed deel terzijde ge steld, dat door de inrichting van ons Mu seum, die het gebodene over een groot aan tal zalen en kabinetten deed verdeelen, zoo dat het oog wordt afgeleid en bezig gehou den door telkens varieerende aspecten op de kunst van den grooten Frans. En waar wij enkele nummers van het ver langlijstje dat wij hier eenigen tijd geleden durfden neerschrijven moeten missen, wor den we schadeloos gesteld door andere wer ken die door hun historie, hun zwerftochten door het rijk der kunstcollecties, weer om andere redenen onze belangstelling waard zijn. De expositie als geheel is dat kan reeds gevoeglijk getuigd worden een mani festatie van groote beteekenis geworden en er gehangen te hebben zal in de verdere lotge vallen van iedere werk afzonderlijk een te me moreeren feit van belang zijn. Manifestatie van groote beteekrenüsx. Niet weinig zal daartoe ook bijdragen de uit nemend verzorgde catalogus, door de Haar- lemsche firma's Erven Bohn en Enschedé uitgegeven en gedrukt, waarin ieder schilderij gereproduceerd staat en waarin naar littera tuur erover verwezen wordt. Dat daarbij ook niet de lotgevallen van ieder doek of paneel met een enkel woord van plaatsbepaling of bezitsverwisseling kon worden aangeduid is wel jammer, doch te verklaren door de nood zakelijke beknoptheid van den tekst. Want hoewel voor een volk of een individu geldt dat, zij het gelukkigst zijn naar mate zij minder ..geschiedenis" hebben, kan van oud kunstbe zit getuigd worden, dat een deel van zijn ge luk in een zuiveren stamboom steekt. 1 Het is verblijdend dat Haarlem's expositie in hoofdzaak di prima car- tella is, dat ze voor dit jaar „het" eve nement in de kunstwereld wezen zal en dat de gemeente en haar bestuur zoowel als.de inrichters en inzenders er de voldoening van zullen smaken, - die hun rechtens toekomt. Een der Halsen wordt binnengebracht voor de groote tentoonstelling in het Frans Hals Museum. In volgende artikeltjes stellen wij ons voor, voor het gebodene stuk voor stuk uwe aan dacht te vragen om op die wijze onze lezers in het kunstfestijn ten Heiligenlande deelgenoot te doen zijn, J. H. DE BOIS. De tentoongestelde werken. De tentoongestelde werken zijn zooveel mogelijk chronologisch gerangschikt, naar het inzicht van dr. W. R. Valentiner, de schrijver van het knappe boek „Frans Hals paintings in America". Zooals onze kunstmedewerker, de heer de Bois hierboven reeds uiteenzette, bestaat de tentoonstelling voor een belangrijk deel uit portretten, bijeengebracht uit een groot aantal landen, terwijl ook Nederlandsche openbare en particuliere verzamelingen be langrijke werken afstonden. Een groote plaats nemen uiteraard de zeven groote stukken in, die eigendom zijn van het museum te Haarlem, voorstellende regenten der wees- en ziekenhuizen en of ficieren der schutterijen Van de uit ons land bijeengebracht wer ken noemen wij o.a. Vroolijk Gezelschap. Twee Visschersjongens en enkele portretten uit de collectie Katz te Dieren, De vroolijke drinker uit het Rijksmuseum te Amsterdam, De Nar en Visschersjongen, afgestaan door dr. A. F. Philips te Eindhoven, Jongen met zeepbel, Jonker Ramp en zijn liefje en een groot aantal portretten, uit het. Museum Boymans te Rotterdam en van verschillende de particulieren. Z.M. de Koning van Zweden stond even eens twee portretten af, terwijl uit ver schillende Duitsche musea werken werden afgestaan, waarvan wij slechts noemen: Zingende jongens, Lachende visschersjongen en Visschersmeisje. Uit Frankrijk kwamen, uit particuliere ver zamelingen en uit enkele Musea, waaronder het Louvre: o.a. De nar met de luit, Portret van een jongen schilder en Zittende man. Verder zijn er de fraaie Lachende jongens kop met fluit, uit een particuliere verza meling nabij Brussel, Kind met fluit en kind met hond uit The Kelvingrove Art Gallery te Glasgow, een Visschersjongen uit de National Gallery of Ireland te Dublin, een Visschers jongen uit het Museum voor Schoone Kun sten te Antwerpen en een portret uit de Staatsliche Sammlung Alter Kunst te Praag. Een groot aantal werken kwam tenslotte uit Amerika, waar men een bezit aan Halsen heeft, dat het geboorteland van den grooten maker den Amerikanen kan benijden. Wij noemen slechts: Twee zingende jongens, van Steven Scott te New York, Lachend kinderkopje, van E. L. Lueder te New York, Rommelpotspeler, van de Lilienfeld Galleries, Inc.. New York. De vroolijke luitspeler, van John R. Thompson Jr. te Chicago, twee Vis- ;chersmeisjes er zijn opvallend veel vis- schersmeisjes en -jongens door Hals gepor tretteerd en op deze tentoonstelling aan wezig uit The Brooklyn Institute of Art' m Sciences te Brooklyn en van Miss Mar" Hanna, uit Cincinnati in Ohio, twee Vis- schersjongens van Samuel H. Kress, New York. een Familiegroep, uit The Cincinnati Art Museum te Cincinnati in Ohio, de fraaie Lachende man met bierstoop, uit de Schaef- fer Galleries te New York en een Zelfpor tret van dr. G. H. A. Clowes uit Indiana polis. Een prachtige verzameling van 115 stuk ken die een machtige getuigenis afleggen van het grootsche talent van den ouden Haar lemse hen schilder. Financiëele volmaclitenontwerp in het Fransclie Parlement. Goedgekeurd door de Senaatscommissie. PARIJS, 30 Juni (Haves/A. N. P.) De financieele Senaatscommissie heeft het finan- cieele volmachtentontwerp met 20 tegen 3 stemmen en 12 onthoudingen goedgekeurd. EXAMEN HANDENARBEID. Aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers (essen) te Haarlem slaagden voor het examen handenarbeid de dames: A. G. van Brederode Haarlem, C. R. ten Dam Haarlem. M. Doorn Haarlem, A. B. Elffers Bentveld, M. J. Geus. Heemstede. B. Hendrikse, Haarlem, M. de Lange Haarlem, W. Mienus Hoofddorp, A. L. Mijnlieff Haarlem. Geëxamineerd 9 candidaten. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. Aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers (essen) te Haarlem slaagden voor het examen nuttige handewrken de dames: W. Grundel Velsen N., F. M. T. Haverman Amstelveen, S. M. Kamer, Haaxdem. H. M. van Loenen Haarlem, A. H. Marwitz Haarlem, K. M, Plantinga Haarlem, Cath. Rijnders Heems kerk, E. A. M. de Wit Haarlem, M. D. Oostindie Velsen, J. Slebe Haarlem, F. M. van Slogteren Heemstede, M. H. Keiser Heemstede. De werkloosheid te Haarlem. Uitgaven voor steun verminderen niet zoo sterk als het werkloozencijfer. Uit de opgaven die wij elke week doen van het aantal blijkt, dat de omvang van de werkloosheid te Haarlem gelukkig aan het verminderen is. Op dit oogenblik zijn er na melijk 862 werkloozen minder ingeschreven dan op hetzelfde tijdstip van verleden jaar. Het heeft evenwel de aandacht getrokken, dat de bedragen die de gemeente elke week aan steun uitgekeerd, niet in dezelfde mate afnemen. Naar de reden daarvan is een on derzoek ingesteld. Het is gebleken, dat dit geen speciaal Haar lemsch verschijnsel is, maar vrijwel overal zich voordoet. Allex-eerst dient opgemerkt, dat het verschijnsel zich alleen voordoet bij Maat schappelijk Hulpbetoon en niet bij den Werk- loosheidsdienst. Bij deze laatste ixxstelling zijn de bedragen aan steun vrijwel in dezelfde ver houding afgenomen als het aantal daar in geschreven werkloozen, Bij den Dienst zijn de valide en vakbekwame arbeiders ingeschre ven en het is zeer goed te verklaren, dat die hij een komend herstel op de arbeidsmarkt het eerst de kans krijgen weer aan het werk te gaan. Bij Maatschappelijk Hulpbetoon zijn het meest de bejaarde en invalide arbeiders te boek gesteld en die hebben minder kaxxs weer aan het werk te komen. In het algemeen schijnt bij verschillende werkgevers voorliefde te bestaan om jeugdig personeel aan te stellen. Deze jeugdige werk lieden die aan den arbeid gegaan zijn. ston den wel op de Arbeidsbeurs als werkloos inge schreven, zoodat die van het totaal aantal werkloozen zijn afgetrokken, maar lang niet allen kregen te voren steun, zoodat hun te werkstelling nu ook geen vermindering van het steunbedrag ten gevolge heeft. De viering van prins Bernhard's verjaar dag in den lande. 3 Bonnet's financieele voorstellen betref fen o.a. opheffing van de minimum li miet voor den franc. 4 Japan eischt de ontruiming van door Rus land bezette eilanden. 4 De besprekingen van Roosevelt en Van Zeeland. 4 Nieuwe uitbreiding van het automatische telefoonverkeer. 6 De Haarlemsche Damclub bestaat der tig jaar. 7 Cricket: De eerste testmatch Engeland Nieuw Zeeland eindigde in een draw. V7 Het congres der Pharmaceuten te Haar lem. 12 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De tentoonstelling. 1 J. II. de Bois: Halsen in de Spaarnestad terug. 1 Mr. E. Elïas: En ik kende hem niet 2 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 H. D. Vertelling: „De beslissing" door Ben Korsten g L. S.: Saxifraga's. 6 Helen: In Zuid-Holland. 6 Schaakrubriek. 7 Nederland wint den atletiekwedstrijd tegen Oostenrijk. 8 Dammen: Raichenbach wint de 21ste partij van Springer. 3 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Officïeele Midden- standsteun. 12 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 11

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1