Prins Bernhard's verjaardag. WEK DE GAL IN UW LEVER OP Kunst in Haarlem en daarbuiten. I - k WOENSDAG 30 JUNI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 3 De viering in den lande. Te Amsterdam. De eerste verjaardag van Prins Bernhard als Prins der Nederlanden, is Dinsdag in de hoofdstad met blijden luister gevierd. In de stad wapperden niet slechts van de open bare gebouwen doch van tal van particu liere huizen de nationale vlag. De trams en autobussen droegen den op nationale feest dagen gebruikelijken feesttooi. Reeds vroeg in den morgen klonk van het peristylium van den Stadsschouwburg koraal- muziek, ten gehoore gebracht door het Waterlandsch fanfarekorps onder leiding van den heer B. D. Peters. In den ochtend en in de middaguren voer een motorboot, waarop een muziekcorps va- derlandsche liederen speelde, door de grach ten en, waar deze boot niet komen kon, maakte het V.AM.L-muziekcorps een muzi kale marsch. Het Amsterdamsche Studenten corps had de feestelijkheden van de lustrum viering waarbij de burgerij betrokken zou zijn, met opzet op Dinsdag gesteld, zoodat men de kinderspelen op het IJsclub terrein van des ochtends en de bataille de fleurs in het Vondelpark van Dinsdag ook mag reke nen tot de feestelijkheden die ter gelegen heid van 's Prinsen verjaardag worden ge vierd. Des avonds bereikte de feestviering haar hoogtepunt. In het concertgebouw sprak mi nister prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine op een bijeenkomst van de C'hx. Oranje Ver- eeniging Amsterdam-Oost. In het Vondelpark gaf het Waterlandsch Fanfarecorps een concert, dat door een Russische taptoe van de tamboers en hoornblazers der vrijwillige burgerwacht werd besloten. Bij het Melkhuis van het Vondelpark bestond groote belangstelling voor behendigheidswed strijden voor kellners en serveermeisjes, waar de studenten de prijzen uitreikten. Het hoogtepunt van den dag was een schouwspel, dat toch alleen Amsterdam bieden kan: een tocht met verlichte gondels door de grachten. In Den Haag. Reeds des morgens had de residentie een fleurig uiterlijk door de tallooze vlaggen, waarmede de particuliere huizen en de open bare gebouwen waren getooid. In de middag uren werd het steeds drukker op straat en deze drukte concentreerde zich in de binnen stad en op het Lange Voorhout, waar een concert werd gegeven en waar, zooals ge woonlijk, talrijke kraampjes en tenten ston den opgesteld. Ook in den Dierentuin werd een openlucht concert gegeven, terwijl nabij den Dierentuin op de Boorlaan, door de Haagsche Renners club „Hollandia" wielerwedstrijden waren ge organiseerd. Ook op het Kurhaus waren tallooze be langstellenden bijeengekomen, om getuige te zijn van de volksdansen, die daar werden ge geven door in kleurige costuums gekleede volksdansers uit Lippe-Detmold In de Groote Kerk hield de Vereeniging „Bijbel, Oranje en Nederland" een bijeenkomst, •waarin ds. A. K. Straatsma een rede hield, ge titeld: ..Een nieuwe, bladzijde", waaraan verder medewerkten de Kon. Nat. Zangschool onder leiding van A. Beyersbergen van Henegouwen en de organist Adr. Engels. Nabij de Literaire Sociëteit in het Haagsche Bosch trok een con cert van de Kon. Mil. Kapel veel publiek. Tegen kwart voor negen vertrokken van 5 verschillende punten deelnemers aan den door het Nationaal Jongeren Verbond georga- niseerden fiets-stertocht. De stoeten trokken alle in de richting van Plein 1813. In de nabij heid daarvan ontstaken de meeste deelnemers fakkels en de fakkeloptochten eindigden nabij de Willemskerk, waarvoor zich het Nationaal JongerenZangkoor en een muziekkapel op stelden. Onder groote belangstelling van het publiek werden verschillende liederen en mar- schen ten gehoore gebracht, terwijl de vice- voorzitter van het Hoofdbestuur van het N.J.V., mr. Haitsma Muiier een korte toespraak hield. Verscheidene regeeringsgebouwen ontstaken tegen het vallen van de duisternis een feest verlichting. De viering oip het vliegveld Ypenburg. Een belangrijk onderdeel van de viering van Prins Bernhard's verjaardag was het luchtvaartfeest van den Bijzonderen Vrij- willigen Landstorm op het vliegveld Ypen burg. Aan de oproeping van de Landstormcom missie 's Gravenhage hebben velen gehoor gegeven. Behalve talrijke BJVJL.'ers en de hunpen waren ook tal van burgerlijke en militaire autoriteiten aanwezig. Onder hen bevonden zich: de minister van defensie, de heer J. J. C. van Dijk, vergezeld van zijn adjudant, kapitein Tielens, de commandant van het veldleger, luitenant-generaal J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst en de oud- commandant luitenant-generaal Jhr. W. Röell, de chef van den generalen staf, luitenant-generaal Reinders. en de burge meesters van Den Haag, Delft, Rijswijk en omliggende gemeenten. Telegrammen werden gezonden aan de Koningin en aan Prinses Juliana en Prins Bernhard. Het programma bestond uit demonstraties van vliegtuigen van de landmacht te Soester- berg. van de jachtvliegtuig-afdeeling te Am sterdam (het bekende Java-eskader, onder commando van kapitein van Weerden Poel man), van de marine uit De Kooy en van de burgerlijke luchtvaart. Défilé langs het Paleis Soestdijk. Den geheelen middag kwamen tal van personen de felicatatieregisters ten Paleize Soestdijk teekenen, terwijl ook in den mid dag vele bloemstukken werd bezorgd Naar schatting waren er voor het Paleis 4000 a 5000 menschen verzameld toen het défilé van 15 muziekcorpsen om half zeven begon. Alvorens de muziekkorpsen voorbij het bordes van het Paleis trokken, hebben eerst 200 schoolkinderen twee coupletten van het Wilhelmus gezongen en hebben twee kinde ren van bestuursleden van de Muziekvereeni- ging „Voorwaarts" uit Baam den Prins, die zich met de overige Koninklijke Familie en Prinses Armgard op het bordes bevond, een bloemenhulde gebracht. Na de kinderzanghulde heeft de Kon. Familie zich vriendelijk met de beide kinderen die de bloemen brachten, onderhouden. Vervolgens begon het défilé, na afloop waarvan de voorzitter van het concours comité op het bordes werd ontboden, aan wien zoowel door het prinselijk paar als dooi de Koningin verschillende inlichtingen wer den gevraagd. Om half acht was het defile geemdxgd. GEHEIMZINNIG GEVAL OP HET REMBRAND TPLEIN. In den nacht van Maandag op Dinsdag is op het Rembrandtplein te Amsterdam een vrouw, die zich in gezelschap bevond van twee in woners van Schiedam, uit een auto op straat gevallen. De vrouw, die in de hoofdstad woont, is met een hersenschudding in een ziekenhuis opgenomen en kon nog niet worden gehoord. In verband met het gebeurde heeft de com missaris van politie van het bureau Singel den twee Schiedamschen een verhoor afgenomen, aangezien het vermoeden bestaat dat de vrouw door een van hen of door beiden uit de auto is geworpen. In den loop van den middag kon het tweetal naar Schiedam terugkeeren. Ook de chauffeur van de auto is gehoord. HET EMBARGO OP UITGIFTE VAN BUITENLANDSCHE LEENINGEN. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, ligt het in de bedoeling, aan het hier te lande sedert eenige jaren bestaande zoogenaamde embargo op de uitgifte van buitenlandsche leeningen, dat den laatsten tijd reeds iets minder strikt werd toegepast, thans nog een aanmerkelijk soepeler toepassing te geven. Nieuwe emissies ten laste van in het bui tenland gevestigde lichamen of instellingen, waarvan hier te beurze reeds fondsen zijn ge noteerd, zullen in beginsel niet langer worden tegengegaan. De desbetreffende instanties wenschen zich echter het recht voor te be houden, elk speciaal geval in het licht van de hier te lande geldende omstandigheden af zonderlijk te beoordeelen. Het bovenstaande beteekent niet, dat nieuwe emissies ten laste van in het buitenland gevestigde instellingen of lichamen, waarvan hier te beurze nog geen fondsen zijn genoteerd, volstrekt uitgesloten zouden zijn. KAS OP KANTOOR LEEGGEROOFD. Het vorige jaar in Juni vervoegde zich bij den kassier van een Expeditiekantoor aan de Leegwaterstraat te 's-Gravenhage een man, die meedeelde, dat kwajongens de kraan van een olietank in het pakhuis hadden openge draaid, waardoor olie wegliep. Toen de kassier zich hiervan wilde overtui gen, maakten handlangers van den eerstge noemde van die afwezigheid gebruik om de kas aan het kantoor te plunderen. De buit was in totaal 600. De vorige week werd deze brutale diefstal voor de Haagsche Rechtbank behandeld. Drie verdachten stonden terecht t.w. de 27-jarige broodbezorger D. v. d. H., de 27-jarige chauf feur W. J. J. B. en de de 35-jarige chauf feur J. A. B. B. De officier eischte tegen twee eerstgenoemde verdachten resp. 1 jaar en 9 maanden ge vangenisstraf; voor den verdachte J. A. B. B. vroeg de officier vrijspraak. De Haagsche rechtbank deed Dinsdag uit spraak. Zij veroordeelde de verdachten D. v. d. H. en W. J. J. B. resp. tot 9 maanden en een jaar gevangenisstraf. Conform den eisch werd J. A. B. B. vrijgesproken. GOUDEN FEEST AMSTERDAMSCH CONCERTGEBOUW. In het volgend seizoen (1937/1938) zal het Concertgebouw te Amsterdam zijn 50-jarig be staan vieren. Ter gelegenheid hiervan zal het Concert gebouw-orkest in een aantal steden van ons land, waar het orkest nooit, of geruimen tijd niet geconcerteerd heeft, onder leiding van prof. dr. Willem Melgenberg, een feeestconcert te geven. Het stemt het bestuur van het Concertge bouw en professor Mengelberg tot groote vol doening te bemerken, dat voor deze jubileum tournee alom in den lande groote en verheu gende belangstelling bestaat. Verschillende plaatsen verzekerden zich reeds van het op treden van het Concertgebouw-orkest onder leiding van zijn beroemden dirigent, terwijl elders plaatselijke actie-comités gevormd wor den, teneinde ook in deze steden een optreden mogelijk te maken. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de inge wanden doen vloeien. Wanneer de galafsctieiding on voldoende is. wordt Uw voedsel niet verteerd, het be derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten in flacons van 0.75. (Adv. Ingez. Med.) Geen Amsterdamsche tijd meer. De directeur van de filiaalinrichting van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te Amsterdam, deelt mede: Met ingang van 1 Juli, zal een kleine wij ziging worden gebracht in het oogenblik. waarop het tijdsein van twaalf uur (middag) zal worden gegeven. Dit sein wordt precies vijf minuten van tevoren voorafgegaan door het ontsteken van bijzonder sterke electrische lampen op drie plaatsen in het Amster- damsch havencomplex, n.l. in het midden op een der torens van de filiaal-inrichting zelf. en voor het westelijk en oostelijk gedeelte, resp. op de graansilo en op een gebouw van de Ned. Stoomboot Mij. nabij de ertshaven. Te twaalf uur precies (fout kleiner dan een halve seconde) worden deze lampen gedoofd. Met ingang van Donderdag zal de officieele tijd precies 20 minuten verschillen van den West-Europeeschen tijd (zomertijd voorbe houden). Tot nu toe was dit verschil 19 mi nuten, 32 seconden. Degenen, die overmorgen hun zuiver loopende horloges willen verge lijken, zullen dus bemerken, dat die ongeveer een halve minuut vooruitgezet moeten worden. Ten onrechte zal men nu nog- van Amster- damschen tijd blijven spreken, daar de me ridiaan van vijf graden oosterlengte (20 mi nuten tijdsverschil) niet over Amsterdam, doch ten oosten daarvan loopt. De uitdruk king Nederlandsche tijd zou daarom meer aangewezen zijn. EEN ONDERSCHEIDING VOOR PRINS BERNHARD. De Staatscourant bevat het besluit van 18 Juni, houdende vaststelling van de onder- scheidingsvlag voor Prins Bernhard der Ne derlanden. In dit besluit wordt de prinselijke vlag als volgt beschreven: Zij is een langwerpige, waarvan de hoogte 5/6 der lengte bedraagt, in vier vakken ver deeld door een over het midden geplaatst staand vierarmig kruis van oranje kleur, ter breedte van 1/5 van de hoogte der vlag. In het midden van het kruis Ons wapen, zooals dit is vastgesteld bij artikel 1 van Ons besluit van 10 Juli 1907, het schild gedekt door de Ko ninklijke kroon, de boven- en onderzijde van het wapenschild liggende in de lijnen der bo ven- en onderzijde van den horizontalen arm van het kruis, het bovenste vak aan de broek zijde en het daartegenover liggende onderste vak van azuur, waarin een klimmende reclits- gewen.de leeuw van goud, gekroond met een kroon van drie bladen en twee parels van hetzelfde,, getongd en genageld van keel, in den rechter voorklauw opgeheven houdende in schuinlinkschen stand een ontbloot Ro- meinsch zwaard van zilver, met gevest van goud en in den linker een bundel van zeven pijlen van zilver, met punten van goud, de punten omhoog, en de pijlen tezamen gebon den met een lint van goud (Nederland), het onderste vak aan de broekzijde en het daar tegenover liggende bovenste vak van zilver, waarin een roos van keel, geknopt en gepunt van goud (Lippe). Union Internationale de Radio- fusion. De toestand op het gebied der korte golven. Technische commissie zet haar studies voort. OUCHY, 28 Juni (A. N. P.' De onder voor zitterschap van den heer Rembert (Zwitser land) gehouden zomerzitting van de Union Internationale de Radiofusion is geëindigd. Vertegenwoordigers van Radio-omroepver- eenigingen van twintig Europeesche landen, waaronder de Vaticaansche Stad. talrijke waarnemers van Europeesche P. T. T.-bedrij ven en vertegenwoordigers van de National Association of Broadcasters (Washington), van de Columbia Broadcasting System en de Na tional Broadcasting Cy (New-York), van de Radio Corporation of America en van de Ne- derlandsch-Indische Radio-omroep Maat schappij (N. I. R. O. M.), woonden de beraad slagingen bij. De technische commissie heeft opnieuw de verschillende aspecten van de vraagstukken betreffende de werking van de stations van het Europeesche radionet en van de korte-golf- stations bestudeerd. Zij heeft geconstateerd, dat de enkele zeer ernstige gevallen van inter ferentie in den band van de lange golven geen gunstige oplossing in het kader van het plan van Luzern hadden kunnen krijgen en men geen regelingen met de andere radiodiensten had kunnen treffen. In den band van de mid delbare golven zal een betere stabilisatie van enkele zenders de nog geconstateerde inter ferenties kunnen terugbrengen. Op het gebied van de korte golven, waar de toestand van dag tot dag ernstiger wordt dooi de toeneming van het aantal stations op te smalle banden, heeft de commissie haar studie met het oog op de aanstaande conferentie van Cairo voortgezet. Op verzoek van een onlangs door de U. I. R. te Boekarest georganiseerde intercommunale bijeenkomst van de radio- omroepen heeft zij een programma van proef nemingen opgesteld, welke de nauwe samen werking van Amerikaansche radiostations met zich brengt. Deze proefnemingen zullen de komende maanden geschieden, opdat de ver kregen resultaten gebruikt zullen kunnen wor den door de conferentie van Cairo voor de voorbereiding van een wereldplan tot verdee ling van de korte golven. Aan het eind van zijn beraadslagingen heeft de Union Internationale de radiofiision het nieuwe bureau van den raad gekozen. De heer A. Dubois, directeur van de Nozema (Neder land) werd tot voorzitter gekozen. De volgende bijeenkomst van de U. I. R. zal eind November of begin December van dit jaar te Nice worden gehouden. Zij zal zich voor namelijk bezig houden met het uitwerken van definitieve aanbevelingen van de U. I. R. voor de internationale conferentie van radiover bindingen welke in 1938 te Cairo wordt ge houden. HET AFSCHEID VAN DR, JOH. WAGENAAR De aanbieding van het geschenk aan dr. Joh. Wagenaar bij zijn afscheid als directeur van het Koninklijk Conservatorium voor mu ziek te 's Gravenhage zal plaats hebben Za terdag 3 Juli te 15.30 uur in het Koninklijk conservatorium voor ziek aldaar. VEREENIGING VAN DIRECTIES VAN NIJVERHEIDSSCHOLEN Jaarvergadering te Haarlem. De jaarlijksche algemeene ledenvergadering van de Vereeniging van directies van Nij verheidsscholen zal Vrijdag 2 Juli a.s. te Haarlem worden gehouden. Op Zaterdag 3 Juli volgt hierop een korte huishoudelijke vergadering in een der za len der K. L. M. te Schiphol, waarna ir. de Kat van de K. L. M. een inleiding zal houden over de vooropleiding en de verdere scholing van het technisch personeel aan genoemde maatschappij, gevolgd door een rondleiding- in de werkplaatsen. P. G. Bertichen. De Kennemerpoort. (Collectie J. M. C. Hoog.) Van Pieter Godfried Bertichen, den tee kenaar van de Kennemerpoort die hier wordt afgebeeld is slechts een bitter beetje bekend. Immerzeel heeft niet veel van hem „verno men". Slechts weet hij te vertellen dat men van dien schilder na 1814 nu en dan stukjes met figuur en landschappen op Amsterdam sche tentoonstellingen aan kon treffen. Dat is niet veel. Maar in het jaarverslag van het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap van 1932 is een stukje van den heer J. Knoef te vinden, waarin over Bertichen iets meer aan den dag komt. Wat dan ook hier over het leven van den schilder volgt, is aan het arti kel van genoemden kunsthistoricus ontleend. Bertichen is 5 Februari 1796 te Amsterdam geboren en vijf dagen later in de Oude Evang. Luthersche Kerk gedoopt. Op zijn zestiende jaar is hij leerling van de Stads Teeken Aka- demie na van Jurriaan Andriessen les te heb ben gehad. Reeds op zijn 17e exposeert hij 'op de stedelijke tentoonstelling een portret van een jongeling en later nog andere figuur stukken. Met Jan de Lelie, den zoon van Adriaan, wordt Bertichen in 1817 bekroond en in de rede die bij de prijsuitreiking in de Remonstrantsche kerk gehouden wordt, heeft de feestredenaar het voortdurend over Berti- chem, welke vergissing ook later nog wel gemaakt zal worden. Onze schilder wordt ook lid van Felix Meritis en tusschen 1820 en '24 exposeert hij in de hoofdstad landschappen en stadsgezichten van welke laatste categorie en drie in het bezit van het Kon. Oudheidk. Genootschap zijn die de aanleiding tot de onderzoekingen van den heer Knoef waren. Doch na 1824 weet ook deze heer niets meer van Bertichen te vinden. De mogelijkheid be staat, dat hij Amsterdam verlaten heeft. Hij kan ook zijn huwelijk met de kunst ver broken hebben of vroegtijdig gestorven zijn, ja zelfs is het mogelijk dat hij zich te Haar lem gevestigd en hier nog gewerkt heeft. Onze teekening wijst er in ieder geval op dat Haar lem hem niet vreemd was. Iets in die richting na te speuren blijft nog altijd mogelijk; wij hadden er nog niet de gelegenheid voor. Wij bepalen ons daarom voor vandaag tot de aardige teekening die de heer Hoog van hem bezit. En als wij die dan vergelijken met de reproductie naar een schilderij van Bertichen uit het Kon. Oudheidk. Genootschap, waar van hier boven sprake is. dan zien we in ieder geval spoedig dat ze naar stijl van tee kenen en gezindheid, nog al daarvan afwijkt en derhalve vrij wat later ontstaan kan z;jn. Snuffelgraag en Kjnagelijntje kunnen aan 2 v -• P. G. BERTICHEN. - Kennemerpoort - Haarlem. een figuur als onze Pieter Godfried hun hart weer eens ophalen. In de oude ledenlijsten van de Haarl. Teekenakademie en Kunst zij ons Doel naar een mogelijken Bertichen zoe ken; nakijken in welk jaar de Kennemerpoort gesloopt is, om een limiet voor de dateering der teekening te hebben, enz. Die poort heeft daar nog vrij lang gestaan, want na de sloo ping is een deel van het bekronend beeld houwwerk weer benut en aangebracht op de toen gebouwde lagere school in de Wilhel- minastraat. Hoe dit alles zijn mag, toen Bertichen zijn teekening maakte was het daar op het Bol werk een idyllisch oord. Landelijk en roman tisch tegelijk is de omgeving waarin trotsch en deftig, als een triumfboog uit den Romein- sehen keizerstijd, zich de toegangspoort tot onze veste verheft. Gezellig-laag ligt de brug over het water ge kondt er onder door zwemmen zonder het hoofd te stooten en nóg gezelliger moet het er in de plantages aan de binnenzijde, dus op het bolwerk zijn toegegaan. Men had van het bolwerk af ge makkelijk toegang tot het platte dak van het poortgebouw en daar waren banken op ge plaatst die de wandelaars des Zondags tot rusten noodden. De terrassen van de Villa d'Este waren al licht ruimer, doch zeker minder efficient want die banken dienden in de zomernach ten tot oogluikend toegestaaan verblijf voor zwervers en dakloozen en het terras had dientengevolge in den volksmond den naam „stadsbedstee" ontvangen. De „ordening" door vadertje tijd onophoudelijk en zonder ophef of systematiseering toegepast, deed het beeldhouwwerk naar de lagere school en de zwervers naar Hout, Kenaupark of Leger des Heils verhuizen en voor de gezelligheid van het vroegere komt steeds de tevredenheid met het latere als alles goed geordend en op zijn best in deze beste aller werelden ge maakt is. Het is alleen jammer dat de schil derachtigheid meestal met het goed-georden- de overhoop ligt en de schoonheid meesten tijds onzakelijk is „En daarom zegt tante Betje is de schoonheid luxe en geef mij maar een stofzuiger". Doch laten wij niet van Pieter Godfried B'ertiehen afwijken en liever gezamentlijk zoeken naar wat meer licht over dezen vrij obscuren kunstenaar die in ieder geval be grip getoond heeft voor de stille bekoring die er in zijn tijd van Haarlem's onmiddellijke omgeving uitging. Al is de tegenwoordige brug naar het Frans Halsplein natuurlijk veel mooier in haar noodzakelijke doelmatigheid. J. H. DE BOIS. De ÏN'ecierlaiidschc Spoorwegen en de Wereldjamboree 1937. Tal van bijzondere maatregelen. Het station Vogelenzang-Bennebroek (aan den spoorweg HaarlemLeiden 9 K.M. ten Zuiden van Haarlem) ligt in de onmiddellijke nabijheid van het Jamboreekamp. Via de Bekslaan (direct ten W. van het station) be reikt men het kamp in slechts enkele minu ten. Van 17 Juli tot en met 17 Augustus a.s. reizen de Nederlandsche deelnemers aan de Jamboree mits in uniform van padvinders gekleed tegen een zeer laag tarief van slechts een cent per enkele reis K.M. naar en van Vogelenzang-Bennebroek. Hierbij wordt opgemerkt dat deze deelne mers, om van dit goedkoop tarief te kunnen profiteeren, van 1 tot en met 17 Augustus op de linkerborst hunner unform een bepaald insigne moeten dragen. Aan alle N.S.-stations zijn van 31 Juli tot en met 9 Augustus verkrijgbaar zeer goed- koope speciale eendaagsche retour kaarten 2e en 3e klasse naar en van Vogelenzang-Benne broek, inclusief éen toegangsbewijs Jamboree, tegen verlaagden prijs. Voor jongelieden tot en met 16 jaar wordt op den prijs deze speciale kaarten bovendien nog een reductie verleend. Om de gelegenheid tot deze bezoeken belangrijk uit te breiden zullen dagelijks van 31 Juli tot en met 9 Augustas alle electrische treinen (behalve trein no. 1109 Haarlem van 15.46 naar Rotterdam D.p. en de boottrein nr. 400 Haarlem van 21.54 naar Hoek van Hol land). van 12 uur 's middags tot afloop dienst 's avonds stoppen te Vogelenzang-Benne broek voor het uitlaten en opnemen van rei zigers. Om voor treinen die normaal te Vogelen zang-Bennebroek doorrijden het tijdstip van stoppen aldaar bij benadering vast te stellen, berekene men voor treinen in de richting Haarlem 7 minuten voor den officieelen aankomsttijd te Haarlem en voor treinen in de richting Leiden 6 minuten na den officiee len vertrektijd te Haarlem. Tien goedkoope treinen leenen zich uitste kend om daarmede naar Den Haag of Am sterdam te reizen, om vandaar met een spe ciale eendaagsche retourkaart" (zie onder 2) des namiddags de jamboree te gaan bezoe ken. Zondag 1 Augustus: Van Brabant en Gel derland naar Amsterdam (C.S.) Dinsdag 3 Augustus: Van Brabant naar Den Haag H.S.M. Woensdag 4 Augustus: Van Brabant en Lim burg paar Amsterdam C. S., Van Zeeland en West-Brabant naar Den Haag H.S.M.van Groningen. Friesland en Noord-Westelijk Overijsel naar Den Haag S.S. aldan op eigen gelegenheid naar Den Haag H.S.M. om naar de Jamboree te reizen en terug. Donderdag 5 Augustus van Gelderland naar den Haag H.S.M. Zondag 8 Augustus van Gelderland naar Amsterdam C.S.; van Brabant naar Den Haag H.S.M. Extratreinen naar en van de Jamboree, Behalve deze, voor het gewone publiek van belang zijnde maatregelen, hebben de N.S. nog groote extra-vervoeren naar en van Vo gelenzangBennebroek moeten regelen voor de deelnemers aan de jamboree. Hiervoor is dit station uitgebreid met verplaatshare perrons, welke hooger moesten gemaakt wor den, dan normaal bij deze noodperrons het geval is. Deze perrons hebben een lengte van 260 resp. 300 meter. Bovendien zijn eenige controle-doorgangen en (in de Bekslaan) 3 noodloketten bijgebouwd. De extratreinregeling is te onderscheiden in: a. 30 en 31 Juli aankomst en op 10, 13 en 14 Augustus vertrek van 20 extratreinen van en naar het buitenland voor deelnemers aan de Jamboree. b. 3, 5,7 Augustus zullen de Zwïtsersche deel nemers (pl.m. 300) per extratrein (en A. T. O. en veerboot) uitstapjes maken naar Rotterdam, resp. afsluitdijk van Alkmaar, Stavoren, Enkhuizen, resp. Amsterdam. c. 3 en 4 Augustus gaan telkens 2000 welpen per extratrein van Haarlem naar Vogelen zang-Bennebroek voor bezoek aan de Jam boree. d. 1 en 8 Augustus gaan ongeveer 6000 deel nemers des namiddags ter kerke in Haarlem. e. 10, 11 en 12 Augustus gaan per dag on geveer 15.000 deelnemers in 12 extra-treinen uitstapjes maken naar Rotterdam. Den Haag- Scheveningen, naar Amsterdam, naar Den Helder en naar enkele op verzoek daarvoor aangewezen andere provincie-steden. Publiciteit. Twee speciale Jamboree-affiches hebben na elkaar op alle N.S.-stations gehangen, met aparten opdruk „Station Vogelenzang- Bennebroek ingang Jamboreeterrein". Ook op buitenlandsche stations was deze reclame aanwezig. De N.S. en de Jamboreeleiding geven te za- men een eenvoudige doch aantrekkelijken fol der uit (oplage 250.000 ex.) om in Nederland het bezoek der trein naar en van de Jamboree aan te moedigen. De spoorwegen stonden een rijtuig af als propaganda-administratiebureau met stand plaats Den Haag S.S. Gedurende den Jam boree-tijd zal dit rijtuig te Vogelenzang-Ben nebroek vertoeven. Voorts zijn de Spoorwe gen vertegenwoordigd in de pers- en propa ganda- en vervoers-commissie der Jamboree. De bekende padvinder-redacteur Ton Koot schreef, na daartoe alle gegevens van de N. S. te hebben ontvangen voor zes padvin der-periodieken ons ons land, over de maatre gelen. CULTUREELE BETREKKINGEN TUSSCHEN NEDERLAND EN TSJECHO-SLOWAKIJE. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat op 25 Mei j.l. te 's-Graven- hage een overeenkomst tot standgekomen is tusschen Nederland en Tsjecho-Slowakije be treffende de versterking der cultureele betrek kingen tusschen beide landen. Ir. A. KEPPLER TREEDT AF. Ir. A. Keppler, sinds 16 September 1915 direc teur van den Gemeentelijken Woningdienst te Amsterdam, legt heden, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, die functie neer EERSTE SPANNING VOOR VERKEERSBRUG OVER OUDE MAAS GEPLAATST Na een dagenlange reis, een langdurige voorbereiding en eenige stagnatie bij het op vijzelen, is Dinsdagmiddag omstreeks een uur de eerste spanning voor de verkeersbrug over de Oude Maas bij Dordrecht op de pijlers ge plaatst.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5