VHCTORIA-WATER: Het congres der Pharmaceuten. OFFICIEELE MIDDENSTANDSSTEUN. swsbsxmb!"* Interessante lezing van Prof. Dr. D. van Os. W 0 E S P A G 30 JUNI 1937 HAAELE M'S DAGBLAD 12 k e aanschrijving destijds van regeerings- zijde gericht tot de Kamers van Koop handel en Fabrieken in Nederland, dat op de toegezegde participatie in de voorschotten aan credietwaardige kleine mid denstanders voor ten hoogste 40 procent ge rekend kan worden in het verlies, indien de regionale Borgstellingsfondsen op 15 Juli 1936 tot stand waren gekomen, geeft de volle gele genheid op enkele veelbestreden punten der officieele middenstandssteunverleening nog eens de aandacht te vestigen. Wij dienen daarvoor terug te grijpen naar de staatsbegrooting 1934. De wet van den veertienden Juni van dat jaar voegde aan deze rijksbegrooting een memoriepost toe, welke een vergoeding was aan de Nedeniandsc'he Middenstandsbank voor geleden verliezen op verleende credieten aan in liquiditeitsmoei lijkheden verkeerende middenstandsbedrijven, welke als volwaardige bedrijven te boek ston den. Dit crediet, aanvankelijk bepaald op twee millioen gulden, werd later tot 3.5 mil- lioen grilden verhoogd. In middenstandskrin- gen is dikwijls ernstig bezwaar gemaakt tegen de waarborgen, die noodzakelijk geacht werden om van deze hulpverleening te kunnen pro fiteered Deze bezwaren zijn ongegrond, ter wijl het zelfs onredelijk is om de Regeering, ten opzichte dezer waarborgen, een verwijt te maken. Hoogstens zou de middenstands-mop peraar zich tot den Middenstandsraad mogen wenden. Want dit orgaan, als representante van de georganiseerde Middenstandsbeweging in Nedexdand, heeft destijds advies aan de Regeering met betrekking tot deze hulpver leening gegeven. Dit advies is door de Regee ring opgevolgd en numoppert men. Men doet dit dus ten onrechte en klopt op de verkeerde deur. Maar de Regeerings-deur is voor velen gemakkelijker te vinden, dan de Middenstandsraads-deur. Laten wij de ont wikkeling van den gang van zaken daaraan maar toeschrijven. Dat beteekent natuurlijk allerminst, dat de middenstand veel baat heeft ondervonden van deze credietver- leening. Dat is zeer zeker niet het geval. Daargelaten nog, dat alleen hulp verstrekt kon worden aan „volwaardige" bedrijven en kleine credieten van minder dan vijfhonderd gulden niet door de Nederlandsche Midden standsbank verleend werden, bleek herhaalde lijk, dat eerst een zekere operatie, een sanee ring van het betrokken bedrijf diende plaats te hebben en voorts, dat verschillende ge gadigden bezwaar hadden tegen de kosten, welke de bank in rekening wenschte te bren gen voor een door haar in te stellen onderzoek. Zeker, de eischen zijn hoog, voor bepaalde bedrijven ongetwijfeld te hoog, maar zeker niet onredelijk. Er schuilt zelfs een niet te verwerpen waarborg in deze eischen. Het is toch immers niet de bedoeling, dat deze cre- dietverleening het karakter gaat aannemen van de gewone steunverstrekking en het is al evenmin in het belang van den midden stand, dat bedrijven nog tijdelijk in leven wor den gehouden, welker uiteindelijk voort bestaan toch als uitgesloten geacht beschouwd moet worden? Zoo beschouwd is het regee- ringscrediet alleen gebruikt, indien het alge meen belang van den middenstand daardoor niet werd geschaad. De kleine middenstand was evenwel te veel aan zijn lot overgelaten. Daarvoor is door de Regeering kortgeleden een regeling bevorderd, waardoor met hulp van personen en instel lingen. die bereid zijn zich voor sociaal werk te interesseeren, tegen matige rente voor schotten van ten hoogste vijfhonderd gulden aan credietwaardige kleine middenstanders zuilen kunnen worden verstrekt. Van regee- ringszijde wordt op de bekende voorwaarden ten hoogste 40 procent deelgenomen in de verliezen, welke deze hulpverleening zal op leveren. Daarbij wordt dan gesteund op de be kende „Borgstellingsfondsen". Tot de bepalin gen. die gelden om langs dezen weg hulp te verkrijgen, behoort o.m. dat alleen zij, die reeds op 1 Januari 1932 zelfstandig een zaak dreven, daarvoor in aanmerking komen. Ook daarin behoort men een soort waarborg te zien. Ongetwijfeld zullen zich gevallen voor doen, waar door deze datum-bepaling vol komen bona-fide bedrijven worden gedupeerd, maar men verlieze toch niet uit het oog. dat deze hulp in de eerste plaats ten goede zal moeten komen aan de in nood geraakte mid denstanders en dat het niet in de bedoeling ligt- om „overloopers" te helpen, die in de moeilijke jaren ook eens een kansje hebben willen wagen in het middenstandsmilieu. Trouwens die vaststelling van een bepaalden datum is volkomen in overeenstemming met de regeeringstactiek ten opzichte van het middenstandsbedrijf. Deze baseert zich im mers. op indirecte inkrimping van het aantal, door middel van de inmiddels aangenomen Vestigingswet. Maar ook deze beperking bij bovenomschreven credietverleening beoogt een beperking. Alleen kleinemiddenstanders worden geholpen. Een volgend bezwaar tegen deze crediethulp ligt in de opmerking, dat ook nu weer alleen „kleine" middenstanders geholpen worden. Voor zoover ik dat heb kunnen nagaan, is dat bezwaar in 't algemeen ongegrond. Ik meen, dat de positie de navolgende is. De regionale Borgstellingsfondsen schakelen hun hulp niet uit. indien crediet verstrekt zou worden boven vijfhonderd gulden. Wel zou m.i. in die ge vallen de -regeeringshhlp in den vorm van het participeeren in de verliezen tot ten hoogste 40 procent vervallen. Doch principieel is men bevoegd meer dan vijf honderd gulden crediet aan denzelfden aanvrager te verstrekken. De financieele positie van het fonds spreekt na tuurlijk een hartig woordje mede. Want vóór alles dient het kapitaal van het fonds in tact te blijven. Van een eventueel te maken winst zal de helft moeten dienen om de kapitaalspositie te versterken. Het Rijnlandsche borgstellings fonds, hetwelk als vooriooper beschouwd kan worden, rekent op een verlies van tien procent, terwijl als veiligheidsmaatregel een basis van twintig procent is aangenomen. Bij een be schikbaar kapitaal van vijftig duizend gulden mag gei'ekend worden op een renteopbrengst van vijf en twintig honderd gulden en een be drag van twaalf duizend vijf honderd gulden, hetwelk tegelijk mag uitstaan. Houdt men rekening met de rijksgarantie van 40 procent, dan wordt het bedrag, hetwelk tegelijk mag uitstaan, nog met twintig duizend gulden ver hoogd. Groote voorzichtigheid geboden. Groote voorzichtigheid is ook in dit opzicht geboden, dat vooral niet te gemakkelijk over gegaan moet worden tot het verstrekken van credieten. Alleen in uiterste gevallen moet het Borgstellingsfonds optreden. Eerst dienen andere bronnen van hulpverleening aange boord te worden. Vandaar dan ook, dat de stichtingsbrief uitdrukkelijk vermeldt: „borg stelling van credietwaardige credietbehoeven- den, die trots ernstige pogingen niet slaagden in het vinden van voor credietverleening ge- eischte borgen, of in het stellen van gevor derde zakelijke zekerheid. Moet men ten slotte rekening gaan houden met een te hoog ver liespercentage, dan is deze hulpverleening ge vaarlijk, ondoelmatig en niet te verantwoor den. Dan verstrekke men geen crediet, maar geve gelden a fonds perdu, dan betreedt men het terrein van de weldadigheid. Juist in ver band daarmede moet nog eens de aandacht gevestigd worden op de saneeringszijde van dit probleem. Het is zoo hoogst noodzakelijk, dat bij iedere aanvraag nauwkeurig wordt nage gaan of via reorganisatie van onderdeelen, dan wel van het gaheele bedrijf, geen afdoen de regeling voor wederopbouw is te maken. Dat saneeeringswerk is dankbare arbeid en is het welbegrepen eigenbelang van de desbetreffen de onderneming. Maar het is dikwijls ook een uiterst moeilijk werk. Zij, die een dergelijke taak op zich nemen, moeten zich met hart en ziel daarop werpen, zij moeten over een groote dosis tact beschikken en zij dienen vóór alles van de plaatselijke omstandigheden op de hoogte te zijn. Zij behooren in het verre verschiet slechts het Borgsfcellingsfonds te zien. Eerst behoort alles gedaan te worden om dit fonds niet in te schakelen. Zoo ziet men, dat het stichten van een dergelijk fonds een be trekkelijk eenvoudig werk is. Moeilijker is het, dit op de juiste wijze te doen functioneeren. MOLLERUS. Tien jaren electrisclie tractie. Nog steeds uitbreiding. Dezen zomer is het tien jaar geleden, dat het electrisch materiaal geleidelijk aan in de provinciën Noord-Holland en Züid-Holland werd ingevoerd. Naar aanleiding van dit feit had het A. N. P. een onderhoud met den heer G. van Riet, plaatsvervangend chef van het Centraal Station te Amsterdam, die o.a. het volgende zeide: Het publiek heeft er in het algemeen geen voorstelling van, welk een enorme en hoogst verantwoordelijke arbeid er verzet moest wor den om, zonder dat in den gewonen dienst eenigerlei stagnatie mocht optreden, dezen nieuwen vorm van technischeh vooruitgang tot een goed einde te brengen. Zoo moest, van Rotterdam af, begonnen worden met versterking en verzwaring van den bovenbouw van de baan zelf, waarbij o a. spoorstaven van zwaar kaliber de oude moes ten vervangen. Geleidelijk aan werd, op de trajecten der Haag-Haarlem. Rotterdam, den Haag en Haarlem-Amsterdam, dit om vangrijke werk uitgevoerd en zoodra er be paalde stukken klaar waren, kon een begin worden gemaakt met nieuwe technische voor zieningen: het plaatsen van de palen -en de verdere werkzaamheden voor den aanleg van de bovenleiding, werkzaamheden, bij de uit voering waarvan verschillende ondernemingen betrokken waren en die.van centrale punten uit geschiedden, zooals Haarlem,- dat de rich ting Amsterdam en Vogelenzang bestreek, den Haag in de richting Voorschoten, kortom: elk punt had zijn eigen rayon, waarbinnen gear beid werd Het geheele werk der voorberei ding kreeg zijn beslag zonder dat er storein de incidenten waren opgetreden en zoo kon. na de proefritten, in Februari en Maart 192'7 op het baanvak HaarlemLeiden oorspron kelijk met drie wagenstellen het electrischc materiaal naast den stoomtrein in den dienst worden opgenomen. In den winter van 1927 was de lijn Amster- damRotterdam, ook al liepen er nog enkele stoomtreinen met de snelheid van het elec- trische materiaal, praetisch geëlectrificeerd. De grootste onaangename verrassing, waar tegenover de spoorwegautoriteiten zich in het beginstadium der electrificatie geplaatst heb ben gezien, stond op rekening van de natuur: het optreden, tengevolge van felle vorst, van ijzelvorming op de bovenleiding, hetgeen aan leiding gaf tot zeer ernstige stagnatie, doch welk euvel nadien voorkomen kon worden door, wanneer op grond van de weerberichten ijzelafzetting gevreesd moest worden, de bo venleiding langs electrischen weg tot- een be paalden graad te verwarmen, zoodat aldus de booze luimen van moeder natuur geen vat meer haden op een normale exploitatie van dit voorname deel van het spoorwegbedrijf. In totaal zijn thans bijna 230 K.M. in ex ploitatie, maar reeds zijn weer de uitbreidings plannen in een vergevorderd stadium: de uit breiding Den HaagUtrechtArnhem en RotterdamMaasGouda en Amsterdam UtrechtEindhoven. Op de lijn Den Haag Arnhem is men het verste gevorderd, zoodat hier reeds binnen afzienbaren tijd met het proefrijden kan worden begonnen. KWAKZALVERSPRAKTIJKEN. Een Belg en een Haagsche winkelier hebben in Den Haag twee dames en een heer midde len verschaft tegen galsteenen, hoewel zij niet bevoegd waren tot het uitoefenen van de ge neeskunst. Beiden waren hedenochtend voor den Haag- schen kantonrechter gedagvaard, maar de Belg heeft verstek laten gaan. De Hollandsche verdachte de winkelier M. J. A. H. gaf toe, dat hij tegen betaling van f 35, f 30 en f 20 fleschjes met een vloeistof heeft verstrekt en daarbij geneeskundigen raad heeft gegeven. Deze vloeistof heeft bij een oud-agent van politie de kwaal verergerd, zoo kwam uit het verhoor vast te staan. De man is op den rand van den dood geweest. Door operatief ingrijpen bleef hij in het leven. „Door dit onverantwoordelijke gedoe is bijna een mensch doodgegaan", verweet de kanton rechter den verdachte. Verdachte's verweer kwam hierop neer, dat een medicus dit middel „onschadelijk" zou hebben genoemd. Ook uit een onderzoek naar de samenstelling van de vloeistof, ingesteld door prof. van Itallie, zou de onschadelijkheid gebleken zijn. De kantonrechter merkte op. dat dit onder zoek heeft uitgewezen, dat de vloeistof olie, vet en teipentijn inhield. De ambtenaar noemde verdachte's handel wijze „kwakzalverijpractijk van het minste allooi". Op schandelijke wijze, zeide spr., is misbruik van vertrouwen gemaakt en de ge meenschap heeft er recht op tegen individuen als verdachte beschermd te worden. De èisch luidde: 3 geldboeten van f 300 subsidiair 3 maal 20 dagen hechtenis. Conform dezen eiseh wees de kantonrechter vonnis. Voorrangswegen van 4 Juli af. Automobilisten zij toch voorzichtigheid aanbevolen De K.N.A.C. schrijft ons: De vierde Juli a.s. zal een belangrijke datum zijn voor het wegverkeer in Nederland. Het is de datum waarop een bres zal worden gescho ten in den „rechts gaat voor" regel. Het met groote belangstelling door iederen automobilist tegemoet geziene systeem der voorrrangswegen in ons land zal dan eindelijk werkelijkheid worden. Van dien datum af zullen zij. die op een voorrangsweg rijden kenbaar aan de oranje koppen op de afstandspaaltjes en aan de vierkante oranje borden met witten rand den voorrang hebben boven het verkeer van daarop uitkomende zijwegen, ook al bevinden die zich aan de rechterzijde. De oude en vertrouwde regel rechts gaat voor vertrouwd dan in dien zin dat er een veel te groot misbruik en wangebruik van werd gemaakt zal dan voor wat onze oranje we gen betreft zijn uitgeschakeld. Van den vierden Juli af komt er dus een an dere en naar wij hopen frisschere en veili gere geest in ons wegverkeer. Dan zullen de automobolisten niet meer uit ieder zijwegje de bedreiging van onvoorzichtige weggebruikers zi\en opdoemen, althans wanneer die wegge bruikers z-ich voldoende rekenschap hebben gegeven van de plichten, welke uit de invoe- (Adv. Ingez. Med.) Officieele ontvangst ten Stadhuize. Een gezellige avond bijeenkomst. Na een gezamenlijken koffiemaaltijd werd het congres voortgezet met een belangrijke rede, door prof. dr. D. van Os uit Groningen, over: „Galzuren. sterinen, neutrale saponinen, hartvergiften, hormonen en vitaminen en hunne chemische verwantschap". Een dertigtal jaren van intensief physiolo- gisch pharmacologisch en chemisch onderzoek aldus spr. heeft tot merkwaardige resultaten geleid. Bij het ophelderen van de constitutie van talrijke natuurstoffen is gebleken, dat vele groepen van reeds bekende natuurstoffen, die in velerlei opzicht niet met elkander verwant schenen, thans in haar chemische bouw ten nauwste samen blijken te hangen. Het oudste onderzoek is dat van de galzuren. Deze komen in de gal voor bij de meeste dier soorten. Vooral Wieland en zijn medewerkers hebben de constitutie van de galzuren opge helderd. Door de kennis van de eigenschappen van de galzuren en esters daarvan, nl. het op lossend en emulgeerend vermogen, is men ge komen tot een nauwkeurige kennis van de functie van de gal, nl. om niet in water oplos bare stoffen van ons voedsel in oplossing te brengen en ze aldus resorbeerbaar te maken. Een grootere verrassing dan de verhouding van galzuren en sterinen, was die van de neu trale saponinen tot deze stoffen. De saponinen waren reeds lang bekend door hun bizondere eigenschappen, het geven van schuim en het oplossend vermogen van de roode bloed lichaampjes. Vooral Windaus en medewerkers te Göttingen hebben de constitutie van de neutrale saponinen opgeklaard en thans zijn reeds een groot aantal, waaronder die van de Digitaliszaden, de Sarsaparillewortel nauwkeu rig gedefinieerd. Buitengewone vorderingen heeft het onder zoek gemaakt naar de samenstelling van de stoffen, die afgescheiden worden door klieren met interne secretie, de hormonen. Reeds eerder was Takamine in 1901 geslaagd, het werkzame principe van het merg der nevennieren te isoleeren. Thans maakt men het synthetisch en het wordt als een belang rijk geneesmiddel, adrenaline, zeer veel ge bruikt. Nog een belangrijke vordering op dit gebied was het bereiden van insuline als een zuiver extract van de alvleeschklier door Banting en Best, waardoor een waardevol geneesmiddel tegen suikerziekte werd gevonden. Moeizame onderzoekingen hebben geleid tot de bereiding van kristallen insuline, doch het is nog niet mogelijk geweest de constitutie van dit inge- zuïl'en wij automobilisten in den eerstvolgen- den tijd goed doen, daarmede rekening te houden. Op het hierbij afgedrukte kaartje k'omen de wegen voor, waarop van 4 Juli af de voorrangsregel zal gelden. Naar men weet zullen ook per 15 Augustus een aantal wegen als voor- ra rags weg worden aangemerkt. Deze zijn echter op dit kaartje niet aan gegeven. Belangrijk werk op dit gebied is ook verricht door de Hollandsche onderzoekers Jansen en Donath, die in 1926 te Batavia uit rijstzemelen het vitamine BI isoleerden en door Reerink en van Wijk, die het vitamine D uit ergostine wisten te bereiden. Indien men zich realiseert, dat zooveel groe pen van natuurstoffen in haar chemisch bouw nauw verwant zijn en alle hetzelfde koolstofskelet hebben, dan valt daaruit wel te VOORRANGSWEGEN N NEDERLAND OP 4 JULI 1937 ....RIJKS VOORRANGSWEGEN J PROVINCIALE VOORPAN65.C/ W E 6 E N /CBDENHEL OEH WEGEN VAN HET RIJKS WEGENPLAN AANDUIDING VOORRANGbWECi (NIÜÜENVELD ORANJE) aanduiding VOORRANGSWEG concludeeren, dat deze structuur bij de syn these in het dieren- en plantenrijk een over- heerschende rol speelt. Vol bewondering moet men zijn voor het werk van zoovele wetenschappelijke werkers, physiologen, pharmacologen, biologen, chemici en pharmaceuten, die in eendrachtige samen werking onze kennis dermate hebben verrijkt, dat de resultaten daarvan voor de mensch- heid nog niet zijn te overzien. Ontvangst ten Stadhuize. Hierna had om vijf uur ten Stadhuize de officieele ontvangst door het gemeentebestuur plaats, waarbij de congressisten werden toege sproken door den loco-burgemeester van Haar lem, wethouder W. J. B. van Liemt. Spr. wees er op dat het thans bijkans een kwart eeuw geleden is, dat de vereeniging in Haarlem congresseerde, en voegde hier den wensch aan toe, dat het tijdsverloop tusschen deze en de volgende vergadering kleiner zou zijn. Er zijn, aldus spr., een aantal punten, waar op de gemeente soms in contact komt met de apothekers, zooals b.v. bij den strijd tegen de kwakzalverij en bij het ziekenfondswezen. Een goed ziekenfondswezen is voor de gemeente financieel van groot belang, en ook de phar maceuten kunnen hier voordeelen uit trekken. Spr. uitte tenslotte den wensch, dat de be sprekingen de belangen der maatschappij ten goede zouden komen en hoopte, dat de con gressisten een aangename herinnering aan onze stad zouden meenemen. De voorzitter der maatschappij, mr. dr. K. Holm, zeide zich te verheugen, dat de gemeen te Haarlem het contact tusschen pharmaceu ten en gemeentebestuur op prijs stelt. Het lange tijdsverloop sinds de vorige jaarvergade ring was volgens spreker geen gebrek aan be langstelling of vrees voor een minder harte lijke ontvangst, doch een gevolg van huishou delijke bezwaren. Spr. roemde de schoonheid vaagde overblijf selen uit vroegere eeuwen, in onze stad, doch verheugde er zich over, dat Haarlem daarnaast ook een moderne, comfortabele stad is. Ook op het gebied van kunst en wetenschap is Haar lem steeds met den tijd meegegaan. Spr. verheugde zich over de gunstige sympto men in de economische structuur, die ook in Haarlem merkbaar zijn. en hoopte dat een nieuwe welvaartsperiode Haarlem tot rijker en schooner bloei zou brengen. De avondbij eenkomst. In den avond begaf het gezelschap zich per autobus naar hotel Duin-en-Daal te Bloemen- daal, waar het werd ontvangen door het depar tement Noord-Holland der maatschappij. De voorzitter van het departement Noord- Holland, de heer H. J. M. Bartels sprak een woord van welkom tot de deelnemers, en in het bijzonder tot prof. P. van der Wielen, die pas hersteld is van een langdurige ziekte, Het is thans veertien jaar geleden, vervolgde spr., dat het departement Noord-Holland in Alkmaar als gastheer der algemeene vergade ring optrad. Sindsdien is een fusie tot stand gekomen tusschen het oude departement Noord-Holland en het departement Ha-arlem. Spr. gaf vervolgens een uitvoerig historisch overzicht van het ontstaan van deze fusie en de veranderingen, die sindsdien op het terrein der maatschappij hebben plaats gehad. Er was in 1911 een voorstel van het Depar tement 's-Gravenhage, om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van de oprichting van een Algemeen Nederlandsch Ziekenfonds, een vraagstuk, dat, zij het in eexiigszins ande ren vorm en zij het momenteel weer sluime rend. zeer zeker elk oogenblik opnieuw actueel worden kan. Eveneens kwamen er in die jaren bindende voorschriften voor het deelnemen aan zieken fondsen en in 1913. op een buitengewone alge meene vergadering te Sehevenïngen op 16 September, nam de vergadering kennis van het bekende „gentlemen's agreement" met de Maatschappij van Geneeskunst, op de basis waarvan tusschen beide Maatschappijen een vele jaren durende innige samenwerking tot stand kwam. Zeer veel werd bereikt tot verbetering van het ziekenfondswezen, zeer ten voordeele van. de bevolking van Nederland. De apothekers droegen daartoe zeker ook in belangrijke mate bij. Ik zie hier, zoo besloot spr. zijn rede. ondanks alle moeilijkheden, een groote schare apothe kers in opgewektlxeid bijeen. Wij wanhopen dus nog niet en zullen er naar blijven streven, om, door eensgezinde samenwerking, verbete ring te krijgen daar. waar en op de wijze, waar op wij meenen, dat vex-betering koxnen moet. Daarbij gedachtig aan het devies van de Am- sterdamsche pharmaceutische studenten: „Luctor et Emergo". De voorzitter van de commissie van ont vangst, de heer I. Koster hield vervolgens een geestige toespraak tot de congressisten waarin hij den wensch uitte, dat de deelnemers een aangename en prettige herinnering aan de congresdagen in Haarlem zouden meenemen. Hierna volgde een gezellig samenzijn, waar- uit bleek, dat de apothekers graag de ernst van de vergaderingen eens afwisselen met scherts en luim, wat nu eenmaal noodig is voor een juist evenwicht. Hedenmorgen werd een besloten vergade ring gehouden, waarna het gezelschap zich om twaalf uur naar Schiphol begaf, waar ge luncht werd en de interessante vlieghaven werd bezichtigd. Hedenavond zullen de deelnemers aanzitten aan een diner in hotel Groot Badhuis te Zandvoort. HOOIBROEI. Uit onderscheidene deelen van den Haar lemmermeer ontving de brandweer te Hoofd dorp bericht, dat er vermoedelijk gevaar voor hoebroei bestond, met verzoek het hooi te komen peilen. De brandweer trok er met de peilijzers op uit en op verschillende plaatsen bleek haar arbeid niet overbodig te zijn. Op de boerderij van d enheer H. nabij de Cruquius werd het zelfs noodzakelijk geacht om ter voorkoming van brand het hooi om te zetten. PERSONALIA. De heer W. van der Veen is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Openbare School voor U. L. O. aan den Vijverweg te Bloemen-* daal.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 8