jgjlJy CEBUTO „Lloydsof London". fKï Rubriek voor Vragen DONDERDAG 1 JU T 1937 H A A RLE M'S DAGBLAD 6 VOOR DEN KANTONRECHTER BIJ DE STOPPLAATS VAN DE AUTOBUS. Men weet, dat een autobus, wanneer ze moet stoppen tot in- of uitladen van passa giers, naar rechts moet zwenken. Nu gebeurt het, dat kort vóór de stopplaats ter rechter zijde van de bus een rijtuig of fietsrijder staat en als de bus na deze gepasseerd te zijn, dan plotseling naar de stopplaats afzwenkt, kar de gepasseerde in het gedrang komen. Dat is trouwens meermalen gebeurd. Ook nu weer werd een dergelijke zaak door den Kanton rechter behandeld. Een personenauto, bestuurd door een Engel- sche dame, kwam de Frans Halsstraat uit en draaide het Frans Halsplein op. De dame wil de zich oriënteeren, meende, dat daar een ho tel was en reed heel langzaam, terwijl zij naar de huizen keek. Aangezien er echter geen hotel is, had zij geen reden om te stoppen. Op dat oogenblik kwam de Brockwaybus uit de Frans Halsstraat en passeerde de dame, doch zwenkte toen meteen naar de stop plaats. De auto werd daarbij even aange reden. Nu beweerde de chauffeur van de bus, dat de auto, toen hij die passeerde, stil stond en dat hij daarvoor er rechts voor afzwenkte naar de stopplaats, doch dat toen de auto weer in beweging ging. Dit werd echter tegengesproken door twee dames, van wie de een op het trottoir en de ander op den vluchtheuvel had gestaan. Zij verklaarden pertinent dat de auto niet tot stilstand was geweest, maar, zij het uiterst langzaam, langs het trottoir was blijven doorrijden. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie was dan ook van oordeel, dat de bestuurder van de bus de vrijheid en veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht, waarmee de kantonrechter het eens was, die den eisch van f 8 boete toewees. Het verzoek van den verdediger Mr. Tonino, om de zaak te schorsen voor het hooren van twee getuigen a décharge, die in de bus had den gezeten en die nog niet ter terechtzitting hadden kunnen verschijnen, werd afgewezen, omdat de verdachte die getuigen had moeten doen dagvaarden en volgens den Kantonrech ter het bewijs van het tenlaste gelegde vol doende was bewezen. Nagemaakte postzegels. Een koopman uit Heemstede had voor re clame enveloppen verspreid, waarop een af beelding van een afgestempelde 3 cents post zegel voorkwam. De enveloppen waren dus niet per post bezorgd, maar konden den in druk wekken, dat dit wel het geval was, wat ze eenigszins aantrekkelijker maakte. Nu moest hij zich echter verantwoorden voor het feit, dat hij afbeeldingen van post zegels had doen vervaardigen en ter versprei ding in voorraad had gehad. Hij bekende, maar was van meening, dat hij geen strafbaar feit had begaan, omdat de af beelding zooveel verschilde van een echten postzegel, dat ze er niet voor kon doorgaan en bovendien was hemt een afbeelding van een afgestempelden zegel, dus van een volkomen waardeloos voorwerp. Op de vraag van het Openbaar Ministerie, waarom hij dergelijke enveloppen had doen vervaardigen en verspreiden, erkende hij, dat ze de illusie moesten wekken van de post te komen, dus moesten de afbeeldingen toch wel veel op postzegels gelijken. De Ambtenaar achtte dan ook het feit straf baar en eischte een geldboete van f 15, waar toe de Kantonrechter ook veroordeelde. De ontevreden hotelhouder. Een eigenaar van een klein hotel te dezer stede had nachtlogies verleend aan een Tsjecho-Slowaak, doch in het nachtregister stond die persoon als Nederlander ingeschre ven met een heel anderen naam. De hotel houder beweerde nu, dat hij den bezoeker ge vraagd had, of hij Nederlander was en dat deze bevestigend had geantwoord; ook had hij den indruk gekregen, dat de bezoeker een Lim burger was. Hij had daarom niet naar een pas poort gevraagd. Uit het proces-verbaal echter bleek, dat de Tsjecho-Slowaak indertijd aan de politie had verklaard, dat hem niet naar den naam was gevraagd en hijzelf had opge geven Tsjecho-Slowaak, dus vreemdeling te zijn. De Ambtenaar achtte verdachte dan ook schuldig aan overtreding van de Vreemdelin genwet en eischte f 12 boete. De hotelhouder zei, dat hij er niet mee te vreden was; de Ambtenaar antwoordde, dat het niet de gewoonte was te vragen, met welke boete de verdachten eventueel tevreden zou den zijn. De Kantonrechter gaf f 10 boete en nog was de man ontevreden; hij meende nog altijd geen wet te hebben overtreden. Historische film die ver boven het middelmatige uitsteekt. Het is misschien eigenaardig, maar ik ga altijd met eenigen schroom naar een histo rische film, immers het gebeurt niet zelden, dat men, om een dergelijke film ook tot een financieel succes te maken, belangrijke con cessies aan het publiek doet vooral Ame- rikaansche films lijden aan dit euvel waar door de film als kijkspel misschien wint maar die haar kunstwaarde belangrijk doet dalen. Het is daarom dubbel verheugend, dat in NATIONAAL JONGEREN VERBOND De af deeling Amsterdam van het Nationaal Jongeren Verbond heeft Dinsdagavond, te zamen met vertegenwoordigers van omliggen de afdeelingen, op een weiland aan de Vin- keveensche plassen te Abcoude den verjaardag van Prins Bernhard gevierd. De burgemeester van de gemeente Abcoude mr. A. L. des Tombe, de ondervoorzitter van de afdeeling Amsterdam van het Nationaal Jongeren Verbond, de heer W. A. Ridder van Rappard en het hoofdbestuurslid van het Verbond, de heer K.Rijsdorp, voerden achter eenvolgens het woord. Tijdens de bijeenkomst, welke met een vuur werk op de Vinkeveensche plassen werd be sloten, is een telegram aan Prins Bernhard verzonden met de gelukwenschen van de ver gaderden. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 2 JULI Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.00 Keulen 10.35 Parijs Radio 12.35 Keulen 1.20 Vlaamsch Brussel 1.35 Keulen 3.20 Danmarks Radio 3.35 Deutschlandsender 4.— Diversen 4.20 Parijs Radio 5.20 Fransch Brus sel 5.40 Vlaamsch Brussel 6.20 Deutschland sender 7.05 Pauze 7.10 Keulen 8.05 Parijs Ra dio 8.20 Droitwich 9.40 Fransch Brussel 10.20 Keulen 10.40 Weenen. ProgT. 4: 8.Vlaamsch Brussel 9.20 Pauze 10 35 London Regional 12.50 Droitwich 1.20 London Regional 3.35 Pauze, 3.40 Droitwich 8.20 Diversen 9.40 Droitwich 11.35 London Regional. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.Eigen gra- mofoonplaten concert: 1. Sweet Hoholulu, Scott Wood; 2. Rose dreams, George Elliott; 3. The Whisper Waltz, Billy Reid; 4 The yodelling monster, Harry Torrani; 5. Orgel- solo: 6. Violon dans la nuit, Miss Bartira; 7. Marina Waltz. Scott Wood; 8. The yodel ling hobo, Harry Torrani; 9. The Mis souri, Alexander's Acc. Band: 10. Rose dreams George Elliott; 11 Chante Gitana. Miss Bar tira; 12. Gipsy fiddles. L. P. Acc. Band; 13. In a little gipsy tearoom. Scott Wood: 14. Deli lah, Alexander's acc. Band; 15. For you alone. Lucia, Scott Wood. 8 00—12.00 Diversen. Madeleine Carroll in een lastig -parketEen scène uit Lloyds of London, de Fox-film die van Vrijdag af in Rembrandt Theater vertoond zal worden. „Lloyds of London" deze bezwaren geheel overwonnen zijn. De wordingsgeschiedenis van het over de geheele wereld bekende ver zekeringsbedrijf van Lloyds" was van een dergelijke spanning dat men de historie geen geweld behoefde aan te doen om hiervan een boeiende film te maken. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat de historie letterlijk op den voet gevolgd is. Het scenario van de film is ontleend aan den historischen roman van Curtin Kenyon terwijl de medewerking van den historicus van Lloyds er voor zorgde, dat groote historische onjuistheden werden ver meden. Voor ons Nederlanders met onze oude roemrijke handelsgeschiedenis is .Lloyds of London" dubbel aantrekkelijk, het geheele gegeven is daarbij zoo diep menschelijk en tegelijk ook van een dergelijke spanning dat zij verre boven de middelmaat uitsteekt. Juist door haar soberheid geeft deze film een aan grijpend tijdbeeld van de periode waarin men aan het begin stond van de ontwikkeling van den handel en de techniek. Daarin ligt ook de importantie van Lloyds of London" en het is werkelijk verrassend dat de Amerikanen, die toch gewoonlijk niet gebukt gaan onder een teveel aan fijn gevoel, deze sfeer zoo Juist hebben weten aan te voelen en te typeeren. Verrassend en verheugend! Hopelijk gaat men op dezen ingeslagen weg voort, het is een weg die tot uitzonderlijke filmische pres taties leiden kan. Wat zou er anders een prachtige film van onze Oost-Indische Compagnie te maken zijn, maar dat zal wel altijd tot de vrome wenschen blijven behooren van hen die onze eigen film industrie graag op een wat hooger plan had den gezien. De rolbezetting van „Lloyds of London" is bijzonder sterk. Zoowel Freddie Bartholomew die de jonge, als Tyrone Power, die de oudere Jonathan Blake voorstelt spelen bijzonder goed. Roch ook Madeleine Carroll, Sir Guy Standing en C. Aubry Smith zorgen er voor dat „Lloyds of London" een film geworden is, die zelfs den meest verwenden bioscoopbezoe ker volkomen bevredigen zal. B. K. EEN AFSCHEID. Woensdagmiddag werd de Bouwkundig Hoofdambtenaar van den Provincialen Water staat, J. Nieuwdorp Wz„ die met ingang van heden, 1 Juli, den provincialen dienst verlaat, in de vergadering van het College van Gede puteerde Staten door den waarnemend Com missaris der Koningin toegesproken, waarbij deze hem mededeeling deed van zijn benoe ming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau en hem de versierselen op de borst spelde. Het Kuuroord in eigen land /LsrK.Mjl ter genezing van Rheumatiek, Ischias, enz. BAD BOEKELO Alle Sporten - Bodhotel - Orkest Opgewekt ïtrand-en badleven (Adv. Ingez. Med.) CONCERT „POLYHYMNIA" IN DE STICHTING „VOGELENZANG". Begunstigd door zeer fraai weer werd door het gemengd koor „Polyhymnia" onder leiding van den heer J. de Jong, die den heer Willem Hespe wegens ziekte verving, en het Dubbel- mannenkwartet „Aurora" dirigent de heer K. Zijlmaker, in den tuin van de stichting „Voge lenzang" te Bennebroek een concert gegeven, hetwelk in alle opzichten geslaagd mag wor den genoemd. Ongeveer driehonderd verpleegden en ver- plegenden hebben genoten van de verschillen de zangnummers, die zoowel door het koor als door het kwartet zeer goed werden uitge voerd. In de prachtige omgeving van den tuin, waarin het windstil was, klonken deze num mers schitterend, de zang werd door de aan wezigen telkenmale met een hartelijk applaus beloond. Omstreeks 10 uur was de uitvoering ten einde en bracht de geestelijke verzorger der stichting, ds. J. Andree, den uitvoerenden dank voor het aangeboden concert, hetwelk door de aanwezigen vol aandacht was ge volgd. Hij sprak den wensch uit op een her haling van het concert te mogen rekenen. GOUDEN HUWELIJKSFEEST VAN DEN HEER EN MEVROUW SCHWAB—WELMAN. Woensdag, zoo meldt het Handelsblad, heeft het echtpaar Hermann en Wilhelmina SchwabWeimanin allen eenvoud den dag herdacht waarop het voor vijftig jaar in de echt vertoonden werd. In de stille woning in de Hendrik Willem Mesdaglaan te Heemstede, waar zij zich, na het beëindigen van hun tooneelcarrière hebben gevestigd, is het feest gevierd zoo eenvoudig als het maar kon, want slechts enkele zeer intieme vrienden en kennissen, die van de gebeurtenis wisten, zijn komen gelukwenschen en in den namiddag vertrok het gouden echtpaar naar elders om alle verdere drukte te' vermijden, en in den klei nen familiekring den dag verder door te brengen. Maar de post en de rijkstelegraaf wisten de woning in de Mesdaglaan wel te vinden. Het stapeltje telegrammen en brieven groeide geleidelijk aan. Er kwamen bijv. gelukwen schen binnen van mevr. Esther de Boer van Rijk, Frits Bouwmeester, Cor van der Lugt Melsert Jr., Henri van Eijsden en van vele oudleerlingen van den heer Herman Schwab. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Aan het verslag omtrent den toestand der Mij. tot bevordering der Toonkunst in het maatschappelijk jaar 1936-'37, uitgebracht in de heden te Goes gehouden algemeene ver- dering dier Maatschappij, is het volgende ont leend. Het ledental, dat sinds 1930 gestadig ge daald was, vertoonde voor het eerst weer een opgaande lijn. Van ongeveer 5200 leden in het voorafgaande jaar is dit aantal volgens de tot dusver ingekomen gegevens tot ruim 5600 gestegen. Deze stijging houdt verband met de sterke toeneming van het ledental der afd. Amsterdam, als gevolg van de invoering van een soort algemeen lidmaatschap door die afdeeling, d.w.z. een zeer lage contributie. Of het wenschelijk is dit voorbeeld meer algemeen te volgen, maakt thans een onderwerp van studie uit. Parallel met de stijging van het ledental is ook het aantal afdeelingen toegenomen. Door de groote medewerking van het ge meentebestuur van Amsterdam beschikt de Maatschappij nu over een gebouw voor haar centrale muziekbibliotheek, Amsterdam gaf nl. het gebouw van de vroegere Dufayschool daar voor in bruikleen. De afdeeling voor muziekdramatische op leiding aan het Amsterdamsche Conservato rium heeft ook dit jaar van haar voortreffe lijke resultaten doen blijken. De uitvoeringen, die deze afdeeling onder leiding van mr. Joh. den Hertog gaf, hebben zeer de aandacht ge trokken. Ned. Bond van Huis- en Grond eigenaren en Bouwondernemers. Het vraagstuk der vaste lasten. De Ned. Bond van Huis- en Grondeige naren en Bouwondernemers hield Woens dag een openbare vergadering in Den Haag waarin de Bondsvoorzitter, de heer S. J. Mook, sprak over het onderwerp: „Het vraagstuk der vaste lasten ten aanzien van het onroerend goed door de muntcorrectie allerminst opgelost". Het vastelastenvraagstuk zoo zeide spr. heeft gedurende een aantal jaren in het middelpunt van de publieke belangstelling gestaan. In schier eiken bedrijfstak vormden de z.g. vaste lasten de rem, tegen de in het algemeen belang noodzakelijk geachte aan passing. Had voor eiken bedrijfstak het vastelasten vraagstuk een verschillend aspect en ver schillend karakter, voor de huiseigenaren enz. werd en wordt thans nog de kern der moeilijkheden gevormd door het gelijkblijven of stijgen der vaste lasten bij een voortge zette hum-daling. Het valt niet te ontkennen, dat vrij snel na de muntcorrectie het vraagstuk der vaste lasten uit de publieke belangstelling ver dween, om plaats te maken voor een optimis me, alsof deze problemen bij tooverslag wa ren opgelost. Voor een deel is dit optimisme wellicht ge rechtvaardigd. Spreker onderscheidde de publiekrechtelijke lasten, n.l. de lasten. door de overheid opge legd als grondbelasting, straatbelasting, brandverzekeringsbelasting enz. en de pri vaatrechtelijke lasten, voortspruitende uit z.g. vrijwillig aangegane overeenkomsten, waarvan welfde voornaamste zijn de erf- pachtslasten en de hypothecaire lasten. Verder wijdde spr. eenige beschouwingen aan het huurpeil en de factoren, welke dit peil rechtstreeks beïnvloeden en zette hierbij uiteen, dat de hoofdfactor voor de huurprijs- vorming gelegen is bij den bouw van nieuwe huizen. Had de overheid als consepuentie van haar aanpassingspolitiek de belastingen en tadieven, drukkend op het onroerend goed, verlaagd, van de hypothecaire crediteuren eveneens een offer geëischt en desnoods de eigenaren verplicht deze verlaging van lasten tot huurverlaging aan te wenden en daarbij uitsluitend aanbouw van woningen met lage huurwaarde bevorderd, dan was niet alleen de overproductie met haar kapitaalvernieti- gende werking voorkomen, maar was een constructieve aanpassing aan de gewijzigde omstandigheden verkregen. Het is helaas niet zoo gegaan. Integendeel, de overheid is er juist toe overgegaan de be lastingen op het onroerend goed niet onbe langrijk te verhoogen, terwijl duizenden mid denstandswoningen, waaraan voor de crisis reeds geen behoefte meer bestond, zijn bij gebouwd. Van daling der privaatrechtelijke lasten i-efaMhAïz&ioC voor €£BUTO, dus: een 1e rangs hotel, voorko mende bediening, die niet op fooitjes uit is en de mooiste kamers. 2 dagen Brussel en omgeving f 13.50 3 Rijn, Ahrdal 21.50 4 Wupperlal 29.50 6 Harzgebergte 47. 12 Zwitserland. „97.50 Inlichtingen en Reisgids bij JAC. HEEMSKERK Houtplein 34 - HAARLEM - Tel. 16448 nmx REIZEN ZONDER ZORGEN (Adv. Ingez. Med.) Fred en de Jaguar Overal, waar in de binnenlanden der tropi sche streken Europeanen bijeen gevonden elkander aangewezen. En al moge ook de naaste buur acht uren rijdens ver op een een zame farm wonen, in een uur van nood kan men even zeker op hem rekenen als bij de vroolijke bijeenkomsten, die nu en dan wor den gehouden en waarbij nooit een hunner ontbreekt. Zeer onaangenaam is het natuurlijk voor de betrokkenen, wanneer in zulk een kleinen, vertrouwelijken kring een vreemde de harmo nie komt verstoren. En dat-deed op de factorij „Nieuw Hammonia" een zekere Fred Winter, die door zijn buitengewone snoeverij in den kortst mogelijken tijd wist te bewerken, dat iedereen een hekel aan hem kreeg. Hij was, nog geheel groen, door een Rotter- damsch handelshuis naar een zijner neder zettingen op Sumatra uitgezonden. Hij was nog een echt moederskindje, maar niettemin wist en kon hij alles beter, pochte op verschil lende prachtige handelszaakjes, die hij in pa- tria volgens zijn zeggen had afgewikkeld en die wij toch niet konden controleeren, ja. praatte zelfs over Indische zaken, alsof hij hier al jaren had gewoond Kleine wenken, duidelijke toespelingen, zelfs krachtige beweringen onzerzijds, dat wij niet alles beliefden te gelooven wat hij ons op- dischtee richtten niets uit; Fred Winter ging onverstoorbaar door met zijn opschepperij. En weldra begon hij ons ook al gelukkig te maken met het vertellen van fabelachtige jachtavonturen, hoewel hij door ons, ouderen, slechts een paar keer naar de wildernis was meegenomen. Eindelijk deed niet een druppel, maar een luipaard den emmer overloopen. Wij besloten op een dag den opsnijder eens een lesje op zijn verderen levensweg mee te geven, dat hem neugen zou. En het uur. da wij na tafel op de veranda plachten bijeen tt zitten, leek mij het meest geschikt de straf in te leiden. Zoo zei ik dan plotseling op een avond, ter wijl ik bedachtzaam voor mij staarde: „De vleermuizen fladderen vandaag zoo angstig, ik wed dat het naar jaguars riekt!" Natuurlijk had het vliegen van vleermuizen met het ronddolen van roofdieren niet het minste te maken. Het waren bovendien geen vleermuizen, maar groote nachtvlinders. En tenslotte waren jaguars een geheel nieuwe verschijning in onze afdeeling Maar onze held onderschreef onmiddellijk mijn veronderstelling en snoof in de lucht, dat wij ons haast niet konden houden van het lachen Nu nam Jan Brandts het woord, de chef van onze factorij, een lange, zwijgzame kerel, een voortreffelijk jager vol drogen humor: „Als je wilt, Winter, laten we dan samen nog dezen nacht die kat neerleggen. Je wilde toch een jaguar schieten, welnu ik zal je bij hem brengen!" Fred verbleekte, stamelde allerlei onsamen hangende woorden, waarvan geen verstandig mensch ook maar een syllabe verstaan kon, en beet zich op de onderlip. Ook wij beten op onze lippen en wij beten ze haast stuk. om niet in een lachbui uit te barsten. Jan Brandts vervolgde: „Goed, ik zie, dat je graag wilt. Ik ga nu met Max het spoor van den jaguar zoeken, binnen twee uren, als het geheel donker is, ben ik terug Wanneer de man nu nog niet merkte, dat hij er tusschen genomen werd. kon niemand het helpen Fred knikte zwijgend en doodsbleek. Brandts wenkte mij met de oogen, nam de honden mee en wij trokken er op uit. Uit het schuurtje, waar de gereedschappen werden bewaard, haalde Jan een paar schop pen voor zichzelf en mij, leidde mij achter onze bungalow en toen begon voor ons een zwaar werkje. Onmidedllijk achter den muur groeven wij een diepen, trechtervonnigen valkuil met gladde, steile wanden, zooals men die graaft voor dieren, die men wil vangen. Aan den an deren kant dreven wij een sterken paal in den grond, bonden daar de honden aan vast ei. het avontuur kon beginnen Het verliep geheel overeenkomstig het vastgesteld programma. Jan haalde den sidderenden held, „belaad de" hem met twee zware geweren en een kilo munitie en sleepte dan den ongelukklgen jongen zoolang door de pikzwarte duistenis, door dicht struikwerk en doornhagen heen, dat hij er ontoonbaar moet hebben uitgezien; eindelijk geleidde Jan hem behoedzaam ach ter de bungalow, dicht bij den valkuil. De honden blaften en keften al van blijd schap, toen zij ons bemerkten. „Geweer klaar, daar is de jaguar!" „Och, ik smeek je, Jan, laat me niet al leen „Neenee.vooruit!hierheen Reeds stond Fred vlak bij den paal, waaraan de honden waren vastgebonden. Huilend van vreugde sprong de meute op hem toe, voor zoover de touwen reikten, de blijde dieren lik ten hem de handen, sprongen tegen zijn beenen, hij struikelde, vielen lag met de honden in den kuil te spartelen. En een gebrul.een gebrul in den nacht ontzettend! „Help, help! De jaguar.... help! help! Hij likt mij reeds de handen, hij springt op me., help dan toch!Help!'t Zijn er wel drieviervijfzij verscheuren mij. Ik sterfJanJan Ja. waar was Jan gebleven? Hij was reeds lang naar de veranda gesneld en vertelde er hoe de jacht was afgeloopen. Een donderend gelach steeg op en allen haastten zich naar den valkuil. Jammer, ontzettend jammer was het, dat we geen camera met magnesiumlicht bij de hand hadden, het nemen van een foto zou de moeite waard zijn geweestHet beeld, dat zich aan ons vertoonde, toen wij met brandende lantaarns den valkuil belichtten, zal ik nimmer vergeten.Wij konden niet meer van het lachen Wij bevrijdden Fred eindelijk uit den kuil; eerst langzamerhand kwam hij tot zichzelf Hij moest tenslotte aan onze lachkrampende gezichten wel zien, dat het met den jaguar niet zoo erg gesteld was. Het begon bij hem „min of meer te schemeren", zooals men dat noemt. Sindsdien is hij stil en bescheiden ge worden. Toen hij twee jaren later afscheid van ons nam om naar het vaderland terug te keeren, oetreurden wij dat allen oprecht. Hij was een goede, bruikbare en patente kerel geworden, een vertrouwd kameraad, die zich zelve nog vaak amuseerde met de herinnering aan zijn jaguarjacht en die toen zelf reeds twee tij gers had neergelegd in eenigszins beteekenenden vorm is zelfs heden nog geen sprake. Spr. wijdde nog enkele beschouwingen aan de erfpachtslasten. Daar eenerzij ds de explotatiemogelijkheden mede door overheidsmaatregelen sterk zijn gedrukt en anderzijds de overheid onder het motto „de waardevermeerdering van den grond aan de gemeenschap", het erfpachts stelsel geforceerd heeft ingevoerd, kan en mag de overheid de oogen niet sluiten voor de bestaande moeilijkheden maar rust op haar de moreele plicht om of de wenschelijklieid, het zoo wankel gebleken stelsel van erfpacht te liquideeren, ofwel op andere wijze de erfpachters te hulp te komen bij v. door hun den grond in eigendom te ver- koopen. Tenslotte werd met algemeene stemmen de volgende resolutie aangenomen: „De Nederlandsche Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers over wegende, dat het vraagstuk der vaste lasten ten aanzien van het onroerend goed door de muntcorrectie allerminst is opgelost, draagt het bestuur op, de regeeringen te verzoeken aan het probleem der vaste lasten de noodige aandacht te willen blijven schenken en maat regelen te treffen, waardoor de vaste lasten, zoowel publiekrechtelijke als privaatrechtelijke, zullen worden verlaagd". Ü&dómoJtiie. vanaf f2595.- Een Amerikaan met prima naam Vraagt catalogus en proefrit N. V. Gebr. H. &F. Kimman Wagenweg 8-10 Plein 23-25 Telef. 13850 Telef. 11578 (Adv. Ingez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd, aan de Redactie, Groote Houstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbrekenworden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. 1 RECHTSZAKEN VRAAG: Kan een werkgeefster, indien merÉ ziek is, ontslaan? Zoo ja, op welke vergoeding kan dan nog gerekend worden? (betaling per week, met één week opzegging). ANTWOORD: 1. Ja. 2. Op het loon tot aan het einde der dienst betrekking, aangenomen, dat tijdig is opgezegd en de ziekte niet langer dan 14 dagen heeft ge duurd. VRAAG: Heeft een dagmeisje recht op vacant tie en hoe lang? ANTWOORD: Neen, tenzij overeengekomen. VRAAG: 1. Hoeveel bedraagt het kostgeld bij vacantie voor een dag- en nacht-meisje? 2. Hoeveel idem voor een dagmeisje (met den vollen kost) 3. Hoeveel voor een dagmeisje, dat slechts broodmaaltijden krijgt? ANTWOORD: 1. f 1 per week. 2. 0.75 per dag. 3. 0.50 per dag. RECEPTEN. VRAAG: Hoe kan ik advocaatvlekken uit een blauw gestreept heerencostuum verwijderen? ANTWOORD: Afwrijven met een doekje ge drenkt in perchlooraethyleen. Blijft er een vlek achter dan deze met lauw water afwrijven. DIVERSEN. VRAAG: Wat is de toegangsprijs voor Artis? Is het voor kinderen goedkooper? Betalen in woners van Amsterdam Zaterdags 0.25? ANTWOORD: Toegangsprijs voor Artis is 0.75. Voor kinderen 0.50. Alleen in de zomer- vacantie van de tweede helft van Juli af is het voor inwoners van Amsterdam des Zaterdags 0.25. VRAAG: Als men in het Akademisch Zieken huis te Leiden gratis wordt onderzocht, wie moet dan de foto's betalen, die eventueel genomen worden? Kan men daar onaangediend heengaan? ANTWOORD: 1. De patient. Kosten 2.50 a 5.naar gelang van den aard van het onder zoek. 2. Ja. Maakt u, dat u er 's morgens om 9 uur is en meldt u aan bij den hoofdportier. VRAAG: TIoc krijg ik een toegangskaart voor Duin en Kruidberg? (seizoenkaart) ANTWOORD: In het antwoord dat wij onlangs op de vraag gaven, is een vergissing geslopen; daarom laten wij hieronder het juiste antwoord volgen. Alleen op schriftelijke aanvrage kunnen door den Rentmeester, den heer F. Piekema, Brede- roodscheweg 82. Santpoort-Station, toegangs kaarten tot Duin en Kruidherg worden gegeven aan personen boven de 13 jaar. Deze kaarten zijn uitsluitend „persoonlijk", geldig voor één kalen derjaar en kunnen worden verstrekt aan: a. wan delaars ad 0.50 per kaart; b. wielrijders (ook zij die een rijwiel bij zich hebben) ad 1 per kaart; c, ruiters ad f 10 per kaart. Kaartbezitters kunnen logékaarten krijgen ad 1.50 en 2. r wielrijdenden logé; deze kaart is niet per soonlijk. Kaarten worden eerst toegezonden, na dat op postrekening no. 44294 ten name van den heer F. Piekema het verschuldigde bedrag is ge stort en de schriftelijke aanvrage, nauwkeurig vermeldende naam en adres van den aanvrager (s) vergezeld was van een gefrankeerde en met adrea voorziene enveloppe, ter opzending der kaart(en). Kinderen beneden de 13 jaar worden alleen toe gelaten onder geleide van kaartbezitters, welke elk door ten hoogste twee kinderen mogen wor den vergezeld. Bij hooge uitzondering kan d© rentmeester, indien in zijn woning aanwezig, dag kaarten verstrekken. Zij zijn mede verkrijgbaar bij de controleurs en aan beide ingangen aan de woningen van het personeel. Deze kaarten kos ten 1.voor twee en 2.voor hoogstens vijfl personen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10