Incident op de Amoer. Hoogvliegerij. Het belangrijkste 54e JAARGANG No. 16570 Verschiint dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 1 JULI 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P.W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 022, p. 3 mnd. 0.65, franco p. peet 0.721/». Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTïëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek- Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 6(L— één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor aibonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden- HEDEN 12 PAGINA S. Er is een tooneelstulk van den Franschen auteur Henry Bernstein dat „Bataille d'Amour" heet onder den naam „Liefdes duel" is het indertijd ook in ons land met veel succes gegaan en nu worden we op het onverwachtst aan dezen titel herinnerd door een Japansch-Russisch gevecht op de gewel dige rivier Amoer, die gedeeltelijk de grens vormt tusschen Sovjet-Russisch en Mand- sjoekwo'sch grondgebied. Die grens is overi gens een vrij duistere zaak, er worden dien tengevolge heel wat incidenten op afgewerkt waarvan we ons in Europa volstrekt niets plegen aan te trekken en „liefdesduels" kan men ze moeilijk noemen. Zelfs de liefde der apen kan men aan de verhouding Rusland- Japan niet toedichten. En de lieflijke naam Amoer is wel zeer ontoepasselijk geworden op de rivier, waar nu de Japanners een Russische kanonneerboot in den grond geboord en een tweede zwaar beschadigd hebben. Van zooiets schrikt de wereld op, net als van de Spaan- sche bommen op het slagschip „Deutschland". Maar ook in dit geval zijn „de meening van Londen" en „de meening van Parijs" vrij op timistisch. Men meent dat het wel los zal loo- pen. Er wordt in Rusland (en misschien ook in Japan) geen oorlog gewenscht en dan schijnt het nationale prestige, zooals dat vanouds heet, ineens erg soepel te wezen. Ge lukkig maar. Overigens is de nawerking van het incident normaal: de Japanners zeggen natuurlijk dat de Russen het eerst geschoten hebben en vice-versa, hetgeen opnieuw herin nert aan de dagelijks overal voorkomende disputen tusschen twee straatjongens of twee scheldende buurvrouwen. Niettemin herinnert dit geval ineens weer erg scherp aan het feit, dat een voortdurende spanning bestaat tusschen Sovjet-Rusland en Japan, die beide tot de tanden bewapend zijn en dat zoowel Siberië als de Japansche vazal staat Mandsjoekwo vol versterkingen en troe pen zitten. Er zijn menschen die met zeker jolig cy nisme een Japansch-Russischen oorlog „niet zoo kwaad zouden vinden". Zij hopen namelijk dat Japan, dat een gevaar is voor ons Indië, daarmee verzwakt zou worden en het zou hun evenzeer aangenaam zijn als tezelfdertijd Sovjet-Rusland er van langs kreeg. Dezelfde menschen plegen op andere momenten te ver klaren dat zij „voor den vrede" zijn, hetgeen niet geheel klopt, want als men den vrede voor zijn eigen land en volk wil moet men hem ook anderen toewenschen. Dit is zeer ze ker de Christelijke opvatting. Voor het overige zijn zij nog verstandelijk kortzichtig ook. Want het is gansch niet ondenkbaar dat in een Russisch-Japanschen oorlog de Japanners overwinnaars zouden worden uitsluitend militair bezien, want voor het overige verliest men alleen in een oorlog en dit zou een zeer gevaarlijke situatie teweeg kunnen brengén. De Russen zijn wel enorm zwaar be wapend, maar in vroeger tijden hebben zij ook al zoo vaak een overmacht gehad en er toch van langs gekregen. Dat was o.a. het ge val in het begin van deze eeuw, in den vorigen Russisch-Japanschen oorlog. Er zitten meer gevaren in. Sommige Euro- peesche groote mogendheden zijn, ofschoon Christelijker dan Rusland, daarom nog vol strekt niet vredelievender en het is de vraag wat zij zouden doen als een Russisch-Japan- sche oorlog uitbrak en de kans zich voordeed, de Russen in den rug aan te vallen. Waarmee andere mogendheden weer geen genoegen zou den kunnen nemen, zoodat de kans op een wereldbrand ook in een Russisch-Japansch conflict zit. Verder zou een oorlog tusschen twee groot machten in elk geval een noodlottige uitwer king op het pas-begonnen economische her stel, op de labiele internationale verdragen en ook op de volksgezondheid in andere lan den moeten hebben. Want zoo'n oorlog pleegt zijn epidemieën als gezanten naar het buiten land te sturen, zooals men nu toch zoo lang zamerhand wel eens uit ervaring kon gaan weten. Als het waar is dat Stalin den maarschalk Toechatsjefski eigenlijk om zeep heeft laten brengen omdat deze sabreur met alle geweld oorlog met Japan wilde hij zou zelfs van oordeel zijn geweest, dat men Japan in twee maanden verslaan] kon, hetgeen Stalin als „gevaarlijke en milddadige waanzin" zou heb ben betiteld dan zouden wij onze hoop kunnen vestigen op de blijkbare vredelievend heid van den Russisehen dictator. Een al te hechte basis schijnt :dit evenwel niet. Het valt wat moeilijk, Stalin als „vredesduiven- houder" te zieneven moeilijk als de aan vaarding van de Air oer ais zinnebeeld der liefde. En het wekt een beetje achterdocht dat er telkens weer bericht wordt dat maarschalk Worosjilof zou aftreden en als Volkscommissa ris voor Defensie vervangen door maar schalk Blücher. commandant van de Rus sische legers in het Verre Oosten. Moge het meevallen. Maar de menschen die zoo gaarne gnuiven over de mislukking van de Ontwapeningsconferentie en de zwak te van den Volkenbond moeten hierbij, en ook bij de verschijnselen van het Spaansche conflict, toch af en toe wel eens aan de juist heid van hun eigen gegnuif gaan twijfelen. R. P. Het auto-ongeluk te Wesel. Het stoffelijk overschot van chauffeur Roskam ter aarde besteld. Groote belangstelling. Hedenmorgen werd onder zeer groote belangstelling op het R.K. Kerkhof St Barbara te Haarlem-Noord het stoffelijk overschot ter aarde be steld van den bij het auto-ongeluk te Wesel op zoo noodlottige wijze om het leven gekomen chauffeur, den heer C. Roskam. In de parochiekerk van den H. Johannes de Dooper aan de Amsterdamstraat werden de plechtige uitvaartdiensten verricht door pas toor P. Roovers. Het is een sombere morgen als de stoet zich van de Kerk in beweging stelt om den laat- sten rit van chauffeur Roskam te gaan vol brengen. In de Amsterdamstraat zijn talrijke belangstellenden, de deernis met het zoo zwaar getroffen gezin is dan ook algemeen. Bij de woning van den overledene in de Har- menjansstraat werd aan de baar een krans gehecht namens mevr. Maarschalkvan Goor, mej. C. Maarschalk en dr. Fock de Coppenaal, die op het oogenblik in Duitsch- land vertoeven. De belangstelling op de R.K. Begraafplaats St. Barbara te Haarlem-Noord was bijzonder groot. Honderden belangstellenden waren bij de plechtigheid tegenwoordig. Onder c!e aan wezigen waren onder meer de heer K. C. Honig uit Bloemendaal en de heer J. L. Prins die op verzoek van oud-burgemeester Maarschalk de plechtigheid bijwoonden. Verder mevr. J. C. M. Slingenberg bij wie de heer Roskam vroeger in dienst is geweest en de heer J. de Wolf voorzitter van den Bond van Particuliere Chauffeurs. EDe absoute werd verricht door pastoor P. Roovers. Aan de baar waren nog kransen ge hecht van den heer C. Maarschalk, mevr. Slingenberg en de familie. Een zoon van den overledene dankte voor de ondervonden belangstelling die de familie in deze droeve dagen van vele zijden had mogen ondervinden. Na afloop van de teraardebestelling werden door den heer Honig, die een oud-vriend van den heer C. Maarschalk is, tot de weduwe en familie van den overledene eenige hartelijke woorden van deelneming en troost gesproken. Hiermede was de sobere doch treffende plechtigheid ten einde. DR. H. W. VAN LOON ONDERSCHEIDEN. De Tel. verneemt, uit New-York: De bekende schrijver, dr. Hendrik Willem van Loon, Nederlander van geboorte, heeft bericht ontvangen, dat het de Koningin be haagd heeft hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Auto van Dr. Colijn bijna te water gereden. Maar inzittenden konden auto gemakkelijk verlaten. Minister dr. H. Colijn en de mi nister van defensie, de heer J. J. C. van Dijk, die Woensdagavond te Maassluis den bidstond ter gelegen heid van de samenkomst der Vrije Universiteit hadden bijgewoond, zijn te circa kwart over elf bijna met hun auto in het water gereden. Reeds hing het linkervoorwiel van den wagen boven het Goudsteenwater, doch gelukkig is het ongeluk goed afgeloopen. Onder zeer groote belangstelling hadden de ministers de Geref. Noorderkerk verlaten om zich huiswaarts te begeven en reden via de Goudsteensteeg naar den Goudsteen om zich daarna door het Westland naar Den Haag te begeven. De chauffeur kon door de groote menschenmenigte, welke uit de kerk kwam, het water, waarop de Goudsteensteeg uit komt, niet zien en reed recht door in plaats van rechtsaf te slaan. Op het laatste moment zag hij echter het water en wist door krachtig remmen erger te voorkomen. Dit nam echter niet weg, dat het linkervoorwiel van de auto boven het water hing. Minister Colijn was de eerste, die de auto verliet en hij maande de menigte tot kalmte aan. Ook minister Van Dijk, mevr. Colijn en mevr. Van Dijk verlieten hierop de auto. Met vereende krachten kon het voertuig daar na wederom op den weg worden gebracht. Door het ongeluk waren de remmen vastge- loopen, zoodat het gezelschap per taxi naar Den Haag moest vertrekken. Een vertegenwoordiger van het A.N.P. had nog een onderhoud met den chauffeur Schna- bel, die zooals te begrijpen valt, het gebeurde zeer betreurde. Gedurende de zestien jaar dat hij in dienst is bij dr. Colijn heeft hij nog nim mer een ongeluk gehad. De straten waardoor de auto reed, waren zeer smal en er werd slechts met een snel heid van 4 a 5 K.M. gereden. De opdringende menschenmenigte belem merde het uitzicht echter volkomen. Hoogterecord van vliegtuigen verbeterd. Britsch officier stijgt tot 16.450 voet. Uit Londen, 30 Juni. Het ministerie van luchtvaart deelt mede, dat luitenant Adams met een proefvliegtuig van het type Bristol 138 het wereldhoogterecord voor vliegtuigen verbeterd heeft door te stijgen tot 53.937 voet of 16.450 meter. Het record stond op naam van den Italiaanschen luitenant-kolonel Ma- riopitzi met 51.362 voet. Adams is 135 minu ten in de lucht gebleven. AANSLAG OP DEN BURGEMEESTER VAN ORAN. Gisteravond is een aanslag gepleegd op den burgemeester van Oran, Abbe Lambert, op het oogenblik dat deze het café „Guillaume Teil" verliet. De kunstschilder Ferrando, adjunct-con servator van het museum van Oran. loste een revolverschot op hem en ernstig gewond viel de burgemeester in de armen van twee vrienden, die hem naar het ziekenhuis brach ten. Hier bleek, dat de beide longen waren doorschoten. De geneesheeren vreezen. dat de burgemeester den ochtend niet meer zal halen. De dader is gearresteerd. Evangelische Kerk in Duitschland beperkingen opgelegd Aan minister Kerrl moet financiëele verant woording worden afgelegd. Minister Kerrl heeft naar Reuter uit Ber lijn meldt twee decreten uitgevaardigd, waarbij vrijheid van kiesrecht en de finan- cieele vrijheid van de Evangelische Kerk wordt beperkt. Het decreet inzake de financieele vrijheid van de kerk gelast het instellen van finan cieele departementen, welke verantwoording moeten afleggen aan Kerrl. die bekleed wordt met de volledige autoriteit de financiën van de Evang. Kerk te controleeren en gehoorzaam heid af te dwingen. Het andere decreet verbiedt het gebruik van werken voor verkiezingsdoeleinden en het drukken en verspreiden van verkiezingspam fletten, totdat de datum van de verkiezingen zal zijn vastgesteld. De geestelijken, die deze decreten overtre den zullen worden gestraft met boete of ge vangenisstraf. Ds. Niemoeller heeft verklaard, dat de kerkcollecten een oud voorrecht van de kerk waren. Kort geleden zijn de collectegelden in twee kerken in beslag genomen. Hij voegde hieraan toe. dat Zondag jJ. de collecten tien maal meer opbrachten dan vroeger. INTERNATIONAAL ZOMERFEEST V. I. V. W. Evenals verleden jaar heeft ook thans weer het bestuur van de Vereeniging voor Inter nationale Vriendschap en Wereldvrede plan nen een groot internationaal zomerfeest te organiseeren. Velen zullen zich den vroolij- ken en interessanten avond, waar tal van na tionaliteiten vertegenwoordigd waren en die in „Dreefzicht" te Haarlem gehouden werd, herinneren. En ook dit jaar zal de belang stelling weer groot zijn; daarvoor zijn de tee kenen nu reeds merkbaar. Zóó groot, dat men heeft moeten uitzien naar een grootere gele genheid. Waarschijnlijk zal dit feest gehouden worden omstreeks midden Augustus, en wel in gebouw „Monopole" te Zandvoort. Men heeft midden Augustus uitgekozen, omdat men er dan zeker van is, dat een groot aantal vreemdelingen met vacantie in ons land zal zijn. Tal van bekende kunstenaars hebben hun belangelooze medewerking reeds toegezegd. Onder hen zijn de bekende alt-zangeres, Mevr. Ans Stroink, en het pianistenpaar, Mevr. Nelie de BockVerdel en Piet Halsema, dat meermalen voor de radio is opgetreden. (Het wereldhoogterecord voor vlieg tuigen, staande op naam van den Italiaan Mario Pitzi, is door den Engelschen vlieger Adam met dui zend meter verbeterd tot 16450 Meter.) Een Engelsch vliegenier heeft het gewaagd, Het weer een eindje hoogerop te zoeken, Dan ooit een ander vlieger is geslaagd En hij wist waarlijk een succes te boeken. De menschelijke hoog-moed stijgt ten top. Het is een moed, die eerbied af moet dwingen, De vlieger gaat voortdurend beter op, Steeds verder weg van aardsche strubbelingen. Wel heeft de kleine mensch het hoog gebracht, Thans zestien en een halve kilometer. De overwinning van de zwaartekracht Wordt stoot op stoot en jaar op jaar completer. Maar als de krachttoer eenmaal is verricht. Dan weet de vlieger dankbaar te aanvaarden. Dat zich diezelfde zwaartekracht verplicht Hem weer terug te brengen naar de aarde. De menschheid ziet er geen bezwaren in. Zoo hoog te gaan en mag zich wel beroemen, Op wat men, in den letterlijken zin, Een steeds maar hooger ideaal kan noemen. Maar op de aarde zelf waar ieder leeft En ook de hoogste vliegers wederkeeren. Wordt vruchtloos naar het ideaal gestreefd Van broederschap, hoe allen 't ook begeeren. P. GASUS. Het woord is aan De noodtoestand in het slagers- bedrijf. Slagershond vraagt dringend vermindering van lasten. Het bestuur van de Ned. Slagershond heeft in veriband met den noodtoestand in het slagersbedrijf tot den minister van econo mische zaken het dringend verzoek gericht, het bedrijf voor verderen ondergang te be hoeden, door de lasten, op dit bedrijf druk kende, te verminderen en wel door de tien procent crisisheffing op rund en kalfsvleesch af te schaffen en de crisisheffing op gesmol ten vet te verlagen, gelijk die ook voor de boter is verminderd. Verder dringt het bestuur er bij den mi nister op aan, te willen bevorderen, dat het tekort aan slachtvee, hetwelk zich reeds maanden lang demonstreert, worde besthre- den door de teeltbeperking af te schaffen of olthans de mestvergunningen voor ossen en kalveren belangrijk te verruimen. Het bestuur zal ten zeerste op prijs stellen indien de minister een deputatie uit zijn midden in onderhoud zal willen ontvangen teneinde het verzoek te kunnen toelichten GROOTE BRAND TE BREDA. BREDA, 1 Juli. Heden, Donderdagochtend om zeven uur werd brand ontdekt in de groote achter-magazijnen van de N.V. Nanu- facturenhandel J. C. Raming aan de Lange Brugstraat. De brand nam spoedig zulk een omvang aan, dat het achtegebouw, waarin zich een groote voorraad wollen dekens en andere artikelen bevond, spoedig in lichter laaie stond. Ook de beneden gelegen werkplaats brandde geheel uit. Met de grootste inspanning kon de brand weer verhinderen, dat ook het hoofdgebouw vernield werd. De waterschade is hier echter zeer groot. De oorzaak van den brand ise niet bekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Gibbon Het is prettiger kasteelen in de lucht te bouiven dan op den grond. Teraardebestelling van mevrouw Maarschalk. Voorloopig op de begraafplaats te Wesel. Op de begraafplaats te Wesel is Woensdag middag het stoffelijk overschot van mevr. Maarschalk-van Coppenaal, echtgenoote van den oud-burgemeester van Haarlem, voor- loopig ter aarde besteld. (Na de genezing van den heer Maarschalk, die. de omstandigheden in aanmerking genomen, het thans goed maakt, zal het stoffelijk overschot naar Haar lem worden vervoerd, om daar te worden bij gezet) Bij den rouwdienst in de doodenkapel van het gemeentelijk ziekenhuis, waar het stoffe lijk overschot stond opgebaard en vele kran sen de baar dekten, sprak Pfarrer Tappen- beck naar aanleiding van Lukas 22. vers 42: .Niet mijn wil doch Uw wil geschiede". Spr. wees op de tragische omstandigheid dat mevr. Maarschalk op weg was naar een badplaats, om daar herstel van gezondheid te vinden en stelde de verdiensten van de overledene in het licht, waarna hij woorden van troost sprak tot de nagelaten betrekkingen. Zes auto's volgden de lijkkoets waar Pfarrer Tappenbeck nog eenige gevoelvolle woorden sprak. Een vriend van de familie Maarschalk, de heer K. C. Honig Mzn., uit Overveen. ge waagde van de grooten liefdadigheidszin van mevr. Maarschalk. De heer W. M. Foch van Coppenaal, een neef van de overledene, dankte namens de familie de sprekers en de doktoren en het personeel van het ziekenhuis te Wezel. 28.000 deelnemers bij de Jamboree. Opening door H. M. de Koningin. Het aantal deelnemers aan de Jamboree te Vogelenzang is thans de 28.000 zeer dicht ge naderd. In verband hiermede heeft men de verdere toelating moeten stopzetten daar het niet goed mogelijk was om naast het tiende kamp Woestduin voor verdere uitbrei ding te zorgen. Met vrij groote zekerheid kan aangenomen worden dat H.M. de Koningin de openings plechtigheid op 31 Juli zal verrichten. Zelfs is het niet onmogelijk dat H.M. na dit eer ste bezoek, ook nog een tweede bezoek aan het kamp zal brengen. De belastingen op bezittingen in de doode hand. Opbrengst te Haarlem slechts 60.000 per jaar. Eenige jaren is de belasting op bezittingen in de doode hand door het rijk ingevoerd. Naar wij vernemen is de opbrengst dezer belasting te Haarlem niet meegevallen, daar zij niet meer bedraagt dan ongeveer 60.000 per jaar. BEJAARDE WIELRIJDSTER GEVALLEN. Woensdagavond half zeven wilde een 74- jarige daime op denu hoek AnegangSchag- chelstraat op haar fiets stappen. Doordat zij geen voldoenden gang kon krijgen begon zij te slingeren, waardoor zij in botsing kwam met een wielrijder. Zij viel en brak haar lin kerarm. Door een geneesheer en leden van den Ongevallendienst werd zij behandeld, waarna zij per taxi naar het Sint Elisabeths Gasthuis werd vervoerd. EEN ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND. Een sneltrein reed tengevolge van een verkeerden wisselstand op een stilstaanden trein in. Vier personen kwamen hierbij om het leven en twaalf werden zwaar gewond. De Javasche Bank keert 10'A pet. divi dend uit. 2 Het Franschc parlement aanvaardde de volmachtenwet. 4 De franc los van het goud. 4 De Spaansche Nationalisten verwachten den val van Santander over veertien dagen. 4 Ernstig incident in het Verre Oosten. 4 De Fransch Halstentoonstelling is gisteren door minister Slotemaker de Bruine ge opend. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Incident op de Amoer. 1 Tijdgenooten: Prof. Huizinga. 3 Van onzen Berlijnschen correspondent: Duitschland's aandeel in een nieuwe wereldeconomie. 4 B. K.: „Llovds of London". 6 H. D. Vertelling: „Fred en Jaguar". 6 Rubriek voor Vragen. 6 K. de Jong: Het beiaard concert op de Groote Markt. 7 Sport in 't Kort. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 10

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1