H' Wimbledon voorheen en thans. VRIJ D AG 2 JULI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 7 tan open sc&tagdak in uw automobiel, doch (Ian een staaldakgespoten in de kleur van uw wagen Een genot voor den bestuurder Gegarandeerd tocht-, lek- en rammelvrij N. V. Gèbr. H: &F. Kimman Wagenweg8-10 Plein 23-25 Telef. 13850 Telef. 11578 LAWNTENNIS. De Int. Kampioenschappen van Wimbledon. Mej. Round en mej. Jedrzejowska in den eindstrijd. Uit Londen- Een uitverkocht Wimbledon heeft Donder dag bij prachtig zomerweer wederom enkele verrassingen beleefd. In de haive eindstrijden van het dames enkelspel kwam deze verrassing in den vorm van een nederlaag van de Amerikaansche kampioene mej. Marble tegen de Poolsche speelster mej. Jedrzejowska. Mej. Marble vocht in de eerste set voor de overwinning, maar zij slaagde er niet in, de groote hoogte in haar spel te bereiken als tegen de Deen- sche speelster; met 86 ging de eerste set naar mej. Jedrzejowska en in de tweede set was de Amerikaansche kampioene blijkbaar te ontmoedigd om goed partij te geven.. Dorothy Round, die in den halven eindstrijd de titel verdedigster Helen Jacobs uitscha kelde, deed dit thans met de Fransche kam pioene. mevr. Mathieu, waarbij zij de tweede set zelfs op love won. (Adv. Ingez. Med.) Het Nederlandsche Sportpark, De feestavond in het Stadion. De feestavond ter gelegenheid van het zil veren jubileum van de N.V. Maatschappij tot exploitatie van ..Het Nationale Sportpark" op Zaterdag a.s. zal behalve de sportieve presta ties van bekende Nederlandsche athleten en voetballers nog eenige andere attracties aan het publiek bieden. Na afloop van den sportavond zal de nieuwe Stadionklok, welke boven het score bord is aangebracht, worden onthuld. Deze plechtigheid wordt opgeluisterd door een mas sazang van duizend personen, gerecruteerd uit een zestal bekende Amsterdamsche zang koren, welke onder leiding van Theo van der Bijl eenige speciaal voor dezen avond gedichte en gecomponeerde liederen ten gehoore zullen brengen. Vervolgens zal een vuurwerk worden ont stoken aan de noordzijde van het Stadion, welk gedeelte onbezet zal blijven, opdat men alles goed zal kunnen aanschouwen. Zoodra de laatste vonken gedoofd zijn, zullen de aan wezigen zich naar de naastgelegen terreinen kunnen begeven, waar tot drie uur in den nacht een bal-champêtre zal worden gehouden. De terreinen worden feestelijk versierd. Eenige tenten aan de zijkanten geopend zijn opgeslagen, o.m. een biertent. een cham pagnetent en een danstent, waar twee bands de bezoekers ten dans zullen voeren. Ook is er een poffertjeskraam op het terrein. Voor hen die eenige oogenblikken van de ver moeienissen willen uitrusten, zijn ongeveer vierduizend zitplaatsen aangebracht. Met lampions en fakkels zal men de terrei nen in een tooverachtig licht zetten. RUBBERSTEMPELS NAAMPLATEN Het centre-court van Wimbledon omstreeks het einde der vorige eeuw. Flitsen uit de historie van het tennis-centrum der wereld. Een metamorphose in de kleeding: van tennis met een stijven boord tot tennis in ..shorts". et is deze dagen in de tennis wereld weer alles Wimbledon wat de klok slaat. Een Wim- bledontitelhet hoogste ideaal voor eiken tennisspeler van internationaal formaat. En niet alleen voor den tennisspeler, maar vooral ook voor de tennisspeelster. Indien men vlotte, sportieve figuur tjes als de Britsche Dorothy Round en de Amerikaansche tennis-„Garbo" Miss Marble met haar blonde lokken, in „shorts" die steeds korter worden, over de prachtige grastapijten van de All England Lawn Tennis Croquet Club ziet zweven, kan men zich nau welijks indenken, dat in 1925 op dat zelfde Wimbledon een deelneemster, die den euvelen moed bezat in een japon zonder mouwen op de baan te verschijnen, op tactvolle wijze aan het verstand werd gebracht, dat een der gelijk costuum niet kon worden ge tolereerd.... En wie denkt er thans nog aan het bezadig de croquetspel, wanneer de naam Wimbledon wordt genoemd. En toch was Wimbledon oor spronkelijk het bolwerk der croquetspelers, waar de tennissers nauwelijks werden geduld. De oprichting van een tennis-afdeeling door de All England Croquet Club in 1876 veroor zaakte een complete revolutie onder de leden. Nu, ruim zestig jaar later, is Wimbledon het tenniscentrum van de wereld en is het de heimelijke wensch van ieder en tennisser om met een variant op een bekend gezegde „op het centre-court van Wimbledon te mo gen spelen en dan te sterven In 1877 waren er 22 deelnemers aan de Wim- bledon-kampioenschappen, terwijl hun ver- richtigen door een handjevol toeschouwers werden gadegeslagen. De banen niet in al te beste conditie waren eenige meters lan ger en het net was höoger dan tegenwoordig. De ballen hadden voor de eerste maal een witte cover, doch zij waren nog van massief rubber. De rackets waren peervormig en voor zien van zeer losse snaren. Zes jaar later kre gen de banen hun tegenwoordige afmetingen, doch het oude type racket handhaafde zich nog tot omstreeks 1900. William Renshaw, die tezamen met zijn broer tennis in de tachtiger jaren populair maakte. In de tachtiger jaren begonnen de toeschou wers in grooteren getale naar Wimbledon te stroomen, daartoe aangelokt door de schitte rende prestaties van de gebroeders Renshaw, de sterren uit die dagen, die tusschen 1881 en 1889 de kampioenschappen beheerschten. Zij introduceerden den volley-slag, die aanvan kelijk heel wat beroering verwekte en door enkele sportbladen zelfs als „onwetenschappe lijk en onsportief" werd aangeduid. Het pu bliek dacht er echter anders over en de ge broeders Renshaw waren de eersten, die het publiek ervan overtuigden, dat tennis de moeite waard was om naar te kijken. Toen kwam in het begin der 20e eeuw de tijd van R. F. Doherty en H. L. Doherty, eveneens broeders, die tusschen 1897 en 1906 Wimbledon beheerschten en door him bijzonder spel tennis wereldvermaardheid gaven Damestennis deed zijn intrede niet voor 1884 en het veroverde zijn plaats eerst na veel moeilijkheden. Vooral de onpractische, over tollige kleeding maakte het voor de dames niet gemakkelijk. Het tennisspel bleek de En- gelsche vrouw echter goed te liggen en tot na den oorlog bleef de kampioenstitel in eigen land. De Prins en Prinses van Wales, later Koning George V en Koningin Mary, droegen door hun bezoeken er veel toe bij om Wimbledon populair te maken. De jaarlijksche kampioen schappen werden tot een gebeurtenis, welke de testmatches op Lords en de Ascot-week in belangrijkheid evenaarde. Het jaar 1907 was voor Wimbledon zeer ge denkwaardig; voor de eerste maal werd het kampioenschap niet door een Engelschman gewonnen, doch door een toen nog onbeken den Australiër, Norman Brooks. Dit verwekte veel sensatie, het aantal toeschouwers groeide tot duizenden, en in volgende jaren kwamen steeds meer buitenlanders hun geluk op Wim bledon beproeven. Tennis werd cosmopolitisch en Wimbledon werd het trefpunt van de beste spelers van de geheele wereld. Wijnands v. Rensen 't Medaillehuis Schoterw. 78 o. kazerne tel. 17256 (Adv. ingez. Med.) De gebroeders Doherty, kampioenen van Wimbledon in de jaren 18971906. Tot 1914 nam de belangstelling gestadig toe en na den oorlog werd tennis populairder dan ooit. Duizenden toeschouwers moesten afge wezen worden wegens gebrek aan ruimte en in 1922 werden de nieuwe terreinen geopend met meer banen en ruimere accomodatie voor het publiek. Maar ook het nieuwe Wimbledon is al weer te klein. Urenlang staat men voor de hekken in de rij en steeds moeten duizenden weer teleurgesteld worden. In 1926 vierde de All England Club haar gou den jubileum. Er werd een parade van alle deelnemers gehouden voor den Koning en de Koningin, die bij deze gelegenheid aan alle nog in leven zijnde ex-kampioenen een .her- innerigsmedaille schonken. De Hertog van York (thans Koning George VI) nam deel aan de heeren-doubles en bereikte met zijn partner de halve finale. Engeland behaalde in dit ju bileumjaar slechts één kampioenschap: de damestitel viel ten deel aan Mevrouw Godfree. De metamorphose in de kleeding. Van alle veranderingen in tennis is die in de kleeding der spelers en speelsters wel de grootste. De gebroeders Renshaw en hun tijd- genooten droegen shirts met lange mouwen, die slechts een heel enkelen keer werden opge stroopt, terwijl men zonder een mooie zijden das niet op de baan kon verschijnen. Ook hooge gesteven boorden waren een veertig jaren geleden op Wimbledon zeer gebruikelijk. De shirts met open hals deden hun intrede eerst in het begin van 1900. De kleeding der dames was meer op de mode van die dagen dan op de eischen van het spel gebaseerd. En het staat wel vast. dat door de practischer kleeding van den modernen tijd de stijl van damestennis geheel is gewijzigd en wel ten goede. Niet vóór 1920, toen de korte rok zoo populair werd in het dagelijksche leven, verscheen dit practische kleedingstuk op de tennisbaan. Dank zij de korte rok kon in damestennis het snelheidselement een rol gaan spelen, waardoor het spel aan belangrijkheid won. Ook de wijzigingen in de haardracht verge makkelijkten het-spel voor de dames. Met de japonnen zonder mouwen ging het niet zoo vlot, en de vrouwelijke pioniers, die zich in de jaren 19251926 met bloote armen op de Wimbledon-banen vertoonden, kregen, zooals reeds eerder opgemerkt, van de wed strijd-commissie een beleefde, maar duide lijke wenk. Doch in de daarop volgende jaren verkreeg de mouwlooze japon algemeen bur gerrecht, terwijl de dames langzamerhand ook de kousen door tennissokjes vervingen, ondanks de heftige protesten van de tennis- conservatieven tegen deze „onbetamelijke" dracht. In de jaren 1933'34 werden de „shorts" voor dames uit Amerika naar Wimbledon over gebracht en deden in Engeland heel wat stof opwaaien. De kranten wijdden er heele ko lommen aan en de„ingezonden stukken- WANDELSPORT. patrimonium-marsch. Het bestuur van Patrimonium Wandelclub „Vlug en Vaardig" te Amsterdam, verzoekt ons mede te deelen dat zij Zaterdag 17 Juli a.s. een Patrimonium-marsch organi seert over 25 en 35 K.M. Daar deze marsch de laatste training is voor de „Vierdaagscne" zal hij een bijzonder karakter dragen. Er is n.l. gezorgd voor zeer fraaie plaquettes, groepsprijzen en waarde volle extraprijzen voor burger- en militaire groepen. De deelnemers zullen getracteerd worden op chocolade en bananen. De deelneming staat open voor personen voor personen van 14 jaar af. De start heeft plaats bij het gebouw „Marcanti", Jan van Galenstraat Amsterdam-West, des middags te resp. 2.30 en 3.30 uur. Inlichtingen verstrekt de hoofdleider, E. J. Roelofsen, Griftstraat 22 Amsterdam-Zuid. Het Bestuur van P. W. C. „Vlug en Vaardig" verzoekt ons mede te deelen, dat het op Za terdag 17 Juli as. de „le Patrimonium- marsch" organiseert over 25 en 35 K.M. Daar deze marsch de laatste training is voor de alom bekende „Vierdaagsche" zal hij een bijzonder karakter dragen. Er is n.l. ge zorgd voor zeer fraaie plaquettes, groepsprij zen en waardevolle extra-prijzen voor bur ger- en militaire groepen. De deelneming staat op envoor personen van 14 jaar af en de start heeft plaats vanaf Gebouw „Marcanti", Jan van Galenstraat 10, Amsterdam West, 's middags te resp. 2.30 en 3.30 uur. Alle inlichtingen verstrekt gaarne de Hoofd leider E. J. Roelofsen, Griftstraat 22, Amster dam Zuid, waar men zich tevens tot deelne ming kan opgeven tegen betaling van f 0.75 (35 K.M.) f 0.60 (25 K.M.) en zonder beloo ning a f 0.25. KAATSEN. WEDSTRIJD VAN „FRISIA". A.s. Zondagmorgen half tien houdt de kaatsclub „Frisia" voor haar leden een wed strijd op het gemeentelijk Sportterrein aan de Kleverlaan. Prijzen zijn luxe voorwer pen. HONKBAL. het programma. Door verschillende omstandigheden is het programma deze week zeer schraal. Aller eerst doordat Zaterdagmiddag te Amster dam de wedstrijd Amsterdam—Haarlem wordt gespeeld en het niet goed mogelijk is die zelfde spelers Zondag weer een wedstrijd te doen spelen. Ten tweede doordat Zondag zoowel in Utrecht als in Eindhoven een demonstratie gegeven moet worden. In Utrecht gebeurt dit door E.D.O. en Haarlem op het terrein van D.O.S. en in Eindhoven door Ajax en Blauw Wit op het terrein van P.S.V. Het programma vermeldt dus: Buiten de Competitie: Zaterdag: Stedenwedstrijd Amsterdam Harlem. Terrein van Ajax. Aanvang 3 uur. Eerste klasse: Zondag: HJI.C. I-V.V.GA. I. Derde klasse: Zaterdag: E.D.O. V-^Schoten H. Zondag: TüB. I—H.H.C. III. Schoten I—E.D.O. IV. R.C.H. n—R.CjH. IV Haarlem mSwastika. Juniores. Zaterdag: KinheimE.D.O. SwastikaSchoten a. wijziging in het haarlemsch negental. Doordat ook Van den Born verhinderd is te spelen moet nogmaals een wijziging van het negental plaats hebben. Nu zal Veenhof (Haarlem) de plaats van werper innemen. Aan de reserves is toegevoegd De Mon (Haarlem). competitiestand 3e kl. haarlem. Afdeeling A. gesp. gew. verl. pnt. E.D.O. IV 4 3 16 Schoten I 4 3 16 R.C.H. H 3 2 14 H.H.C. ni 5 2 3 4 T.H.B. I 3 12 2 R.C.H. IV 3 0 3 0 Afdeeling B: gespr. gew. verl. pnt. Schoten n 6 6 0 12 E.D.O. m 5 3 2 6 R.C.H. in 5 3 2 6 Swastika 5 2 3 4 Haarlem III 4 13 2 T.H.B. n 5 0 5 0 Aan deze afdeeling is alsnog toegevoegd E. D. O. V, welk negental echter nog geen wedstrijden gespeeld heeft. Henkei. In den eindstrijd zal het dus een Europee- sche strijd op het kampioenschap worden tusschen mej. Jedrzejowska en mej. Round. In het damesdubbelspel kwam de tweede verrassing. De titelverdedigsters, mej. James en mej. Stammers, werden door haar landge- nooten mevr. King en mevr. Pitman uitge schakeld, zij het ook na zwaren strijd in de tweede set. De eerste was al heel gemakkelijk en snel met 61 gewonnen. In het gemengd .dubbelspel won de Poolsch Amerikaansche combinatie mej. Jedrzejowska en Mako eerst van het Engelsche paar mej. Lumb en Tinkler, i Zij plaatsten zich hierdoor in de halve eindstrijden en kwamen hierin uit tegen het Amerikaansche dubbel mej. Marble en Budge. Het laatste paar sloeg zich meteen in den eindstrijd door een fraaie 63, 62-zege. In het heerendubbelspel werden eveneens de paren voor de halve eindstrijden bekend. Budge en Mako hadden het niet zoo erg ge makkelijk tegen de Australische spelers Sproule en Bromwich, Von Cramm en Henkei moesten tegen de Engelschen Hare en Wilde alle krachten ge ven. Alleen door het uitstekende spel van Henkei werd een nederlaag voorkomen. De titelverdedigers Hughes en Tuckey won nen gemakkelijk van de Japanners Yama- gishi en Nakano. In de halve eindstrijden ko men Hughes en Tuckey (Engeland). Menzel en Hecht (Tsjecho-Slowakije), Budge en Mako (Vereenigde Staten) en Henkei en Von Cramm (Duitschland),. De uitslagen luidden Damesenkelspel. Halve eindstrijden: Mej. Jedrzejowska (Polen) si. mej. Marble (Ver. Staten), 86, 62, mej. Round (En geland) sl. mevr. Mathieu (Frankrijk) 64, 6—0. Heeren dubbelspel: Budge en Mako (Ver. Staten) slaan Brom wich en Sproule (Australië) 62, 75. 68, 6—2. Von Cramm en Henkei (Duitschland) slaan Hare en Wilde (Engeland) 64, 46, 64, 7—5. Hughes en Tuckey (Engeland) slaan Na kano en Yamagishi (Japan) 62, 62. 62. Damesdubbelspel Mevr. King en mevr. Pitman (Engeland) slaan mej. James en mej. Stammers (En geland) 6—1, 7—5. Mevr. Andrus en mevr. Henrotin (Ver. Sta tenFrankrijk) slaan mej. Mac Ostrich en mej. Saunders (Engeland) 62, 75. Mej. Dearman en mej. Ingram (Engeland) sl. mej. Heeley en mej. Round (Engeland) 9—7, 7—5. Gemengd dubbelspel: Mej. Jedrzejowska en Mako (PolenVer. Staten) slaan mej. Lumb en Tinkler (En geland) 6—1, 6—2. Mej. Dearman (Engeland) en Prenn slaan mej. Nuthall en Yamagishi (EngelandJa pan), 62, 97. Mej. Marble en Budge (Vereenigde Sta ten) sl. mej. Jedrzejowska en Mako (Polen- Ver. Staten) 6—3 6—2. HANDBAL. finale adspirantentournooi. Te Zaandam zal Zondag a.s. de finale van het Adspiranten-tournooi plaats hebben tus schen Concordia (Haarlem) en Achilles (Zaandam.) Het vertrek der Concordia-adspi- ranten onder leiding zal plaats hebben des morgens half negen van hét Soendaplein. aalsmeer—haarlem. De voor a.s. Zaterdagavond vastgestelde wedstrijd AalsmeerHaarlem gaat wegens het niet deelnemen der Lijnden-spelers niet door. Binnenkort zal waarschijnlijk een Haarlemsch elftal samengesteld uit Rapiditas- en Concor dia spelers tegen een Aalsmeersch elftal uit komen. uitstapje van rapiditas. Het jaarlijksche zomeruitstapje van Rapidi tas zal a s. Zondag plaats hebben naar Noord wij kerhout. Het vertrek is bepaald op half negen van de Groote Markt dames-athletiekfeest te amsterdam Zondag 11 Juli zal dit feest op de sintel- baan op het Olympiaplein te Amsterdam plaats hebben. Het programma, waaraan door alle dames leden van K.N.A.U. in het district Noord-Hol land kan worden deelgenomen, zal bestaan uit de volgende nummers: 100 M harloopen, vèr- springen m.a., hoogspringen m.a., kogelstoo- ten, speerwerpen, discuswerpen, 80 M. horden, 4 X 100 M. estafette en 80 M. meisjes. Om ook de dames uit onze provincie, die nog geen lid van de K.NA.U. zijn, in de gelegenheid te stellen aan een specifieken dameswedstrijd deel te nemen, worden de volgende nummers toegevoegd: 80 m. hardloopen, vèr- en hoog springen m.a. open, voor alle, niet K.N.A.U.- leden in het district. Inschrijvingen kunnen tot Vrijdag 2 Juli worden gezonden aan den heer Ch. J. A. Dijk- mans, Koninginneweg 269, Amsterdam Z. SCHAKEN. het tournooi te kemeri. Uit Kemeri: De belangrijkste partij uit de twaalfde ronde, die tusschen Flohr en Reshevski, eindigde in remise, zoodat de Ame rikaan zijn voorsprong van 1 y2 punt behouden heeft. De uitslagen waren: RellstabFine afge broken, Berg—Hasenfuss afgebroken, Apsche- nek—Petrov afgebroken, Steiner—Keres afge broken, Aljechin—Boeoek afgebroken, Mike- nasStahlberg afgebroken, LandauOsols 10, FeiginTartakower y2Vz, FlohrRes hevski V2—V2. De stand luidt: 1. Reshevski 10 punten, 2. Flohr 8'/2 punt. 3. Petrov 8 punten 4. Alje chin 7>/2 punt*), 5. en 6. Keres en Steiner 7 punten*), 7. Tartakower 7 punten, 8. Apsche- nek 6V2 punt*), 9. en 10. Fine en Stahlberg 6 punten*), 11. Mikenas 5y2 punt*), 12. 13. en 14. Rellstab, Boeoek en Berg 4 punten»), 15. Landau 3'/2 punt. 16. en 17. Osols en Feigin 3 punten, 18. Hasenfuss iy2 punt*). Plus een afgebroken partij. DAMMEN. De partij met levende stukken. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, zal ter gelegenheid van het dertig-jarig bestaaan der Haarlemsche Damclub op Zondag 4 Juli a.s. op het R.C.H.-terrein een dampartij met levende stukken worden gespeeld tusschen den Haarlemschen meester P. J. van Dartelen en den oud-kampioen van Haarlem J. B. Sluijter Jr. Als „levende schijven" zullen fungeeren dames- en heeren-leden der Gymnastiekver- eeniging „Turnlust" te Haarlem. Deze ver- eeniging zal met niet minder dan 180 turnsters en turners het feest opluisteren. De partij met „levende stukken" zal op ori- gineele wijze worden geopend; aan deze ope ning zullen alle turnsters en turners mede werken. Na afloop van de partij en in de pauze van den voetbalwedstrijd zullen turnoefeningen worden gehouden aan toestellen en rhythmi- sche dansen worden uitgevoerd. Ook zal nog een hulde worden gebracht aan den wereldkampioen Maurice Raichen- bach. Er zal een voetbalwedstrijd worden gespeeld tusschen elftallen damspelers, samengesteld uit voetballende leden der Haarlemsche Dam club en Damvereeniging „Gezellig Samenzijn" (Amsterdam). Het elftal der Haarlemsche Damclub werd als volgt samengesteld: C. Bouwens, J. H. MeureJ. J. Aling, A. M. Reedijk, Joh. Fabel, P. j. van Dartelen, G. de la Rie, J. Boterbloem, G. Bakker, J. H- Spoor, J. v. d. Spruijt. In dit elftal speelt op de rechtsbinnen-plaats de Nederlandsche kampioen gewichtheffen J Boterbloem. Het Duitsche dubbel Von Cramm (links) en ATHLETIEK. TENNIS. schrijvers" voegden er het hunne aan toe. Maar de sportieve vrouwen stoorden er zich niet aan en thans zijn „shorts" en de korte rok-broek- jes op de tennisbaan algemeen gebruikelijk. Slechts enkele der bekende figuren hebben zich steeds aan den gewonen, langeren tennis- rok gehouden, oa. Mevrouw Helen Wills Moody en Mevrouw Mathieu. Bij de heeren heeft het korte broekje niet zoo'n succes gehad. De meesten hunner von den het bij nader inzien toch maaar verstan diger hun leelijke beenen en knokige knieën onder de elegante witte broek te verschuilen. Austin, de pionier der heeren-„shorts", is dit kleedingstuk echter trouw gebleven, terwijl ook de „coming man" der Amerikanen, de rood harige Californiër Budge, zich af en toe in een soort gestreept zwembroekje op het centre- court vertoont. Hoeden zijn vrijwel van de tennisbaan ver dwenen. Borotra draagt echter nog altijd zijn beroemde Baskische petje en de origineele Amerikaansche Miss Marble tracht een witte jockey-pet ingang te doen vinden. De rest vol staat met een zonneklep. terwijl sommige dames hun lokken met de klassieke bandeau bijeen probeeren te houden. Met de verandering van de kleeding is de snelheid van tennis toegenomen. De Ren- shaws en de Doherty's, groote spelers in hun tijd, zouden tegen de kampioenen van heden weinig kans hebben. Sport en kleeding gaan hand in hand. Zal de evolutie zich nog verder voltrekken? (Copyright Syndications Press Service Haarlem's Dagblad.)

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11