Chauvinisme. Waterwas VACANTIE! Brand in de Ravesteeg. Het belangrijkste 54e 'JAARGANG No. 16571 Verschijnt ctao*ëïiil:s. Feïïalve öp Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 2 JULI 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.72Vs. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 13054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTIëN 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.16. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid f 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.- één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30enkelbreuk 15.polsbreuk 15. Nog afzonderlijke verzekering voor aJbonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. alle leden ^wijsvinger 60. HEDEN: 14 PAGINA'S. De Amsterdamsohe Rechtbank heeft eeni- gen tijd geleden een melkboer, die middenvoor had gespeeld voor Amstel Boys in een voet balwedstrijd tegen D.T.S.S. (Duivendrecht) tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld omdat hij, na den bal kwijtgeraakt te zijn aan een Duivendrechtschen back, diens linkerkuit besprongen had. Gevolg: het kuitbeen brak. Gisteren heeft de procureur-generaal bij het Hof bevestiging van het vonnis geëischt na een langdurige behandeling van de zaak in hooger beroep. Er werden namelijk vijftien voetballievende of voetballende getuigen van de beide vereenigingen gehoord en ik lees in de Tel. dat zij elkaar „clubsgewijze tegenspra ken". Maar de scheidsrechter verscheen ook als getuige en die bleek de meening te deelen van de D.T.S.S.'ers. De melkboer was ook dooi den Amsterdamschen Volksvoetbalbond ge schorst, waarop de procureur-generaal in zijn requisitoir de aandacht vestigde. Dit geval bewijst weer eens treffend de vat baarheid van den mensch voor chauvinisme. Als hij in nationalen zin chauvinist is pleegt men hem dat in deze wereld ten goede te re kenen. Althans in zijn eigen land. Is hij het in provincialen zin, als fanatiek Limburger of Fries bijvoorbeeld, dan loven hem daarvoor zijn mede-Limburgers of mede-Friezen. Wordt hij door locaal-patriotisme meegesleept, een chauvjnistisch Amsterdammer of Zwammer- dammer, dan zullen Amsterdam of Zwam- merdam dit waardeeren. Maar het blijft bij deze dingen geenszins en uit de behandeling van de bewuste zaak tegen den aanvalsleider der Amstel Boys blijkt opnieuw dat het men- schelijk chauvinisme al even fel tot uiting komt als de belangen van een zooveelste- klasse-voetbalelub, spelend in de competitie van den Amsterdamschen Volksvoetbalbond, op het spel staan. Want het moet u evenals mij treffen dat de getuigen elkaar clubsgewijs tegenspraken. Het zou toch wel erg toevallig moeten zijn als nu net de D.T.S.S.'ers den boozen opzet van den melkboer wèl geconstateerd hadden en de Amstel Boys daarentegen daar niets van had den kunnen waarnemen. Maar, nietwaar, zij werden toch allen onder eede gehooi-d. Gaat het chauvinisme voor Amstel Boys of voor D.T.S.S. dan zoover dat het desnoods meineed pleegt? Neen, dat lijkt wat te sterk. Maar wèl zoover dat het dei*mate verblindt, dat des getuigen waarnemingsvermogen een bril opzet in hetzij de Duivendrechtsche club kleuren. hetzij die der Boys van den Amstel. Natuurlijk belemmert dit de taak van den rechter Gelukkig is er de scheidsrechter nog, van wien men hopen mag en moet dat hij door de verhevenheid van de hem opgelegde taak evenzeer een rechtsprekende en door het machtig vertrouwen, dat de Amster- damsche Volksvoetbalbond in zijn persoon heeft gesteld, in staat zal zijn de waarheid en niets dan de waarheid te spreken,. Kleur loos moet zijn brill zijn geweest, afwezig zijn liefde of haat, zoowel jegens Duivendrecht als de Boys, strikt onpartijdig zijn rapport over de wandaad des melkboers. Maar ik vrees dat men dit in Amstel boyish- kringen niet erkent, ook nu nog niet en dat de scheidsrechter de volgende maal, als hij aan geschreven wordt om een wedstrijd van de Boys te leiden, voor de eer zal bedanken en de Boys hunnerzijds om een anderen arbiter zul len vragen. Dit alles bedenkende komt men tot de slot som, dat het bewonderenswaardig, ja schier ongeloofelij k mag heet endat de Volkenbond en daarmee verband houdende internationale instanties toch inderdaad successen hebben gehoekt en meermalen een wereldramp voor komen hoewel de internationale spelregels, in tegenstelling met die van het voetbalspel en van de Nederlandsche rechtspleging, niet eens vaststaan. En dat wij niet moeten lachen of schamper doen over de mislukkingen, als we in ons eigen land, ergens in het dorpje Duivendrecht, nog niet eens kunnen waarborgen dat een voetbalpartijtje goed verloopt R. P. NIEUW WERELDRECORD ZWEEFVLIEGEN VOOR DAMES. KONINGSBERGEN, 2 Juli (D.N.B.-A.N.P.) De studente Inge Wetzel heeft een nieuw wereldrecord voor vrouwen gevestigd in het zweefvliegen. Zij is achttien uur in de lucht gebleven, waarmede zij het voor eenige dagen behaalde wereldrecord van Eva Schmidt uit Silezië, dat veertien uur bedroeg, aanzienlijk heeft overtroffen. JONGETJE TE WATER. Donderdagmiddag vier uur is een onbe kend gebleven jongetje door een nog niet opgehelderde oorzaak in het water van de Westergracht gevallen. Dit werd gelukkig op gemerkt door den 26-jarigen chauffeur B. Cliteur te Heemstede, die gekleed te water sprong en het kind op het droge bracht. Een wielrijder, wiens naam niet bekend is, heeft het jongetje, dat oogenschijnlijk geen letsel had gekregen, meeegenomen. (Te Parijs is de prijs van het water met 30% verhoogd.) Het water van de stad Parijs Is per 1 Juli kostbaarder geworden, En deze stijging van den prijs Is er nog een van niet geringe orde.. De brave burger van die stad Zal zich voortaan dus wel in weelde baden, Hoe graag hij anders dit ook had, In dezen vorm doet het hem waterschade. Al mocht hij waterzuchtig zijn Hij zal nu wel gedwongen zijn intusschen, Wat water te doen in zijn wijn, Om zoo het ergste watervuur te blusschen. Hij veelt zich niet meer waterkraan, Misschien zal hij zich voortaan minder wasschen, Zijn waterstaat zal lager staan. Hij' moet wel nolens volens waterpassen. Hij krijgt het op zijn waterbrood En durft straks nauwelijks meer watertanden, De burger raakt in watersnood AI zal hij zich niet aan koud water branden. Het eenig voordeel dat hij krijgt, Komt hoogstens, als het nog eens staat te T-. i x vreezen. Dat t water tot de lippen stijgt, Zal het tenminste kostbaar water wezen. P. GASUS. Niet alleen voor de kleinen, maar ook voor Uw grootere kinderen, tot lengte 75. 'T KLEUTERHUIS, Gen. Cronjésïr. 116 - Telef. 16527 Blazers Uurken Pakjes Broeken Blouses Hoeden enz. (Adv. Ingez. Med.) Inschrijvingen voor de M. T. S. Meer aanvragen dan plaatsen. Naar wij vernemen is het aantal opgaven van leerlingen voor de M. T. S. dit jaar bij zonder groot. Reeds thans zijn meer dan 300 opgaven binnengekomen, terwijl er slechts 150 plaatsen beschikbaar zijn. Een vergelij kend examen zal dus moeten beslissen, wie als leerlingen tot het eerste jaar zullen worden toegelaten. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. Rijkskweekschool voor onderwijzers (essen) te Haarlem. Geëxamineerd 7 vr. candidaten. Geslaagd de dames: A. G. van Brederode, Haarlem, C. R. ten Dam, Haarlem; M. Doom, Haarlem; A. B. eiffers, Bentveld; M. J. Geus, Heemstede; B. Hendrikse, Haarlem; M. de Lange, Haar lem. Woning- en gezinstelling. EXAMEN HANDENARBEID. Rijkskweekschool voor onderwijzers (essen) te Haarlem. Geëamineerd 14 vrl. candidaten. Geslaagd de dames: A. R. Heyting Heemstede, A. M. Keyzer Heemstede; M. D. Oostindie. Velsen-N.; J. Slebe, Heemstede; F. M. van Slogteren, Heem stede; C. Teunisse Haarlem; B. W. Weide, Haarlem; C. A. Willemse, Heemstde; C. E. Wringer, Velsen; J. Wringer Velsen; M. P. S. van Wijk, Heemstede; V. Weidema, Haar lem. Begint 5 Juli. B. en W. van Haarlem deelen mede, dat den 5en Juli e.k. een begin zal worden gemaakt met het houden van een woning- en gezins telling in de Gemeente. Zij verzoeken den ingezetenen in het belang der Volkshuisves ting, door beantwoording van de vragen, voorkomende op de in het bezit van de tellers zijnde telbriefjes, mede te willen werken tot een spoedigen en goeden afloop dier telling De tellers zullen in het bezit zijn van een door B. en W. onderteekende legitimatiekaart, die op verlangen van de ingezetenen moet worden getoond. De taxis te Haarlem. Tarieven blijven vermoedelijk onveranderd. De inwerkingtreding van de nieuwe rijks- voorwaarden voor het taxibedrijf, die eerst op 1 Juli zou zijn, is nu uitgesteld tot 1 September. Vermoedelijk zullen de tarieven van de taxi's te Haarlem bij de nieuwe regeling die dan voor onze stad zal worden vastgesteld onveranderd blijven. De huur-auto's die uit de garages rijden, zullen dan dezelfde tarieven moeten berekenen als die voor de taxi's door het gemeentebestuur vastgesteld worden. Nu waren de garagehouders vrij in het bepalen van hun prijzen. Toen de vaststelling der arbeidsvoorwaar den die na 1 September voor het autobedrijf te Haarlem zullen gelden, worden nog on derhandelingen gevoerd met de organisaties van werkgevers en werknemers. KIND TE WATER. Op de De Ruyterkade te Amsterdam is Don derdagmiddag een jongen van vijf jaar, spe lend te water geraakt. Het kind is door voor bijgangers op het droge gebracht, doch had toen reeds zooveel water binnengekregen, dat hij in bewuseloozen toestand in het Binnen gasthuis moest worden opgenomen. BRANDJE OP EEN TANKSCHIP. Op het Noorsche tankschip „Toshammer" liggende, in dok 2 van de Nederlandsche Dokmaatschappij, is Donderdagavond een vonk van een laschapparaat in eenige hout spaanders terecht gekomen. Het vuurtje, dat daardoor ontstond, is door personeel met eigen materiaal gebluscht. De brandweer, die uitge rukt is, behoefde geen dienst te doen. Het incident op de Amoer. Het Japansche standpunt. TOKIO, 2 Juli. (D. N. B.) In het ministe rie van Buitenlandsche Zaken werd ver klaard, dat Japan's standpunt ten aanzien van het incident op de Amoer ongewijzigd is. Het blijft staan op onmiddellijke ontruiming van de eilanden. Deze ontruiming dient on voorwaardelijk te geschieden, d. w. z. niet op voorwaarde dat tegelijkertijd de Japansche troepen van den tegenoverliggenden Amoer- oever worden teruggetrokken. Het ministerie kan geen toezegging doen dat het Japansche leger niet de eilanden zal bezetten, nadat deze door de Sovjettroepen ontruimd zijn. ^calroentjes in Haarlem's Dagblad en succes, dat is één begrip. Daarom worden er jaarlijks tienduizen den ter plaatsing opgegeven. In 1936, om het laatste jaar te nemen 45303. Tuberculose te Haarlem. Een sterke toeneming' van het aantal nieuwe gevallen. Wij hebben er al eens de aandacht op ge vestigd, dat in de laatste jaren het aantal sterfgevallen aan tuberculose vrij belangrijk verminderd is. Dit verschijnsel deed zich zoo wel te Haarlem als in ons geheele land voor. Het zou evenwel absoluut onjuist zijn om daaruit de conclusie te trekken, dat de waak zaamheid op het gebied der tuberculosebe strijding verzwakt kan worden. Integendeel. Het is namelijk gebleken, dat te Haarlem in den laatsten tijd het aantal nieuwe gevallen van tuber culose sterk is toegenomen. Aan "net Consultatiebureau der Haarlem- sche Vereeniging tot bestrijding der tubercu lose werden nieuw ingeschreven voor onder zoek de volgende personen: 1935 1936 1937 Januari 56 72 61 Februari 55 60 91 Maart 59 68 97 April 48 72 113 Mei 78 54 99 Juni 52 59 82 Totaal 348 385 543 Daaruit blijkt dus dat het aantal over het eerste half jaar van 1937 543 is geweest, dus 195 meer dan over 1935. Een toeneming dus van 56 pet. De toeneming kan voor een deel een gevolg zijn van de omstandigheid dat het Consulta tiebureau steeds meer bekendheid verkrijgt en de doctoren steeds meer medewerking ver- leenen om ook verdachte gevallen ter onder zoek naar het bureau te zenden, maar ook zullen de minder gunstige tijdsomstandig heden, die den voedingstoestand in verschil lende gezinnen hebben verslechterd, daarop hun invloed hebben doen gelden. Ongetwij feld zou het aanbeveling verdienen een ern stig onderzoek in te stellen naar de verschil lende oorzaken van de toeneming van het aantal tuberculose-patiënten. Het is reeds geblekendat de toeneming alle leeftijden in vrijwel dezelfde mate omvat. Onder de 543 personen die zich in de eerste 6 maanden van 1937 voor het eerst op het Consultatiebureau lieten onderzoeken zijn in verhouding even veel (ook niet meer) kinderen als onder de 348 personen die in de eerste twee kwartalen van 1935 werden onderzocht. Op dit oogenblik staan alleen te Haarlem 2273 personen, verdeeld over 1202 gezinnen onder geregeld toe zicht van den geneesheer-directeur van het Consultatiebureau te Haar lem. Gelukkig zijn dit niet allen lijders aan tu berculose. Het aantal positieve gevallen be paalt zich tot een kleine 900. De overige zijn twijfelgevallen en personen die onder controle gehouden moeten worden. De Haarlemsche Vereeniging is tot heden in staat om op het gebied der tuberculosebe strijding te doen wat noodig is. Dit dankt zij aan de subsidies van de gemeente en de pro vincie en ook aan den steun van particulieren. Maar wil het zoo blijven, dan mag de steun van particulieren niet verminderen. Bij de toenemende bemoeiïngen is zelfs verhooging daarvan dringend noodig. Daarom is het te be treuren, dat door de tijdsomstandigheden ge dwongen verschillende contribuanten in de laatste jaren hun bijdragen hebben stopgezet. Er zal binnenkort een krachtige actie worden ingezet om het aantal vaste contribuanten weer op te voeren. 10-jarig bestaan van het „Brederodeduin" Op 1 October zal het 10 jaar geleden zijn, dat de stichtingen van de vereenigingen op het Brederodeduin geopend werden. In den strijd tegen de tuberculose hebben die uitstekende diensten bewezen. Het bestuur der Vereeniging heeft van de regeering toestemming gekregen dit jaar weel een groote verloting te houden. Dit zal nu een Jubileumsverloting worden. Enkele dagen na den jubileumsdag zal de trekking gehouden worden. Vorige jaren waren er 500 prijzen bij de verloting, maar nu zullen er 200 extra prij- zijn aan toegevoegd worden. Het bestuur ver trouwt, dat de burgerij, lettende op het mooie doel van deze verloting geld te krijgen om den zoo noodzakelijken strijd tegen de tuber culose krachtig te kunnen voortzetten weer haar volle medewerking zal verleenen. De 200 extra prijzen bestaan uit zilveren theelepels die een herinnering zullen vormen aan het jubilé van het Brederodeduin. Om meer vaste contribuanten te verkrijgen is het voornemen aan elk die een lid van f 2.50 per jaar aanbrengt, of twee leden van f 1 per jaar, kosteloos een lot te geven. Een lot dat kans geeft op een automobiel of een van de overige 699 prijzen. Het jubilé van „Brederodeduin" zal overigens slechts op bescheiden wijze in de inrichting zelf herdacht worden. De plannen daarvoor zijn nog niet vastgesteld. HET WERELDRECORD HOOGVLIEGEN VERBETERD. De Engelsche vlieger, luitenant Adams, slaagde er in met zijn toestel een hoogte van 16450 M. te bereiken. Hij verbeterde door deze phenomenale prestatie het oude record dat. op naam stond van den Italiaan Marco Pezzi met 785 M. SCHIETPARTIJ IN BELFAST. LONDEN, 2 Juli (D. N. B.). In Belfast, de hoofdstad van Noord-Ierland, is vannacht een schietpartij ontstaan, welke waarschijnlijk een politieken achtergrond heeft. Op den hoek van een straat werden plotseling tien schoten gelost op een groep menschen, waardoor een man gewond werd. Tevens werd een bom ge worpen, welke echter niet ontplofte. Terstond werd een groote politiemacht op de been ge bracht om onlusten te voorkomen. Het woord is aan Mendelssohn Het wezen van het schoone is eenheid in verscheidenheid. Veel rook maar weinig vuur. Hedenmiddag omstreeks een uur ontdekten omwonenden, dat in een groepje onbewoon baar verklaarde huizen in de Ravesteeg, brand was ontstaan. Dikke rookwolken kringelden uit de gaten in het dak, en de openingen in de muren, die eens ramen en deuren waren geweest. Toen de brandweer arriveerde, stond het smalle steeegje naast het Teyler's Hofje vol dikke grauwe rook, die het ergste deed ver moeden. Gelukkig bleken de reeds lang door de be woners verlaten woningen niet veel meer te bevatten dan een uitgezochte collectie afval, die op een vuilnisbelt volstrekt geen slecht fi guur gemaakt zou hebben, doch het vuur weinig voedsel bood. Met enkele stralen op de waterleiding bond de brandweer den strijd tegen de rookende en smeulende balken en dakspanten aan, en het liet zich aanzien, dat deze strijd, zooals vrijwel steeds, ten voordeele van de brandweer beslecht zal worden. Omtrent de oorzaak van den brand kon ons nog niets worden medegedeeld, doch het vermoeden ligt voor de hand, dat een onna denkende voorbijganger een brandende siga ret of sigaar naar binnen heeft geworpen, dan wel dat de jeugd dit brandje op haar geweten heeft. Jacues Doriot eere-burgemeester vail St. Denis. Communisten bctoogen tegen besluit van den Gemeenteraad. PARIJS. 2 Juli (Reuter) De gemeente raad van St.-Denis heeft Jacques Doriot, den vroegeren burgemeester der stad, thans lei der van de uiterst rechtsgezinde Fransche volkspartij, die door de regeering Blum tot aftreden werd genoopt en bij de herverkie zing verslagen werd, benoemd tot eereburge meester der stad. De raad nam dit besluit, nadat Marcel Marschall met 28 stemmen tot nieuwen burgervader was gekozen. De zeven leden der minderheidspartij in den raad onthielden zich van stemmen. Na de gemeenteraadszitting hield een groep van 300 communisten, onder wie Doriot eens een leidende rol speelde, een betooging tegen den gemeenteraad. De Gereformeerde Kerk te Haarlem. Vergrooting van het kerkgebouw in Haarlem-Noord. Twee jaar geleden nam de Gereformeerde Kerk van Haarlem een nieuw kerkgebouw in Haarlem-Noord (in de Spaarnrijkstraat) in gebruik, waarin 480 zitplaatsen waren. Door de toenemende bebouwing van Haarlem- Noord en de daarmee verband houdende uit breiding van het ledental der kerk in dit deel der gemeente, is de nieuwe kerk al weer te klein. Er is thans besloten een gaanderij in deze kerk te bouwen, waardoor het aantal zit plaatsen verhoogd wordt tot 640. De plannen voor deze verbouwing zijn van den architect B. T. Boeijenga uit Amsterdam, die ook de kerk ontworpen heeft. Toeneming1 van het aantal tuberculose- gcvallen te Haarlem. 1 Explosie aan boord van een Nederland sche duikboot. 3 Het monetaire driemogendhedenaccoord blijft gehandhaafd. 4 De bekende Duitsche predikant ds. Nie- moeller is gearresteerd. 4 Een vliegtuigongeluk in Duitschland eischte vijf dooden. 4 Dammen: De 22ste partij SpringerRai- chenbach is remise geworden. 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Chauvinisme. 1 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Ottawa. 2 K. de Jong: Concert der H. O. V. 2 T.: De Europeesehe vrouw in Indië. 4 H. D. Vertelling: „Muzikale liefde" door Guus Betlem Jr., 6 Speciale correspondentie: Wimbledon voorheen en thans. 7 Voor de Jeugd. 9 Voor de Vrouw. 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op U

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1