OTTAWA. VR IJ DAG 2 jun 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 2 De „lamme consul" wilde naar een ziekenhuis. Maar blijft voorloopig in het Huis van Bewaring;. Toen de „lamme consul" (de postwisselver- valscher de Vries) naar Nederland werd uit geleverd vond hij te Amsterdam een plaats in het Huis van Bewaring, waar hij evenals de andere gevangenen goed werd bewaakt, al dus de Tel." Sinds zijn ontvluchting uit het Parijsche ziekenhuis begonnen de medici te twijfelen aan zijn lamheid. Men hield hem ook hier voor een simulant, die zoo meesterlijk lam heid wist te simuleeren, dat men medelijden met hem kreeg. En toch waren er anderzijds weer teekenen, die er op wezen, dat De Vries wèl ziek was. De man ziet er zeer slecht en zeer vermagerd uit. Hoe het ook zij, kort nadat de consul in het Huis van Bewaring was opgesloten, klaagde hij zooveel over zijn ziekte, dat men hem van de cel naar de ziekenzaal in het huis met de tra lies overbracht en daar verpleegde. Hij heeft dezer dagen vermoedelijk zelf het verzoek gedaan, in een ziekenhuis te worden geplaatst. Maar in geen enkel ziekenhuis zal een patiënt zonder vooronderzoek worden op genomen. En zoo werd ook de lamme consul naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. In een ziekenauto van den Geneeskundigen Dienst, waarin behalve een broeder ook nog eenige politiemannen als bewakers meegingen. De „consul" werd in het gasthuis aan een langdurig onderzoek door de medic onderwor pen dochdaarna verhuisde hij weer naar het Huis van Bewaring. Men vond blijkbaar geen termen aanwezig hem in het ziekenhuis op te nemen. En zooals de lamme consul gekomen was, ging hij ook weer terug. In een ziekenauto, verpleegd en bewaakt. HET 34e NATIONAAL MIDDENSTANDS CONGRES. Van de zijde van het bureau van den Kon. Ned. Middenstandsbond wordt medegdeeeld, dat de opening van het 34e Nationaal Midden standscongres, dat op 6 en 7 Juli a.s. te Zwolle zal worden gehouden, door de A.V.R.O. te 10.30 uur v.m. zal worden uitgezonden. Het openingswoord zal worden gesproken door den heer J. C. Elemans, voorzitter van de afdeeling Zwolle en den heer Ed. G. Schür- mann, voorzitter van het Hoofdbestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond. CLASSICAAL BESTUUR VAN HAARLEM. Tot secundus lid van het classicaal bestuur van Haarlem der Ned. Herv. Kerk is gekozen Ds. H. Visser, predikant te Santpoort. Tot leden van het classicaal bestuur zijn op nieuw benoemd de predikanten Ds. G. J. Waar denburg en Ds. H. E. Beker, beiden alhier en Ds. W. J. v. Elden te Aalsmeer. Tot quaestor werd benoemd Ds. P. W. Foe- ken alhieri en tot dienst secundus Ds. W. J Swaan te IJmuiden. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). Nieuwe aanwinsten. Sociale wetenschappen. Ballintyn. Inkomsten- en vermogensbe lasting. Oversteegen. Moskou zonder masker. Schoep. Geld en goud; hun beteekenis er hun vraagstukken. Sickenga. Is niet de tijd gekomen de ge meenten haar rechten en vrijheden terui te geven? Tekenbroek. De personeele belasting; prae- advies. Vorstman. Beknopt overzicht der economie. Letterkunde. Claudel. Le livre de Christophe Colomb. Gide. Le retour de 1' enfant prodigue e. traités. Verwey. De dichter en het derde rijk; een gedicht. Duitsche romans. Hoffmann. Die Elixiere des Teufels. Sabott. Madchen im Vorzimmer. Werfel. Der Tod des Kleinbürgers. Nederl. en i. h. Nederl. vert. romans. Dekker. Amsterdam. Dreiser. Jennie Gerhardt. Hertog, Den. Vrouwen naar Jacatra. Londen. Dat was nog eens een kerel. Praag, Van. La Judith. Rosegger. De zoons van den houtvester. Vuyk. Duizen eilanden. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.99 7/8. Berlijn 73.00 Parijs 6.99. Brussel 30.64. Zwitserland 41.66. New-York 1.81 31/32. 12 uur: Londen 8.99 1/8. Berlijn 72.97y2. Parijs 6.98. Brussel 30.65. Zwitserland 41.65. Kopenhagen 40.15. Stockholm 46.40. Oslo 45.15. New-York 1.817/8. Praag 6.34V,. AGENDA. Heden: VRIJDAG 2 JULI Groote Kerk; Concert Zang en Vriend schap. Solisten Jo Vincent en George Robert. Aanvang 8.15 uur. Gebouw Armenraad, Jansweg 39: Jaarl. Alg. vergadering Ver. Het Brokkenhuis. Aan vang 8 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Nieuw programma. Luxor Sound Theater: „De humane bruut' 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De Texas Rangers", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Menschen met maskers" 7.en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Lloyds of London' 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Kunsthandel „Pictura", Gierstraat 31 Tentoonstelling van 15 Juni t/m. 9 Juli. Dage lijks van 1019 uur. ZATERDAG 3 JULI Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Kunsthandel ..Pictura", Gierstraat 31: Tentoonstelling van 19 Juni t,m 9 Juli. Dage lijks van 109 uur. Zandvoort: Henri Wallig's „Cabaret der onbekenden", in Monopole. Toen aan het einde van 1936 de Ottawa- overeenkomsten waren afgeloopen, wist een ieder, dat Engeland door de te volgen han delspolitiek opnieuw overwegenden invloed zou uitoefenen op den buitenlandschen han del van tal van andere landen. Dat geldt ze ker ook voor Nederland. Intusschen is met geen enkele zekerheid vast te stellen, hoe de positie tenslotte zal worden. Toch neemt het aantal aanwijzingen toe, dank zij de gegevens, die wij ter beschikking krijgen door verdragsonderhandelingen, welke Engeland in het afgeloopen jaar voerde. In Juni 1936 eindigde n.l. het drie jaar gele den tot stand gekomen Britsch-Deensche handelsverdrag. Daarnaast zijn nog geen be slissingen genomen over de Britsch-Zweed- sche-, Britsch-Noorsche- en Britsch-Finsche verdragen, al is de mogelijkheid niet uitge sloten, dat deze verdragen verlengd zullen worden. Anders staat het evenwel met het Britsch-Deensche verdrag. Er bestaat een zekere verbittering in Engeland tegen de Deensche financieele politiek, waarbij dit land feitelijk geen vrijen valutahandel heeft. Denemarken merkt daartegen op. dat deze wijze van doen haar opgedrongen is, dat zij alleen in staat is de bepalingen van het af gesloten handelsverdrag na te komen, in dien het valutarestricties kan toepassen. In tusschen staat wel vast, dat de Engelschen door de Deensche valutapolitiek verrast zijn, dat een wijziging in den bestaanden ruilhan del tusschen beide landen is ontstaan, die Denemarken misschien niet gewild heeft, maar die Engeland niet aangenaam was. Toch kwam Denemarken niet in strijd met de bepalingen van het bestaande handels verdrag. Ook Denemarken staat voor moei lijkheden als gevolg van de vermindering van den export. De consequentie daarvan werd een zekere limiteering van de voor den invoer beschikbare vreemde valuta. Het is feitelijk niets bijzonders en het eene een volkomen consequent gevolg van het andere. Denemarken had daarbij vooral met twee belangrijke „klanten" rekening te houden nl. Duit-schland en Engeland. Voor zoover de Denen daartoe de mogelijk heid zagen, wenschten zij naar Duitschland te exporteeren, vooral ook omdat vele an dere afzetgebieden weinig kans boden. In tusschen zou Engeland daardoor in een on gunstige positie kunnen komen en zou zijn eigen import in Denemarken gaan vermin deren. Dat is echter niet het geval geweest en men dient de Deensche strategie te loven, die in staat is geweest om de ongustige verhouding voor Engeland van het Britsch- Deensche handelsverkeer enkele jaren ge leden nog 5 tot 1, daarna te doen wijzigen in een verhouding 3 tot 2. Het groote Deen sche exportoverschot naar Engeland slonk geleidelijk en toen bij het afsluiten van de Britsch-Deensche handelsovereenkomst van 1933 de balans werd opgemaakt, was het den Denen reeds gelukt den eigen export naar Engeland sterk te doen inkrimpen, daartegen over den invoer uit Engeland in Denemar ken op te voeren. Men zou .zich dan ook moeten afvragen, waarover de Engelschen zich nog kunnen beklagen en waarom de ..Federation of Bri tish Industries" zich korzelig toont, ook ten opzichte van de handelsverhouding Enge- land-Denemarken. Dat schuilt in het feit dat Denemarken zijn valutarestricties meer en meer is gaan gebruiken om invloed te kun nen uitoefenen op de samenstelling van den invoer. Men zou zich kunnen afvragen: wie doet 'm wat? Is het dan verboden om daar uit profijt te trekken? Want juist daardoor was het den Denen mogelijk rekening te houden met de belangen van eigen werkge legenheid, kon op de verruiming daarvan acht geslagen worden. De Deensche export zooals trouwens iedere uitvoer ver schafte het land valuta, die door dit land gebruikt werden voor den invoer van grond stoffen en halffabrikaten, producten waar aan Denemarken nu eenmaal behoefte heeft. Engeland ziet zich door deze tactiek bena deeld en meent dat Denemarken minder con senten ter beschikking heeft gesteld, waar door bijv. de invoer van Engelsch schoeisel en Engelsche machines en textielwaren in Denemarken is achteruitgegaan. Van Deen sche zijde is zooals het in dergelijke ge vallen meestal gaat aan de hand der cij fers aangetoond, dat de beschikbaar gestelde consenten niet verminderd zijn. Het heeft weinig nut ons te mengen in dit verschil van meening. Men zal waarschijnlijk door het materiaal der onderhandelaars van beide zij den wel in staat zijn na te gaan wie of ge lijk heeft. Het schijnt nl. dat de Deensche en Engelsche statistische cijfers moeilijk verge lijkbaar zijn, omdat Engeland rekening houdt met het land van oorsprong en het land van herkomst, terwijl Denemarken de goederen, die door bemiddeling van een Engelsche firma gekocht of verkocht worden, als invoer of uitvoer uit Engeland beschouwt. IDe bril voor uw oogen bij WEBER! GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug. Ziekenfondsleverancier. (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, nevelig tot half of zwaar be wolkt. weinig of geen regen, weinig ver andering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 768.0 m.M. te München. Laagste 747.0 m.M. te Vestmanoer. De depressie in het Noordwesten werd dieper en veroorzaakt regen in een uitgebreid en lang gerekt gebied langs haar Oostzijde. Zij strekt zich thans zeer ver naar het Zuiden uit. Het gebied van hoogen luchtdruk over de Golf van Biscaye trok naar het Oosten en ligt thans over Centraal-Europa. De depressie over Scandinavië vult geheel op. Op de Noorsche Zee komt een gebied van hoogen luchtdruk tot ontwikkeling. In Zuid en Midden-Duitschland en in Frankrijk en Zwitserland en het verdere Centraal-Europa is het thans prachtig zomerweer. Daarentegen ligt over het Kanaal en de Noordzee een ge bied van lichten nevel, dat zich tot diep in het binnenland voortzet. De regens bleven beperkt tot het Noorden. Op het vasteland viel geen neerslag van beteekenis. In de Alpen stijgt de temperatuur en zijn de winden zwak geworden (Saentis plus 5 graden, Jungfraujoch min 2 graden, met groote droogte en zicht meer dan vijftig kilometer). Het is te voorzien, dat het weer hier te lande warm en zoel zal worden met bedekte lucht en weinig of geen regen. BAROMETERSTAND Vorige stand Stand van heden Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEEP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 765 m.M. 766 m.M. van den aard, dat de regeeringen zich dik wijls moeten uitsloven om nieuwe maatrege len te ontwerpen, nieuwe handigheidjes te ontdekken om verloren terrein te herwinnen en het bestaande afzetgebied te behouden. Dat is een soort sport geworden, die dit eigenaardige heeft, dat beide partijen ge woonlijk verliezen. Toch schept men een groot behagen in de beoefening. Een groote mate van gebrek aan vertrouwen heeft de regeeringen daartoe gebracht. Zoo lang daar- geen verandering is gekomen, zal hetzelfde spel voortgezet worden MOLLERUS Nadat men deze en dergelijke klachten on derzocht zal hebben, zal de hoofdschotel ter tafel komen, nl. de vervanging van de ba- con-contingenteering door een heffing van een invoerrecht op bacon. De datum van het opgezegde baconcontract werd na eenige tus- schentijdsche verlengingen tenslotte vastge steld op 1 Mei. Intusschen zullen wij dus heb ben af te wachten wat er zal worden van het in 1933 door het eerste niet-Britsche land (Denemarken) afgesloten verdrag met het protectionistische Engeland. Maar wat Engeland t.o.v. Denemarken doet, doet het ook aan ons adres. De hoog opgetrokken ta riefmuren beletten landen als Denemarken en het onze de agrarische- en tuinbouw- artikelen in voldoende mate te exporteeren. In dat opzicht staat ons dus nog het een en ander te wachten. De kritiek op Denemarken uitgeoefend is daarbij onrechtmatig. De ont wikkeling van het handelsverkeer is onge twijfeld zeer ten voordeele van Engeland. Tegenover een waarde-stijging van den uit voer van Engelsche goederen naar Dene marken van 10.6 millioen pd.st. in 1929 tot 13.7 millioen pd.st. in 1935, staat een achter uitgang van den Deenschen uitvoer naar Engeland van 56.2 millioen pd.st. in 1929 tot 32 millioen pd.st. in 1935. Dezelfde klachten, welke in Engeland zijn geuit ten aanzien van de Deensche opnemingscapaciteit heb ben wij kort geleden ook vernomen met be trekking tot ons land. In dat licht beschouwd is het complex van onderhandelingen van Engeland eenerzij ds met Denemarken Argentinië anderzijds uiterst nuttig. En op den achtergrond verschenen de afloopende Ottawa-accoorden. Vast stond ten opzichte van die verdragen, dat het Britsch-Indische parlement de Ottawa-verdragen wilde opzeg gen en bereid was tot het aangaan van nieuwe verdragen, waarbij evenwel ook niet-Britsche landen zich konden aansluiten. Zoo blijven de omstandigheden helaas nog I NOORDERBAD Zandvoort. ZATERDAGAVOND 3 JULI, 8—3 UUR. GROOT BAL-CHAMPêTRE. Solodans LILY ORGODET, Humor. G. DE VOS met partner. Chineesch Intermezzo WANG CO - Strand fakkel-promenade. Toegang 25 cent. Beschouwend artikel in „De Waag". In „De Waag" van 26 Juni 1937 wordt in de rubriek „Economie en Financiën" onder het opschrift „Ver breekt de Ketenen" een uitvoerige be schouwing vastgeknoopt aan het be sluit van de algemeene vergadering van 21 Juni 1937 van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, waarin de leden zich met 137 tegen 79 stemmen uitspraken tegen de hand having der saneeringsmaatregelen. In dit artikel, geschreven door den econo misch redacteur, dr. ir. M. D. Dijt, zegt deze: Eén der takken van bedrijf, waarin van den beginne af een krachtig verzet tegen de cri sismaatregelen tot uiting is gekomen, is het bloembollenvak". Aanvankelijk was echter het grootste deel der kweekers vóór de saneeringsmaatregelen, waarvoor schr. verschillende oorzaken aan geeft, waarna hij vervolgt: Een kern van overtuigde tegenstanders van de vernietigings-, beperkings- en prijsrege- lingspolitiek hield, ondanks alles, echter stand. Deze vakgenooten kweekers en expor teurs, kleinen en grooten hielden niet op de aandacht- te vestigen op de verkeerde ge volgen als: verplaatsing der cultuur naar het buitenland, aangemoedigd door de beperking van Nederland en de minimum-exportprijzen, toenemende werkloosheid, toenemende insol vabiliteit, verdwijning van honderden bedrij ven, practische onmogelijkheid voor jonge menschen om behoorlijk aan den gang te ko men, ontduiking der maatregelen op groote schaal, oncontroleerbaarheid van de nako ming der bepalingen, financieele schade, on duldbare ambtenarij, vernietiging van het particuliere initiatief. Schr. zet dat uiteen, hoe tenslotte de anti saneerders het pleit wonnen, met als gevolg het reeds genoemde besluit van 21 Juni 1937. Het artikel gaat dan verder: Het woord is nu aan de Regeering. Geheel zeker voelt men zich hierbij nog niet, waar het bekend is, dat de z.g. ordeningsgedachte, n.l. de ordening terwille van de ordening en niet ter wille van de samenleving, hoogtij viert en het ambtenarendom, dat zijn bestaan dankt aan die z.g. ordening, tot een zeer bedenke- lijken „staat in den staat" is geworden. Ieder een begrijpt, dat men in deze kringeij alles op alles zal zetten, om de saneeringsmaat regelen in eenigerlei vorm te behouden. Zij hebben echter het getij tegen. (Adv. Ingez. Med De strijd tegen de zwendel- praetijken. Amsterdamsche justitie doet inval bij een „promotor". Donderdagmiddag hebben de rechter com missaris, de substituut-officier van Justitie vergezeld van een inspecteur van politie eenige rechercheurs een huiszoeking gedaan in het huis van een bekenden „promotor" aan het Dijsselhofplantsoen te Amsterdam en een groot aantal boeken en bescheiden in beslag genomen, zoo meldt de Tel. Voorts hebben de autoriteiten den in de wo ning aan het Dij sselhof plantsoen aanwezigen boekhouder aangehouden en naar het hoofd bureau van politie overgebracht. Ook is in den loop van den dag in Den Haag de promotor H. M. v. d. B. aangehouden en eveneens in het hoofdbureau van politie opgeborgen. De promotor hield zich den laatsten tijd veel vuldig bezig met de oprichting van zaken of het aanbrengen van gelden voor onbeteeke nende ondernemingen, waarvoor hij steeds weer gegadigden wist te vinden. Een aantal personen zou in zijn welsprekendheid en over redingskracht zooveel vertrouwen hebben ge had, dat zij hun kapitaaltjes in de aangepre zen onderneming staken, om later tot de ont dekking te komen, dat zij hun geld grooten- deels of geheel kwijt waren. Voorloopig ge storte gelden, die men meende te zullen terug, krijgen als de zaken niet gingen, zou men niet meer in handen hebben gekregen, want er waren kosten gemaaktDaaraan zouden, zoo heette het, de gelden ruimschoots opge gaan zijn. De promotor en zijn boekhouder, die vaak als strooman zou hebben gediend, hadden al lang de belangstelling van de justitie en po litie. Thans heeft men blijkbaar voldoende termen gevonuden, om beiden als verdacht van oplichting c.q. medeplichtigheid daaraan voor wat den boekhouder betreft, te arresteeren. Het onderzoek in deze zaak is nog in vollen gang. NIEUWE DIENST VAN DE KX.M. Donderdag is de nieuwe dienstregeling van de KL.M. van de verbinding welke de K.L.M. in coöperatie met de Noth-Eastern Airways tusschen Nederland en Midden- en Noord- Engeland (Schotland) voorloopig gedurende den zomer zal onderhouden, geopend. Haarlem, 30 Juni Tomaten 2225 ct. per kilo. Tuiniboonen 9—12 ct. epr kilo. Snijiboonen 38—40 ct. per kilo. Heerelboonen 4050 ct. per kilo. Sla 1545 ct. per kist. Andijvie 3570 ct. epr kist. Spinazie 3070 ct. per kist. Postelein 2540 ct. per kist. Komkommer 24 ct. per stuk. Bloemkool 412 ct. per stuk. Raibarber 510 ct. per bos. Wortelen 912 ct. per bos. Radijs 24 ct. per bos. Peterselie 510 ct. per bos. Selderie 25 ct. per bos. Aardbeien 4570 ct. per slof. De saiieering iii liet bollenvak. Wat zal de regeering doen? Wanneer de bloembollenbeperking in 1937 gehandhaafd blijft,, dan kan men in 1938 den export bij gebrek aan deze producten niet u/t het niet te voorschijn tooveren. Bij bestendi ging der saneering kan dus alles weer op bloeien, behalve het bollenvak, dat dan wel licht tijdelijk iets hoogere prijzen zou ontvan gen, maar dat zich verhinderd zou zien, zijn plaats in de samenleving te heroveren. Voorts heeft de saneering onhoudbare lasten op de kweekers gelegd, welke een groote ontstem ming hebben verwekt. Verder is het bloembol- lenexportcontingent naar Duitschland voor 1937 reeds verhoogd op 3.600.000 Mark tegen over 2.700.000 Mark in 1936, welk verschil in verband met de devalutie van den gulden nog grooter is, dan uit het markenbedrag lijkt te volgen. Dr. ir. M. D. Dijt besluit zijn beschouwing ten slotte met den wensch: Laat ons voor de toekomst van Nederland in het algemeen en van het bloembollen vak in het bijzonder hopen, dat de uitspraak van Maandag 21 Juni niet alleen mag lelden tot het verbreken van de ketenen, waaraan de ondernemer-bloembollenkweeker en de onder- nemer-bloembollenhandelaar zijn vastgelegd, doch dat alle ketenen zullen worden losgerukt, welke de ontwikkeling van Nederland tot een economisch sterk en welvarend land belem meren. MUZIEK CONCERT DER H.O.V. Marinus Adam heeft het eerste zomercon- cert van dit jaar Donderdagavond wel zeer gelukkig ingezet met een uitvoering van Schuberts Symphonie in Bes, die ons orkest als herboren deed schijnen. Daar was een on- dex-linge zuiverheid in het blazersensemble die aan vaak gekoesterde wenschen voldeed; daar was een klankweelde, vooral in het An dante. welke voor die van beroemde orkesten nauwelijk onder deed. Schubert componeerde de Symphonie in Bes op 19-jarigen leeftijd. Zijn eigen persoonlijk heid uit zich er nog maar sporadisch: hoofd zakelijk in sommige modulaties. Ook het te- rugkeeren van de hoofdthemagroep van het eerste Allegro niet in de hoofdtoonsoort maar in de onderdominant (Es gr. t.) is een eigen aardigheid, die men bij Schubert meermalen kan vinden; hij echter heeft hier de reprise overigens niet zoo volkomen gelijkvormig aan het eerste deel gemaakt, maar door een inge schoven modulatorische periode voor afwis seling gezorgd. De thematiek en de geest der Symphonie herinneren nog sterk beurtelings aan Haydn, Mozart en Beethoven. Vooral in de Finale heerscht Haydn's geest haast onaf gebroken. De beheersching van het orkest- coloriet doet echter in -het geheele werk den 19-jarige den meestertitel toekennen. In de orkestwerken van de tweede, geheel aan R. Wagner gewijde programmahelft was de homogeniteit van het ensemble niet zoo groot als vóór de pauze. Dat die homogeniteit echter ook bij ons Haarlemsch orkest moge lijk is, behoeven we na het hooren van Schubert's Symphonie niet te betwijfelen. Bij voortgezette verzorging zal zij zich dan ook zeker in den verderen arbeid van ons orkest doen kennen, tot verheugenis van allen, wien de bloei der H.O.V. ter harte gaan en die er een onmisbaren cultureelen factor in zien. Ook met den solist van den avond was men gelukkig. De tenor Gerard v. d. Berk was tot dusver een onbekende op ons podium, maar ik mag wel aannemen dat hij door zijn eerste optreden alhier het auditorium geheel voor zich gewonnen heeft. Na de Scene und Arie aus „Der Freischutz" was dat nog niet ten volle het geval. Misschien was eenige be vangenheid oorzaak, dat de zanger zich daar in nog niet geheel vrij voelde en bovendien Marinus Adam noodzaakte de gevolgen van een onjuisten inzet weg te werken, hetgeen den geroutineerden leider natuurlijk niet veel moeite kostte. Maar het Gebet aus „Riënzi" en „Walther's Preislied" zong v. d. Berk prachtig, met zoowel in het forte als in het mezza voce heerlijk sonoor stemgeluid en met volkomen begrip van den muzikalen inhoud. Inderdaad: niemand zal vermoed hebben dat daar niet een zanger ex professo, maar een landbouwer uit St. Oedenrode voor ons zong, een landbouwer echter, die bij niemand min der dan Mevr. Noordewier-Reddingius zijn vocale opleiding ontving. Maar professio nal of niet we hopen Gerard v. d. Berk. die ook reeds onder den dirigent Dobrowen op trad, binnen niet te langen tijd ook eens op een ledenconcert der H. O. V. te hooren. Hij verdient dat ten volle. Het eerste zomerconcert was goed bezet. K. DE JONG NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. De ontvangsten per dagkilometer over Maart 1937 van de Nederlandsche Spoorwegen waren 77.25 tegen 71.37 in Maart 1936. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE TE HAARLEiM. De Vereeniging tot Stichting van een Vrije Evangelische Gemeente te Haarlem (aange sloten bij den Bond van Vrije Evangelische Gemeenten in Nederland) heeft den heer C. Zijlstra Jzn. Theologisch Candidaat te Oude Biltzijl, als Hulpprediker te Haarlem beroe pen. BRAND IN EEN PAKHUIS TE ROTTERDAM. ROTTERDAM, 2 Juli Hedennacht te ruim 1 uur is brand ontdekt op de bovenver dieping van een pakhuis, gelegen aan den Boerensteiger te Rotterdam, dat voor wat het bovengedeelte betreft, in gebruik is bij de firma H. H. de Klerk, handel in tapijten, gor dijnen, meubelen en aanverwante artikelen. De brand werd ontdekt door een nachtwa ker, die vuur zag in het bovengedeelte van het pakhuis, dat als atelier gebruikt wordt. De brandweer rukte daarop voor de tweede maal binnen zeven uur met groot materiaal uit en wel met twee motorspuiten en de auto matische ladder. De eene motorspuit werkte aan de Hoogstraatzijde tot waar het hooge pand van de firma de Klerk doorloopt, met twee stralen terwijl de andere motorspuit aan den kant van den Boerensteiger het vuur be streed, eveneens met twee stralen waarvan er een via de automatische ladder werd ge leid. Inmiddels was het electrische tramnet reeds gedeeltelijk stroomloos gemaakt. Dank zij het krachtdadig optreden van de brandweer is de vuurzee, welke vooral in 't begin fel naar buiten laaide tot het atelier beperkt geble ven. Het atelier en een deel van het dak brandde evenwel uit. De beneden gelegen verdiepingen van het pakhuis hebben eenige waterschade opgeloo- pen. De oorzaak van den brand is tot nog toe on bekend. Buren hebben echter verklaard, dat zij na middernacht nog in het pand hebben hooren loopen. Dit is betrekkelijk niets bij zonders. want gedurende de laatste weken zijn schilders bezig geweest het pakhuis aan 4 de buitenzijde wat op te knappen en blijkbaar hebben zij verschillende malen ook des nachts daaraan gewerkt. Naar een en ander wordt door de politie een onderzoek ingesteld. WANDELSPORT. GO K.M. NACHTMARSCH ROND HAARLEM. Voor de 60 KM. Nachtmarsch rond Haarlem, georganiseerd door de H.W.S.V. „De Vierdaag- sche" bestaat groote belangstelling. Voor dezen marsch, die geheel nieuw is voor Haarlem, zijn reeds ruim 100 deelnemers ingeschreven. Uit verschillende plaatsen komen deze lange af stand wandelaars naar Haarlem. Met vol ledige groepen komen uit de Transportcolonne van het Rood Kruis afd. Haarlem; W.S.V. Wa tergraafsmeer, De Driehoek uit Amsterdam, de Kaaskoppen uit Alkmaar en K.W.C. uit Beverwijk. Nog meer vereenigingen hebben hun medewerking toegezegd, o.a. De Voortrek kers te Beverwijk. De route gaat over Spaarndam, Buitenhui zen, Velsen, Santpoort, Bloemendaal, Zand voort. Bennebroek en Heemstede. De start heeft plaats bij het gebouw „Olym- pia" aan den Kinderhuissingel op Zaterdag 3 Juli te 11.30 uur n.m. De deelnemers worden te circa acht uur v.m. bij dit gebouw terug verwacht. Inschrijvingen kunnen nog geschie den bij J. D. Kremer, Pallasstraat 10, Haarlem- Noord. BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: L. Kater, Delftlaan 49 Haarlem, een belastingmerk; A. Odekerk, Hyacintenlaan 45 Haarlem, een kano; Cor- nelissen, Bloemendaalscheweg 25, een paar dameshandschoenen; Grupping, Prins Hen driklaan 72, een grijze slipover; Van Baak, Stuyvesantstraat 100. Haarlem, een nummer bordje; N. van Dam, Veldlaan 5, een broche; P. Bonarius, Bloemendaalscheweg 108, een kinderportemonnaïe met inhoud; Van Ries- sen Boschlaan 36, een verm. zilveren broche; B. Cuperus, Noordlaan 1, een autoped.. Van der Pol. Saenredamstraat 34 rood, Haarlem een vulpenhouder; Admiraal, Zandvoortsche- laan 157, Heemstede, een blauwe jumper; v. d. Valk, Noorder Tuindorplaan 54 Haarlem een badhanddoek en tandpasta; W. Nassette, Rollandslaan 37 Haarlem, een belastingmerk Politiebureau Overveen: een dop van een benzinetank, een gummistok, een paar zwarte dameshandschoenen, een sleutel, een kinder- portemonnaie, een blauwe ceintuur, een etui met kam en spiegel. Politiepost Noordzee strand: een kindermuts, een vulpotlood, een kinderschoentje, een witte strandschoen. H1LLECOM VERKOOPING. Donderdagavond had de verkooping bij afslag plaats van het woonhuis met schuur en stalling, Hillegommerdijk 540, groot 8 A. en in bod staande op f 510 en het woonhuis met schuur Hillegommerdijk 470 7.53 A. en in bod staande op f 150. Beide perceeelen werden niet gemijnd:; Kooper is de heer Ja D. Philippo, alhier. HAARLEMMERiLEBDE EN SPAARNWOUDE. 1 Juli 1937. Geboren: W. C. M. van HoofBouwer z. Ondertrouwd: M. Griffioen 30 j. en T. Anspach 25 j.; F. S. P. van Loon 24 j. en M. J. van Lieshout 24 j. Getrouwd: N. J. Schuitemaker 34 jaar en A. M. L. Maas. 24 j.; J. Speijker 26 j. en A. C. Strobbe, 26 j.; G, van Norden 27 j. en K. Agterdenbos 26 j. Overleden: Marinus Driehuijs, 61 jaar, echt genoot van H. J. Knuflman.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2