Postgids. VRIJDAG 2 JUEI 1937 HAAüEEM'S DAGBLAD 3 Ernstige explosie aan boord van een duikboot. Eén zwaar- en twee lichtgewonden. Op de duikiboot O 16 heeft Donderdag een ernstig ongeluk plaats gehad. De O 16 ligt op het oogeniblik op de Werf der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen voor de ge bruikelijke revisie. Donderdag was men in de machinekamer aan het proefdraaien, toen plotseling een hevige explosie plaats vond. De compressor van een Diesel-motor was ge ëxplodeerd, waardoor een stuk metaal met groote kracht door de beperkte ruimte van de machinekamer werd geslingerd. In deze machinekamer bevond zich een groot aantal personen, zoodat het ergste werd gevreesd. Van alle zijden kwam hulp toesnellen. De commandant, luit. ter zee le kl. C. J. W. van Waning, nam onmiddellijk alle ge- wenschte maatregelen. Na de eerste opwinding bleek dat dit on geval bijzonder goed was afgeloopen. De of ficier-machinist 2e kl. D, J. Lugten, werd echter met wonden aan het gelaat, en waar schijnlijk met. een zware hersenschudding, naar het Ziekenhuis „Bethesda" overge bracht. Verder werden nog gewond de offi cier-machinist 2e kl. D. S. Pluim en majoor machinist A. van Soest. Hun wonden waren echter van dien aard, dat de heeren Plum Den Helder konden vertrekken voor onder zoek. De overige aanwezigen bekwamen allen snij- en schaafwonden. De oorzaak van de explosie is, nog onbe kend. DE EXPLOITATIE VAN „WONINGWETWONINGEN" Bij circulaire van den minister van sociale zaken van 23 Maart j.l. werd bepaald, dat de normen voor algemeene onkosten, ten behoeve van „woningwetwoningen" te decla- reeren, met ingang van 1 Juli 1937 eenige wijziging zouden ondergaan. Teneinde de daartegen gerezen bezwaren te onderzoeken heeft de regeering den datum van ingang der wijziging voorloopig nader bepaald op 1 October 1937. VERKIEZING LID VAN GED. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De Provinciale Staten van Zuid-Holland zullen Donderdag 15 Juli des voormiddags om 11 uur in het gebouw van de Eerste Kamer in buitengewone zitting bijeenkomen voor de verkiezing van een lid van Ged. Staten in de plaats van den heer H. van Boeijen, die tot minister van binnenlandsche zaken is be noemd. Felle brand in een cartonnage» fabriek. Eén verdieping uitgebrand; veel waterschade. Donderdagavond omstreeks kwart over zes is door tot nog toe onbekende oorzaak brand ontstaan in de „Cartonnagefabriek Rotter dam", gelegen in de Delftschestraat te Rotter dam. Men zag rookwolken opstijgen en kort, daarna sloegen de vlammen uit de zolder verdieping fel naar buiten. Zware rookkolom men baanden zich een uitweg en tot ver in den omtrek was het te zien, dat er een zware brand woedde. De brandweer rukte onmiddellijk met groot materiaal uit en het is mede aan haar snel ingrijpen te danken, dat deze brand ten slotte nog zoo snel bedwongen kon worden. Het vuur vond in de licht brandbare artike len op de zolderverdieping gretig voedsel en in een minimum van tijd stond de geheele verdieping in lichter laaie. Er was op dat moment niemand van het personeel meer in het pand aanwezig. De brandweer kon het vuur doortastend bestrijden omdat de cartonnagefabriek, 'die ver naar achtei*en op het voormalige han delsterrein aan de Delftschestraat ligt, aan alle zijden vrij van de omliggende huizen staat, zoodat men zoowel van de zijde van de Delftschestraat als van de zijde van de Poort straat, de vuurzee kon aantasten. Van de twee motorspuiten heeft er slechts één dienst behoeven te doen en wel met drie stralen. Bovendien waren er nog vijf stralen gerequireerd van slangenwagens. Een oogenblik heeft men nog gevreesd, dat het geheele pand een prooi der vlammen zou worden, maar aangezien de zolder van de andere verdiepingen is gescheiden door een zwaren betonnen vloer, is zulks niet het geval geweest. Wel ies het dak en de schoor steen ingestort. Doordat de brandweer groote hoeveelheden water in het vuur wierp, kon ook uitbreiding naar de belendende panden voorkomen wordend- Vrijwel het volledige college van hoofd lieden der brandweer, alsmede eenige ge meenteraadsleden waren op het terrein van den brand aanwezig. Tegen zeven uur kon men met de na- blussching beginnen. De zolderverdieping is totaal uitgebrand, terwijl de benedenverdie pingen veel waterschade hebben gekregen. R.K. WERKLIEDENVERBOND. In de Woensdag te Utrecht gehouden vak bondvergadering sprak de heer B. Meyerink over economische perspectieven. Spr. betoogde dat de^ koopkracht in het binnenland grooter dient te worden. De twee voornaamste middelen hieiwoor zijn ten eer ste: opneming van een grooter aantal werk- loozen in het productie-proces tegen een hoo- ger loon dan de steun bedroeg. Ten tweede loons- en salarisverhooging waardoor de op ver- bruiksgoederen gerichte vraag vergroot wordt. Niet alleen de conjunctuurtheorie leidt, vol gens spreker, tot deze conclusie, doch ook de billijkheid, daar de kosten van het levens onderhoud toenemen, zij het op het oogenblik nog lang niet zooveel als men op grond van de koersdaling van den gulden op de inter nationale wisselmarkt en van de gelijktijdige scherpe prijsstijging van vele grondstoffen op de wereldmarkt had mogen verwachten. Zijn er dus van algemeen maatschappelijk standpunt twee argumenten die voor de ver hooging van het in totaal uit te betalen loon bedrag pleiten, daartegenover staan twee andere factoren, die tot voorzichtigheid ma nen. Men dient zich n.l. zuiver economisch gesproken, in elk geval af te vragen of de loonsverhooging die in de gegeven omstandig heden sociaal en algemeen economisch wen- schelijk is, voor een bepaald bedrijf wel uit voerbaar is. Als maatstaf dient hier aange nomen te worden ten eersteof er na de even- tueele loonsverhooging nog wel winstmogelijk heid. dat wil dus zeggen bestaansmogelijkheid voor de betreffende onderneming is. en ten tweede: of de concurrentiemogelijkhsid tegen over het buitenland zich daar misschien tegen yerzet. Voorrangswegen. Ook van belang voor wielrijders. De A.N.W.B. schrijft ons: 4 Juli 1937 een belangrijke datum in de geschiedenis van het Nederlandsche verkeer! Op dien datum zal nadat het in April open gestelde gedeelte van Rijksweg no. 12 en eenige wegen van de provincie Groningen reeds tevoren tot voorrangswegen waren aan gewezen, een belangrijk deel van het Rijks wegennet over geheel Nederland tot voor rangswegen zijn bevorderd. Dan zal dus feitelijk voor het eerst op groote schaal practisch uitvoering worden ge geven aan het artikel van het 1 November j.l. in werking getreden Motor- en Rijwielre glement, waarbij de aanwijzing van voor rangswegen mogelijk werd gemaakt. De weggebruikers op een gewonen weg die een voorrangsweg naderen en dat zien ze aan den witten driehoek met rooden rand welke, met de punt naar beneden op korten afstand vóór het ontmoetingspunt is opge steld moeten voorrang verleenen zoowel aan het voor hen van rechts als het van links komende verkeer. Omgekeerd kan de rijder op den voorrangs weg aan de oranjekoppen van de afstands paaltjes, of aan het vierkante, op de punt ge plaatste oranjebord met witten rand zien dat hij zich op zoo'n weg bevindt en dat hij voor rang heeft boven het verkeer uit de zijwegen. Wanneer de voorrang eindigt wordt dit aangegeven met het driehoekige algemeen- gevaarteeken met daaronder het bordje „ein de voorrang" al of niet met vermelding van den afstand, waarop de voorrang eindigt. Speciaal vestigt de A.N.W.B. er nog eens den nadruk op, dat bij weg- kruisingen toch ook de bestuurder die voorrang heeft nimmer ontheven is van de verplichting om een zooda nige voorzichtigheid in acht te nemen dat de vrijheid en de veiligheid van het verkeer door hem niet worden belemmerd of in gevaar gebracht. Ook de nieuwe voorrangsregeling geeft dus ook geen onbegrensd recht van doorrijden en ook hier blijft de volle verantwoordelijkheid op iederen bestuurder rusten. Verder is het goed er hier nog even op te wijzen, dat bij wegkruisingen waarbij de eene weg een verharde weg is en de andere een onverharde, de verharde weg altijd voor rangsweg is. Een soortgelijke bepaling heeft betrekking op de rijwielpaden; wanneer namelijk een wielrijder zich bevindt op een rijwielpad dat geen deel uitmaakt van een verharden weg en hij nadert een vei'harden weg, dan moet hij voor het verkeer daarop uit beide richtingen den voorrang vrijlaten. En aangezien ook de wielrijder op een aanliggend rijwielpad geen voor rang heeft voor het verkeer op de hoofdrijbaan, moet een wielrijder on der alle omstandigheden voorrang ver leenen aan het verkeer op den rijweg. De A.N.W.B. doet een beroep op de mede werking van alle weggebruikers om van het eerste oogenblik af zorgvuldig acht -te slaan op de aanduidingen nabij wegkruisingen en door groote omzichtigheid zorg te dragen, dat van het begin af de invoering van de voor rangswegen zoowel wat betreft een vlotte af wikkeling van het verkeer als wat de verkeers veiligheid aangaat, volledig aan haar doel beantwoordt. IN DE KUSSENS GESTIKT In den afgeloopen nacht is het half-jarig zoontje van den landbouwer P. J. Bonten te Grathem, in de kussens van zijn bedje ge stikt. ERNSTIG ARBEIDSONGELUK. Woensdagmiddag is bij den bouw van het viaduct over de Vliet, aansluitende op den nieuwen Rijksweg Den Haag-Gouda een ern stig ongeluk gebeurd. Tijdens het heien stortte plotseling een slangenbeugel, dit is een ijze ren beugel, waaraan bevestigd is de slang, welke de geperste lucht naar het heiblok voert, naaf beneden. De daaronder staande veertigjarige heibaas W. Hellewegen, wonende te Leidschendam, in dienst van de N.V. Beton Mij. Christiani en Nielsen in Den Haag, kreeg het voorwerp, hetwelk zoo groot is als een wa genwiel, op het hoofd. Dokter van der Leeuw uit Voorburg, die spoedig ter plaatse was, achtte onmiddellijke overbrenging naar de St. Antoniushoeve nood zakelijk. De toestand van den getroffene was Woensdagavond zeer ernstig. Er zijn nog mijnen in zee! Mijn in een vischnet opgehaald. In de Scheveningsche visschershaven is Woensdagavond de logger SCH. 72 aangeko men, die op 28 Juni op de Noordzee een klein avontuur had ervaren. Bij het ophalen van de netten op de Noordzee was n.l. een mijn van klein formaat opgevischt, welke op dat moment explodeerde en den 43-jarïgen K. J. S. aan gelaat en handde wondde. De G.G.D. vervoerde den gewonde, die aan boord voorloopig was verbonden, naar het Roode-Kruisziekenhuis, van waar hij naar zijn woning kon worden gebracht. Zijn wonden bleken van niet-ernstigen aard te zijn. SCHEEPSBOTSING OP DE MAAS. Op de Maas, ter hoogte van de Maashaven te Rotterdam, is Woensdagmiddag het stoom schip „Oud-controleur Ten Bergen 2", van de firma H. G. en C. J. Vermeulen te Rotterdam in aanvaring gekomen met het motortank schip „Julien" van de N.V. Vola. aldaar. Eerstgenoemd,' schip heeft belangrijke schade gekregen, ook aan de lading. De „Julien" kon zijn weg vervolgen. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Internationale aaneensluiting tegen oorlog en militairisme. Een resolutie van het R. I. G. M. In December 1935 werd op initiatief van den Franschen hoogleeraar prof. dr. F. Chal- laye en den Nederlandschen auteur B. de Ligt, de Rassemblement International contre la Guerre et le Militairisme (internationale aaneensluiting tegen oorlog en militarisme, R. I. G. M.gesticht. Daarin vereenig- den zich vrijwel alle stroomingen der Pacifistische beweging over de geheele wereld, omvattende personen die op het standpunt staan der militaire en moreele ontwapening, der politieke, economische en maatschappelijke gerechtigheid als wezen lijke voorwaarde tot een alomvattenden vre de, tegen den militairen dienstplicht en iede ren vorm van militairisme, tegen de in- dustrieele, militaire en sociale voorbereiding met het oog op den alomvattenden oorlog en voor de invrijheidstelling van hen die om ge wetensbezwaren tegen den militairen dienst plicht, in de verschillende landen gevangen zitten. Een resolutie. Ter toelichting op dit beginselprogram, heeft het internationaal organisatiebestuur in zijn dezer dagen te Parijs gehouden ver gadering een resolutie aangenomen, waarin staat, dat de R. I. G. M. zich keerend tegen eiken vorm van militarisme, algemeene en onmiddellijke ontwapening urgent acht, zij den strijd voor recht, vrede en vrijheid enkel wenschte te voeren met middelen en metho den, die in overeenstemming met het doel zijn en de organisaties die aan de R. I. G. M. en zijn congressen willen medewerken, zich ter verwerkelijking van zijn vreedzame doel einden, slechts kunnen bedienen van niet militaire middelen. In de week van 15 Augustus a.s. zal door de beweging voor internationale aaneenslui ting tegen oorlog en militairisme het eerste internationale con'gres worden gehouden. Er heeft zich inmiddels ook in ons land een Ne derlandsche sectie gevormd, waartoe de grootste vredesorganisaties uit ons land zijn toegetreden en waarvan het dagelijksch be stuur is samengesteld uit Ds. A. R. de Jong te Bussum. ir. B. J. Max. (Navanderstraat 6-r3, Rotterdam, secretaris) Cor Huisman te Gouda en A. van Huissteden te Rotterdam. Jaarcijfers 1936. Interessante gegevens op filmgebied en over het Ziekenfondswezen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek meldt: Dezer dagen zijn de nieuwe ..Jaarcijfers" van het Centraal Bureau verschenen. Bij de onmogelijkheid om een opsomming te geven van de tallooze onderwerpen, waarvoor cijfers geboden worden, stippen wij slechts enkele onderwerpen aan, waarvoor ditmaal voor het eerst statistische gegevens gevonden worden. Dit is ten eerste de film. Er werden in 1936 2548 nieuwe films gekeurd met een lengte van 1,6 millioen meters, 2348 daarvan met een lengte van ruim 1.5 millioen meter waren ge luidsfilms. Niet minder belangrijk zijn de nieuwe ge gevens, op het gebied van het ziekenfondswe zen. Op 1 Januari 1936 waren er 3.3 millioen aangeslotenen bij een ziekenfonds. Het aan tal dezer instellingen of afdeelingen ervan bedroeg 547. Deze gegevens zijn met die omtrent de verplichte ziekteverzekering van arbeiders opgenomen in een nieuwe para graaf, waarin voor het eerst ook opgaven over de zeeongevallenverzekering voorkomen, cliché. Coen-Zomerf eesten. Hoorn in blijde stemming. De stad Hoorn, met haar talrijke herinne ringen aan onzen gouden eeuw, heeft zich op gemaakt. Jan Pieterszoon Coen, die daar het levenslicht, driehonderd vijftig jaar geleden, aanschouwde, op een feestelijke wijze her denken. De stad heeft haar straten versierd en alom wappert het rood-wit-en-blauw van de hui zen ter eere van den stichter van Batavia. Woensdagmiddag om vijf uur werden door de klokken van de Groote Kerk de zomer feesten ingeluid. Op hetzelfde oogenblik ge schiedde de officieele opening in het Park hotel. Onder de aanwezigen waren o.a. het lid der Tweede Kamer, de heer Stampei, het volledig college van B. en W. van Hoorn met hunne ^dames, de burgemeester van Medem- blik, de vertegenwoordiger van het Koloniaal Instituut te Amsterdam, mr. Kunst en vele leden van het eere-comité. Het openingswoord werd, wegens ziekte van den voorzitter den heer C. Kroon, uitgespro ken door den vice-voorzitter van het Coen- comité, den heer Luyck, notaris te Hoorn. Burgemeester Leemhorst, bracht als hoofd van de gemeente dank voor de prachtige medewerking, die de Hoornsche bevolking zonder uitzondering heeft verleend, hij hoopte dan ook, dat dit streven met een vol ledig succes zou worden bekroond. Hierna begaf men zich naar de Indische tentoonstelling, waar de schatten van de In dische kunstnijverheid uit alle streken bij eengebracht waren. Het Koloniaal Instituut te Amsterdam heeft voor de samenstelling van deze tentoonstelling, waaraan tevens is ver bonden een handelsafdeeling, tal van voor werpen afgestaan en het geheel maakt een prachtigen indruk, waarvoor reeds dadelijk een groote belangstelling bestond. Te half acht werd op het Doelenplein het Indisch Marktplein geopend, dat vele attrac ties herbergt. Zoo is er ook een groot Indisch restaurant met Javaansche bediening, verder dansgelegenheid, vermakelijkheden enz. Dit marktplein is alle dagen (dus tot en met Zondag) geopend. Woensdagavond om elf uur kwam Jan Pie terszoon Coen in de haven aan. Hij werd verwelkomd door de 'feestelijk opgetuigde jachten en visschersbooten uit Hoorn. Van daar trok hij met zijn gevolg (alle leden van het Lcidsche Studentencorps) naar het Indisch Marktplein en werd daar door de vroedschap ontvangen. Gisteren' maakte Coen zijn opwachting op het tei-rein van de draverijen en Vrijdagmid dag is hij getuige van een optocht te zijner eere en het openluchtspel „onze groote zoon", dat Zondag herhaald wordt. Aan dit spel werken meer dan 500 personen mee. Hoo: is feestel-jk gestemd en rekent er op dat deze nationale feesten door velen zullen worden bijgewoond. Naspel van een voetbalwedstrijd. Opzettelijke mishandeling of een ongeluk? Voor het Amsterdamsche Hof is Donderdag het onpleizierige naspel gespeeld van een voetbalwedstrijd welke verleden jaar April in Duivendrecht tusschen de clubs D. T. S. S. en Amstel Boys van den Amsterdamschen Voetbalbond is „gestreden". Een der spelers van D. T. S. S. heeft toen een been gebroken, doordat dit lichaams deel op zeer onzachte wijze met de voetbal schoenen van een Amstel-boy, melkhande laar van beroep, in aanraking is gekomen. De rechtbank had dezen tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens opzette lijke mishandeling. Vijftien voetballende of voetbal-lievende getuigen vulden de getuigenbanken. Vijf voet ballers van D. T. S. S. kwamen, zooals zij voor de rechtbank hadden gedaan, als getuige a charge, tien anderen waren op verzoek van den verdediger mr. Muller Massis als getui gen a décharge gedagvaard. Tijdens de lange getuigenverhooren spra ken de getuigen elkander clubsgewijze tegen. De scheidsrechter dekte met zijn verklarin gen het verhaal van de leden van D. T. S S. De verdachte, die middenvoor speelde, is bij een aanval van zijn club, nadat hij den bal aan den back der tegenpartij verloren had, dien back van achteren op de linkerkuit ge sprongen, aldus de scheidsrechter. Niet alleen op dit punt verschilde hij met de Amstel Boys van meening, doch hij kwam ook in conflict met den secretaris van die club, ten aanzien van diens verklaring, dat hij, de scheidsrechter, na den wedstrijd zou hebben gezegd: „Niemand heeft de schuld, het was een ongeluk". De scheidsrechter ont kende zoo iet-s te hebben gezegd, ja zelfs met den secretaris te hebben gesproken. Deze tegenspraak der getuigenverklaringen beviel den president allerminst en hij kon digde al aan, dat dit muisje wel eens een staartje kon hebben. De procureur-generaal achtte de voetbal- schande bewezen en wees op de schorsing, vroeger door den Volksvoetbalbond tegen ver dachte uitgesproken. Spr. vroeg bevestiging van het vonnis. Mr. Muller Massis achtte den opzet om te mishandelen niet bewezen en pleitte vrij spraak. Uitspraak 14 Juli. Het Reglement Autovervoer Personen. Verschillende belangrijke wijzigingen. 's GRAVENHAGE, 1 Juli. Uitgegeven is staatsblad no. 573, besluit van 23 Juni 1937 tot nadere wijziging van het reglement autover voer personen. De wijziging, waarvan hier sprake is, treedt heden in werking en bepaalt in de eerste plaats, dat de bepalingen in het reglement autovervoer personen omtrent taxi's en huurauto's in werking zullen treden 1 September 1937 (in plaats van heden 1 Juli). Het thans uitgegeven besluit brengt meer verschillende wijzigingen van belang aan. In de eerste plaats zullen onder het regle ment ook vallen vrachtauto's, die worden ge bezigd voor het vervoer van meer dan 6 per sonen zonder voor personenvervoer te zijn ingericht. Het wordt mogelijk gemaakt, dat er auto busdiensten komen voor vervoer van bepaalde categorieën van personen. Die categorie moet dan in de vergunning worden omschreven. Omtrent overdracht van een vergunning, wordt in art 9 het volgende toegevoegd: „bij overlijden van den vergunninghouder kan de Rijksinspecteur, na overleg met de er ven, een of meer door hem aan te wijzen per soon of personen toestaan, gedurende ten hoogste 6 maanden de(n) dienst(en) voort te zetten". Volgens de oude bepaling van art. 18 waren B. en W. verplicht, iedere aanvrage voor de exploitatie van huurauto's toe te staan. Deze bepaling is thans zoodanig gewijzigd, dat B. en W. op dergelijke aanvragen vrijelijk kun nen beschikken. Voor taxi's was eenzelfde re geling reeds in art. 17 opgenomen. Voorts is de bepaling ten aanzien van het vervoer van kinderen gewijzigd. Onder meer zal thans gelden de bepaling, dat het aantal kinderen, dat met een autobus kan worden ver voerd, wanneer dit aantal groot is, per geval kan worden vastgesteld door dengeen, die de vergunning verleent. Ontheffing wordt mogelijk gemaakt voor de bepaling, inzake het afgeven van plaatskaart jes voor eiken rit, voorts van de verplichting tot het verwarmen van bussen gedurende den winter. De nieuwe redactie van de strafbepaling van art. 37 sluit zich thans geheel aan bij de bewoordingen van de machtigingswet van 29 November 1935. Ook de beroepsregeling is gewijzigd. Het geldt hier een redactiewijziging, die de bedoe ling dezer regeling beter weergeeft. In art. 40 wordt de bepaling ingevoegd, dat het reglement niet van toepassing is op het vervoer van zieken of gewonden met daarvoor ingerichte motorrijtuigen, dan wel door ge neeskundigen met personenauto's. Verschillende bepalingen van het reglement, met name die betreffende de keuring van autobussen zijn hierbij niet toepasselijk ver klaard op autobussen, voorzien van een bui- tenlandsche nummerplaat en gebezigd voor de uitvoering van toerwagen-ritten. GEEN VOORRANG AAN RECHTS VERKEER VERLEEND. Het 15-jarig meisje M. A. van Vliet, te Rot terdam is op de kruising van den Smitshoek- schenweg en den Korpersweg met haar fiets in botsing gekomen met den 28-jarigen motor rijder A. D. uit IJsselmonde. Het meisje werd van haar rijwiel geslingerd en kwam in een langs den weg loopende sloot terecht. Zij kreeg een hersenschudding en is door den G.G.D. naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd, waar zij is opgenomen. Haar rijwiel werd totaal vernield. De aanrijding is veroorzaakt doordat het meisje den motorrijder, die van rechts kwam, geen voorrang verleende. BEGRAFENIS R. C. VERWEYCK. Op „Zorgvlied" te Amsterdam is Donderdag middag het stoffelijk overschot van den heer R. C. Verweyck, oud-directeur-hoofdredacteur van „De Standaard" ter ruste gelegd. Op de begraafplaats waren onder de vele belangstellenden de heeren C. G. de Vlugt, directeur van „De Standaard" met verschil lende leden en oud-leden van de redactie van dat blad, wethouder G. Baas Kzn., G. Cnossen namens den Ned. Journalistenkring, J. van den Berg namens de vereeniging ,De Amsterdam sche pers", de Tweede-Kamerleden A. Zijl stra en A. B. Roos jen en F. L. van der Bom. Onder het spelen van de melodie van ps 42 op het orgel werd de baar de aula binnen gedragen. Ds. J. D. Boerkoel uit Watergraafs meer hield een gedachtenisrede. Wanneer u schrijft aan zuster broeder, Aan man of vader, vrouw of moeder, Of aan welk lid van het gezin; Aan neef of nicht, aan oom of tante. Aan le'vranciers of aan uw klanten, Aan vriend of vijand of vriendin; Of het een kaart of brief mag wezen, Die veel of weinig biedt te lezen. Het hindert niet naar welk adres; Naar Groenland of naar Soerabaia, Naar Vuurland of de Himalaya, Hetzij gewoon of per expres; Dan moet gij steeds voora! bedenken, Uw aandacht aan het punt te schenken, Hoe gij de port het best voldoet, Ik wijs het u in deze regels: Gebruik uitsluitend zomerzegels, Dat doet uzelf en andren goed. P. GASUS. Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer. Automobilisten, weest ridderlijk. In verband met de verkeersdagen, die thans in ons land worden gehouden, verzoekt het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Ver keer opneming van het navolgende: Uw voorloopers op de wegen zij die ver heven waren boven den gewonen man, die loopen moest waren de ruiters! Hun manie ren waren voorbeeldig, zoodat „ruiterlijk" of „ridderlijk" langzamerhand een uitdrukking werd voor „beschaafd"een teeken van goede manieren, van voornaam gedrag. U, automobilisten, wilt zeer zeker niet, dat eens het woord „automobilist" identiek wordt met „onbeschaafd", dat men u niet beschouwt als navolgers van de ridders, maar van de roovers, die vroeger de wegen onveilig maak ten. Hoeveel is door een ridderlijk optreden niet te bereiken? Als u een kindje van drie of vier jaar of 'n oude dame boven de zeventig hebt aangereden kunt u dan op uw borst slaan zeggende: „Ik ben onschuldig dit kindje, deze oude dame, zij hebben niet uitgekeken, maar zijn onverwacht den rijweg over gestoken". Is het u bekend, dat kinderen zich nu een maal niet bewust zijn van de gevaren van den weg, nog niet bewust kunnen zijn van dit ge vaar, omdat de bewustwording zich in den mensch volgens eeuwenoude wetten nu een maal in een langzaam tempo voltrekt? Weet u niet, dat bejaarde menschen lijden onder gebreken des ouderdoms als hardhoo- rendheid, slecht gezicht, enz. en dat ook zij, wat snelheid betreft, vaak niet meer volwaar dig kunnen handelen, ook al zouden zij dit nog zoo vurig wenschen? Wilt u in deze gevallen den schijn van on schuld aannemen en de anderen, die uw offers zijn, de schuld toeschuiven? Neen, een ridderlijk automobilist staat op het standpunt, dat hij zijn grootere kracht en snelheid zal misbruiken, maar dat hij steeds zijn wagen zoo in z'n macht zal hebben, dat hij in staat is een ongeluk te voorkomen, ook als de anderen het eens verkeerd doen! In de straten van Parijs, ziet men vaak voetgangers tusschen reeksen van auto's door jongleeren op een ongelooflijke wijze. Zeer zeker willen wij dit ten onzent niet als voor beeld stellen, maar wel willen wij even ge wagen van het vertrouwen der voetgangers in den automobilist, dat hij zijn wagen zoo in z'n macht heeft, dat hij hun geen letsel zal bezorgen. Dit vertrouwen in de vaardigheid en ridderlijk heid van den automobilist moet ook in Neder land heerschen! Daarom doen wij in deze veiligheidsdagen 't beroep op den autobestuurder, de capaciteiten van zijn voertuig niet te misbruiken, maar steeds rekening te houden met verkeersfouten van andere chauffeurs, wielrijders en voet gangers. Automobilisten, weest ridderlijk! SAMENWERKENDE SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. De passagierslijnen, welke zich bezig hou den met de vaart tusschen Europa en het verre Oosten hebben zich vereenigd in een Far Eastern Passenger Conference. De con ference omvat, behalve de Amerikaansche, Duitsch, Engelsche, Fransche, Italiaansche en Nederlandsche, ook de Japansche maatschap pijen. VACATURE RAADSHEER IN DEN HOOGEN RAAD. De Hooge Raad der Nederlanden heeft aan de Tweede Kamer aangeboden de volgende lijst van aanbeveling van zes candidaten voor de vacature-dr. W. A. van Woudenberg Ham stra: 1. Dr. J. H. R. Sinninghe Damste, direc teur-generaal der belastingen te 's Graven- hage: 2. dr. F. J. A. Hij ink. Raadsheer in het Gerechtshof te 's Gravenhage; 3. dr. F. G. Scheltema. Hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit en Raadsheer-plaatsvervanger in het Gerechtshof te Amsterdam; 4. dr. G. van der Flier, Raadsheer in het Gerechtshof te Arnhem; 5. dr. P. A. J. Losecaat Vermeer, Hoogleeraar aan de Gemeentelijke Univer siteit en Raadsheer-plaatsvervanger in het Gerechtshof te Amsterdam; 6. Jhr dr. A. K. C. de Brauw, advocaat en procureur te 's Gra venhage. EEN CAFé-RESTAURANT IN IIET MUNT TORENGEBOUW TE AMSTERDAM Naar wij vernemen ligt het in het voorne men. op de eerste verdieping van het Muntto rengebouw te Amsterdam een café-restaurant in te richten, waarvan de opening begin September, mogelijk zelfs eerder verwacht kan worden. De exploitant van de nieuwe onderneming, welke waarschijnlijk den naam „Spijshuis Saint Hubert" zal dragen, is in zijn onder handelingen met alle ambtelijke instanties tot overeenstemming gekomen, zoodat thans nog slechts de goedkeuring van den gemeen teraad moet worden verkregen. Wat de in richting betreft deelde de exploitant, de heer J. Heienbrock. mede. dat het bestaande in terieur vrijwel geheel zal worden gehand haafd; de eiken betimmeringen, de balken- zoldering etc. zullen onaangetast blijven. Tot dusverre was in deze lokaliteit gevestigd het Informatiebureau en het secretariaat van de Amsterdamsche vereeniging tot be vordering van het Vreemdelingenverkeer, ..'t Koggeschip". Per 15 Juli echter verplaatst deze vereeniging haar domicilie naar het ge bouw „Industria" zoodat wanneer de Ge meenteraad met de plannen accoord kan gaan na dien datum met de inrichting kan worden begonnen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5