Een kwarteeuw Maatschappelijk werk Een prachtig examen VRIJDAG 2 J Uil I 1937 tt AA'TUL EM'S DAGBLAD IT HEEMSTEDE COMITé VOOR DE ZOMERPOSTZEGELS 193: Evenals vorige jaren is ook dit jaar in Heem stede weder een plaatselijk comité opgericht, waarvan de samenstelling als volgt luidt: Jhr. J. P. W. van Doorn, eere-voorzitter; N. Vos, voorzitter; mevr. C. M. S. JordensMaus, secretaresse; W. J. Saeijs, penningmeester; mevr. Douairière I. Deutz van LennepTe- ding van Berkhout, mevr. I. H. M. Droog- Deckers, mevr. A. W. G. Hettemavan Ver- schuer, mevr, E, C. M. Kahmann—Luger, mevr. H. J. Laeyendecker—Stalling; mevr. J. Mijn- arendsIkenmevr. M. O. B. TombrockBe- rentzen; mevr A. F. WaldkötterBenner en mevr. B. F. van Walsem—Kaplan, leden. De eveneens van voorgaande jaren welbe kende stand in het postkantoor zal Maandag worden geopend. Tot en met 16 Juli a.s. zal iederen 'werkdag van 9 tot half 4 uur gelegenheid bestaan Zo- merpostzegels 1937 te koopen. Na dezen datum zijn de zegels niet meer verkrijgbaar. De postzegels van 12% ct. (verkoopprijs 16 cent) dragen de beeltenis van Anthonie van Leeuwenhoek, die van'6 ct. (verkoopprijs 10 ct.) dragen de beeltenis van Franciscus de la Boë Sylvius, die van 5 ct. (verkoopprijs 8 ct.) dragen de beeltenis van Joost van den Vondel en die van 1 ct. (verkoopprijs 3 ct.) dragen de beeltenis van Jacob Maris. De toeslag is bestemd voor cultureele en so ciale doeleinden, ieder voor de helft. Als cultureele doeleinden gelden steun aan het suppletiefonds voor oude tooneelspelers, steun aan het reservefonds van het voorzie ningsfonds voor kunstenaars en voor opdrach ten aan kunstenaars. Als sociale doeleinden zijn bedoeld 60 pet. voor tuberculosebestrijding, 20 pet. voor kan kerbestrijding en 20 pet. voor het Geleidehon denfonds voor blinden. Het Comité spreekt de verwachting uit, dat niemand, daartoe in staat, deze gelegenheid om op prettige en eenvoudige wijze iets goeds te doen voor zijn medemenschen zal laten voorbijgaan. R.K. MULO-EXAMEN. 1 Juli. Diploma A. Geslaagd 28 candidaten. L. v. Heugten, M. Blauwhof, G. Wiegman, A. Bonarius, J. Nederkoorn, A. v. d. Bos, M. Weyers, C. Boon, Th. Alkemade, C. v. Galen. C. Commandeur, G. Burgers, P. Dielwart, H. Kaptein, A. v. d. Knaap, H. Gomes, C. de Mai ne, C. v. d. Linden, H. Karstens, M. Snoeks, M. Schermer, H. Schumacher, C. Schipper, W. v. d. Wetering, M. Wijsman. 3 Candidaten afgewezen. Voor diploma B één candidaat geëxami neerd en afgewezen. ZANDVOORT PERSONALIA. Aan de Kweekschool voor Onderwijzeressen te Amsterdam is voor het eindexamen ge slaagd mej. M. C. Beüaart, alhier. ZANDVOORT GESLAAGD. Didi Paulis leerling van school D en Maria Géss'riér leerling van' schóól C, slaagden voor hét töelatihgsékamen voor het Kennemer Lyceum' POLITIENIEUWS. Onze plaatsgenoot de heer J. W. Steen, vo lontair bij de gemeentepolitie te Bennebroek is met ingang van 12 Juli a.s. benoemd tot Rijksveldwachter ter standplaats Amsterdam. CONCERT. De bekende zangeres Greta Keller, zal Don derdag 8 Juli een concert geven in Riche. Daar verleden jaar bij haar optreden in Riche vele belangstellenden geweigerd moesten wor den omdat de zaal uitverkocht was, is het wel aan te bevelen tijdig plaats te bespreken. HAARLEMMERMEER GEVONDEN. In Haarlemmermeer zijn gevonden twee doozen met inhoud en twee horloges. Hiervan werd ten raadhuize te Hoofddorp aangifte ge daan. HULPPREDIKER BIJ DE NED. HERVORMDE KERK. De Kerkeraad der Hervormde gemeente Haarlemmermeer heeft thans besloten voor Badhhoevedorp en omgeving een hulp-predi ker aan te stellen, in hoofdzaak voor den wijk- arbeid (catechetisch onderwijs, huis- en zie kenbezoek enz.) en daartoe benoemd ds. B. J. Ader te Amsterdam, die op Zondag 4 Juli a.s. in den te Badhoevedorp te houden morgen dienst door ds. J. C. Salverda in zijn ambt zal worden ingeleid. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Adriana, dochter van W. A. van Emden en G. van der Stelt; Simon Gerard, zoon van E. J. Weststeijn en J. Burghout; Hester, dochter van D. van Rijswijk en H. Sauer; Henricus Adrianus, zoon van A. A. van der Hulst en J: G. Koeckhoven; Elisabeth, dochter van W. J. Kroes en M. Stormmesand; Margien, dochter van A. A. van der Velde en J. Kuilder; Lamberta, dochter van L. van Ginkel en H, Rijken; Gijsbert, zoon van J. C. Dijkers en C. J. Nupoort; Johan Harry, zoon van J. H. van der Ende en C. Mensink; Maria, dochter van J. Verbaas en M. Bouterse; Griet je, dochter van J. P. Bax en L. A. Stieva; Teun is Johannes Cornells, zoon van J. Visser en S. J. Koningen; Willemina, dochter van IJ. Maaskant en W. Wolthuis; Willem, zoon van M. P. van Beusekom en M. H. Kamp; Cornelia, dochter van M. Rits en L. Bakker; Gerardina, Margaretha, dochter van G. J. van der Laan en A. Smit. Ondertrouwd: N. A. Stokman en H. C. Gran- neman; J. Glas en S. J. Hensing; N. S. Breed en J. P. Bogers. Getrouwd: R. Heinis en N. Dekker; G. H. J. Lenssinck en E. Th. Hulsebosch; W. J. v. Ra- vensteijn en A. E. Schouten; J. C. Spaargaren en P. J. M. Joore; K. Terlouw en A. M. Kamp; C. Tukker en H. Morgenrood; P. B. Schelling en A. v. Oosterum; J. C. van Stam en Janna Brander; J. Tamboer en C. O. Middelkoop; A. F. Dol en Z. Verbeek; B. W. J. Reimers en C. van Beem. Overleden: Anna Wassenberg, 75 j., geh. met J. van Ophem; Cornelia Jannetje Feeleüs, 36 j., geh. met A. Lievaart; Maria Cornelia Bakker, 69 j., wed. van F. Hoogland; Dina Adriana Koppenaal, 60 j., geh. met B. van Beek. ERNSTIGE AANRIJDING. Donderdag, werd er bij de politie te Hoofd dorp aangifte gedaan dat een wielrijder, de 19-jarige B., uit Amsterdam, op het langs den Spaarnwouderweg in Haarlemmermeer ge legen rijwielpad door een andere wielrijder die links van den weg reeds zoodanig was aangereden, dat hij in het aldaar aanwezige prikkeldraad terecht kwam en ernstig aan een zijner armen verwond werd. De hulp werd ingeroepen van een dokter, die met een 20 tal krammetjes de ongeveer 30 c.M. lange snede hechtte. SANTPOORT Bewogen vergadering van „Volksonderwijs". Het ontslag aan de Kleuterschool. Tot dusver kenmerkten de vergaderingen van de afdeeling Santpoort van „Volksonder wijs" zich door twee dingen: ze werden slecht bezocht en de sfeer was gemoedelijk. De voorlaatste vergadering maakte op den regel van slecht bezocht zijn al een uitzonde ring, dóch de laatste vergadering onderscheidde zich in beide opzichten van andere. Ze was zoo druk bezocht, dat de kleine zaal van „Spaarn- berg" niet in staat bleek alle belangstellenden te bevatten, zoodat naar de groote zaal ver huisd moest worden. De reden van een en ander was gelegen in een geschil aan de kleuterschool tusschen beide leerkrachten. Hierover deelde de voor zitter, de heer W. Landeweert, in zijn ope ningswoord het volgende mede: Begin Februari ontving het bestuur een ano- niemen brief, waarin gewezen werd op ver schillende verkeerde toestanden, welke aan de kleuterschool zouden heerschen. Het bestuur riep per advertentie den anonymus op zijn naam te noemen, doch deze gaf hieraan geen gehoor. Desondanks meende het bestuur deze zaak te moeten onderzoeken. Het stelde den brief in handen" van de Commissie van Toezicht, welke een onderzoek instelde en tot de con clusie kwam, dat de onderwijzeres een waar schuwing moest hebben. Geëindigd was de kwestie hiermede niet. De ouders gingen zich met het geval bemoeien, de bemiddeling van het hoofdbestuur van „Volks onderwijs" werd ingeroepen, waarna de heer Van Dijke een onderzoek instelde. Getracht werd, de dames tot elkaar te brengen. Dit alles mocht echter niet baten en ten slotte nam het bestuur der afdeeling het be sluit een der onderwijzeressen op staanden voet te ontslaan met behoud van haar salaris tot 1 September a.s. Na deze mededeelingen van het bestuur waren de aanwezigen in de gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt, Tot kwart over elf duurde de vergadering, doch veel wijzer werd men niet. Beschuldigingen werden over en weer geuit doch men kwam niet veel verder. In zeer opgewonden stemming ging men ten slotte uiteen. Tenslotte zij nog vermeld, dat de ontslagen onderwijzeres te haren huize een kleuterklas heeft gevormd. Vergadering „Koninginnedag". Wordt de vereeniging opgeheven? De ledenvergadering van dè- vereeniging Koninginnedag" was èn van de bestuurszijde en van den kant der leden niet bést bezocht. Daar. zooals bekend wérd gemaakt, de voor zitter der vereeniging, de G. de Jonge, wegens drukke werkzaamheden heeft bedankt, be rustte de leiding bij den secretaris, den heer Verkruyssen. Deze deelde mede, dat ook de heer Schoorl als bestuurslid had bedankt. Verder wees hij op den minder gunstigen toestand, waarin de financiën verkeeren, als gevolg van het bedanken van een groot aantal leden. Dit gevoegd bij het feit, dat de belang stelling van hen, die pog wel lid zijn veel te wenschen overliet, was oorzaak, dat de aan wezige bestuursleden hun mandaat en bloc ter beschikking stelden. Tenslotte werd besloten de leden nog één kans te geven de vereeniging te doen voortbe staan, door Woensdag in „Zomerlust" opnieuw een vergadering uit te schrijven. Mocht er dan niet meer enthousiasme getoond worden, dan zal de vereeniging worden opgeheven. VERKEERSONGEVAL. Gistermiddag kwamen 2 auto's met elkaar in botsing in de Beekvlietstraat. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor, doch beide auto's werden beschadigd. Verder moest ook een bus der P. T. T. het ontgelden. BEVERWIJK De tiende autotocht voor Ouden van Dagen. Een feestdag voor de oudjes. De tiende autotocht voor de ouden van da gen is voor de oudjes tot een bijzonder pret tige gebeurtenis geworden. Niet alleen, dat het mooie weer uitermate voor een autotochtje ge schikt was, maar bovendien had het comité voor een groote verrassing gezorgd. Deze ver rassing was een uitstekende warme maaltijd, die bij Hamdorff in Laren werd gebruikt. Deze feestelijke disch werd natuurlijk op hoogen prijs gesteld en gaf aan dezen tocht een écht jubileum-tintje. VEREENIGDE VEILINGEN KENNEMER.LAND EN VRIJE VEILING. 30 Juni 1937. Waschpeen per kist 1011 cent. Spinazie per kist f 0.90f 1.20. Sla,- 100 stuks f 1—f 2.60. Postelein per kist 4068 cent. Andijvie per kist 2835 cent. Wortelen per bos 712 cent. Peterselie per bos 34 cent. Selderie per bos 34 cent. Bloemkool le soort per stuk 1217 cent. Bloemkool 2e soort per stuk 47 cent. Tomaten per G.G. 1425 cent. Peulen per K.G. 3442 cent. Doppers per K.G. 1420 cent. Capucijners per K.G. 16—20 cent. Raspers per K.G. 1822 cent. Snijboonen per K.G. 3045 cent. Dikke boonen per K.G. 3846 cent. Tuinboonen per K.G. 69 cent. Asperges le soort wit per bos 28—36 cent. Asperges le soort blauw per bos 1418 cent Komkommers per stuk 3—5 cent. Aardbeien per slof 35—60 cent. doet Ge, als-* U zich op 't examen alles kunt herinneren, wat Ge eens geleerd hebt. Ge zijt helder en geconcentreerd, rustig en kalm als Ge zoo'n „AKKERTJE" neemt. (Adv. Mgez. Med.J De verbetering van de Groenelaan. Een tegenvoorstel van de bewqjiers. Zooals wij reeds berichtten is het ge meentebestuur voornemens de Groenelaan zeer belangrijk te verbeteren. Daarvoor heeft het echter als eisch gesteld, dat de bewo ners him voortuintjes zullen afstaan. Gisteravond werd in „Parkzicht" een verga dering van een aantal bewoners van de Groe nelaan gehouden ter bespreking van het voor stel der gemeente. Dit voorstel achtte de ver gadering onaanvaardbaar. Langdurige besprekingen werden daarover gevoerd, met als resultaat, dat beslo( n werd aan de gemeente een tegenvoorstel te doen. Dit zou hierop neerkomen, dat van de tuin tjes aan den Zuidkant een halve M. wordt af gestaan en van die aan den Noordkant twee M. Dit werd voldoende geacht, om de straat een zeer behoorlijk aanzien te geven en ook op voldoenre breedte voor het verkeer te bren gen. Bekend is, dat eventueel ook het Rijk tot medewerking bereid zou-zijn door het af staan van eenigen "grónd gelegen voor de Marechausseekazerne. Van den eigenaar van de vier eerste perceelen ïn de Groenelaan was bekend, dat hij zoo noodig bereid was de voortuintjes geheel af te staan. Deze voorstellen achtte de vergadering in ieder geval een basis om verder met de ge meente te onderhandelen. De bewoners zijn in ieder geval bereid een offer te brengen. UIT EEN RAAM GEVALLEN. In een onbewaakt oogenblik is- een 3-jarig kind uit het raam van de 1ste verdieping van een perceel aan de Alkmaarsche weg gevallen. Het ongeval liep goed af, want behoudens een bult op het hoofd kon Dr. Ruys v. d. Moer geen ernstig letsel constateeren. ONGEVAL IN DE KONINGSTRAAT. In de Koningstraat is een 12-jarig meisje, dat zonder op het verkeer te letten, den weg overstak, door een transportfiets aangereden. Het kind bleek vrij ernstig gewond te zijn. Dr. Duterloo, wiens hulp werd ingeroepen, con stateerde een gecompliceerde breuk van het rechter onderbeen. Na verbonden te zijn werd het meisje naar het St. Antonius Ziekenhuis te IJmuiden -Oost overgebracht. De bestuur der van de transportfiets had aan het ongeval :een schuld. DE AANVOER VAN AARDBEIEN. Aan de vereenigde -veilingen werden Don derdag aangevoerd 104.380 K.G. tegen een gem. prijs van f 14.25 per 100 K.G. Aan de B.E.T. veiling was de aanvoer 61.786 K.G. tegen een gemidd. prijs van 15.per 100 K.G. JONGEN TEGEN AUTO OPGELOOPEN. Een jongen, die bij het spel niet op het ver keer lette, is tegen een passeerende vracht auto opgeloopen. De hulp van dr. De Ruyter werd ingeroepen die het slachtoffer verbond. De jongen had alléén een gat in het hoofd op geloopen en>ikwam- „vierder-; met den schrik vrij. Hij kon-naar... z$èv-woning worden over gebracht. v- IJMUIDEN De steuiiverleening aan zee- visschers. Geen verdere verlaging der steunnormen. Zooals bekend is, zou met ingang van 1 Juli een tweede verlaging in gaan van de steunnormen voor de zeevisschers. Naar wij thans vernemen is bij het gemeentebestuur bericht ontvangen, dat de invoering van deze verlaging tot nader order is uitge steld. Van uitstel komt dikwijls afstel. Voor de betrokkenen is het te hopen dat dit ook hierbij het geval is. AANBESTEDING VERRUIMING NO ORDZEEKANAAL. Vrijdag 30 Juli zal ten bureele van den hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat worden aanbesteed het verruimen van. twee -vakken van het Noordzeekanaal tusschen de kilometerraaien 10.970 en 11.310 en de kilometerraaien 15.825 en 19.175 met bijkomende werken. DIRECTEUR VAN M. H. AANVAARDT ZIJN FUNCTIE. De nieuwe benoemde directeur van Maat schappelijk Hulpbetoon de heer P. Waarden burg heeft gisteren zijn functie aanvaard. Hij vond, toen hij voor het eerst zijn bureau binnentrad een aardige bloemenhulde van het personeel. Verder waren er bloemen van het personeel uit Dordrecht en van den heer aks, oud-dircteur van M.H. te Dordrecht. UITBREIDING RIJKS H.B.S. De Rijks H.B.S., waarin al sedert geruimen tijd gebrek aan voldoende ruimte is, zoodat in de tuinzaal les wordt gegeven, zal eindelijk met twee lokalen worden vergroot. De alannen zijn goedgekeurd en de aanbesteding s Woensdag door den Rijksgebouwendienst ;ehouden, de gunning zal wel spoedig af komen. De nieuwe lokalen komen aan de Zuidzijde dus aan den kant van het Velserbad. JUBILEUM J. WOLTMAN. In de bestuurskamer van het Witte Kruis- gebouw is gistermorgen de heer J. Woltman door bestuur en zusters gehuldigd in verband met zijn 12V2-jarig jubileum als administra teur-propagandist der vereeniging. Namens het bestuur werd de heer Woltman gecomplimenteerd door den voorzitter den heer Unger, namens de zusters door zuster de Beurs. Beiden deden hunne gelukwenschen vergezeld gaan van een geschenk. Familie van den jubilaris woonde de een voudige plechtigheid bij. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0,72—f 0,58 Griet per 50 K.G. f26 Tongen per K.G. f 1.40—f 0,85 Kleine schol per 50 K.G. f 19—f 6,10 Bot per 50 K.G. f 14f 5,50 Schar per 50 K.G. f4,60—f3 Wijting per-50 K.G. f 2,40—f 1,70 Een zwaar karwei. Het vervoer van het 1800 K.G. zware anker. De bodem der zee, vooral die der drukbeva ren Noordzee houdt heel wat geheimen ver borgen, geheimen die soms door het toeval ontsluierd worden. Zoo nu en dan komt er wel eens iets aan de oppervlakte, vooral door de trawlvisschers, die den zeebodem overal en in alle richtingen bewerken. Welke tragische ge schiedenis zou er verbonden zijn aan het groo te anker, dat onlangs door den IJmuider kot ter Sursum Corda werd opgevischt? Het zal wel een zware trek geweest zijn, want het anker woog 1800 K.G. ongetwijfeld dateert het uit den tijd, toen de zeeën alleen nog maar door zeilschepen bevaren werden. Als strandvonderij goed heeft de burge meester-strandvonder het anker door open bare Werken weg laten halen. Het heeft thans een plaatsje gekregen op het gemeenteter- rein. Dat het transport niet zoo heel gemak kelijk ging laat zich denken. Bij het ophalen van het net met het zware anker er in is er heel wat schade aan het net ontstaan. BESOMMINGEN Heden slechts aanvoer van schuitjes. VELSEN Zeldzaam jubileum bij liet Velser Ziekenfonds. De heer J. van Gameren veertig jaar voorzitter. Volgens de Statuten van het Velser Zieken fonds moeten de bestuursleden om de twee jaar aftreden. Dit geldt ook den voorzitter den heer J van Gameren, die 3 Juli 1897 tot voor zitter werd gekozen. En daar hij deze functie sindsdien onafgebroken heeft vervuld betee- kent dit, dat hij zich zoo'n twintig keer her kozen zag. En wij vermoeden, dat de heer van Gameren nog wel eenige jaartjes deze functie, die hem zoo na aan het hart ligt, zal blijven vervullen. Want de heer van Gameren is met hart en ziel verknocht aan het Velser Ziekenfonds, waarvan hij een dergenen is, die van de op richting op IS December 1896 af lid is geweest en dat" hij zag groeien van een fondsje met 18 leden tot een instelling met 7000 leden, een instelling, die zulk een belangrijke plaats in het maatschappelijk leven onzer gemeente in neemt. - De heer van Gameren heeft twee hobbies: het ziekenfonds en paarden. Vooral over het eerstgenoemde onderwerp raakt hij niet gauw uitgepraat. „Een tweede fonds, dat zooveel geeft als het onze bestaat er niet" zeide de heer van Game ren ons. toen we gistermiddag bij hem waren, niet om over paarden, maar om over zijn jubileum een praatje met hem te houden. „En, zoo vervolgde hij, „dat kan omdat door de be stuursleden zooveel werk gedaan wordt, alleen uit liefde voor het fonds. Het is juist omdat het fonds zooveel goed doet, dat de heer van Gameren steeds weer bereid is geweest, zich een herbenoeming als voorzitter te laten welgevallen. „Onze contributie is lager dan die van de andere ziekenfondsen. Wij vergoeden aan onze leden ziekenhuiskosten voor onbepaalden tijd, tandartshulp enz. En nog redden we het. en nog is er een aardig reservefonds. „Het is wel gebeurd, dat een der leden in Brussel ziek werd. Alle kosten zijn door het fonds betaald. Al bij na 31/2 jaar lang betalen de werklooze leden de halve contributie, met behoud van de volle rechten. En nog veel meer doet het Velser Ziekenfonds, dat andere fondsen niet doen, als het verleenen van uitkeeringen bij geboorte en overlijden. De heer van Gameren is zoo zoetjes aan grijs geworden; maar als hij vertelt over het zieken fonds aoet hij dat met een jeugdig vuur. dat ons de overtuiging gaf, dat hij. ondanks zijn leeftijd, nog wel weer eens door het fonds zal worden ingehuurd. Wij wenschen hem dat van ganscher harte toe, ook in het belang van het fonds, dat zeer zeker nog vruchten van zijn arbeid kan weg dragen. AANHOUDING. Woensdagavond is de bestuurder van een luxe auto. die onder den invloed van sterken drank verkeerde, op het Sluisplcin alhier, waar hij tegen een lichtpaal en een hek was gereden, aangehouden en ter ontnuchtering naar het hoofdbureau van politie overge bracht. NAAR ZEE. De Hercules, Maria R. Ommering en Beatrice zijn naar zee vertrokken.' Verder zou de Schoorl heden naar zee gaan. De Azimuth is in het dok geplaatst. Een herdenking bij het Leger des Heils te Haarlem Het toevlucht voor dakloozen wordt vernieuwd Het Evangelisatie Werk van het Leger des Heils heeft als elke kerk en richting, haar bewonderaars,- onverschilligen en bestrijders. Maar het.Maatschappelijk Werk van deze in stelling geniet vrijwel algemeene waardeering. En zeker niet ten onrechte, want er wordt immers zeer veel in het belang der maat schappij en vooral in het belang der mensch- heid gedaan! 12 Juli a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat het Leger te Haarlem zijn Maatschappe!\jk Werk aanving. Bescheiden is het begonnen in het gebouw Spaarne 92 (waar voorheen de Raad van Beroep inzake de Ongevallenwet gehuisvest was) met een tehuis voor dak- en werkloozen. Maar al gauw werd die inrichting te klein, zoodat zij vergroot moest worden. De „Metropool" werd toen ondergebracht in per ceel Spaarne 102. Later werd ook het groote pand Spaarne 106 aïmgekocht (waarin oud tijds een klooster gevestigd was) zoodat voor- loopig over voldoende ruimte de beschikking verkregen werd. In het nieuwe pand kon aan de achterzijde de industrieele inrichting (het tehuis voor de werkloozen) ondergebracht worden, terwijl het overige gedeelte diende voor woning der officieren, administratie enz. Maar het gebouw van de „Metropool" was oud, en werd steeds ouder, zoodat het eigen lijk niet goed meer voor een tehuis voor dak loozen kon dienen. Daarom werd besloten om het pand 102 geheel op te geven, de „Metro pool" onder te brengen in het voorgedeelte van het perceel 106 en het huis Spaarne 108 te huren voor huisvesting der officieren. Die verhuizing was geen weelde maar droeve nood zaak. Nu zal op den jubileumsdag de nieuwe „Me tropool" in gebruik genomen worden. Com mandant Bouwe Vlas komt die openingsplech tigheid persoonlijk leiden. Nu krijgen de dakloozen een uitstekend te huis. De conversatiezaal aan den Spaarne- kant is groot en gezellig. De verschillende slaapzalen, waarin totaal 58 bedden staan, maken een frisschen indruk, evenzoo de badcel. de waschkamers. toiletten, enzoovoort. De ervaring van de laatste jaren heeft ge leerd, dat de „Metropool" aan 57 bedden ge noeg heeft. Het hoogste aantal mannen dat er geslapen heeft was tot nu toe 54. Als men de tarieven van dit tehuis ziet zal ieder begrijpen dat van winst maken geen sprake is. 30 cent slapen per nacht, 1.50 in de week. En voor die 1.50 wordt dan ook nog het lijfgoed gewasschen en wordt een bad genomen. Een bord smakelijk middageten kost 15 centen en-een kop koffie 2 centen. De politie stuurt de menschen die aan het bureau komen voor nachtverblijf ook naar de Metropool, maar dit zijn er meestal niet meer dan 2 of 3 per nacht. De andere logeergasten behooren meest tot de groep reizende koop lieden. De industrieele inrichting kan 56 werkloozen onderdak bieden. Die menschen komen geheel ten laste van de inrichting, maar zij worden verplicht als zij daartoe in staat zijn,, te wer ken. Er wordt oud papier ingezameld en bosjes hout gehakt, terwijl ook een dienstverrich ting is ingesteld. Ook dit is geen goudmijn voor het Leger. Integendeel, het kost heel wat zorg om te blijven drijven. De uitgaven over treffen de inkomsten zeer sterk. Vooral in deze crisisjaren, nu aan giften en contributies zeer weinig meer wordt ingezameld. Reeds eenige keeren moest een beroep ge daan worden op de kas van het Hoofdkwar tier, maar dat Hoofdkwartier wordt uit alle andere steden ook aangeklampt om steun. Na de feestinzameling, gehouden bij het gouden feest van het Leger, kon 5800 naar Haarlem gestuurd worden om de meest dringende schulden af te lossen Maar er is nog f 8000 schuld overgebleven. Eigenlijk zou de chef van de Haarlemsche Inrichtingen, economisch gezien, vele menschen die om onderdak vra gen; de deur moeten wijzen, vooral als zij niet tot een behoorlijke werkprestatie in staat zijn, maar daartegen komt het medelijdende hart van den Heilssoldaat in opstand. Hij heeft de deuren altijd wijd open staan en niemand wordt afgewezen. Hij doet dit in vertrouwen, overtuigd, dat er wel middelen gevonden zul len worden om de schulden te betalen. Schul den, gemaakt voor de verzorging van hulpbe hoevende stakkers. Hij hc t nu ook dat er op 11 Juli feestgaven .zullen komen. Groote en kleine, want in het belang der inrichting zou het gewenscht zijn. dat de schuld gedelgd werd. Het Leger heeft voor dit Volkslogement en de Werkverschaffing geen enkelen steun van de overheid. Maatschappelijk Hulpbetoon stuurt een enkelen keer dakloozen naar de „Metropool", daarvoor wordt dan een kost geld betaald van 4.50, terwijl de verzorging alleen aan uitgaven reeds 5.75 kost. Toch spaart de overheid ook door het bestaan van de Werkverschaffing bij het Leger vrij veel geld, want verscheidene alleenwonende jongens en mannen, die eerst aangewezen waren op steun van Maatschappelijk Hulp betoon, gingen in het tehuis van het Leger, omdat zij geen kans zagen van den steun zelfstandig rond te komen. Maar het gevolg daarvan is, dat zij dan als „werkenden' te boek komen staan en geen steun meer van Maatschappelijk Hulpbetoon krijgen. Het is verkeerd te meenen dat allen of bijna allen die in het toevluchtsoord van het Leger zijn opgenomen, menschen zijn die al eens met de gevangenis hebben kennis gemaakt. Een ondex-zoek heeft juist uitgewezen, dat dit niet meer dan 20 pCt. is. Maar wel zijn het allemaal stakkers, die niet meer op eigen bee- nen kunnen staan, die hulp behoeven. In deix laatsten tijd heeft de crisis ook verscheidene intellectueelen naar deze tehuizen gedreven. En door al die dingen ontstond het finan- cieele tekort, werd het geregeld grooter.... Maar tegenover dit debet staat op de credit zijde enorm veel maatschappelijk werk dat duizenden tot een zegen is geweest. De Officieren van het Leger vragen voor al de opofferingen geen dank van menschen. Niet van de stakkers die zij hulp en bijstand verleenden (want zij hebben, als alle andere werkers op dit gebied de ervaring, dat wei nig dank te oogsten is) en ook niet van de burgerij. Zij doen het werk omdat de liefde van Christus hen dringt. Maar dit sluit na tuurlijk niet uit. dat zij financieele bijdragen, die hen mogelijk maken het werk voort te zetten en het zoo mogelijk nog te verbeteren, gaarne zullen ontvangen. Juist in het belang van de verdrukten dezer wereld. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 1 Juli. Ondertrouwd 1 Juni: J. C. de Ruiter en L. Veerman; C. P, J. Pronk en P. de Boer; A. Tam en C. Tiebie; A. Th. Misset en E. Chr. van Andel; J. Stuart en J. C. van Emmerik; F. F. J. Nieuwenhof en J. Velthuis. Getrouwd 1 Juli: H. Cornet en M. H. C. Cassee: J. C. Chr. Slot en C. A. P. Hankel; P. J. van Daalen en Chr. Knies; M. W. Need E. W. L. Bauer. Bevallen 29 Juni: A. M. de Vries—v. Gelder, d.; L. C. Levering—Mesman, z.; 30 Juni: A. v. d. Berg—Verheul, d.; C. G. Homoet—v. d. Poll, d.; J. L. v. d. Eijnde—Polfliet, d.; 1 Juli: C. E. de Bi-uin— Kroner, z.; H. Hulshof—van Looijengoed, d. Overleden 30 Juni: A. Koster, 32 j., Jans straat; C. Pieren, 40 j., Hazepaterslaan.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7