Loos alarm. WANDGEDIERTE Het belangrijkste 54e JAARGANG No. 16573 Verschijnt dasreliiks. behalve op Zon- en Feestdagen, MAANDAG 5 JULI 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Wt. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724. 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37. Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTTëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim ƒ100.één lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger ƒ60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle_ leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk .f30enkelbreuk 15.—, polsbreuk ƒ15.—. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN 12 PAGINA S, Mr. J. J. I. Harte van Tecklenburg overleden. Minister van Financiën in het kabinet- Kuyper. 'S-GRAVENHAGE, 5 Juli. Op 83- jarigen leeftijd is hedenochtend hier ter stede overleden mr. J. J. I. Harte van Tecklenburg, oud-minister van Financiën, oud-lid van den Raad van State. De heer J. J. I. Harte werd te Utrecht gebo ren op 15 October 1853. Op 1 Mei 1888 deed hij, voor het kies district Grave zijn intrede in de Tweede Kamer, waarin hij zitting heeft gehad tot Augustus 1901, in welk jaar hij benoemd werd tot minister van Financiën in het kabi- net-Kuyper. Mr. Harte, die later het recht verwierf op den naam Van Tecklenburg, heeft o.m. als Tweede-Kamerlid in de zitting 18981899 een initiatief-voorstel ingediend tot aanvulling van titel 118 van het wetboek van strafvorde ring, betreffende herziening van arresten en vonnissen, welk wetsvoorstel heeft geleid tot de wet van 14 Juli 1899. Hij was lid van verschillende staatscom missies o.a. van die voor de handelspolitiek, voor de statistiek en voor de pensionneering van werklieden. Als minister was de heer Harte van Tecklen burg een voorstander van beschermende rechten. Hij bleef minister van Financiën tot in 1905, in welk jaar hij werd opgevolgd door mr. Th. H. de Meester. Na zijn aftreden stelde hij zich weer can- didaat voor de Tweede Kamer in hetzelfde district, waarvoor hij al eer zitting had gehad. Niet hij, doch de heer Kooien werd toen ge kozen Met ingang van 11 Juli 1908 werd mr. Harte van Tecklenburg benoemd tot lid van den Raad van State. Hij had achtereenvolgens zitting in onderscheidene afdeelingen. Met ingang van 1 Mei 1934 werd hem eer vol ontslag verleend als lid van dit hooge staatscollege. In de Katholieke gelederen is de heer Harte van Tecklenburg altijd een strijdbare fi guur geweest. De heer Harte was ridder in de Orde van den Nederlandsche Leeuw en commandeur Oranje Nassau en grootkruis in de Orde van den H. Gregorius den Groote. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal plaats hebben Woensdag a.s. op de R.K. Begraafplaats a~.n de Kerkhoflaan om 12 uur. Bestuurdersbond Haarlem. Sticht een organisatie van nïet- georganiseerde werkloozen. De Bestuurdersbond „Haarlem" van de Ne- derlandsche-vakcentrale heeft van hare al gemeene bestuursvergadering machtiging ge kregen, om over te gaan tot stichting van een organisatie van niet georganiseerde werk loozen. Bedoeld is uitsluitend het bijeenbrengen van bonafide werklooze vakarbeiders die, om welke reden dan ook, niet georganiseerd zijn in één der bestaande vakorganisaties. De nieuw te stichten werkloozen organisatie; zal een politiek-onafhankelijk karakter dra-; gen en werken onder de auspiciën van den Bestuurdersbond „Haarlem" van de Neder- landsche-Vakcentrale. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij het secretariaat van den Bestuurdersbond, Slachthuisstraat 11 zw., Haarlem. Binnen korten tijd zal met hen die zich heb ben aangemeld, een vergadering worden be legd, waar tot definitieve stichting zal worden overgegaan. Een bestuur zal worden gevormd en de verdere gang van zaken besproken. PERSONALIA. Onze stadgenoot, de heer J. R. Sporry, slaagde Zaterdag j.l. te Delft voor het examen electro-technisch ingenieur. Tot violist bij het Concertgebouw Orkest is benoemd onze stadgenoot B. Blanket. EINDEXAMENS 2e HB.S. B. Eindexamen H.B.S. B Santpoorterplein Haarlem. Geslaagd de dames: A. Suerink, J. J. Schaft, H. A. Merkuur, S. G. Neisingh en de heeren: G. A. van Apeldoorn, J. R. Douglas Broers, H. van der Colk, J. D. J. W. Bleeker, J. J. Wouterse, J. van Wamel, J. de Peer, J. W. Hanhart, E. de Visser, W. G. Th. Grijzen, J. A. de Vries, G. J. Lunenburg, H. W. Stapel, J. Kasjes, D. W. van Bostelen, A. F. C. Morlang, H. Ch. Panhuizen, H. J. Tjaden, M. A. Domin go. CHR. NATIONAAL ZENDINGSFEEST TE MIDDACHTEN. Woensdag 7 Juli a.s. zal te Middachten bij Arnhem op het landgoed van Graaf Bentinck het Chr. Nat. Zendingsfeest worden ge houden, waar zullen spreken prof. de Vrijer, hoogleeraar te Utrecht, commandant Bouwe Vlas v. h. Leger des Heils, minister dr. H. Colijn, ds. K. J. Brouwer en dr. F. J. Fokkema van Oegstgeest. Voorts zullen er spreken zendelingen van Nieuw Kuinea, Celebes, Halmakeira en Java. De slotrede wordt uitgesproken door prof. J. de Zwaan, hoogleerar te Leiden. De Ned. Spoorweg Maatschappij verstrekt voor dien dag goedkoope retourbiljetten. OPDRACHT. Het maken van 3000 meter rioleering in de gemeente Velsen is door B. en W. gegund aan P. H. Meijer en Co., te Haarlem. (Toen dezer dagen een jonge man in Weenen een meisje trachtte te omhelzen, duwde zij hem met zoo veel kracht wegdat hij tegen een brandmelder viel, die alarm maak te, waardoor na weinige minuten zes brandspuiten ter plaatse waren.) Mijn geestesoor hoort u al zeggen: Nu maakt hij er toch maar wat van, 'k Laat me niet in de luren leggen, Dit is iets dat niet waar zijn kan. Men mag het op de film vertoonen, Als een soort Charlie Chaplin gein, U meent, dat dit zoo ongewone Niet eerlijk echt gebeurd kan zijn. Ik kan u niet als ooggetuige Bezweren dat het is geschied, Maar wie zou 't uit den duim gaan zuigen, Geloof het maar waarom nou niet. Omdat een jonge Ween erin Niet duwen kan met zooveel kracht? Nou, denk vooral nu niet te min Over het huidig zwak geslacht. Misschien ook redeneert u wel, Dat dit te sterk van toeval is. Maar toeval was zoo vaak in 't spel Bij 't schrijven der geschiedenis. Ook ik geloof heel dikwijls niet. Wat men van her of der bericht, En vaak betreft dat een gebied Van veel meer ernst en meer gewicht, Ik neem, misschien daarom vooral, Dit nu eens graag als waarheid aan, Al was 't maar omdat dit geval Ons nooit op schade komt te staan En dan ben ik me van één feit In dit vreemd incident bewust: De brandweer kwam hier over tijd, Zijn liefdesvuur was al gebluscht. P. GASUS De Frans Halstentoonstelling. Veel belangstelling, ook uit het buitenland. Zooals te begrijpen is, trekt de Frans Hals tentoonstelling zeer veel belangstelling, ook uit het buitenland. Zondag was het aantal bezoekers ruim 650. Een 25-tal leden van een Duitsche kunstver- eeniging uit Keulen bezocht de expositie en toonde zich zeer voldaan. De dhecteur van het Frans Halsmuseum, de heer G. D. Gratama, leidde persoonlijk een bekend Amerikaansch kunstcriticus rond, die verschillende publi caties over de tentoonstelling zal doen. Zaterdag was prof. dr. Willem Mengelberg, dirigent van het Amsterdamsch Concertge bouw-orkest, onder de bezoekers. Tentoonstelling van archiefstukken. Gedurende de Frans Halstentoonstelling zul len in het Frans Halsmuseum worden tentoon- steld archiefstukken, betrekking hebbende op het leven van Frans Hals. Het zijn alle stuk ken uit het gemeente-archief. VERBOD TE LANG PARKEEREN IN DE RIDDERSTRAAT. B. en w. van Haarlem hebben bepaald, dat men in de Ridderstraat motorrijtuigen, rij wielen op meer dan twee wielen of rij- of voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde, niet langer dan een half uur in stil stand mag hebben (verbod te lang par keeren) Zeescheepjes naar Haarlem. Diepgang zeer verschillend. Er is gemeld, dat dezer dagen een zeeschip naar Haarlem komt om hier te lossen. Het is e ensehip van 400 ton dat uit Zuid-Wales kolen aanvoert. Het blijkt ons^venwel. dat er vrij geregeld zeeschepen te Haarlem komen. Die zijn wel van dezelfden inhoud, maar toch van een anderen bouw, waardoor zij minder diepgang hebben en zonder bezwaren hier kunnen varen. De kolenboot kan slechts tot de spoorbrug komen, terwijl dan nog ver van den kant ligplaats gekozen moet worden om door middel van een kraan te lossen. Herhaaldelijk varen zeescheepjes van 300 tot 4000 ton zelfs door de stad, door het Spaarne en de Haarlemsche bruggen, dus naar het achterland, naar Hillegom, Lisse, Leiden, enz. Deze scheepjes, zoogenaamde Groningen Kofschepen, brengen hout aan uit Noorwegen, Zweden en Finland en rheer- malen werd door deze scheepjes hout gelost voor Haarlemsche houthandelaren. Het ge bruik van deze soort zeeschepen is de laat ste paar jaren sterk toegenomen en in ver schillende binnen-wateren, als kanalen en rivieren worden deze schepen aangetroffen omdat zij met hun lading op de plaats van bestemming kunnen komen. Het is te ver wachten, dat Haarlemsche handelaren en i industrieën ook meer nog dan tot heden ge bruik zullen gaan maken van dit transport middel. De groote schutsluis te Spaarndam is meer dan voldoende groot voor deze zeeschepen die maar een geringe lengte en breedte heb ben, doch zeer hoog zijn opgebouwd. Er komen naar Haarlem Rijnschepen van veel grootere afmetingen en van veel meer inhoud, maar deze komen niet over de zee! Wij garandeeren absolute verdelging van onder geheimhouding en schriftelijke garantie ZUIVERING SONldfeRN. „RADICAAL", Cronjéstraat 135 Telefoon 11657 (Adv. Ingez Med.) Grappenmaker sprong op de duo van een tandem. Bestuurder viel en kreeg een hersen schudding. Zondagmorgen te ongeveer half tien re den twee meisjes op een tandem op den Dreef. De tandem werd bestuurd door een 17-jarig meisje uit Lisse, terwijl haar lfl- jarige vriendin eveneens uit Lisse. achterop zat. Een jongeman die op het voetpad liep wil de, de bijzonder geestige aardigheid uithalen, om achter op den bagagedrager te springen. Ondanks de waarschuwingen van de beide meisjes sprong hij toch op den bagagedrager met het gevolg dat de fiets omviel en de be stuurster op den grond viel. Zij werd aan haar knie verwond en na door een lid van den Ongevallendienst te zijn verbonden naar de Maria-Stichting vervoerd. Hier werd geconstateerd dat het meisje ook een hersenschudding had gekreg.en. Na voorloopig behandeld te zijn kon het meisje per ziekenauto naar de ouderlijke woning te Lisse worden overgebracht. Haar vriendin kwam er zonder eenig letsel af. Naar de identiteit van den laffen grappenmaker die snel doorgeloopen was wordt een on derzoek ingesteld. Trein le Haarlem ontspoord. Weinig materieele schade. Zaterdagavond omstreeks zeven uur zijn op het emplacement Haarlem bij het rangeeren een tweetal rijtuigen van een personentrein uit de rails geloopen. Aan de baan werd hierdoor lichte materieele schade veroorzaakt, terwijl een tochtdeur in de hengsels verwrongen werd werd. Ofschoon men onmiddellijk aan het werk ging om de wagens weer in de rails te brengen, was het een en ander ooi-zaak dat het treinverkeer ongeveer 20 minuten vertraging ondervond. In de wagens bevonden zich geen passagiers, persoonlijke ongelukken kwam dan ook niet voor. Voedingstoestand te Haarlem. Nieuw onderzoek naar den gezondheidstoe stand der Haarlemsche schoolkinderen. Enkele jaren geleden werd te Haarlem, evenals in verschillende andere steden des lands, een onderzoek ingesteld naar even- tueele ondervoeding bij schoolkinderen. In de afgeloopen maanden heeft te Haarlem, onder leiding van den directeur van den Ge meentelijken Geneeskundigen Dienst, op nieuw zoo'n onderzoek plaats gehad bij eeni- ge duizenden kinderen. De resultaten daar van moeten thans nog bewerkt worden en in een rapport samengevat. Daarmee zal nog wel eenigen tiid gemoeid zijn. Het nieuwe onderzoek zal vermoedelijk belangrijk materiaal opleveren, omdat thans vergelijkingen met de resultaten van den vo- rigen keer gemaakt kunnen worden. Eenige dagen geleden deelcten wij mede, dat in den laatsten tijd het aantal ziektegeval len aan tuberculose te Haarlem is toegeno men blijkens de cijfers van aanmeldingen bij het consultatiebureau te Haarlem. Het onderzoek naar eventueele ondervoeding bij de schoolkinderen zal ongetwijfeld eenige gegevens kunnen geven voor de beoordee ling van de vraag of een minder goeden voedingstoestand in vele gezinnen ook aan leiding kan zijn geweest voor het verzwakken van den weerstand tegen tuberculose. Spelend onder een lorrie geraakt. Droevig ongeluk onder Sassenheim. SASSENHEIM. 5 Juli. Gistermiddag om drie uur waren eenige kinderen bij den weg aanleg SassenheimAmsterdam met lorries aan het spelen. Plotseling geraakte het 4- jarig zooxitje van de familie van der Eist uit Sassenheim onder een der lorries. Het kind werd ernstig gewond. Na geneeskundige hulp is de kleine naar de ouderlijke woning ver voerd. Om elf uur is het knaapje aan zijn verwondingen overleden. De voorraiigswegen. Goede ervaringen op den eersten dag. Zondag is het stelsel der voorrangwegen in werkin ggetreden. De indruk is. voor zoo ver onze zegslieden over Haarlem en omstre ken konden oordeelen, dat de autobestuur ders zich reeds uitstekend aanpasten aan den nieuwen toestand. Alles ging uitstekend Een enkelen keer bleek een weggebruiker nog niet van de nieuwe regeling volkomen op de hoogte te zijn, maar dit behoorde toch tot de uitzonderingen. Ongelukken werden er op de voorrangswegen in onze omgeving niet veroorzaakt. Natuurlijk kan één dag geen maatstaf zijn •-oor een beoordeeling. maar de eerste in druk is toch gevestigd, dat het nieuwe stel sel een verbetering van het verkeer kan be- teekenen. De eerste voortrekkers op het Jamhoree-terreiii aangekomen. De eerste vijftig voortrekkers zijn Zondag middag op het Jamboree-terrein aangekomen voor het betrekken van het voortrekkerswerk kamp dat gelegen is achter subkamp 8. Hier staat de groote Messtent waarin 900 voortrek kers plaats kunnen vinden. Natuurlijk valt er voor de voortrekkers nog heel wat te doen: het Jamboree-hoofdkwartier „Huize Teylingkbosch" moet opgeknapt wor den en verder zullen ongeveer zestig kleine en groote bruggen aangebracht moeten wor den. Deze eerste Zondag werd echter nog door gebracht met het bezichtigen van het Jam boree-terrein en met de onderlinge kennis making. Aan den eersten maaltijd nom ook deel ge neraal H. Behrens, de Jamboree-organisator en wnd. hoofdcommissaris van de „Neder landsche Padvinders". Hanna Reitsch vestigt een zweef record. Afstand van 350 kilometer afgelegd. BERLIJN, 5 Juli (D.N.B.) De Duitsche zweefvliegster Hanna Reitsch heeft het we- reldduurrecord zweefvliegen voor vrouwen op haar naam gebracht. Zij "vloog van de Wasser - kuppe naar Hamburg en legde hiermede een afstand af van 350 kilometer. Demiivter wint den Gordon Bennettwedstrijd. Poolsche ballon op de tweede plaats. Het militair cartografisch instituut heeft zijn berekeningen over de afstanden, welke door de ballons zijn afgelegd bij den Gordon Bennett-wedstrijd geëindigd en ter beschik king gesteld van de Belgische Aeroclub. Uit de berekeningen blijkt, dat de Belgische ballon „Belgica" met Demuyter en Hoffmans den grootsten afstand heeft afgelegd, nl. 1430 Kilometer, terwijl de Poolsche ballon „Polonia II" met kapitein Janusz en Brenk met 1400 Kilometer tweede werd. De verdere uitslagen zijn nog niet bekend gemaakt. Inbraken in Amsterdam. Politie verricht twee arrestaties. AMSTERDAM. 5 Juli. Tijdens afwezigheid van de bewoonster, die in Aerdenhout ver toeft, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ingebroken in een villa aan de Oranje Nassau- laan. De inbrekers zijn via een kelderraam naar binnengekomen en hebben het geheele huis doorzocht. Vele kasten werden openge broken, maar het staat thans nog niet vast de inbraak werd pas Zondagmorgen ontdekt en de bewoners zijn nog niet teruggekeerd wat er gestolen is. In den loop van den Zondag, toen de be woonster even van huis was, is ingebroken in een woning aan het Bilderdijkpark. Eenige gouden en zilveren sieraden, drie jassen, als mede 25 mark zilver werden gestolen. Een woning aan de Jacob van Lennepkade kreeg eveneens ongewenscht bezoek. Daar de bewonex-s afwezig zijn, is het nog niet bekend, hoe groot de buit is. In een woning in Zuid zijn inbrekers bin nengedrongen en hebben den flectriciteits- meter gelicht en een naaimachine medegexxo- men. Tenslotte is ingebroken ixx een woning aan de Kinkerstraat, waar de inbreker een aantal Belgische fx-ancs en eenig Hollandsch geld buitmaakten. In verband met deze laatste inbraak heeft de politie van het bureau Overtoom vanmor gen een tweetal „goede bekenden' aangehou den. die voorloopig zijn opgesloten. De Duitsche ambassadeur te Londen Joachim von Ribbentrop, vexdaat het Foreign Office na de overhandiging van de Duitsch-Italiaan- sche voorstellen over de niet-inmenging. Het woord is aan Emile Berr: De eerste plicht van een onbekenden schrijver is. in teressant te zijn. Vervelend te mogen zijn is uitsluitend het voorrecht vaii reeds be roemde schrijvers. Amelia Earhart op een rif gedaald Hoop begint te herleven. (Zie ook pag. 4) SAN FRANCISCO. 5 Juli. 'HavasV Een kustwacht heeft medegedeeld: „Wij zijn er zeker van. dat Miss Earhart teruggevonden zal worden op een rif. gelegen op ongeveer 200 mijl ten oosten van het eiland Hbwland". Een te Rock Springs (Wyoming) wonende twaalfjarige radio-anxateur heeft Amelia Earhart herhaaldelijk hooren seinen ..Amelia Earhart op een rif ten Zuiden van den evenaar vraagt hulp van een schip". Een andere x-adio-amateur te Cincinnati heeft het departement van handel medege deeld. dat hij Amelia Earhart verscheidene xxxalen had gehoord. Zij had geseind, dat zij op een rif gedaald was. De hoop. de vlieg- ster terug te zullen vinden, begint thans te herlevexx. De kustwachtkotter „Itasca" heeft mede gedeeld, dat zij op 120 inijl ten noord-oosten en noord-westen van het eilaixd Howland heeft gekruist zonder iets te zien. Geheimzinnig sterfgeval op de .Marie Elvira". Politie Iaat het lijk in beslag nemen. IJMUIDEN, 5 Juli. Aan boord van het Spaansche s.s. „Marie Elvira", dat op het oogenblik in de haven van IJmuiden ligt, heeft zich een geheim zinnig sterfgeval voorgedaan. De agent van de reederij van het schip kreeg vaxi den kapitein het verzoek een dokter aan boord te zenden, daar een der matrozen veel langer dan rxormaal sliep en niet wakker was te krijgen. De dokter, die den man onderzocht, con stateerde, dat de matx-oos was overleden. Het was hem evenwel niet mogelijk de doodsoor zaak vast te stellen. Daar het lijk niet aan boord kon blijven, werd de politie van het geval in kennis ge steld. De commissaris van politie heeft daar op hedenochtend het lijk in beslag doen ne men. Een gerechtelijke schouwing zal worden verricht. pag. Er zal een nieuw onderzoek worden inge steld naar den gezondheidstoestand der Haarlemsche schoolkinderen. 1 Door de politie te Vlissingen is een schip met een kostbare lading in beslag: ge nomen. 3 De Conversie van Nederlandsche spoor wegwaarden is geslaagd. 3 Het verkeer blijft offers eischen. 3 Door het water zijn weer verschillende ongelukken gebeurd. 3 Blum over de deelneming van de socia listen aan het kabinet-Chautemps. 4 Op den Portugeeschen minister-president is een mislukte aanslag gepleegd. 4 Het zoeken naar Amelia Earhart wordt op groote schaal voortgezet. 4 Drie renners, die deel uitmaakten van de Nederlandsche equipe uit de Tour France, hebben opgegeven. 6 Het jubileum der H. D. C-; fraaie sport- demonstratie op het R. C. H.-terrein. 7 ARTIKELEN, ENZ. J. B. Schuil: Louis de Vries in Vadertje Lampion. K. Andr.: Dantzig, Europa's wespennest. 4 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op g 1 andaag hebt U misschien geen „Groentje" aan Haax'lem's Dagblad op te geven. Dit is maar, om U er aan te herinneren, opdat U het niet vergeet, wanneer het- morgen of de volgende week \fel het geval is. Groentjes brengen U voordeel.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1