Seinen van Amelia Earhart Amelia. Girojubileum. opgevangen Positie van het toestel bekend In zinkenden toestand? Vliegbooten over den Oceaan. Aantal contingenten verhoogd. Hef belangrijkste 54c JAARGANG No. 16574 Verschijnt daereliiks. hehalve np Zon- en Feestdasren. DINSDAG 6 TULT 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Eourens Cosier Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vt. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724. 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37. H aa rl e m - N o o r d. Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinder 60 één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk 30enkelbreuk ƒ15—, polsbreuk ƒ15.—. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN: 10 PAGINA'S. Als men heelemaal nuchter gaat nadenken over een vliegster als mevrouw Putnam, die onder haar meisjesnaam miss Amelia Earhart oceanen oversteekt en evenaar-reisjes maakt, maar nu ergens op een koraalrif in de Stille Zuidzee in nood schijnt te verkeeren, dan ver wondert men er zich over dat de Amerikaan- sche regeering haar niet met zekeren aan drang verzoekt zich ietwat te beperken in haar record jacht. Want het nut ervan is minstgenomen twijfelachtig en als het tegen loopt moeten vele menschenlevens gewaagd en enorme sommen uitgegeven worden om de moedige dame te redden. Zooals nu. Er is een heele vloot op uitgetrokken, daartoe behoort het vliegtuigmoederschip Lexington met een volledige luchtvloot (54 toestellen) aan boord en de Amerikaansche belastingbetaler be hoeft zich geen illusies te maken dat de fa milie Putnam de rekening zal betalen. Maar men moet deze en andere dingen niet te nuchter bekijken. Amelia, evenals haar collega's, die dergelijke avontuurlijke record- jachten ondernemen, kunnen zich dit ver oorloven vanwege de verbeeldingskracht die het menschdom bezielt en die het tot alle mo gelijke opofferingen en een wereld-opwinding brengt als er twee piloten op een koraalrif gestrand zijn (er is immers ook nog de vlie ger Noonan bij, al schijnt deze van veel min der belang. Wanneer er bv. een millioen Chi- neezen aan het verhongeren is trekt de we reld zich daar heel wat minder van aan; het gebeurt vaker, schijnt niet heldhaftig en is niet „spannend". In de hoop dat Amelia er ook ditmaal weer heelhuids af moge komen kunnen wij ons niettemin wel een beetje verbazen over den fantastischen gang van zaken in deze wereld, die geweldige bedragen aan zwaarbewapende zee- en luchtvloten uitgeeft, er een voortdu rend gevaar en een voortdurend wantrouwen mee schept en er eigenlijk toch geen andere bestemming voor heeft dan er twee menschen mee van een koraalrif te halen. Want niemand wil er immers oorlog mee voeren! Niemand wil oorlog; iedereen wil den vrede. Een aangename, voordeelige vrede mag het evenwel blijkbaar niet zijn. Er moet voortdu rend spanning wezen, voortdurend sensatie. Inderdaad schijn! dc mensehheid, de beschaaf de althans, nog nooit zooveel behoefte te heb ben gehad aan sensatie als in dit tijdvak der wereldgeschiedenis. Nu, daar zorgen de bewa peningen voor, en op een ander gebied wordt 'het artikel ook geleverd door miss Amelia Earhart en haars gelijken. Wat thans ge schiedt is de ontmoeting der beide sensaties: de eene trekt erop uit om de andere te red den. Heel Amerika verkeert in hevige span ning en de rest van de wereld is haast even fel op het nieuws. Terwijl ik dit schrijf is dat ïmmer-gereede apparaat op ons redactie bureau, de Telex, dat dag en nacht zijn nieuws uit binnen- en buitenland voor ons uittikt, juist begonnen aan de twaalfde Amelia-mede- deeling van dezen morgen Wonderlijk. Onwillekeurig gaan mijn ge dachten thans uit naar meneer Putnam, den echtgenoot Amelia's, die een bekend uitgever heet te zijn maar zonder twijfel verkeert in de meer voorkomende positie van „de man van zijn vrouw". Hij zal wel vaak bij vergissing als „meneer Earhart" aangespro ken worden. In den loop der jaren hebben wij allen wel den indruk moeten krijgen dat deze man zijn vrijen tijd voornamelijk doorbrengt met in de benauwdheid te zitten over Amelia. Hoeveel malen is zij nu al niet „zoek" of „te laat" geweest?hoeveel ontsnappingen-op- het-nippertje heeft zij al niet gehad? En thuis wacht maar steeds de heer Put nam, heen en weef geslingerd tusschen hoop en vertwijfeling, stuurt telegrammen, ont vangt ze, laat zich interviewen en nog eens in terviewen en schijnt op dezen post over een even bewonderenswaardig uithoudingsver mogen te beschikken als zijn vrouw op de hare. In vroeger tijden, toen alleen mannen zich in de dolzinnigste avonturen begaven, zei men dat het het ergst voor de vrouwen was, die thuis in lijdelijk afwachten voort durende angsten moesten doorstaan en haar uiterste geestkracht toonen. Putnam bewijst, dat ook een man hiertoe in staat is. De historie-als-geheel evenwel bewijst op nieuw, hoe dol het menschdom op sensatie is. En men vraagt zich wel eens met verwonde ring af, gezien de stijging die erin zit, wat ons na deze dingen nu toch wel te wachten zal staan. Misschien helpen zij den oorlog te voorkomen. R. P. St. Bernardsklooster houdt honden. zijn Dieren worden in een park ondergebracht. AOSTA, 6 Juli (Stefani). Nadat eenige maanden geleden op den St. Bernard' een meisje door de honden van het klooster was verscheurd, heeft de directeur van het hos- pitum thans bekend gemaakt, dat een groot park gebouwd wordt om de honden in onder te brengen. Het door de ouders van het slacht offer ingediende verzoek de honden te ver wijderen, is nietingewilligd. (Bij den Postcheque en Girodienst is de 300.000ste rekeninghouder ingeschreven.) Driehonderdduizend rekeningen, Dat, waarlijk, is een jubilé. En als één der postgirolingen Spreek ik een woord van hulde mee. Wat heeft die dienst in luttel jaren Zich op een wijze uitgebreid, Die geen bedrijf kon evenaren En dan nog wel in crisistijd. 't Is tot een instituut verheven, Dat men niet meer ontberen kan, Misschien zal iemand zich eens geven Aan 't schrijven van den gi-roman. Het heeft, bescheidenlijk begonnen, De kinderziekten ook verwerkt, Maar 't heeft ze glansrijk overwonnen En zich sindsdien nog slechts versterkt. Ik wil wel openlijk bekennen Bij dit merkwaardig jubilé, Dat ik er zóó aan ben gaan wennen, Dat 'k niet meer gaarne zonder dêe. En ik bood vast den jubilaris Een prachtbouquet. gi-rozen aan, Wanneer (hetgeen helaas niet waar is) Mijn rekening het toe zou staan. Ik kan dus enkel woorden schrijven Van lof en van erkentlijkheid, De giro moge draaien blijven. Steeds verder over 't land verbreid. Ik blijf haar brieven welkom heeten, Het hindert niet tot welk bedrag, Ik zal ze te waardeeren weten Maarcredit, als ik kiezen mag. P. GASUS. UW OOG, UW BEURS ZIJN BEIDE TEVREDEN MET EEN BRIL VAN CAREL VAN HUIZEN, Opticien KL. HOUTSTRAAT 13 TELEFOON 14112 (Adv. Ingez. Medj De uitbreiding van Haarlem-Noord. Verkeerswegen der toekomst. cQEPQOJECT££BOt RSOVINCl£ V/eRBODEM KOiMC. QEMEENTE QRtlfS Wij geven hier een kaartje van de uitbrei ding van Haarlem-Noord zooals deze zich in de naaste toekomst ontwikkelen zal. Daaruit blijkt, dat de Zaanenüaan zal loopen van den grooten verkeersweg, die in Haar lem-West de verbinding zal vormen tusschen Noord en Zuid (en bovendien aansluiting geeft op de verbindingen naar Bloemendaal en Velsen) naar het Noorder Buiten Spaarne. Daar komt dan een nieuwe brug die het grondencomplex aan den Oostkant van het Spaarne zal ontsluiten. Over den Mooien Hel moet dan ook een brug gebouwd worden op dat de nieuwe provinciale weg aansluiting krijgt met de Zaanstreek. Zooals men ziet is het streven de wegen van het groote verkeer zooveel mogelijk bui ten de stad om te leiden. De werkloosheid te Haarlem. Een zeer gunstige week. Lr de afgeloopen week daalde het aantal werkloozen te Haarlem van 5182 tot 5159. Een vermindering dus van 23. Daartegenover staat, dat in dezelfde week van 1936 een stij ging geboekt moest worden van 79. Een gun stig verschil voor de statistiek dus van 102. Er zijn op dit oogenblik 984 werk loozen minder dan een jaar geleden. Op 16 na is dus het verschil van 1000 bereikt. De week die nu aan het loopen is gaf in 1936 een vermindering van 25 te zien. Als er dus deze week 41 werkloozen minder komen wordt de mijlpaal 1000 werkloozen minder dan in 1936 bereikt. De Stille Oceaan, met de route van Amelia Earhart en het eiland Howland, in de nabijheid waarvan de vliegster heeft moeten dalen. Uit Honoloeloe werd gistermiddag gemeld, dat officials van de Amerikaansche marine te Honoloeloe brokstukken opgevangen had den van een radiogram, dat naar zij meenden afkomstig was van Amelia Earhart. Zij lazen er uit, dat het toestel zich bevindt op 281 mijl ten noorden van Howland en mede deelt, dat het vliegtuig langzaam zinkt, het geen Amelia Earhart dwingt op te houden met het zenden van radiogrammen. De kustwacht van San Francisco maakt bekend dat het toestel -van de Itasca" om 11 uur 13 G.M.T. een radiogram heeft opge vangen, afkomstig uit de richting van het eiland Howland. Het bestond slechts uit de letters van het toestel van Amelia Earhart. De .Itasca" zet het onderzoek ten oosten van Howland voort. Uit Tokio is bericht ontvangen, dat Hirota. de minister van buitenlandsche zaken van Japan, den Japanschen ambassadeur in de Vereenigde Staten opdracht heeft gegeven, het departement van marine er van in ken nis te stellen, dat de Japansche schepen, die zich in de Zuidzee bevinden zullen deel nemen aan het onderzoek naar Amelia Ear hart. Ook de Japansche marine is gereed mede te werken aan het opsporen der avia- trice Reuter bericht voorts nog: De hoop Amelia Earhart te redden is weer toegenomen na de ontvangst van een be richt van de kustwacht-kotter ..Itasca'. vol gens hetwelk waarnemingen met instrumen ten de door de radio aangegeven positie heb ben bevestigd. Het radiogram was geadresseerd aan het Britsche vrachtschip Moorby, dat zich op 90 mijlen van de aangegeven plaats ophield, doch zich er trans in allerijl heen begeeft Volgens de uitzendingen van den radio- post der Pan American Airways kan men nader bekend maken, dat de opgevangen seinen inderdaad afkomstig zijn van het toestel van Amelia Earhart. De radiopost van Honoloeloe heeft haar gevraagd den golf viermalen te onderbreken, als teeken dat zij de seinen gehoord heeft. Eenige minuten later ving het radiostation van Honoloeloe het „verbroken" sein vier malen op met de zelfde frequentie als die van het toestel van Amelia Earhart. Voorts bevond Honoloeloe dat de seinen afkomstig waren van een be paald punt in de Zuidzee. Vastgesteld werd. dat het toestel zich moet bevinden op een lijn gelegen op ongeveer 200 mijl ten Oosten van het eiland Howland. Men gelooft nu, dat een onderzoek ten Oosten van Howland zal leiden tot terug vinden van Amelia Earhart en haar metge zel. Alle officieren verklaren, dat niemand anders dan Amelia Eerhart de „verbroken seinen" zou kunnen geven. Vuurpijlen waargenomen. SAN FRANCISCO, 6 Juli (Havas) Naar de -kustwacht officieel mede deelt, heeft de gezagvoerder van de „Itasca" midden op zee vuurpijlen waargenomen. Hij heeft daarop onmiddellijk, ge bruik makende van de frequentie van Miss Earhart's radiotoestel, het vol gende bericht uitgezonden„Mrs. Earhart, wij zien de seinen en zetten koers naar u." De „Itasca" bevindt zich op 281 mijl ten Noorden van Howland. In een te Washington opgevangen radiobericht van de „Itasca" wordt echter verklaard, dat de lichten, die men oorspronkelijk heeft gezien, en die voor lichtseinen van mevr. Ear hart's vliegtuig werden gehouden, veroorzaakt zouden kunnen zijn door de warmte en lichtflikkeringen. Over bezoeken van de Koningin, de Prinses en den Prins. Data staan nog niet vast. Zooals wij reeds eenige weken geleden medegedeeld hebben zou door het Haarlem- sche gemeentebestuur H.M. de Koningin uitge- noodigd worden naar Haarlem te komen om de Frans Halstentoonstelling te bezichtigen. Deze uitnoodiging is inmiddels gedaan. Er is nog geen mededeeling over het bezoek bij het gemeentebestuur gekomen, maar ge hoopt wordt dat binnenkort de toestemmende mededeeling zal komen. Uit Hoofddorp was gemeld, dat gehoopt wordt, dat Prins Bernhard op Dinsdag 27 Juli het Concours Hippique te Hoofddorp zal bij wonen. Wij vernamen bij informatie van den particulieren secretaris van den Prins, dat Prins Bernhard dien dag zéér waarschijnlijk verhinderd zal zijn, naar Hoofddorp te komen. Hiervan is officieel bericht gezonden. Over een eventueel bezoek van Prinses Juliana en Prins Bernhard aan Haarlem werd ons mededgedeeld. dat zeer zeker te eeniger tijd het Prinselijk Paar Haarlem zal bezoeken, maar dat dit bezoek toch in zeer geruimen tijd nog niet zal plaats hebben. Evenmin is iets bekend over een bezoek van Prins Bernhard aan de Frans Halstentoonstel ling. Clipperen Caledoniabereiken hun plaats van bestemming. (Zie ook pag. 4). Reuter meldt uit Londen, dat de Pan-American Clipper den tocht over den Atlantischen Oceaan volbracht heeft en hedenmorgen om 10.50 uur (Br. Z. T.) te Foynes gedaald is. Uit Botwood (New Foundland) verneemt Reuter, dat de vliegboot „Caledonia" daar hedenmorgen om 6.06 (Plaatsel. Tijd) is geland. Hoeveel belasting betaal ik over 1937/1938? Vergelijkende cijfers. Onder bovenstaanden titel heeft het Cen traal Bureau voor de Statistiek een over zicht samengesteld van wat men over 1937— 1938 in Nederland aan belasting zal moeten betalen. Hieraan ontleenen wij in onderstaanden staat wat voor Haarlem en omgeving van belang is. (G.F.B. - Gemeentefondsbelasting, KI. klasse; V.B. Vermogensbelasting. De opcenten zijn die van Rijk. Provincie en Gemeente tezamen. Gemeenten: Ink.bel. G.F.B. v.B. Opc. KI. Opc. One. Bennebroek 90 3 80 205 Beverwijk 90 3 100 205 Bloemendaal 90 1 60 192 Castricum 90 3 100 205 Haarlem 90 2 80 205 Haarlemmerliede en Spaarnwoude 90 2 25 192 Haarlemmermeer 90 3 100 205 Heemskerk 90 3 100 205 Heemstede 90 1 60 185 Hillegom 83 3 100 198 Lisse 83 3 100 198 Sassenheim 83 3 100 198 Velsen 90 3 100 205 Zandvoort 90 3 100 205 Het woord is aan Voltaire: Aan eerzuchtigen, schrij vers en krijgslieden is de slaap geoorloofd, maar alleen op lauweren. Nieuwe overeenkomst met België en Luxemburg. Tegengaan van prijsstoringen op Belgische fuinbouwmarkt. De regeeringspersdienst deelt irede: Dezer dagen is te Brussel een nieu we contingenteeringsovereenkomst tusschen Nederland en de Belgisch- Luxemburgsch economische Unie on derteekend. Deze overeenkomst komt in de plaats van de op 30 April j.l. af geloopen overeenkomst van 6 Mei 1936. De nieuwe overeenkomst komt in groote trekken met de oude overeen. Wijzigingen van ingrijpende beteeke- nis zijn er niet aangebracht. In overeenstemming met den hui- digen gang van zaken is daar waar- zulks verantwoord was, over en weer een aantal contingenten verhoogd. De bestaande bepalingen over de wederzijdsche steenkoleninvoeren werden aan de sindsdien gewijzigde marktsituatie aangepast. Ten einde mogelijke te plotselinge prijs storingen voor enkele tuinbouwartikelen op de Belgische markt te voorkomen, is men over een gekomen, een gemengde commissie in te stellen, die tot taak zal hebben de belangen van de beide landen op dit speciale gebied tegen elkander af te wegen en met elkander in overeenstemming te brengen. De nieuwe overeenkomst geldt tot 1 Mei 1938. De Kleverlaan. Verbetering is in studie. In ons vorig nummer namen wij de mede deeling op, dat bewoners van het gedeelte der Kleverlaan van de brug over de Delft tot den spoorwegoverweg een adres aan den Haarlemschen raad hebben gestuurd om met klem op verbetering van dit weggedeelte aan te dringen. Wij vernemen, dat deze aangelegenheid bij het gemeentebestuur in studie is. zoodat de hoop gekoesterd kan worden dat voorstellen aan den raad zullen gedaan worden tot ver betering. De grond waarop de trambaan in dertijd gevonden werd is door de N. Z. H. T. M. aan de gemeente overgedragen. Me let is niet verstandig een duren, ingewikkelden weg te kiezen als het zelfde eenvoudig gedaan kan worden. Daarom plaatsen tienduizenden ieder jaar „Groentjes" in Haarlem's Dagblad. Niets is eenvoudiger, niets goedkooper en niets succesvoller. r 'g. Er is een nieuwe contingenteeringsover eenkomst met België en Luxemburg geteekend. 1 Er zijn seinen van Amelia Earhart opge vangen. 1 De artsen beraadslagen over de verhou ding tot de tandartsen. 3 De Sarkani-kapilein begrijpt niet, waar om convooi is geweigerd. 3 Twee vliegbooten vliegen in tegenoverge stelde richting over den Oceaan. 4 Generaal Franco is niet tegen het ver trek der vrijwilligers uit Spanje. 4 Nieuwe terechtstellingen in Rusland. 4 Springer heeft de laatste partij tegen Raichenbach gewonnen. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Amelia. 1 TijdgenootenSaalborn. 3 Jan van Zijst: „Wat moet. dat kan". 3 K. AndrDr. Niemöller, de onverschrok ken leider der Duitsche Belijdeniskerk 4 II. I). Vertelling: T->ik Magnu^on's ont dekking. g P. Schaft: U. L. O. zonder wiskunde. 5 J. B. Schuil over; De arme millionnair 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op j

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1