Vogelenzang bereidt zich voor. HET BRUININCSHOFJE VERNIEUWD. De Bilt voorspelt: VAN HOUTEN'S AMERIGO'S EEN CHOCOLADELICATESSE STENO- TYPIST(E) INST. PONT Net DAGMEISJE W. A. ARP AD TH. WITKAMP Muziekonderwijzeres Woningruil GEVRAAGD NETTE SLAGERSJONGEN MELKHANDELAREN SLAGERIJ WOENSDAG 7 JULI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Op de komst van 28000 Padvinders. (Van onzen G. IP. D.-redacteur.) Gunstig, uiterst gunstig gelegenDit is de eerste gedachte, die in het hoofd van den objectieven toeschouwer opkomt, wan neer hij door Vogelenzang ronddwaalt. De Padvinderswereld is er in geslaagd de hand te leggen op een prachtig stuk echt-Neder- landsch natuurschoon, teneinde van 29 Juli —12 Augustus een kleine 30.000 padvinders uit alle werelddeelen te herbergen. Men is er zich bewust van dat de tijd nu opschiet. En de argelooze wandelaar wordt er te Vogelen zang elke minuut aan herinnerd. Vracht auto's, hoog beladen met hout, rijden af en aan. Hamergeklop verstoort de stilteEr wordt hard gewerkt op het Jamboreeterrein. Padvinders op liet Jamboreeterrein aan den arbeid. In het Voortrekkerskamp zijn thans ruim 60 man gearriveerd: wegen verbeteraars en bruggenbouwers Er zijn heel wat bruggen noodig hier en enkele weggetjes moeten ook nog voorzien worden van een beter wegdek. Wat er thans gereed, of bijna gereed is? In de eerste plaats het „marktplein" met de winkelgalerij. Uit den grond getooverd. Van hout opgetrokken. De bank om geld te wis selen is op een oor na gevild en hetzelfde mag gezegd worden van het ontzaglijk groote restaurant-theater. Hier, op een terrein vlak bij den ingangs- weg, heeft men reeds een massa werk ver richt. Het post- en telefoonkantoor ontbreekt evenmin als de onontbeerlijke kapperswinkel. Als er iets niet op tijd in orde mocht zijn, van het „marktplein" en de „scoutshops" kan men dat niet zeggen. En evenmin van het demonstratieterrein met zijn vele hooge tribunes. Vakmenschen zijn hier druk in de weer met het optrekken der tribunes. Eén is er reeds gereed. En de andere zullen binnen enkele dagen volgen. Deze tribunes, die op een ijzeren geraamte opgetrokken worden men neemt geen risico's! maken een mas sieven indruk. De toegangswegen, een belang rijk onderdeel van het werk, worden even eens verbeterd. Een groot gedeelte is reeds gereed Een breede grintweg voert b.v. naar het huis, waar de kampstaf zetelt. Andere grintwegen leiden naar de 10 sub-kampen. Op een enkel stuk na zijn deze gereed. En waar dit niet zoo is, b.v. het laatste stuk weg naar het Voortrekkerskamp, pakt men dit nu ijverig aan. Na het eten gistermiddag trokken de Voor trekkers, de oudste padvinders, er, gewapend met schoppen en bijlen, al op uit, zich haas tend naar de plaats waar hun arbeidskracht goed aangewend kon worden. Hun kamp, dat een der uiterste is van het 3,5 K.M. lange en 1V2 K.M. breede terrein, ziet er goed uit. De tenten staan opgesteld, één zeer groote tent, waar de hongerigen en dorstigen gelaafd kunnen worden, domineert, evenals de van hout opgetrokken „keuken". De Voortrekkers zijn reeds ingedeeld. Na tuurlijk is er een Kamppolitie en voorts zijn er werkgroepen, die, in overleg met de leiders, naar de plaatsen gaan waar een stukje weg een nieuw wegdek moet krijgen of naar een sloot, die overbrugd moet worden. Vogelenzang wordt „bewoonbaar" gemaakt. Men kan het dengenen, die er nu reeds lan ger of korter verblijven, goed aanzien, dat zij schik hebben in dezen arbeid. Zij laten den bezoeker niet zonder eenigen trots zien, wat er alzoo voor elkaar gebracht is. Bij de ingangen van het kamp staan de door P. T. T. aangebrachte telefooncellen. Zoo kan men over het geheele terrein telefo- neeren, hetgeen het heen- en weervliegen om eventueele boodschappen en bevelen over te brengen tot een minimum beperkt. Voor het geval, dat de Koninklijke Familie of de Ko ningin een kijkje komt nemen, heeft men thans reeds een apart hoekje van dit reus achtig groote terrein gereserveerd. Eenige kunstminnende padvinders beijveren zich met het maken van rustieke stoelen, die er inderdaad Koninklijk uitzien. De tenten voor het hospitaal zullen over enkele dagen op gezet zijn, evenals die welke de verblijfplaats van den Chief-Scout, Baden Powell, zullen uitmaken. Men zal hem in het hart van het Jamboree-terrein kunnen aantreffen. De gemeente Bloemendaal blijft niet ach ter. De wegen naar Vogelenzang zijn. voor zoover noodig, van een nieuw, egaal wegdek voorzien. Voorts is de verlichting, door mo numentale en toch weer moderne, lantaarns, prima in orde. En dan het extra-perron bij het station, dat over een reusachtige lengte aangelegd is. Het is een verheugend ver schijnsel, dat men zich ook werkelijk uitga ven getroost, om van een invasie van vreem delingen, die zelf weer ettelijke duizenden bezoekers zullen trekken, te kunnen profi teered Zóó werkt men thans te Vogelenzang, op het terrein, waarvan men, als eenige aanmer king zeggen kan, dat het te klem gebleken is. Opgezet voor de ontvangst van 25000 man, heeft men thans de inschrijvingen stopgezet, omdat er 28000 deelnemers komen. Die kun nen er dan ook op rekenen, op één der mooi ste plekjes van Nederland onder dak gebracht te worden. Het is hier. ondanks het feit dat de weg dichtbij is, grootsch. Het Jamboree- terrein wordt aan de achterzijde n.l. begrensd door duinen. Neen, wat natuurschoon be treft, had men geen beter plaatsje in ons land kunnen vinden. Een voordeel is ook de afzonderlijke ligging der sub-kampen. Na tuurlijk heeft men die wel zooveel mogelijk bij elkaar gehouden. En dan de parkeerter reinen. De Jamboreeleiding rekent op een groot contingent bezoekers. Men mag stellig die verwachting koesteren. Het groote in vollen gang zijnde, voorbereidende werk en het resultaat daarvan, wettigen dat volko men „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN" Pandpoort Koningstraat „Weldadigheid naar Vermogen" Deze drie woorden zeggen u veel Het is prettiger te geven dan te ontvangen, Geef dus de armen ook hun deel. Postgiro 212793, Telefoon 11855. AGENDA. WOENSDAG 7 JULI Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „De humane bruut" 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De Texas Rangers", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Menschen met maskers" 7.en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Lloyds of London", 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. Kunsthandel „Pictura", Gierstraat 31: Tentoonstelling van 15 Juni t/m. 9 Juli. Dage lijks van 1019 uur. DONDERDAG 8 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling. 34 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. Kunsthandel „Pictura", Gierstraat 31: Tentoonstelling van 19 Juni t/m 9 Juli. Dage lijks van 1019 uur. Zwakken tot matigen Zuidwestelijken tot Westelijken wind. gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen, weinig ver andering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 764.8 m.M. te Valentia. Laagste 752.3 m.M. te Reykjavik. De depressie werd bij IJsland veel ondieper, de uitlooper, die gisteren over Engeland lag, ligt nu over de Noordzee en bracht nu reeds eenigen regen. De hooge drukking in het Zuidwesten breidde zich langzaam Oostwaarts uit, die in Noord- Scandinavië is vrijwel verdwenen. De Britsche eilanden hebben nog zwaar bewolkte lucht, met eenige opklaring en afkoeling in Ierland. In Zweden houdt de zeer hooge temperatuur nog aan en is het weer zonnig, in Noorwegen is in het Zuiden en Westen de lucht betrokken of nevelig. In Duitschland is de lucht ook grootendeels zwaar bewolkt, met kans op regen in het Wes ten. Frankrijk heeft in het Westen zwaar be wolkte lucht, in het Zuidoosten zonnig weer, ook in Zwitserland en Oostenrijk is het weer fraai en de temperatuur vrij hoog. De hoogere Alpentoppen zijn vrij van wolken, maar sommi ge lagere melden regen. De depressie op de Noordzee kan nog regen buien veroorzaken, daarna is eenige opklaring zonder veel afkoeling te wachten. BAROMETERSTAND Vorige stand 767 m.M. Stand van heden 766 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Donderdag v.m. 2.34 uur; n.m. 15.01 uur. Strand berijdbaar van 7.3013.00 uur. AUTORIJLES in verzekerde auto's, p. u. 1.50 FIRMA M. GATSONIDES ZANDVOORTSCHE LAAN 4 HEEMSTEDE TELEFOON 26534. (Adv. ingez. Med.) R.-K. Oratoriumvereeniging. Uitvoering van „Die Jahreszeiten". De R. K. Oratorium Vereeniging, dirigent Eduard van Beinum, zal op haar najaarscon cert (Vrijdag 26 November a.s.) in de Gem. Concertzaal met medewerking van het Utrechtsch Stedelijk Orkest uitvoeren „Die Jahreszeiten" van Haydn. Als solisten zullen op dit concert medewerken, Jo Vincent, Louis van Tulder en Herman Schey. Op het a.s. voorjaarsconcert zal worden uitgevoerd het „Stabat Mater" van Szyma- nowskï, den onlangs overleden Poolschen componist. Dit werk werd tot heden in Ne derland niet uitgevoerd. ORGELBESPELING. In de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem wordt op Donderdag 8 Juli des namiddags van 34 uur door den heer George Robert een orgelbespeling gehouden. Het programma luidt: 1. Herr Gott, Dich loben wir. J. S. Bach 2. a. Elevazione D. Zipoli. b. Larghetto G. B. Bassani Variatiën op Psalm 107 C. F. Hendriks Jr. In Memoriam Jos. Jongen a. Requiem. b. Pie Jesu. c. Quid sum Miser. d. Recordare Jesu Pie. 5. Pastorale, Offertoire F. de la Tombelle 6. Psaume (I Cieli Immensi) B. Marcello. Het Hofje voor de afbraak. Haarlem heeft een schat van oudheid in de Hofjes. Maar het oude werd soms zoo oud, dat vernieuwing niet kon uitblijven, althans als men de bewoonsters een geriefelijk huis wil aanbieden. In de laatste jaren zijn daar om verschillende Hofjes zeer ingrijpend ge restaureerd. Het Bruiningshofje aan de Botermarkt toegankelijk door een poort naast de slagerij van den heer Höisken dateert reeds van 1680. Het werd toen door den heer D. Brui- nings gesticht voor de huisve-ting van 6 oude „vrijsters", die er vrije woning en eenige andere voordeelen genieten. Twee van de 6 woninkjes waren onbewoonbaar verklaard, waarom ze als pakhuis aan genoemden sla ger verhuurd waren. De regenten gaven den architect K. Jonk heid opdracht tot vernieuwing. Hij is er op uitnemende wijze in geslaagd het oude te vervangen door iets nieuws dat toch de in timiteit van het vroegere behouden heeft, maar alle voordeelen biedt van den modernen tijd. Er zijn nu 5 huisjes gekomen die elk een aardige woonkamer hebben met een slaapkamer op den beganen grond. Voor de Tegenwoordige toestand. oudjes is dit van veel belang! Verder is er een W. C. (vroeger hadden de Hofjes meestal zeer primitieve hokjes die bovendien nog voor gemeenschappelijk gebruik bestemd waren!) en een keukentje. Een gemakkelijke trap leidt naar den zolder. Ongetwijfeld kunnen deze woninkjes nu wedijveren met de beste in onze stad voor ouden van dagen. Een van de vroeger afgekeurde huisjes is vervangen door een pakhuis dat weer aan den slager verhuurd is. De bouw werd uitgevoerd door de aanne mers de Lugt en Hollander te Haarlem. (Adv. Ingez. Med.) MUZIEK Oostersche en Westersche Muziek In !het zaaltje van „De Kerkuil" aan de N .Gracht hield de musicoloog en litterator Dr. A. A. Bake Dinsdagavond een door tal rijke demonstratie verduidelijkte voordracht over de verwantschap tusschen Indische en Europeesche muziek. De geleerde spreker begon met er op te wijzen, dat de muziek van Voor-Indië een geheel andere is dan die onzer Archipel. Zij heeft andere verwantschappen evenals de taal. die in het Sanskriet wortelt. Spr. zou alleen over de Voor-Indische muziek, niet die van Oost-Indië behandelen. Evenals bij die van andere volken kan men de muziek der Indiërs in religieuze- (klas sieke-) en volksmuziek verdeelen. Tal van hymnen meer dan duizend bij allerlei ritueele plechtigheden in gebruik, telt de eerste. Die hymnen worden door den zangers van jongsaf gememoriseerd. Vaak kennen deze de beteekenis der teksten niet eens, maar als spr. een proef nam, door een begin woord aan te geven, vervolgden zij terstond zonder hapering. Indië is te groot dan dat de inwoners der verschillende deelen met elkaar in contact zouden staan. Men weet ook niet met zekerheid of de oorspronkelijke wijzen nog onveranderd uitgevoerd worden. De bestudeering der taal is nog niet iheel oud, zij heeft belangrijke verwantschappen aan getoond; die der muziek eveneens. De spreker, die persoonlijk zijn stu- dieën over het onder wep zoowel in Britsch-Indië en Nepal als in verschillende Europeesche landen gemaakt heeft, putte uit den schat zijner verkregen gegevens en re sultaten een groot aantal voorbeelden, die hij door de melodieën, ten deele met bege leiding van oorspronkelijke Indische slagïn- strumentjes, zelf te zingen, overtuigend de monstreerde. Bij de eerste en eenvoudigste daarvan, die zich slechts over drie tonen bewogen, was de overeenkomst met den accentus van de R.-K. liturgie duidelijk. Verwantschap met het Gre- goriaansch sprak uit andere, meer gecom pliceerde melodieën, die zich deels over een afstand van vijf tonen, deels over dien van een octaaf uitstrekten. Betreffende het metrum wees spreker op het veelvuldig voorkomen en het natuurlijke van vijf- en zevendeelige maten; de eerste zijn als 3 2 of als 2 8, de laatste als 3 2 2 in te deelen; ook een achtdeelige 3 +3 2,komt voor (Ravel heeft in het eerste deel van zijn Trio iets soortgelijks aangewend) De melodische gangen zijn ïneestal dalend van een hoogen toon af. De tonaliteit, is ge woonlijk die van den Griekschen Dorischen toonladder, die overeenstemt met den phry- gischen ikerktoonaard. Dr. Bake zong niet alleen de Indische lie deren met de oorspronkelijke teksten: Ihij zong ook Italiaansche. Russische en Engel- sche liederen, welker teksten overeenkom stige onderwerpen als de Indische behandel den en liet duidelijk blijken, dat de melo dieën ook zeer nauwe verwantschap met de Indische bezaten. Deze voordracht was niet alleen voor mu ziekbeoefenaars ongetwijfeld zeer interes sant: zij demonstreerde bovendien nog de gelijkenis der uitingen van verschillende menschenrassen. En daarnevens gaf zij rij kelijk stof tot bewondering voor de talen kennis. het geheugen en de fraaie bariton- stem van den geleerden spreker. K. DE JONG. W. BURGGRAAF. Onze courantenbezorger W. Burggraaf, die vele jaren in het Leidsche kwartier gewerkt heeft, is plotseling in den ouderdom van jaar overleden. Dinsdag is zijn stoffelijk overschot op de R.K. begraafplaats St. Barbara ter ruste gelegd. Wij verloren aan hem een trouwen bezorger. De automatische telefoon. Sinds een week is, zooals bekend is, het automatische telefoonverkeer te Haarlem be langrijk uitgebreid. Wij kunnen nu behalve de plaatsen in onze naaste omgeving ook, zon der tusschenkomst van de „interlocale juf frouw", zelf onze aansluiting bewerken met abonnés in Amsterdam, het Gooi en Zaan dam. Op het telefoonkantoor te Haarlem verna men wij dat de ervaringen na deze uitbrei ding opgedaan tot tevredenheid stemmen. Er zijn slechts weinig klachten binnengekomen over mislukkingen. Als de gewenschte aan sluiting niet tot stand gekomen is, bleak het meestal dat de opbeller verkeerd gekozen had, of dat hij niet gewacht had tot de kiestoon gehoord werd. Zooals men weet moet eerst het kengetal van de plaats waarmee men verbonden wil worden gekozen worden en als dan het bekende geluid gehoord wordt kan eerst de abonné zelf opgebeld worden. Het is in deze dagen wel gebleken dat de technische apparatuur volkomen aan de verwachtingen voldaan heeft. Niet zelden gebeurt het nog, dat de „inter locale juffrouw" wordt opgebeld voor aan sluitingen die zonder haar bemiddeling te ver krijgen zijn. Blijkbaar moet 't publiek nog wat aan den nieuwen toestand die op zich zelf een vergemakkelijking van het telefonisch verkeer beteekent wennen. Het is nog niet te zeggen of de verandering invloed gehad heeft op het gebruik van de interlocale telefoon. De 10.000 tellers op het kantoor te Haarlem registreeren de gesprek ken automatisch en eerst na een maand kan worden geconstateerd of er een vermindering of vermeerdering is. Op den duur verwacht men evenwel van de vergemakkelijking een vermeerdering van het gebruik. Zooals men weet kunnen de Haarlemmers v/el Amsterdam, 't Gooi en Zaandam opbellen, maar de Amsterdammers, de Gooilanders en de Zaandammers moeten om Haarlemmers te bereiken nog de hulp van de telefoon-juffrouw inroepen. Er wordt evenwel steeds verder gewerkt aan de automatiseering. Te verwachten is, dat over een half jaar de bewoners van het Gooi en Zaandam ook direct de Haarlemmers zullen kunnen opbellen. Met de Amsterdammers zal het nog wel wat langer duren in verband met de omstandigheid dat Amsterdam een ge meente-telefoon heeft. Als het werk aan het telefoonkantoor Haar lem zich heeft aangepast bij den nieuwen toestand zal een personeelsbezuiniging een ge volg zijn van de verdere automatiseering. Ver moedelijk zal het personeel dan met 5 of 6 kunnen worden verminderd. Concert H. O. V. Donderdagavond 8 Juli a.s. zal de Haarlem- che Orkest Vereeniging een concert geven onder leiding van Marinus Adam met mede werking van Piet de Waardt. Deze pianist is een bekend paedagoog in Haarlem en andere plaatsen en is als solist in binnen- en buitenland opgetreden. Bij de bezoekers van de H. O. V.-concerten is Piet de Waardt geen onbekende. Onder leiding van Nico Gerharz trad hij geregeld als solist op. Voor de pauze zal door hem gespeeld wor den de Fantasie de concert, een tamelijk on bekend werk van P. Tsehaikowsky voor piano en orkest. Na de pauze zal nog worden uitge voerd de Fantasie over Hongaarsche Volks melodieën van Fr. Liszt eveneens voor piano en orkest. In verband met het overlijden van de admi nistrateur der H. O. V. Jhr. D. E. E. Dibbets, die door het bestuur, dirigent en orkestleden zeer betreurd wordt, zal het orkest, het con cert openen met het spelen van Ases Tod van Edw. Grieg. Daarna zal begonnen worden met de Ouverture „Prince Igor" van A. Borodin. Voor de pauze worden nog uitgevoerd Varia ties over een Ru-ssisch Thema van Arensky. Tenslotte wordt nog uitgevoerd de Akade- mische Fest Ouverture van Joh. Brahms. Heden werd door mij, waar nemend voor den Curator Mr. H. J. HOPPE, ter griffie der Ar- rondissements Rechtbank te Haarlem gedeponeerd de eenige uitdeelingslijst in het faillisse ment van Johan Jansen, auto mobielreparateur te Haarlem, ten einde aldaar gedurende 10 dagen kosteloos voor schuld- eischers ter inzage te liggen. Haarlem, 7 Juli 1937 Ged. Oude Gracht 11B Mr. W. VENLET ZOEKT U EEN 2de h. rijwiel? Komt u dan bij ons eens kijken. Wij hebben nog een groote keus. Zie de étalage. De prijzen zijn nog niet verhoogd en u vindt bij ons al lerlei 1ste kl. merken, die in- en uitwendig als nieuw zijn. A. Koelemeijer. Breestraat 3 gev. sedert 1912 Verhuren en verruilen. I STENO, clubles 3.50 privéles 6.50 p. nmd. TYPEN 0 en 12 Juli aanv., lesg. 10 totaal, p. gratis. Oude Gracht 71 gevr. Aanm. tusschen 8 en 9 u. HARTOG, Turfmarkt 26 Voor direct gevraagd: NET MEISJE, voor hulp in buffet. Aanm. Hotel Café-Rest. Velserend. wegens verhuizing naar Staten Bolwerk 8, 8, 9 en 10 Juli geen spreekuur. Duitseh, Fvansch, Eagelseh Opl. voor Akte L. O. en alle Praktijk-Examens De. OTTO KLIPP Kleverparkweg 142 Tel. 13269 44 P. KIESSTRAAT TEL. 11615 Piano-, Orgel- en Theorielessen Spreekuur: Dinsdag 10-11, Donderd. 2-3 u. en volgens afspraak MANUFACTUREN. Voor direct gevraagd: NOODHULP VERKOOPSTER voor Zaterdagnamiddag en -avond. Aanbiedingen Donder dag tusschen 10 en 11 uur en 3 en 5 uur N.V. Manufacturen- handel v.h, ALB. KUYKEN Gen. Cronjéstraat 62-64, Haarlem Familie te Amersfoort zou van 24 Juli—31 Aug. gaarne haar woning ruilen voor een te Zand- voort of omgeving (5 bedden Adres: A. GROTE, A. v. Dijck- straat 2. Verpleegster vraagt een avon< per week PRIVé-LES ENGELSCH Cond. enz. no. 7127 bur. val dit blad nette keukenmeisjes, 2de, alleei en dagmeisjes v. g. g. v., voo; direct, Aug., Sept., en Oct. Boogaard's Plaatsingbureau Jansstraat 56 rd., Tel. 14170 Gevraagd een WERKSTER voor magazijnwerk. Enkel* morgenuren p. week. Aanm tusschen 5 en 6 uur KOOT Zijlweg 57. gevraagd. Paardenslagerjj Post- ma, Kerkspleïn 2. Na 7 uur. NETTE JONGEN gevr. v. g. g. v., in kruideniers- er fijne vleeschwarenzaak. Lft. 1( j., voor opl. loop- en winkel- werk. Br. no. 7129 bur. v. d. bi Nieuwe Simplex, Gazelle, Max- wel, Sparta, Germaan Drie wielers te huur 1.50 per week R. Kramer Bakenessergracht 5" WILLYS SEDAN 2 portieren, zuinige 4 cyl., nw. banden enz., gegarand. z. gebr. 170.—. GAR. v. WIJK, Over- veen, Tel. 10503. ter overname gevraagd. Haar lem of omstreken. Br. no. 7128 bur. van dit blad

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2