hinderen zijn wreed' CEBUTOBUREAU DON!D ERDAG 8 JULI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD VOOR DEN KANTONRECHTER Onder den invloed achter het stuur. Een Hagenaar moest zich verantwoorden voor het feit, dat hij in den avond van 30 Mei te Haarlem een motorrijtuig zou hebben bestuurd terwijl hij onder den invloed van ge bruikten alcoholhoudenden drank verkeerde. Voorts was hem ten laste gelegd, dat de rem men van de auto niet deugden. Over de remmen bestond weinig discussie; de hoofdagent, die het rijtuig had beproefd, had geconstateerd, dat de voetrem in het ge heel niet werkte en de handrem slecht. De deskundige, die de remmen had gerepareerd, was het er mee eens en de verdediger van ver dachte, Mr. Trapman, bepaalde er zich al leen toe te veronderstellen, dat de ondeugde lijkheid van de voetrem plotseling kon zijn ontstaan. Anders ging het echter met de vraag, of de bestuurder beschonken was geweest. In dit opzicht is het van belang te vermelden hoe verdachte met de politie in aanraking was gekomen. "Hij was met een dame als passagier van Amsterdam komen rijden en op de Gast- huisvest voor een café uitgestapt, om op het terras te gaan zitten. Een paar dames, die in de nabijheid op een balcon zaten, riepen een voorbij fietsenden agent aan en zeiden: „Denk er om. de mijn heer van die auto is niet instaat zijn auto te besturen". Hoe ze 't precies zeiden, weten we niet. misschien wel: hij is dronken, maar ln allen gevalle kwam het daarop neer. Natuurlijk ging de agent toen op de auto let ten en toen de bestuurder en zijn passagier waren ingestapt en wegreden, gaf hij een teeken om te stoppen, 't Is mogelijk, dat de bestuurder dit niet zag, in alle gevalle reed hij door, waarop de agent naast hem ging rijden en hem sommeerde tot stoppen, waaraan de bestuurder voldeed. Toen meende de agent met een dronken man te doen te hebben, want hij rook alcohol en hij bracht met een collega den man naai de Smedestraat, waar de inspecteur van oor deel was dat de man zoo beschonken was, dat hij moest worden opgeborgen. Den volgenden morgen om zes uur werd hij losgelaten. Volgens de politie was de man dus dronken geweest, maar deze zelf ontkende dat. Hij had, zei hij. in Amsterdam gedineerd en 2 of 3 glazen bier daarbij gedronken. Verder had hij geen alcohol gebruikt dan anderhalf glas in het café te Haarlem. De kantonrechter wou dan ook gepreciseerd zien, waaruit dronkenschap was gebleken, want als men zegt: „Iemand sprak wartaal", is dit eigenlijk een conclusie. De kantonrech ter wilde weten wat de man gezegd had om dan zelf te kunnen concludeeren of het war taal was. Dat leverde wel eenige moeilijkheid op. want het is voor een politieman niet ge makkelijk om precies weer te geven wat een dronken man alzoo heeft gezegd. De eerste agent wist het dan ook niet. maar de hoofd agent, die den man op het bureau had ge zien wist het dronkenmandsbeeld wat beter te teekenen. De ambtenaar van het openbaar ministerie was van meening, dat het veelal gemakkelijk is te zien of iemand onder den invloed ver keert, maar lang niet gemakkelijk om dat later een kantonrechter duidelijk te maken. Hij meende, dat op gezag van de politie mede in verband met de waarschuwing van de beide dames wel als vaststaand mocht worden aan- genomen, dat de autobestuurder onder den invloed had verkeerd en aangezien dit voor e<m autobestuurder heel ernstig is in verband met de veiligheid, eischte hij 14 dagen hech tenis met een jaar ontzegging van het recht een auto te besturen. Voor de slechte remmen werd f 40 boete gevraagd. De verdediger was niet overtuigd van de dronkenschap en vond, aangenomen, dat er van een lichte beneveling sprake kon zijn, de straf uitzonderlijk hoog. De kantonrechter nam aan dat het tenlaste gelegde bewezen was en veroordeelde den automobilist voor de remmen tot f 25 boete en voor het besturen onder den invloed van al coholhoudenden drank tot een week hechte nis, met 3 maanden ontzegging van het recht om een auto te besturen. Verloting. Commissie van Toezicht op het L. O. Voorzitter heeft ernstig bezwaar tegen steeds grootere klassen. Afzonderlijke scholen voor imbecielen? Woensdagavond vergaderde ten Stadhuize de Commissie van Toezicht op het L.O., on der leiding van haar voorzitter, den heer Th. Lancée. De secretai-is, mr. A, Beets, deelde mede, dat de dames van de Commissie voor School- voeding haar taak hebben neergelegd, omdat die haar te druk werd. Die taak zal nu aan de gemeente moeten komen, hetgeen de ge meente betreurt. Het werk, dat de dames be langeloos deden, zal nu door betaalde krach ten moeten geschieden. De heer Bosma merkte op, dat aan de drie scholen voor Buitengewoon Onderwijs in de gemeente het voedsel aan de leerlingen wordt verstrekt in een lokaal van de school aan tafels. Meisjes van de huishoudklassen dienen het eten op en de leerkrachten hou den toezicht. Alles gaat zeer ordelijk. Zou dit op de gewone scholen ook niet kunnen? Dit zou aan het gemeentebestuur gevraagd kunnen worden. Besloten werd. dat het bestuur deze zaak in studie zal nemen en ten Stadhuize zal in- formeeren, wat men van plan is in dezen te doen. De klasse-formatie. Hel geneeskrachtige zoutwater van Bad Boekelo geneest Rheuma- tiek, Ischias, enz. evengoed als buitenlandsehe baden BOEKELO (Adv. ingez. Med.j Op de tentoonstelling „Opbloei" had een winkelier een schilderij verloot en daarmee de loterijwet overtreden. Hij erkende te weten, dat er een loterijwet was. die dergelijke verlo tingen zonder vergunning verbiedt. De ambtenaar zei, dat er veel loterijtjes wor den gehouden: dames verloten een sprei of dergelijke en denken er niet aan, dat het eigenlijk niet mag. De verdachte wist het ech ter wel en had het schilderij niet mogen ver loten al zat er geen eigenbelang bij voor. Geëischt werd f 10 boete en de kantonrech ter veroordeelde conform. GROENTEMARKT HAARLEM. 7 Juli 1937. Tuinboonen 5—7 cent per K.G. Tomaten 10—14 cent per K.G. Heereboonen 2028 cent per K.G. Snijboonen 2428 cent per K.G. Sla 1530 cent per kist. Spinazie 40—70 cent per kist. Andijvie 4570 cent per kist. Postelein 3060 cent per kist. Bloemkool 514 cent per stuk Komkommer 24 cent per stuk. Radijs 36 cent per bos. Wortelen 47 cent per bos. Rabarber 510 cent per bos. Selderij 25 cent per bos. Peterselie 510 cent per bos. Besproken werd verder de klasse-formatie der openbare lagere scholen op 1 September 1937, waarover het bestuur praeadvies heeft uitgebracht. De voorzitter vestigde de aandacht op de ongunstige leerlingenschaal en zeide, dat elk jaar getracht wordt, de nadeelen van die schaal zoo gering mogelijk en de klassen niet overmatig groot te maken. Maar de ongunstige leerlingenschaal be gint langzamerhand pijnlijk door te dringen; er zullen nu al 21 klassen komen met 46 en méér leerlingen. Zulke toestanden kende men vroeger te Haarlem niet. Door een redelijke overplaatsing en aan vulling van de leerkrachten met „kweekelin- gen met acte" tracht men aan de nadeelen tegemoet te komen; niettemin ziet de zaak er vrij somber uit. Het werken met 46. 47. 48 leerlingen in één klas is een bijna onre delijke arbeid te noemen, vooral aan de op leidingsscholen. Het is vrijwel gewoonte geworden dat, als aan een school het personeel moet worden aangevuld in verband met het aantal klas sen, de nieuwe leerkracht een kweekeling met acte is, die een zeer gering salaris ge niet. Dit is een scheeve toestand, die waar lijk niet alleen te Haarlem bestaat Het Ne- derlandsch onderwijs steunt tegenwoordig voor een belangrijk deel op jonge menschen, die voor een kleinigheid werken. De voorzitter sprak den wensch uit, dat dit niet lang meer zoo zal voortgaan, want het is onredelijk. Met applaus stemde de vergadering met deze woorden in. Hierna kwam de eigenlijke klasse-formatie aan de orde waarbij bleek, dat er zeer veel aanvragen zijn voor school 46 aan het Juno- plantsoen. Het bestuur geeft in zijn prae advies in overweging, aan het gemeentebe stuur te adviseeren, aan die school een dub bele beginklasse te maken; ,dit kan het begin zijn van de vorming van een „dub bele school", hetgeen bovendien verlichting zal geven aan de scholen 23 en 24. Een der leden vroeg, aan te dringen oo het bouwen van een school in het Ramplaan- kwartier; vele ouders plaatsen nu hun kin deren op Bloemendaalsche scholen, maar daar zal weldra geen plaats meer zijn. De voorzitter zeide. dat de wethouder heeft medegedeeld, dat te dezer zake een accoord met Bloemendaal is getroffen, maar het be stuur zal informeeren of de leerlingen, voor wie plaats op Bloemendaalsche scholen is ge vraagd, die daar ook werkelijk gevonden hebben. De vergadering vereenigde zich met het praeadvies van het bestuur. Rondvraag. Bij de rondvraag vroeg een der leden, of ten Stadhuize met de adviezen der commis sie rekening wordt gehouden. De voorzitter antwoordde dat dit inder daad wel het geval is. Spr. heeft in een ar tikel van den heer Schaft in Haarlem's Dagblad gelezen, dat er wiskundeloos TJX.O- onderwijs zou komen. Dit zou dan tegen het advies der Commissie van Toezicht zijn, maar in het algemeen heeft die Commissie met haar adviezen ten Stadhuize wel succes. De heer Bosma bracht het feit ter sprake, dat op de scholen voor Buitengewoon On- i net ooex van j derwijs ook imbeciilen gaan en dat het pu- FRANSCHE ROMANS: ViliplrniettorroncJaanrlo rlin IvWIionin»»*» rrn t 1 scholen juist naar die imbeciilen beoordeelt en er daarom bezwaar tegen heef*, kinderen voor wie buitengewoon onderwijs toch noo- dig is, op de Buitengewone Scholen te plaat sen. Dit 'heeft tengevolge dat het onderwijs op de gewone lagere scholen geremd wordt door een groot aantal kinderen, die er niet hooren. Spr. zou dus geheel afzonderlijke scholen voor imbeciilen willen stichten, zoo dat die leerlingen van de Buitengewone School verwijderd kunnen worden. Over deze zaak zijn reeds adviezen aan het gemeentebestuur uitgebracht door de Ver- eeniging van Artsen en Onderwijzers, door het N.O.G. en door den Bond van Ned. On derwijzers. Besloten werd, dat het bestuur zich zal beraden over de wijze, waarop deze zaak aan de orde kan worden gèsteld. De heer Meilink noodigde de leden der ommissie uit tot een bezoek aan de terreinen van School- en Werktuinen in de Marnix- straat, waar nu veel te zien is, nl. een obser- vatiekast voor bijen en een zijderupsenkwee kerij. De beste tijd voor zulk een bezoek i: eind Juli. Aan deze uitnoodiging zal onge twijfeld gevolg gegeven worden. De we tarieven Warenwet. de GEMEENTELIJKE ZWEM- EN BAD INRICHTINGEN. In het tijdvak 16 Juni—1 Juli 1937 zijn in de gemeentelijke zwem- en badinrichtingen 32256 Houtvaart Heex-en Dames Abonnés 3656 3149 20 ets. baden 147 112 10 ets. baden 261 346 292 Vereenigingsbaden 148 Schoolbaden 1514 850 Kostelooze baden 2810 3055 Delft 8734 7606 Heeren Dames Abonnés 5510 5826 20 ets. baden 159 168 10 ets. baden 324 325 Vereenigingsbaden 76 12 Schoolbaden 2031 1485 8100 7816 „ZONDER WERKEN NIETS". De volkstuinvereniging Zonder werken Niets aan de Jan Gijzen vaart in Haarlem N die voor haar inzending op de Lathvrusten- toonstelling op 1 Juli te Bilthoven, evenals haar zustervereeniging Eigen Tuin, een kleine gou den medaille verwierf, zal op Zondag 10 Juli alle belangstellenden in de gelegenheid stel len een prachtverzameling van deze mooie bloemen te bezichtigen. De tentoonstelling van Lathyrus is opengesteld van 's morgens 10 tot s avonds 7 uur en is geheel kosteloos. Men heeft dan tevens gelegenheid het geheele complex van den tuin te zien. FILIAAL STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL „HUIS TE ZAANEN". Nieuwe aanwinsten: SOCIALE WETENSCHAPPEN: Banning. Het nationaal-socialisme. Berdjajew. Waarheid en leugen van het communisme. Oversteegen. Moscou zonder masker. Vorstman Hoofdlijnen der ekonomie. HANDENARBEID EN HUISVLIJT: Hertog, Den. IJzerarbeid. Veringa en Zweerman. Eenvoudig leer werk. Zeeberg. Handleiding voor raffia-werk. STENOGRAFIE: Brouwer. Praktisch dikteerboek steno grafie. Brouwer en Beckers. Praktisch leerboek stelsel steno-speed. Muller en Van Gelderen. Steno-leerboek. LAND- EN VOLKENKUNDE: Balen, Van. Argentinië. Dekker. Als zwerver door Amerika. Zischka. Japan, wereldveroveraar. NEDERLANDSCHE EN IN HET NED. VERT. ROMANS: Eerbeek, Van. Beumer en Co. fchr.) Gevers.Muziek in den Meinacht. Zoomers-Vermeer. Kinderen der slop pen; 4 dln. 1 Het boek van Koosje. 2 Het boek van Gijs. 3 Het boek van Flip en Jantje. 4. Het boek van kleine Rikie. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 9 JULI Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.Keulen 10.20 Pauze, 10.35 Pa rijs Radio 12.25 Keulen 1.20 Ned. Brussel 1.35 Keulen 3.20 Pauze 3.35 Deutschlandsender; 4 Droitwich 4 20 Keulen 5.20 Fransch Brus sel 6.20 London Regional 7.05 Pauze 7.10 Keu len 8.05 Parijs Radio 8.20 Droitwich 9 40 Fransch Brussel 10.40 Weenen. Progr. 4: 8.Ned, Brussel 9.20 Lille 9.50 Pauze 10 35 London Regional 11.35 Droitwich 1.50 London Regional 4.20 Droitwich 8.20 Di versen 9 40 Droitwich. Progr. 5: 8.007.Diversen. 7.Eigen gramofoonplaten concert. Adalbert Lutter en Meistersextet. 1. Die schone Nachbarin, Adalbert Lutter; 2. In Mexico, Meister Sextet 3. Traume vom DreimÉiderlhaus, Idem; 4. Wir Ziehen durch die Heimat, idem. 5. Vergiss mein nicht; Adalbert Lutter: 6. Immer lustig, Marie, idem; 7. Ich wollt.' ich war' ein Huhn. Meistersextet; 8. Wenn ich das grosse Los ge- winn, idem: 9. Leise klingt eine Melodie, Adalbert Lutter; 10. So meschugge, Meister sextet; 11. Es fiel ein Stern vom Himmel, Adalbert Lutter; 12. Uns geht's immer fabel haft, Meistersextet; 13. So wie du. idem; 14. Bei der blonden Ka trein, idem; 15. Gute Nacht, Adalbert Lutter. 8.00—12.Diversen. i bliek niettegenstaande die imbeciilen ge- heel zijn afgescheiden van de gewone leer lingen der Buitengewone Scholen Gide. Jaloux. Yver. La symphonie pastorale. L'éventail de crêpe. Mirabelle de Pampelune. Vrijstelling voor hotels, restaurants en café's ingetrokken. Toen het vorig jaar de verschillende rnid- denstandsbedrijven een aanslagbiljet thuis kregen op grond van de gewijzigde Waren wet, welke inhoudt, dat er van ieder, daarvoor in aanmerking komend bedrijf, een recht wordt geheven, werden aan verschillende zij den protesten gehoord tegen dien aanslag. Kort daarop kregen afgevaardigden van mkl- denstandsvereenigingen, in antwoord op in gediende protesten te hooren, dat een wijzi ging van de Warenwet en van de tarieven in overweging was genomen, in verband waar mede over het eerste halfjaar-1937 voorloopt geen aanslagbiljetten zouden worden thuisge- zonden. Vanzelfsprekend beteekende dit niet, dat degenen, die belastingplichtig waren, over dat halfjaar zouden worden vrijge steld, maar de heffing werd even opgeschort, totdat de nieuwe en naar de betrokkenen begrijpelijkerwijze verwachtten verlaagde tarieven zouden zijn vastgesteld. Men kan zich voorstellen, hoe groot de teleurstelling onder de middenstandsbedrij- ven is, nadat het Kon. Besluit inzake de ta rieven van de Warenwet is afgekondigd. Geen verlaging, doch verhooging. Uit dit wijzigingsbesluit blijkt toch, dat, met uitzondering van één categorie aange- slagenen, alle tarieven verhoogd zijn. Voor een bedrijf, dat niet in het Handelsre gister is ingeschreven, moet, indien in dat be drijf één persoon zonder eenige hulp werkzaam is, een recht van f 1 betaald worden, evenals dit tot dusver het geval was. Wanneer er personeel werkzaam is voor opgesteld dat het bedrijf niet in het voren genoemd register is ingeschreven moet een recht van f 2 betaald worden (tot nu toe f 3). Dit betreft dan de éénige tariefsverlaging. Maar bekijken wij nu de tarieven, verschul digd voor de bedrijven, ingeschreven in een der klassen van het Handelsregister, dan wordt (met uitzondering van de laagste en hoogste klasse) overal verhooging geconstateerd. Voor de 1ste klasse moet nu betaald worden f 4.50 (aanvankelijk f 5)voor de 2e klasse f 12 (was f 10)voor de 3e klasse f 18 (was f 15)voor de 4e klasse f 24 (was f 20)voor de 5e klasse f 36 (was f 30). Voor de 6e en hoogere klassen blijft het recht onveranderd op f 40 gesteld. Onder de bedrijven, welke vrijgesteld waren van het hierbedoelde recht, behoorden tot nu toe de hotel-, restaurant- en cafébedrijven, behalve die, welke ingeschreven waren in het register, bedoeld in het Consumptie-ijsbe- sluit. De laatstbedoelde bedrijven moesten een recht van f 3 betalen. Thans is bepaald, dat voor alle hotel-, restaurant- en cafébedrij ven een recht van f 3 verschuldigd is, waar mede dus de aanvankelijke vrijstelling is in getrokken. Bovendien wordt nu óók een recht van f 3 geheven van lunchrooms, bioscopen en an dere gelegenheden voor openbare verma kelijkheid, waar eet- of drinkwaren (al of niet voor gebruik ter plaatse) worden verkocht. Tot nu toe werd van deze zaken in het hef- fingsbesluit niet gerept. Opmerkelijke Fransche film. Gij kunt tientallen Amerikaansche films zien en telkens weer opnieuw geboeid worden door den grootschen opzet, 't uitnemende spel of de knappe regie en tocher ontbreekt aan deze films haast altijd nog iets en dit is het echt menschelijke. Gij ziet één Fransche film als „Kinderen zijn wreed", of „La Mar- maille" (Het Grut) zooals de Fransche titel luidt, en gij vindt hier direct dit ééne wat gij bij de Amerikaansche films gemist hebt, het werkelijke leven. Een eenvoudige timmerman, weduwnaar, hertrouwt en wordt door zijn vrouw bedro gen. Hij stuurt haar met haar zoontje Pinpin de deur uit en blijft alleen met zijn dochtertje Ninette achter. Pierre Larquey en zijn twee kinderen in de op merkelijke Fransche film Kinderen zijn wreed" die van Vrijdag af in het Luxor Theater wordt vertoond. schitterende CEBTTTO-Touringcars staan gereed om U een on vergetelijke vacantie tegemoet te voeren. CEBUTO biedt een ongeëvenaarde massakeus. 6 dagen Parijs, Expositie I 60. - 87.50 47.50 35.50 O Har-—'-«.--'o 47.- Inlichtingen en Reisgids bij JAC. HEEMSKERK Houtplein 34 - HAARLEM - Tel. 16448 Reizen zonder zorgen Voge; Ardennen, Luxemb. Bergisch land (Adv. Ingez. Med.) Eert Parabel door LUIGI PIRANDELLO. De beide jonge amandelboompjes zij wa ren broer en zuster bloeiden in een tuin aan mijn straat; als men er 's winters voorbij kwam, schenen zij dood te zijn. Misschien waren ze het werkelijk, misschien was het eene dood en het andere niet; men zou het niet kunnen zeggen zoolang het herfst of winter was men moet toch de lente afwachten om te weten welke boompjes de vorst overleefd hebben. Maart kwam; toen zag ik, dat slechts een der boompjes leefde; die stond achter een steenen post. welke het zeker een weinig be schut had. Wat bloeide het prachtig en hoe droevig zag het andere eruit. Het levende echter strekte zich in de koes terende morgenzon, hief de lachende blaadjes op, glanzend, als de glanzende vleugels van zwevende vlinders Toen ik echter eenige dagen later weer voor bij den tuin kwam, stond ik, geheel vei'bijs- terd, stil. Of had ik gedroomd, mij vergist bij den eersten aanblik. Van de twee jonge amandelboomen stond nu plotseling, de andere in bloei, niet die achter den steenen post neen, de andere. Het had deze week erg geregend. Hadden die zware regenbuien de bloesems van het eene boompje afgeslagen, daarentegen de verfris- schende regenval het andere uit zijn winter- j slaap doen ontwaken. Ja zeker; een paar wit achtige, geelgerande blaadjes hingen nog aan de takken van het boompje, dat een paar dagen geleden bloeide, maar waarvan de re gen de bloesems had vernield. Mijn verwondering verdubbelde; nauwelijks Icon ik nalaten in een luid lachen uit te barsten toen ik bemerkte, van welke soort de bloesems warene welke de takken van het andere boompje zoo dicht bezetten. Het waren geen knopjes; het waren slakken, witte slakken, kleine witte regenslakken. Na den regen had de vochtige, vruchtbare aarde, die aan het werken was gegaan, ze opgeworpen, ze wa ren in den dooden boom gekropen, hadden zijn bladerlooze takken bedekt, zich vastge zet, zich aan elkaar vastgehecht; en het scheen alsof het doode boompje zijn takken in den glans van zijn groteske pracht uitstrekte in de zilvergrijze, nog regenzwangere lucht, als wilde het, vervuld van treurige troost, tot het andere boompje, dat vóór hem in bloei had gestaan zeggen: „Zie, na jou ben ik aan de beurt gekomen, en ik bloei naar mijn ver mogen Het was niet gemakkelijk, bij dezen zeldza- men aanblik niet te lachen, het was ook waar lijk niet gemakkelijk er wel over te lachen. Bijzonder blij, om zóó te bloeien, was het boompje, zeker ook niet. Gewis, zijn bloesems waren slechts schijn; niettemin De witte slakken wilden volstrekt geen bloe sems schijnen, zooals papieren of andere kunstbloemen het doen; zij wilden slechts schijnen wat ze werkelijk waren, witte slak ken, zooals ze daar in zeldzame, maar toch natuux-lijke vormen op de kromme twijgen van het doode boompje hokten, en dachten er het allerminst aan, voor te spiegelen, dat het doode boompje leefde. Zij zeiden het klaar en duidelijk, dat zij het amandelboompje zelf voor gestorvexi hielden, daarom waren zij er in gekropen. Misschien -- misschien lachten deze bloe sems om zich zelf. De groote schuld lag alleen aan de wilde regenvlagen, die uit de zware donkere wolken vielen, welke zoo lang zwerk bedekt had den, en die zelf in er 'eeselijke, donkere gevangenis opgeslotr i voor ze naar be neden kwamen. Zij hadden den eenen boom vermoord, en de andere, die reeds met bloe sems prijkte omdat hij geloofde, dat de lente gekomen was, had de mooie knoppen als slachtoffer van den feilen regenval verloren. En de slakken hadden er geen schuld aan, dat de bladerlooze twijgen van den boom zoo ontoonbaar krom waren; hun afsterven ver mocht de lente niet te ver-bergen Maar ziehier: de slakken, niet zonder liefde, geven zich, met medelijden vervuld, alle moei te de troostelooze naaktheid der takken te bedekken; zie zij beginnen te glinsteren, die takken, ais de slakken ze met haar lichtende slijmafscheiding bedekken, hoe schoon glin stert dien vochtige massa, welke vurig zwelt, bonte reflexen weex-spiegelt en nu trekt zich te zamen en verstijft en de oogen van een slak, op ongelijk-lange takjes zittend, gaan plotseling open en kijken naar links en rechts. Ze zoeken, ze tasten en voelen om zich heen. Ik weet het: U verlangt werkelijke blade- ren, werkelijke bloemen. Ik weet het, men moet het beleven, niet verzinnen, men moet zich verheugen in den geur der bloemen, de schaduw der boomen, de koelte van het lom mer wanneer ze er zijn, en er niet over na denken dat bloemen, boomen en bladeren in de lente alledaagsch, dat zij het dagelijksch levexx der lente zijn. De mensch moest zijn als die slanke eigenzinnige plant, wier bla deren gelijken op messen, als stekels en doornen en die heelemaal niet begeex-t te groeien, die naar haar einddoel wast, naar boven, kaarsrecht, eenzaam, met haar gx-oote heimwee, naar het uitspaxxsel exx aether en zon en dan sterft. Mexi moet zijn als een palm. Deze echter zijn boompjes, die opgroeien als bx-oers en zusters in de engte der gemeen schap, kommerlijk en bekommerd tegelijk, op gelijke wijze hoe begrijpelijker is het dus. dat er één plotseling het zonderlinge verlan- Pinpin keert echter bij zijn stiefvader terug en deze kan het niet over zijn hart verkrij gen om het hongerige kind weer weg te sturen Nu blijven ze dan met him drieën over en schijnen het gezegde van vader Bouton er gaat toch maar niets boven een gezin te bevestigen. Ninette, die door veel op offeringen van haar vader in staat ge steld is te studeeren, doet echter een rijk huwelijk en vertrekt naar Indo-China Pinpin die een stille liefde voor zijn stiefzuster koes tert is hierover zóó teleurgesteld, dat hij diienst neemt in het leger. Op Kerstavond zit vader Bouton op zijn stiefzoon te wachten Een collega komt hem echter vertellen dat zijn zoon niet kan komen, omdat hij in het cachot zit. Vader Bouton ontdekt echter al gauw de waarheid: ok Pinpin gaat liever met 'n meisje uit dan met zijn ouden vader Kerstmis te vieren. Dan volgt een der beste gedeelten van de film. Eenzaam en verlaten, tracht vader Bouton iemand te vinden om samen het Kerstfeest mee te vieren. Hij dwaalt door de straten maar er is niemand die aan hem eenigen aandacht wil besteden. Eindelijk ziet hij echter een vrouw die eenige zware man den met strijkgoed draagt. Hij biedt haar zijn hulp aan en ontdekt dat de vrouw twee kinderen heeft. Onmiddellijk komt weer de gedachte aan een gezin bij hem boven en het duurt niet lang of de kinderen rijden paardje op den rug van vader Bouton, die dan eindelijk weer zijn bestemming gevon den heeft. Regisseur Bernard Deschamps heeft er zorgvuldig voor gewaakt dat „Kinderen zijn Wreed" een sentimenteele en onwaarachtige film werd. Integendeel deze film is, en dat is wel in het bijzonder te danken aan het buitengewoon knappe spel van Pierre Larquey als vader Bouton, een film geworden met een diep menschelijken inhoud. Het scenario zit vol met verrassende wendingen en geen oogenblik zult ge u bij deze knappe Fransche film, die op sommige momenten sterk aan „La Maternelle" doet denken, ver velen. Een film nu eens zonder klinkende namen of daverende revue-scènes, maar toch van een fijne en stille bekoring en van een span ning waaraan niemand zich zal kunnen ont trekken. B. K. NOTARIEEL EXAMEN. Geslaagd voor deel 1 de heer J. Noordraven te Bloemendaal. HAARLEMSCH MANNENKOOR. Hier ter stede is opgericht op 5 Juli j.l. het .Haarlemsch Mannenkoor", onder leiding van den heer Joh. van 't Vlie. Repetities worden gehouden op Maandag avond in de zaal van den heer De Louw, Spekstraat. Het koor begint met een twintigtal leden. CONCERT POLYHYMNIA IN BETHESDA- SAREPTA. Men schrijft ons: In verband met de onzekere weersgesteld heid gedurende den middag werd bovenbe doeld concert Dinsdagavond in plaats van in den tuin in het kerkgebouw van „Bethesda- Sarepta" gegeven. Door het Gemengd Koor werden de verschil lende nummers onder leiding van den heer J. de Jong, die den heer Willem Hespe nog steeds wegens ziekte vervangt, uitstekend uitgevoerd. Duidelijk bleek, dat de koorleden aan den waarnemend dirigent gewend raakten; im mers in de wijze van uitvoering der verschil lende koornummers op de drie achtereenvol gens, onder zijn leiding gegeven concerten, was een climax te bemerken. Ook de zang van het Dubbelmannenkwartet .Aurora", onder leiding van den heer K. Zeil maker, kwam in het kerkgebouw uitstekend tot haar recht. In het slotwoord, hetwelk de besturende zuster der inrichting tot de uitvoerenden richtte en waarin zij, namens alle aanwezigen, dank bracht voor den schoonen zang, wees zij er op, dat eendeels betreurd zou kunnen worden, dat het concert niet in den tuin was gegeven, nu het weer des avonds zoo bijzonder gunstig was geworden, doch dat anderdeels van witte slakjes te verrijzen. >ren zou zijn gegaan. Op een herhaling het concert hoopte zij te mogen rekenen

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10