Middenstanders vinden lasten te hoog. POXDERDA G 8 JULI 1937 HAARLEM'S DAG-BLAD 2 Congi res van Middenstandsbond te Zwolle. OrganisaHe van het bedrijfsleven. Dinsdag is het 34ste congres van den Ko ninklijken Nederlandschen Middenstands bond in de Buitensociëteit te Zwolle aange vangen, nadat vooraf in restaurant van Gij- tenbeek de reünie van die congressisten had plaats gehad. De heer Ed. G. Schürmann, algemeene voorzitter, sprak een openingsrede uit, die tot titel droeg: Opwaarts, en ongeveer den vol genden inhoud had. De toestand is beter geworden, maar goed is het nog geenszins. In de eerste plaats moet er een wijziging komen in de contingenteeringspolitiek, om dat de handel zooveel mogelijk vrij moet zijn de artikelen daar te koopen. waar zij het voordeeligst te krijgen zijn en niet aan han den en voeten moet zijn gebonden aan en kele leveranciers die van hun eenigszins mo nopolistische positie gebruik kunnen maken om de prijzen hoog te houden. Door het converteeren van rijks-, provin ciale- en gemeenteleeningen is de koopkracht van het publiek verminderd, hetgeen dui delijk in de omzetten der bedrijven tot uiting komt. Men schaffe zoo spoedig mogelijk de on billijke zakelijke belasting op het bedrijf af. Een der op dit congres te behandelen prae- adviezen betreft de electriciteitstarieven. Zonder op de beraadslagingen over dit on derwerp vooruit te loopen, kan toch als vast staand worden aangenomen, dat deze tarie ven te hoog zijn, omdat zij niet door com- mercieele overwegingen worden bepaald, maar een sluitpost vormen op de gemeente- begrootingen. Het bedrijfsleven is voor een goed geordenden staat primair! Wanneer dit goed werd begrepen, zou ons volk anders staan tegenover tal van wanbegrippen. Dan zou men begrijpen, dat „cadeaux" geen ca- deaux zijn; dat grootwinkelbedrijven meestal niet goedkooper verkoopen dan de zelfstandige winkelier; dat de beunhazerij in de verschillende vak ken den geschoolden arbeider werkloos maakt; dat verbruikscoöperatie meer schade dan voordeel brengt, schade aan velen, voordeel aan weinigen; dat een vakbekwaam handeldrijvend of in dustrieel middenstander even goed als de arbeider zijn loon waard is; dat ieder op zijn terrein moet blijven en dat het unfair is te trachten een ander te onder kruipen, wanneer men als consument uit ande ren hoofde een vast bestaan heeft. Het openingseeremonieel werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. Daarop is een begin gemaakt met de be handeling van het prae-advies van mr. C. W. A. Schürmann, advocaat te Rotterdam, over: De rechtsvorm van het middenstandsbedrijf. Voor de discussie hadden zich vier sprekers opgegeven. De heer L. Vos, sprekende namens de 's Gravenhaagsche winkeliersvereeniging, be pleitte een regeling waarbij een gefailleerde in het bezit blijft van goederen, welke anders voor een zeer gering bedrag moeten worden verkocht ten bate van dezen gefailleerde, die anders geheel zonder middelen komt. Het is kleinen middenstanders niet goed mogelijk, hun zaak in een N.V. onder te brengen, o.m. wegens de kosten. Spr. stelde een motie voor om tot dit doel een commissie te benoemen. Voorts stelde hij een tweede motie voor om naar Engelsch voorbeeld, waartoe spr. uit de Engelsche wetgeving citeerde het mogelijk te maken, dat de inkomsten uit levensverzeke ringen enz. aan den gefailleerde ten goede blijven komen. De beide moties werden ter verdere overwe ging en afdoening in handen van het hoofd bestuur gesteld. Daarna kwam aan de orde het prae-advies van den heer F. L. van der Leeuw, directeur van het bureau van den K. N. M. B.. te 's Gravenhage, over organisatie en publiekrechtelijke vertegenwoordiging van het bedrijfsleven. Verschillende sprekers hebben hierover hun meening gezegd. Vervolgens kwam in behandeling het praeadvies van ir. K H. Haga over de elec triciteitstarieven in Nederland en de nood zakelijkheid hunner grondige herziening ten behoeve van de welvaart van het midden standsbedrijf. Uit de debatten bleek, dat deze materie in hooge mate de belangstelling van de afgevaardigden had en dat men over het algemeen hunkerde naar tariif/en van elec- trischen stroom, die meer in overeenstem ming met den kostprijs zijn. Een groot aantal sprekers voerde over dit onderwerp het woord. Tenslotte zijn twee resoluties aangenomen. In de eerste spreekt het congres als zijn oor deel uit, dat in de aanhangige electriciteits- wet het opnemen van een centraal toezicht op de tariefspolitiek der overheidsbedrijven, waarin naast onpartijdige en onafhankelijke vertegenwoordigers van het algemeen belang ook het bedrijfsleven rechtstreeks invloed dient te kunnen uitoefenen in het belang van het economisch leven, noodzakelijk is. In de tweede resolutie wordt opgemerkt, dat de wijze, waarop de tarieven voor elec- trischen stroom worden berekend, in strijd is met het doel, waartoe de electriciteitsvoor- ziening aan de overheid werd toevertrouwd. De winst dient te worden beperkt tot een bedrag, noodig voor afschrijving en ver nieuwing en mag in geen geval gebruikt wor den voor de dekking van het tekort op de ge meente- of provinciale begrooting. Voorts zegt de resolutie, dat de handel in apparaten en toestellen behoort te worden teruggebracht aan den particulieren handel. Het congres draagt tenslotte het hoofdbe stuur op te ageeren tegen de hooge tarieven en den middenstand in den strijd daartegen te mobiliseer en. Woensdag werd de herziening van het huis houdelijk reglement behandeld. De door het hoofdbestuur voorgestelde wijzigingen wer den, na eenige discussie, met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer F. L. van der Leeuw, directeur van het bondsbureau, besprak de practische toe passing van de vestigingswet-kleinbedrijf. Spr. wees er op, dat hier een belangrijke taak voor de vakorganisaties ligt. In een aanvrage om invoering van vestigingseischen zal te vens gemotiveerd moeten worden, waarom invoering wenschelijk geacht moet worden. Voorts zal de betrokken organisatie een sche ma der vestigingseischen moeten overleggen en moeten aangeven, hoe zij zich voorstelt de eisch der credietwaardigheid te toetsen. Spr. bepleitte de noodzakelijkheid om voor goede vakopleiding zorg te dragen. Hij achtte het gewenscht, dat bij vaststel ling der eischen voor vakbekwaamheid zoo veel mogelijk naar uniformiteit gestreefd wordt. Na langdurige discussie werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, welke het vertrouwen uitspreekt, dat de re geling bij de uitvoering der vestigingswet ten volle zal willen rekening houden met de wenschen van den bond en welke verder alle stands- en vakorganisaties van den midden- denstand op algemeenen grondslag oproept, door hechte aaneensluiting en in voortdu rende samenwerking met den Kon. Ned. Mid denstandsbond en zijn zusterorganisaties, te streven naar een spoedige verwezenlijking van de doeleinden, welke bij de totstandko ming van de vestigingswet-klein bedrijf ter verbetering der middenstandspositie werden voorop gesteld. Inzake de op de bedrijven drukkende lasten, sprak de vergadering zich onder luid applaus als volgt uit: „De buitengewone algemeene bondsverga dering enz. overwegende, dat de economische opleving in het kleinbedrijf te langzaam doorwerkt, mede als gevolg van de zware lasten, welke op de middenstandsbedrijven drukken en de ernstige belemmering van de bedrijfsuitoefe ning door contingenteering van den invoer, landbouwcrisismaatregelen e.d. Spreekt als haar oordeel uit, dat een voor uitziende economische politiek als uitgangs punt dient te kiezen een streven naar gelei delijke opheffing van crisismaatregelen en -lasten en herstel van een in juiste banen geleid, vrij bedrijfsleven. draagt het hoofdbestuur op, terzake de noodige stappen bij de regeering te doen." Vervolgens sloot de bondsvoorzitter, de heer Ed. G. Schürmann de vergadering. De Bilt voorspelt: EERSTE HEEMSTEEDSCHE SPEELTUIN- VEREENIGING. Zaterdagmiddag 10 Juli a.s. te 4 uur zal de officieele opening plaats hebben van het speelterrein en het clubgebouw der Eerste Heenxsteedsche Speeltuinvereeniging. AGENDA. Heden: DONDERDAG 8 JULI Gem. Concertzaal: Concert H. O. V. 8.15 u. Groote Kerk: Orgelbespeling. 3—4 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „De humane bruut" 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De Texas Rangers", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Menschen met maskers" 7.en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Lloyds of London", 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. Kunsthandel „Pictura", Gierstraat 31: Tentoonstelling van 15 Juni t/m. 9 Juli. Dage lijks van 10—19 uur. VRIJDAG 9 JULI Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscopen, nieuw programma Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. Kunsthandel „Pictura". Gierstraat 31: Tentoonstelling van 19 Juni t/m 9 Juli. Dage lijks van 1019 uur. ARROND. RECHTBANK Diefstal en poging tot inbraak Een 20-jarige kleermaker uit Kerkrade, die reeds eerder ter beschikking der Regeering was gesteld en uit het Rijksopvoedingsgesticht was ontsnapt, stond terecht voor diefstal van twee rijwielen en poging tot inbraak in het Sportpark te Lisse, waar hij op heeterdaad werd betrapt. De officier van justitie eischte tegen dezen verdachte een gevangenisstraf van een jaar zonder aftrek, na, ingevolge de bestaande voorschriften, met den minister van justitie overleg te hebben gepleegd, om dat het hier iemand betrof, die ter beschik king der Regeering was gesteld. Mi-. Stomps, de verdediger, achtte de poging tot diefstal niet bewezen, omdat verdachte volgens hem eigener beweging de inbraakpo ging had gestaakt. Overigens refereerde hij zich aan het oordeel der rechtbank. Een rijwiel meegenomen Een Amsterdammer was bij zijn ouders te Hillegom op bezoek geweest en op de teru< reis stapte hij een café te Bennebroek binnen, waar hij eenige uren verbleef. Bij zijn vertrek nam hij een rijwiel mee dat in de serre stond, reed er op naar Haarlem en stalde het in een garage, waarop hij naar Amsterdam ging. Den volgenden dag vervoegde hij zich weer aan de garage, maar toen was men daar van de dief stal onderricht en zoodoende werd de man aangehouden. Thans stond hij voor diefstal terecht. Hij erkende het rijwiel meegenomen te hebben,'doch zei niet de bedoeling te heb ben gehad het te behoudn; voorts gaf hij voor eenigszins onder den invloed van bier te heb ben verkeerd. De officier van justitie achtte de diefstal bewezen en vorderde, mede gelet op het feit, dat verdachte al 7 maal veroordeeld is, een gevangenisstraf van 6 maanden. Mr. P. J. Prinsen Geerligs, de verdediger, meende, dat het oogmerk van wederrechelijke toeëigening niet bewezen is en pleitte vrijspraak. Looddieven Twee jonge mannen uit Haarlemmermeer en "uit Aalsmeer stonden terecht, omdat zij, teza men en in vereeniging, van in aanbouw zijnde huizen in Haarlemmermeer op verschillende tijdstippen looden dakbedekking benevens ko peren en looden buizen hadden afgebroken en meegenomen, waardoor een vrij belang rijke schade was aangericht. Zij bekenden en twee hunner verklaarden, dat de derde hen tot de diefstal had aangezet: deze zei echter, dat in onderling overleg was gehandeld. Voorts was gebleken dat deze ver dachte eenige malen naar België geweest en telkens met een racefiets teruggekomen was. Hij zou, zoo had hij verklaard, de fietsen van smokkelaars hebben gekocht. De veldwachter uit Haarlemmermeer ver klaarde de overtuiging te hebben, dat de laatstgenoemde verdachte de aanstichter was; voorts was gebleken, dat minstens een der uit België meegebrachte fietsen aldaar gesto len was en dat de verdachte bekend stond als een jongen, die graag geld verteerde met auto rijden en dergelijke Verdachte ontkende een fiets in België te hebben gestolen en zei, dat hij daarheen was gegaan om sigarettenpapier en boter te smok kelen. De officier eischte tegen dezen verdachte, die de aanstichter is en omtrent wien geen gunstig reclasseeringsrapport is uitgebracht, 8 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 voor waardelijk. Tegen de beide anderen, over wie gunstiger is gerapporteerd, eischte de officier 4 maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met f 20 boete. Zwakken tot matigen Noordwestelijken tot Zuidwestelijken of Zuidelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. BAROMETERSTAND Hoogste 767.8 m.M. te Rennes. Laagste 752.8 m.M. te Helsingfors. De secundaire depressie,, welke gisteren over de Noordzee lag, trok naar het Noordoosten en wordt gevolgd door een rug van hoogen druk. Bewesten Ierland nadert weer een nieuwe de pressiekern. In het Noorden en het Zuidwesten van het waarnemingsgebied bleef de luchtdruk hoog. In Zweden heerscht nog steeds mooi helder weer met zwakken wind en temperatu ren ver boven normaal. Langs de Noorsche kust is de lucht echter meest betrokken met in het Noorden nevel. In Duitschland en de randstaten waaien matige Westelijke winden, met zwaar bewolkte of betrokken lucht en plaatselijk regen of onweer. Op het Oosten van de Britsche eilanden is de wind matig uit Noordwest, in het Westen is hij onder invloed van de naderende depressie weer tot Zuid ge krompen. De lucht is meest gedeeltelijk bewolkt, in het Westen weer betrokken. In Frankrijk is het meest windstil met gedeeltelijk bewolkte lucht. De ochtendtemperatuur is er echter onder normaal. Voor onze omgeving wordt geleidelijk krim- penden wind verwacht met afnemende bewol king, droog weer en eenige stijging van tem peratuur. Onder invloed van de nieuwe de pressie zal vermoedelijk later de bewolking en de kans op regen weer toenemen. BAROMETERSTAND Vorige stand 766 m.M. Stand van heden 765 m.M. Neiging: Vooruit; Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. 3.13 uur; n.m. 15.48 u Strand berijdbaar van 8.1513.45 u Loodgieters- en fitterspatröbhs bijeen. Jaarvergadering te Haarlem. De Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons in Nederland hield Woensdag j.l. onder leiding van den voorzitter, den heer J. H. Harmeijer Sr. uit Rotterdam zijn jaarvergadering hier ter stede. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd, terwijl aan den penning meester van zijn financieel beheer décharge werd verleend. De huishoudelijke vergadering werd voorts besteed aan de verkiezing van 4 leden in het hoofdbestuur. Als zoodanig wer den herkozen de aftredende hoofdbestuursle den de heeren P. H. Brakel jr.. J. H. Hesseling. J. J. Joustra en J. C. Woestèburg. Herbenoemd werd als secretaris der Van Oldendorpstich- ting de heer G. Rekoert te Haarlem. Een groot deel der middagvergadering was gewijd aan een bespreking van de wet op de vestigingseischen, ingeleid door den heer' Th. Jonkman. Spreker toonde aan het groote belang, dat deze wet voor het loodgieters- en fittersbedrijf kan hebben, waarbij hij. uitging van den groo- ten toevloed van ondeskundige vestigingen in de laatste jaren, waardoor het vak en het vak- peil dreigen te worden verlaagd. Uitvoerig werd stilgestaan bij de bestaande vakopleiding voor het loodgieters- en fitters bedrijf. Spreker bepleitte de noodzakelijkheid van oprichting van een. landelijke vereeniging die deze taak in den meest uitgebreiden zin ter hand zou dienen te nemen. Aan de hierop volgende gedachtenwisseling werd mede deelgenomen door ir. L. Th. H. Hesselfelt, inspecteur van het NijverheidsonT- derwijs, en den heer Jongejans. die den Kon. Ned. Middenstandsbond vertegenwoordigde, welke beide heeren verschillende vragen be antwoordden. DE MACHT VAN HET KLEINE. De bezoekdagen van „De Macht van het Kleine", vereeniging tot ondersteuning in het belang van de Vereeniging tot Chr. verple ging van lijders aan vallende ziekten te Haar lem en Heemstede, zullen dit jaar 27 en 28 Juli a.s. worden gehouden. De eerste datum is bestemd voor de gasten uit Noord-Holland, Friesland. Drente, Groningen en Overijsel en de tweede datum voor die uit Zuid-Holland, Zeeland, Utrecht, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg. KORPS MOTORDIENST. Bij beschikking van den minister van defen sie is de adjudant-önderofficier-administra teur A. Mirck, met "ingang van '1 Augustus e.k., overgeplaatst bij het Regiment- Grenuadiers met bestemming om werkzaam' te worden ge steld bij den Indeelingsdistrictcommandant te 's Gravenhage en is, met ingang van ge noemden datum, bij het K. M. D. overgeplaatst de sergeant-majoor-administrateur J. van Geffen van het 4e Regiment Infanterie te Leiden. EXCURSIE VEREENIGING VOOR BIJENTEELT. De leden van de afdeeling Kennemerland der Vereeniging voor Bijenteelt in Nederland hebben Woensdag een excursie gemaakt naar de Wieringermeer. onder leiding van den voor zitter, dr. Bruyel. De heeren Schwieters uit Dedemsvaart en Vliedstra hielden demonstraties by kasten en Mr. B. W. Stomps, de verdediger van den I korven en gaven menigen nuttigen wenk (Adv. Ingez. Med.) Bioscoopbezoek te Haarlem eii te Amsterdam. De Haarlemmers besteden er minder geld aan. De cijfers over de opbrengst van de Ver makelijkheidsbelasting geven e e n i g e n maatstaf voor de beantwoording van de vraag of de Haarlemmers meer of minder dan de Amsterdammers naar de bioscoop gaan. Het rekensommetje zou. primitief op gezet, eenvoudig zijn, namelijk de ontvang sten der bioscopen omslaan per inwoner, en dan vergelijken. Maar alleen daarmee ko men wij er niet! De belasting bedraagt te Haarlem, evenals in Amsterdam, 20 pet. van de toegangsprij zen. De belasting heeft te Haarlem in het jaar 1936 opgebracht f 99.500. Dat wil dus zeggen, dat aan toegangsprijzen (zonder de belasting) 5 keer f 99.500 is uitgegeven, dus f 497.500. (Met de belasting er bij geteld wordt het dus een bedrag van bijna 6 ton). Het zou evenwel onjuist zijn om dat bedrag- alleen om te slaan op de inwoners van Haar lem. De bewoners der omliggende gemeenten zijn immers ook bezoekers van de Haarlem sche bioscopen; zoodat wil men een bereke ning maken bij de 130.000. inwoners van Haarlem geteld moeten worden de 16000 in woners van B'loemendaal, 2700 uit Benne broek, 18.600 uit Heemstede, 8000 uit Sant poort. Ook zullen er nog wel Velsenaren, Zandvoorters, Halfweggers en Haarlemmer- meerders af en toe ook wel in de Haarlem- sche bioscopen komen, maar Zandvoort heeft een eigen bioscoop, terwijl de bewoners van Halfweg en Haarlemmermeer licht in de ver leiding komen ook eens naar Amsterdam te trekken. Inwoners van Velsen en IJmuiden hebben eigen bioscopen, wat natuurlijk niet belet dat er zullen zijn die aan een reisje naar de stad ook een bezoek aan een Haar- lemsche bioscoop zullen koppelen. Ruw geschat kan men zeggen, dat de Haar- lemsche bioscopen hun vaste bezoekers moe ten trekken uit een kring van ongeveer 165.000 inwoners van Haarlem en naaste om geving. Dat zou dan beteekenen, dat gemiddeld elk van de 165.000 personen in Haarlem en omgeving per jaar iets meer dan f 3.60 aan de bioscoop uitgeeft (de belasting daaronder begrepen) Voor Amsterdam is het weer iets anders met de berekeningen. Daar hebben de totale re cettes der bioscopen in 1936 f 3.618.500 be dragen, wat met de 20 pet. belasting een to taal bedrag wordt van f 4.342.200. Dat moet omgeslagen worden over ongeveer 800.000, Amsterdam heeft zelf 783.000 inwo ners, er komt evenwel zeer weinig bij van de allernaaste omgeving, want bijna alle aan grenzende gemeenten die vroeger voorste den van Amsterdam waren zijn geannexeerd. Bij die berekening zou een Amsterdam mer gemiddeld f 5.40 per jaar aan de bios copen uitgeven. De Haarlemmers geven dus per hoofd per jaar gemiddeld f 3.60 aan de bioscoop uit en de Amsterdammers f 5.40. DAARUIT ZOU DUS AF TE LEIDEN ZIJN, DAT DE HAARLEMMERS MINDER AAN BIOSCOOPBEZOEK UITGEVEN. Maar ook bij deze berekening moeten wij nog een reserve maken. Een van de Haar- lemsche bioscoopdirecteuren verzekerde ons, dat vele bewoners uit Haarlem en omgeving af en toe een bioscoop te Amsterdam be zoeken. Niet omdat de films daar beter zou den zijn of de prijzen der bioscopen lager (de (de eerste rangstheaters te Amsterdam zijn zelfs duurder dan de Haarlemsche biosco pen) maar omdat zoo'n bioscoopbezoek aan sluit op een uitstapje naar de hoofdstad. Da mes die gaan winkelen te Amsterdam kop pelen daaraan niet zelden een bezoek aan de bioscoop vast. Forensen die in onze omgeving wonen maar te Amsterdam werken, laten hun vrouw naar de hoofdstad komen om dan na gegeten te hebben samen naar de bioscoop te gaan. Natuurlijk zijn geen cijfers bekend, zoo vervolgde deze directeur, maar met die omstandigheden moet wel rekening gehou den worden als er vergelijkingen gemaakt worden. De bewoners van Haarlem en omge ving geven meer uit aan de bioscoop dan het geen de Haarlemsche directeuren ontvangen. Daartegenover staat, dat niet dus alle gel den die de Amsterdamsche bioscopen ont vangen van Amsterdammers afkomstig is. Want er moet ook nog rekening gehouden worden met het bioscoopbezoek te Amster dam van de inwoners van het Gooi. Zelfs uit heel ons land. Amsterdam heeft nu eenmaal een aantrekkingskracht voor alle Nederlan ders en daarvan profiteert de bioscoop na tuurlijk ook. Stijging in het bioscoop bezoek te Haarlem. De Ned. Bioscoopbond heeft cijfers gepubli- ceerd over het bioscoopbezoek in de twee grootste steden van ons land over het le kwar taal van 1937. bezoekers recettes f 913.985 belasting f 182.797 eerste, pleitte een korte gevangenisstraf. Uitspraak in alle zaken over 14 dagen. In de beste stemming mers huiswaarts. keerden de deelne- Amsterdam 2.398.680 De cijfers voor 1936 zijn (2.333.360) (f958.741) (f 1U.748) Rotterdam 1.427.720 f592.025 f 98.671 De cijfers voor 1936 zijn: (1.468.749) (f 630.747) (f 105.124) Daaruit blijkt dus, dat er in Amsterdam ln het le kwartaal van 1937, vergeleken bij het le kwartaal van 1936, een teruggang gecon stateerd moest worden. In Amsterdam steeg het aantal bezoekers wel, maar de opbrengst was (doordat er minder per plaats besteed werd) minder. In Rotterdam verminderde niet alleen de opbrengst, maar ook het aan tal bezoekers. De Bioscoopbond wijt deze nteruggang voor een deel aan het feit, dat er in die maanden veel feestelijkheden waren waarvan de bios copen slechts matig profijt hadden Wij hebben aan het bureau voor de ge meentelijke belastingen te Haarlem gevraagd welke resultaten hier bereikt zijn. Men kon ons reeds de opbrengst over het le halfjaar van 1937 verstrekken. 1936 De Haarlemsche cijfers zijn: Aantal betalende bezoekers le halfjaar 557.450. Aantal betalende bezoekers le halfjaar 1937 578.950. Opbrengst Vermakelijkheidsbelasting le halfjaar 1936 f 50.736,85. Opbrengst vermakelijkheidsbelasting le halfjaar 1937 f 50.587.65. Uit deze cijfers blijkt dus, dat de Haarlem sche cijfers voor het bioscoopbezoek gunsti ger zijn dan die van Amsterdam en Rotter dam. Vergeleken bij het le halfjaar van 1936 steeg het aantal betallende bezoekers io de Haarlemsche bioscopen van 557,450 tot 578.950. Een vermeerdering dus van 21.500. De opbrengst was niet veel minder want er werd slechts f 148.80 minder aan vermakelijkheids belasting ontvangen, wat dus voor de biosco pen een mindere ontvangst van ongeveer f 750 beteekende. Toch blijkt uit deze cijfers, dat de Haarlemmers die de bioscopen bezochten in dit laatste halfjaar gemiddeld minder vooi hun plaatsten betaalden. Vereeniging „Koninginnedag". Ir. Lefebvre voorzitter mr. Wesstra ecrelid. Dezer dagen werd de jaarvergadering van de Vereeniging Koninginnedag gehouden onder voorzitterschap van mr. Th. A. Wesstra. Het jaarverslag van de secretaris begon met de vermelding van de enthousiaste feest vreugde bij het bekend worden van de ver loving van Prinses Juliana. Na het overzicht der goed geslaagde feesten op de verjaardagen van leden van het Konink lijk Huis werd gememoreerd de oprichting van een nieuwe afdeeling in Haarlem-West, de Oranjevereeniging „Prins Bernhard". Met voldoening werd gewezen op de samen werking bij enkele gelegenheden met de Chris telijke Oranje Vereeniging. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren v. d. Hart en Fuhri Snethlage, werden herkozen. In plaats van mr. Wesstra, die zijn tijd ge komen achtte om het voorzitterschap over te dragen, werd gekozen ir. P. H. Lefebvre. De heer Wesstra werd tot eerelid benoemd. Met een opwekking om nieuwe leden te werven, werd de vergadering gesloten. NED. CHR. BLINDENBOND. Na de ochtendvergadering van den Ned.. Christ. Blindenbond in Café-Restaurant „Dreefzicht" vereenigden bestuur, leden en genoodigden zich aan een gemeenschappelij- ken maaltijd, waarbij de heer H. J. Kruithof hulde bracht aanden voorzitter, den heer Th. W. Aris voor diens voortreffelijke leiding, waarna de middag in een gezellig onder onsje werd doorgebracht. Er werd gezongen enz. Ook maakten vele blinden natuurlijk onder geleide een wandeling in den Hout, waar ze weliswaar de vogels niet konden zien, maar wel hooren en waarvan zij dan ook ten zeerste genoten. Tot het laatst toe bleef de opgewekte stemming er in. VEERTIGJARIG BESTAAN DER FIRMA M. A. JACOBSON. Op 14 Juli a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat wijlen de heer M. A. Jacobson de steen drukkerij, thans gevestigd Parklaan hoek Jansweg, oprichtte. Uit piëteit voor den oprichter, die eenige maanden geleden overleed, zullen ter gele genheid van het jubileum geen feestelijkhe den plaats hebben. Het personeel krijgt 14 Juli vrij, fabriek en kantoren blijven gesloten en de tegenwoordige firmant, de heer A. Ja cobson, zal in intiemen kring met het perso neel het 40-jarig bestaan der zaak herdenken. CRICKET IN ENGELAND. De stand van de Dinsdag begonnen wedstrij den is: Yorkshire 238 tegen Middlesex 542. Worcester 205 en 802 staat er tegen Sussex 92 prachtig voor, Lancashire 447 (Paynter 164) tegen Glamorgan 40. Leicester 4393 (Berry 156, Prentice 123, het openingspaar) tegen Nieuw-Zeeland. Notts 519—5 (Hardstaff 214) tegen Somerset. Gloucester 305 (Hammond 112, zijn 9de century van het seizoen) tegen Hants 270. Derby 283 tegen Surrey 299 (Squires 139). Oxford won na 5 achtereenvol gende nederlagen van Cambridge. Oxford 267 (J. N. Grover 121) en 1603 tegen Cambridge 253 (N.W. D. Yardley 101) en 173. VOETBAL. DE DAGBLADENCOMPETITIE. Woensdagavond werd te Leiden de laatste wedstrijd van de Dagbladen-competitie 1937 tusschen het Leidsch Dagblad en de Groentjes gespeeld. In een vlot gespeelden wedstrijd wisten de Leidenaars, nadat ze met 13, had den achter gestaan, tegen het einde nog gelijk te maken (33). De N. R. Ct. is er dus in geslaagd, den bekec definitief te winnen. Na afloop van den wedstrijd sprak de heer J. van Heemskerk van het Leidsch Dagblad een kort woord van dank aan net adres van de directies van de deelnemende bladen. Hij hoopte, dat ook de volgende jaren deze wed strijden zouden kunnen plaats hebben onder dezelfde goede verstandhouding als de afge- loopen wedstrijden. Spreker wenschte ten slotte de N. R. Ct. geluk. De heer J. Kramer reikte de prijzen uit. HAAGSCH ELFTAL—WESTELIJK ELFTAL. Het Westelijk elftal, dat Donderdagavond half acht in het Zuiderpark te 's-Gravenhage tegen het Haagsch proef-elftal speelt, is aldus- Doel: Ferwerda (Blauw Wit). Achter: Wilders (Blauw Wit) en Punt (DF.C.) Midden: De Haan (Xerxes), Wallaart (U.VS)' en Leemhuis (Bloemendaal). Vóór: Seton (SpartaVan Spaendonck (Neptunus), Lagendaal (Xerxes). Kruysbergen (Het Noorden) en Bergman (Blauw Wit).

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2