Bandjir doodt 21 personen. Prins Bernhard bij de Grenadiers en Jagers. DONDERDAG 8 JUtl 1937 BA'AR r EM'S DAGBLAD 3 Z. K. H. ontvangt de sabel van Koning Willem III. Ter gelegenheid van den 108sten verjaar dag van de Grenadiers en Jagers heeft Prins Bernhard Woensdag een bezoek gebracht aan het Kamp Waalsdorp. De Prins droeg de uniform van kapitein der grenadiers en was vergezeld van majoor Phaff, adjudant van H.M. de Koningin en van jhr. Röell, adjudant van Zijn Konink lijke Hoogheid. Na de inspectie van de eerewacht had op het plein de inspectie en het défilé van de troepen plaats. Na het défilé stelden de troepen zich rond om. het monument van de beide regimenten op, welk monument is opgericht voor de gre nadiers en jagers, in den Tiendaagschen Veldtocht gesneuveld. Aan den voet van dit monument legde de Prins een palmtak met witte lelies neer, waaraan op een wit lint een gouden, gekroon de B prijkte. De Prins heeft hier enkele woorden ge sproken, met duidelijke stem zeide Z.K.H. „Ik stel er prijs op de in 1830 gevallen grenadiers en jagers mijn hulde te betuigen door het neerleggen van een palmtak bij dit monument, dat te hunner eere is opge richt". De brigadecommandant, kolonel Van der Bent, betuigde den Prins hiervoor zijn eer biedigen dank. Kolonel Van der Bent besloot met het uit brengen van een driewerf hoera op H.M. de Koningin en de leden van het Koninklijk Huis, met welken roep allen luide instem den. De sabel van Willem III. Kolonel van der Bent vroeg den Prins vervolgens verlof den commandant der gre nadiers in de gelegenheid te stellen hem de saibel aan te bieden, die Koning Willem m als kolonel der grenadiers heeft gedragen en die de Koningin-Moeder indertijd aan het museum van de grenadiers en jagers heeft geschonken. Luitenant-kolonel J. van Voorthuysen, de regimentscommandant, bood de sabel aan en zeide tot den Prins, dat het hem een eer was deze grenadierssabel, die Z.M. Koning Wil lem III, die bij het regiment zoo geëerd en geliefd was, als kolonel der grenadiers ge dragen heeft, te mogen aanbieden. Nadat de Prins zijn sabel had afgelegd en de nieuwe sabel had omgegespt, sprak Z.K.H. als volgt: „Voor dit zeer bijzondere geschenk betuig ik u mijn grooten dank en ik beschouw het als een buitengewone eer de sabel van Z. M. Koning Willem lit bij deze uniform te mo gen dragen. Ik voél het als een nieuwe ver sterking van de banden tusschen deze regimenten en het Huis van Oranje". De Prins heeft vervolgens het kamp be zichtigd. Geschenk van de Koningin. In het vereenagingslokaal der grenadiers heeft Prins Bernhard, namens H.M. de Ko ningin, een schilderij aangeboden, bestemd voor het museum van de grenadiers en jagers, voorstellende Koning Willem Hl, ge zeten 'te paard in de uniform van kolonel der grenadiers. Nadat alle officieren van beide regimen ten en van den brigadestaf alhier aan Z.K.H. waren voorgesteld, nam de Prins de vlag, die het schilderij bedekte, weg en sprak de vol gende woorden: „Mijne heeren, het is mij een bijzonder genoegen geweest met u kennis gemaakt te hebben en het is mij een groote vreugde, om u op dezen dag, den 103sten verjaardag van de regimenten te mogen aanbieden het por tret van wijlen Z.M. Koning Willem Hl in de uniform der grenadiers, dat H.M. bestemd heeft voor uw museum". Kolonel van der Bent en luitenant-kolonel Adams dankten hierna voor dit geschenk, waarna de bezichtiging van het kamp werd voortgezet. REGEERINGSPERSDIENST ONDER HET DEPARTEMENT VAN ALGEMEENE ZAKEN. 's-GRAVENHAGE, 7 Juli. De regeerings- persdienst meldt, dat het K.G., waarbij een departement van algemeene zaken wordt in gesteld, bepaalt, dat aan het hoofd van dit departement de zorg wordt opgedragen voor de zaken betreffende: a. De samenstelling van de hoofdstukken I en n der rijksbegrooting en het beheer dezer hoofdstukken. b. het voorzitterschap van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. c. Het vice-presidentschap en het lidmaat schap van den Raad van State en het lidmaat schap van de Algemeene Rekenkamer, alsmede het personeel dier colleges, voor zooveel de behandeling dezer aangelegenheid niet aan het college zelf is voorbehouden. d. De behandeling van adelszaken en wa pens van publiek-rechtelijke lichamen. e. De ridderorden. f. Den regeeringspersdienst. Het besluit treedt in werking op 8 Juli. - Het uitbreidingsplan van Amsterdam. Beroep der appellanten voor den Raad van State. 's-GRAVENHAGE, 7 Juli. De Raad van Amsterdam heeft in zijn vergadering van 18 Juli 1935, met herziening van het vorig plan van uitbreiding, een nieuw uitbreidingsplan vastgesteld, waarbij de bestemming van de daarin begrepen gronden in hoofdzaak wordt aangewezen, echter met uitzondering van, het in dat plan aangegeven gebied der voormalige gemeente Watergraafsmeer. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben dit raadsbesluit en het uitbreidingsplan goedgekeurd, evenwel met uitzondering van het gedeelte, gevormd door Watergraafsmeer en van eenige andere gedeelten. Oorspronkelijk waren bij Gedeputeerde Staten 39 bezwaar schriften ingediend. Tegen het besluit van dat college zijn bij de Kroon in beroep gekomen 27 appellanten. Deze zaak is heden voor de afdeeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State behandeld. Staatsraad mr, Kan bracht rapport uit. Mr. A. H. J. van der Biessen uit Amsterdam voerde het woord namens verschillende appel lanten. Ll tvjl fy 0 LITWINOF Linke Toon uit het politieke straatje. Een toffe jongen, gekloft in zijn smettelooze rok, waarbij hij een lelieblank volksfront draagt. Maar na het feest zitten daar wel eens roode vlekken op. Altijd achterna gezeten door de dienders, vlucht hij door de achterdeurtjes de veilige haven van het Kreml binnen, waar vadertje Stalin hem met open armen ontvangt. En komt dan in Genève de vóórdeur weer uit, in zijn Zondagsche pakje. Waar de dienders eerbiedig voor hem salueeren. „Ik weet niet waar ik sterven zalis het refrein van zijn levenslied. Sir Henry Deterling vindt hem niet sympathiek. Adolf Hitler heeft een broertje aan hem dood. Maar Linke Toon glimlacht door zijn brilleglazen en is de schande van de straat. Hoofd af gekneld. Doodelijk ongeluk aan boord van Zweedsch schip. Aan boord van het Zweedsche stoomschip „Sir Ernest Castle", dat te Rotterdam ligt, is een Zweedsche matroos P. C. Johansen, woon achtig te Gretesund, op het tusschendek tij dens werkzaamheden met het hoofd bekneld geraakt tusschen een onderstel van een daar gemonteerde hijschkraan en den zijkant van het schip. Het hoofd van den man werd vrij wel afgekneld. Hij was op slag dood. De heer A. Hammarskjöld overleden. Lid van het Permanente Hof van Internationale Justitie. Na een langdurige ongesteldheid is Woens dagmiddag te 's Gravenhage in den ouder dom van 44 jaar overleden de heer A. Ham marskjöld, rechter in het permanente hof van internationale justitie en oud-griffier van het hof. De heer Ake Hammarskjöld werd 10 April 1893 te Upsala (Zweden) geboren, waar zijn vader gouverneur van de gelijknamige pro vincie was. Na zijn studies aan de universiteit van Up sala te hebben voltooid trad hij in den di- plomatieken dienst van zijn land. Hij ver kreeg (in 1930) den titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister ter be schikking. Gedurende den oorlog heeft hij zich vooral beziggehouden met vraagstukken van inter nationaal recht met name op het gebied van de neutraliteit en van de internationale ju risprudentie. In 19.20 werd de heer Hammarskjöld ver zocht het secretariaat van den Volkenbond te assisteeren bij het ontwerpen van het sta tuut van het permanente hof van interna tionale justitie en wel als lid van het juridisch secretariaat van den Volkenbond. Hij hield zich vervolgens bezig met de voorbereiding van de eerste regelen van het hof, zoomede van de installatie van het hof in den Haag. Verder was hij secretaris van de blokkade commissie, benoemd ter bestudeering van art. 16 van het Volkenbondspact. In het be gin van 1922 werd de heer Hammarskjöld door het secretariaat-generaal van den Vol kenbond, met de voorbereiding van het se cretariaat van het Internationale Gerechts hof belast, Kort daarna werd hij tot griffier van dit Hof gekozen, in welke functie hij in 1929 werd herbenoemd. In deze kwaliteit heeft hij het Hof verte genwoordigd op de gewone zittingen van de Assemblee van 1922 tot 1936. Vier broers stalen rijwielen. Tilburg en omgeving onveilig gemaakt 34 karretjes in een half jaar tijd gestolen. De Tilburgsche politie is er in ge slaagd de hand te leggen op een die venbende, die in betrekkelijk korten tijd in Tilburg en omgeving niet minder dan 34 fietsen heeft gestolen. Vrijdag van de vorige week kwam de politie ter oore, dat te Diessen een nieuw Simplex-rijwiel te koop was aangeboden, het welk eenigen tijd geleden te Tilburg was ont vreemd. Bij het onderzoek bleek, dat te Hil- varenbeek rijwielen aan landbouwers te koop waren aangeboden. De politie nam de personen, aan wie de fietsen te koop waren aangeboden, mee naar Tilburg en liet hun de foto's zien van eenige verdachte personen. Uit een der foto's her kenden zij den jongen, die de fietsen te koop had aangeboden. Het bleek te zijn de veertienjarige H. ten B., wonende te Tilburg. Toen de politie den veer tienjarigen knaap ging arresteeren, trof zij in de woning eveneens diens 21-jarigen broeder J. ten B. aan en daar deze vrij goed beant woordde aan het signalement, dat de landbou wers in kwestie van den persoon, die met de fietsen bij hen was geweest, hadden gege ven nam de politie ook dezen J. mee. Inmiddels werd het onderzoek voortgezet en al spoedig bleek, dat deze beide jongelieden, geholpen door hun broeders, den 19-jarigen N. en den 16-jarigen H. in het laatste halfjaar te Tilburg 27, te Breda 2, te Oisterwijk 3 en te Goirle 2 rijwielen hadden gestolen. Als ver dacht van heling werden vervolgens aange houden W. de J. te Gilze en P. yan B. te Til burg. BUITENLANDSCHE PADVINDERS NAAR AMSTERDAM. Naar wij vernemen, zullen 15.000 buiten- landsche padvinders, die deelnemen aan de wereldjamboree te Vogelenzang, in de eerste helft van Augustus een bezoek aan Amster dam brengen. Op 10, 11 en 12 Augustus zullen eiken dag 5000 padvinders per trein naar Amsterdam komen om de stad te bezichtigen, waarbij de V.V.V. hun een folder, zoo mogelijk in de landstalen, zal uitreiken Na het bezoek aan de hoofdstad, gaat het jeugdige gezelschap per boot naar Marken en Volendam vanwaar het per tram naar Amsterdam terugkomt. Het kort geding inzake de „Thorpehall". Zaterdag a.s. zal uitspraak worden gedaan. Woensdagmiddag is voor den waarnemend president van de Middelburgsche rechtbank, mr, Th. Portheine in kort geding een zaak gehandeld betreffende de goederen van het Engelsehe stoomschip „Thorpehall", welk schip, toen de Franco-troepen naderden, met een kostbare lading uit Bilbao is vertrokken en in Nederlandsch territoriaal gebied is bin- nengeloopen, vervolgens door den officier van justitie uit Middelburg in beslag is ge nomen en in de haven te Vlissingen onder bewaking is gesteld. Vervolgens heeft mr. Ten Beke Callenfels ten verzoeke van een aantal banken en par ticulieren uit San Sebastian en Bilbao, die beweren eigenaren te zijn van een gedeelte der lading, revindicatoir beslag laten leggen op die goederen, zijnde een aantal pakken effecten, tal van zakjes met gouden en zil veren voorwerpen, vele kisten met waarde volle voorwerpen en waardepapieren, te za- men een zeer groot bedrag vertegenwoordi gende. De zaak, welke Woensdag werd behandeld, betrof de sequestratie van de goederen, waar op beslag is gelegd. In de daartoe strekkende dagvaarding stellen de eischende partijen, dat de kapi tein van het schip verplicht was de in re vindicatoir beslag genomen goederen over eenkomstig art 495 van het wetboek van koophandel op te slaan, aan welke verplich ting de kapitein niet heeft voldaan, zoodat, waar over den eigendom der goederen ge schil bestaat, overeenkomstig de artikelen 1767 en volgende van het burgerlijk wetboek sequestratie kan worden gevorderd. Voorts stellen de eischers, dat het hier een zaak van spoedeischenden aard is, aange zien de goederen aan boord van het schip niet voldoende veilig kunnen worden be waard. Op grond hiervan werd den president ver zocht te beslissen, dat de goederen onder sequestratie worden gesteld van drie te be noemen sequesters en den kapitein te ver- oordeelen de goederen tegen behoorlijk be wijs van ontvangst aan deze sequesters af te geven. Namens de eischers heeft mr. A. van Os uit Dordrecht de dagvaarding nader toege licht. De ingestelde eisch werd namens den ka pitein bestreden door mr. F. W. Adriaanse uit Middelburg, terwijl namens de Baskische en Spaansche regeeringen, die in dit geding hadden geïntervenieerd en op 6 Juli eveneens revindicatoir beslag op de goederen hebben doen leggen, werd gepleit door mr. W. K. H. Dieleman, eveneens uit Middelburg. Bij den aanvang der zitting deelde mi*, ten beke Callenfels bij akte mede, dat eischers nader genoegen nemen met één sequester, als hoedanig zij voordragen de Ned. Handel Mij. Nadat partijen haar standpunt hadden toegelicht, heeft de president de uitspraak bepaald op Zaterdag a.s. des voormiddags om 11 uur. Roeiboot overvaren. Eén der inzittenden verdronken. Woensdagmiddag omstreeks drie uur waren de 24-jarige soldeerder R. Miedema uit de Rechthuisstraat en de 28-jarige J. Hense uit de Katendrechtsche straat te Rotterdam in een roeiboot op de rivier de Maas, ter hoogte van de Lloydkade aan den Zuideroever aan het visschen naar staaldraad. In de onmiddellijke nabijheid van deze roeiboot bevond zich een tweede, waarin eveneens twee mannen hadden plaats genomen. Op dat oogenblik naderde stroomafwaarts het motorschip „Jean" schip per v. d. Tuuk. Door den bouw van 't vaartuig zag de schipper alleen de tweede roeiboot en bemerkte hij de eerste niet, zoodat deze werd overvaren en onmiddellijk in de diepte zonk. Dadelijk werden reddingspogingen aangewend en men slaagde er in M. aan wal te brengen, doch H. kon helaas niet worden gered en is verdronken. Prins Bernhard onderwerpt zich aan chauffeurskeuring. In het Psychotechnisch Laboratorium van P. T. T. Het psychotechnisch laboratorium van P. T.T., dat onder leiding staat van mej. dr. Bie- gel en, zooals bekend, beschikt over een in richting voor keuring van chauffeurs, heeft onlangs zijn 500ste chauffeurskeuring ver richt. Het beperkt zich niet tot de keuring van het chauffeurspersoneel van P. T. T., het staat eveneens open voor keuring van particulieren of personeel van particuliere bedrijven. Zoo zijn o.a. de chauffeurs van het Ko ninklijk staldepartement te Soestdijk psycho technisch onderzocht en heeft ook jhr. Röell, de adjudant van den Prins, zich dezer dagen aan een keuring onderworpen. Thans heeft ook de Prins zelf, naar wij gis teren in een deel onzer oplage hebben gemeld, ondanks zijn reputatie van uiterst vaardig autobestuurder, den wensch te kennen gegeven de psychotechnische keuring te willen onder gaan. Woensdagmiddag heeft deze keuring plaats gevonden, waarbij de Prins er op stond, dat zij geheel zou geschieden als voor ieder ander chauffeur, zoodat alleen zij, die de proef af namen, aanwezig waren. Een sportvliegveld in het Gooi? Voorstel van B. en W. van Hilversum aangenomen. De gemeenteraad van Hilversum heeft Woensdagavond het voorstel van B. en W. behandeld tot het aanleggen van een vlieg veld, uit te voeren in werkverschaffing. Nadat alle fracties zich tegen het voorstel hadden uitgesproken, werd de vergadering op voorstel van den leider der S.D.A.P.-fractie tien minuten geschorst, om de fracties gele genheid te geven opnieuw hun standpunt te bepalen. Na de heropening der vergadering bleek, dat drie fracties, nl. de liberale, de so ciaal-democratische en de Roomsch-Katho- lieke, bereid waren het voorstel te aanvaar den. Alleen de Prot.-Christelijke en de Com munistische fracties bleven op hun eerder in genomen standpunt staan. Het voorstel werd daarop zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Tientallen woningen weggespoeld. Marfapoera en Riamkanan zwaar getroffen. BANDJERMASSIN, 7 Juli. (Aneta- ANP) Zeer plotseling, om één uur he dennacht, had een bandjir plaats, welke sinds menschenheugenis de zwaarste is, welke in de omgeving van Martapoera en Riamkanan is voorgevallen, De verbindingen, ook telegrafisch en telefonisch met het binnenland zijn verbroken. De post weg is op 10 plaatsen weggeslagen. In de winkelwijk te Martapoera staat het water ter hoogte van de huis deuren. Alom staat het water 1 meter hoog; 'n ijzeren brug hangt scheef en levert gevaar op. Het landhoofd van de Stamboelbrug is weggeslagen. In de kampong Sei Alang zijn 21 doo- den; het kamponghoofd en zijn ge zin worden vermist. De plaatsen Tambakanjar, Toedjoengmoerong en Bintjau zijn zwaar geteisterd. Het aantal slachtoffers is nog niet vast gesteld. Tientallen woningen zijn weggespoeld. Het geteisterde gebied is nog niet te bereiken. De sluis over den Liangpolder is weggeslagen. Het bestuur is zeer actief. INTERNATIONALE AANEENSLUITING TEGEN OORLOG EN MILITARISME. Wij ontvingen een brochure ter inleiding van het internationaal congres van de Ras- semblement International contre la Guerre et le Militarisme (R.I.G.M.) van 1 tot 5 Augustus te Parijs. De R.I.G.M. ijvert voor militaire en moreele ontwapening; voor politieke, economische en maatschappelijke gerechtigheid als wezenlijke voorwaarden tot alomvattenden vrede; tegen militairen dienstplicht en lederen vorm van militarisme; tegen militaire, industrieele en sociale voorbereiding met het oog op den al omvattenden oorlog; voor de invrijheidstelling der 500 principieele dienstweigeraars, die in verschillende landen gevangen zitten. Te Amsterdam wordt een openbare vergade ring gehouden in „Kransnapolsky" op Zater dag 10 Juli Op de D.C. 3 volgt de D.C. 4. Douglas-fabriek blijft verbeterin gen aanbrengen. Nieuwe machine zal in November kunnen proefvliegen. Voör het voeren van besprekingen met de K.L.M. en met de leiding der Fokker-fabrie ken vertoeft gedurende eenige dagen in ons land de heer Victor E. Bertrandias, leider van de export-afdeeling der Douglas Aircraft Company Inc. te Santa Monica in de Ver- eenigde Staten, de vliegtuigfaJbriekwelke vrijwel de geheele moderne Luchtvloot der K.L.M. heeft geleverd en die haar Licentie rechten voor Europa heeft afgestaan aan de Nederlandsche Vldegtuigenfabriek van Fokker. De heer Bertrandias deelde het A.N.P. uit voerige bijzonderheden over de volgende groote verkeersmachine, die Douglas na de D. C. 3 heeft ontworpen en die thans in aan bouw reeds zoover gevorderd is, dat zij in November a.s. reeds zal kunnen proefvliegen, n.l. de Douglas D.C. 4, mede. Zooals de D. C. 3 was afgeleid van de D.C. 2, zal de nieuwe D.C. 4 in principe even eens een ontwikkeling van de D.C. 3 zijn. Evenals de beide vorige typen is het een metalen laagdekker van ongeveer denzelfden vorm, doch in plaats van twee heeft de D. C. 4 vier motoren, terwijl het riohtingroer niet uit het bekende eene hooge staartvlak zal bestaan, doch uit drie parallel staande ver ticale staartvlakken. Iets volkomen nieuws in de constructie zal zijn, dat het vliegtuig gebouwd wordt met een neuswïel in plaats van een staartwiel, zoodat het bij een eenigszins scherpe landing het eerst op het neuswiel terecht komt. Dit is voor het eerst, dat een dergelijke con structie bij een groot passagierstoestel wordt toegepast. Het neuswiel is reeds toegepast bij enkele typen van kleine sportvliegtuigen, zooals in Amerika bij de Stearman Ham mond. en bekend is vooral in ons land het gebruik, dat de Nederlandsche constructeurs de heer Slot er van heeft gemaakt bij zijn. Scheldemusch. Evenals het landingsgestel zelf is ook het neuswiel van de D.C. 4 intrekbaar en steekt het dus tijdens de vlucht niet buiten de romp, die zooveel mogelijk volgens de moderne be grippen der Aërodynamica is gebouwd. Het toestel biedt plaats aan 40 passagiers over dag, en des nachts, als de zitplaatsen zijn getransformeerd tot slaapcouchettes, aan 30 passagiers. Het interieur is zoo ruim, dat de passagiers ruimte is ingedeeld in verschil lende cabines, o.a. een lounge met buffet en bar, een damessalon met ruime toilet- en garderoberuimte, en een heerensalon, waar gerookt mag worden en eveneens met aparte garderobe. Zooals de heer Bertrandias in den aan vang reeds zei, hoopt men in November a.s. de D.C. 4 zoover gereed te hebben, dat er proefvluchten mee gemaakt kunnen worden, Daarbij zal men verschillende motoren beproe ven alvorens definitief te bepalen, welke mo toren bij den seriebouw in de D.C. 4 gemon teerd zullen worden. Men verwacht, dat de D.C. 4 met volle belasting een maximumsnelheid zal kunnen bereiken van 390 K.M. per uur en een kruis snelheid van 335 K.M. per uur, doch indien de keuze op de 1400 P.K.'s motoren valt kan deze snelheid aanzienlijk hooger worden. Het leeggewicht der machine zal vermoedelijk 18 ton bedragen, met volle belasting 27 ton, zoodat een nuttige lading van 9 ton kan wor den vervoerd en men dan bij bovengenoemde snelheid een actie-radius heeft van 3200 KM.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5