Thijs IJs en de Brullende Berg Verdeeling van Palestina voorgesteld De 23ste Internationale Arbeidsconferentie doxdebdaG s JurI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Het rapport der Britsche commissie. Critiek van Joodsche zijde. Er kan geen sprake zijn van een samensmelting of aanpassing tnsschen de Joodsche en Arabische beschavin gen, de reeds brecde kloof tusschen de rassen zal voortgaan breeder te worden, wanneer het tegenwoordige mandaat gehandhaafd blijft. Aldus de twee, voornaamste conclusies van de historische analyse, opgesteld door de ko ninklijke commissie van onderzoek in Pa lestina, die aanbeveelt een einde te maken aan het huidige mandaat en onderhandelingen te openen over verdragen met de Arabieren en de regeering van Transjordanië aan den eenen en de Zionistische organisatie aan den anderen kant. ten behoeve van een verdeeling van het land in drie stukken, nl. een met Transjordanië Vereenigd Arabisch gedeelte, een Joodsch gedeelte en een enclave onder Britsch mandaat, welke zich zou uitstrekken van een punt ten noorden van Jeruzalem tot een punt ten zuiden van Bethlehem, met een corridor naar de zee, zich uitstekkende van Jeruzalem tot Jaffa. Ook zou een mandaat moeten worden verleend aan het bestuur van Nazareth, met de bevoegdheid de heiligheid der wateren en de oevers van het meer van Tiberius te waarborgen, de godsdienstige eigendommen etc. te beschermen, welke in de Arabische en Joodsche staten voor de Joden en de Arabieren heilig zijn. UET EMGEL5CU MftHDftAT PALE5TINA Voor de Joodsche en Arabische staten zijn <5fe volgende grenzen getrokken: van rassan- naquera volgt de grens de tegenwoordige noord-oostelijke grenslijn van Palestina tot 't meer van Tiberius, loopt door het meer tot den Jordaan, welke gevolgd wordt tot een punt ten noorden van Beisan, vanwaar de grenslijn de vlakte van Beisan passeert, langs den zuid rand van de vallei van Jezreet loopt tot bij Megiddo, om over den top van Carmel in zui delijke richting te gaan tot den Oostrand van de zeevlakte, waar zij westelijk afbuigt ter vermijding van Tulkarm en doorgaat tot den corridor Jeruzalem-Jaffa nabij Lydda. De zui delijke grens van den corridor gaat dan verder langs den rand van de vlakte tot een punt op 10 mijl ten Zuiden van Rehovot en slaat dan een westelijke richting in tot aan de zee. Haifa, Tiberius, Sa fad en Acre zouden voor een zekeren tijd onder mandatair bewind moeten worden gehouden, terwijl de Arabi sche staat een debouche naar zee zou moeten vinden te Jaffa. Met het oog op de mogelijke handelsontwikkelingen zou het toekomstig mandaat een enclave moeten behouden aan de kust ten noordwesten van Guldaquabi met vrijen doorvoer van goederen tusschen den Joodschen staat en dé enclave en eveneens naar de Egyptische grens te Rafah. De Joodsche staat zou aan den Arabischen staat een nader vast te stellen geldelijke toe lage moeten betalen, terwijl, gezien den wei nig ontwikkelden toestand van Transjordanië het Britsche parlement den Arabischen staat twee millioen pond sterling zou moeten toekennen. De aanbevelingen der commissie voorzien verder in den verkoop van landerijen en de uitwisseling van bevolkingsdeelen etc. Al beweert de commissie niet Arabieren en Joden alles te geven, wat zij wenschen, ver klaart zij toch, dat de aanbevelingen den Arabieren o.a. nationale onafhankelijkheid geeft en de mogelijkheid op voet van ge lijkheid met de naburige Arabieren samen te werken in de zaak der Arabische eenheid en vooruitgang en dat de vrees wordt weg genomen de heilige plaatsen te zien komen onder Joodsche controle, terwijl bovendien een Joodsch subsidie, benevens twee millioen uit de Britsche schatkist worden verstrekt, terwijl de Joden een nationaal tehuis krijgen in den meest volledigen zin van het woord, waardoor zij het oorspronkelijke doel van het Zionisme bereiken en eindelijk ophou den „het leven eener minderheid" te leiden. Het memorandum der Britsche regeering verklaart, dat de regeering het voornemen heeft de noodige maatregelen te nemen krachtens haar verplichtingen volgens het Volkenbondshandvest en de andere inter nationale instrumenten, om de vrijheid te verkrijgen uitvoering te geven aan het ver deel lngsplan, waaraan naar zij hoopt, de be trokken gemeenschappen in doehnatigen om vang goedkeuring zullen verleenen. Het me morandum voegt hieraan toe, dat de regee ring ondanks de talrijke ontmoedigende proefnemingen al het mogelijke gedaan heeft om de samenwerking tusschen Joden en Ara bieren aan te moedigen in de hoop, dat even tueel de beide rassen hun nationale aspira ties aan elkander zouden aanpassen en één enkel gemeenebest mogelijk zouden maken onder één regeering, maar dat zij gedwongen is tot de slotsom te komen, dat er een onver- Handelsovereenkomst met Duitschland tot stand gekomen. De Duitsch-Fransche economische onder handelingen, die begin Maart in Berlijn aan gevangen en na Paschen te Parijs voortgezet zijn. zijn naar van welingelichte zijde verluidt, geëindigd. De nieuwe overeenkomst zal waar schijnlijk nog deze week onderteekend worden. zoenlijke tegenstelling bestaat tusschen bei der streven, waaraan niet tegemoet kan worden gekomen onder het tegenwoordige mandaat. Zij is het er over eens, dat de aan bevelingen der commissie het beste zijn en de meest volledige hoop bieden op een suc cesvolle oplossing uit de impasse, waardoor, behalve de in het rapport genoemde voordee- len voor beide gemeenschappen in de plaats van vrees en argwaan de indruk van ver trouwen en veiligheid zou moeten treden en beide volken een onschatbare hulp zouden moeten verkrijgen om tot vrede te komen. In afwachting van de uitvoering van het plan is de Britsche regeering niet voorne mens afstand te doen van haar verantwoor delijkheid voor den vrede, de orde en een goed bestuur. De Joodsche immigratie tus schen Augustus 1937 en Maart 1938 zal de 8000 niet te boven mogen gaan. In hun commentaar op de voorstellen van de Koninklijke commissie inzake Palestina ver klaarden dé uitvoerende raad van het Jewïsch Agency voor Palestina en de Zionistische or ganisatie te Londen: „De lapmiddelen, welke de Koninklijke com missie voor Palestina hebben voorgesteld be helzen niet minder dan een verdeeling van Palestina. Dit is niet in overeenstemming met het Mandaat van 1922. Wij zien derhalve met verbazing de wijze, waarop de politieke ver klaring van de regeering van Zijne Majesteit het beginsel van de vestigingsmogelijkheid als regelende factor voor de Joodsche immigratie op zijzet en een staatkundig maximum vast stelt, waardoor onze rechten worden geschon den". De parlementaire correspondent van Reuter meldt nog, dat, naar men meent te weten, geen enkele der door de commissie voorge stelde wijziging ten uitvoer zal kunnen worden gelegd zonder toestemming van alle belang hebbenden met inbegrip van de Vereenigde Staten. Framkrijik Portugal De aanslag op den premier. Havas verneemt uit Lissabon, dat er ernstige vermoedens bestaan, dat de aanstichter van den aanslag op Salazar een Spanjaard zou kunnen zijn. In dit verband herinnert men er aan, dat een spionnage organisatie in October j.l. is ontdekt. De leden slaagden er in te vluchten, maar bleven in contact met Portu- geesche agitatoren Verschillende leiders van clandestiene orga nisaties zijn gearresteerd Pantserschip in de buurt van Howland. Catapiiltvliegtuïgen op zoek naar Amelia Earhart. Uit San Francisco: De kustwacht deelt mede, dat het pantserschip „Colorado" in het gebied is aangekomen, waar men Amelia Ear hart hoopt te vinden. Het schip heeft drie vliegtuigen van boord doen opstijgen. De kustwacht heeft opnieuw zwakke en niet te ontcijferen seinen opgevangen op dezelfde [olflengte als die, welke de vliegster moet ;ebruiken. Een radio-amateur te Oakland in Californië, Charles Miguel, heeft verklaard gistermiddag een draadloos bericht van .Amelia Eerhart te hebben opgevangen, dat als volgt luidde: „Wij bevinden ons op een rif, wij weten niet hoe lang we het zullen kunnen uithouden. Wij zijn ongedeerd, doch een weinig zwak". Een slappe, gerimpelde huid wordt weer soepel en veerkrachtig door Purol. (Adv. Ingez. Med.) Ontploffing kost 18 mènsclien liet leven. Noodlottig ongeluk op Mexicaanschc boerderij. Uit Mexico-City, 8 Juli. Tengevolge van het ontploffen van een stoomketel op een boerderij bij de stad Queretaro zijn achttien menschen om het leven gekomen. VRIJDAG 9 JULI HILVERSUM I, 1875 M. 3.— VARA 10.— VPRO 10.20 VARA 12— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9— VARA 10.40 VPRO 11.— VARA 8.Gramofoonplaten 10.Morgenwijding 10.20 Declamatie 10.40 Gramofoonplaten 11.10 Vervolg declamatie 11.30 Gramofoonplaten 12.Kovacs Lajos' orkest. In de pauze: Zang en orgel, en causerie: „Over trekken en jeugdherbergen." 2.15 Boekbespreking. 2.45 Viool en piano. 3.15 AVRO-Dansorkest 4 Orgelspel 4.30 Gramofoonmuziek. 5.Kinder uurtje. 5.30 „Fantasia" en gramofoonplaten 6.30 Politiek Radiojournaal. 6.50 Gramofoon muziek. 7.„De beteekenis van arbeiders verzekeringsbanken voor de arbeidersklasse' causerie. 7.20 Gramofoonplaten 7.30 Berich ten 7.35 „Lezen in den Bijbel". 8.Trio Lig- telijn 8.30 „Het Vondeljaar", causerie 9. Gramofoonmuziek. 9.30 .VARA-Groot-orkest en soliste. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avond wijding. 11.Jazzmuziek (Gr.pl.) 11.3012.— Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301 M. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8.00—9.15 en 10.Gramofoonplaten 11.30 Bijbelsche causerie. 12.Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten en zang. (Om 1.Gramo foonplaten en Postduivennieuws)2.Gra mofoonmuziek. 2.15 KRO-orkest 3. Gramo foonplaten 3.15 KRO-Kamerorkest en Gra mofoonplaten 5.Gramofoonmuziek. 5.15 De KRO-Melodisten en zang. (Om 6.Land en. Tuinbouwhalfumr.) 7.Berichten 7.15 „De KRO-Luchtlijn", causerie. 7.35 Musica catho- lica. 8.Berichten ANP. Mededeelhagen 8.15 Gramofoonplaten 9.15 Radiotooneel 9.45 Gra mofoonplaten 10.L. Mathé en haar Zigeu- nerknapenorkest. 10.30 Berichten ANP 10.40 De KRO-Boys 11.30—12.Gramofoonmuziek DROITWICH, 1500 M. 11.05 Voor de vrouw 11.20 Gramofoonmu ziek 12.10 Reportage Koninklijk Bezoek aan Schotland 12.50 BBC-Dansorkest 1 35 Gramo foonplaten 1.50 Sportreportage 2.05 Fr. Bif- fo's Blaaskwintet 2.35 Gramofoonplaten 3. Pianovoordracht 3.30 Radiotooneel 4.— Gra mofoonmuziek 4.20 Revueprogramma 5.05 Sportreportage 5.20 J. Reynders en zijn or kest 6.20 Berichten 6 45 BB^-Midland-orkest 7,35 Voor tuinliefhebbers 7.50 Uit Amerika: Fr. Black en zijn orkest 8.20 Louis Levy's Film-orkest. 8.50 Radiotooneel 9.20 Berich ten. 9.40 „People on the move", causerie. 10.Het Shadwick strijkkwartet en zang. 11.20 Eddie Carroll en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7,10, 8.20 en 10.35. Gramofoonplaten 12.50 Het Jacbara-orkêst (0,m 1.35 Zang) 2.50 Ra diotooneel 4.20 Piaiiovoordracht 5.20 Pas- quier-Trio en piano. 7.20 Viool-voordracht 7.35 Zang. 7.50 Pianovoordracht 8.05 Zang. 8.50 Zang 9.20 Concert door leerlingen van het Conservatorium 11.20 1.05 Orkestcon cert en cembalo. KEULEN, 456 M. 6.50 Militair concert. 7.30 Gramofoonpla ten. 8 50 Schrammel-ensemble, Saxofoon kwartet 9.50 Gramofoonmuziek 12.20 Fabrieks orkest 1.35 Westduitsch Kamerorkest 2.35 Gevarieerd concert 4.20 Bergische Landesor- kest. 5.40 Solistenconcert 6.35 Pianovoor dracht 7.10 Rob. Gaden's orkest. 9.20 Cabaret 10.5012.20 E. Schneidewind's orkest. J. Kre- pela's sextet en solisten. BRUSSEL. 322 M. 12.20 Gramofoonplaten 12.50 Kleinorkest 1.302 20 Zang en piano 5.20 Kleinorkest 7.20 Gramofoonplaten en declamatie 8.20 Om- roepsymphonie-orkest en solisten 10.3011.20 Trioconcert. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonplaten 1.05 Salonorkest 1.30 Kleinorkest 1.502.20 Gramofoonplaten 5.20 Omroeporkest 6 35 Gramofoonmuziek 6.50 Pianovoordracht 7.35 Zang 8.20 Gramo foonplaten 9.40 Koorconcërt 10.3011.20 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Het Munchener Omroeporkest en so listen 9.20„Juli", maandoverzicht. 10.20 Be richten 10.40 Nieuws aiit Amerika 10.5012.20 E. Schneidewind en zijn orkest, Kamersextet en solisten Om 11.05 Weerbericht. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Thijs liep dus heel argeloos door, maar kijk maar eens op het plaatje, dan zie je de booze kabouters kijken om hoekjes en gaatjes om Thijs te overvallen. Plotseling sprong een groote Kobold, die zich goed verscholen had, vlak voor hem op het paadje. Thijs schrok zoo erg, dat hij haast op den grond viel. Een andere Kobold greep Thijs in den rug en zoodoende zat Thijs leelijk ha de knel. Hij spartelde hevig tegen, hij beet en krabde, maar niets hielp. De Kobolden waren te sterk en stevig voor hem en ze waren ook met zoovelen. Thijs werd stevig met touwen vastgesnoerd en zoo werd hij gevanke lijk meegenomen De bereikte resultaten. Een moeilijk verkregen over winning van de voorstanders der 40-urige arbeidsweek. Openbare werken en crisisbestrijding. Sovjetwraak tegenover Serrarens. op deia duur vaaa beslissingen der internatio nale arbeidsconferentles kan uitgaan, ook al zijia zij voorioopig' slechts van ideologische beteekenis! (Van onzen Geneefschen correspondent). De 23e Internationale Arbeidsconferentie. die drukker dan een laarer voorgangsters be zocht was, heeft weder precies drie weken geduurd. Het resultaat op papier is geweest de aannemiiag van vier conventies, zeven „aanbevelingen" en een groot aantal tot den Raad van Beheer van het Internationale Arbeidsbureau gerichte wenschen. Alle voor stellen van het Internationale Arbeidsbureau hebben, na eenige aangebrachte wijzigingen ten gevolge van de beraadslagingen in de commissies van voorbereiding der Arbeids conferentie, de vereischte 2/3-meerderheid van stemmen verkregen, op twee na: de ontwerp-conventies inzake de 40-urige ar beidsweek in de chemische en in de grafische industrie, die beide weliswaar een groote meerderheid (ruim 70 tegen 42 stemmen) behaalden, doch niet de voor de definitieve aanneming vereischte meerderheid van twee derden. Het. Internationale Arbeidsbureau met zijn bekwamen directeur Harold Butler aan het hoofd kon zich óver deze formeele nederlaag zonder al te veel moeite troosten wegens de aanneming vaaa vier andere ont werp-coaaventies en niet minder dan 7 aan bevelingen. Deze zijn: de conventie inzake de 40-urige arbeidsweek in de textielindus trie, de conventie tot verhooging der veilig heid der arbeiders in het bouwbedrijf, de conventie tot verhooging van 14 tot 15 jaar) van deia minimum-leeftijd van toela ting van kinderen tot arbeid in de fabrieken, de gelijksoortige conventie over den kinder arbeid in de niet-ïndustrieele toeroepen, twee aanbevelingen over de voorbereiding en uit voering van openbare werken in het belang van een bestrijding van nieuwe economische crisissen, een aanbeveling over den kinder arbeid teaa dienste van de ouders en niet minder dan vier aanbevelingeia over de uit voer iiag der juist aangeiaomen conventie voor de beveiliging der arbeiders in het bouwvak tegen beroepsongevallen. Over geen der aangenomen conventies, aanbevelingen en wenschen heerschte in de kringen der meerderheid der Arbeidsconfe rentie (gevormd door de arbeidersgroep en de meerderheid der regeeringsgedelegeerden) zooveel voldoeaaing als over de aanneming vaia het ontwerp-conventie over de 40-urige ai'beidsweek in de textielindustrie. Inder daad hebben de voorstanders van de verkor ting van den arbeidstijd hier de grootste overwinning behaald, die hun sinds 1933, toen de Internationale Arbeidsconferentie voor het eerst het vraagstuk van de verkor ting van den arbeidstijd op haar ageiada had. is ten deel gevallen. Weliswaar had de Arbeidscoiaferentie van 1935 een algemeeiae „beginsel-conventie" aangenomen, doch deze houdt zich, -zooals de naam reeds aanduidt, slechts met. beginselen bezig en legt voor geen enkele categorie van arbeiders de 40- urige arbeidsweek in de conventie zelf vast. Weliswaar heeft de Internationale Arbeids conferentie iia 1935 en 1936 een paar 40- urige-arbeidsweek-conventies voor bepaalde groepeia van arbeiders aangenomen, doch deze conveaaties gelden slechts voor betrekke lijk geringe aantallen arbeiders (glasfabrie ken eia openbare werken). Thans echter is een conventie tot stand gekomen, die aaaa niet minder dan 16 millioen arbeiders de ge- wenschte verkorting van den arbeidstijd zal verzekeren, indien zij door de regeeringen van alle landen, waar een textielnijverheid bestaat, geratificeerd zou worden! Dat op een dergelijke algemeene ratificatie eenige kans voor de ïaaaste toekomst bestaat, zal echter niemand durven beweren. De re- geerïngsvertegenwoordigers vaia landen met een belangrijke textielnijverheid, zooals En- geland, Britsch-Indië, Japan en Nederland, hebben tegen het ontwerp-conventie gestemd en te kennen gegeven, dat zij, zelfs indien het ontwerp zou worden aangenomen, niet aan ratificeeren zouden denken. Het boycot ten door Duitschland van alles wat te Ge- nève geschiedt is een reden te meer, dat de meeste staten, zelfs de voorstemmers, zich niet internationaal tot deze sociale hervor ming zullen willen verbinden, ook al hebben zij zelf uit vrijen wil de 40-urige arbeidsweek iri de textiel-industrie ingevoerd! Dat de deze week door de Internationale Arbeids conferentie aangenomen 40-urige arbeids week-conventie voor de textielnijverheid spoedig voor vele staten in werking zal tre den. is dus niet te verwachten. En toch hebben de voorstanders en de te genstanders in de laatste dagen der Arbeids conferentie een heftigen strijd er over ge voerd. alsof de invoering der 40-urige ar-beids week in ieders eigen land vaia het al of niet verkrijgen eener 2/3-meerderheid ten gunste van het ontwerp-conventie afhing! Het was, om een politieke mode-uitdrukking van het tegenwoordige jaar te gebruiken, een zuiver „ideologische" strijd, waarbij voor- en tegen standers ha het debat ter conferentie in hun pogingen, om aarzelende gedelegeerden nog aan hun zijde te krijgen, met elkander wed ijverden. Buiten de conferentiezaal ontplooi den de voorstanders, die trouwens ook het meest talrijk waren, den vurïgsten propa ganda-!] ver. Vooral de regeeringsgedelegeer den van Frankrijk en van de Vereenigde Staten van Amerika waren onvermoeid in hun streven, om nog eenige zieltjes, d.w.z. voorstemmers, te winnen. Of het daarbij verbreide gerucht, dat de Vereenigde Staten zich vermoedelijk weder uit de Internatio nale Arbeidsorganisatie zouden terugtrekken en Genève weder den rug zouden toedraaien, indien het ontwerp-conventie niet zou wor den aangenomen, haderdaad met de werke lijkheid overeenstemde dan wel slechts ter wille van de propaganda bij de aarzelende regeeringsgedelegeerden was uitgevonden, valt moeilijk te beoordeelen. Zeker is het echter, dat zelden achter de schermen zoo veel druk op de nog-niet-overtuigden is uitgeoefend als ditmaal. Des te grooter was dan ook de vreugde bij de ééne. de verbitte ring bij de andere partij, toen de voorzitter eindelijk kon verkondigen, dat een conven tie over de 40-urige arbeidsweek in de textiel industrie was aangenomen. Acht-en-tachtig gedelegeerden hadden hun stem er aan ge geven. ééaa-en-veertig tegen gestemd. De 2/3 meerderheid was dus verkregen. Waarom men zoo hartstochtelijk streed over de aanneming eener conventie, die waar schijnlijk toch niet spoedig in werking zal treden? Omdat de propagandistische wer king van het besluit der Internationale Ar beidsconferentie niet te onderschatten is. In alle laiaden, waar op nationalen bodem thans de strijd voor de 40-urige arbeidsweek in de textielnijverheid met hernieuwde kracht ontbranden zal. zullen de voorstanders niet ïaalaten op de zienswijze der 23e Internatio nale Arbeidsconferentie te wijzen. Het voor beeld der Washingtonsche conventie over den acht-urigen arbeidsdas. die ook slechts door weinig staten was geratificeerd, doch ten slotte in vrijwel alle landen werd toege- I past, is een voorbeeld van den invloed, die Heel wat eensgezinder was de 23e Inter- ïaationale Arbeidsconferentie bij de bespre king van het vraagstuk der openbare werken. Eenstemmig, met niet minder dan 148 stem men. werden twee „aanbevelingen" aange nomen, die ten doel hebben, dat de regeerin gen ha tijden van financieele welvaart plan nen in gereedheid brengen en gelden ter zijde leggen, opdat belangrijke openbare werken zoo spoedig mogelijk in uitvoering zullen kunnen genomen worden, zoodra zich teekeneaa eener belangrijke economische de pressie weder zullen voordoen. Men hoopt, dat eeia spoedig in vele staten in uitvoering brengen van groote openbare werken aan de industrie en de arbeiders zooveel werk en bedrijvigheid zal verzekeren, dat onmiddel lijk een sterk tegengif tegen de factoren, die de economische bedrijvigheid zoudeia kun nen aantasten, zal beginnen te werken. In theorie is dit alles prachtig bedacht. Of de practijk aan de verwachtingen beantwoor den zal? Een internationale commissie voor de openbare werkeia, door den Raad van Be heer te benoemen, zal er naar trachten, dat deze aaiabevelingen geen doode letter zullen blijven. Eeia enkel woord tenslotte over een ver kiezing op den voorlaatsten dag der Arbeids conferentie, die heel wat stof tot praten heeft gegeven. In de laatste jaren was de samen- werkhag tusschen laet socialistische Interna tionaal Verbond van Vakvereenigingen en de Internationale Federatie vaia Christelijke Vakvereenigingen steeds beter geworden. Met het gevolg, dat de socialistische .meer derheid der arbeidersgroep in de Arbeids conferentie drie jaren geleden voor het eerst ook aan een niet-socialist, aan Serrarens, den hoogst bekwamen Nederlandsehen se cretaris van de Internationale Federatie der Christelijke Vakvereenigingen, een plaats in den Raad van Beheer van het Internatio nale Arbeidsbureau verleende. Ongetwijfeld zou Serrarens dit jaar bij de periodieke ver nieuwing van den Raad van Beheer herko zen zijn, als niet intusschen Sovjet Rusland aan de arbeidsconferenties was gaan deelne men. Het zenden van een delegatie der ar beiders van Sovjet Rusland naar deze Inter nationale Arbeidsconferentie noodzaakte Serrarens er toe in een redevoering er op te wijzen, dat in Sovjet Rusland evenmin vrij heid van vakvereeniging bestaat, als in de fascistische landen, zoodat Sovjet gedele geerden in de arbeidersgroep der conferentie, waar slechts vertegenwoordigers van vrije arbeiders thuis toehooren." niet op hun plaats zijn. De Sovjetdelegatie was hierover woe dend. Eerst volgden beschimpingen der Chris telijke vakbewegingen en daarop volgde de wraakneming: de Sovjet-delegatie wist de meerderheid der socialistische arbeidersver tegenwoordigers er toe te bewegen Serrarens niet meer in den Raad vaia Beheer te her kiezen! Ik haast mij hieraan toe te voegen, dat de Nederlandsche en Belgische socialis tische arbeiders-vertegenwoordigers K. de Jonge en Mertens aan dezen druk van Mos kou niet hebben toegegeven. Doch zij bleven helaas in de minderheid. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. Snel mooi bruin door AMILDA-zonnebruincrême, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Adv. Ingez. Med.) Franco eisclit erkenning als oorlogvoerende mogendheid. Nota aan de Franselie regeerïng. De Fransche regeering heeft een nota van jeneraal Franco ontvangen, waarin deze de rechten van oorlogvoerende partij opeischt. De nota is kort en constateert, dat de regee ring van Franco door haar strijd tegen het communisme op respect recht heeft van de zij de der mogendheden. Verder wordt geconsta teerd, dat de mogendheden, die Franco steu nen, geenszins territoriaal voordeel zoeken en ook de stand van zaken in de Middellandsche Zee niet willen wijzigen. Onder deze omstan digheden gelooft de regeering van Salamanca de rechten van oorlogvoerende mogendheid te kunnen eischen. De mogendheden, welke hier niet op ingaan, moeten niet verwonderd zijn, wanneer Franco zich hun houding herinnert in zijn internationale handelspolitiek. Luchtgevechten aan het Ma- drileensche front. Officieel wordt uit Madrid medegedeeld: Dat de luchtmacht der regeering gisteren het kamp van Retamares, en het dorp Boadilla gebombardeerd heeft. Verscheidene bommen vielen midden in het kamp. Fiat-vliegtuigen vielen de regeerings- toestellen aan, doch een dezer laatste schoot een Fiat-toestel neer om daarna, doorzeefd van kogels, terug te keeren. De bemanning was ongedeerd. Het ministerie van landsverdediging meldt, dat gistermorgen een gevecht is gevoerd tus schen twintig jachtvliegtuigen der regeering en een grooter aantal vijandelijke toestellen. Twee Fiat-toestellen werden neergeschoten, terwijl de luchtmacht der regeering een twee dekker verloor. Italianen en Duitschcrs te Cadix aan land gezet? Uit Valencia: Een soldaat, die is overgeloo- pen naar de regeeringstroepen, heeft mede gedeeld, dat hij op 24 Juli 1,1. heeft gezien, dat te Cadix 8000 Italiaansche en Duitsche solda ten en 700 Marokkanen aan land werden gezet. Hij voegde hieraan toe, dat tijdens het ont schepen twee vliegtuigen vaia de regeering bo ven Cadix verschenen, zij werden beschoten door vier Duitsche en Italiaansche oorlogs schepen. Verder deelde hij mede, dat bij een bombar dement van de haven van Malaga door vlieg tuigen van de regeering twee watervliegtuigen van de rechtschen tot zinken werden gebracht. DE „PENELOPE" KEERT ONVERRICHTER- ZAKE TERUG. Het Britsche oorlogsschip „Penelope", dat op zoek is geweest naar een sloep van een Britsch schip, dat in de Middellandsche Zee door een duikboot van onbekende nationali teit getorpedeerd zou zijn, is .e Barcelona teruggekeerd. Het heeft geen spoor var de boot gevonden.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6