DONDER D A G S J U L I 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 9 IJMUIDEN Openluchtspel in Velserbeek. „Filmmaniakken" van Henk Bakker. „De Openluchtspelers", zooals de leider, Jan van Dommelen, z'n groep acteurs en actrices gedoopt heeft, hadden over diezelfde „openlucht" niet te klagen, toen zij in het gemeentelijke park Velserbeeek Henk Bak- ker's bekende kluchtspel „Filmmaniakken' opvoerden. Want het was er bij de thee- schenkerij rijkelijk frisch, zoodat het in flinken getale aanwezige publiek het zeer apprecieerde, dat de avonturen van Slok en Zwijntje, de twee vroolijke vagebonden zulk een amusant verloop hadden. De heeren Jan van Dommelen en I. Monni kendam zorgden er voor, de klucht zoo sappig mogelijk op te dienen, en geroutineerde krach ten stonden hem daarbij terzijde. Zoo was er een vlotte Van Panderen (L. W. Boeree) een rad en charmant Aagje (mevr. T. Roza-Peek), door haar verloofde kellner Jan (A. H. de Vries) waardig terzijde gestaan. (Jan's rolkennis mocht er wezen). Met een succesrol als die van Miss Bella Blackhead had mevr. J. BoereeKar reman, geroutineerde Varia-kracht, geen moeite. En de vertolking ging er, dank zij haar opvatting, grif iin. Jhr. van Swieteren (Jack Roza), de compagnon van het duo filmsterren was een rake deus ex machina, die in het goed ge speelde tweede bedrijf met Bellla een waardig aandeel in het succes had. Slok en Zwijntje, de laatste niet het minst ware de stoere dragers van de Filmmaniak ken: enkele open doekjes en het hartelijk applaus aan het einde der bedrijven bewezen, dat het publiek waardeering voor hun werk had; wij mogen ons daar bij aansluiten, want goede wijn behoeft geen krans. Het kwartet jeugdige bewonderaarsters had in de dames Dolly van Dommelen, Leni Feddema, Tine en Bep v. d. Erf een fleurige bezetting, zoodat het derde bedrijf een pret tige touch kreeg, die dit sluitende gedeelte charme gaf en het tot het meestgeslaagde maakte. Prachtig was daarin tevens de scène van den dronken Palm (A. H. Holtslag) voorgeleid door Jan van Dommelen en zwierig beklaagd door mevr. Palm (mevr. ListMolenaars). Zoo kwam het spel op steeds hooger peil en hebben de „Openluchtspelers" allen ge amuseerd. Uitbreiding los personeel Hoog ovens. Ongeveer 80 arbeiders krijgen een kaart. Naar wij vernemen zal in verband met de drukte aan het hoogovenbedrijf het losse per soneel aanzienlijk worden uitgebreid. Aan ongeveer 80 arbeiders zal een kaart worden uitgereikt. MARKTPRIJZEN Tarbot per kg. 0.680.48 Griet per 50 kg. f 2T—18 Tongen per kg. f 1.181.01 Groote schol per 50 kg. f 24 Middelschol per 50 K.G. f 21 Zetschol per 50 K.G. f 23—16.50 Kleine schol per 50 kg. f 21—6 Bot per 50 kg. f 167.50 Schar per 50 K.G. f 6.503.10 Kleine poon per 50 kg. f 2.301.60 Groote schelvisch per 50 kg. f 24 Middelschelvisch per 50 kg. f 2018 KI. middelschelvisch p. 50 K.G. f 1711 Kleine schelvisch per 50 kg. f 92.80 Kabeljauw per 125 kg. f 4821 Groote gullen per 50 K.G. f 84.50 Wijting per 50 kg. f 2.601.60 Makreel per 50 kg. f 95 Heilbot per kg. f 1.42—1.15 Leng per stuk f 1.701.50 Versche haring per kist f 13.50 BESOMMINGEN Trawlers: Dirkje RO 53, 300 m. f 1890. De Hoop, IJM. 46, 2790 m. f 1310. Limburgia IJM. 54, 425 m. f 1920. Ancor IJM. 135, 80 m. f 880. Sumatra IJM. 253, 400 m. f 1620. Hercules IJM. 196. 480 m. f 1860 Maria v. Hattem IJM. 1. 4.35 m. f 2020. Raaf, IJM. 432, 90 m. f '990. Kotter: 1 369, 540 m. Loggers: RO 9, f 1000; SCH 266 f 281. Veel animo voor de trawl haring- visscherij. Reeds vergunning verleend voor 24 booten. Het schijnt dat dit jaar veel belangstelling bestaat voor de trawlharingvisscherij, waar voor langzamerhand de tijd begint aan te breken. Terwijl andere jaren het aantal trawlers, dat aan deze visscherij deelneemt, tot enkele bepaald blijft, is dit jaar door de visscherij centrale reeds voor 24 trawlers vergunning verleend, terwijl nog een 25e aan vraag in behandeling is. Vermoedelijk zullen reeds Zaterdag de eerste trawlers voor de haringvisscherij uit varen, oa. van de Vem, de firma Groen en de maatschappij Petten. In verband met deze drukke haringvis scherij zal het aantal in de vaart zijnde traw lers over eenige weken zeker tot 70 a 80 zijn gestegen. SANTPOORT „BRAND" IN HET ELECTRISCH POMPSTATION. Gisteren heerschte op den anders zoo rus- tigen Dood- of Nieuwe Weg een ongekende drukte, doordat naast een groot aantal nieuws gierigen zoowel de brandweer van IJmuiden als die van Santpoort was gearriveerd, omdat haar hulp was ingeroepen voor een brand welke zou ontstaan zijn in het electrisch pomp station. Bij aankomst bleek uitwendig van brand al heel weinig te zien, doch toen de deur ge opend werd. bleek, dat een weerstand, ver moedelijk wegens overbelasting was doorge brand. Met zand werd het vuur gebluscht. Op het terrein van den „brand" zagen we o.a. wethouder Nijssen en Ir. Verhoef, den di recteur van Openbare Werken. CONCERT DUBBEL MANNENKWARTET „DE DAMIATEN". Zooals wij gisteren reeds mededeelden, was de harmonie „Soli Deo Gloria" door direc teurswisseling verhinderd haar aangekondigd concert te geven. Het dubbelmannenkwartet „De Damiaten" uit Haarlem, onder leiding van onzen plaats genoot, den heer Nic. Arisz, trad echter wel op en tal van aanwezigen hebben van den mooien mannenzang van dit kwartet genoten. Het re pertoire bestond voornamelijk uit „piano" nummers en dat dezen in de smaak vielen, bleek niet alleen uit het applaus na afloop van elk nummer, doch ook uit de doodsche stilte., waaronder de nummers werden aangehoord. VELSEN CREMATIE D. H. RENSES. Onder veel belangstelling heeft gisteren in het crematorium op Westerveld de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer D. H. Renses, mededirecteur van de Maatschappij tot exploitatie van tennisbanen en werkzaam ten kantore van de Reeders- vereeniging te IJmuiden. Bijkans het geheele personeel der Reeders- vereeniging en velen van het vroegere perso neel waren aanwezig, zoo de heer F. P. Ver meulen, secretaris, de heer J. v. d. Lijn te Sant poort, de heer Heybroek te Haarlem, oud adj. secretaris e.a. De heer F. P. Vermeulen heeft namens het bestuur der Reedersvereeniging en namens het personeel van het bureau het woord ge voerd en de vele diensten van den overledene gedurende lange jaren herdacht. De heer Deegenaar Sr. te Beverwijk sprak namens de Maatschappij tot exploitatie van tennisbanen woorden van dank voor wat de overledene hiervoor was geweest, waarna nog iemand namens een tennisclub het woord voerde. Nadat de kist onder orgelspel was gedaald, heeft een dochter van den overledene voor de belangstelling bedankt. BEVERWIJK De verbeterde Van Ogtropweg. De feestelijke opening. Woensdagavond is op feestelijke wijze de verbeterde Van Ogtropweg voor het verkeer opengesteld. Nadat op het Julianaplein de stoet zich had opgesteld de kinderen door de goede zorgen van V. V. V. voorzien van vlaggen werd met het muziekgezelschap „Arion" aan het hoofd via de Zwaanstraat naar het begin.van den Van Ogtropweg gemarcheerd. Daar was de burgemeester Mr. H. J. J. Scholtens aanwezig, die op initiatief van V. V V. de officieele plechtigheid zou verrichten. Voorts waren daar de beide wethouders de heeren N. J. Out en W. van Dok; de bijna vol tallige raad; de secretaris der gemeeente de heer A. Post; de directeur van Openbare Wer ken de heer G. de Bie; de directeur van de Badmaatschappij E. P. U. de heer R. Belinfan- te, het dagelijksche bestuur van V. V. V. de heeren M. Klein; B. Schelvis en Chr. de Goe de en de voorzitter der Oranjevereeniging Dr. W. Netelenbos. Rede burgemeester. Het gemeentebestuur van Beverwijk, aldus Mr. Scholtens, zou ongaarne deze gelegenheid laten voorbijgaan zonder daarbij uitdrukking te geven aan zijn ingenomenheid met de vol tooiing van dit nieuwe wegvak, uitkomst van veler prijzenswaardige samenwerking en ijver. Door het doorknippen van het hier aanwezige lint gaat de wensch van velen in vervulling, waarna ik allen, die hier genoodigd zijn, voor stel om aan het hoofd van den stoet, den weg, die daarmede voor het verkeer wordt openge steld te betreden. Een jonge Brusselaar, die het vacantiegenot in het liefelijke Wijk aan Zee verkoos boven het strandleven elders, zal namens mij hier de plechtigheid verrichten. In de sfeer van onze badplaats Wijk aan Zee voelt een kind zich thuis. Het mag er aanspraak op maken, dat dit steeds zoo zal blijven, en ten bewijze, dat wij zijn aanspraak ten volle erkennen, lijkt mij de gedachte gelukkig om het kind hier hande lend te laten optreden. Vervolgens sprak de voorzitter van V. V. V. de heer M. Klein: Tientallen jaren (ruim 'n halve eeuw( brengt de fam. v. Ogtrop reeds haar vacanties door te Wijk aan Zee en woont al die jaren reeds aan dezen weg. Deze familie is met de badplaats één en daarom zou ik u namens V. V. V. willen verzoeken, de jongste spruit uit de famlie Van Ogtrop het lint te laten doorhakken en daar mee den weg geopend verklaren. Aan dit verzoek voldaan hebbend hakt de jongste der Van Ogtrop's het lint door. Het gemeentebestuur voorop wordt naar het andere einde van den weg gewandeld waar nabij het Postkantoor, een telg der fam. Ragout met het doorhakken van het tweede lint de laatste beletselen weg neemt. De weg is officieel geopend. De vroolijke stoet maakt een rondgang door het dorp, waarna op het Julianaplein de ontbinding plaats heeft. VEREENIGDE VEILINGEN. Kennemerland en Vrije Veiling. Waschpeen per kist 810 ct. Spinazie per kist 7084 ct. Sla per 100 stuks 60120 ct. Postelein per kist 1825 ct. Wortelen per bos 511 ct. Rabarber per bos 25 ct. Peterselie per bos 23 ct. Selderie per bos 24 ct. Uien per bos 34y2 ct. Bloemkool le per stuk 1222 ct. Idem 2e 57 ct. Tomaten per K.G. 1425 ct. Aardappelen per 100 K.G. 3.204.10. Peulen per K.G. 1825 ct. Doppers per K.G. 1214 ct. Capucijners per K.G. 1218 ct. Witte Cape per K.G. 1218. Raspers per K.G. 1319 ct. Snijboonen per K.G. 2632 ct. Dikke boonen per K.G. 3034 ct. Tuinboonen per K.G. 5-—7!/2 ct. Asperges le wit per bos 3240 ct. Idem le bl. per bos 1518 ct. Komkommers per stuk IV24 ct. Roode kool per stuk 45 ct. Aardbeien per slof 34—50 ct. Frambozen per doosje 1012 ct. Roode bessen per K.G. 2830 ct. Kruis bessen per slof 4560 ct. HEEMSTEDE PERSONALIA. Aan de Gem. Universiteit te Amsterdam slaagde onze plaatsgenoote mej. M. Knot cum laude voor het candidaatsexamen in de theo logie. L. C. BAND. JUBILEUM BIJ DE AMSTERDAMSCHE WATERLEIDING. Woensdag 14 Juli a.s. herdenkt de heer L. C. Band, wonende Leidsche Vaartweg 57 alhier, den dag waarop hij vóór 25 jaar ln dienst kwam bij de Amsterdamsche Waterleiding Ley- duin. Als werkman begonnen is hij thans machine poetser-olieman le klas. Vooral om zijn ijveren voor een goede reddings brigade voor dren kelingen, waardoor Heemstede een der belangrijkste bri gades in den lande is geworden, heeft de heer Band in Heemstede vele vrienden. Het zal hem dien dag dan ook niet aan belangstelling ontbreken. INDISCHE BUURTVEREENTGING. Woensdagavond hield de Indische buurt- vereeniging een vergadering in café-restau rant „Het Wapen van Heemstede", meer spe ciaal ter bespreking van het jaarlijksch uit stapje van de kinderen. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter. de heer J. Neeskens wijlen den heer C. Pieren, die van de oprichting der vereeni- ging af lid, en nu circa 9 jaar bestuurslid is geweest. Aan den penningmeester werd onder dank zegging décharge verleend. Het bestuur kwam met voorstellen over het jaarlijksche uitstapje. Dit jaar zal een bezoek gebracht worden aan het Plaswyck- park te Hillegersberg bij Rotterdam. Als da tum werd 3 Augustus vastgesteld. Evenals vorige jaren zal er voor ouders en kennissen tegen een matigen prijs gele genheid zijn de reis, die per autobussen zal geschieden, mede te maken, waarvoor men zich tijdig bij het bestuur moet aanmelden. JUBILEUM BIJ HET GASBEDRIJF. Donderdag 15 Juli a.s. zal de heer M. J. Go- zeling den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaar in dienst kwam bij het gasbedrijf alhier. Aanvankelijk werd de a.s. jubilaris aange steld in den buitendienst voor het ledigen der muntgasmeters en het innen der quitanties, toen nog maar een heel bescheiden werk kring. Maar toen in 1915 de heer F. Goossens voor onbepaalden tijd in militairen dienst moest, werd de heer Gozeling tijdelijk op het kantoor geplaatst. Dit bood hem de gelegenheid zich verder te ontwikkelen. Hij studeerde voor boekhouder, behaalde het diploma Mercurius, kreeg latei- een vaste aanstelling en wist zich geleidelijk op te werken tot Commies 2e klas. Hij is nu reeds 12V2 jaar bij de mechanische boekhou ding werkzaam. Het zal den a.s. jubilaris op zijn feestdag zeker niet aan belangstelling ontbreken. BLOEMENDAAL GESLAAGD. Woensdag zijn te Haarlem geslaagd voor het M. U. L. O.-diploma B de volgende leerlin gen van de Openb. School voor U. L. O. aan den Vijverweg: G. Roorda van Eysinga, J. Oosterhof,. J. Haga, W. Heider en S. Verplanke. HAARLEMMERMEER ORANJEVEREENIGING. In de Dinsdagavond in de Beurs te Hoofd dorp onder leiding van den voorzitter den heer Heiker gehouden ledenvergadering van de Oranjevereeniging „Hoofddorp", werd in de plaats van den heer D. W. Zuijdam die aan de beurt van aftreding was en niet voor een herbenoeming in aanmerking wenschte te komen tot bestuurslid gekozen de heer Mr. J. E. Goudsmit te Hoofddorp, terwijl de heer Zuijdam tot eere-lid der vereeniging werd be noemd. Uit de uitgebracht verslagen bleek, dat de vereeniging in een steeds toenemenden bloei verkeert en thans ongeveer 150 leden telt. Na bespreking van het plan tot het organi- seeren van feestelijkheden ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin, werd besloten op 31 Augustus a.s. in hoofdzaak feest te vieren met de kinderen en voor den avond het programma met een paar nummers aan te vullen, waaromtrent nog nader zal worden beslist en die vermoedelijk in filmvertooning. muziek en een openluchtspel zullen bestaan. DS. N. DIEMER Ds. A. Diemer, predikant bij de Geref. Kerk van Vijfhuizen, kan door ongesteldheid voor- loopig zijn ambtsbezigheden niet verrichten. ZANDVOORT HONGAARSCH NACHTFEEST In den nacht van 10 op 11 Juli, van des avonds 8 tot des morgens vier uur, zal in het Noorderbad een Hongaarsch nachtfeest wor den georganiseerd. DE OFFICIEELE OPENING VAN HET TOEGANGSPAD TOT HET KAMPEER TERREIN Zooals wij reeds meldden wordt Zondag 11 Juli a.s. des namiddags te 1 uur het nieuwe toegangspad naar het kampeerterrein offi cieel door burgemeester van Alphen geopend. De kampeervereeniging „Hygea" zal bij deze opening een concert op het strand geven. AARDAPPEL DIEFSTALLEN. De laatste dagen werden van verschillende eigenaars een deel van de nog te veld staan de aardappelen uit het duin geroofd. Voor de telers, die zich zoo veel moeite en kosten ge troostten, is het een buitengewoon onaan gename verrassing als zij tot de ontdekking komen, dat een deel van hun gewas in ver keerde handen komt, doch zij kunnen er zelf al heel weinig tegen doen. De aardappelland jes liggen zoo verspreid door het duin, dat het haast ondoenlijk is er de wacht bij te houden. De dieven zullen op hun beurt wel zeer voorzichtig te werk gaan, omdat ze wel voe len, dat diefstal van te veld staande gewas sen extra zwaar gestraft wordt. ONDERZEEëR VOOR DE KUST. Woensdagavond ongeveer 9 uur kwam uit Zuidwestelijke richting onverwacht een on derzeeër in zicht. Onmiddellijk trok hij de aandacht van vele wandelaars en bewoners van de Boulevard, die met kijkers de beweging van het schip volgden, waarschijnlijk in de hoop haar op een gegeven moment te zien onderduiken Dit gebeurde evenwel niet. Wel werd de onderzeeër juist ter hoogte van Zandvoort gepraaid door een patrouillevaar tuig. (Is reeds ln een deel eener vorige opiag< geplaatst.) Ned. Christ. Bliiidenbond. HAARLEM Woensdag. Hedenmorgen tien uur werd in café-restau rant „Dreefzicht" de 13de algemeene vergade ring van den Ned. Christ. Blindenbond ge opend. Deze werd op de gebruikelijke wijze geopend. De voorzitter, de heer Th. W. Aris, uit Am sterdam, deelde mede, dat 116 leden aanwe zig waren. Hij betuigde hierover zijn tevre denheid en riep een speciaal woord van wel kom toe aan de afgevaardigden van andere vereenigingen. Spreker hoopte, dat op dezen dag de vriendschapsbanden nog nauwer aan gehaald zullen worden. Mevrouw Diepenhorst uitte namens het in stituut „Sonneheerd" de beste wenschen voor den bond. De heer Timmer van het blindeninstituut „Barthimeus" uit Zeist, hoopte dat de arbeid van den Blindenbond nog steeds uitgebreid mag worden en dat Gods zegen er op rusten mag. De heer J. Hermans voerde het woord na mens het Werkliedenverbond „Patrimonium herinnnerde aan het Bijbelwoord: „Zalig zijn zij, die niet zien kunnen en nochtans geloo- ven". De heer G. W. Paauw uit Haarlem sprak na mens de Ned. Vereeniging tot behartiging der belangen van onvolwaardigen. Hij deed mededeelingen over het werk van deze nuttige vereeniging, die zich ten doel stelt, van blin den nuttige menschen in de maatschappij te maken. Door zijn bemiddeling zijn 26 blin den geholpen kunnen worden. Hiervan wer den er tien geplaatst in bedrijven. Zeven ty pisten zijn bij de Philipsfabrieken geplaatst, waarvan er twee zelfs als buitenlandsch cor respondent werkzaam zijn en met veel suc ces. Ook zijn er een paar geplaatst in car- tonnagefabrieken. Uitvoerig schetste spreker de zeer bevredigende resultaten van het werk zijner vereeniging, niettegenstaande de moei lijkheden, waarmee men in den crisistijd te kampen heeft gehad. Naar verschillende an dere arbeidsmogelijkheden voor blinden wordt nog uitgezien. Hij hoopt als arbeidsbemidde laar nog vele blinden in de bedrijven geplaatst te kunnen krijgen. Ook besprak hij het woord „onvolwaardigen", dat velen zoo on sympathiek in de ooren klinkt. Men heeft ge probeerd en er ander en beter woord voor te vinden, maar daarin is men nog niet ge slaagd. Het woord „onvolwaardigen" heeft nu eenmaal burgerrecht verkregen, evenals het woord „tuberculose", dat vroeger ook zulk een onaangenamen klank had, maar het publiek staat al lang niet meer onsympathiek tegen over de t.b.c.-patiënten en ook niet meer te genover de zoogenaamde onvolwaardigen, in wie men ook medemenschen ziet, die ge holpen moeten en kunnen worden. De Voorzitter dankte de afgevaardigden voor hun vriendelijke woorden en speciaal den heer Paauw. aan wien hij ook Gods zegen op zijn prachtigen arbeid toewenschte. Spreker deelde mede, dat er nu ook een afdeeling op de Veluwe is gekomen, waarvan de zetel xn Ermelo gevestigd is. De A.V.O. heeft een cata logus van 5000 aangelegd van alle in Neder land verschenen boeken in Brailleschrift. De heer Aris hoopte, dat ook in het nieuwe ver- eenigingsjaar veel propaganda voor de Chr. Blindenorgaixisatie gemaakt zal worden. Mej. H. Stödel uit Amsterdam, secretaresse bracht het jaarverslag uit. Het keurig verslag werd met applaus be loond De Voorzitter bracht haar een woord van dank. Hij hoopte dat zij nog vele jaren als zoodanig werkzaam mag zijn. Mej A Poll uit Zaandam, de penningmees teresse, bracht het financieel verslag uit. Ook dit werk werd onder dankzegging goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd mej. M. Sto- del bij acclamatie herkozen. In de plaats van den heer H. J. Kruithof uit Kampen, vice-voor- zitter, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer H. B. Lokerse te Middelburg. Aan den heer Kruithof, één der oprichters van den bond, werd dank gebracht voor alles wat hij voor zijn medeleden gedaan heeft. De heer Kruithof dankte voor het vertrou wen, dat zoovele jaren aan hem is geschonken. Hij hoopt echter nog vele jaren onder Gods zegen voor den bond te mogen werken. Aan het hoofdbestuur werd overgelaten de plaats te bepalen, waar de volgende jaarver gadering zal worden gehouden Tenslotte hield Ds. B. J. C. Rijnders uit Hil versum een ï'ede over het onderwerp: „De noodzakelijkheid dat Christenen zich organi- seeren en dit ook propageeren". Hij herinnerde aan den philantropischen arbeid van vroeger jaren ten opzichte van t.b.c.-patiënten en de geesteskranken. Maar in het Koninkrijk Gods was toch nog een groot hiaat. Ten opzichte van het organisatieleven bestond namelijk groote achterstand. Van lieverlede kwam daar verandering in. Er werd veel medelijden be toond met het lot van de blinden. „Maar dit medelijden had voor hen niets aantrekkelijks' zei spreker. „Het was een medelijden, dat geen hulp bracht. Daarom kwam er onder de blin den een groeiende begeerte, om aan elkander en aan anderen te laten zien, dat een dergelijk medelijden misplaatst is. De blinden hebben geen behoefte aan zulk een medelijden. Zij hebben behoefte aan versterking van het zelf vertrouwen, om zelf voor het maatschappelijk bestaan te kunnen zorgen. Toen werd de Ne- derlandsche Blindenbond opgericht, die welis waar veel deed voor het lot van de blinden, maar waarin velen zich toch niet thuis gevoel den. omdat zij een andere levensbeschouwing hebben; zij kunnen namelijk ook bij dezen ar beid het Wooi'd van God niet missen. Zoo ont stond de Ned. Chr. Blindenbond, waarin deze menschen zich konden organiseeren. Ook hier beseffen zij, dat eendracht macht moet maken; de stemmen van de Christenen moeten zich in één koor doen hooren. In het Christelijk bondsleven kan men elkander tot een zegen zijn; kan men elkaar opheffen. Zij moeten el kanders leven zien in het licht der eeuwigheid. De leden van den Ned. Chr. Blindenbond hopen dan ook. dat alle niet-zienden in ons land, die zich voor Gods Woord buigen, zich geroepen zullen voelen, als lid toe te treden". Ds. Rijnders hoopte, dat vele blinden aan dit verlangen tegemoet zullen komen. Deze Bond kan nog veel meer leden tellen. Door een gepaste propaganda moeten alle beletse- sen worden weggenomen, die nu nog vele Christelijke blinden weerhouden, als lid toe te treden". De Voorzitter bracht aan Ds. Rijnders een warm woord van dank. dat met krachtig applaus onderstreept werd. De vergadering werd hierop geschorst tot drie uur. nadat eerst gezongen was Gezang 189 vers 4; „Nooit kan het geloof te vet. ver wachten" en Ds. Rijnders in dankgebed was voorgegaan. DE VUURPIJL (KNIPHOFIA, TRITOMA). Feitelijk kunnen we deze mooie tuinplant onder de herfstbloeiers rangschikken, maar toen ik deze week bij een inspectie van den tuin zag. hoe hard die najaarsbloeiers en ook Kniphofia alweer opschoten, leek het toch niet kwaad om er alvast eens iets over te vertellen. Kniphofia is namelijk een plant, die we veel te weinig zien toegepast. En zelfs als we haar dan ergens zien, is het meestentijds nog de gewone Kniphofia aloides, een plant die voor kleine tuinen het bezwaar heeft dat de stengels gauw te lang en te kaal worden en er eigenlijk niet veel anders te zien is dan een plukje bloemen heelemaal bovenaan. De plant geeft rijkelijk zaad en zorgt zoodoende voor verrassingen, want ze is zeer variabel. Vooral wanneer er dan gekruist wordt met andere soorten uit het stamland, de Kaap. Een van die Kaapsche soorten is Mc Owani, niet hooger dan 70 c.M. de gewone K. aloides haalt de V/2 meter- en is oranje rood van kleur. Een kruising tusschen deze beide leverde Kniphofia corallina op, een zeer rijk bloeiende, koraalroode Vuurpijl van een prettige maat net tusschen beide ouders in die in ieder opzicht aan te be velen is, zoowel voor den border als bij soli tairplanting. Een Fransche aanwinst, die er wezen mag. Maar ook onze landgenooten hebben zich niet onbetuigd gelaten. Er is gehybridiseerd met een paar nieuw-ingevoerde Kaapsche soorten, met de bedoeling om een laag- groeiend, fijn ras te krijgen dat nu eens an dere kleuren te zien gaf dan het gewone rood-geel of oranje-geel. dat we bij Vuurpij len nu eenmaal aan plegen te treffen. En zoo konden we een paar jaar geleden voor het eerst op een tentoonstelling de nieu we Kniphofia's zien met eenkleurige bloem kolven, in terra, effen oranje, lichtgeel, don kergeel en rose en gezien de enorme zaad rijkdom van deze planten zijn de mogelijk heden nog niet uitgeput. Kniphofia Is een uitstekende tuinplant en dat niet alleen, maar ook prachtig materiaal voor vaasvulling. De lange, dunne, sterke stengels leenen zich daar uitstekend toe en er zijn bijzonder mooie resultaten te berei ken, vooral samen met Amerikaansche eik en dan In geel of rood koper. Kniphofia staat bij voorkeur zonnig en heeft 's winters veel dekking noodlg. De grond moet diep bewerkt en voedzaam zijn. Bijzondere eischen stelt de plant verder niet. We vermeerderen ze zelfs niet door zaad dat zou een heel slechte garantie op zuivere nakomelingen zijn maar door scheuren van de pollen. Dit moet ln het voorjaar ge beuren. Wanneer we zaaien, moeten we na tuurlijk bij een betrouwbaar adres zaad koo- pen. Dan zaaien we op warmte en zoo vroeg mogelijk in het voorjaar. De plantjes kunnen dan eenige malen verspeend worden en eind Mei buiten gezet, waar ze dan hetzelfde na jaar al bloeien. Gezien de buitengewoon decoratieve waar de van Kniphofia is het onbegrijpelijk, dat niet méér menschen het, en dan bij voorkeur met de nieuwere soorten, probeeren. Maar wie veel tuinen ziet én weet wat er op de kweekerijen staat te bloeien, zal zich daar trouwens toch altijd over verbazen. Dat de mensch behoudend is, blijkt nergens duide lijker dan op dit gebied. Dat onbekend vaak onbemind maakt, al evenzeer. L. S. Kostbaar opsporingswerk. WASHINGTON. 7 Juli (D.NJB.) De regee ring der Vereenigde Staten geeft per dag naar schatting ongeveer 250.000 dollar uit voor het zoeken naar de vermiste vliegster Amelia Ear- hart. Een half dozijn oorlogsschepen, talrijke vliegtuigen en duizenden man personeel van de Amerikaansche marine nemen aan het op sporingswerk deel. Bovendien hebben de marine-autoriteiten alle ï-adiostations, die in het golf bereik van het vermiste vliegtuig lig gen, instructie gegeven, 24 uur dienst te doen, opdat alle draadlooze berichten van de vlieg ster op elk uur van den dag of nacht opgevan gen kunnen worden. GOEDKOOPE TREINEN. Zondag 18 Juli zullen de Ned. Spoorwe gen goedkoope treinen laten loopen o.a. van Haarlem naar Hoogeveen, Assen en Gronin gen. FIETSER STAK PLOTSELING DEN WEG OVER. Hedenmiddag is op den Schalkwijkerweg, ter hoogte van de Graafschapstraat de 63- jarige fietser F. door een auto aangereden, doordat hij zonder een teeken te geven plotseling den weg overstak. De heer F. werd door de auto. die bestuurd werd door den heer S. uit Den Haag. en gelukkig slechts een matige snelheid had. gegrepen en tegen den grond gesmakt. Hij klaagde over pijn in de borstkas en is ter observatie in het Sint Elisabethsgasthuis opgenomen. Er is geen levensgevaar aanwezig. Den bestuurder van de auto treft geen schuld BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 7 Juli. Ondertrouwd: 7 Juli: H. Visser en N van 't Hul; F. Tijsterman en S. de Vries; A K. de Jong en S. M. van Geijtenbeek; P. J. H. Paulen en J. Tromp; R. Bronke en M. E. Mo- ser; H. Elschot en C. van den Bogaard; Th. T. Penka en M. L. H. Iselstöger; A. Zwart en C. F. Streit; H. Merks en F. Niesalla; J. Boot en M. P C. Westerman; E. W. Hardesmeets en J. M. L. Alders. Getrouwd: 7 Juli: Th. M. A. Habraken en B. A. M. Simons: J. C. Molenaar, en K. Muc; B. Halsema en M. C. Boot; Th. J. Tromp en A. M Snellens: G. Roelands en J. M. R. Lam- parter; P. Chr. J. A. Lohmann en M. Zeg waard: J. Jonker en M. J. Peters; J Prosee en G. Hooft; P. G. Kalse en E. S. Heijmel; H. Haak en A. van Rijn; H. W. Vlugt en C. M. Kruijd; J. de Vos en M. C. Bakker; P. van der Werff en A. Scholten; H. de Vries en A. W. van der Aar; H Lind en W. L. Bies- brouck; L. G. P. C. van Boesschoten en A. G. Eradus; Th. L. G. Herkes en H. J. van Dijk* D. Keyzer en A. Eijlders; B. K. Wolters en K. F. S. Boch. Bevallen; 4 Juli; E. M. v. d. Berg—Cholewa, d„ 3 Juli: M. Gerritsen—v. Duijn, d 5 Juli* E. A. LazetGrahshoff, z., 6 Juli: M. G M Vink—Wolvers, z.; 7 Juli: J. Zandberg—koe- nokoep, z„ J. P. JansenNass. z Overleden: 5 Juli: Jhr. D. E. C. Dibbets, 60 j., M. v. Heemskerkstraat; G. S. A. Greven- broeck, 32 j„ M. v. Heemskerkstraat; 6 Juli: D. Bakker. 77 j. Leidsche vaart.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7