Revolte in de Zigeunerwereld. Tournooi te Noordwijk V R IJ D A G 9 JULI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Bloedige tooneelen bij de troonsbestijging van Janusz Kwiek. Een opstandige Koningin-Weduwe. WEENEN, 8 Juli. (Van onzen correspondent), e Zigeuners men heeft het reeds in de cour&nten kunnen lezen en men heeft er ook al foto's van gezien hebben dezer dagen te Warschau een nieuwen Zigeunerkoning gekozen, die daarop op plechtige wijze in zijn hooge functie ge ïnstalleerd en gekroond werd. Heel rustig en kalm is het echter bij de kro ningsplechtigheid in de Poolsche hoofdstad niet toegegaan, integendeel! Eerst thans wor den bijzonderheden omtrent de onlusten en ongeregeldheden bekend, die daar plaats ge vonden hebben. Het is in de geschiedenis van vele volken al wel herhaaldelijk voorgevallen, dat er dooden en gewonden waren, wanneer de een of andere monarch van zijn troon ge jaagd werd. Maar dat die bloedige gebeur tenissen al bij een troonsbestijging beginnen behoort zeer zeker tot de uitzonderingen. Het schouwtooneel van de koningskeuze en van de kroning was een groot voetbalveld. On geveer drieduizend Zigeuners van heinde en ver waren op dit terrein bijeengekomen. Maar er waren ook tal van andere toeschouwers, onder welke hooggeplaatste persoonlijkheden. Men had het Poolsche staatshoofd uitgenoo- digd, die een vertegenwoordiger gestuurd had, en men kon het genoegen smaken enkele Pool sche ministers en de echtgenoote van den Poolschen minister-president, alsmede eenige leden van het diplomatieke corps op een eere-tribune te zien zitten. Troon uit de opera! Er waren enkele voorrood geverfde banken voor de zeventien senatoren van de Zigeuners neergezet en dan stond er goed zichtbaar op een estrade in het midden van het veld een prachtige vergulde troonzetel, waarvan de zitting en de rug met vorstelijk purper be spannen waren. Kunstminnende aanwezigen, die vaak naar de opera gaan, herkenden dezen stoel, daar hij steeds bij opvoeringen van „Boris Godoenow" op het tooneel van de opera staat. Op dezen stoel moest de nieuwe koning plaats nemen. Men hing hem een fraaien, met hermelijn omzoomden konings mantel om, die ook uit de voorraadschuur van de opera st„mde. Het is de mantel, waarin koning Lear altijd voor het operapubliek ver schijnt. De rokcostuums, waarin verschillende Zigeuners hun bruine bodies gestoken hadden onder hen waren in de eerste plaats de vijf candidaten voor de koningswaardigheid! waren uit inrichtingen afkomstig, die klee- dingstukken verhuren. Van de vijf candidaten voor den troon werd Janusz Kwiek tot koning uitgeroepen, zeer tot misnoegen van zijn tegencondidaat Rudolf, die er al vast op gerekend had, dat hem de hooge eer te beurt zou vallen. Maar Janusz had het grootste aantal stemmen verkregen en besteeg nu als koning Janusz III den opera- troon. De Grleksch-orthodoxe priesters kroonden hem met een zilveren kroon en gaven hem een scepter in de hand en nu begon koning Janusz, die in het gewone burgerlijke leven voor zoover er bij Zigeuners van een „bur gerlijk" leven sprake -is blikslager is, met zijn troonrede van wal te steken. Ergens op een afstand werden saluutschoten afgevuurd, toen Zijne Majesteit zijn stem verhief. „Ik wil land in Abessynië voor mijn volk", zei de ko ning, „en ik zal naar Rome gaan om daar met Mussolini te spreken, die ons zeker wel land in Abessynië zal willen geven. Daar zullen we ons dan nederlaten. Er moet einde lijk eens een eind komen aan dat rusteloos heen-en-weer-getrek van de Zigeuners!" De koning zei ook nog, dat hij vijf ministers zou benoemen, waarvan de minister-president en de minister van buitenlandsche zaken de voor naamste zouden zijn. Revolte tegen Janusz III. Twee uren reeds na de troonbestijging van Janusz III brak er een verschrikkelijk tumult uit, want de ontevreden niet-koning-geworden Rudolf had zich aan het hoofd van een revu- lutionnaire beweging gesteld, en nu ontstond er een wilde vecht- en schietpartij, waarbij met messen en met revolvers gestreden werd. Agenten-te-paard voerden een charge uit en wisten de vechtenden menschenmenigte uiteen te drijven. Tien Zigeuners waren dood op het slagveld blijven liggen. Nauwelijks had men dit eerste oproer onder Janusz' m regee ring eenigszins den kop ingedrukt, of er deed zich weer een nieuw opwindend incident voor. De weduwe van Janusz' voorganger, koning Matthias Kwiek booze tongen beweren, dat hij veel te vroeg gestorven en eigenlijk ver moord is verklaard met luid misbaar, dat zij eigenlijk zelf als koningin over het Zigeu nervolk wilde regeeren. „Prinses" Bona, die pas negentien jaren telt wat voor de weduwe eens konings geen hooge ouderdom is wond zich geweldig op. De koning en de senatoren trachtten haar aan het verstand te brengen, dat de Zigeuners zich nooit door een vrouw zouden laten commandeeren. En toen de „Prinses" nog steeds niet van ophou den wilde weten en lamenteeren bleef en. schreeuwde, werd zij netjes opgepakt en hui len en krijschend van het veld weg gedragen. Messen en revolvers. Den volgenden dag was er weer groote heibel in het Zigeunerrijk. Er waren nog over de tweeduizend Zigeuners in èen bosch in de buurt van Warschau bijeen en men hoorde nu tegen het vallen van den avond schie ten en schreeuwen. De Zigeuners waren weer eens onderling aan het bakkeleien gegaan men kan niet bepaald zeggen, dat Janus Kwiek met vaste hand over zijn onderdanen regeert en er werd opnieuw druk van mes sen en revolvers gebruik gemaakt. Agenten- te-paard en agenten op motorfietsen begaven zich naar het bosch toe en omsingelden het. Eerst den volgenden morgen konden zij een einde aan het gevecht maken. Thans waren zes Zigeuners gesneuveld en waren er dertig zeer ernstig gewonden, waaronder twaalf Zi geunermeisjes, die aan de zijde van hun uit verkoren Zigeuner-galanten gestreden had den. Onder 't bewind van Janusz III zijn nu dus al zestien dooden gevallen en is 'n groot aan tal Zigeuners gewond. Hoeveel precies weet men niet, daar tal van gewonden door hun kameraden in veiligheid gebracht waren voordat de politie hen te pakken kon krijgen. Koning Janusz heeft het met zijn tegen stander Rudolf goed fillen maken door hem tot Minister-president te maken. Rudolf heeft in die nieuwe hoedanigheid ook al een interview gegeven, waarin hij aankondigt, dat hij niet voor draconische maatregelen zal terugschrikken, daar hij van plan is een dictator te worden, die den koning in de scha duw zal stellen. Prettige vooruitzichten voor Kwiek! „Prinses" Bona laat zich ook de kaas niet van haar brood eten en heeft zich tot de Poolsche justitie gewend om een klacht tegen koning Janusz in te dienen, daar hij haar in het openbaar beleedigd heeft. Zij wil, dat men hem in hechtenis zal nemen. Zooals men ziet, zijn de auspiciën, waaron der koning Janusz III de regeering aanvaard heeft, niet al te fraai. W. M EEKAAR. A.K.U. gaat melkwol vervaardigen Nieuwe af deeling officieel geopend. Hoe het product tot stand komt. In aanwezigheid van den minister van eco nomische zqken, mr. M. P. T. Steenberghe en den directeur-generaal van handel en nijver heid dr. H. M. Hirschfeld, is Donderdagmid dag een nieuwe afdeeling van de fabriek der Algemeene Kunstzijde Unie te Arnhem voor de vervaardiging van de z.g. melkwol geopend. De directeur-generaal van den landbouw, ir. a. L. H. Roebroek, die eveneens aanwezig zou zijn, was echter verhinderd te komen. Een zeer beperkte kring van gasten, die bij de voorbereiding op de een of andere wijze hun medewerking hadden verleend, was mede aanwezig. De directeur der A. K. U. prof. ir. I. P. de Vooys gaf een uiteenzetting van de redenen, waarom deze nieuwe fabricage was begonnen. Het procédé is door den grondstof, waaruit het wordt vervaardigd al direct nationaal. Neder land is arm aan grondstoffen, doch het bezit in zijn veestapel eert groote rijkdom. Het was reeds lang bekend, dat de caseïne, welke in de ondermelk overblijft, een interessante stof is. De poging daaruit een garen te maken, dat door de eiwitsamenstelling op wol zou gelij ken, dateert al van 1904 en vroeger. Reeds in 1910 was er op dit gebied aan Nederlanders een patent verleend. Sedertdien zijn er zeer belangrijke wijzigingen ingetreden, die de houding ten opzichte van het probleem wol uit melk. sterker maken. In dit verband wees spr. op de baanbrekende kunstzijde-industrie. De nieuwe bedrijfstak heeft met de celwol- of stapelvezelindustrie dit gemeen, dat het aan de bestaande industrie een nieuwe grondstof aanbiedt, die, hetzij voor zichzelf, hetzij ge mengd, mogelijkheden opent voor nieuwe fa brikaten en nieuwe werkwijzen. Om dit te bereiken was voor de techniek van de kunstzijde een terugtocht noodzakelijk, n.l. van het vezelstofproduct garen naar de grond stof-vezel. Dankbaar memoreerde spr. in vel band hiermede de hulp van de wolindustrie en van een coöperatieve melkinrichting. Zonder een ordening in de verstrekking der caseïne uit de ondermelk zal Nederland niet het beste voordeel kunnen trekken van wat heden be gonnen wordt. Wij rekenen, aldus spr., op een overeenstemming met de Nederlandsche zui velindustrie ter bevordering van wederzijdsche belangen. De minister heeft hierna een openingswoord gesproken. De fabricage der melkwol. Omtrent de vervaardiging van de melkwol kan het volgende worden medegedeeld: De ondermelk wordt in een groot reservoir gebracht en daarin met zuur vermengd. Hier door wordt de in deze ondermelk aanwezige caseïne onoplosbaar en kan uit de melk wor den afgefiltreerd. De aldus verkregen caseïne wordt eenige malen gewasschen en vervolgens in een verdunde loog opgelost. Hierop volgt een zeer zorgvuldige filtratie, waarna de op lossing. casinose genoemd, gereed is om te worden versponnen. De spin-apparatuur is in wezen dezelfde als die voor de kunstzijdevervaardiging. Het es- sentieele element daarin is de spindop, welke een groot aantal zeer fijne gaatjes heeft, waaruit de casinose gespoten wordt in een zuurbad. De werking van dit bad is zoodanig, dat de casinose stremt en een draad levert. Deze draad is nog niet gereed en moet in ver schillende baden hard gemaakt, gewasschen en in stukken van de gewenschte vezellengte worden gesneden. Zoowel de samenstelling van het spinbad als de wijze van nabewerking zijn het resultaat van langdurige en zeer uitgebreide onderzoe kingen. Het procédé lijkt in het algemeen vrij eenvoudig, maar is wat de chemie aangaat buitengewoon moeilijk en zeer veel ingewik kelder dan het normale kunstzijde-bedrijf. Na de laatste wassching en droging ontstaan een uiterlijk geheel op schapenwol gelijkende sub stantie, welke op de normale wolmachines ver werkt kunnen worden. 25 ct est 50 ct (Adv. ïngez. Med.) Gezonde levensmiddelenhandel mogelijk. Mits men actief is. Praeadvies op vergadering Kruideniersbond. In de in hotel De Poort van Kleef te Apel doorn gehouden algemeene vergadering van den Nederlandschen kruideniersbond zijn de heeren J. Millenaar (Haarlemmermeer), J. J. Andriessen (Vlissingen) en A. W. Boer (Gro ningen) als leden van het hoofdbestuur her kozen. De jaarverslagen zijn goedgekeurd. Blij kens het verslag van den secretaris, den heer J. van Gurp, vertoonde het ledental in 1936 een kleine daling. Voorts werden verschillende huishoudelijke zaken behandeld. Besloten werd de volgende jaarlijksche vergadering, waarin het 25-jarig bestaan van den bond herdacht zal worden, te Rotterdam te houden. De heer P. van de Linde, voorzitter van den bond, heeft prae-advies uitgebracht over: de houding van den levensmiddelenhandel tegen over de Unilever n.v. De conclusies van dit prae-advies luiden als volgt: 1. Dat uit de maatschappelijke ontwikkeling niet alleen op het terrein van den levensmid delenhandel. doch bijna op elk ander terrein de door den Nederlandschen kruideniersbond veroordeelde toestanden zijn ontstaan. 2. Dat een principieele bestrijding van de trustvorming of kartelleering niet op den weg van den bond ligt. Dat de omvang van de Unilever n.v. van dien aard is, dat van een economischen strijd weinig resultaat te wachten is. 4. Dat het daarom reeds een overwinning zou zijn, wanneer de Unilever n.v. bereid zou zijn geen verdere uitbreiding te geven aan den detailhandel en dezen in de naaste toekomst zooveel mogelijk in te krimpen. 5. Dat op die basis de economische bezwaren tot het aangaan van relaties naar het inzien van den prae-adviseur zouden kunnen ver vallen. 6. Dat deze overwinnig echter niet als af doend middel mag worden beschouwd voor de verkrijging van een gezond en krachtig mid- denstandsbedrijf. 7. Dat de gezondmaking van den levens middelenhandel slechts mogelijk is door eigen activiteit. 8. Dat slechts een middenstand, die zijn tijd begrijpt en daarnaar handelt, zijn economi sche positie zal kunnen handhaven. 9. Dat tenslotte onder alle omstandigheden voor een activen middenstand een ruime plaats zal blijven bestaan, ondanks alle andere distributievormen KENNISMAKING MET DE WEST-INDISCHE PADVINDERS. Op uitnoodiging, van het Ned. West, Lndische contingent padvinders, dezer dagen in Holland aangekomen om de Jamboree bij te wonen, werd Dinsdagavond op het terrein van de 4de Haarlemsche groep „De grijze driehoek", nabij den Zeeweg een' bijeenkomst gehouden, ten einde den Troepraad in de ge legenheid te stellen, kennis te maken met de West-Indiërs. Een groot aantal troep- leiders, hoplieden, verkennners enz. uit Haarlem en omstreken had aan de uitnoodi ging gevolg gegeven. Om ruim half 9 opende hopman C. Vellinga van troep IV met een woord van welkom, speciaal tot de West-Indische gasten en tot den districts-commissaris M. C. de Jong en diens echtgenoote de bijeenkomst. Met 't oog op den tijd werden geen demon straties of spelen uitgevoerd. Om elkaar we derzijds bekend te maken met de verschil lende wederwaardigheden uit het bestaan der verschillende troepen, kregen de leiders legenheid,daarvan het een en ander mede te delen. Hierbij kwamen de lachspieren nog al eens in beweging, vooral toen eèn der West-Indiërs aan 't woord kwam. Deze ver halen werden afgewisseld door 't zingen van verschillende liederen. De Curacaoërs zongen een paar liedjes, waarbij verschillende primitieve middelen ge bruikt werden als begeleidings- of slaginstru menten. 't Effect was meer eigenaardig dan schoon. Maar 't waren dan ook „gemoderni- seegrde negerliedjes", zooals kopman De Groot meedeelde. Met 't zinegn van 2 coupletten van 't Wil helmus werd de gezellige bijeenkomst beslo ten ZWEMMEN. De wedstrijden van „De Water ratten". Amerika Emanuel, fongsit pnuüt is at .a-jar.ge Albert die deelgenomen heeft aan een groot vliegfeest te Miami. Rie, Nida en Jopie zullen starten. Dat het nationaal zwemfeest, dat de Haar lemsche Zwem- en Poloclub „De Waterratten' op Zondag 18 Juli in de Gemeentelijke in richting aan de Kleverlaan organiseert ter ge legenheid van den landenpolowedstrijd Ne derlandDuitschland belangrijk belooft te worden, is reeds gebleken uit de deelneming van de bekende Nederlandsche clubs. De beroemde zwemsters komen uit; dus zul len de wereldrecordhoudsters Rie Masten broek. Nida Senff en Jopie Waalberg aan den start verschijnen. Zij zullen o.a. den strijd aanbinden tegen de opkomende zwemsters R. van Veen en A. Stijl. Verder nemen o.a. deel de dames Heeselaars (ODZ), Annie Tim mermans (RDZ)D. Kerkmeester. C. Kint en J. Klijnoot (allen van de dameszwemclub „Rotterdam"), L. A. Dijxhoorn (HZ en PC) en M. Steenhuizen (HPC). De dames komen ook uit in de estafette 3 maal 50 meter wisselslag; reeds hebben inge schreven ODZ. RDZ en ADZ. De heeren zullen ook voor interessante wed strijden zorgen. Tot de deelnemers behooren M. Schoenmaker. J. van Duin, H. Verhoef en H. Wit (Zian), C. Hoving. P. Kruithof (RZC), J C. Scheffer en H. Ph. Schouwen (DJK), E. de Vries (Star), L. Korpershoek 'Vlaardin- gen). D. van der Kuil (SZC) en H Smitshuy- zen (AZ 1870). Voor de heeren staat nog op het programma een estafette 4 maal 100 meter borstcrawl; hieraan nemen deel HPC. HZ en PC, Zian. RZC en DJK. LAWNTENNIS. Derde dag. Een vriendelijk zonnetje aan een bijna wolkenlooze lucht scheen Donderdagmiddag boven het Noordwij ksche Tennispark. Het was uitgezocht tennisweer op dezen derden dag van de internationale kampioen schappen en het ware te wenschen, dat van het gedemonstreerde spel in de Donderdag gespeelde partijen hetzelfde gezegd kon wor den. Maar'dat is helaas niet mogelijk, al mag men daaruit nu niet de conclusie trekken, dat het een vervelende middag was of dat er hee- lemaal niets viel te waardeeren. Zeer zeker waren er interessante en be langrijke partijen bij, maar dat aantal was zeer miniem. Om te beginnen won Van Swol in de kwart finale van Teschmacher. De cijfers spreken voor zichzelf: 6—1, 6—3, 6—0. Een belangrijk feit. wanneer men zich de vervelende geschie denis bij het samenstellen van de Nederland sche ploeg naar Wimbledon in de herinne ring terugroept. Een van deze spelers moest destijds in de ploeg worden opgesteld. Men koos Van Swol, waarop men van verschillende kanten te hooren kreeg, dat men beter Teschmacher had kunnen nemen. Heel wat narigheid was er het. gevolg van. Daarom was deze partij Donderdag belangrijk. Het re sultaat behoeft geen commentaar. Van Swol toonde zich dezen dag positief sterker. Teschmacher stelde teleur en speelde ver be neden zijn vorm van enkele maanden gele- den. Heynen leverde een zeer goede prestatie door den Britsch-Indischen prins Van Kutch met 7—5, 6—4, 4—6 en 6—3 te slaan. Daar mede plaatste de Hagenaar zich met Van Swol in den hal ven eindstrijd. Deze partij was overigens erg vervelend. Een langdurige, een tonige strijd, waar bijna geen einde aan scheen te komen. Hughan sneuvelde tegen den Joegoslaaf Kukuljevic: 1—6, 4—6, 2—6. De tweede set had onze landgenoot kunnen winnen, wan neer hij althans op de beslissende momen ten tactischer en degelijker had gespeeld. Maar hij wilde het soms te mooi doen en dat kostte hem de set. Evenals in de eer ste. was de Joegoslaaf (een uitstekende spe ler) ook in de derde set overtuigend sterker. Drie sets waren dan ook voldoende om de partij in zijn voordeel te doen eindigen. De Italiaan De Stefani had de grootste moeite om van Gallèpe (Monaco) te winnen. Een taaie rot, die 40-jarige Gallèpe. Zijn omvangrijk figuur is voor hem uiteraard een duchte handicap, maar een groot gedeelte van die handicap wordt op geheven door geraffi- neerde trucjes, waarmede IliiÉl bij zijn tegenstander-. Y telkens opnieuw in de war en uit zijn spel brengt. Dit ondervond ook De Stefani, die aan vankelijk geheel uit zijn spel werd gebracht en slechts met moeite de eerste twee sets won (9_7. 7—5). De derde set nam hij voor zijn reke ning met 60. Gallèpe geloofde het na de twee de set wel. Hij gaf zich gaarne gewonnen. Voor de halve eind strijden heeren enkelspel hebben zich dus ge plaatst De Stefani, Kukuljevic, Heynen en Van Swol. De dames-enkelwedstrijden, Nu de kwarteindstrijden in de dames enkelspelen. In de eerste plaats melden we de fraaie overwinning van onze Nederlandsche kampioene mej. Terwindt op haar Oostenrijk- sche collega kampioene fraulein Kraus: 61, 75. Het was uitstekend, degelijk en tech nisch knap tennis, dat de Amsterdamsche speelster in deze partij demonstreerde, vooral 1 De Stefani. Centrale Tandheelk. Kliniek KENAUPARK 26 A - TELEF. 12SH KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDSTARIEF Spreekuren: 911 en 12. Dinsdagavonds 6.30—8.30 uur. (Adv. Ingez. Med.) Internationale afdeeling, kwart-eindstrij den heeren-enkelspel: De Stefani (Italië) slaat Gallèpe (Monaco) 97. 75, 60; Heynen slaat prins Van Kutch (Britsch-Indië) 75, 64. 46, 63; Kukuljevic (Joego-Slavië) slaat Hughan 61, 6—4. 62; Van Swol slaat Teschmacher 6—1. 6—3, 6—0. Internationale afdeeling, kwart-eindstrijden dames-enkelspel Mej. Horn (Duitschland) slaat mej. Mechel 63, 6—0; mej. Terwindt slaat mej. Kraus (Oostenrijk) 61. 75; mej. Rollin Couquer- que slaat mej. Kovac (Joego-Slavië) 62, 7—5. Heeren-dubbelspel. eerste ronde: Lij sen en Ketjen slaat Hoeke en Peters 64, 62; v. d. Heyde en Van Olst slaan de Brauw en Bartelds 16, 63, 60; Marin- kelle en Fabius slaan Cabot en v. d. Pot 62, 6—2. Dames-dubbelspel, eerste ronde: mej. Hel dring en mej. v. d. Bosch slaan mevr. van Alfen en mej. Z. Kerckhoff 68, 75, 64. Tweede ronde: mevr. Boutmy en mej. Me chel slaan mevr. Isaac en mevr. Jonquière 64, 62; mej. Horn en mej. Kaeppel slaan mej. Heldring en mej. v. d. Bosch 62, 60. Gemengd dubbelspel, voorronde: mej. Broe- se van Groenau en Bartelds slaan mej. Blum en Cabot 46, 61, 61; mej. Spies en Ketjen slaan mej. A. Kerckhoff en Van Olst 6—3, 9—7. Eerste ronde: mevr. van Alfen en Brouwers slaan mej. Kaeppel en Bruns 6—3, 64; mej. Terwindt en Van Swol slaan mej. Spies en Ketjen 60, 62; mej. Rollin Couquerque en Kukuljevic slaan mej. Broese van Groenau en Bartelds 62, 62; mej. Kraus en Hughan slaan mej. Kovac en Moreau 75, 79, 64; mej. Horn en Heynen slaan mej. C waters en De Brauw 6—2, 64. Heden worden de partijen in de verschil lende dubbelspelen voortgezet. Ellendig door rheumatische rugpijn Mej. Kaeppel. in de eerste set. In de tweede set nam ze het wal al te gemakkelijk op; het werd 75. Mej Rollin Couquerque won zonder eenige inspan ning van mej. Kovac (Joego-Slavië): 62, 75. In de tweede set liet ze zich echter bij na overrompelen; ze stond op een gegeven moment zelfs met 51 achter. Niettemin won ze ook deze set met 75. Wel een bewijs voor het groote krachtsverschil tusschen deze speelsters. Dat mej. Mechel tegen de Duitsche kam- jioene Fraulein Horn geen schijn van kans rad, was te verwachten. Met 63, 60 werd ze geklopt. Voor den halven eindstrijd hebben zich ge plaatst de dames Horn en Kaeppel (Duitsch land) en Rollin Couquerque en Terwindt (Ne derland) De halve eindstrijden van de enkelspelen worden Zaterdagmiddag gespeeld. Ook met de partijen in de verschillende dub belspelen schoot men Donderdag in de goede richting. De resultaten van deze partijen vindt men hieronder vermeld. De zon stond reeds heel laag boven de dui nen. voordat de laatste partij van d: zen prachtigen dag was geëindigd. De vdHedige uitslagen waren: Thans nergens meer last van. „Ongeveer 3 maanden geleden had ik vree- selijke rheumatische pijnen in mijn rug. Na drie weken van .ellende zag ik een advertentie van Kruschen Salts en probeerde het. Na viermaal de kleine dagelijksche dosis geno men te hebben, werden de pijnen geleidelijk minder en nu kan ik zeggen, dat ik nergens meer last van heb, dank zij Uw wonderbaar Kruschen Salts." Mevr. M. D. te S. De kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts zorgt voor een geregelde inwendige schoon maak en houdt zoodoende Uw lichaam vrij van alle schadellijke afvalstoffen, waaruit rheumatische pijnen e.d. ontstaan. Bovendien zult U zich door de gezonde, geregelde werking van Uw inwendige organen veel flinker en energieker voelen. Kruschen Salts is verkrijg baar bij alle apothekers en erkende drogis ten a f 0.40, f 0.75 en f 1,60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) HOLLAND—AMERIKA LIJN. Burgerdijk, 8 v. Rott. n. N.-Orleans. Breed'ijk, Rott. n.. N-Orleans 7 te Havana. HALCYON LIJN. Stad Maassluis, 8 v. Narvik te Vlaardingen. Stad Arnhem, 8 v. Rott. n. Stockholm. Vredenburg, 8 v. Narvik te Vlaard. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk (uitr.) 7 van Hongkong. Serooskerk, 9 van Hamburg te Rotterdam. Meerkerk (uitr.) 8 van Algiers. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Randfontein (thuisr.) 8 van Antwerpen. Jagersfontein, 8 v. Rott. n. Hamburg. Bloemfontein thuisr.7 v. Mombassa. Heemskerk 8 van Beira n. Rott. Boschfontein (uiir.) 8 van Kaapstad. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Almkerk (uitr.) p. 7 Gibraltar HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (uitr.) 7 van Perim. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk (uitr.) 6 v. Bordeaux. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Montferland, 8 v. B.-Ayres te Amst. KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Achilles, 7 v. Oran n. Malaga. Bacchus, Rott. n. Alexandrië p. 7 Gibraltar. Crijnssen, 6 van Barbados n. Amst. Juno, Bourgas n. Amst. p. 8 Finisterre. Triton, 7 v. Izmir n. Stamboul. Vesta, Susa n. Londen 7 (6.58 v.m.) 250 mijl Z. van Land's End. Bodegraven, 6 v. Tacahuano n. San Antonio. Colombia, 6. v. Kingston (Ja) n. W.-Indië. Calypso. 7 v. Piraeus n. Rott. Nereus, 7 v. Hamburg te Gdynia. Mars, 7 van Palermo n. Amst. Berenice, 8 van Marseille te Lissabon. Tiberius, Rott. n. Oran 8 te Lissabon. Aurora, 8 van Triest te Fiume. Hermes, 8 van Stamboul n. Izmir. Stella, Piraeus n. Amst. 8 v. Algiers. Baarn, Chili n. Amst. 8 te Liverpool. Odysseus, 8 v. Amst. te Lissabon. Simon Bolivar, 8 v. Amst. n. Leith. Trajanus, 8 v. Amst. n. Rott. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera (uitr.) (uitr.) 8 van Colombo Sibajak (uitr.) 8 te Southampton. Modjokerto, 8 v. Rott. n. Hamburg en Liver pool. Dempo (thuisr.) 7 van Marseille. Buitenzorg. 8 v. Batavia te Rott. Kedoe (uitr.) pass. 7 Pt. de Galle. Kota Agoeng (thuisr.) pass. 7 Finisterre. Weltevreden (uitr.) 8 van Suez. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alphacca 9 (12 's midd.) van Buenos Avres te Rott. verw. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND Poelau Roebiah (thuisr.) 7 van Belawan. Singkep (uitr.) 8 v. Antwerpen. Salabangka (thuisr.) 8 te Havre. Poelau Tello, Hamburg n. Amst. 8 te Bremen STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Agamemnon. Japan n. Rott. p. 7 Prawle Point. Aeneas, Japan n. Rott. 8 te Penang. Glenaffaric, Dairen n. Rott. vertr. io v Lis sabon. Perseus, Japan n. Rott. vertr. 9 v. Londen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11