u A ADI 1 ru^c nA iiLJ m w Un UDLAU Wereldher stel. Het menschenras. Het belangrijkste S4e JAARGANG No. 16577 Verschijnt cfaeeïiiks. behalve op Zon- "en FeestHaeen. VRITDAG 9 TUUT 1937 f5O AD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM 1 Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week f 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vt. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger f 5.arm- of beenbreuk 30enkelbreuk 15.polsbreuk 15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden- HEDEN14 PAGINA'S. Dit veelbesproken onderwerp is in nieuwste Instantie te berde gebracht door den Ameri- kaanschen onderstaatssecretaris Welles, die in een te Charlotteville gehouden rede de voorwaarden heeft medegedeeld waaronder de Vereenigde Staten willen medewerken aan de pacificatie der wereld. Zij behelzen de cor rectie van de fouten van Versailles, die den overwonnen landen alle hoop op een betere toekomst heeft ontnomen. Zij stellen als pro grampunten: 1. Trouw aan de vrijwillig aan gegane internationale verplichtingen; 2. Af schaffing of beperking der tallooze kunstma tige belemmeringen van den wereldhandel; 3. Beperking en later vermindering van de be wapening; 4. Geregelde besprekingen tusschen de vertegenwoordigers der regeeringen en vrije gedachten wisseling over internationale vraagstukken. Als de Europeesehe landen de onrechtvaar digheden van het verdrag van Versailles wil len corrigeeren zal de Amerikaansche open bare meening ongetwijfeld in overweldigende meerderheid instemmen met de medewerking der V.S. aan de wereld-pacificatie, heeft Welles gezegd. Merkwaardigerwijze is het excerpt van deze rede, dat de Nederlandsche pers bereikt heeft, afkomstig van het Deutsche Nachrichten Bu reau, het officiëele persagentschap der Duit- sche regeering, dat eraan toevoegt dat de tekst van Welles' rede „vermoedelijk" tevoren door president Roosevelt en minister Cordell Hull was goedgekeurd. Helaas doet deze afkomst van het bericht eenigen twijfel rijzen aan de weergave van de verklaringen van den onderstaatssecreta ris. Men weet nu eenmaal uit ervaring dat dergelijke berichten in .de eerste plaats voor binnenlandsche propaganda in Duitschland bestemd zijn. Ook is het „vermoeden" ten aanzien van president Roosevelt en minister Cordell Huil een beetje zwak. We zijn niet lichtgeloovig meer in deze dingen en wachten liever af tot president Roosevelt en minister Huil Ze zelf uiten. Overigens zijn de programpunten, hoewel schoon, nogal erg vaag. Men kan „trouw aan de vrijwillig aangegane verplichtingen" wel vooropstellen, maar hoe denkt men die te krijgen? Hoeveel staten zullen dien trouw in eens gaan huldigen en waarom zouden ze plotseling zoo nobel worden? Wat punt 2 be treft: de afschaffing der handelsbelemme ringen wint langzamerhand meer aanhang maar blijkt een traag en moeizaam proces. Dit geldt m nog droeviger zin van punt 3: be perking en later vermindering van de bewa peningen, vele jaren geleden voorgesteld en in 1931 en 1932 tot taak verheven van de Ont wapeningsconferentie. Van deze verhevenheid plofte het ideaal omlaag en viel in scherven. Sindsdien is het alleen een onderwerp van conversatie en vooral van hoon geweest en heeft men zich bezig gehouden met onbeperkt heid, later wedstrijd in vermeerdering der be wapening. Daar is men nog steeds mee bezig. En hoe! Punt 4: de geregelde bespreking en vrije ge- dachtenwisseling over internationale vraag stukken, klinkt alleen maar mooi. Noch aan geregelde bespreking, noch aan vrije gedach ten wisseling (behalve binnen de grenzen der dictatoriaal-geregeerde landen) heeft het ont broken. Minder gedachtenwisseling, minder besprekingen en meer besluiten zouden ver heugend zijn. De fouten van Versailles, voor het grootste deel teniet gedaan doordat de overwonnenen de grootste hun opgelegde beperkingen van het verdrag zelf hebben opgeheven, vinden thans haar voornaamsten weerklank nog in Duitsch- lands gemis van koloniën. Als Duitschland zijn oude koloniën terug mocht krijgen zal dat ons in Nederland niet onaangenaam zijn. Maar de huidige mandatarissen voor d_ie koloniën voelen er blijkbaar nog steeds niet voor. „Europa" kan daar geen verandering in brengen. Het is slechts een werelddeel, geen staat. Het heeft geen macht, geen woord voerders zelfs. Gepraat over „Europa moest dit of dat doen" heeft dus geen enkele zin. Ofschoon met droefenis moet ik dus wel vaststellen dat de rede van mr. Welles, in de versie althans van het D.N.B., geen enkel nieuw perspectief opent. Op het eerste ge zicht ziet zij er zoo interessant uit dat zulk een toelichting niet overbodig schijnt. Alge- meene programs met ..hoofdlijnen" baten ons überhaupt niet. Langzaam-aan opbouwen, met practische maatregelen en zoo weinig- mogelijk mooie woorden, schijnt [het eenige stelsel dat iets belooft. R. P. EEN STUK VUURWERK IN HET OOG 'S-GRAVENHAGE, 9 Juli. De 29-jarige E. van V. uit de Stortebekerstraat, die gisteren avond opden Strandweg te Scheveningen naar het afsteken van vuurpijlen plotseling door een brandend stuk pijl getroffen. Het projec tiel. dat een stuk koolstaaf bleek te zijn, drong ongelukkigerwijze precies in het linkeroog. De gemeentelijke geneeskundige dienst bracht de man naar de ooglijdersinrichting in de Tas manstraat. Hij zal het oog vermoedelijk moe ten missen. Haarlemmers die in Spanje vechten. Een aantal werhloozen verdween spoorloos Geen ronselarij in het spel. Zooals uit vele andere landen zijn er ook uit Nederland verschillende jongelieden en man nen naar Spanje vertrokken, om daar aan een van de fronten deel te nemen aan den strijd. Daaronder behoorden ook Haarlemmers. Thans bereikte ons de mededeeling, dat den laatsten tijd een aantal werkloozen uit Haar lem ongemerkt verdwenen is. Zelfs de vrou wen en de huisgenooten wisten niets van hun vertrek af. Uit foto's van het strijdtooneel in Spanje bleek later, dat zij aan de zijde van de regeeringstroepen streden. Het vermoeden werd door onzen zegsman uitgesproken, dat er ronselaars aan het werk geweest waren om deze strijders voor de roode troepen aan te werven. Uit nadere inlichtingen die wij hebben in gewonnen bleek, dat van twee gevallen van Haarlemmers bekend is, dat zij in den bur geroorlog in Spanje den dood gevonden heb ben. De Haarlemsche politie deelde ons mede dat haar bekend is, dat verschillende Haar lemmers naar Spanje vertrokken zijn. Daarte gen zijn geen maatregelen te nemen. De men- schen vragen een buitenlandsche pas aan (meestal op een bewijs van onvermogen) en vertrekken dan naar Spanje. In eenige ge vallen is dit blijkbaar gedaan zonder dat de huisgenooten hiervan afwisten. De politie kreeg verzoeken tot opsporing van de vermisten. Het betrof hier personen met communistische denkbeelden. Het onderzoek heeft aan de po litie de overtuiging gegeven, dat zij aan de zijde der regeeringstroepen in Spanje strijden. Bij het onderzoek van de recherche is niet gebleken, dat hier aan ronselarij gedacht moet worden. De menschen die aangenomen worden voor Spanje, weten of begrijpen bovendien zeer goed, vooral na het vele dat daarover* in de pers gepubliceerd is, dat zij daarheen ver trekken om aan den strijd deel te nemen. Melkverstrekking op de Haarlemsche Scholen. Een regeling wordt voorbereid. Het is bekend, dat het Crisis Zuivel Bureau goedkoope melk beschikbaar stelt voor de verstrekking aan schoolkinderen. Deze melk die normaal niet in ons land verbruikt kan worden, wordt nu verwerkt tot; kaas voor uit voer naar het buitenland gestemd, terwijl on ze regeering dan een toeslag op den prijs geeft. Als nu de schoolkinderen die melk con- sumeeren profiteeren zij van dezen toeslag. In enkele gemeenten wordt reeds melk op de scholen verstrekt. Het resultaat van deze melkvoeding, die gebaseerd is op de verstrek king van 1 Liter per week per kind. is zeer gunstig. Eenigen tijd geleden is in den Haarlem- schen gemeenteraad over deze melkver strekking gesproken. B. en W. van Haarlem hebben thans aan den directeur van den Gemeen telijken Geneeskundigen Dienst op gedragen een organisatie van deze melkvoeding op de scholen ter hand te nemen. Dr. W. B. Smit, die naar hij ons verzeker de, veel nuttig effect van deze verstrekking- van melk verwacht, zal bij die organisatie zooveel mogellijk spoed betrachten, maar het zal toch nog wel eenige maanden duren voor begonnen kan worden. Er is 'namelijk een vrij omvangrijke organisatie noodig, want het is de bedoeling, dat de financieele offers voor de gemeente zooveel mogelijk beperkt wor den. De ouders van de kinderen die de melk zelf kunnen betalen moeten dit doen. De prijs voor deze gepasteuriseerde melk is 11 cent per Liter. Ouders die daartoe niet in staat geacht worden krijgen de melk voor minder. Er wordt aan gedacht den prijs voor de kinderen uit gezinnen van werkloozen op slechts 3 cent per week te stellen. Er zullen vergaderingen met oudervereeni- gingen gehouden worden om aan te dringen op deelneming aan deze melkvoeding. De organi satie zal zoo gemaakt worden, dat de kinderen de melk in de klas drinken. De kinderen krij gen daarvoor kaarten, maar hoewel daarvoor door de ouders verschillende prijzen betaald zullen worden, kan zelfs de onderwijzer niet zien hoeveel op elke melkkaart betaald is. Er is bij het Crisis Zuivel Bureau een, film in de maak om propaganda te voeren voor de melkverstrekking op de scholen. Er zal ge tracht worden daarvan ook te Haarlem eenige vertooningen te krijgen om de zaak te stimu- leeren. Warme maaltijden In ons vorig nummer is reeds medegedeeld, dat de dames van het Comité voor School- voeding te Haarlem in het komende winter seizoen niet meer hun taak zullen opvatten. Deze commissie zorgde voor de uitreiking van het voedsel dat bereid werd in de keuken der St.-Vincentiusvereeniging. De kosten daar van werden bijna geheel door de gemeente gedragen. Er is geen denken aan dat in den komenden winter de verstrekking van de warme maaltij den aan kinderen van behoeftige ouders ach terwege kan blijven. De organisatie zal nu door de gemeente, vermoedelijk onder leiding van den Genees kundigen Dienst, moeten geschieden. Niet on mogelijk is, dat er nu tegelijk naar gestreefd zal worden om het eten op scholen te ver- i strekken en niet meer naaide lokalen j ever de gemeente verspre.... Daarop is al j eenige keeren in den gemeenteraad aange drongen. Mondverzorging voor School kinderen. Het werk begint over eenige maanden te Haarlem. Naar wij vernemen is de voorbereiding van de mondverzorging voor schoolkinderen thans zoover gevorderd, dat binnen enkele maanden met dit werk begonnen zal worden. Er zal eerst nog met medewerking van de hoofden van scholen een enquête onder de ouders gehouden worden. Tevens zal een oproeping gedaan wor den om donateurs voor de vereeniging te ver krijgen om deze belangrijke zaak financieel te steunen. Het £s de bedoeling dat eerst de gebitten van de kinderen van de eerste klasse der lagere scholen verzorgd worden. De Verkeerslichten. Op Stationsplein en Groote Markt weldra in werking. Met ingang van Maandag 12 Juli a.s. zul len de verkeerslichten op het kruispunt Sta tionspleinKruiswegRozenstraat in gebruik worden genomen. Waarschijnlijk zal van Maandag 19 Juli a.s. de verkeersregeling op het kruispunt Groote MarktBarteljoris- straatZijlstraat automatisch geschieden. Bij de regeling op eerstgenoemd kruispunt zal het verkeer, komende van den Kruisweg uit zuidelijke richting, niet meer linksaf mo gen gaan naar de Rozenstraat, terwijl het zelfde verboden zal worden voor het verkeer van den Kruisweg zijde viaduct naar het Stationsplein. Uit het zuiden komende kan men dus het beste via Parklaan Kenaupark of door de Kenaustraat naar de Rozenstraat rijden, ter wijl zij, die van het noorden komen voortaan via Kennemerplein en Jansweg-viaduct het Stationsplein kunnen bereiken. De z.g. moederklok, die op het Verwulft staat zal voorloopig alle drie verkeerspunten re gelen, in afwachting van het nieuwe apparaat dat over enkele maanden' geleverd zal wor den en waarmede ieder verkeerspunt afzon derlijk geregeld kan worden. Wat de rijtijden voor de drie phasen op het Stationsplein en Groote Markt betreft zijn wij dus momenteel afhankelijk van de instelling der tijden op het Verwulft. Het publiek dient bij de beoordeeling hier mede wel rekening te houden en de nieuwe regeling op beide kruispunten geheel als een voorloopige te beschouwen. Restitutie van heffingen aan kweekers. Door het bloembollensurplusfonds. 's GRAVENHAGE, 9 Juli. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de regeering aan het bestuur van het bloembollen-surplus- fonds te Haarlem medegedeeld, dat het niet voor afkoop van surplus noodige gedeelte der voor dat doel in eenig jaar geïnde gelden, tel kenmale aan de kweekers zal kunnen worden gerestitueerd, met dien verstande, dat van het totaal-bedrag der heffingen, elk jaar 2 pet., zal worden aangewend tot geleidelijke vorming- van een reserve in genoemd fonds, tenzij bij zondere omstandigheden een ander percentage wettigen Een vijfling op Cuba geboren. Vier jongens en een meisje. HAVANA, 9 Juli (Havas). De correspon dent van het blad „Pueblo" meldt, dat de te Sera, een dorpje in de provincie Pinar del Rio, wonende boerin Maria Vega Cruz vier jongens en een meisje ter wereld heeft gebracht. De pasgeborenen zouden het goed maken. (Volgens statistieken van den Volkenbond telt de ivereldbevol- king thans 2100 millioen zielen.) Tweeduizend eenhonderd millioen, een getal Te groot voor het menschlijk bevattings vermogen, Met eigen verlangens en zorgen voor oogen, Tezamen krioelend in 't aardsch tranendal. Groote en kleine, grove en fijne, Slimme en domme, rechte en kromme, Kwade en goede, frissche en moede, Rijke en arme, koude en warme, Jonge en ouwe, trouwe, ontrouwe, Stomme en knappe, stevige, slappe, Zwarte en blonde, zieke, gezonde. Sterke en zwakke, wilde en makke, Scherpe en botte, wijze en zotte, Magere, vette, slordige, nette, Korte en lange, flinke en bange, Weeë, sportieve, nare en lieve, Ruwe en zijden droeve en blijde, Langzame, snelle, zachte en felle. Tweeduizend eenhonderd millioen bij elkaar. Die alle hun strijd en hun nooden beleven. Peuteren, ploeteren, denken en streven. Vol vreugde in voorspoed en angst voor gevaar. Het bonte tableau, kleurig, warrig en druk. Verdeeld en gescheiden in duizenden vormen, Op zoek volgens zeer uiteenloopende normen. Maar allen op zoek naar het menschlijk geluk. P. GASUS. Een dozijn misdadigers ingerekend. Zij hebben zeer veel op hun kerfstok De rust in Haarlem is teruggekeerd. In de afgeloopen weken hebben wij ver schillende mededeelingen gedaan over aan houdingen die door de Haarlemsche recher che zijn gedaan. Het betroffen hier in het alge meen ernstige misdrijven, inbraken en brand stichtingen. Er zitten nu niet minder dan 12 ver dachten in het Huis van Bewaring. Tot deze bende behooren 9 mannen en 3 vrouwen. Hoe verder het onderzoek kwam hoe meer er aan het licht kwam. Het betroffen hier misdrijven niet alleen te Haarlem gepleegd, maar ook te Bloemendaal, Zandvoort, Velsen, Castricum, Heemskerk en Alkmaar. In de laatste dagen is bij het nog steeds voortdurende onderzoek het spoor gevonden van een brandstichting in de gemeente Velsen en eenige inbraken in Zandvoort. Het vermoe den bestaat bovendien dat op den duur nog wel meer los zal komen van misdrijven van anderen datum. Het geval van de brandstichting te Velsen dat nu door de bekentenissen van de daders in het Huis van Bewaring aan het licht geko men is, betreft een geval dat 8 jaar geleden heeft plaats gehad. Iemand die toen korten tijd in die gemeente woonde heeft gepoogd zijn winkel in brand te steken, maar het is niet gelukt, want het vuur werd met enkele emmers water gebluscht. Het 'grootste gedeelte van het misdadigers- gilde uit Haarlem en omgeving is nu door de bovenbedoelde aanhoudingen veilig opgebor gen. Nadat zij ingerekend zijn is het in Haar lem en omgeving rustig geworden, van inbra ken wordt op de rapporten van de politie in de laatste weken geen gewag gemaakt. Het blijkt dus wel dat de Haarlemsche re cherche een zeer goede vangst heeft gedaan. Het woord is aan Napoleon De verbeelding beheerscht de wereld. Voorloopige wapenstilstand tussclien de Cliineesche en Japansche troepen. Beide strijdkrachten trekken zich terug. PEIPING, 9 Juli (Reuter-A.N.P.) Tegen het aanbreken van den dag ontbrandde de strijd tusschen de Chineesche en Japansche troepen opnieuw, nog voordat het accoord dat de terugtrekking bepaalt van de tegenover el kaar liggende strijdkrachten, tot uitvoering was kunnen woi-den gebracht. Dank zij het feit echter, dat de be voegde personen weldra tusschenbeide kwamen was het gevecht slechts van zeer korten duur en overeenkomstig de vannacht tot stand gekomen afspraak trokken de Japanners zich terug op den linker- en de Chineezen op den rechteroever van de Joenting. Mili ciens bezetten de garnizoenssteden, welke de Chineesche troepen hadden ontruimd. Over het verloop der onderhandelingen, welke vannacht om vier uur tot het sluiten van bovengemelde afspraak geleid hebben, verneemt hét Duitsche Nieuwsbureau nog het volgende: De na middernacht begonnen besprekingen, waarbij generaal Tsjang Joeng Joeng optrad als vertegenwoordiger van China, majoor Matsoei als vertegenwoordiger van het Japan sche Kwantoengleger en de luitenant-kolonel Machii als vertegenwoordiger van het Japan sche garnizoen in Noord-China. hebben om vier uur geleid tot een voorloopigen wapen stilstand en tot terugtrekking van de Japan sche en de Chineesche strijdkrachten. De overeenkomst bepaalt, tot op welke afstand beide partijen zich zullen terugtrekken. De ontruiming geschiedde geheel overeenkomstig deze bepalingen der overeenkomst. Een misverstand scheen echter de hervatting van den strijd te veroorzaken, want tusschen vijf en zes uur klonk uit de richting van de Marco Polobrug weer hevig kanongebulder. Volgens betrouwbare opgave bedroe gen de verliezen der Japanners tot het sluiten van den wapenstilstand zestien dooden en ruim 40 gewonden en die der Chineezen ongeveer vijftig dooden. Alfonso's zoon koning van liet reclitsclie Spanje? Franco verzoekt den ex-kroonprins naar Spanje terug te keeren. De secretaris van de graaf van Covadonga heeft volgens Havas ver klaard, dat generaal Franco herhaalde malen den ex-kroonprins van Spanje getelegrafeerd heeft met het verzoek naar zijn land terug te keeren. De secretaris deed geen mededeeling van de juiste termen van deze telegram men, maar zeide wel, dat generaal Franco den graaf van Covadonga ver zocht had „zoo spoedig mogelijk" naar Spanje te komen. Dé secretaris voegde hieraan toe: „Ik acht het zeer moge lijk, zoo niet zeker, dat mijn meester koning zal worden". De graaf en gravin van Covadonga zullen 3 Augustus uit Havana vertrek ken naar het zuiden van Frankrijk, vanwaar zij na een kort verblijf naar het zuiden van Portugal en vandaar naar Salamanca zullen gaan. pag. Enkele Haarlemmers, die naar Spanje zijn getrokken, zijn gesneuveld. 1 Een regeling voor melkverstrekking op Haarlemsche scholen wordt voorbereid. 1 Over eenige maanden begint te Haarlem de mondverzorging voor schoolkinderen 1 Te Haarlem zijn een groot aantal misda digers ingerekend. j Voor graanvoorraden treedt op 9 Augus tus een nieuwe regeling in werking. 3 De Wateler-vredesprijs is toegekend aan Lord Baden Powell. 3 Een weg in wording nabij Sassenheim. 3 Kans op een minnelijke schikking van het jongste incident in het Verre Oosten? 4 De revisionisten en Arabieren verzetten zich tegen het plan inzake Palestina. 4 Drie terechtstellingen zijn te Berlijn vol trokken. 4 ARTIKELENENZ. R. P.: Wereldherstel. K. de Jong: Concert der H. O. V. V Van onzen Weenschen correspondent: Warme dagen in Weenen. 4 H. D. Vertelling: Inspectie. 6 Van onzen Weenschen correspondent: Revolte in de zïgcunerswereld. 7 Sport in 't Kort. 9 Voor de Jeugd. jq De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 11

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1