Een weg in wordingc Wateler-V redesprijs. Bouw van viaducten nabij Sassenheim voor den nieuwen weg Amsterdam-Den Haag. Examen gedaan en niet geslaagd Nieuwe restitutieregeling. VRIJDAG 9 JUt I 1937 H A A R L E M'S D A G E t A D 3 Aan Lord Baden Powell toegekend. Lord Robert Baden Powell. De Wateler-vredesprijs voor 1937, ten bedrage van 2100 pond sterling, is toegekend aan Lord Baden Powell, op grond van zijn bijzondere verdien sten voor de bevordering van de inter nationale verstandhouding door middel van de padvindersbeweging. De Wateler-vredesprijs is ingesteld door den heer J. G. D. Wateier, in leven directeur der Oranje-Nassau Hypotheekbank te 's-Gra- venhage, die bij zijn overlijden zijn vermogen heeft vermaakt aan de Carnegie-stichting, be. last met het beheer van het vredespaleis, on der beding, dat uit het revenu jaarlijks een vredesprijs zou worden toegekend aan den- gene, die op eenigerlei wijze de zaak van den vrede het beste zou hebben gediend of die zou hebben bijgedragen tot het vinden van middelen ter bestrijding van den oorlog. D( toekenning geschiedt beurtelings aan een Ne derlander en een buitenlander. Achtereen volgens zijn, sinds de instelling in 1931, met den prijs begiftigd sir Eric Drummond, secre taris-generaal van den volkenbond (die het bedrag echter ter beschikking heeft gesteld van de internationale unie van Volkenbonds- vereenigingen te Brussel)de Vereeniging van Volkenbond en Vrede te 's-Gravenhage; Ar thur Henderson, voorzitter van de Ontwape ningsconferentie; de afdeeling Nederland van den wereldbond voor internationale vriend schap door de kerken; de Radio-omroep dienst van het Volkenbondssecretariaat te Ge- nève en de Academie voor Internationaal Recht te 's-Gravenhage. HET AUTO-ONGELUK BIJ VOORHOUT. Eén der slachtoffers overleden. Naar wij vernemen is een der slachtoffers van het auto-ongeluk bij Voorhout, mevr. H. geb. T. B. Donderdag in het Diaconessen- huis te Leiden overleden. Zooals men zich zal herinneren, geraakte Zaterdagavond een vierpersoons Citroen auto, waarin vier dames en twee heeren hadden plaats genomen, bij den driesprong in de Tey- Iinger.laan, doordat de bestuurder op de gas pedaal in plaats van op de rem trapte, in den sloot. Eenige van hen moesten toen in het zie kenhuis worden opgenomen. Ned.-Indische padvinders op weg naar ons land. Prettige tocht aan boord van de „Dempo". Omtrent den reis van het Ned. Indisch Jamboree-contigent per m.s. Dempo wordt ons het volgende gemeld: Na het vertrek uit Tandjong Priok, waar van een ooggetuigenverslag per radio werd uitgezonden, was het de allereerste zorg om ieder te gewennen aan de regels, die noodig zijn, wanneer in een betrekkelijk kleine ruim te ruim 70 personen worden ondergebracht. (Langzaam maar zeker werd echter de ge- heele gang van zaken aan boord geregeld. Soms leek het een onbegonnen werk. niet omdat de goede wil ontbrak daar heeft het nimmer aan gemankeerd) maar wel omdat het zoo velerlei was. Door de betere patrouil les ten voorbeeld te stellen werd echter een snelle vooruitgang gemaakt: de jongens van één landaard willen niet onderdoen voor die van een anderen. Met het resultaat dat het drukbevolkte tusschendek 4e klas van de Dempo nu te allen tijde zindelijk en ordelijk is. de bedden er keurig uitzien en de jon gens evenzoo, ondanks het feit dat zij hun kleeren zelf wasschen. Van de zijde der passagiers van de hoogere klassen hadden de padvinders de vriende lijke belangstelling toen zij op den verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard een ommegang- hielden over alle dekken met hun Ambonsch fluitorkest voorop. Eenige dames van de eer ste klasse noodigden hen uit voor een ver- frissching. 's Avonds werden zij uitgenoodigd op het avondfeest voor jongeren in de 1ste klasse, waarbij sommigen een nooit gedachte vaardigheid in het dansen vertoonden. Dade lijk na Port Said zullen de padvinders in de le en 2eklasse een avond geven. Dat de zeeziekte ook om den hoek kwam kijken was vanzelfsprekend, ondanks het feit dat Neptunus en Aeolus ons welgezind bleken te zijn. Evenals dat gebruikelijk is op alle opleidingsschepen ter zee, werd zeeziekte tenzij in zeer ernstige gevallen eenvou dig genegeerd en werden de jongens aan het werk gehouden. Met het verblijdend resul taat dat zij zeer snel waren gewend, waar aan hun eigen flinkheid voor het grootste deel debet was. Over de voeding in het algemeen kan slechts met lof worden gesproken. Het voed sel is eenvoudig maar van uitstekende kwa liteit en wordt met graagte genuttigd, ook door de enkelen die wegens medereizen in een hoogere klasse eigenlijk recht op een uit gebreider menu hebben. Met bijzondere wenschen in verband met de rijsbvoeding dei- Islamieten e.d. is met de meeste welwillend heid gedaan wat mogelijk was. Zelfs helpen de belanghebbende een handje bij de toebe reiding van enkele bijzondere gerechten vol gens hun smaak. Behalve het koken, opruimen van het ver blijf, tafeldienen enz. werkt het contigent dagelijks nog een heel programma af als vooroefening voor de Jamboree. Deputaties ten paleize Soestdijk ontvangen. Voor de aanbieding van huwelijks geschenken. Donderdagmiddag zijn door Prinses Juliana en Prins Bernhard op het Paleis Soestdijk een aantal deputaties ontvangen tot het aan bieden van huwelijksgeschenken, waarvoor in de maand December j.l., tijdens de huwe lijksfeesten, de gelegenheid heeft ontbroken. 0.m. werden door Hunne Koninklijke Hoog heden ontvangen een deputatie van het personeel van de Landbouw Hoogeschool. de Commissie van Moeders en Opvoedsters uit de vereeniging voor Volkenobnd en Vrede en een deputatie der Gereformeerde Jeugdbon den, onder leiding van prof. dr. K. Dijk Tenslotte werd aes namiddags om 5.30 ussr een deputatie van de Russische gemeente te 's Gravenhage ontvangen, bestaande uit de heeren Paul Poustoch'kine, oud-charge d' affaires der voormalige Russische legatie te 's Gravenhage, vader Dionisios en de heer Kaianoff, voor het aanbieden van een verguld zilveren zoutvat van het jaar 1797, toebe hoord hebbende aan Paul I van Rusland en Koningin Anna Paulowna, met het daarbij behoorende traditioneele „brood en zout". VEREENIGING VAN HANDELAREN IN BOUWMATERIALEN IN NEDERLAND. De vereeniging van handelaren in bouw materialen in Nederland heeft haar zomer vergadering in Bergen gehouden. Na de behandeling van de huishoudelijke agendapunten hield mr. dr. Louis Regout uit Meerssen een voordracht over het standpunt van fabrikanten ten opzichte van de samen werking met handelaren, waarop een ge- dachtenwisseling volgde Auto door politie achtervolgd. Botsing met autobus maakt einde aan de jacht. Twee gewonden. Donderdagmiddag heeft te Amersfoort een ernstige botsing plaats gehad tusschen een autobus van den stadsdienst en een personen auto, bestuurd door een autoslooper. Laatstgenoemde werd door de politie ach tervolgd, op vermoeden, dat hij niet in het bezit was van een rijbewijs. Met groote snel heid „nam" de vluchte^ng diverse straten, todat op een kruispunt, een aanrijding met een stadsbus, die voorrang had moeten heb ben onvermijdelijk werd: de personenauto des avond tevoren op de automarkt gekocht werd met kracht in den flank aangereden en het was vooi de politie toen een klein kunstje, den gestranden autobestuurder die in allerijl nog getracht ha-cj-de num merborden van den wagen te rukKen te arresteeren. Bij zijn overbrenging naar het politieposthuis zakte de man in elkaar, waar op men hem een garage binnendroeg. Later is hij naar het politiebureau overgebracht. Van de vijf inzittenden van de autobus viel er één flauw en liep een ander een hoofdwonde op. In de personen-auto waren, behalve de be stuurder, nog twee personen gezeten, van wie één een bloedende neuswonde opliep. De wagen werd dusdanig beschadigd, dat hij moest worden weggesleept. Een stugge, droge huid Purol maakt soepel en zacht. (Adv. ingez. Med.) Bakkers klagen over crisis heffingen. Er zijn tevens te veel bakkerijen. De Nederlandsche Bakkersbond heeft te Groningen vergaderd onder voorzitterschap van den heer Fred. C. Staehle, die in zijn openingswoord verklaarde, dat er in ons land teveel in huis wordt gebakken en wees op de nadeelïge werking van allerlei heffingen. De heer J. van der Blom uit Heemstede, sprak over „Staande blijven", waarin hij de leden van den bond opwekte in Groningen te doen wat de Groningsche bakkerspatroon in 1787 hebben gedaan, toen de kracht van de gilden gebroken was en allerlei moeilijkhe den en lasten hun drukten, nl. een sterke ver eeniging te vormen, die als beoefenaars van hetzelfde handwerk samenwerken in het be lang van hun bedrijf. Ook nu is samenwerking en ovex-leg zeer noodig, omdat o.a. overproduc tie dreigt van allexdei fabrieken en overbezet ting van het aantal plaatsen, die het bedrijf kan innemen. Op de vex-gadering is vervolgens besloten om het centraal bestuur met een lid uit te breiden en om als zoodanig te benoemen de heer Z. J. van Kesteren (Gelderland). Medegedeeld werd, dat een aparte stichting is ingesteld voor de instandhouding van het Bakkersmuseum. Een telegi'am werd gezonden aan minister Steenberghe, waarin dringend wordt ver zocht de lasten, die op het bakkersbedrijf drukken, direct te verlagen en tot opheffing over te gaan van de Tarwe-organisatie. Meel centrale enz., nu de wereldprijs nog boven den marktrichtprijs is gekomen en steixn voor den landbouwer dus niet meer noodig is. Tevens werd aan den minister een telegram gezonden namens de Ned. Ver. van Werkge vers in het Bakkersbedrijf, op de vergadering van den bakkersbond vertegenwoordigd door mr. Corporaal, waarin er op werd gewezen, dat ook in het grootbedrijf een onhoudbare Een overzicht van den ouden en den nieuwen weg nabij Sassenheim. Geen kruisingen op gelijk niveau. Weg in Juni 1938 gereed? Reeds jaren lang klaagden de automobilisten die dagèjijks den weg Amsterdam—Den Haag- moeten rijden over deze slechte verbinding. De weg leidt door de vele dorpen zooals Hille- gom, Lisse, Sassenheim en is daarom als snelverkeersweg aosoiuut onbruik baar. Zooals men weet bestonden er eveneens bij den Rijkswaterstaat sinds geruimen tijd plannen om de automobilisten hierin tegemoet te komen en een betere en snellere vei-binding tusschen de hoofdstad en de residentie tot stand te brengen. In 1928 zijn hiertoe al op metingen verricht en sedei't enkele jaren is men nu bezig deze plannen vasten vorm te geven. Men stuitte echter zoowel bij de uitvoe ring als bij de voorbereiding van dit werk op zeer groote moeilijkheden. Groote gedeelten grond moesten onteigend of aangekocht wor den. nauwkeurige opmetingen werden verricht en al spoedig bleek dat de bodem op vele plaatsen niet draagkrachtig genoeg was om zonder veel inspannenden en kostbaren ai'beid geschikt te worden gemaakt als wegfundament. Niettegenstaande al deze moeilijkheden heeft men zich echter niet laten afschrikken en is met taaie volharding aan dit grootsche werk begonnen. Zooals men weet gaat de nieuwe weg van Amsterdam over Schiphol, over de Postbrug naar Sassenheim Het leidende principe. De leidende gedachte waarvan men bij het aanleggen van dezen weg uitging was deze: „Geen secundaire wegen a niveau", wat dus hier op neer komt dat men alle kruisingen met wegen op gelijke hoogte ten koste van alles, wilde vermijden. Verder zoo weinig mo gelijk bochten en als deze noodig waren dan geen schex-pe. maar licht glooiende, waar me' volle snelheid doorheen gereden kan worden. Deze leidende gedachte had natuurlijk tenge volge dat men overal naar den grooten weg weg kruisingen kreeg met zijwegen, viaducter moest bouwen of door het omleggen van deze zijwegen moest zorgen dat kruisingen op gelijke hoogte vermeden werden. Zoo zijn er in de nabijheid van Sassenheim niet minder dan vier viaducten verrezen, waarvan er reeds drie. namelijk een onder Warmex-dam. een bij de boerderij De Klinkenberg en een bij de Post brug gereed zijn. Vei-der is hier nog in uitvoe- ring een kleiner viaduct aan den Mennerweg. terwijl ook nog een brug bij de Dinsdagsche Wetering gereed is. Eveneens zijn nog in uit voering een brug over de Zandsloot, en de Sas- senheimei-brug, die over de Sassenheimexwaart komt te liggen, welk kanaal geheel omgelegd wordt. De bouw van een viaduct. Bij het nog in uitvoering zijnde viaduct aan den Mennerweg te Sassenheim hebben wij on der deskundig geleide de werkzaamheden eens in oogenschouw genomen. Men is hier begonnen met den Zijweg te verlagen omdat, zooals trouwens bij de meeste viaducten, alleen bij het viaduct Postbrug is het precies omgekeerd de secundaire weg onder den hoofdverkeersweg wordt geleid. Door deze verlaging kwam de zijweg even onder den grondwaterstand te liggen, dit euvel heeft men verholpen door een betonnen kuip te ma ken die het gi-ondwater keert. Het regenwater- wordt opgevangen in bepaalde goten, die uit komen in een betonnen kelder, waarin een automatische pompinstallatie staat, die. bij door den ingenieur te bepalen, waterstand in werking treedt. Het geheele viaduct maakt den indx-uk van een grooten koker met een paar vleugels. Nadat men eerst een gat gegraven heeft, een zoogenaamde „Cunet" zooals de technische term luidt, wordt het uitgegraven zand ettelijke honderden kubieke meters ter weerszijde opgestapeld. Onder het eigenlijke viaduct zijn 76 betonpalen geheid van elk 13 Meter lengte. Onder den afrit zijn houten palen geheid. Het beton wordt in de twee ..vleugels" van het viaduct waar een houten stellage omheen is gebouwd, die het aan zien heeft van een reusachtige kist, gestort. Dit betonstorten geschiedt met stortmolens. Tijdens het storten wordt dag en nacht door gewerkt. Zoo had men bij het viaduct aan den Mennerweg, waar twee betrekkelijk kleine stortmolens gebnxikt werden, onge veer 36 uur noodig voordat het beton ge stort was. Werkverruiming. Daar het aanleggen van dezen verkeers weg uitgevoerd wordt als werkverruiming en dan ook gefinancierd wordt uit het Werk fonds. vroegen wij onzen zegsman hoeveel menschen nu eigenlijk aan zoo'n viaduct werkten. Dit bleken er slechts zes tot acht te zijn. Alleen bij het stox-ten van het beton werkt men tijdelijk met een ploeg van on geveer 25 man. Precies 57 wekexx, dus ruim een jaar. was men reeds met den bouw van dit viaduct bezig. Ofschoon dit voor een leek misschien een lange tijd lijkt, mag niet uit het oog verloren worden dat de grond hier van een zoodanig weeke samenstelling is dat men bij het boren tijdens de vóór opmetin gen, met een paar man een boortoestel ge makkelijk 10 Meter in den grond drukte. Alle groote werken aan dezen weg zijn nu in uitvoering, daar men alles op alles zet om te trachten in Juni 1938 met den weg gereed te komen. Op dien datum wordt hier te lan de 't Internationale Wegencongres gehouden en ter gelegenheid daarvan ligt het in het voornemen om den weg te openen. Of deze opzet echter ook gelukken zal is. gezien de vele onverwachte moeilijkheden, die zich nog dagelijks voordoen, natuurlijk moeilijk te zeggenS Blijven de spoorwegen achter? Wij schreven hierboven dat alle groote Averken reeds in uitvoex-ing zijn. Dit is echter slechts maar voor zoover het de werken be treft, die door den Rijkswaterstaat of dooi de Provincie Zuid-Holland uitgevoerd wor den. Er komt namelijk nog een viaduct nabij Sassenheim en wel over den spoorweg. Dit viaduct komt wanneer men in de ï-ichting HaarlemDen Haag rijdt, links te liggen van den tegenwoordigen spoorwegovergang. Niet door den Rijkswaterstaat maar dooi de spoorwegen zelf zal dit viaduct echter ge bouwd worden. Waarom men echter nog niet met de uitvoerig begonnen is kon onze zegs man ons ook niet mededeelen. Wel staat vast dat. wil men nog een kans hebben om den Aveg in Juni 1938 te openen, met de uitvoe ring niet al te lang meer gewacht mag wor den. Zoo nadert dan langzaam maar zeker deze groote Nederlandsche autoweg zijn vol tooiing. Zonder veel ophef wox-dt er gestadig en met Hollandsche taaiheid en vasthou dendheid doorgewerkt, maar als deze weg eenmaal klaar is zal eens te meer het be wijs geleverd zijn. dat ook ons land snelver- keerswegen kan aanleggen die met de beste in het buitoniTid iru""°n. wd'i'w»-, Een van tie vele nieuw., viaüueton die in de omgeving van Sassenheim verrezen zijn en die vooi-komen dat de hoofdweg door rijwegen op gelijke hoogte worden gebruikt. Kennis voldoende, maar te nerveus geweest. Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuwtablet ten gebruikt? Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent. (Adv. Ingez. Med.) toestand heerscht. Zij verzoekt daarom met aandrang in het belang zoowel van producent als consument onmiddellijk hetzij het mono- polierecht op tarwe geheel af te schaffen, hetzij den vitaprijs vei-der te verlagen, ten einde een door de voortdurende stijging der bloempryzen noodzakelijke broodprijsverhoo- ging te voorkomen. Tenslotte had een uitvoe rige bespreking plaats van de vestigingswet en de vestigixxgseischen, ingeleid door den bondsvoorzitter. Sinds 1931 is het aantal bakkex-s hier te lande van 13.000 tot 15,500 gestegen. Voor graanvoorraden. Op 9 Aug. treedt nieuwe regeling in werking. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen, de regeling voor de restitutie op voorraden tarwe en an- dex-e granen alsmede sommige deri vaten Ingeval van verlaging van het monopolie-prijsverschil, te vervan gen door een nieuwe. Terwijl de bestaande regeling uit- slluitend voorziet in restitutie bij verlaging der monopolieheffing, zal de nieuwe regeling ook vooi-zien in bij betaling voor het geval het monopolie- prijsvei-schil verhoogd wordt. Teneinde dit te bereiken, is voor de nieuwe regeling de vorm gekozen van een ovei-eenkomst, welke tusschen de Nederlandsche Akkerbouw Centrale eenei-zijds en de bij die centrale als georganiseerde aangeslotene ander zijds wordt aangegaan. De nieuwe regeling zal gelden voor tarwe waaronder begrepen vita- tarwe ingeval van wijziging van den prijs der vita-tarwe rogge, mais en gerst en voor zoover het betreft tar we en rogge, mede voor het uit die granen hier te lande bereide meel en bloem en voor de bij die bereiding ontstane tarwe- en rogge-afvallen. Voor de in Nederland ingevoerde tarwebloem zal eveneens zulk een ovex-eenkomst worden ontworpen. De nieuwe regeling zal op 9 Aug. a.s. in werking treden. K oleulia iidelar en p ro les teer en. Tegen handelwijze van de kolenconventie Algemeene vergadering te Scheveningen. De Bond van Ned. Handelaren in brand stoffen hield Donderdag zijn 30ste jaarver gadering in de rotonde op de pier te Sche veningen. De voorzitter, de heer van Galen Last, uit Amex-sfoort. opende de vergadering. Spr. gaf een overzicht van het moeilijke jaar dat de organisatie achter den rug had. Vervolgens besloot de vex-gadering een audiëntie aan te vragen bij den minister van Economische Zaken en de volgende motie ter kennis te brengen van regeering en pers. De bond van Ned. handelaren in brand stoffen enz. Met groote verontwaardiging kennis geno men hebbende van de handelwijze, welke het machtige lichaam der kolenconventie in de afgeloopen maanden gemeend heeft zich te mogen veroorloven tegenover den handel in brandstoffen en zijn organisatie, blijkens het weer intrekken van voorstellen, nadat deze door de organisatie waren aanvaard en eveneens blijkens het niet nakomen van ge dane toezeggingen. uit den gang van zaken begrijpende, dat de kolenconventie aan bestelvereenigin°en „zonder bedrijf" thans dezelfde handelsvoor- waarden en -rechten verleent als aan han delaren en de volwaardige coöperaties en dit terwijl deze bestelvereenigingen als zuivere gelegenheidsdistribuanten met geen vinger de lasten aanraken, welke aan de normale bedrijfsuitoefening verbonden zijn, protesteert ten scherpste tegen de' houding, welke de kolenconventie tegenover den mid denstand gewettigd schijnt te achten. Na goedkeuring van het jaarverslag en van het beleid van het bestuur en afdoening van enkele huishoudelijke zaken werd be sloten de eerstvolgende algemeene vergade ring te Tilburg te houden. Herkozen werden de heeren H. van Gs9en Last te Amersfoort (als voorzitter), alsm-de de aftredende bestuursleden H. Horling te Stadskanaal en H. W. Semeyn te 's Gx*2«'fen- hage. Na eenige discussie besloot de vergadering het bestuur op te dx-agen om in overleg te treden met de drie middenstandsbonden, ten einde na te gaan. of er een mogelijkheid be staat voor een regelmatig organisatorisch contact. Algemeen werd gevoeld dat het in dezen tijd uitermate gewenscht is om de or ganisatie van den middenstand een zoo krachtig mogelijke te doen zijn. Eveneens ging de vergadering accoord met het bestuursvoorstel om te ijveren voor afschaffing van de omzetbelasting. Avelke een tijdelijke heffing is en een te zwaren druk op het bedrijfsleven legt. De klacht, dat groothandelaren zich op het terrein van den kleinhandel bewegen werd ook thans weer vernomen. Besloten werd de rechten van den kleinhandel met klem te verdedigen en een overeenkomst met den groothandel na te streven.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5