Het verkeer te Haarlem. Dr. J. B. SCHEPERS. Paspoespas. Zweefvlieger wonderlijk gered. r Hef belangrijkste 54e JAARGANG Nö. 16578 Verschijnt dadelijks, fiefialve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 10 JULI 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Costei Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week f 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vj- BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord. Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden f 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.— één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk f 30.enkelbreuk 15.polsbreuk f 15. Nog afzonderlijke verzekering voor aJbonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. alle leden wijsvinger ƒ60. HEDEN: 14 PAGINA'S. In den ouderdom van 71 jaar is alhier over leden dr. J. B. Schepers, oud-leeraar in de Ned. taal en letteren en geschiedenis aan het stedelijk Gymnasium te Haarlem. Dr. Schepers werd 15 Augustus 1865 te Hee renveen geboren, waar zijn vader geneesheer was, bezocht het gymnasium te Groningen en studeerde in de Nederlandsche letteren aan de Universiteit aldaar. In 1891 promo veerde hij tot doctor in de Nederlandsche let teren op een dissertatie: „Groningen als han- zestad", waarna hij benoemd werd tot leeraar in Nederlandsch en aardrijkskunde aan de H.B.S. Willem II te Tilburg. Van 1895 tot 1930 was hij leeraar aan het gymnasium te Haarlem in Nederlandsch en geschiedenis. Dr. J. B,. Schepers Dr. Schepers was niet alleen een uitmuntend docent (bij zijn afscheid bleek ondubbelzin nig hoezeer hij door collega's en leerlingen werd gewaardeerd) maar hij trad ook op den voorgrond als strijder voor het Friesch en voor de belangen van den Nederlandschen stam en niet het minst als dichter en letter kundige. Van zijn epos „Bragi" voltooide hij het eerste deel in Tilburg (1900)de beide andere deelen dichtte hij te Haarlem (1901). Voorts schreef hij: Alwin, woudspel; Jan en Marie of de kabouterbrug (onder den schuilnaam Johan de Vries)Het Fries in Ne derland; Troelstra als Fries dichter (met veel vertalingen)Radbout (drama)Gedich ten (1897); Toemar (klucht) en Pier Panders Kinst ta eare. Verder maakte hij veel studie van Bredero, gaf twee bloemlezingen uit diens werk uit en schreef gedichten in verschillende tijdschriften. In 1897 heeft dr. Schepers hier de Friesche Vereeniging opgericht, waarvan hij vele ja ren voorzitter en eere-voorzitter is geweest. Met dr. Garrer richtte hij indertijd de afd. Haarlem van het Alg. Ned. Verbond op, waar van hij eerst secretaris en daarna voorzitter is geweest. In het Alg. Ned. Verbond gaf hij den stoot tot de stichting van een Hildebrand- monument te Haarlem, waarvoor toen een prijsvraag uitgeschreven werd en een comité gevormd, waarvan dr. Schepers voorzitter werd. Toen hij later nog meer werkzaamhe den kreeg (o.m. als voorzitter van het Taai en letterkundig Congres, dat te Haarlem zou gehouden worden, welke plan door den oorlog moest worden opgegeven), bedankte hij voor de functie van voorzitter van het Hildebrand- gedenkteeken. Dr. Schepers heeft ook zitting gehad in het bestuur der Zuid-Afrikaansche Vereeniging en sedert 1908 maakte hij deel uit van het be stuur van De Broederlijke Liefdebeurs, waar van hij commissaris was. De begrafenis zal plaats hebben Dinsdag 13 Juli a.s. op Westerveld, na aankomst van trein 15.14 uur. Met leedwezen vernemen wij dat Dr. J. B. Schepers is heengegaan. Deze geboren Fries, ijveraar voor het behoud en de erkenning van de Friesche taal, was op breeder terrein ook een geestdriftig aanhanger en strijder voor de Groot-Nederlamdsche cultuur. In het Algemeen Nederlandsch Verbond trad hij tientallen jaren lang als onvermoeid wer ker met een onbluschbare geestdrift op den voorgrond. De taal van Nederland, de taal van Vlaanderen, de taal van Zuid-Afrika, zij waren hem alle dierbaar evenals zijn Fries land en zijn Friesch. Buiten zijn dagelijk- schen werkkring als leeraar was hij, die zelf als dichter en prozaschrijver belangrijk werk geleverd had, altijd werkzaam voor het wel zijn van taal en cultuur van Groot-Nederland, voor het levend houden van de werken onzer groote auteurs, voor al wat in verband stond met hetgeen hij als een levensroeping voelde Ook voor Kollewijn's vereenvoudigde spelling heeft hij gestreden met een toewijding, die geen ontmoediging scheen te kennen en met de kopoige volharding van den echten Fries. Ook diegenen die het niet met al zijn inzich ten eens waren en die tegenover henj kwamen te staan in schriftelijke of mondelinge pole miek hebben hem ongetwijfeld altijd geëer biedigd om zijn eerlijk enthousiasme, zijn be- langelooze toewijding aan de zaak die hem lief was, zijn hartelijke belangstelling voor velen en zullen zich hem blijven herinneren als een goed mensch en een man van begaafdheid en krachtige vitaliteit. Tot ver buiten Haarlem was hij bekend door zijn onvermoeid ijveren voor de dingen die hem zoo na aan het hart lagen. Tot ver buiten Haarlem zal men dezen enthousiasten Nederlander herdenken en het bericht van zijn heengaan met weemoed ver nemen. Waarom al die passenrommel? Schrijft me nijdig een meneer, Passen passen voor den drommel, In ons tijdsbestek niet meer. Ongewenschte vreemdelingen Houdt men, heet het, buiten 't land, Ja, van zulke vreemde dingen, Heb 'k natuurlijk geen verstand. Maai- dat wij 't gelag betalen Voor zoo'n ongewenschten gast. En niet ééns, maar telkenmale, Vind ik rondweg niet gepast. Vóór de wereldoorlog woedde. Werd niet „en passant" verkeerd, Nu moet het verkeer maar bloeden, Het wordt ge„pas"teuriseurd. Door den pas niet af te snijden, Snijdt men mij den pas haast af, Om op reis te gaan bij tijden, 'k Vond, dat dat geen pas meer gaf. Dus besloot ik. u te schrijven, Want mijn aard is niet passief, Altijd in den pas te blijven Voel 'k als een gepaste grief. 'k Haak ernaar om, strict figuurlijk, Ongepast op reis te gaan, Hoezeer 'k bij den staat natuurlijk Gaarne in den pas wil staan. 'k Zou 't misschien nog niet zoo wenschen, Als 't niet om de pasmunt was, ,Heusch, zoo denken tal van menschen, Breng het dus maar eens te pas. 't Zal ons allen zeer verblijden, Als 't mocht zijn, dat binnenkort, Als in gepasseerde tijden. Weer de pas passato wordt. Zoo ik voeg erbij sub rosa, In dien geest zoo ongeveer, Maar veel korter en in proza, Schrijft die nijdige meneer. Tja, wat zal ik ervan zeggen, Veel is waar in zijn betoog, Velen, 't valt niet te weerleggen, Zit die passenpassie hoog. Nog volkomen daargelaten, Wat er meer voor reden was, Komt het pasgeld nog den staten, Denk ik zoo, te goed van pas. P. GASUS. Nieuwe uitbreiding BIJ HYACINTENLAAN - BROUWERSVAART Moderne Woningen te huur, 7 kamers - ruim uitzicht. 44.per maand. Inlichtingen o. h. werk en bij S. VELDKAMP, Van Dortstraat 90, Telefoon 16373. (Adv. Ingez. Med.) „Zoo zong de Gouden Eeuw". Financieele steun is dringend noodig. Namens het Comité van aanbeveling (be staande uit mevrouw E. Landde Vries, Mr. M. van Toulon van der Koog en J. B. Schuil) is de volgende circulaire verspreid: „Ter gelegenheid van de a.s. Frans Hals-ten toonstelling, zal onder auspiciën van den „Nieuwe Haarlemsche Kunstkring" op 14 Juli des avonds op de Groote Markt, onder leiding van den componist den heer Jos de Klerk, een groot zangfeest van opnieuw bewerkte liede ren uit de 17de eeuw, aangevuld met een compositie van Dr. Joh. Wagenaar, worden gegeven. Aan de uitvoering van dit werk, dat als titel draagt „Zoo zong de Gouden Eeuw" werken meer dan 500 zangers en zangeressen en 300 kinderen mede, terwijl de begeleiding is toevertrouwd aan de versterkte H. O. V. Waar de Nieuwe Haarlemsche Kunstkring hier djor een grootsch opgezette muziek- en zanguitvoering in de open lucht, luister wil bijzetten aan de voor Haarlem en Omstreken zoo belangrijke Frans Hals-tentoonstelling, mogen wij het slagen van dit concert zeer ze ker een Haarlemsch belang noemen. Om deze reden heeft zich een comité van aanbeveling gevormd* dat zich ten doel stelt, den N. H. K. te steunen, om de noodige gelden voor dit concert bijeen te brengen. De kosten van dit concert zijn namelijk zoo hoog, dat deze wel voor een belangrijk deel zijn gedekt, doch niet geheel door het bestuur van de Nieuwe Haar lemsche Kunstkring kunnen worden gedragen. Daarom doen wij een dringend beroep op U, voor een bijdrage in de kosten van dit concert. Wij doen dit met te meer vertrouwen, omdat deze openlucht uitvoering voor het publiek kosteloos toegankelijk is en U door Uw bij drage dus het streven steunt zeer velen verleden jaar woonden 20000 personen de uit voering van de Rubens-Cantate bij gratis van goede kunst te doen genieten. Mocht U ons hierbij willen steunen, dan ver zoeken wij U, Uw bijdrage wel te willen zen den aan de Nederlandsche Middenstands Bank te Haarlem (postgiro No. 35555) onder vermelding „Cantate". Ook kleine bedragen zijn hartelijk welkom." Tot zoover dit rondschrijven. Wij wekken zeer gaarne onze lezers op aan dit verzoek gevolg te geven. Het is noodig, dat dit openluchtconcert dat uit artistiek oog punt een succes belooft te worden ook fi-, nancieel slaagt. Van 1200 Meter hoogte neergestort en toch ongedeerd. Vleugelbreuk in een vrille. Vrijdagmiddag omstreeks half twee is nabij de Heul onder de gemeente Alphen aan den Rijn het zweefvlieg tuig „De Biauwe Vogel", gemerkt P.H. 61, van de Haagsche zweefvliegclub, bestuurd door den 21-jarigen student in de rechten J. van der Meer, wo nende te Leiden, van een hoogte van 1200 meter recht omlaag gestort en te pletter geslagen oP den rand van een sloot en een weiland. De bestuur der bleef wonderlijk genoeg volkomen ongedeerd. Het ongeluk is te wijten aan het feit dat het ranke vliegtuig in een vrille raakte. Bij een poging om het weer recht te krijgen brak de linkervleugel af, waardoor het toestel als een pijl naar beneden schoot. De afgebroken vleugel is later onder de gemeente Woubrugge teruggevonden op een af stand van vier kilometer van de plek waar het vliegtuig neergekomen is. De overblijfselen van het toestel zijn ge demonteerd. Het vliegtuig was op Ypenburg ge start. De bestuurder vatte het geval nogal kalm op, want toen een verschrikte landbouwer op hem toesnelde, vroeg hij, terwijl hij zich nog midden tus- schen de ravage bevond, laconiek: „Heb je misschien een sigaret voor me?" De bevolking van Haarlem. Ook Juni bracht een flinke toeneming. Wij wezen er op, dat in het eerste kwartaal van 1937 de bevolking van Haarlem slechts met 180 personen is toegenomen. Dit was in verhouding tot vorige jaren zeer gering. Later hebben wij medegedeeld, dat de maanden April en Mei gunstiger waren. Thans blijkt ook Juni goed te zijn geweest. De maand gaf namelijk een vermeerdering van 298. Nu is het eerste halfjaar van 1937 dus afge sloten. Daaruit blijkt dat in dat half jaar de toeneming in totaal 588 heeft bedragen. Het 2e kwartaal leverde dus 408 op, tegen 180 in het le kwartaal. In het le halfjaar van 1936 beliep de toe neming 846. De Jamboree. Hoe de geneeskundige verzorging der 28000 Padvinders geregeld wordt. Natuurlijk eischt de geneeskundige verzor ging van 28.000 padvinders in een kamp dat 10 dagen duurt, heel wat voorzieningen. Om de organisatie zoo goed mogelijk te maken is een medische commissie benoemd, waarin zitting hebben dr. Hannema, dr. Tromp en dr. Hartman uit Den Haag en dr. W. B. Smit (directeur van den Geneeskundigen Dienst) dr. L. C. Kersbergen (directeur-geneesheer van het St-EIisabeths Gasthuis) en dr. A. A. G. Land uit Haarlem. De medische staf op het Jamboree-terrein zal bestaan uit 15 Nederlandsche doctoren, terwijl het Engelsche contingent padvinders 8 doctoren meebrengt. Dag en nacht zal er een van de leden van de hierbovengenoemde medische commissie aan wezig zijn im in overleg met de dan dienst doende doctoren beslissingen te nemen. Op het Jamboree-terrein wordt een Ziekenhuis voor 80 patiënten opge richt. Het zal bestaan uit 4 tenten elk met 20 bed den, op een vorige Jamboree, waaraan 30.000 padvinders deelnamen, bleek een ziekenhuis voor 85 patiënten voldoende te zijn, zoodat men nu meent met 80 te kunnen volstaan. Aan dit ziekenhuis worden verbonden een chirurg, een specialist voor tropische ziekten (alszoodanig zal optreden dr. P. R. van der Eist uit Haarlem) en een specialist voor in terne ziekten. In het ziekenhuis werken 1 hoofdverpleeg ster, 1 le klasse verpleegster en 22 ver pleegsters. Het is de bedoeling in het ziekenhuis alleen de lichte aandoeningen te behandelen. Als er ernstige patiënten zijn, zullen zij worden op genomen in de Haarlemsche ziekenhuizen. Er zal steeds een ziekenauto van de firma Mathot in Vogelenzang voor dit vervoer gereed staan Op het terrein wordt in elk van de 8 sub kampen nog een hulppost ingericht waarin een arts van 810 uur en van 5--7 uur spreek uur zal houden. Op deze hulpposten zijn steeds verplegend personeel en voortrekkers met E. H. B. O.-diploma's aanwezig. Natuurlijk is er voldoende verbandmateriaal aanwezig. Deze hulppost-artsen zullen nu en dan ook dienst doen in de hulppost in de arena zelf. Op hetterrein wordt ook een apotheek inge richt. Voortrekkers zullen de recepten en ge neesmiddelen bezorgen. Voor patiënten kan in de keuken een dieet voeding klaar gemaakt worden. Er is ook gezorgd voor tandheelkundige hulp aan Padvinders. Op het terrein van de Jamboree zijn uitge breide maatregelen genomen om de gevaren voor de gezondheid te weren. Plaatsen die daarvoor in aanmerking kwamen zijn van rat ten gezuiverd. De wateren worden met para- fine bespoten om de malariamuggen onscha delijk te maken. Ook voor de kamplagen zijn alle mogelijke voorzorgen getroffen. Als zich onder de kampbewoners verdachte ziektege vallen zullen voordoen worden de patiënten onmiddellijk geïsoleerd, terwijl op het labo ratorium van den Geneeskundigen Dienst te Haarlem onderzoekingen worden ingesteld om te weten of verdere isolatie noodzakelijk is. Voor de isolatie van de twijfelgevallen van besmettelijke ziekten is een klein tentje be stemd met 2 bedden. Zoo noodig kan nog ge bruik gemaakt worden van een speciaal isola tieveld voor het geval wat natuurlijk niet gehoopt wordt een besmettelijke ziekte mocht uitbreken. Als in een subkamp een ge val zou geconstateerd worden, moet het ge- heele subkamp tijdelijk naar dat isolatieveld verhuizen. Het woord is aan. Er komen nieuwe groote wegen in Zuid-Oost. <w— GIPOQJECTEER.de WECifcru CEMEEMTE.GRE.nS VERBODEM KRINC, DE GEMEENTESECRETARIS MET VERLOF. De gemeente-secretaris, mr. Th. A. Wesstra is heden met vacantie gegaan tot in de eerste week van Augustus. Zijn functie zal worden waargenomen door den heer A. J. de Landmeter, griffier ten Stadhuize. De bouw van de Buitenrustbrug over het Zuider Buiten Spaarne heeft het verkeer in de binnenstad eenigszins verlicht. Doordat de auto's die van Amsterdam komen en naar Haarlem-Zuid moeten (om verder te gaan naar Zandvoort, Aerdenhout, Leiden of den Haagt of die yan Haarlem-Zuid komen en naar Am sterdam moeten, kan nu immers van de nieu we brug gebruik gemaakt worden Daardoor wordt de smalle Anthofiiestraat gemeden. Het nadeel is, dat de bij de Buitenrustbrug aansluitende weg niet klaar zijn. Nu moet het verkeer zich nog een weg zoeken door de Slachthuisstraat en de Nagtzaamstraat, die niet daarop berekend zijn. Blijkens bovenstaand uittreksel van het' Haarlemsche uitbreidingsplan zal het in de toekomst veel beter worden. Er wordt door de gemeente 'n weg aangelegd die van den rijks weg Haarlem—Amsterdam naar de Buitenrust brug loopt. Nog iets verder van de stad af komt dan later nog een groote provinciale weg die eenige honderden meters Zuidelijker aan het Zuider Buiten Spaarne uitkomt. Daar zal dan ook een brug gebouwd moeten worden Deze provinciale weg zal eerst aansluiting ge ven op de Joh. van Oldebarneveldlaan en daar*- na op de Zandvoorter Allee en den rijksweg HaarlemLeiden. Het groote verkeer zal dus in de toekomst geheel buiten de binnenstad omgaan Saint-Simon: Tegen de gedachten ver mogen de bajonetten niets. Geen spoor van Amelia Earhart. Zoeken wordt voortgezet. SAN FRANCISCO, 10 Juli (Havas). Het zoeken naar de vermiste vliegster Amelia Earhart wordt nog steeds ijverig voortgezet. Admiraal Orin G. Murfin heeft verklaard, dat men Maandag of Dinsdag wel zal kun nen zeggen, wat het lot van de onfortuin lijke aviatrice is. daar dan het vliegtuig moederschip „Lexington" aan de opsporing zal deelnemen. De ..Lexington", die morgen ter plaatse zal aankomen, heeft namelijk niet minder dan 62 vliegtuigen aan boord. De directie van de Lockheed-Vliegtuigen- fabriek heeft medegedeeld, dat het vliegtuig van mevr. Earhart ongeveer 30 dagen kan blijven drijven. De laatste officieele berichten omtrent het opsporingswerk zijn afkomstig van het pant serschip ..Colorado", dat gemeld heeft, niets nieuws, noch seinen, noch wrakstukken te hebben ontdekt. Eiigelsch schip kon Santander niet bereiken. Nationalistische kruiser noopte de Gordonia terug te keeren. LONDEN, 10 Juli (D.N.B.) Naar hier thans pas bekfend is geworden, heeft de rechtsche Spaansche kruiser. „Almiral Cer- vera" Donderdag diet Britsche stoomschip „Gordonia" dat Santander wilde aanloopen, gedwongen terug te keeren. Het gebeurde speelde zich af in de Spaansche territoriale wateren. KONING CAROL NAAR PARIJS VERTROKKEN. BOEKAREST, 9 Juli (Stefani) Heden morgen is koning Carol naar Parijs vertrok ken in het koninklijk rijtuig, dat aan den Oriënt Express gehaakt was. De reis, die in cognito geschiedt, zal vijf of zes weken duren. De vorst reist over Italië en zal verder ook een bezoek brengen aan Engeland, België, Duitschland en Zuid-Slavië. DEGRELLE VOORWAARDELIJK VEROORDEELD. BRUSSEL, 10 Juli (Havas). De recht bank heeft den Rexistenleider Degrelle ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van vier maanden met een proeftijd van 5 jaar en een boete van 700 francs. Marcel Henri Jaspar. die civiele partij was, kreeg een franc schadevergoeding. 15 en Groentje in Haarlem's Dagblad belast zich met het overbrengen van uw vraag of uw aanbieding aan tienruizen- den. En dat er op gereageerd wordt, blijkt uit het feit, dat Haarlem's Dagblad jaar lijks tienduizenden Groentjes bevat. pag. Dr. J. B. Schepers is overleden. 1 Gisteren is een sportvlieger op wonder lijke wijze aan den dood ontsnapt. 1 De Groote Kerk te Alkmaar dreigt in te storten. 3 I-Iet Parijsche hotelpersoneel is in staking gegaan. 4 Japan geeft China de schuld van het jongste incident. 4 Op voorstel van den Nederlandschen af gevaardigde zal Engeland optreden als bemiddelaar in de non-interventiemoei- lijkheden. 4 Bioscopen. 6 Een wijziging komt in de herhalingsoefe ningen. 9 ARTIKELEN, ENZ. Mr. E. Elias: Lichtstad Flitsen. 3 Prof. Karl Tiander; Wantoestanden in Sovjet Rusland. 4 Eldert van Elk: Jacobswoudc. een ver dwenen en vergeten dorp. 5 Ineke Veenhoven: De windhandel in tulpen. 5 J. B. Schuil: De erftante. 5 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. 6 Financieel-Economisch Weekoverzicht: Een week zonder schokken. 7 Dr. Jac. P. Thysse: In Thysse's Hof. 7 Dr. P. H. Schroder: Figuren uit het ver leden. 9 Dr. M. Euwe: Landau heeft het leelijk laten liggen. jq De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 11

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1