Padvinders repeteeren te Vogelenzang. Nederland neemt 415 M. golf in gebruik. Inbrekers veroorzaken brand. AKKERTJES Instantine Duurrecord zweefvliegen Zondag aanmerkelijk verbeterd. MAANDAG 12 JULI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 3 De demonstraties voor de Jamboree ingestudeerd. Een kijkje tijdens de groote repetitie der padvinders welke Zaterdag op het Jamboree-terrein te Vogelenzang plaats had. Hoofdverkenner, staatsraad J. J. Rambonnet geeft nuttige wenken. „Hoort, zegt het voort.'t klonk Zaterdag middag" nog wat iel, dit bekende padvinders lied en toch werd het door ruim duizend pad vinders uit volle borst meegezongen. Maar ja het jamboree-demonstratie terrein is zóó groot dat een duizend padvinders er eigenlijk geheel in het niet wegzinken. Uit Den Haag. Amsterdam, Leiden. Amersfoort en tal van an dere plaatsen waren de padvinders te Voge lenzang vereenigd om zich nog eens duchtig te oefenen voor de verschillende demonstra ties die de Nederlandsche af deeling tijdens de Jamboree zullen laten zien. Ook Haarlem had voor een flinke afvaardi ging gezorgd zoodat ongeveer 1200 padvinders aanwezig waren. Met tromgeroffel marcheer den de afdeelingen het veld op. De anders zoo stille en rustige Bekslaan werd op wreede wijze uit zijn zomerslaap gewekt door steeds maar weer nieuwe troepen padvinders die in keu rige orde vooral de zeeverkenners vielen hierdoor op naar het demonstratieterrein marcheerden. Reeds maanden en maanden had den de afdeelingen de uit te voeren nummers afzonderlijk ingestudeerd, doch nu vond voor het eerst tezamen een groote oefening plaats. De algeheele leiding berustte bij den districts commissaris van Utrecht en nationaal leider van de Nederlandsche demonstraties de heer Roozendaal. De groote tribunes die het de monstratieterrein omgeven maakten nog een verlaten en kalen indruk, trouwens het was heelemaal nogal windering en „unheimisch" op het uitgestrekte terrein. De padvind.ers trok ken zich echter van het weer niets aan en met ware padvindersmoed werd aan de demonstra ties begonnen. Onder leiding van den heer Schaap die ook het bekende en populaire Jam boree-lied gecomponeerd heeft, werd geza menlijk het volkslied gezongen en Hoort, zegt het voort'\ Te half vijf was het groote moment aange broken: hoofdverkenner, staatsraad J. J. Ram bonnet betrad met generaal Behrends het terrein. Aan den ingang werden zij ontvangen door den districtscommissaris van Haarlem den heer M. C. de Jong. Even later besteeg de grijze hoofdverkenner de groote tribune om daar de padvinders toe te spreken. Toespraak van den Hoofdverkenner. Door de groote hulp die ik tijdens mijn ziek te van generaal Behrends heb gehad, hebben de voorbereidingen voor de Jamboree onge stoord doorgang kunnen vinden. De Jamboree is een massale gebeurtenis, die slechts dan kan slagen als iedereen weet wat hij doen moet. De openingsplechtigheid is een ceremonie en een ceremonie is als een zeebei, éen kleine stoornis en de illusie verdwijnt. Elke kleinigheid is hierbij van belang en geen enkele stoornis mag zich dan ook voor doen. De openingsplechtigheid heeft twee hoofdmomenten: de aankomst van H. M. de Koningin en het hijschen van de ,iag. De houding en het voorkomen, doch voor alles orde en regelmaat zijn de belangrijkste punten die ik jullie nog eens op het hart wil dr.ukken. Orde en regelmaat zijn het begin van alle be schaving. Onze uiterlijke houding tenslotte werkt zeer sterk op onze geesteshouding in. Hoofdverkenner Rambonnet, die Zaterdag de groote repetitie der padvinders op het Jamboree-terrein bijwoonde, spreekt de jongens toe. De verkeersregeling levert groote moeilijk heden op. Moeilijkheden zijn er echter om overwonnen te worden en ook in het leven is de gemakkelijkste weg niet altijd de beste. De padvindersbeweging dankt haar ontstaan uitsluitend aan het verrichten van goede da den en niet aan theoretische beginselen die slechts de splijtzwammen in de hand werken Vrijheid van godsdienst en vrijheid van begin selen vormen mede hare steunpilaren. Wij moeten alles doen om de ware padvinders geest zooveel mogelijk te bevorderen en als zij de drievoudige gelofte voor oogen houden en zoo goed mogelijk navolgen dan hebben wij alles gedaan wat in ons menschelijk vermogen lag om de Jamboree te doen slagen Een,, Leve de Koningin" dat door den Hoofdverkenner was ingezet werd met enthousiasme door dui zend stemmen overgenomen, een enthousias me dat net zijn hoogtepunt vond in de hulde- yell die den Hoofdverkenner aan het slot van zijn rede werd gebracht. Wat gedemonstreerd werd. Met vernieuwde energie werden de oefenin gen daarna voortgezet. Ongeveer 70 vendel- zwaaiers vertoonden op de bij-terreinen hun vaak verbazingwekkende kunsten. Het rope- spinnen, het bekende jakar-draaien met het ronde touw, het torenbal, waarbij de seiners op den toren staan, kortom alle demonstraties die op de Jamboree door de Nederlanders ge geven zullen worden, werden vertoond. De tribunes en bruggen werden op hun sterkte gecontroleerd en des avonds toen de demonstraties afgeloopen waren, werd een aanvang gemaakt met de kampvuurproeven. Het is een generale repetitie geworden die in tegenstelling met de tradities, slechte repeti tie, goede uitvoering; de leiders ongetwijfeld met vertrouwen naar de opening van de Jam boree doet uitzien. lederen dag zal tijdens de Jamboree des middags door een ander land of door verschillende landen gedemonstreerd worden, zoodat dus eiken middag een geheel nieuw programma wordt uitgevoerd. Een be zoek zal dus ook eiken dag weer wat anders te zien geven. AANBIEDING PRINSELIJKE STANDAARDS. Défilé van „De Princevlag" op Zaterdag 31 Juli. Met toestemming van Prins Bernhard zullen de nieuwe prinselijke standaards bestemd voor het prinselijk paleis en de auto's, Zaterdag middag 31 Juli door het hoofdbestuur van „De Princevlag" aan Z.K.H., ten paleize Soestdijk worden aangeboden. Daarna zal „De Princevlag" in den tuin van het paleis voor Prinses Juliana en Prins Bern hard defileeren waaraan talrijke afdeelingen zullen deelnemen. Voorloopig van 8 uur 's avonds af. Nederland, gedwongen door de sto ring, die het van Brasov ondervindt, heeft de 415 M. golf (772 k.c.s.) in ge bruik genomen. Deze golf is, althans voor het oogen- blik, voor Nederland een zeer gun stige, daar zij overigens slechts op verren afstand in het Oosten van Europa (Kiev) in gebruik, hier te lande door de geringe energie van dien zender niet kan worden ge hoord. Dit in gebruik nemen blijft gepaard gaan met het handhaven en het ge bruik maken van den 1875 M. golf. De uitzendingen geschieden van 8 uur 's avonds af te Kootwijk, en zijn aangezien de zandige Veluwe voor middelbare golven als deze een niet geëigend terrein is, voor de luiste- raai's in Nederland nog niet van veel belang. Naar de verwachting, zal er echter aanleiding zijn te zijner tijd daarin verandering te brengen door het in gebruik nemen van een wel geëigend terrein. Het luisteren naar de voorloopige uitzendingen, welke hetzelfde pro gramma ten gehoore brengen als die op de 1875 M. golf, kan dus voor de luisteraars interessant zijn, voor ee' oordeel over goede ontvangst kome deze uitzendingen nog niet in aar merking. Zij moeten overhaast vluchten. Surveilleerende agenten ontdekten Zon dagochtend een zwaren binnenbinnenbrand in de kantoren van de N.V. v. h. Gebr. Gee- nen, een groothandel in koloniale waren aan de Paviljoensgracht in Den Haag. Terwijl een der agenten de buren ging waarschuwen, alarmeerde de andere onmiddellijk de brand weer, die enkele minuten later met groot ma teriaal ter plaatse verscheen. Twee stralen waren voldoende om den brand tot de gelijkvloers gelegen kantoor ruimten te beperken. Een dezer lokalen, waarin het vuur was ontstaan, brandde to taal uit, de andere kregen belangrijke wa terschade. In het kantoor, waar het vuur was ont staan, en waar zich ook de kluis bevindt, vond de politie een compleet snijapparaat en een zuurstofcylinder. Een nauwkeurig onder zoek wees uit, dat inbrekers zich 's nachts via een achterdeur en de magazijnen toegang hadden verschaft tot het kantoor met het doel de kluis open te breken en dat zij reeds begonnen waren de zware ijzeren deur met een meegenomen snijapparaat te bewerken, voordat de brand ontstond. Reeds hadden zij een gedeelte van de ijzeren pantserplaat rond het slot losgebrand. Het vermoeden is ge wettigd, dat de inbrekers bij hun werkzaam heden niet de noodige voorzichtigheid heb ben betracht, waardoor wegspattende von ken van de met een steekvlam bewerkte kluis deur brand veroorzaakten. De brutale dieven zouden in dat geval uit vrees voor ontdek king in allerijl hebben moeten verlaten. Ook bestaat de mogelijkheid, dat de inbre kers zich ontdekt waanden en hals over kop vluchtten, zonder zich verder om het in wer king zijnde snijapparaat te bekommeren. Ook bij deze veronderstelling ligt 't voor de hand dat brand moest ontstaan. In de kluis was een aanzienlijk bedrag aan geld geborgen. MOTORFIETS GESLIPT EN TEGEN VLUCHTHEUVEL GEBOTST. Zondagmiddag is op den hoek van den Haarlemmerweg en den Hoofdweg te Am sterdam een ongeluk gebeurd, dat nog bij zonder goed is afgeloopen. Een motorfietsrij der, wiens vrouw op de duo zat, kwam met vrij groote snelheid uit de richting Haarlem. In de bocht slipte hij en zijn motorfiets kwam tegen den vluchtheuvel en sloeg over den kop. De man liep een bloedende hoofd wonde op. de vrouw werd licht gewond. De motorfiets was vrijwel geheel vernield. Na verbonden te zijn kon het echtpaar naar hun woonplaats Haarlem terug keeren. Eiken dag even „fit".... Als Ge "AKKERTJES" in huis Hebt,hebtGenooit„naredagen". Al staaf Ge op met dat onbe haaglijke gevoel van een opko mende migraine, met hoofdpijn of andere klachten die voor vrouwen op gezette tijden echte dag-bedervers zijn, dan zal 'n "AKKERTJE" U dadelijk helpen. Volgens recept vort Apotheker Dumont Metalen zak-etui met 3 stuks 20 cent. Glazen kokertje met 12stuks 52 cent. (Adv. Ingez Med.) De A.V.R.O. vergaderde te Assen. Voor 1938 wordt op een overschot van 200.000 gerekend. Zaterdagmiddag heeft in het concerthuis te Assen de AVRO. haar algemeene ledenverga dering gehouden. De voorzitter van de AVRO de heer G. de Clerq, sprak een openingsrede uit. Hierna sprak de heer Vogt tot de aanwe zigen. Spr. constateerde, dat het de vereeni- ging zeer voorspoedig gaat, maar er zijn eenige verschijnselen, die speciaal onder de oogen moeten worden gezien. Het eerste is dat van het constant blijven van het leden aantal, het tweede dat van de omlaag bui gende kromme lijn van de bijdragen per hoofd der luistervinken. Het derde dat van de critiek, zoowel wat den toon er van be treft als haar frequentie. Wat het constant blijven van het ledenaantal betreft, spreker is van meening, dat het hoogste ledental nog niet is bereikt en misschien kan goede propaganda hier veel goeds verrichten. Hoe zeer de vereeniging de vermindering van de contributies betreurt, het verschijnsel is ver klaarbaar en gelukkig niet verontrustend. Het derde punte betreft de critiek. Er is veel critiek aldus spr. en ook zeer veel on redelijke critiek. Want 't is nu eenmaal on mogelijk, het iederen luisteraar individueel naar den zin te maken. Laten wij daarom al len, behalve propagandisten voor onzen om roep, missionarissen zijn voor het verbrei den van de redelijkheidsgedachte. In de vacatures J. A. Brouwer en H. Keegstra werden tot leden der controle-commissie tot 1 Juli 1938 benoemd de heeren J Pelser Jr.. te Amsterdam en J. Peper, te Amers foort. De begrooting 1938 werd met algemeene stemmen goedgekeurd met een eindcijfer van f 1.200.000 gulden, waaronder begrepen een voordeelig saldo van f 200.000. Medegedeeld werd. dat deze raming zeer voorzichtig is. De vergadering bekrachtigde de goedkeuring van het algemeen bestuur tot den aankoop van twee panden te Amsteram. waardoor in de toekomst de kantoorgebouwen te Amster dam tweemaal zoo groot zullen worden. Bij de rondvraag bracht een der afge vaardigden hartelijke woorden van dank aan het bestuur voor hun goede en vele werk in het afgeloopen jaar. Dat kattik eeAcfac Ik wist geen raad van de zenuw pijn. En toen ik Instantine inge nomen had wég was de pijn! Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen! (Adv. Ingez. Med.) Hoekstra 24 uur achtereen in de lucht. De zweefvlieger Jan Hoekstra, clief- instructeur van het Nederlandsch instituut voor zweefvliegen, verbe terde Zondag het Nederlandsche re cord zweefvliegen door 24 uur en 3 minuten achtereen in de lucht te blijven. Ongeveer 2 uur Zaterdagmiddag was de heer Hoekstra boven het strand tusschen Scheveningen en Katwijk zijn duurvlucht in de P.H. 25 een Grunau Baby begonnen en Zondagmiddag, 24 uur later, streek hij op het strand bij de boulevard te Schevingen neer. Het oude record stond op naam van v. d. Meer met een vlucht van ruim 7 uur. Het was uitgezocht weer voor zweefvlie gen Zaterdagmiddag, Een zeer gunstige wind van tusschen de 40 en 60 K.M. en ook everi- gens zeer behoorlijk weer, Dat er om deze re denen in het kamp der zweefvliegers op het vliegveld Ypenburg een opgewekte stemming heerschte, behoeft geen nader betoog. Hoekstra, op Ypenburg les gevend, bekroop plotseling de lust het Nederlandsch duurre cord van Van der Meer af te snoepen, vooral ook omdat de weersomstandigheden zoo bij zonder ideaal waren en hij zich een schoo- nere gelegenheid moeilijk kon voorstelen. Het plan werd doorgezet en reeds om kwart voor twee vertrok Hoekstra met de N.H. 25, ge trokken door een pander, naar het strand tusschen Scheveningen en Katwijk, waarbo ven te circa 2 uur de duurvucht begon. Reeds voor den start lag het in Hoekstra's voorne men om te trachten gedurende den nacht in de lucht te blijven, Gadegeslagen door zijn talrijke sportvrienden, die zich op het strand op een half uur afstand van de Schevening- sche boulevard hadden verzameld, vloog Hoekstra Zaterdagmiddag en -avond en ge durende den nacht steeds tusschen Scheve ningen en Katwijk heen en weer. Zijn vrien den op het strand legden 's avonds een vuur aan en maakten improvisorisch een landings baan, uitgezet overeenkomstg de wettelijke voorschriften met roode, groene en witte lichten, waarvoor 15 stormlantaarns werden gebruikt. Het zou tenslotte mogelijk kunnen zijn, dat Hoekstra gedurende de nachtelijke uren gedwongen zou kunnen worden te da len. Maar Hoekstra dacht er niet aan. Sche veningen—Katwijk vice versa begon hem te vervelen en omdat de wind Zondagmorgen noordelijker werd en daardoor loodrecht op de kust stond, beslaat Hoekstra zijn een- toonige retourvlucht uit te breiden zoo kon men hem Zondagochtend ook boven Noord- wijk en zelfs boven Zandvoort zien zweven. Af en toe gooide de vlieger boven de plek, waar zijn vrienden verzameld waren een briefje naar beneden. In een daarvan stond vermeld, dat hij van plan was 24 uur in de lucht te blijven. Tegen twee uur Zondagmid dag besloot Hoekstra dan ook de vlucht te beëindigen. Hij landde nabij den Boulevard te Scheveningen. VIER MILLIOEN K.G. STROO IN BRAND. Een achter de stroocartonfabriek „Albipn" te Oude Pekela gelegen opslagplaats met stroo is Zaterdagavond door het vuur vernield. De brandweer kon tegen de geweldige vuur zee er lag vier millioen K.G. stroo opgesla gen nagenoeg niets uitrichten. Zij wist acht huizen welke groot gevaar liepen, echter te be houden. Een woning is in de vlammen opge gaan. ZOMERPOSTZEGELS NOG TOT 31 JULI VERKRIJGBAAR. Het tijdvak van verkrijgbaar stelling der zomerpostzegels, dat op 17 Juli zou eindigen, is verlengd tot en met 31 Juli a.s. Zooals men weet, is de netto-opbrengst bo ven de frankeerwaarde dezer zegels bestemd voor sociale en cultureele doeleinden. Zeesleepers dreigen met staking. Ontevredenheid bij L. Smit Co's Internationale Sleepdienst. Directie wil vakorganisatie niet erkennen. Daar besprekingen met het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders en de directie van L. Smit en Co's Internatio nale sleepdiensten te Rotterdam zonder eenig resultaat zijn gebleven, dreigt er thans een staking uit te breken, waarbij niet minder dan tien bemanningen van sleepbooten zijn betrok ken. Er heerscht momenteel onder de opvarenden van de verschillende sleepbooten groote ont stemming over de nieuwe loonregeling, waarbij de gages van sleepbooten. welke binnenliggen en die .'.iet repareeren of klaar liggen voor alle diensten, met vijftien procent zullen worden verlaagd. Het gevolg hiervan is geweest, dat de op varenden van de sleepboot „Zwarte Zee" vorige week het werk hebben neei'gelegd. Zaterdag middag na het beëindigen van de weektaak heeft ook de bemanning van de sleepboot „Oostzee", die met ingang van heden op deze nieuwe voorwaarden moest gaan werken, be sloten heden niet aan het werk te gaan. Besloten is. dat voorloopig geen enkele boot zal monsteren. Slechts de sleepboot „Seine", die reeds voor een klein reisje is gemonsterd, zal uitvaren. De ontevredenheid der sleepbootbemannin gen moet in hoofdzaak worden toegeschreven aan het feit. dat de directie van genoemden sleepdienst de vakorganisatie niet wil erken nen. L. Smit en Co.'s Internationale sleep dienst exnloiteert in totaal zeventien sleeo- booten. Nederlandsch motorsclieepje op de Weser aangevaren Geen persoonlijke ongelukken. Zaterdagmiddag is door nog onopgehelder de oorzaak het Duitsche stoomschip „Gauss", dat juist de dokken van Bremen had verlaten, tegen 't Nederlandsche motorschopj „Lies" op gebotst, dat in de zijde werd geraakt, tenge volge waax-van het voorschip van de „Lies" on der water is gekomen, Vandaag hoopt men het schip te lichten en vex'volgens te lossen. De „Lies" een motoi'schip van 323 bruto (230 netto) ton is eigendom van J. Vermaas' Scheepvaartbedrijf N.V. te Rottei'dam, Aan boord bevond zich een bemanning van zeven koppen onder bevel van den heer Rab te Vlis- singen. Er hebben zich geen pei'soonlijke ongeluk ken voorgedaan. De reederij is verzekerd. Het pakje met den Piloot. (Adv. ingez. Med.) De Tegelberg"" te water gelaten. Nieuw schip voor de K. P. M. Van een der hellingen van de Y V. Neder landsche Scheepsbouw-Maatschappij, te Am sterdam, werd Zaterdag met gunstig gevolg het voor de N.V. Koninklijke Paketvaart Maat schappij in aanbouw zijnde stalen triple- schroef-motor-passagiers- en vi'achtschip „Te gelberg" te water gelaten. Nog maar kort geleden is door deze be roemde Nederlandsche x-eederij een dienst ge opend van Ned. Oost-Indië op Zuid-Afrika en het getuigt van groote voortvarendheid en mede van gegrond optimisme, dat de K. P. M. het heeft aangedurfd, drie groote, modern in gerichte schepen voor dezen nieuwen dienst te bestellen. Zooals bekend geacht mag wor den, wordt een gelijk schip in Vlissingen ge bouwd, terwijl kort geleden het aan een Duit sche werf in opdracht gegeven derde zuster schip van stapel is geloopen. De „Tegelberg", evenals haar zusterschepen, is ontworpen door de afdeeling scheepsbouw van de K. P. M. en wordt gebouwd naar de voorschriften voor de hoogste klasse van bu reau Veritas, welk bureau tevens gei'egeld toe zicht op den bouw uitoefent. Behalve aan de voorschriften van de internationale conventie voor de veiligheid op zee. voldoet het schip ook aan de eischen van de Nederlandsch-Indi- sche scheepvaart-inspectie. De hoofdafmetineen zijn: lengte tusschen de loodlijnen 161.55 M„ grootste breedte op spanten 21.95 M., holte tot bovendek 12.35 M., diepgang 9.18 M.. Niet minder dan 11.800 ton lading kan de „Tegelberg" die een watervei*plaatsing van 22.700 ton heeft, vervoeren. De passagiersverblyven zijn ingericht voor 78 passagiers le klasse en 82 Chineesche hut passagiers. terwijl verder een groot aantal passagiers kan worden ondergebracht op het achtertusschendek. Internationale aaneensluiting tegen oorlog en militarisme. Vei'gadering te Amsterdam. Zaterdagavond heeft de Nederlandsche sec tie van de Rassemblement international Con- tre la guerre et le militarisme, (intexmatio- nale aaneensluiting tegen oorlog en militaris me, R. I. G. M.i, in Krasnapolsky te Amster dam een openbare vei'gadering gehouden. De zaal was tot de laatste plaats bezet, velen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. Het opcningswooi'd werd gesproken door ds. A. R. de Jong, de voorzitter der Nederland sche sectie, die de vele aanwezigen welkom heette. Als eerste spreker voei'de het woord dr. N. J. C. Schermerhorn uit Hoog-Soei'en over de motieven, die leiden tot het weigeren van den dienst aan het militarisme, o.m. voorkomend uit het streven naar zuiver zedelijk leven, als bij de eerste christenen. Het is aldus spr. een uiting van trouw aan het geweten en het zoeken van innexiijken vrede. Bij de mees te dienstweigeraars geldt als hoofdmotief de afkeer van den oorlog en de vex'nedering van de militaire leiding. Hierna sprak de heer P. Tuma uit Rotter dam als R.K. pacifist over militaire ontwape ning, die zich afvroeg, hoe het mogelijk is, dat, terwijl de wereld nog steeds de bittere na weeën ondervindt van den oorlog van 1914 '18. men een nieuwen oorlog voorbereidt.. Als derde spreker voerde de heer J. de Haas uit Amsterdam het woord, die wees op de noodzaak van het zoeken naar strijdmiddelen voor den vrede, van practischen en redelijken aard. Uitgaande van deze doelstelling volgt, aldus spr., het vestigen eener economische orde. waardoor oorlog en militarisme kunnen worden -uitgebannen. Het verheugde spr., dat het congres van de R. I. G. M.. dat van 1—5 Augustus a.s. te Parijs wordt gehouden, daar toe zal bijdragen. Na de pauze sprak ds. J. J. Buskes uit Am sterdam. Spr. wees op het fundament van zijn anti-militarisme, in het evangelie van Jezus Christus en op de noodzaak van moreele ont wapening en verandering van binnenuit. Als laatste spreekster voerde het woord mevr. L. de JongHanemeijer uit Bussum over opvoeding en anti-oorlogsgezindheid. De vergadering werd gesloten door ds. A R. de Jong.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5