Öpe£ vanaf f 1075.- VELSEN IJMUIDEN BEVERWIJK ZANDVOORT HILLECOM HAARLEMMERMEER HEEMSTEDE JULI HAARLE M'S DAGBLAD De heer W. Eyman gehuldigd. Gouden jubilaris bij Van Gelder Zonen. Het is voor den heer W. Eijman en zijn fa milie een onvergetelijke dag geworden bij de herdenking van zijn gouden jubileum bij de papierfabrieken der Fa. Van Gelder Zonen, waar de jubilaris gedurende de laatste twintig jaren als werkbaas in de papierfabriek werk zaam is. Zaterdagmorgen werden de jubilaris en zijn echtgenoote ontvangen op het directiekantoor van de firma te Velsen, waar de directeur, de heer Joan H. A. Kruimel, in tegenwoordigheid van den heer L. J. van het Kaar, procuratie houder en den heer Ir. W. A. Staring, hoofd ingenieur, memoreerde, hoe de familienaam Eijman reeds 110 jaren aan de firma is ver bonden en dat de dragers van dezen naam steeds met liefde, trouw en nauwgezetheid de firma hadden gediend. Den heer Eijman werden hier overhandigd het vereerend getuigschrift alsmede de zilve ren eere-penning in étui van de Ned. Mij. van Nijverheid en Handel. Na de huldiging door de directie vond de huldiging plaats van het personeel in de schaft- zaal van de papierfabriek. Hier werd de jubilaris toegesproken door den heer W. J. Willems, chef van de papier fabriek, die er aan herinnerde dat 50 jaar ge leden de heer Eijman zich zeker niet het be drijf in den tegenwoordigen omvang had kun nen voorstellen. De heer Willems schetste voorts den ijver en de toewijding van den humanen werkbaas en stelde den jubilaris als voorbeeld van iemand die zelden zijn goed humeur verloor. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer Ir. T. F. Hubrecht, die als technisch chef voor de papierfabricatie schetste hoe de jubi laris hem in alle deelen als het ware een leer meester is geweest. Ook de heer Hubrecht me moreerde de groote plichtsbetrachting van den heer Eijman. Ontroerd door al dit vertoon van achting dankte de heer Eijman beide sprekers en per soneel. Ziekenfonds Velseroord. Jaarverslag 1936'37. Volgens het jaarverslag 19361937 van het Ziekenfonds Velseroord werd aan contributie ontvangen f47.513.24. De achterstand op 30 April 1937 was f 1.462.45, totaal aan contribu tie f48.975.69. Op dit bedrag komt in minde ring de achterstand per 1 Mei 1936 groot f 1.489.37, zoodat voor dit jaar blijft f 47.506.32. Het vorig boekjaar bedroeg -de contributie 147.895.84, zoodat er een achteruitgang was van f 389.52. In verschillende ziekenhuizen werden opge nomen 155 patiënten met 3*865 verpleegdagen. De ver.pleegduur varieerde van 1 tot 140 da gen, verdeeld over de volgende ziekenhuizen. verpleeg- patienten dagen Antonius Ziekenhuis 113 2759 Roode Kruis Ziekenh. Bev. 20 376 Maria Stichting Haarlem 2 72 Diaconessenhuis Haarlem 6 182 St. Elis. Gasthuis Haarlem 3 90 Acad. Ziekenhuis Leiden 3 52 St. Ursula Kliniek Wassenaar 3 213 Diversen 5 131 De totale uitgaven bedroegen f 49.199.45 w.o. honoraria geneesheeren incl. apotheek f 18.899,72, honoraria tandartsen f 4.158.23, ziekenhuisverpleging f 11.807.89, poliklinieken, maandkaarten en reisgeld, diathermie enz. f 4.507.85, Röntgenfoto en behandeling f 1.187.-, brillen f 484.ziekentransport f 423.69, bode- loonen f3.029.28, administratie-kosten en ver goeding dagelij ksch bestuur f 1.967.26, premie sociale verzekering boden f 685.68 enz. Ontvangen werd aan contributie f 47.506.32 enz. Het nadeelig saldo bedroeg f 1.487.69. JUBILEUM G. H. L. VAN SCHERPENZEEL. Groote belangstelling en veel bloemen. Het feit, dat de heer G. H. L. van Scherpen- zeel 25 jaar geleden bij Radio-Holland werd aangesteld, is Zaterdag onder groote belang stelling herdacht. De kantoorlokalen, die door het personeel van R. H. te IJmuiden feestelijk waren versierd, boden een gezelligen aanblik. Overal stonden groote bloemstukken, die door verschillende vereenigingen en reederijen waren gezonden. Reeds vroeg in den morgen kwamen velen den jubilaris gelukwenschen; een der eersten was de heer Th. P. van der Bergh, directeur van de N.V. Ned. Telegraaf Mij. „Radio-Hol land". Uit Amsterdam waren.o.a. overgekomen de heeren R. C. A. Kroes, hoofdinspecteur, L. F. Meyer inspecteur, W. Liebert hoofdinge nieur en G. Magnee hoofdinstructeur allen van Radio-Holland. Uit Rotterdam R. C. F. Stroink inspecteur van R. H. Voorts waren van IJmuiden aanwezig o.a. de heeren M. J. Braak, directeur van het post kantoor, K. Keizer chef van Scheveningen- Radio, J. P. Tuyt van het H. K. S. „de Hoop" en P. I. Verwayen directeur der Gem. Vis- scherijschool. Namens het walpersoneel van „Radio-Hol land" werd den heer van Scherpenzeel een fraaie boekenkast aangeboden. De heer Kroes voerde daarbij het woord. De heer Meyer prees de aangename samen werking tusschen spreker en jubilaris te Am sterdam en later hier. De heer Baak memoreerde de goede samen werking, die steeds had bestaan tusschen den jubilaris en den Rijks-radiodienst. De heer Verwayen bracht onder aanbieding van een boekwerk hulde voor hetgeen de jubilaris ge daan had voor de ontwikkeling op radio-gebied voor de visschers te IJmuiden. Voorts dankte spreker voor de prettige samenwerking en sprak hij de hoop uit, dat de jubilaris nog vele jaren in het belang van den zeeman in 't' algemeen mocht werkzaam zijn. De heer van Scherpenzeel beantwoordde uitvoerig de diverse sprekers en verzocht een groot deel van de hulde, die op hem gebracht was, op z'n medewerkers te IJmuiden te mo gen overdragen. MARKTBERICHTEN. IJMUIDEN. 12 Juü 1937. Tarbot, 7060 ct. per K.G. Griet, ƒ26—ƒ14 per 50 K.G. Tongen 1.20f 1 per K.G. Groote schol ƒ29 per 50 K.G. Middelschol 2418 per 50 K.G. Zetschol ƒ21—ƒ13 per 50 K.G. Kleine schol 18—4 per 50 K.G. Schar 9.—3.60 per 50 K.G. Pieterman 17 per 50 K.G. Kleine poon 42.80 per 50 K. G. Groote schelvisch f 32ƒ24 per 50 K.G. Middelschelviseh 18—14 per 50 K.G. Kleine middelschelviseh f 139 p. 50 K.G. Kleine schelvisch ƒ8ƒ2.40 per 50 K.G. Kabeljauw ƒ44ƒ21 per 125 K.G Groote gullen 12—8.50 per 50' K.G. Kleine gullen ƒ3.504. per 50 K.G. Wijting ƒ3—ƒ1.60 per 50 K.G. Makreel 11—6.60 per 50 K.G. Heilbot 1—0.98 per K.G. Leng, ƒ1.25—ƒ0.90 per K.G. BESOMMINGEN Tra wlers Sperwer IJM. 133, 135 manden, 1380. En Avant IJM. 8, 640 m.. 2430. Knikker IJM. 4, 335 m., 1740.—. Bergen IJM. 77, 480 m., 2470.—. Poolzee IJM. 77. 380 m., 1870.—. Bloemendaal IJM 71, 620 m., ƒ3010.—. Eveline IJM. 115, 570 m., ƒ2510.—. Marie R. Onnering, IJM 7, 565 m., 2420.—. Beatrice IJM. 118. 115 m., ƒ1320.—. Dolfijn IJM. 103, 75 m„ 1410.—. Kotters E. 142, ƒ440.—. Loggers KW 169 .f550.—; KW 60, 290.—; KW 166, ƒ320.—; KW. 3 ƒ2900:—; KW 175, ƒ400.- KW 162 ƒ330.—; KW 90 350.—; KW 147 ƒ480.—; KW 46 550.—. KW 108 ƒ290.—; KW 159 1130.—; KW 178 ƒ420.—; KW 91 ƒ400.— AARDBEIENAANVOER. Zaterdag werd op de Vereenigde Veilingen aangevoerd 58.661 K.G. tegen een gemiddel den prijs van 11.83 per 100 K.G. Aan de B. E. T.-veiling was de aanvoer 29.949 K.G. De gem. prijs was hier 12.94 per 100 K.G. BEZOEK AAN ZANDVOORT. De leider van de R.K. Dansschool Pierre Liébreghts bracht Zondagmorgen met een 300-tal leerlingen een bezoek aan Zand- voort. Nadat zij in Monopole eenigen tijd gezel lig hadden gedanst, werd een lunch gebruikt, waarna het gezelschap zich in groepen door het dorp verspreidde. GOED AFKELOOPEN. Zondagmiddag ongeveer kwart voor twaalf stak een twaalfjarige jongen onverwacht den Boulevard Paulus Loot over, ongeveer ter hoogte van de Hugo de Grootstraat. Een automobilist, die zonder andere ongelukken te veroorzaken, geen kans zag den jongen te ontwijken, trachtte door zeer krachtig rem men een aanrijding te voorkomen. Dit ge lukte slechts ten deele. Wel was de aan rijding niet hevig, doch de jongen kreeg nog juist een duw,, waardoor hij op de straat werd gésmeten en enkele ontvellingen opliep. Hoewel de toestand zich niet ernstig liet aanzien, werd hij per auto naar Dr. Tichelaar vervoerd, die de eerste hulp verleende. CABARET DER ONBEKENDEN. Het cabaret der onbekenden, dat onder leiding van Henri Wallig in Monepole op treedt, blijkt steeds meeT een succes te wor den. Voor het nieuwe programma iedere week wordt het gewijzigd bleek Zaterdag en Zondag groote belangstelling te bestaan. BURGERLIJKE STAND. Opgave van 2 tot en met 8 Juli 1937. Ondertrouwd: G. C. Bos en J. A. Janssen, Helmersstraat 18. J. R. Sporry en S. de Jong, Zandvoortschelaan 5. OverledenA. A. Zwemmer, echtgen. van P. Koper, oud 57 jaren. C. M. Oxener oud 62 ja ren. HONGAARSCH NACHTFEEST. Ter eere van het Cibuto zomerfeestr was het Noorderbad Zaterdagavond in een puszta-her- berg veranaderd. Buiten bij de waterput rust ten de paarden, bewaakt door een paar her dersjongens. Wild joeg de wind over de wijde vlakte. De boomen bij de put bogen deemoedig hun kruinen, de herdersjongens zochten luwte achter opgezette bossen stroo, de tent zeilen klapperden, doch daarbinnen bij de meesleepende Zigeunermuziek en de fonkelen den Hongaarschen wijn merkte men er niets van. Van heinde en ver waren de in Nederland vertoevende Hongaren naar het Noorderbad gekomen uit Amsterdam alleen reeds onge veer 150 en oewel de meesten uitstekend Hollandsch spraken, werd toch ook menige Hongaarsce uitdrukking gebezigd en vele Hongaarsche groeten gewisseld. Niet alleen de bedienden van het Noorderbad, dat voor dezen avond was omgedoopt in „Elzaki FürdÖ", maar ook de bezoekers waren gedeeltelijk in typische Hongaarsche kleederdrachten gestoken. Hier bij waren zeer flatteuze Een speciale kok bereidde goulasch en andere Hongaarsche gerechten. Omstreeks half twaalf werd een begin ge maakt met de ontsteking van het vuurwerk. De gasten van het Noorderbad begaven zich ondanks den billen avond voor het grootste deel naar het zonnebad terras om niets van dit mooi vuurwerk te missen. Nadat het aar dige slotstuk was uitgeknald, zochten de gas ten van het Noorderbad weer de beschutting van de feesttent, waar het rook naar sigaret ten en versch stroo. Hier in deze tent. die door de gevulde paardenruiven en de achteloos op gehangen paardentuigen werkelijk deed den- ke naan een versierde tent in de puszta, werd het vroolijk feest tot vier uur in den morgen voortgezet. Ook Zondagavond mocht het Noordzeebad zich weer in een druk bezoek verheugen èn al was de sfeer iets minder Hongaarsch dan zellig. den vorigen avond, het was er niet minder ge- OPENING VAN DEN STRANDAFGANG. Zondagmiddag wei-d de nieuwe afgang van den Zeeweg naa het tentenkamp door burge meester Van Alphen officieel geopend. Een groot aantal tentbewoners had zich aan de eene zijde van het lint opgesteld, toen de voorzitter van de kampeervereeniging Hygea, de heer N. J. Vos, het woord richtte tot burge meester aVn Alphen, om dezen en ook den burgemeester van Bloemendaal (die verhin derd was aanwezig te zijn) te danken voor hun medewerking. Aan mevr. Van Alphen verzocht de heer Vos vervolgens, een kussen, waarop de initialen van devereeniging waren geborduurd en waar op een schaar lag, als aandenken aan dezen I dag te willen aanvaarden. Vervolgens verzocht hij aan den burgemees ter het lint te willen doorknippen ten teeken dat afgang geopend was In zijn antwoord drukte de burgemeester zijn groote waardeering uit voor de wijze, waarop het bestuur van Hygea leiding geeft aan de vereeniging. Vervolgens knipte spr. het voor den toe- ganagsweg gespannen lint door. Het jeugd fanfarecorps van de speeltuinver- eeniging Oosterkwartier zette de muziek in. een drie werf hoera weerklonk en langs den gepavoiseerden toegang defileerden de leden van Hygea en aandere kampeerders voor den burgemeester en zijn echtgenoote. De eenvoudige plechtigheid werd ook bijge woond door de beide wethouders, de commis saris van politie en enkele andere autoriteiten. De strandpachter Paap, had ten teeken van zijn instemimng met dezen toegangsweg een eerepoort opgericht. ZWEMFEEST H. Z. V. Zaterdagmiddag werd door de H. Z. V. in de gemeentelijke zweminrichting een zwemfeest georganiseerd ter viering van het 10-jarig be staan. Het niet groote programma begon met de 5 maal 50 meter estafette voor Hillegomsche Sportvereenigingen. De dames der Korfbal- vereeniging „De Zwaluwen" bewezen even ard te kunen zwemmen als te loopen; voor de tweede maal behaalden zij den Veldhuis-van Waveren-wisselbeker in 3 min. 49 sec. De gym nastiekvereniging „Jahn" noteerde 4 min. 15 2/5 sec. Bij de heeren waren ditmaal de Trekkers der Chr. B. S. de snelste met 3 min. 213/10 sec., tweede „De Zwaluwen" met 3 min. 37 2/5 sec., derde „Jahn" met 3 min. 411/5 sec. Het schoonspringen door drie dames en een heer muntte niet uit; er was weinig variatie in de sprongen. Ook het koekhappen voor dames was geen succes; het boegsprietloopen voor heeren en dames veroorzaakte veel hilariteit en vro lijkheid. Het was moeilijker dan het oogen- schijnlijk leek, want geen der dames en heeren slaagde er in, het doel te bereiken. Tot slot werden drie waterpolo-wedstrijden gespeeld. De H. Z. V.-dames verloren van de Waterratten met 0—6; de H. Z. V.-adspiranten deelden de punten met Haarlem met 2—2, ter wijl H. Z. V. 1 won van een H. V. G. B.-combi- natie met 21. Aan het slot reikte de heer Braukraann met eenige toepasselijke woorden de prijzen uit. Het zwemfeest werd door den burgemeester bijgewoond- FEESTAVOND VRIJZ JONGEREN CLUB. De Vrijzinnige Jongeren Club in Haarlem mermeer, die zich in een toenemenden bloei mag verheugen, hield Zaterdagavond in de Landbouw te Hoofddorp een goed geslaagde feestelijke bijeenkomst, waarin als spreker optrad de heer Mi'. B. W. Stomps uit Heem stede. De zaal zag er met eenige versiering recht gezellig uit, terwijl de opkomst bevredigend was. De voorzitter, de. heer Mr. J. E. Goudsmit, sprak een inleidend woord, waarbij hij al len een hartelijk welkom toeriep, in 't bij zonder Mr. Stomps en den heer de Zeeuw, wethouder dezer gemeente, wien het welzijn van deze jonge vereeniging zeer ter harte gaat. De heer Stomps hield een rede over „de voor deelen der democratie". Hij gaf een uit eenzetting van de beteekenis van de vrijzin nige gedachte in verband met haar invloed op het staatsbestuur. Nadat de voorzitter Mi'. Stomps dank had gebracht voor zijn rede, bleef men nog eeni gen tijd gezellig bijeen, waarbij eenige leden van het Zwanenburg's amateur revue-gezel schap -hun medewerking verleenden, alsook een Jazz-orkest. Met een geanimeerd bal met attracties werd deze feestavond besloten. OVER DEN KOP GESLAGEN. Op den Kruisweg nabij Hoofddorp raakte Zondagmiddag de bestuurder van een per sonen-auto, de 19-jarige PR. student wonende te Zeist, doordat de wielen slipten de macht over het stuur kwijt, met het gevolg dat dewagen door de afscheidingshaag heen- vloog en over den kop sloeg. In bewusteloozen toestand werd R.. die uit verschillende wonden bloedde, bij Dr. N. in Hoofddorp gebracht, waar hij spoedig weder tot bewustzijn kwam en verbonden kon worden. Gelukkig ko nworden geconsta teerd dat hij geen inwendige ernstige kneu zingen had bekomen en dat zijn "toestand naar omstandigheden bevredigend was. De deerlijk gehavende auto werd naar een garage sleept. HET CONCOURS-HIPPIQUE TE HOOFDDORP. Het op het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp te houden concours-hippique is door het bestuur van de vereeniging ..Voor uit" ter bevordering van de paardenfokkerij in Haarlemmermeer definitief bepaald op Dinsdag 27 Juli a.s. Dit paardensportfeest heeft in den loop der jaren groote vermaardheid gekregen; niet alleen in alle provincies van ons eigen land, maar ook in het buitenland; want er zijn jaren geweest waarin de beste paarden uit Denemarken. Zweden, Duitschland, Frankrijk, Zwitserland, Spanje en Hongarije, ja zelfs uit Argentinië, elkaar in Hoofddorp kwamen bekampen. Het is altijd weer een groote propaganda geweest voor deze mooie sport en zeker mede als gevolg daarvan heeft Haarlemmermeer op het gebied van de paardenfokkerij een uit stekende reputatie verkregen en behouden; er zijn nog vele landbouwers in deze om geving in het bezit van tuigbaarden met sier lijken gang, veel actie en uithoudingsver mogen en groote liefhebberij. Ook de ligging en de inrichting van het gemeentelijk sportterrein heeft steeds mee gewerkt om het welslagen van het concours te bevorderen, want dit is als een van de mooiste sportterreinen in Nederland aange merkt OPENING EERSTE HEEMSTEEDSCHE SPEELTUIN. Vroolijk wapperden Zaterdag de vlagden aan den ingang van den toekomstigegn speel tuin aan den Ouden Meerweg, welk terrein door het gemeentebestuur is afgestaan aan den eersten Heemsteedschen Speeltuin. Voor het clubhuisje verwelkomde het bestuur de verschillende genoodigden en belangstellen den. Onder de belangstellenden merkten wij o.m. op enkele raadsleden, den directeur van Openbare Werken, den heer J. Schelling, vertegenwoordigers der R.-K zustervereeni- ging van Heemstede en van de Federatie van speeltuinen te Haarlem, toekomstige leidsters en ouders. Den wachtenden werd de tijd gekort door vroolijke muziek per geluidsinstallatie. De heer S. de Jong, voorzitter der vereeni ging hield de openingsrede, waarin hij n£ eerst de vertegenwoordigers van het ge meentebestuur en die der zusterafdeelingen welkom te hebben geheeten, het ontstaan den groei en het doel der vereeniging me moreerde. Dankbaar gewaagde spr. verder van den steun van den Volksbond tegen drankmis bruik. van het gemeentebestuur en den ge meente-secretaris den heer N. Vos, die het stichten van een eigen gebouwtje mogelijk maakte en van eenige werkloozen, bij den bouw van het clubhuis. In 't bijzonder ndem- de de voorzitter den heer L. v. d. Hoonaart, die als bouwkundig opzichter het bestuur met raad en daad terzijde stond. Hierna voerden nog verschillende spre kers het woord. De heer S. Rijkes, lid van den gemeenteraad, zeide volle sympathie te hebben voor deze vereeniging, juist omdat het werk ook al is het dan met den steun der gemeente, geheel belangeloos is geschied het belang der Heemsteedsche jeugd. Spr. wenscht het bestuur geluk er den wensch aan toevoegend dat dit tot in lengte van dagen met voldoening op dit pioniers-, werk moge terug zien, dat de kinderen hier' mogen leeren de zoo noodige verdraagzaam heid, en dit weer moge zijn in het belang van de gemeente. Met den wensch dat het bestuur veel vol doening van zijn werk moge hebben, ver klaarde de heer Rijkes den Eersten Heem steedschen Speeltuin voor geopend. Vervolgens overhandigde mevr. de Jong namens dames-leden en donateurs een club- vlag, een ontwerp van den heer Numann. Deze vlag is in de Heemsteedsche kleuren geel-rood, met In het midden een schild van groen en wit. waarop de lettei-s E.H.S. Namens de R.-K. Speeltuinvereniging voerde het woord de voorzitter, de heer N. J. v. d. Linden. Nadat de voorzitter de verschillende spre kers had beantwoord, werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld het gebouwtje te bezichtigen. Een gang geeft toegang tot de verschillen de afdeelingen. Het grootste zaaltje is 10 bij 4"2 M.. maar kan bij bijzondere gelegenhe den tot 20 bij 4.50 M. gemaakt worden, door samenvoeging met de zaal van den R.-K. Speeltuin, die het gebouwtje met deze ver eeniging deelt. Verder is er een kleine kamer van 4 bij 3,75 M. en een bestuurskamertje van 3 bij 3 Meter. In frisse he kleuren geschilderd maakt het het geheel een prettigen indruk. Voor het gebouwtje ligt het ruim 1 H.A. groote speelveld, waarvan de westelijke helft voor de R.-K. Vereeniging. de oostelijke helft voor deze vereeniging is disponibel ge steld. Het is nu nog maar een weiland, maar daarop moeten natuurlijk de noodige attri buten komen. Hoe spoedig en hoeveel zal afhangen van de hulp van andere zijde. PERSONALIA Geslaagd voor het Staatsexamen M. O. mu ziek (piano) M. H. van LuinRiemersma. TWEEDE R.K. SPORTDAG UITGESTELD. Toen het Zondagmiddag 2 uur nog steeds regenachtig was, waardoor de Wielerbaan te nat werd en de publieke belangstelling ook vee! te wenschen liet, besloten de besturen het geheele programma maar uit te stellen tot den volgenden Zondag. (Is reeds ln een deel eener vorige oplag- geplaatst.) Nederlandsch Tooneelverbond. Al genie ene vergadering te Haarlem. Onder voorzitterschap van prof. dr. J. van Ebbenhorst Tengbergen is heden te Haarlem de 69e algemeene vergadering van het Neder landsch Tooneelverband gehouden. Spreker heette de aanwezigen welkom, spe ciaal het- bestuur en de leden van de afdee- ling Haarlem, aan wie dank wordt gebracht voor de ontvangst. Hij wijdde eenige vrien delïjke woorden aan de nagedachtenis van den heer Frank Luns, die zooveel voor het Tooneelverbond heeft gedaan. Hij betreurt dit overlijden ten zeerste. Op verzoek van den voorzitter verhieven de aanwezigen zich een oogenblik van hun zetel. Bij de hoofdbestuursverkiezing werd in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Frank Luns, gekozen de heer J. B. Schuil, te Haarlem. De periodiek aftredende hoofdbestuursleden mr. B. G. Wildervanck de Blécourt en mr. G. H. Stibbe werden herkozen. Eveneens werden herkozen de periodiek aftredende leden van de commissie van beheer en toezicht over de toonelschool, mevrouw Top van Rhijn Naeff en de heer H. D. van Dellen. In het jaarverslag memoreerde de secretaris, mr. G. H. Stibbe, het overlijden van den heer Frank Luns en van Mr. J. W. te Winkel, Aan beiden worden vriendelijke woorden van dank gewijd. Dit jaarverslag werd onder dankzegging goedgekeurd, evenals dat van den penning meester, den heer H. D. van Dellen. Uit het verslag van den directeur der too- tooneelschool, mevrouw Top van Rhijn Naeff dat de cursus 1936-37 door 19 leerlingen en drie hospitanten werden gevolgd. De begrooting van het Verbond sloot op 13.900 en die van de Tooneelschool op 11.940.—. Na een bespreking over het toetreden van junioresleden tot het N.T.V. werden verslagen uitgebracht over den toestand van het Too- neelmuseum en de pogingen tot heroprichting van de afdeeling Den Haag. De psychologie der tooneelspelers. De heer J. B. Schuil, tooneelcriticus van Haarlem's Dagblad, hield een causerie over ,,De psychologie der tooneelspelers". Zijn be toog had hij gebaseerd op het in 1924 versche nen proefschrift van dr. H. J. H. van Lien- den: „Psychologische beschouwingen over tooneelspel en tooneelspeler" en de resultaten van een enquête, welke voor de vaststelling der conclusies van dit proefschrift noodig "was. Bij de door dr. Van Lienden gestelde vra gen, aldus spreker, zijn er enkele, die de kern van het tooneelspel raken. Bijvoorbeeld bij de vraag: ..Is U, als U speelt, geheel in Uw rol. of kunt U een opmerking fluisteren geheel bui ten Uw rol?" staat men onmiddellijk ln het brandpunt van den strijd tusschen twee groe pen van tooneelspelers. n.l. van hen, die be weren. dat artisten de emoties op het tooneel als het ware moeten beleven, en van degenen, die meenen. dat tooneelspelers steeds boven hun rol moeten staan en hun spel dus voortdu- Zuinig - Stiel Bet rouiebaar Vraagt Catalogus en Proefrit N. V Gebr. H. F. Kimman Wagen-veeg 8-10 Plein 23-25 Telef 13850 Tclcf 11578 (Adv. Ingez. Med.) sensitief zijn dan mannen, zullen meer hun rol beleven, dan er geheel boven staan, of schoon spreker verschillende van onze actrices zou kunnen noemen, van wie hij overtuigd was, dat zij zich tijdens haar spel volkomen con troleeren. Met voorbeelden toonde hij vervol gens aan, dat men op het tooneel nooit zuivere realiteit kan geven. Het spel moet alleen maar bij het publiek den schijn wekken, dat het vol komen natuurlijk is. Spreker betwijfelde, of het vermogen tot imiteeren een tooneelspeler in zijn kunst ten goede komt. Het zal hem een hulp kunnen zijn, maar ook niet meer dan dat. Het gevaar voor chargeeren is niet denkbeeldig. Uitvoerig behandelde de heer Schuil de vraag, wanneer een tooneelspeler het meest in zijn rol is, op de repetitie, gedurende de pre mière of nadat het stuk al eenige keeren is gespeeld. Vast staat, dat het al of niet aanwe zig zijn van publiek een vaak belangrijke fac tor is. De stemming tijdens het spelen is vooral bij jonge acteurs wel degelijk afhankelijk van de houding van het publiek en de mate van het applaus. Ook de invloed van onaangename ervaringen, in den loop van den dag beleefd, op het spel van de jongeren veel sterker dan op dat van de ouderen. Welke invloed heeft het comediespelen op de artisten? Uit de enquête van dr. Van Lien den is gebleken, dat verreweg de meeste ac teurs, die vóór het spelen om de een of andere reden gedeprimeerd zijn, zich na het optreden veel opgewekter voelen. Interessant is ook om te weten of de acteurs na het spelen van zeer emotioneele scènes al of niet direct weer in het gewone leven terug zijn. Bij de enquête beantwoordde meer dan de helft der spelers deze vraag bevestigend. Het spelen op den souffleur wordt door bijna a:!e spelers als een nadeel beschouwd. Den meesten geeft de aan wezigheid van „den man in het hok" ech ter een rustig vertrouwen. Wiskundigen moet men onder tooneelspelers niet zoeken, teekenaars en schrijvers zijn er echter vele onder hen. Zeer sterk is hun liefde voor kinderen en dieren. Uit de enquête van dr. Van Lienden is ook gebleken, dat de jonge acteurs zich in het al gemeen ouder voelen dan niet-acteurs van den zelfden leeftijd, terwijl bij oudere tooneel spelers de toestand juist andersom is. Dr. Van Lienden ziet de oorzaak hier van in het vrije van het artistenleven. het steeds weer leven in nieuwe emoties en het telkens weer moeten overwinnen van allerlei moeilijkheden. Naar zijn meening moet het vooi'tdurend bewustmaken van complexen het leven van den tooneelspeler vex-gemakkelijken. Tenslotte vermeldde spi-eker nog eenige ant woorden op de vraag, welke eigenschappen een goed acteur moet bezitten. Uit deze antwoorden blijkt, dat bij velen een zekere bitterheid niet te ontkennen valt. Volgens spreker was het wel zeker, dat die bitterheid en deceptie nog veel sterker tot uiting zouden komen, wanneer thans een dergelijke enquête zou worden ge houden, aangezien de toestand van het too neel en van den tooneelspeler in 1924 veel gunstiger was dan thans. Na een gemeenschappelijken koffiemaaltijd in restaurant Brinknxann brachten de afge vaardigden een bezoek aan de Frans Hals ten toonstelling in het Frans Halsmuseum. INSIGNEZ WEMMEN VOOR VERKENNERS. Donderdag j.l. werd het examen voor insigne- zwemmen in de zwemim-ichting aan de Hout- vaart afgenomen door den heer M. J. Vink, hoofdambtenaar van het Bureau Lichamelij ke Opvoeding. De proef bestond uit 50 M. ge kleed Zwemmen, ontkleeden in het water, 150 M. ongekleed zwemmen, waarvan 100 M. schoolslag, 50 M. rugslag en popduiken. Van de 7 candidaten van de St.-Tarcisius- groep slaagden er 6, nl. de verkenners: S. Thoolen. J. Leeflang, C. de Moei, D. Lutter- man, J. Dijkmans en R. Sweerts. JAN VAN KAN GEHULDIGD. Vrijdagmiddag, den 9den, is de stoere Noordwijksche menschenredder Jan van Kan ter gelegenheid van zijn 50-jarig jubileum op hartelijke wijze gehuldigd. Nadat er den geheelen morgen tallooze geschenken, brieven telegrammen uit de geheele wereld en, zoo als van zelf spreekt, vele bloemstukken in zijn woning te Noordwijk aan Zee waren binnengestx-oomd, wex*d Van Kan 's middags in triomf per auto naar het café-restaumnt .Seinpost" gereden, waar het hoofdbestuur van de Nooi-d-Zuid-IIollandsche Redding-Mij. het plaatselijk comité dier organisatie en vele andere zeehelden uit Noordwijk en andere kustplaatsen hem een grootsche ont vangst bereidden. Het woord werd gevoexd door den heer Tegelberg, den voorzitter van het hoofd bestuur der N.Z.H. Redding-Mij., die een prachtigen verrekijker ten geschenke gaf; den burgemeester van Noordwijk, den heer d. Mortel, den tegen woordigen bootsman van de Noordwij ksche reddingssloep, J. v. d. Niet, die namens de bemanning een baro meter met thermometer, gemonteexd in een houten reddingsboei aanbood, een vex-tegen- woordiger van het Dorus Rijkers-fonds en van den Bond tot het Redden van Drenke lingen. Jan van Kan, die omringd was door zijn talrijke gezin, waarvan ook enkele mannelijke leden met reddingsmedailles waren getooid, dankte geroeid voor alle hartelijke woorden, tot hem gesproken. Daarna werd nog menige dronk aan den jubilaris gewijd. Des avonds was het de beurt van de burgerij om Van Kan hulde te betuigen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. De feestdag werd besloten met een serena de voor rijkelijk versierde en geïllumineerde woning van den jubilaris, woor wien dit festijn een waardige vergelding moet zijn ge feest voor een leven vol moed, toewijding en zelfopoffering. BURCER!'»<E STAND HAARLEM, 10 Juli. Ondertrouwd 10 Juli: B. v. d. Werf en A. J. Vos. Bevallen 7 Juli: J. Jimmink—Reïthmayer, z. 9 Juli: E. J. v. d. Heuvelv. Nimwegen, d.; A. rend moeten controleeren. Vrouwen, die meer |M. Smit—Jansen, d.; C. Rasmussens—Vrij, z.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7