VAN HOUTEN S AMERICO'S EEN CHOCOLADELICATESSE 'n Bril van WEBER DINSDAG 13 JULI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Drukte bij de Spaansche schepen. Opvarenden die niet op de Sendeja wilden monsterenvan boord gehaald. Hoe de rust van Helmland werd verstoord. Er was gistermiddag heel wat drukte op het afgelegen stukje grondgebied van IJmui- den. dat wordt omspoeld aan den eenen kant door het binnentoeleidingskanaal van de Noordersluis, Het gebeurt anders slechts zelden, dat dit schiereiland door menschen wordt betreden. Menschen, die van de een zaamheid houden of die eens willen ontko men aan de belangstelling hunner vrienden, kunnen daarvoor geen beter plekje vinden dan op het stukje grond, dat zoo rustig ligt, onder den rook van de hoogovens en van de in- en uitgaande zeeschepen weliswaar, maar overigens geheel buiten de bewoonde wereld Maar sedert eenigen tijd is het uit met de rust op dit schiereiland. De Mari Elvira en de Sendeja. de beide Spaansche stoomsche pen, die zooveel stof hebben doen opwaaien bij schepen kan dat natuurlijk slechts in fi guurlijken zin), hebben hieraan een einde ge maakt. Sedert deze schepen in het spuika- naal liggen is dit stille Helmland zoo druk geworden als een voor toeristen ontdekt va- cantieoord. Auto's rijden over het smalle weggetje, dat het schiereiland in zijn lengte doorsnijdt, veel meer in deze eene week dan voordien, zoolang het schiereiland bestaat. En veel mannen loopen heen en weer, man nen met koppelriemen, sabels en revolvers, breedgeschouderde en met strakke gezichten: de rijks- en gemeentepolitie. Maar ook man nen van een heel ander slag, kleine kereltjes, donker van uiterlijk, getooid met de baret basque, de Baskische muts: de opvarenden van de beide Spaansche schepen. En dat alles alleen doordat Bilbao door de troepen van generaal Franco werd veroverd. Was dit niet geschied, dan waren èn de Mari Elvira èn de Sendeja al lang weer naar zee vertrokken en was de rust van Helmland niet verstoord geworden. Gistermiddag was spoedig te zien, dat er iets bijzonders gaande was, want toen leek het wel, alsof de Spaansche strijd naar onzen bodem was overgeslagen. Tirailleursgewijs stond een leger politieagenten over het schiereiland verspreid; bij de Sendeja had de politie-macht al haar krachten geconcentreerd, alsof zij elk oogenblik een aanval zou doen. Toeschouwers waar komen ze zoo gauw vandaan? werden op een flinken afstand gehouden. Uit vrees, dat ze door een verdwaalden kogel getroffen zouden worden? Motorengeronk Een tank? Een pantserauto? Het viel mee. Het was een doodgewone Stormvogels-autobus. Maar Helmland is niet geschikt voor auto bussen. Dat zou de chauffeur spoedig onder vinden. Het straatje is smal en het zand op die plaatsen waar de helm wat dun staat erg mul. En bovendien stonden er nog een paar paaltjes, die den toegangsweg naar Helm land voor voertuigen moeten afsluiten. Er was dus heel wat stuurmanskunst noodig voordat de bus eindelijk rust kreeg. Toen kwamen spoedig drie groote politiemannen elk met een klein kereltje aanwandelen. De kleine kereltjes verdwenen in de autobus. En toen werd de autobus dieper Helmland inge zonden. En even later kwam de chauffeur alleen uit Helmland opduiken. Om uitvoering te geven aan een plan, dat in het een of andere brein tot rijpheid was gekomen een der paaltjes werd netjes uit den grond gehaald, waardoor de bus, als ze straks hier weer moest passeeren, niet meer door het zand behoefde te rijden, maar op de straat- steenen kon blijven. Toen dat gebeurd was fietste de chauffeur weer naar zijn bus. En langen tijd gebeurde er niets meer. Alleen kon men van uit de verte zien, dat er met groote tusschenpoozen een Spaansch ke reltje door de politie naar de bus werd ge leid. Maar ten slotte dook de bus weer uit Helmland op, geladen met Basken, die rustig hun cigaretje rookten. De bus bracht ze langs een omweg naar IJmuiden. Wat was er aan de hand? Eigenlijk niet veel. Men weet, dat er strijd was om de leiding, of beter gezegd om het commando. En ten slotte schijnt die strijd ten gunste van den Franco-kapitein te zijn beslist, omdat deze mede-eigenaar van het schip bleek te zijn. En daarom zeer terecht niet van boord wilde. De opvarenden staan nu voor de keuze: óf monsteren en dan naar de Francostad Bil bao. of niet monsteren en danMisschien met de Mari Elvira naar een Spaansche re geer ingsha vei}. In elk geval begint het er op te lijken, dat de schepen den langsten tijd in het spuika- naal hebben gelegen. Hetgeen beteekent, dat Helmland, dat zoo plotseling zoo wreed zijn rust ontnomen was, spoedig weer het oude Helmland wordt, het land voor hen. die houden van de stilte. Namens de opvarenden beslag gelegd op de „Sendeja". Nadat gisteren 18 opvarenden van boord zijn gehaald is gisteravond 10 uur namens hen door den deurwaarden v. Wijngaarden te Haarlem, die vergezeld was door den president van de rechtbank, beslag op het schip gelegd, voor een vordering wegens achterstallige gage van 8 a 9000 gulden. AGENDA. Heden: DINSDAG 13 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling, 8.159.15 u. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: Paula Wessely in „Groote dwaasheden", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De laatste der Mohikanen. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Kinderen zijn wreed 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Vlammende Harten met Bette Davis en Leslie Howard. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 14 JULI Groote Markt: Massa-zanguitvoering „Zoo zong de gouden eeuw". 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. Volksuniversiteit Haarlem. Algemeene vergadering. Maandagavond hield de Volksuniversiteit van Haarlem en omstreken een algemeene vergadering in de H.B.S. aan de Zijlvest. De vice-voorzitter, Dr. J. J. Haak (de voor zitter Dr. C. Spoelder was wegens werkzaam heden verhinderd) herdacht in zijn openings rede wijlen de heeren Dr. E. S. Frank en G. J. Droste. Het jaarverslag 1936, het financieel verslag 1936. zoomede de begrooting over 1938 werden goedgekeurd. De bestuursverkiezingen hadden het volgen de resultaat: Dr. C. Spoelder werd als voorzit ter herkozen, terwijl mej. J. Berdenis van Ber- lekom als lid van het dag. bestuur werd ge kozen. Herbenoemd in de onderwijscommissie wer den prof. G. A. v. d. Bergh van Eysinga en Dr. G. Ras. Benoemd zijn in die commissie mej. dr. F. van Hasselt en de heer P. V. de Wit, directeur van de leeszaal. Jhr. F. Teding van Berkhout Jr. werd als plaatsvervanger van den heer G. J. Droste gekozen. Mededeelingen omtrent het ónderwijs-pro gramma 19371938 kondefi nog niet verstrekt worden. In den herfst zal het programma ech ter verschijnen. Herbenoemd als leden van het algemeen be stuur werden: ir. H. de Bijll Nachenius, mr. A. Bruch. oud-wethouder van onderwijs, de heer J. Vos en mr. P. Fuhri Snethlage. POSTAGENTSCHAP WAGENWEG. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem deelt mede, dat het Post agentschap aan den Wagenweg annex Tele graafstation op 14 dezer wegens noodzakelijke verbouwingswerkzaamheden, is gesloten. PERSONALIA. Mej. R, C. S. Vermeulen te Haarlem is te Am sterdam geslaagd voor het esperanto-examen diploma A. „CAECILIA" OP CONCOURS. Het Mannenkoor „Caecilia", dir. Nic. Hoo- gerwerf, zal deelnemen aan het Zangconcours te Valkenburg (Limburg) op Zondag 29 Aug. in de afd. Superieur. Het koor heeft de volgende werken daar voor in studie: ..Vexila Regis" van Matth. Neumann, „De Ruine", van L. F. Brands Buys en „Morgenlied" van Ph. Loots. GEREF. KERK IN HERSTELD VERBAND. Als consulent van de Geref. Kerk in H.V. hier ter stede zal gedurende de vacature ont staan door het overlijden van Ds. P. A. E. Sil- levis Smitt, optreden Ds. P. v. d. Vloed van Zandvoort. ZOO ZONG DE GOUDEN EEUW De ordemaatregelen De Commissaris van Politie te Haarlem maakt bekend, dat in verband met de zang uitvoering op de Groote Markt op Woensdag 14 Juli a.s. de volgende ordemaatregelen zul len worden .getroffen. Er is' éen stiltecirkel getrokken om de na bij de Groote Markt gelegen gedeelten, waar door het noodzakelijk is, dat de hieronder ge noemde 'straten voor alle verkeer worden af gesloten, ook met rijwielen aan de hand: Damstraat, Korte Begijnestraat, Jansstraat, Smedestraat, Barteljorisstraat, Zijlstraat van het kruispunt Nassaulaan Ged. Oude Gracht af, Zijlstraat van de N. Groenmarkt af, Ko ningstraat, Gr. Houtstraat van de Anegang af, Warmoesstraat, L- Veerstraat. Om 7.30 uur n.m. wordt alle verkeer stopgezet, ook het tram- en busverkeer over de Groote Markt. Alleen door de Zijlstraat komen de ge- noodigden, de zangers, leden der vereeniging, houders van toegangsbewijzen enz. naar de Groote Markt, anders nergens; het publiek, ni e t voorzien van kaarten, vindt een plaats achter de stoelenrij, die staat op de Groote Markt in de lijn ingang Brinkmann-hoek Groote Houtstraat, welke plaats bereikbaar is van de richting Riviervischmarkt af. Voor de personen met tribunekaarten wordt een door- jang opengehouden op het trottoir, zijde Vleeschhal. EXAMENS. ,,'T KOPJE", H. B. S. VOOR MEISJES TE BLOEMENDAAL. Overgangsexamens. Bevorderd van de 1ste klasse naar de 2de: M. Aberson, H. de Breuk, C. Drijber, J. Duinker, I. Hautpmann, W. Hooites Meursing, E. Janse, L. Keg, E. Kerkhoven, W. Kloppenburg, H. Kolkmeyer, I. Meyer, J. Schendstok, E. Sluy- terman, C. Smits, L. van der Veen en G. Ve- ninga. Niet bevorderd: 2. Van de 2e naar de 3de: D. Adriani, G. Bak ker, T. van Beeck Vollenhoven, L. van Alden- burg Bentinck, T. Brandt, N. Broeksma, N. Crommelin, J. Dyserinck, J. Etty, L. de Flines, M. van 't Hooft (voorw.), H. Hoogland, E. Laan, M. de Lestrieux Hendrichs, D. Limburg, J. Mellema, D. Memelink, A. Muller, A. Nij- land, R. van de Poll, C. van Randwyck, D. Rei gersman, M. Reinders, N. Rot, M. Schor, N. Straakenbroek en M. Vink. Niet bevorderd: 3. Van de 3de naar de 4de: I. de Beaufort, M. Bierens de Haan, S. Bierens de Haan, Th. Del- brück, E. de Flines, W. Geel, G. Graper, J. Groenevelt, A. ter Haar Romeny, E. Heinsius, S. Henny, N. Hoogland. B. Kalis, N. Kohier, R. de Leede, T. van Leer, R. Schuller, G. van Thiel en P. van Weezel. Herexamens: 2. Niet bevorderd: 5. Van de 4de naar de 5de: T. Adriani, E. van Arkel, R. Beels, W. Hagedorn, T. Hijmans, C. Kutzleb, T. van der Laan, K. Limburg, A. Men- des de Leon, E. Oudenhoven, L. Lastotsjkin Pelsky, M. van Reenen, N. Siewertsz van Ree- sema. M. Smidt van Gelder. C. van Toulon van der Koog, L. Vis, F. van der Vlugt en N. van Waveren. Niet bevorderd: 1. Toelatingsexamens. Toegelaten tot de 1ste klasse: G. van Beu- sekom, T. van den Broek, L. Cohen, F. van Dam. E. Delbrück, A. Fabius, T. Glerum, M Janssen, W. van Marken, J. Melchers, C. van Olphen, I. Schmidt, K. Semplonius, A. Swaan, M. Unger, I. Vettewinkel, T. de Vries en N. van Weezel, G. Kal, E. van der Plaat en A. Suyk. Toegelaten tot de 2de klasse: A. Kruyshoop en D. Nienhuis. Toegelaten tot de 3de klasse: C. Kaars Sy- pesteyn. Toegelaten tot de 4de klasse: D. v. d. Plaat, H. van Ulzen en N. Willink. (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen. Zuidwestelijken tot Westelijken wind, half tot zwaar be wolkt, weinig of geen regen, iets warmer. BAROMETERSTAND Hoogste 766.3 m.M. te Rochefort. Laagste 747.3 m.M. te Vestmanoer- De depressie in het Oosten trok verder Oost waarts. die in het Westen verplaatst zich naar het Noorden. Een uitlooper ligt over de Noord zee en veroorzaakt in onze omgeving zware bewolking. Beide depressies zijn door een gor del van lagen luchtdruk verbonden, welke gor del benoorden ons land loopt. Het hooge druk- gebied in het Zuidwesten hield stand en breid de zich iets naar het Noorden uit, ver in het Westen nadert evenwei een nieuwe secundaire. In Zweden en Zuid-Frankrijk is het meest windstil met heldere tot licht bewolkte lucht. Langs de Noorsche kust is de wind ook zwak, de lucht echter meest betrokken. Op de Brit- sche eilanden, in onze omgeving. Duitschland en Oost- en Midden-Europa waaien zwakke tot matige winden uit Westelijke richtingen. De lucht is zwaar bewolkt tot betrokken met in het Oosten nog veel regen. Voor onze omgeving wordt verwacht, dat de wind West tot Zuidwest zal blijven en in sterkte ook weinig zal veranderen; de bewolking zal vermoedelijk wel iets afnemen doch nog vrij zwaar blijven, met nog eenige stijging van temperatuur. Verwacht wordt voorts, dat de regen tot geringe hoeveelheden beperkt zal blijven. BAROMETERSTAND Vorige stand 763 m.M. Stand van heden 763 m.M. Stilstand. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 6.57 uur; n.m. 19.21 uur. Strand berijdbaar van 12.0017.30 uur. niet duurder, wel beter. GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug. Ziekenfondsleverancier. (Adv. Ingez. Med.) MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Bij de te 's Gravenliage gehouden Staats examens voor Muziek is voor het Theoretisch gedeelte L.O. geslaagd mevr. T. Schalkers, leerlinge der Toonkunstschool te Haarlem. MARKTBERICHT. Bodegraven. Aangevoerd 415 partijen Goud- sche kaas, waaronder alle met rijksmerk, to taal 18.675 stuks wegende 168.075 K.G. Prijs met R.M. Ie soort f 24 tot 26, 2e soort f 22 tot 23. Handel matig. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur Londen 9.03 7/8. Berlijn 73.08%. Parij-s 7.06. Brussel 30.63 Zwitserland 41.68. New York 1.8113/16. 12 uur. Londen 9.02 3/4 Berlijn 73.08 Parijs 7.05 5/8 Brussel 30.61% Zwitserland 41.67% Kopenhagen 40.30 Stockholm 46.55 Oslo 45.35. New York 1.81 5/8 Praag 6.33% PERSONALIA Aan de wis- en natuurkundige faculteit van de Amsterdamsche universiteit werd tot apotheker bevorderd onze stadgenoote mej. C. J. J. Lagard. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP WOENSDAG 15 JULI 1937. Progr. I. Hilversum n. Progr. II Hilversum I. Progr. III. 8.— Keulen. 10.50 Pauze. 11.05 London Regional. 12.50 Ned. Brussel. 1.35 Keuien. 3.20 London Regional. 5.20 Keulen. 6.20 London Regional 7.35 Parijs Radio. 8.20 Fransch Brussel. 8.50 Parijs Radio. 9.50 Fransch Brussel. 10.20 Ned. Brussel. 10.30 Fransch Brussel. 10.50 Boedapest. 11.20 Ber lijn. Progr. IV. 8.Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.20 Droitwich. 1.35 London Regional. 2.35 Droitwich. 8.— London Regional. 8.20 Droit wich. 10.45 London Regional. 11.35 Droit wich. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcertDansmuziek. 1. The Japanese Sandman, Joe Daniles. 2. Music in May. Victor Sylvester. 3. Poema. Robert Renard. 4. I'll stand by, Victor Sylvester. 5. Nicotina, Scott Wood. 6. Die Sonne-Uhr, Adalbert Lutter. 7. Shoe shine boy, Nat. Gonella. 8. Im Tangoschritt, Adalbert Lutter. 9. Drummer goes to town, Joe Daniels. 10. Chinese Laundry blues, Nat Gonella. 11. I send my love, Scott Wood. 12. Sweetheart let's grow old, Victor Sylvester. 13. El Monito, Robert Renard. 14. Leise pocht die Uhr. Adalbert Lutter. 15. Sleep tight, Victor Sylvester. 8.00'12.00 Diversen. Electriciteitsbedrijf van Noord- Holland. Verslag over 1936 geeft een gunstig beeld. Aan het verslag van het Provinciaal Elec triciteitsbedrijf van Noord-Holland over het boekjaar 1936 ontleenen wij het volgende. Het opwekbedrijf onderging dit jaar geen wijziging of uitbreiding: de opwekking had een normaal en ongestoord verloop. De te rugval in afzet van 1935 kon worden inge haald totaal werden 180.000.000 KWh. afge geven, waarmede de Centrale wederom de productie van 1933 en 1934 bereikte, deze zelfs iets overtrof. De belangrijkste gebeurtenis in het distri butiebedrijf was de legging van de 16.5 K.M. lange 10 kV. kabelverbinding 3 X 150 m.M.2 van het onderstation Oudeweg bij Haarlem via Hoofddorp haar Aalsmeer, waarmede werd bereikt, dat de voeding van het steeds meer in belang toenemend zuidwestelijk dis trict van het verzorgingsgebied met zijn zich sterk ontwikkelende bevolkingscentra (Hoofddorp, Badhoevebuurt, Aalsmeer en Uithoorn) de hoog noodige versterking on derging, terwijl de mede door den aanleg van nieuwe wegen in deze streek sterk be dreigde bedrijfszekerheid der levering daar door werd verhoogd. De onder- en bovengx-ondsc'ne laagspan ningsnetten zijn onderscheidenlijk uitge groeid tot 917 en 909 K.M. 31 December 1936 was het aantal kleinver bruikers 72.890 en dat der kleinkrachtafne- mers 3.644, welke aantallen per 1 Januari 1937 door overgang op dien datum van het Electriciteitsbedrijf der gemeente Sijbekar- spel met respectievelijk 273 en 82 vermeer derden. Per 1 April 1936 ging nog het bedrijf der gemeente Castricum aan de provincie over. Ten behoeve van de overneming der overige gemeentebedrijven werd in 1936 veel voor bereidend werk gedaan, waarvan venvacht mag worden, dat het in de naaste toekomst goede vruchten zal dragen. Met verschillende bestaande grootverbrui kers werden nieuwe stroomleveringscontrac- ten op verlaagde basis afgesloten; 17 nieuwe verbruikers sloten zich bij het bedrijf aan; 8 grootverbruikerscontracten namen een ein de, waarvan 4 wegens gereedkomen van het betreffende werk, 3 wegens stopzetting van het bedrijf en 1 wegens overgang op het kleinkrachttarief. Geen der bestaande groot verbruikers ging dus over op andere drijf kracht, waaruit geconcludeerd mag worden, dat de aanpassingsmaatregelen gunstig wer ken. Ten behoeve van de kleinverbruikers werd met ingang van 1 Januari 1936 de vloerop pervlaktebasis van het vastrechttarief met 10 pet. verlaagd als gevolg van de mede daar uit voortvloeiende maatregelen verminderen onze inkomsten met c.a. f 175.000 per jaar. In verband met dezen maatregel kon worden overgegaan tot opheffing van de restitutie regeling. Met ingang van 1 Januari 1937 worden de vastrechtbedragen voor normale woonhuizen welke destijds waren bepaald naar het stroomverleden en welke ondanks de per 1 Januari 1936 toegepaste tariefsmaatregelen boven het voor die woningen te berekenen vloeroppervlaktetarief bleven, tot dit lagere vloeroppervlakte tarief verlaagd, met welken maatregel een bedrag van rond f 25.000 per jaar is gemoeid. In totaal is het bedrijf der kleinverbruikers dus met rond f 200.000 per jaar tegemoet gekomen. Ter stimuleering van den verkoop van nachtstroom ten behoeve van heetwaterre- servoirs werden met ingang van 1 Mei 1936 de abonnementstsarieven met c.a. 17.5 pet. verlaagd. Daarmede is de teruggang van het gebruik van deze apparaten gestuit en in een vooruitgaande beweging omgezet kunnen worden. Einde December 1936 waren 2.625 boilers in gebruik tegen 2,395 per 31 Decem ber 1935. Aan het einde van het verslagjaar werd voor electrisch kokenden naast het dubbeltarief een 3% ct.-enkeltarief ingevoerd met hand having van de vastrechtbasis. Hierdoor ver krijgt het bedrijf een vereenvoudiging van de exploitatie van de bij die verbruikers opge stelde meters en ontvangen de ruim verbrui kende stroomafnemers een tegemoetkoming in de kosten van hun stroomverbruik. Van dit tarief gaat een groote wervende kracht uit, hetgeen duidelijk in de aansluitbeweging van nieuwe kookklanten tot uiting is geko men. De resultaten dienaangaande waren tevre denstellend: het bedrijf mocht in dit jaar 918 nieuwe kookinstallaties aansluiten, waardoor het totaal aantal electrisch kokende gezin nen in dit gebied per 31 December 1936 op 2.628 is gebracht. Onze bemoeiingen, zoo zegt de directeur verder, inzake het bevorderen van het ge- bi'uik van electriciteit in het landbouw- en pluimveebedrijf bleven bestendigd. In het pluimveebedrijf begint dit vruchten te dra gen. het electrisch opfokken van kuikens be gint bij het reeds plaats vindend electrisch broeden overal ingang te vinden. In het einde van December 1936 pasten 15 kweekerijen electx-ische grondverwarmiixg toe: zij vex-bruikten tezamen 33.230 KWh. Met ingang van 1 Februari werd een kor ting bij wijze van standplaatsaftrek toege past; de salarissen werden van 1 Maart 1936 af met 5 pet. vermindex-d. Dit waren de 6e en de 7e korting, welke sedert 31 December 1932 het personeel werden opgelegd. Financieele resultaten. Verschillende reeds vermelde tariefsver lagingen hebben hun invloed op de inkom sten doen gelden. De voornaamste daarvan was de met ingang van 1 Jaxxuari 1936 in werking getreden verlaging van de vastrech ten van de laagspanningsverbruikers in het directe verzorgingsgebied der Provincie. Daar op volgdt de 1 Mei 1936 ingegane belang rijke verlaging van de tarieven voor de pol dergemalen, terwijl voorts aan verschillende industrieele grootverbx-uikers eveneens een vermindering van het tarief werd verleend. Dit jaar behoefde geen terixgbetaling meer plaats te vinden van het destijds door de Provincie verstrekte renteloos voorschot, aaix gezien dit aan het einde van 1935 reeds ge- heel was gerestitueerd. Met Amsterdam werd voor den duur vaxi enkele jaren een overeenkomst aangegaan, Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1887 13 Juli. Zondagmiddag bracht ex-keizerin Eugénie van Frankrijk in het strengst Incognito een bezoek aaix onze stad. De keizerin bezocht het museum vaxx schil derijen op het Stadhuis en vertoefde ge- ruimen tijd bij de meesterstukken van Frans Hals en de nieuwe collectie etsen en photografieën, naar schilderijen van denzelfden in andere musea. H.M. wis selde voortdurend opmerkingen met de beide personen die haar vergezelden, opmerkingen die een goede getuigenis aflegden zoowel van het kunstgevoel als van de fxüschheid van geest waarin de thans reeds bejaarde vorstin zich nog mag verheugen. Vooral de schilderij van de Bray, voorstellende regenten van het Ai-me Kinderhuis, scheen H.M. zeer te boeien. De bezoekster bleef onbekexxd, maar onze stadgenoot, de heer J. Frénay, uit de Anegang alhier, een Franschman van geboorte, die met zijne familie juist in het Museum was, had de vorstin her kend en was er getuige van dat zij in het boek hare handteekening „Eugénie" plaatste. Hij smaakte de voldoening het hooge gezelschap de richting naar den Hout te kunnen aangeven, en werd daarvoor op de minzaamste wijze bedankt. De keizerin ging in de Groote Hout- sti-aat in de tram en kwam in den Hout, waar zij eenigen tijd op een bank zat en .naar de muziek luisterde. De heer Piétry, een Harer begeleiders, ging daarop weer naar de stad terug en kwam in een huurrijtuig van den heer Pauli, bespannen met één paard, terug. De keizerin reed daarop met hare beide geleiders naar het Paviljoen, dat een maal den vader van wijlen Napoleon m, onzen koning van Holland, tot woning diende. waarbij de voor het Amstel-Gooi-gebied be- noodigde electriciteit tegexx belangrijk lage- ren prijs dan voorheen wordt beschikbaar gesteld. De invloed daarvan is in 1936 ten volle tot uitdrukking gekomen. Ingekocht werden van Amsterdam alsmede van enkele andere bedrijven in totaal 38.060.846 KWh., terwijl de afgenomen be lasting rond 10.000 KW. heeft bedragen. De winst- en verliesrekening over 1936 sluitende met een totaalbedrag van f 8.266.113.28 vertoont aaxx de debetzijde de volgende posten. Stroomopwekking, stroominkoop en kosten van stroomdistributie: f 6.589.797,40. Afschrijving op dubieuze debiteuren f 6.367,38. Verlies op buiten gebruik gestelde activa f 35.857.58. Bijzondere afschrijvingen f 702.930,20. Bijzondere lasten f 502.292,68. Toevoeging aan de reserves voor extra af schrijvingen en vernieuwingen f 338.868.04. En aan de creditzijde: Stroomverkoop f 7.026.295,28. Kabelhuur f 179.176,51. Meter- huur f 381.582,20. Transformatoren en appa- ratenhuur f 192.962.61. Bij dragen van dein den in de exploitatiekosten f 9.204,80. Bij zondere baten f 296.891,88. Voor den inhoud dezer rubriek stélt Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Kankerbestrijtliug. In Uw blad wekte Dr. D. J. Hulshof f Pol het publiek op tot het koopen van zomex-postze- gels daar de baten hiervan dit jaar voor een deel aan de kankerbestrijding ten goede ko men. Het is inderdaad van belang dat hierop nog eens uitdrukkelijk de aandacht wordt gevestigd. De tuberculosebestrijding heeft ge leerd op welke wijze de algemeene medewer king is te verkrijgen. Het initiatief van de Regeering is dan ook tliaxxs bijzonder op prijs te stellen daar hierdoor eexx dergelijke moge lijkheid voor de kankerbestrijding wordt ge opend. In kan de oproep van Dr. Hulshoff Pol tot zoover waardeeren; zijn betoog dat zich hierbij aansluit eischt echter m.i. tegenspraak Dit legt den nadruk op de belangx-ijke toe name van deze ziekte en een verschuiving naar den meer jeugdigen leeftijd. Het is ech ter te verdedigen dat beide opvattingen op een dwaling berusten. De critische bestudee ring van de statistieken heeft in de laatste jaren een geheel ander inzicht gegeven. De alarmeerende mededeelingen van Dr. Hulshoff Pol kunnen een ander, niet minder ernstig gevaar (en nog wel zonder grond) doen ontstaan en wel: de kanker vrees. Hier mede wordt de volksgezondheid evenzeer be- dx-eigd als door den kanker zelf Deze vrees verwekking is een middel van propaganda, hetwelk niet enex-giek genoeg kan worden bestx-eden. Het is hier niet de plaats dieper in te gaaxx op de door Dr. Hulshoff Pol vermelde gegevens. Op het Natuur- en Geneeskundig Congres te Utrecht heb ik de resultaten me degedeeld van een onderzoek der kanker- stex-fte, welke in de verschillende deelen van ons land zeer ongelijk is. Ik heb daarbij eenige bronnen van fouten uitgeschakeld, waarna bleek dat inderdaad de sterfte over alle gebieden als gelijkmatig ver deeld is te beschouwen. Dit onderzoek kaxx tevens een sleutel zijn tot het weerleggen van de door Dr. Hulshoff Pol genoemde feiten. Hiervan wil ik slechts vermelden het beroep op Liek daar deze chirurg zich met dwin gende argumenten heeft gekeerd tegen het veroorzaken van een ongemotiveerde kan kervrees. Het feit dat in Engeland en Wales in het verloop van 15 jaar onder het totaal aantal sterfgevallen het aantal gevallen van kanker steeg van 1:15 tot 1:8 behoeft niet te veront rusten. Bij een gelijkblijvende kankersterfte hangt deze verhouding af van de sterfte aan andere doodsoorzaken. Zoo kan b.v. een ver mindering van de tuberculose-sterfte de kan kersterfte betrekkelijk verhoogen. Statistici hebben deze methode (het betrekken van de kan kei-sterfte op dc totale sterfte) dan ook terecht als ondeugdelijk verklaard. H. VEEN, Chirurg te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2