De omgeving wordt bedreigd. Postkantoor zal moeten worden ontruimd. WEK DE GAL IN UW LEVER OP Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT DINSDAG 13 JUKI 1937 H A AD t EM'S DAGBE'AD 3 Groote Kerk te Alkmaar. Couiï T> Av i t>$ Davids Onze huizinga met een kleine h. Onze querido met een kleine q. Onze levensliederaar in het intellectueeie. Want hij is de man van een philosofietje op een melodietje. En de kenner van den Jordaan met een lach en een traan. En zelfs gij, intellectueel, kunt weenen om liefdeleed, oude moedertjes en bankjes bij de haven, mits de roode belich ting van binnen-uit komt, door het filter van de hoogere orde. Kind van de Lichte Muze en Mercurius. Gunsteling aan het hof van Koning Publiek (in een colbertje met steekzakken). Doctor Honoris Causa in de berijmde letteren (met oome Toon en de olieman als paranymphen). Hij krijgt zelfs een Haagsch publiek aan de samenzang. En er zijn captains of industry die hem om „tok-tok-tok in het kippenhok" s m e e k e n. Drukke beraadslagingen. Te midden van de hooge boomen van het plantsoen, op de plaats waar eens het kerkhof was, op het hoogte punt van de stad Alkmaar, verheft zich de eeuwenoude groote kerk, mas saal, schijnbaar onverwoestbaar, trot- seerend het geweld der elementen. Schijnbaar onverwoestbaar, want de werkelijkheid is heel anders. Eenige dagen geleden is de oude goede stad Alkmaar, die in haar rijk verleden zoo veel stormen het hoofd bood, opge schrikt door -de mare: „De kerk staat op instorten, het kraakt en buigt en barst daarbinnen, de steenen vallen op de eeuwenoude grafzerken, de heele Zuidelijke muur kan wel naar beneden komen". Zoo erg als het gerucht wilde, was het ge lukkig niet en de troepen burgers, die dien avond in de buurt van de kerk stonden, en die verwachtten, dat een deel van het prachtige gebouw direct in zou storten, kwamen bedrogen uit. Er gebeurde niets meer na het eerste alar- meerende gekraak, dat door de vrouw van den koster was gehoord. Een diepgaand onderzoek is ingesteld nadat Alkmaar Vrijdag twee telegrammen verzond aan het departement van Onderwijs, en aan Monumentenzorg. Inderdaad bleek de toestand zorgwekkend te zijn. Eenige steunen van den Zuidgevel zijn gescheurd of gebroken. Valt die zuidgevel, dan zal ook de westgevel, waartegen het prachtige orgel een der fraaiste van ons land staat, het begeven. De geheele restauratie, waarvan de noodzakelijkheid thans in een accuut sta dium is gekomen, zal een half millioen vergen. Onmiddellijk zijn èn door kerkbestuur en ge meente besprekingen gevoerd ten departemen- te en jhr. mr. Van Kinschot en de heeren D. Saai, president kerkvoogd, mr. J. Belonje. se cretaris-kerkvoogd en F. H. Ringers zijn Maan dag naar Den Haag geweest om met dr. Kalf, den voorzitter van Monumentenzorg, bespre kingen te voeren. Over een eventueel resultaat der diverse besprekingen wenscht men te Alk maar nog geen uitvoerige inlichtingen te geven, aangezien men den tijd daartoe nog niet gekomen acht. Vast staat echter wel, dat men ook in de residentie den toestand précair vindt en dat onmiddellijk noodmaatregelen moeten worden genomen om een groot onheil te voorkomen. Voor de onmiddellijk noodige voorzieningen heeft de minister reeds vijftienduizend gulden beschikbaar gesteld, om in afwachting van een nader accoord inzake gezamenlijke financie ring tusschen kerkvoogdij, rijk, provincie, bur gerlijke gemeente en werkfonds de meest noo- en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de inge. wanden doen vloeien. "Wanneer de galafscheiding on voldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het be derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten in flacons van ƒ0.75. (Adv. Ingez. Med.) Prins Bernhard naar Recken- walde. Prins Bernhard is heden voor een verblijf van 8 dagen naar Slot Reckenwalde vertrok ken teneinde een bezoek te brengen aan zijn moeder, prinses Armgard. Prinses Juliana is voor .eenige dagen naar den Ruigenhoek vertrokken. Amateur-gidsen voor buiten- landsclie automobilisten. Een kenteeken van den B. B. T. B. B. A. Zaterdag j.l. vertrokken uit Den Haag twee Amerikaansche reisauto's en een two-seater in de richting Haarlem. De bemanning bestond uit 17 New-Yorksche studenten en den leider mr. Barry en zijn vrouw, zoomede twee wer kende leden van den Ned. Amateurgidsen- bond, B.B.T.B.B.A. De wagens bezochten Amsterdam, Alkmaar, de Zuiderzeewerken en Volendam. Het bijzondere was wel het Oranje-zegel, dat aan de voorruiten van de auto's beves tigd was en waarop de woordentourist-ser vice, Nederland en het insigne van den B. B. T. B. B. A., het wieltje met nummerbordje waarop de bondsletters, voorkwamen. Het waren de eerste auto's die met het nieuwe werksysteem van den B.B.T.B.B.A. dat Maandag ingevoerd is, kennis maakten. Voortaan zullen alle geholpen buitenland- sche automobilisten van dit kenteeken voor zien worden. Ook kunnen de buitenlanders in hun hotel om hulp verzoeken. Daartoe zullen alle hotels in steden, waar zich een afdeeling bevindt, geregeld worden voorzien van alle aanwijzin gen om aan de hulpaanvragen te voldoen. Ze ontvangen dan adressen van de consuls en vi ce-consuls van den B. B. T. B. B. A„ die op zijn beurt rekent op de medewerking van de hotels, opdat spoedig „service" verleend kan worden. Anderen, die bovengenoemde gegevens wen- schen te ontvangen, kunnen zich in verbin ding stellen met het secretariaat van den bond ter behartiging der toeristische belangen van buitenlandsche automobilisten, Poortstraat 55, Utrecht. dige maatregelen te nemen. Het parkeerterrein van het kerkplein, dat vlak achter het be-, dreigde kerkgedeelte ligt, moet worden afge sloten, aldus adviseert de heer Kalf. Voorts is het gedeelte van ide kerk (waar nu geen diensten meer worden gehouden), waar gevaar voor instorting niet denkbeeldig is, afgesloten. Dan geeft dr. Kalf nog aanwij zingen voor de eerst te nemen maatregelen, doch wat voor de Alkmaarsche burgerij veel belangrijker is, is het advies om het postkan toor te sluiten en elders onder te brengen. Het Postkantoor. Dit postkantoor te Alkmaar is een plaatse lijke puzzle voor den vreemdeling. Het is vrij wel onvindbaar geworden. Vroeger was het in een breed en groot gebouw in een der hoofd straten gevestigd, doch daar is thans het tele graafkantoor ondergebracht. Tijdelijk bracht men het postkantoor onder in het gebouw, waar zich vroeger het rijksopvoedingsgesticht voor jongens bevond. Men kijkt nog steeds uit naar een terrein om een nieuw postkantoor te vestigen. Het tegenwoordige gebouw was te bereiken via twee smalle straatjes, achter en opzij van de kerk. De eene toegang langs het Waaigat was reeds geruimen tijd gevaarlijk en is al een jaar ge leden voor het publiek afgesloten. Het andere straatje naast de kerk is moeilijk te vinden en waarschijnlijk zal het weldra noodig zijn ook dit af te sluiten tegelijk met de ontruiming van het kantoor. De directeur van het postkantoor, de heer Pabbruwe vertelde ons, dat een beslissing nog niet is genomen, doch wel zeer binnenkort te verwachten is. Den Haag zal ook hierin het laatste woord spreken. Ook staat thans nog geenszins vast waar dat tijdelijke postkantoor zal worden ondergebracht, daarin heeft de directeur slechts een adviseerende stem. De dienst zal absoluut geen stagnatie ondervin den, zoodat het publiek op geen enkele wijze zal worden gedupeerd. „Ik heb een dergelijke verhuizing" aldus de heer Pabbruwe „meer meegemaakt, o.a. in Apeldoorn en Deventer, waar eenige jaren geleden ingrijpend verbouwd moest worden. Het heeft heel wat moeite en extra drukte gegeven, maar alles liep uitstekend en dat zal ook in Alkmaar gebeuren. We zitten met ons gebouw wel heel dicht bij de zware doch blijk baar wankele kerkmuren, een gang van 5 a 6 Meter breedte ligt tusschen ons lage gebouw en de hooge kerk. Ook met den directeur van gemeentewer ken, den heer D. G. G. Margadant, hebben we het gevaar besproken, dat voor instorting be staat en dat ook naar zijn meening lang niet denkbeeldig is. Het plantsoen om de kerk is daarom reeds thans afgezet en waarschijn lijk zal nog een grooter deel van de directe omgeving bij deze afzetting worden betrokken. De Westgevel leverde reeds lang gevaar op. Vandaar de afzetting van het z.g. Waaigat. In het kerkgebouw aan de zuidelijken gevel was reeds een vangsteiger aangebracht. De reeds toegestane vijftienduizend gulden zullen zeer zeker zoo economisch mogelijk worden besteed. Naar de meening van den stads architect loopt het prachtige orgel nog geen gevaar. We hopen natuurlijk zoo eindigde de di recteur zijn inlichtingen dat heel gauw en met kracht de restauratie kan worden voort gezet. Na de St. Bavo is dit de fraaiste kerk in Noord Nederland, een prachtig voorbeeld van de bouwkunst van de familie Keldermans, waarvan een lid ook o.a. het Middelburgsche stadhuis bouwde. Het interieur. Wij zijn het kerkgebouw binnengetreden, door het dikke loof van de in het parkje ruischende boomen zeeft het licht door de forsche glas in lood ramen. Een enkele zon nestraal vindt den weg naar het hooge kerk gebouw. Geen gerucht verbreekt de zuivere stilte, geen steen valt, geen kalk fladdert naar beneden. Met groote geel geverfde borden is het ge vaarlijke gedeelte afgesloten. In het voorste deel van het kerkgebouw, vlak bij den in gang, staat een groote, zestiende eeuwsche geldkist, zwaar met ijzer beslagen. Er staat een bordje op: „offerbus restauratie kerk". Er is in die oude kist te weinig gekomen, anders zou het thans met het prachtige historische gebouw niet zoo jammerlijk gesteld zijn. Maar er is in de offerbus ruimte te over voor goede gaven Heel in de hoogte, betrekkelijk dicht bij het orgel zitten breede en gevaarlijke scheuren in den zuidelijken muur.Het heele gebouw, voor zoover dit tien jaar geleden nog niet gebeurd is, vraagt dringend om ingrijpende restauratie, zooals dat bij meer kerkgebouwen, monumenten, die verleden en heden binden, het geval is. Maatregelen. - Maandagavond laat, na zijn terugkeer uit Den Haag, hebben wij nog een onderhoud ge had met den heer D. Saai, president-kerk voogd, die ons nog eenige technische bij zonderheden over de in de naaste toekomst te nemen maatregelen mededeelde. Het middenschip van de kerk zal ont ruimd worden en hier zal een schoorwerk worden gemaakt, om de werking van den noordelijken en zuidelijken muur tot staan te brengen. Hiertoe zal waarschijnlijk nog deze week de goedkeuring van monumentenzorg worden verkregen en de aanbesteding zal begin van de volgende week plaats hebben. Dit werk zal worden gefinancierd uit de reeds toegestane vijftienduizend gulden. De diensten in het kerkgebouw zijn zoo als wij' meldden tot nader order gestaakt. Het dwarsschip, dat geen enkel gevaar op levert, zal tot kerk worden ingericht, Ook de werkzaamheden voor deze verandering wor den de volgende week aanbesteed en de pre sident-kerkvoogd wees er op. dat over een maand de dienst weer in het gebouw kan plaats hebben. Over de ontruiming van het postkantoor zou heden door den directeur-generaal van P.T.T. een beslissing worden genomen. Het is wel zeer dringend, aldus de heer Saai, dat met deze tweede restauratie zeer snel wordt begonnen. Over een eventueel beroep op het neder landsche volk kon onze zegsmtn nog niets vertellen, daar dit afhangt van den steun van monumentenzorg, riik. provincie en ge meente. Auto in een sloot gereden. Achteras plotseling gebroken Dame brak een arm. Maandagmiddag om half vijf is een per sonenauto, waarin behalve de bestuurder, de heer de Fouw uit Heemstede, nog een heer en twee dames zaten, tusschen Roosendaal en Steenbergen nabij het dorp Kruisland, tenge volge van een breuk van de achteras in een sloot langs den weg gereden en daarover den kop geslagen. De vier inzittenden konden met moeite uit de auto worden bevrijd. Het bleek, dat een der dames een arm gebroken had, terwijl de ove rige inzittenden lichte verwondingen aan het hoofd hadden gekregen. Dokter Roelvink uit Kruisland, die spoedig ter plaatse was, ver voerde de gewonden naar zijn woning, waar hij hen behandelde. Later is het viertal met een andere auto naar Heemstede vertrokken. De verongelukte wagen is grootendeels ver nield. De verliclitingsinstallatie in het Volkenbondspaleis. Opdracht aan Philips. Naar wij vernemen is dc uitvoering van het groote project der verlichting van het Vol kenbondspaleis te Genève opgedragen aan de Philips fabrieken te Eindhoven. Het betreft hier een zeer uitgebreide in stallatie, zoowel in de vergaderzaal van de assemblée, welke 3000 personen kan bevatten, als in de groote feestzaal en de galerijen ei- om heen. waarbij zeer hooge eischen worden gesteld aan den aesthetischen aanblik en de lichttechnische opstelling der meer dan 4000 lichtpunten, die een gezamenlijk ver mogen van ca. 200 K.W. hebben. Het aanvaarde project, ontwerp van het Philips lichtadviesbureau is een installatie, waarbij van den beganen grond af niet een lamp zichtbaar is. de geheele verlichting is indirect, alle lichtpunten zijn opgesteld ach ter lijsten en in wandkoven. Zoo worden b.v. de marmeren paneelen, die de negen enorme vensters van de feestzaal omgeven, elk af zonderlijk door rijen lampen beschenen, welke onzichtbaar opgesteld zijn achter bronzen lijsten. Ten dienste van filmjournals en persopna men is een permanente installatie geplaatst, die bestaat uit eenige batterijen van zoek lichten met een vermogen van ruim 60 K.W. deze zoeklichten kunnen met een enkele handbeweging in werking gesteld en op elk gewenscht punt van de veigaderzaal gericht worden. Jongetje overreden en gedood. Plotseling den weg overgestoken. Op den Rijksstraatweg Groningen-Leeu warden onder de gemeente Hoogkerk is Maan dagmiddag om vier uur het zesjarig zoontje van het gezin G. Huberts, toen het kind plot seling den weg overstak, door een autobus overreden en op slag gedood. DE HEER N. DREESMANN ONDERSCHEIDEN. Ter gelegenheid van zijn zeventigsten ver jaardag heeft de heer N. Dreesmann, direc teur van de N.V. Nijmeegsche manufacturen- handel Vroom en Dreesmann, een dubbele on derscheiding ontvangen. Niet alleen benoem de H. M. de Koningin hem tot ridder in de orde van Oranje Nassau, doch daarenboven werd hij door Z. H. den Paus onderscheiden met het ridderkruis van den H. Gregorius den Groote. JONGEN BIJ HET SPELEN VERDRONKEN. Maandagavond omstreeks half acht is de negen jarige T. ten Cate uit de Nassaustraat te Rotterdam, vermoedelijk op de sleepboot „Fulla" bij het spelen te water geraakt. De jongen moet over het berghout geloopen hebben, zich daarbij vasthoudende aan de reeling, Een gedeelte van de reeling is even wel bezweken, waarop de jongen achterover in het water van de Nassauhaven is gevallen. Hij verdween direct in de diepte. Kort daarna is het lichaam opgehaald, maar hoewel men zeer langen tijd kunstmatige ademhaling heeft toegepast en zuurstof is toegediend, is men er niet in geslaagd de levensgeesten op te wekken. FRAAIE GESTE VAN DE NEDERLANDSCHE REISVEREENI GING De Nederlandsche reisvereeniging heeft aan de kinderen van de scholen voor slecht- hoorenden te Amsterdam. Den Haag en Rot terdam, en aan de inrichtingen voor onder wijs aan doofstommen te Amsterdam, Rot terdam en Groningen, in totaal een kleine 600 leerlingen, een reisje aangeboden. Behalve de Groningers, voor wie de reis te ver zou zijn en die in het Noorden blijven, gaan alle kinderen van de overige inrichtin gen Woensdag naar Arnhem. Het behoeft wel geen betoog, dat deze royale geste zeer op prijs wordt gesteld, niet het minst door de kinderen die er profijt van hebben, maar ook de besturen der ver schillende scholen hebben met groote er kentelijkheid dit aanbod dankbaar aanvaard. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD, TELEF. 16726 Pijnloos trekken inbegrepen. Tegen ome bekende LAGE TARIEVEN. (Met garantie). BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur, Zaterd. 9ia uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. ingez. Med.) Vijfde congres van landbouw industrieën. Hedenochtend te Scheveningen géopend. Hedenochtend te half elf is in een plech tige vergadering in de groote zaal van het Kurhaus te Scheveningen het vijfde interna tionale congres van landbouwindustrieën ge opend in aanwezigheid van een vertegen woordiger van H.M. de Koningin, van vele autoriteiten, genoodigden en congresdeelne mers met hun dames. De voorzitter van de internationale com missie dr. A. A. L. Rutgers, sprak een wel komstwoord. Hierna was het woord aan den minister van Economische Zaken. mr. M. P. L. Steen- berghe, voor het uitspreken van de openings rede. Het inzicht aldus de minister dat op het einde der vorige eeuw doorbrak omtrent de verhouding van de speculatieve academi sche wetenschap e^ de empirische technolo gie en dat met name ter wereldtentoonstel ling in 1894 te Antwerpen de chemici tot het besluit voerde, dat de toegepaste wetenschap in de landbouwi dustrie een zeer bijzondere plaats zou hebben te vervullen heeft in dit 5de internationale congres der landbouwin dustrie zijn volste rechtvaardiging gevonden. De Nederlandsche regeering. die bijzonder veel belang stelt in de agrarische productie, zoowel in Europa als in de overzeesche ge- biedsdeelen van ons koninkrijk, verheugt er zich over. dat gij haar residentiestad hebt gekozen voor uwe bijeenkomst en dat tot uw werk de Nederlandsche wetenschap een bij drage kon leveren. Zij wenscht u van harte welkom en hoopt, dat de kennismaking met onze landbouwwe tenschap en onze landbouwindustrie u voldoe ning zullen bieden en dat alle deelnemers aan het congres, weder thuis gekomen, zullen kunnen getuigen, hier iets geleerd en veel genoten te hebben. De welvaart der wereld een groot goed voor 't behoud van den wereldvrede riioge door dit congres gediend worden en moge onze Heere, door wien wij allen broeders zijn, het werk van dit 5de internationale land- bouwindustriecongres rijkelijk zegenen. Met deze wenschen opende de minister het congres. Na deze opening van het congres gaf dr. A. A. L. Rutgers, die hierdoor officieel pre sident van het congres was geworden, het woord aan den eenigen overlevenden eere voorzitter van de internationale commissie van landbouwindustrieën, den Belgischen senator Lucien Beuduin, die den minister be antwoordde. Hij bracht namens alle officieele afge vaardigden eerbiedige hulde en dank aan Hare Majesteit de Koningin, wie het had be haagd zich op deze plechtige opening te la ten vertegenwoordigen. DIRECTEUR JAVA-CHINA-JAPAN LIJN. Tot directeur van de Java-China-Japan lijn. is als opvolger van wijlen den heer P. J. Roo- segaarde Bisschop benoemd jhr. C. F. J. Quar- les van Ufford, thans vertegenwoordiger der N.V. te Batavia. Begrafenis van den lieer A. Hammarskjöld. Bij den herdenkingsdienst, welke gisteren in de hal van het Vredespaleis te 's Gravenhage is gehouden voor den overleden Zweed- schen rechter in het Permanente Hof van In ternationale Justitie, den heer A. Hammars kjöld was de Koningin vertegenwoordigd door haar groot-officier gep. luit.-generaal tit. J. H. F. graaf du Monceau en haar adjudant kolonel tit. jhr. W. C. M. de Jonge van Elle- meet. Aan den dienst werkten mede: het Residen tie-orkest, onder leiding van Leo Ruygrok en het koor van „Toonkunst". Het orkest begon met het eerste deel van Schubert's Unvollendete symphonie, waarna, met medewerking van het koor, het slotkoor van de Mattheuspassion van Bach werd uitge voerd. De heer J. B. Guerrero, president van het Per manente Hof zeide daarna dat het de wensch van den ontslapene «was, dat hier niet ge sproken zou worden. Op den drempel van dit paleis, waar de overledene het beste deel van zijn leven heeft gewijd aan het Permanente Hof van Inter nationale Justitie, wil ik, aldus de heer Guer rero, dan ook volstaan met namens het Hof een eerbiedig eeresaluut en diepen dank te brengen aan hetgeen de heer Hammarskjöld gedaan heeft. Tenslotte speelde het orkest de Marche Fu- nèbre uit de Symphonie „Eroica" van L. van Beethoven. Terwijl allen zich van hun plaatsen verhie ven, werd de kist vervolgens uitgedragen. Als slippendragers fungeerden: de minister van Justitie, mr. C. M. J. F. Goseling; de president van het Hof, de heer J, B. Guerrero; de Zweedsche zaakgelastigde, de heer M. K. Y. Vendel en de griffier van het Hof, de heer J. Lopez Olivan. De rouwstoet begaf zich naar de Algemeene Begraafplaats. Onder de tonen van door de Kon. militaire kapel gespeelde treurmuziek werd de kist met het stoffelijk overschot naar de katafalk ge dragen, gevolgd door een lange rij van belang stellenden, terwijl grenadiers en jagers de eer. bewijzen verrichtten. Toen allen rond de baar stonden geschaard sprak de uit Amsterdam overgekomen Zweed sche predikant ds. Hjort, in het Zweedsch eenige gebeden uit, gevolgd door het Onze Va der. Hierna speelde de stafmuziek de eerste strofe van het Zweedsche volkslied. Prof. Guerrero heeft vervolgens namens het Hof allen aanwezigen dank gezegd, waarna een broer van den overledene den dank van de familie jegens de Koningin, de Nederland sche regeering, de leden van het Permanente Hof en alle verdere belangstellenden, vooc de eer zijn broeder bewezen, heeft vertolkt.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5