Een klacht over den Fiscus. Opruiming. WANDGEDIERTE Kef belangrijkste 55e JAARGANG No. 16581 Verschijnt üaprelijks. behalve op Zon- en Feest8asren. WOENSDAG 14 JULI 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Nu BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord. Telefoon 12230 ADVERTENTïëN 15 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden f 400.verlies van hand, voet of oog f 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.- één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30enkelbreuk 15.polsbreuk f 15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. alle leden wijsvinger ƒ60.— HEDEN: 16 PAGINA'S. Inspecteur Sauer jubileert. Een kwart eeuw bij de Haarlemsche politie. Vrijdag 16 Juli hoopt de heer J. J. Sauer,. inspecteur van politie eerste klas alhier, den dag te herdenken, dat hij vijf-en-twintig jaar geleden bij de Haarlemsche politie als adjunct-inspecteur in dienst kwam. Op 1 Januari 1919 werd hij inspecteur tweede klas en op .1 Januari 1922 volgde zijn bevordering tot inspecteur eerste klas. Vóórdat de heer Sauer bij de politie kwam. was hij werkzaam als assistent bij de Poste rijen. De heer J. J. Sauer. Hoewel hij Zondag op den dag niet thuis is, zal het hem zeer zeker niet aan bewijzen van belangstelling en vriendschap ontbreken, want de aanstaande jubilaris staat bij ons politiekorps uitstekend aangeschreven. Ook het publiek, waardeert zijn optreden Op straat. Met een zeldzamen tact weet hij de orde en rust te handhaven. We hebben ;het bijgewoond, dat hij met een enkel gemoe delijk woord opstootjes wist te voorkomen. Nochtans laat hij, als ihet er op aan komt, niet met zich spotten. Vrijdagavond acht uur zal hem door de Politie-Muziekvereeniging voor zijn woning aan de Wouwermanstraat103 een serenade worden gebracht. De heer Sauer is ook een enthousiast sport beoefenaar. Speciaal aan het voetballen heeft hij zijn hart verpand. Ondanks zijn 48 jaar staat hij z'n mannetje! Daar kunnen de „Haarlem"-véteranen en het politie-elftal van meepraten! Ook bij de roodbroeken telt Inspecteur Sauer vele vrienden. Heemsteedscli bevolkingscijfer blijft snel stijgen. Thans boven de negentienduizend. Dezer dagen is op het Heemsteedsche be volkingsbureau de 19.000ste ingezetene in geschreven. Begin April van het vorige jaar werd de 18.000 bereikt en voor de netto-toe neming van de laatste duizend was dus een periode van vijftien maanden noodig. In het kalenderjaar 1936 steeg het zielental met 790, blijkbaar is de groei dit jaar dus niet lang zamer geweest. Op 1 Mei j.l. was het juist tien jaar geleden, dat een deel van Heem stede door Haarlem werd gean nexeerd, waardoor het zielental tot 11.562 werd teruggebracht. Sedertdien dus in iets meer dan tien jaar is de bevolking tot boven de 19.000 gestegen of met 64.3 procent. Er zullen wel niet veel gemeenten in ons land zijn, die op een zóó snellen groei kunnen wijzen. De bevolkingsaanwas, ook wat het laatste duizendtal betreft, is natuurlijk slechts voor een gering deel te danken aan het geboorte overschot. Het leeuwendeel van den groei wordt veroorzaakt door de vestiging van nieuwe ingezetenen. Vooral het laatste jaar geschiedde deze vestiging hoofdzakelijk in het noorden van de gemeente, zoowel op Leeuwenhooft als hi de omgeving van de Zandvoortsche laan. Méér dan zestig procent der nieuwe inwo ners vestigden zich in deze noordelijke strook. In mindere mate bleek de nieuwe wijk ten oosten van de Heemsteedsche Dreef in trek te zijn, terwijl nauwelijks tien procent der nieuwe ingezetenen hun woonplaats ten zui den van deJulianalaan kozen. Vooral van forensen is het begrijpelijk, dat zij den af stand naar Haarlem of naar de spoor- of tramverbindingen met Amsterdam niet groo- ter willen maken dan onvermijdelijk is, maar ook op de niet-forensen, die zich in Heem stede vestigen, blijkt de groote stad nog wel zooveel aantrekkingskracht te hebben als de vrije natuur, die meer in het Zuiden van Heemstede gevonden wordt. Het laat zich aanzien, dat Heemstede dus in den loop van het volgende jaar de grens van twintigduizend inwoners zal bereiken, waardoor het de categorie der kleinere ge meenten zal verlaten. Verschillende veran deringen in het gemeentebestuur gaan daar mede gepaard, of worden daardoor mogelijk. Zoo zal het aantal raadsleden, dat thans vijftien bedraagt worden uitgebreid. Dit zal echter pas geschieden bij de eerste verkiezing na de eerstvolgende volkstelling, waarschijn lijk dus pas in 1943. Ook zal het den raad <!an vrij staan, het aantal wethouders tot drie uit te breiden, een kwestie, die al eens aan de orde is geweest, maar waarvan het intusschen nog lang niet zeker is, dat het dan ook inderdaad onmiddellijk zal gebeuren. Maar hij wees die af met belangrijke argumenten. Het inkomen over 1935/1936 werd 104 millioen te laag opgegeven. Wij ontvingen een klacht van een lezer over het doen en laten van den Fiscus. Voor zoover daarbij aangelegenheden van algemeen belang ter sprake komen, besteed den wij daaraan aandacht. De klager schrijft o.a.: De Ontvanger der Belastingen te Haarlem zond mij een waarschuwing om achterstal lige belasting te betalen. Alleen reeds de re dactie van zoo'n aanmaning wekt al wrevel„zult gij worden gedwongen. „anders volgt een dwangbevel". Ik ging mijn biljet na en het bleet, dat ik inderdaad 6 dagen met mijn betaling over tijd was. Vier termijnen had ik op tijd betaald, maar bij den laatste (den vijfde) was ik even te laat. Nu kan ik mij voorstellen, dat men tot het sturen van een waarschuwing (die den na latige toch een kwartje kost!) overgaat als men één of meer maanden over tijd is, maar om dit al na enkele dagen te doen lijkt mij absurd. Er zijn zeer velen die elk dubbeltje tweemaal moeten omkeeren voor zij het uitgeven. Men krijgt den indruk, dat de Belastingen met een zekere wellust overgaan tot het sturen van waarschuwingen en dwangbe velen. Blijkbaar is er op die afdeeling wel voldoende personeel omdat men daar zoo op den dag bij is met het werk. Blijkbaar is dat niet het geval op de afdeeling die belast is met het uitzenden van de aanslagen. Zoo menigmaal hoort men de klacht, dat de aanslagen zoo laat worden uitgereikt. Als men naar de oorzaak daarvan vraagt wordt gezegd: „er is geen voldoend personeel om de biljetten vroeger uit te zenden". Waarom wordt het personeel dat nu de waarschu wingen uitstuurt niet te werk gezet voor het verzorgen van den aanslagen? Als dat ge daan wordt, krijgt het publiek de biljetten op tijd (iik lu-eeg het nu 9 maanden te laat!) waardoor er meer tijd is om de belastingen te betalen. Als die overplaatsing om technische rede nen niet mogelijk is, zou ihet aanbeveling verdienen meer personeel aan te stellen. Dit zal geen geld kosten want nu lijdt het rijk veel renteverlies door het later binnenkomen der belastingen. Nu het rijk zelf soms een half jaar over tijd is met het sturen van den aanslag zou men mogen verwachten, dat er ook wat meer soepelheid betracht wordt met het zenden van waarschuwingen. Natuurlijk zal de Ontvanger zeggen, men weet toch dat betaald moet worden, dus kan men tijdig het hiervoor bestemde geld op zij leggen. Zeker is dit juist, maar zooals reeds eerder gezegd, in de huidige omstandigheden zijn er meermalen dringender uitgaven dan be lastingen en is men maar al te vaak genood zaakt het hiervoor afgezonderde geld voor andere doeleinden aan te wenden. Tot zoover deze klacht. Wij hebben daarover een onderhoud ge had met den hoofdinspecteur van de belas tingen te Haarlem, den heer C. M. Moolen- burgh. Deze wees er allereerst op, dat er bij de Belastingen takken zijn: de inspectie die aanslaat en de ontvanger die de belastingen int. Het sturen van de waarschuwingen en dwangbevelen is tot in onderdeelen door den Minister geregeld. De ontvangers moeten zich aan de termijnen houden. De gelden moeten immers zoo snel mogelijk binnen komen, anders wordt Inderdaad renteverlies verkregen. Het is waar dat de aanslagen meestal over tijd uitgaan, maar elke belas tingbetaler heeftf toch, al krijgt hij zijn aan slag nog zoo laat, 5 termijnen van een maand om te betalen. Maar aan die termijnen wordt dan ook. in overeenstemming met de voorschriften uit den Haag, de hand ge houden. Het is practisch uitgesloten dat de aan slagen op tijd uitgaan. In Mei begint het belastingjaar, maar het is Juli voor de ambtenaren kunnen beginnen met het vaststellen van de aanslagen. Dit komt ge deeltelijk omdat zeer velen talmen met het invullen van hun biljet voor de aangifte. Velen sturen het pas nadat zij eerst daartoe zijn aangemaand. Dit jaar zijn die aan maningen wat vroeger uitgezonden dan an ders. maar het succes is bitter klein geweest. Van menigeen komt het aangiftebiljet pas na den vacantietijd binnen. Er is aan het vaststellen van de aansla gen veel werk. In deze inspectie (Haarlem. Heemstede. Bloemendaal en Bennebroek> zijn het laatste jaar niet minder dan 66.888 personen „beschreven". Dit waren 8300 per sonen die in de Vermogensbelasting zijn aangeslagen, verder 27428 eigen aangiften voor de Inkomstenbelasting en 31170 perso nen die ambtshalve voor de ambtenaren voor de laatste belasting „beschreven" zijn. Deze ambtshalve beschrijving geldt in het alge meen personen die een inkomen beneden de f 2000 hebben. Van lang niet allen wordt ook belasting geheven, maar zij kunnen toch niet „losgelaten" worden. Iemand die nu werkloos is. dus zoo weinig inkomen heeft dat hij buiten de belasting valt. kan im mers een volgend jaar werk hebben en wel moeten betalen. Daarom moeten de ar chieven van velen die nu geen belasting be talen toch bij gehouden worden. Het aanslaan kan alleen toevertrouwd worden aan bekwaam goed-onderlegd perso neel. Er werken op de inspectie Haarlem daaraan: 7 inspecteurs, 4 ontvangers, 5 andjunct-inspecteurs, 5. adjunct-commie zen en 1 tijdelijke adj. inspecteur. Tezamen dus niet minder dan 22 man. Er is geen denken aan voor het belangrijke werk van het aanslaan hulp te vragen aan het perso neel van den ontvanger, dat de waar schuwingen schrijft, want die menschen hebben daarvoor niet de vereischte be kwaamheden. Nu zou men kunnen trachten het uitzenden der aanslagen te bespoedigen door meer per soneel aan te stellen bij de inspectie. Het is nog de vraag of dat te vinden zou zijn, maar aanstelling daarvan zou zeer oneconomisch zijn. Er zou dan slechts 8 maanden werk voor het personeel der inspectie zijn. De overige 4 maanden (van Januari tot Mei zou men dan vele menschen naar huis moeten sturen. Nu is het werk zoo geregeld, dat er niet voldoende personeel is om de aanslagen te regelen en daarna de reclames te behandelen. Juist de laatste reclames afgehandeld zijn, moet weer begonnen worden met het voorbereiden de werk voor de aanslagen van het volgende jaar. Dat velen het niet nauw nemen met hun aangiften voor de belastingen, blijkt wel uit het feit, dat in het be lastingjaar 1935-1936 voor de eigen aangiften een inkomen is vastgesteld van f 97.670.910, terwijl de menschen het zelf slechts op f 87.092,826 hadden opgegeven. Een verschil dus van meer dan IOV2 millioen gulden. Elke aangifte moet met deskundige oogen bekeken worden en ook vergeleken met de gegevens die voorhanden zijn. Het is ook een belang van degenen die zelf een juiste opgave doen, dat de knoeiers ontmaskerd worden, want anders moeten zij immers hun aandeel betalen voor hetgeen de knoeiers aan den Fis cus onthouden. De ontvangsten van het Belastingkantoor te Haarlem hebben in het afgeloopen jaar f 20.000.000 bedragen. Als door het minder streng bekijken van de aangiften per belas tingbetaler gemiddeld 5 pet. minder zou bin nenkomen, zou dat reeds een mindere ont vangst van 1 millioen gulden beteekenen. De overtuiging bestaat, dat er nog steeds met de belastingaangiften door sommigen ge knoeid wordt. Het is er na de in 1934 door mi nister Oud geboden gelegenheid om belas ting-zonden vrijwillig te biechten, niet ge makkelijker op geworden om de knoeiers te ontmaskeren, want de geraffineerde knoeiers hebben in 1934 gezwegen en zwijgen ook nu nog steeds. Alleen een intensieve arbeid van de belastinginspecteurs maakt het mogelijker af en toe een te ontmaskeren. Soms zit een inspecteur wel eens een week aan een aan slag te werken.! Wordt zoo vroegen wij bij het aan slaan nog veel het piepsysteem toegepast? Het antwoord was: Zeer zelden. Alleen in enkele gevallen blijken wij er niet buiten te kunnen. Ik herinner mij een sterk staaltje. Er was een fabrikant die geen behoorlijke boekhouding had. Hij was eerst aangeslagen De opruimingstijd is gekomen, U ziet het den winkels wel aan, Die maatreeglen hebben genomen. Dat niemand het feit zal ontgaan. U vindt in de krant d' advertentie: Opruiming van dit en van dat, In frissche bedrijfsconcurrentie, 't Is opruimingstijd in de stad. U kunt nu nog minder betalen Voor wat u reeds langen tijd zocht. Er zijn extra koopjes te halen, Nu overal uit wordt verkocht. Bekijk etalages en kranten, Want rijk zijn de voorraad en keus, De winkelier noodigt zijn klanten Met opruimingsseizoen als zijn leus. Kom kijken, treed binnen, kom koopen En vrees niet: hij heeft het te druk, Het kan hem nooit druk genoeg loopen, In drukte vindt hij zijn geluk. Hij hoopt er succes van te maken En zal, als het vlot gaat en goed. Straks opgeruimd zijn in zijn zaken En opgeruimd in zijn gemoed. voor f 15.000 inkomen. Wij hadden de over tuiging dat hij meer inkomen had, maar hij ontkende het en hij vertikte het een goede administratie in te voeren. Toen hebben wij hem het volgende jaar voor f 30.000 inkomen aangeslagen. Hij zweeg en betaalde. Het jaar daarop brachten wij het op f 100.000. Eerst toen is hij gaan ..piepen" en was bereid een behoorlijke boekhouding aan te leggen om zijn juiste inkomen vast te stellen. Zooveel mogelijk hebben wij de gewoonte om, als de tijd het althans toelaat, de men schen, die wij hooger willen aanslaan dan zij zelf hebben opgegeven te ontbieden om onze gegevens met hun eigen inlichtingen te vergelijken. Wat hebben wij er aan, de menschen hooger aan te slaan dan noodig is? Het geeft maar werk door de reclames die dan natuurlijk komen. De ervaring leert, dat wij door deze wijze van werken betrekkelijk wei geld voor gegronde reclames moeten terugbetalen. Er is dus zoo besloot de hoofdinspec teur niet veel aan te doen om de aanslagen te bespoedigen. Alleen wijs ik er op, dat iemand die het wil aan de inspectie kan verzoeken om in het begin van het belastingjaar al vast een voorloopigen aanslag te krijgen. Tot heden wordt van die gelegenheid weinig gebruik gemaakt. Men moppert wel als de aanslagen laat uitgaan, maar iemand die zijn aanslag door bijzondere omstandigheden eens vroeg ontvangt, moppert ook. Men vindt het nu een maal geen aangename bezigheid om belas tingen te betalen! Het woord is aan Zaandammers verdwijnen op mysterieuze wijze. Geronseld voor Spanje? In enkele weken tijds moeten acht Zaan dammers op geheimzinnige wijze naar Spanje zijn verdwenen. De politie vermoedt, dat ronselaars hierbij de hand in het spel hebben, doch zij heeft nog geen dezer man nen kunnen arresteeren. Gebleken is, dat zij den jongemannen mooie voorspiegelingen doen, om hen maar te bewegen naar Spanje te vertrekken. Dat dit geschiedt, is in één geval gebleken, waar men een radio-monteur een betrekking beloofd had bij een op te richten „geheimen zender". Hij is evenwel nooit in die betrekking werkzaam geweest en heeft in Valencia in de gevangenis ge zeten wegens desertie uit den militairen dienst. Door tusschenkomst van onzen zaak gelastigde is hij daar vrij gelaten en op transport gesteld naar Barcelona, waar hij echter opnieuw is gevangen genomen. Marcel Prévost: Alle aardsche geluk berust op een compromis tusschen droom en werkelijkheid. Het Haarlemsche Gemeente- personeel. Ontslag aan 60-jarigen aangezegd. Indertijd hebben wij uitvoerige mededee- lingen gedaan over het plan van B. en W. van Haarlem om aan verschillende ambte naren en werklieden die den leeftijd van 60 jaar hebben bereikt of een voldoende aan tal pensioen jaren hebben, ontslag uit den gemeentedienst te verleenen. Naar wij vernemen hebben B. en W. thans aan een aantal ambtenaren en werklieden de mededeeling gezonden, dat het in het voornemen ligt aan hen ontslag te verleenen. Onder de bekende ambtenaren die daar onder vallen behooren de heeren: H. A. van Abs, referendaris, chef van de afdeeling pensioenen op het Stadlv- C. B. M. Segaar, referendaris aan de af deeling onderwijs. B. Bakker, architect van Bouw- en Wo ningtoezicht. r J. C. Timmerman, commies van de afd. Burgerlijke Stand. A. Machielsen, opzichter bij den Hout en de Plantsoenen. Er zijn ook combinaties van eenige be drijven in voorbereiding waarmede dan ont slag aan enkele directeuren gepaard zou gaan. Daartoe zal evenwel tezijnertijd door B. en W. een voorstel aan den gemeenteraad gedaan worden. JUBILEUM P. A. VAN ZONNEVELD. A.s. Zondag 18 Juli hoopt de heer P. A. van Zonneveld, agent van politie, Ternate- straat 42. den dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden bij het Haarlemsche politie korps in dienst trad. Jan Zwart overleden. De bekende organist der Hersteld Evang. Luthersche Kerk te Amsterdam. Te Zaandag is gisternacht in den ouder dom van 60 jaar overleden de heer Jan Zwart, de bekende organist van de Herst. Evang. Luthersche kerk te Amsterdam. De heer Zwart heeft jl. Zondag in de Lu thersche kerk aan den Kloveniersburgwal te Amsterdam nog het orgel bespeeld, doch moest in den nacht van Zondag op Maandag plotseling voor een buikvliesontsteking ge opereerd worden, aan de gevolgen van welke operatie hij is bezweken. De overledene, die op 20 Augustus 1877 te Zaandam werd geboren, werd reeds op 16- jarigen leeftijd benoemd tot organist bij de Geref. kerk te Rotterdam. Later werd hij te Capelle aan den IJssel benoemd waarna hij in 1898 organist van de Hersteld Evang. Lu thersche kerk te Amsterdam werd. De heer Zwart heeft overal in ons land orgelconcerten gegeven en bekcid waren zijn orgelavonden, die hij van April tot October te Amsterdam gaf Op zijn initiatief zijn ook de Nederlandsche orgeldagen in het leven geroepen Wij garandeeren absolute verdelging van onder geheimhouding en schriftelijke garantie ZUIVERINGSONDERN. „RADICAAL". Cronjéstraat 135 Telefoon 11657 (Adv. Ingez. Med.) Een blik op de stad Peiping, in de nabijheid waarvan thans heftig door de Chineesche en Japansche troepen gestreden wordt. Op den voorgrond het station. Een klacht over den Fiscus afgewezen. Aan het Haarlemsche G&meenteperso- neel, dat den zestigjarigen leeftijd be reikt, wordt ontslag verleend. De K. L. M. laat haar piloten oefenen met vliegtuigen met neuswielonderstel Door het neerstorten van een liftkooi zijn te Rotterdam zes personen gewond. In den Haag zijn twee personen licht door cyaangas vergiftigd. Bij L. Smit en Co.'s internationale sleep dienst zal geen conflict uitbreken. In het Verre Oosten gaat de strijd door ondanks een getroffen overeenkomst De controle in de Pyreneeën is opge schort. Een nieuw non-interventieplan van En geland. ARTIKELENENZ. J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. A. v. M.: In de tram. Van onzen Londenschen correspondent: Het Engelsche rapport over Palestina. H. D. Vertelling: Janette. L. S.: Jasmijn. P. A. Lammerts van Bueren: Hoe cricket gespeeld moet worden. W. S.: Het koloniale vraagstuk van Ned. Indië. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1