Oud-Burgemeester Boreel J Het graven van de Haarlemsche Haven. DE ONWEERSSTORM VAN CISTEREN. Monsterachtigheden. 55e JAARGANG Nö. 16583 Verschiirrt <dag:eliiks, behalve op Zon-en Feestdagen* VRIJDAG lt> |l LI ly«v HAARLEM S DAGBLAD Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor DirectieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vs. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.pap TM A5 Q Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Ge'ïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEJN 10 Jr AG UNA p. Als bijna 85-jarige is Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, oud-lid der Tweede Kamer (1888—1893), oud-burgemeester van Haarlem (18931912) en oud-Gedeputeerde van Noordholland, heengegaan. Hij heeft een zeer hoogen leeftijd mogen bereiken en het is hem gegeven geweest zijn scherpte van geest en tot voor enkele maanden ook zijn lichamelijke gezondheid in den ouder dom te behouden. Ongeveer een half jaar ge leden, in een door hem gepresideerde verga dering, had schrijver dezes nog de gelegen heid zijn actieve belangstelling, zijn rake commentaar, zijn humor met bewondering waar te nemen. In het voorjaar vernamen wij dat zijn gezondheid wankel was gewor den. Een verblijf in het buitenland scheen geen verbetering te brengen en daarna de den de berichten wel vermoeden dat het einde nabij was. Het is dan ook niet onver wacht gekomen. Vooral in onze stad zal de tijding van Boreel's overlijden met ontroering vernomen worden. Alle ouderen zullen zich hem her inneren als een voortreffelijk burgemeester, die zich zijn positie als eerste burger van Haarlem tenvolle waardig heeft getoond, wiens persoonlijkheid dan ook algemeen eer bied genoot en die in zijn tijd met energie den vooruitgang der stad heeft bevorderd. Wat hij voor Haarlem heeft gedaan, wat onder zijn leiding nieuw tot stand is geko men of in wezen werd verbeterd, wordt in hoofdtrekken elders in dit blad opgesomd. Ik herhaal het hier niet- bij lezing zal men begrijpen dat ook die tijd er een was van verandering en nieuwe ontwikkeling. Niet al leen in feitelijke organisatie trouwens, maar ook in de politiek. Met Boreel's negentien jarig burgemeesterschap viel een groot deel van den ontwikkelingsgang der S.D.A.P. sa men. Haar vertegenwoordigers wonnen in aantal en in invloed ook in den Haarlem- schen gemeenteraad. De burgemeester, zelf stammend uit een eeuwenoud aristocratisch geslacht, welks naam men telkens terug vindt in leidende en verantwoordelijke func ties in 's lands historie, bejegende ook de jonge oppositiepartij der arbeidersklasse met de strikte rechtvaardigheid en onpartijdig heid die hem niet alleen door zijn ambt wa ren opgelegd maar die voor hem een natuur lijke plicht waren. Hij, regent van den ouden stempel, voorbeschikt tot de uitoefening van gezag, had begrepen dat de tijden geboden dat de taak der wethouders naast de zijne meer op den voorgrond werd gesteld, dat zij nevens hem zaten en voor hun deel der ge meentezaken het woord voerden. Tot deze openlijke decentralisatie der bevoegdheden van het college had hij zelf den stoot ge geven. Evenzeer wist hij de rechten van een nieuw opkomende oppositiepartij te erken nen en te eerbiedigen. Uit den aard zijner persoonlijkheid was hij een uitstekend voorzitter van den gemeente raad. In een tijd waarin het in vele gemeente raden nogal eens placht te stormen bleven in den Haarlemschen Raad de beste parlemen taire vormen behouden. Niet de felle hamer slag, niet het dreigement met ordemaatrege len, maar een persoonlijkheid, die allen als intègre, rechtvaardig en geroepen-tot-onpar- tijdige-leiding erkenden, bewerkte dit. Toen hij als zestigjarige, in 1912 zijn bur gemeesterschap verruilde voor de functie van Gedeputeerde van Noord-Holland die hij nog vele jaren zou vervullen was dat zeker in de overtuiging dat de zoozeer in het licht der openbaarheid uitgeoefende taak des bur gemeesters nu een jongeren man eischte. Hij had inderdaad een zoo hooge opvatting van de overheidstaak dat hij het algemeen belang boven eigenbelang wist te doen gelden. En de tijd was al gekomen waarin men van een bur gemeester meer gemoedelijkheid, meer per soonlijke toegankelijkheid verwachte dan. in zijn aard lagen. Die eigenschappen deden zich inderdaad gelden in de ilsrsoon van zijn uitste^ kenden opvolger, jhr. mr. W. B. Sandberg. Toch was zijn aftreden algemeen betreurd en was de lof voor zijn arbeid en zijn leiding al gemeen. Veel later, in 1932, toen hij zijn tach tigsten verjaardag vierde en op uitnoodiging van het gemeentebestuur ten Stadhuize reci- piëerde, zou dat nogmaals blijken. Want de belangstelling was zeer groot en onmisken baar bleek dat Haarlem zijn ouden burgemees ter niet vergeten was. hem dankbaar bleef en zich verheugde in zijn blijvende vitaliteit in zoo hoogen ouderdom. Juist op een tijdstip waarop Haarlem bur gemeester-loos is en de benoeming van een nieuwen armbtsdrager verwacht, is deze oud burgemeester gestorven en natuurlijk zal men de herinnering aan zijn groote qualiteiten wil len verbinden aan de wenschen ten aanzien van een nieuwen ambtsdrager. Die wenschen zijn al eens eerder op deze plaats geformu leerd en burgemeester Boreel van Hogelanden heeft er in het kader van een vroeger tijdvak, toen men ze ook koesterde, aan beantwoord. Dat mogen wij met den eerbied en de dank baarheid, die zijn herinnering wekken, ge^ tuigen. Natuurlijk verlangen wij thans, in een nieuwen tijd, niet naar een regent van den ouden stempel; maar wel naar 'n regent. Het woord wordt in ons land vaak verkeerd be grepen, omdat men het licht verbindt aan minder aangename herinneringen aan een bepaald tijdvak in onze historie. Maar als men het breeder opvat, namelijk als de aan duiding van een man, die de persoonlijke eigenschappen tot regeeren bezit, dan be grijpt men wat ik bedoel. Regeeren is geen schoolvak en er bestaat op zichzelf be schouwd geen opleiding voor. Het is een persoonlijke gave, dikwijls in niet geringe mate door overerving beïnvloed en door opgedane ervaringen versterkt. Slechts weinigen bezitten deze gave. Die weinigen op de voor hen geschikte posten te brengen, waar zij een onpartijdig beleid kunnen uitoefenen, is een landsbelang. Voor den burgemeester van de vijfde stad des lands, die in zijn ambt de belangen van 133.000 menschen te dienen heeft, is de gave-des-regenten zeer zeker vereischte. Wij hebben thans een regent van den nieu wen stempel noodig. Als hij aan deze gave de voortreffelijke karaktereigenschappen en bekwaamheden van een man als wijlen Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden paart, zal Haarlem een periode intreden, waarin het even trotsch op zijn burgemeester zal zijn als in het tijdvak 18931912. R. P. Ir. Cramer afgetreden als lid van den Raad van Bloemendaal. Zijn opvolgster is mevr. Romeijn geb. Scholts. Na afloop van de vorige raadsvergadering van Bloemendaal heeft ir. C. G. Cramer een brief aan B.' en W. overhandigd, waarin hij zeide te bedanken als lid van den Bloemen- daalschen raad wegens vertrek naar Indië met September a.s. Zijn opvolgster in den raad is mevr. Romeijn, geb. Schols. VRIJWILLIGE BURGERWACHT. Zaterdag 7 Augustus a.s. „Jamboree Wan deltocht" van 30 KèM. Startplaats gebouw Olympia, Kinderhuissingel te 3 uur. Inschrij ving vóór 23 Juli bij den administrateur. Aanleg van het industrieterrein aan het N. B. Spaame. Dezer dagen is, in verband met het feit, dat rechtstreeks door een schip uit Wales kolen naar Haarlem zijn aangevoerd, weer eens de uitdrukking Haarlem Zeehaven ge bruikt. Wie evenwel goed met de plaatselijke toestanden op de hoogte is. begrijpt dat dit bij dit kleine scheepje (ruim 300 toni wat grootscheepsch gedacht is! Haarlem heeft, zoolang de sluizen te Spaarndam niet aan merkelijk vergroot worden en andere min stens even kostbare waterwerken worden uit gevoerd, geen schijn van kans ooit zeehaven te worden. Natuurlijk kan, temeer nu de bou wers zich den laatsten tijd gaan toeleggen op het maken van schepen van geringen diepgang, hier af en toe misschien zelfs meer dan vroeger, eens een zeescheepje komen, maar daarmee wordt Haarlem nog geen zee haven. Dan zouden de groote vrachtbooten met even veel gemak naar Haarlem moeten kunnen opstoomen als nu naar Amsterdam en er zou hier ook handel moeten zijn! In de vervlogen eeuwen is meer dan eens op die mogelijkheid gezinspeeld, maar er is in de praktijk niets van terecht gekomen. De haven die Haarlem nu met finan- cieele medewerking van het Werkfonds en van de Provincie Noord-Holland aan den Oostkant van het Noorder Buiten Spaame gaat graven, is dan ook geenszins opgezet met de gedachte, dat die grootsche ideeën van het verleden nu verwezenlijkt zullen worden. De haven is alleen bedoeld voor aan- en afvoer van grondstoffen en artikelen die in onze stad gebruikt of gemaakt worden. In het bijzonder door de industrie. In de onmiddellijke nabijheid van de ha ven wordt een industrie-terrein aangelegd. Dit wordt gedaan omdat de overtuiging bij het gemeentebestuur bestaat, dat daaraan behoefte is. In de afgeloopen crisisjaren heeft de Haar lemsche industrie zwaar geleden. Tal van be drijven hebben den strijd om het bestaan moeten opgeven en zijn geheel ten onder gegaan. Dit heeft natuurlijk een funesten in vloed op de Haarlemsche arbeidsmarkt ge had. Wil Haarlem door den tijd van een be langrijk deel van zijn werkloozen afkomen er zijn er niettegenstaande er door de opleving die thans geconstateerd kan wor den en die gelukkig een vermindering van een kleine 1000 werkloozen tengevolge had, toch nog 5200 over dan moeten hier nieu we industrieën komen. Haarlem is voor de industrie gunstig gele Wat eens de trotsche theatertent op het Jamboree-terrein te Vogelenzang was, ligt nu uit elkaar gerukt, op den grond. Op de Dreef woei een boom op de bovenleiding van de electrische tram, waardoor een ijzeren mast bij den grond, afknapte. gen. Er bestaat dus een goede kans van sla gen. Vooral als het industrie-terrein aan het Noorder Buiten Spaame in gebruik genomen kan worden. Reeds nu zijn er vele industrieele ondernemingen van elders, die willen verplaatsen of uitbreiden, die inlich tingen te Haarlem over de mogelijk heid van vestiging inwinnen. Belangrijke toezeggingen voor de vestiging zijn wel is waar nog niet aan Haarlem gedaan, maar de hoop mag toch gekoesterd worden, dat eenige onderhandelingen succes zul len hebben. VP.H9.T - C.EPROJ. POOV WEOöf .qattp ...- vtptootfj <Qir|q Daarom is het van zooveel beteekenis, dat de haven en het industrie-terrein zoo spoedig mogelijk gereed komen. Nu moet men nog met „beloften" onderhandelen, maar dan kunnen immers bestaande dingen aangebo den worden. Er zal gewezen kunnen worden op de gunstige ligging van het industrieter rein, het gemakkelijke transport over water en per spoor, goede verbindingen met de groote verkeerswegen voor transport per vrachtauto, enzoovoort. Uit de reeds gevoerde onderhandelingen is wel komen vast te staan, dat Haarlem voor vele industrieelen een plaats is, waar zij gaarne hun bedrijven zouden willen vestigen. Er is hier te beschikken over voldoende per soneel en het personeel woont gaarne in onze stad, omdat het een aangename woonplaats is. Er wordt van de zijde van het gemeente bestuur van Haarlem alles gedaan om zoo spoedig mogelijk te kunnen beginnen met het graven van de haven en het aanleggen van het industrieterrein. Voor het zoover is, moeten nog verschillende moeilijkheden over wonnen worden. Er loopen nog onteigenings zaken en ook moet nog verder onderhandeld worden met het bestuur der Provincie en van het Werkfonds. Gehoopt wordt evenwel, dat medewerking door de betrokken instanties verkregen zal worden om alles zooveel moge lijk te bespoedigen. De verwachting bestaat, dat voor het maken van de haven en het in dustrieterrein in het begin van het jaar 1938 de eerste spade in den grond gestoken zal kunnen worden. Op het kaartje is aangegeven waar de ha ven komt. Daaruit is te zien, dat zij den vorm van een rechthoek krijgt die door het verbreede Vuilrak in verbinding staat met het Spaarne. Voorloopig wordt slechts de helft van de haven gegraven, naarmate van de gebleken behoefte zal dan uitbreiding daar aan gegeven worden. In het midden van 1938 zal het werk wel zoover gevorderd zijn, dat er voor de eerste industrieën die er een plaats willen hebben terrein beschikbaar is. Er is in het verleden een tijd geweest, dat gemeentebesturen, ook het Haarlemsche, er blijkbaar geen bijzonderen prijs op stelden om aan nieuwe industrieën een plaats voor ves tiging aan te bieden. Wat het college van Haarlem betreft is daarin een wijziging ge komen. B. en W. zijn overtuigd, dat het een belang voor onze stad is dat alles gedaan wordt om vestigingen zooveel mogelijk te be vorderen. Japan treft voorbereidingen. Voor eventueele ernstige gebeurtenissen. TOKIO. 16 Juli (A.N.P.) Hoewel officieel de verwachting wordt uitge sproken. dat het wellicht nog mogelijk zal zijn tot een vreedzame regeling te komen van den toestand in Noord- China door middel van rechtstreek- sche onderhandelingen met de plaat selijke autoriteiten, blijkt toch uit vele omstandigheden, dat Japan zich op ernstige gebeurtenissen voorbereidt. Zoo hebben de militaire leiders reeds maat regelen genomen om de reserves van het leger voor geval van nood in gereedheid te brengen. Aan duizend reserve-officieren is instructie ge zonden zich gereed te houden om ieder oogen- blik te kunnen vertrekken naar hun troep. Het woord is aan Wieland: Van te veel licht wordt men blind. (Uit Engeland wordt berichtdat het monster van Loch Ness in Schotland weer is waargenomen en nu vergezeld van twee kleinere monsters, die jongen moeten zijn.) Het Schotsche monster van Loch Ness Had een paar jaar geleden. Een monsterachtig groot succes. Maar 't is vergeten heden Toeristen trekken niet in drom Meer naar de Schotsche meren, In de vacantiedagen, om Het monster t' observeeren. Het bleef volkomen buitenschot. Het kwam geen keertje boven. En deed dat zoo hardnekkig tot Geen mensch 't meer wou gelooven. De Schotten trokken zich dat aan. Hun monster bleek tenslotte, Niet langer schotsch maar.scheef te gaan, Dat hinderde die Schotten. Maar toen de nood het hoogste steeg. Toen hebben z' iets verzonnen. Hoort, hoe het monster jongen kreeg, Weer is het pleit gewonnen. Twee jongen zwommen naast mama, Heusch, het is waargenomen, Twee monstertjes van monsters ha! Nu zal de drom weer komen. Het spreekt vanzelf, de wetenschap Gaat nuchter weer aan 't speuren, Die accepteert geen flauwe grap, Die wil zélf monsters keuren. Intusschen heeft de brave Schot Geen haast met controleeren, Dat kan wel even wachten tot De gasten huiswaarts keeren. Eerst is de vraag van groot belang Voorloopig weer aan d' orde, Zal een voorwereldlijk soort slang Toch nog gevangen worden? 't Is vroeger wel mislukt, niaar thans Is zij geducht gestegen, Die schoone. lang verbeide, kans. 't Gezin heeft kroost gekregen Er leeft, ik heb dat lang beseft Veel raars op onze aarde. Maar 'k hou me, wat Loch Ness betreft Aanmonsters zonder waarde. WERELD-JAMBOREE 1937 IN KENNEMERLAND. ZEEVAREND NEDpRLAND EN DE ZEEVERKENNERS. Behalve het aanbieden eener folklo ristische demonstratie zal het Comité van Gastvrijheid o.m. ook door finan- ciëelen steun het Waterkamp te Benne- broek en den gemeenschappelijken Zeeverkennersdag op de Kaag mogelijk maken. Helpt den naam van ons land hoog te houden door de uitvoering van deze en verdere plannen te bevorderen door Uwe bijdragen op postrekening No. 8250 of op rekening van het Comité bij de Twentsche Bank N.V., kantoor Bloe mendaal. Het graven van de Haarlemsche haven. Een zwaar onweer heeft boven ons land De gevolgen van den storm in Haarlem en omgeving, gewoed. De „Thorpehall" is hedennacht vertrok ken. Het conflict in liet Verre Oosten. De Spaansche nationalisten achten de Britsche compromisvoorstellen onaan vaardbaar. Bij een mijngasontploffing in den Ame- rikaanschen staat Indiana zijn 20 ar beiders om het leven gekomen. De gemeente Bloemendaal werkt niet mede aan betere afwatering van Distel laan en Rijnegomlaan. Jhr. mr. J. VV. G. Boreel van Hogelanden is overleden. ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Oud-burgemeester Boreel t Jhr. dr. J. C. Mollerus: Borgstellingsfond sen voor den Middenstand. Van onzen Stockholmschen correspon dent: Sandler's reis naar Rusland. Dr. E. van Raalte: Problemen van de Tsjechische republiek. H. D. Vertelling: De gedienstige Heer K. de Jong: Concert der H. O. V. Onze Indische Luchtpostbrief. Voor de Jeugd Voor de Vrouw De Burgerlijke Stand van Haarlem is oo genomen op pag. 1

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1