ECONTENT vrao® mic® VICTOR HUGO 1937 ,Hef Groene Licht". H JD •-V ertellieg CEBUTOBUREAU Rubriek voor Vragen DONDER D A r, 22 JULI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 8 Anita Louise. Errol Flynn en Margareta Lindsav in de verfilming van Llord C. Douglas boek „Het Groene Licht". Van Vrijdag af is deze spannende film in het Frans Hals Theater te zien. Voortreffelijke verfilming van Lloyd C. Douglasberoemde boek. Na de verfilming van Lloyd C. Douglas' boek „Obsessie" hebben we dan hier de bewerking van zijn bekende novelle „Het Groene Licht", een novelle die om zijn uitstekende kwalitei ten ook in Nederland vele lezers vond. Laten wij het direct zeggen die lezers zullen over de verfilming van hun boek niet teleurgesteld zijn. Integendeel, de Amerikanen hebben van „Het Groene Licht" een film gemaakt, die op een lijn gesteld kan worden met het allerbeste wat in den loop der jaren over den grooten haringvijver tot ons kwam. Frank Borzage re gisseur van groote vermaardheid, is er op bui tengewoon gelukkige wijze in geslaagd de moeilijkheden die de verfilming van een be roemd boek altijd met zich meebrengen, te overwinnen. Zonder te' vervallen in overdre ven en Amerikaansch sentiment heeft hij „Het Groene Licht" gemaakt tot een film van meer dan gewone beteekenis, een film die werkelijk een diepen indruk achterlaat. „Het Groene Licht is de geschiedenis van een jongen dokter. Dr. Paige, een opmerkelijke rol van Errol Flynn, die zich zelf opoffert voor een oudere collega door wiens schuld een pa tiënte tijdens een operatie sterft. Door het VOOR DEN KANTONRECHTER De huppelende bakfiets. Iemand reed in de Spaarnwouderstraat met een driewielige motorbakfiets, die eigen lijk meer huppelde dan reed, want nu eens zat het eene wiel in de hoogte dan weer het andere. Men zou hieruit kunnen afleiden, dat het een jeugdige wagen was, die de jo ligheid, de jeugd eigen, bezat. Dat is echter niet zoo, want als we hoorden, wat de des kundige, die den wagen had onderzocht, er over rapporteerde, moest men tot de conclu sie komen, dat abusievelijk van huppelen is gesproken en dat het beter strompelen ge noemd kan worden. Er was zoo wat niets goeds aan den wagen en het waren ouder domsgebreken in plaats van joligheid, die den wagen op ongewone wijze deden voort gaan. Dat het gevaarlijk is met zoo'n vehikel door de Spaarnwouderstraat te rijden en dan nog wel met een 25 K.M. vaart, is duidelijk. De gevolgen bleven dan ook niet uit. Toen de bestuurder een stilstaanden wagen wilde passeeren, terwijl van den tegenovergestel- den kant een motorfiets met zijspan naderde, waren de ouderdomsgebreken oorzaak, dat er niet geremd en niet goed gestuurd kon wor den, zoodat de bakfiets omviel en tegen de motorfiets kwam, waarvan de bestuurder aan de hand gewond werd, terwijl de duo passagier er af werd geslingerd en tegen den muur terecht kwam. Het ongeluk liep be trekkelijk nog goed af. De ambtenaar van het Openbaar Ministe rie achtte rijden met een wagen als de bak fiets onverantwoordelijk en vorderde f 30 boete met 6 maanden ontzegging van het recht om motorrijtuigen te besturen. De kantonrechter veroordeelde conform. Een vermoeide chauffeur. Op den Wagenweg reden twee fietsende da mes aan den rechterkant van den weg, toen zij achterop werden gereden door een vrachtwa gen. die ruimte had om te passeeren, maar zoo kort uitweek, dat de eene dame werd aange reden en tegen de andere aan viel, waardoor beiden zoodanige beenkneuzingen opliepen dat zij nu, na twee maanden, nog niet geheel hersteld waren. De bestuurder van de vrachtauto gaf als verantwoording op, dat hij zeer vermoeid was geweest, waardoor hij geen voldoende macht over zijn stuur had gehad en bovendien meen de hij, dat de ronding van den weg schuld aan het ongeluk had, waardoor zijn hooggeladen wagen was gaan hellen. De kantonrechter meende, dat een chauffeur, die vermoeid is, moet gaan rusten en geen ander er aan moet wagen, waarom de chauffeur veroordeeld erd tot 30 boete met 6 maanden ontzegging van rijbevoegdheid. Geëischt was 40 met een jaar ontzegging. Bovendien kreeg hij 10 boete, omdat de remmen niet in orde waren Een baas, die niets te vertellen had. Een winkelier hij was, zei hij, maar een heel klein winkeliertje was bekeurd, om dat op een Zondag in zijn winkel melk ver kocht was op een uur, waarop wel brood, maar geen melk verkocht mocht worden. Hij kwam tegen de qualificatie. daar hij m de dagvaarding hoofd en bestuurder van den winkel was genoemd, op, bewerende, dat hij thuis niets te vertellen had en van den eenen hoek in den anderen werd geschopt. Hieraan is dan wellicht toe te schrijven, dat hij bui tenshuis een groote welsprekendheid aan den dag legt en die zelfs op juridisch gebied uit oefent. Nu had hij echter indertijd aan den inspec teur van politie verklaard, dat hij wel hoofd en bestuurder was, maar dat zou hij dan maar gezegd hebben om een kaart terug te krijgen, welke de politie bij hem had wegge nomen. 't Was geen verklaring in vrijheid af gelegd, zei hij, en hij meende dan ook vrijge sproken te moeten worden. De ambtenaar was die meening niet toege daan en vorderde 5.— boete, waartoe de Kantonrechter ook veroordeelde, wat ook niet naar zijn zin was, want hij wou meer dan 5 boete hebben, om in hooger beroep te kun nen gaan. Hij meende bij het heengaan, dat Aladin en de roovers op zijn zaak betrekking hadden, wat niet erg duidelijk was. bestuur van het ziekenhuis waaraan beide dokters verbonden zijn, wordt een onderzoek ingesteld en Dr. Paige wordt ontslagen. In het huis van een verpleegster die hem in het zie kenhuis assisteerde, ontmoet hij de dochter, Phyllis, van de gestorven patiënte. De beide jonge menschen vatten liefde voor elkaar op, doch als het meisje bemerkt dat Paige de dokter is die verantwoordelijk is voor haar moeder's dood, wil ze niets meer met hem te maken hebben. Paige die wanhopig is gaat dan naar een collega van hem die in een afgelegen stad experimenteert om te trachten een serum te vinden tegen vlektyphus. Paige experimen teert op zich zelf en krijgt de gevreesde ziek te. Intuschen is Phyllis achter de waarheid ge komen, ze gaat Paige opzoeken doch vindt hem ernstig ziek. Ook de verpleegster, die even eens op Paige verliefd is en Dr. Endicott voor wie Pa^ge zijn carrière opgeofferd heeft, komen aan het ziekbed. Als door een wonder wordt Paige echter gered en niets staat het geluk van hem en Phyllis meer in den weg. De heele ge schiedenis door heeft Dean Hartcourt een dominee, een beslissende invloed op alle per sonen die beurtelings bij hem hun nood ko men klagen. Van hem ontvangen allen „Het Groene Licht" signaal om verder te gaan. Vooral van de zijde van hen die hun hart aan het tooneel hebben verpand wordt nog wel eens critiek uitgeoefend op het feit dat filmcritici in de meeste gevallen niet karig zijn met him lof tuigingen over films. Nie mand zal daarin een grond van waarheid kunnen ontkennen doch aan den anderen kant mag niet vergeten worden dat zelfs de meeste doorgewinterde filmkenner nu en dan films ziet, die in alle opzichten zoo voortref felijk zijn dat hem niets anders overblijft dan zich geheel gewonnen te geven. Zoo'n film is ook „Het Groene licht". Een voortref felijke dialoog, een ongemeen spannend sce nario en een ideale vertolking maken het „Groene Licht" tot een film die opnieuw ge tuigenis aflegt van het hooge niveau waarop de Amerikaansche film staat. Errol Flynn de acteur wiens romantische loopbaan alleen al genoeg stof voor een do zijn films zou opleveren, speelt de hoofd rol uitstekend, voortreffelijk ter zijde gestaan door Anita Louise. Margaret Lindsay, Walter Abel en Henry O'Neill zorgen voor een juiste omlijsting, ter wijl de betreurde Sir Cedric Hardriche van Dean I-Iarcourt een creatie maakt die nog eens bewijst welk een uitstekend karakter speler hij was. EINDEXAMEN H. B. S. Door het eindexamen van het Instituut Wullings, H. B. S. B, te Voorschoten zijn ge slaagd A. H. Bracht en W. van Hees, beiden te Haarlem. GEMEENTELIJKE ZWEM- EN BAD INRICHTINGEN. In het tijdvak 1—16 Juli 1937 zijn in de ge meentelijke zwem- en badinrichtingen 43032 baden genomen, verdeeld als volgt: Houtvaart Heeren: Dames: Abonné's 4890 4564 20 ets. baden 277 215 10 ets baden 521 527 Vereenigingsbaden 193 133 Sehoolbaden 2400 1600 Kostelooze baden 3735 3971 12016 11010 Heeren: Dames: Delft: Abonné's 20 ets. baden 10 ets. baden Vereenigingsbaden Sehoolbaden 7092 340 421 168 2078 10099 7442 336 474 59 1603 9907 PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRUDAG 23 JTJLI Progr. 1: Hilversum n. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.Keulen 10.05 Diversen 10.35 Parijs Radio, 12.— London Regional 12.35 Keulen 1.20 Ned. Brussel 1.35 Keulen 3.20 Di versen 4.20 Keulen 5.20 Parijs Radio 6.50 Fransch Brussel 7.20 Ned. Brussel 7.50 London Regional 9.20 Keulen 10.15 Droitwich 11.03 Berlijn. Progr. 4: 8.Ned. Brussel 9.20 Pauze 10.35 London Regional 11.35 Droitwich 3.35 Lon don Regional 4.05 Droitwich 9.40 Diversen 10.35 London Regional 11.20 Droitwich. Progr. 5: 8.00—^7.Diversen. 7.Eigen gramofoonplaten concert: Wals: 1. Dollar- walzer, Dajos Bela; 2. Waltz Medley, 2 vleu gels; 3. Kind, du kannst tanzen, Dajos Bela; Tango: 4. Pureto Nuevo, Canaro; 5. Tus ojos Negroes, Bachicha; 6. Mi Madrid, Idem; 7. Milonga, Canaro; Boswell Sisters: 8. Alexan ders Ragtime band; 9. Heebie Jeebies; 10. Dinah; 11. My future just gandy passed; Mills Brothers: 12. Moanin' for you; 13. Tiger Rag; 14 Rockin' Cair, 15. Some of these days. 8.0012.Diversen. zandiiaddck (Adv. ingez. Med.) PerCEBUTO Touringcar door het schoone Duitsche rijk 4 dagen Rijn f 29.50 4 Detmold 31.- 4 Wupperlal 29.50 6 langs den Rijn 45.- 6 Berglsch land 35.50 7 Schwarzwald 53.50 Inlichtingen en Reisgids bij JAC. HEEMSKERK Houtplein 34 - HAARLEM - Tel. 1 6448 Reizen zonderzorgen (Adv. Ingez Med.) Tegengaan van aardappelziekte, Wenken van den Plantenziektenkundigen Dienst. Daar de weersomstandigheden in den laat- sten tijd meermalen gunstig zijn geweest voor het optreden van „de aardappelziekte", ves tigt de Plantenziektenkundige Dienst op het navolgende de aandacht: Voor het bereiken van goede resultaten met de bespuiting van Bordeauxsche of Bourgon dische pap is het niet alleen noodzakelijk, dat deze op de juiste wijze geschiedt, maar ook, dat ze regelmatig plaats heeft, en voor al, dat ze tot op het laatst van het groeisei zoen wordt voortgezet. Meermalen toch treedt juist in de laatste groeiperiode „de ziekte" nog op. Verder moet het rooien bij nat weer ont raden worden en zeker, wanneer „de ziekte" in het loof aanwezig is of in een periode, dat zij steeds optreedt. Vooraf afmaaien en ver wijderen van het loof of doodspuiten er van, terwijl dan niet gerooid wordt, vóórdat de grond voldoende is opgedroogd, geeft veel minder kans op optreden van „de ziekte" in de knollen. Het doodsproeien van de aardappelen kan geschieden met b.v. een oplossing van koper vitriool ter sterkte van 5 pCt. Niet alle bla deren en zeker niet alle stengels worden daarmede gedood, maar een groot gedeelte van het gewas sterft af en dit wordt daar door opener. Het loof kan men ook doen af sterven door het te bestrooien met 200400 K.G. kalkstikstof per H.A. Deze meststof stuift erg, zoodat men zijn maatregelen moet nemen om te voorkomen, dat zij op andere gewassen in de nabijheid terecht komt. Sterk af te raden is het bedekken, ook al is dit slechts tijdelijk, van de aardappelhoo- pen met loof en vooral, wanneer dit loof door „de ziekte" is aangetast. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wage- ningen, bij de bij dezen Dienst werkzame ambtenaren, alsmede bij de Rijksland- en Tuinbouwconsulenten. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnès van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de RedactieGroofe Houstraat 93. met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto geheel kosteloos thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens Ln ons blad ge plaatst. BELASTING ZAKEN VRAAG: Hoeveel is de inkomstenbelasting: in Velsen bij een inkomen van 21.64 per week? ANTWOORD: Dat hangt er van af of men ge huwd is en minderjarige kinderen heeft, of on gehuwd is en of men n\pt andere belastingplich tige personen samenwoont. RECHTSZAKEN VRAAG: Mijn meisje is voor halve dagen hij mij. verdient f 2.50 per week en gebruikt bij mij alleen de koffiemaaltijden. Is 0.25 per dag niet voldoende kostgeld, als wij met vacantie gaan? Een afspraak is niet gemaakt. ANTWOORD: Neen, 0.50 Is gebruikelijk. MILITAEEÏE ZAKEN VRAAG: Mijn zoon wordt 6 Januari 193S 19 jaar. Is hij nu bestemd voor de lichting 1938 of 19 39? ANTWOORD: Hij komt te behooren tot de lich ting 1939. DIEREN. VRAAGKunt u mij inlichten omtrent voe ding en opvoeding van een 7 maanden ouden ïerschen setter? Bestaat er ook een handleiding ter inzage? ANTWOORD: In P. M. C. Toepoel's ..Onze Hon den". uitgave N.V. Kosmos. Amsterdam. kunt ti alle gegevens voor voeding, opvoeding en ver pleging vinden. Waarschijnlijk kunt u het uit de Stadsbibliotheek leenen. PLANTEN. VRAAG: Onder uit mijn eikeboom loopt een soms schuimend vocht, dat naar azijn ruikt en vele insecten trekt. De boom is gezond. Wat is dat voor een verschijnsel? ANTWOORD: Wij vermoeden dat dit schuim verooiv.-iakt wordt door een insect. Het komt vooral bij eiken veel voor en hindert den boom niet. VRAAG: Mijn sering en sneeuwbal zijn dit voorjaar niet in bloei gekomen, maar hebben weelderig blad gezet. Kan de oorzaak zijn, dat teveel mest is toegevoegd? Hoeveel en wanneer moet ik ze mest geven? ANTWOORD: Het hangt er van af op welken grond de heesters staan. Geen van beide eischen veel mest, doch daarom zal mest den bloei niet tegengaan. Groeien ze te hard, dan zou u de plant b.v. een meter van den stam kunnen lossteken met de schop. VRAAG: Hoe is de behandeling van een per zikboom in den zomer? Moeten jonge scheuten er afgebroken worden? Hoe is de behandeling in de lente? De boom draagt geen vruchten. Kan ik de takken anders leiden? ANTWOORD: Ts het een leiboom, d.w.z. een boom die tegen een schutting staat! Of is het een die in struikvorm is opgeleid? In het eerste geval is het goed nu de zomer- snoei toe te passen. De zwakke scheutjes laat men ongehinderd, de middelmatige houtscheuten nijpt men in op 7 a 8 volwassen bladeren, terwijl de sterke houttwijgen, ook veel waterloten genoemd, meestal geheel worden weggenomen, indien ze tenminste niet voor den vorm van den hoorn noo- dig zijn. In de lente voor er bladeren aan zitten worden de sterke vrucht twijgen ingesnoeid op het eerste bladoog boven de laatste bloemknop. Indien u de takken vlak legt tempert dit den groei en geeft meestal aanleiding tot bloemknop vorming. RECEPTEN. VRAAG: Hoe verwijder ik melkvlekken uit een zijden japon? ANTWOORD: De vlek met lauw water afspon- sen, met zachten doek zoo droog mogelijk klop pen en direct daarna de plek bedekken met een laagje magnesia, dat na een uur weer verwij derd kan worden. VRAAG: Hoe maak ik rabarber jam zonder Opekta of Penjel? ANTWOORD: Benoodigd: 1 K.G. rabarberste- len, 750 G. suiker, sap van 1 citroen, desverkie- zena 20 gr. gepelde amandelen. Snijd de onge schilde rabarberstelen in stukjes, wasch ze en breng ze aan de kook. Voeg er na eenigen tijd de suiker bij en laat de jam verder in de open pan doorkoken tot de vereischte dikte, voeg er het laatst het citroensap en eventueel de heele, gepelde amandelen bij. Laat. de jam nog wat inkoken tot ze geleiachtig is. Giet vervolgens de kokende jam in de schoone potten of flessehen en sluit deze zoo vlug mogelijk af met perka mentpapier. dat een paar minuten in kokend wa ter is gelegd. VRAAG: Hoe maakt men tomaten in en wan neer is de beste tijd? ANTWOORD: Ontdoe dc tomaten van de kroontjes en wasch ze goed schoon. Rangschik ze dan in een inmaakpot en overgiet ze met pe kel, zoodat de tomaten heelemaal onder staan. Bedek alles met een dun laagje geklaarde boter (voor 10 pond tomaten hebt u ongeveer 1 ons zout in 1 L. gekookt water noodig). De beste tijd is. als er mooie en groote tomaten zijn, VRAAG: Wat is het recept voor pindakaas? ANTWOORD: Ontdoe 1 pond gepelde pinda's goed van alle velletjes en maal ze in een aman delmolen fijn. Kneed de massa goed met 1 y2 ons boter, heel weinig zout en peper. VRAAG: 1. Hoe verwijder ik vette vlekken van verf uit matglas? 2. Hoe reinig ig een wit-gummi regenmantel met blauwe kraag? ANTWOORD: 1. Met een dotje watten, ge drenkt in terpentijn. 2. Glad op een tafel leggen en goed afschuie ren met zachte borstel en warm sopje. Met warm water afspoelen totdat het water helder blijft. Buiten glad ophangen, bij voorkeur in den wind. VRAAG: Hoe kan men een geel katoenen tent waterdicht maken? ANTWOORD: 15 min. behandelen in een sterk warm zeepbad, uitslaan en 10 minuten buiten glad ophangen. Daarna in een oplossing van 250 gr. fijne aluin op 10 1. warm water weer 15 min. behandelen. Uitslaan en buiten glad ophangen om te drogen. VRAAG: Hoe verwijder ik een ïjsvlek uit een heerencostuum? ANTWOORD: Met perchlooraethyleen afwrij ven, daarna met zachten doek droog wrijven. Blijft er nog een vlek achter, deze met warm ter afsponsen. Met leeren lap zoo droog mogelijk kloppen. DIVERSEN. VRAAG: Welke bijzondere kleeding hebben een heer en een dame noodig voor een reis 14 dagen in de Beiersche en Oostenrijksche Al pen? ANTWOORD: Waarschijnlijk een voettoer? Dan de dames geen hooge hakken. En niet alleen lichte kleeding maar ook een loden jas of n tel, in een rolletje op den rug. (Op hooge bergen is het veel kouder dan beneden). Ook een rug zak. Voor de heeren is zeer aan te raden een plus four of andere korte pantalon. VRAAG: 1. Kan men in een jeugdherberg over nachten zonder lid te zijn? 2. Mogen getrouwde menschen ook in jeugd herbergen logeeren? ANTWOORD: 1. Om tot de jeugdherbergen te worden toegelaten moet men in het bezit zijn van een voor het desbetreffende jaar geldig toe gangsbewijs der Ned. Jeugdherbergen (Tulp straat 4-6, bij het Amstelhotel, Amsterdam C-). 2. Ja. VRAAG: Waar kan ik een kaart krijgen voor vrije wandeling in de Zandvoortsche duinen? Wat kost dat? ANTWOORD: Bij de Maatschappij „Kostverlo- ren". Zandvoort. Daar kunt u ook den prijs ver nemen. VRAAG: Tot wien moet ik mij wenden i een betrekking op de Jamboree, b.v. verkooper of informatie-afdeelïng? ANTWOORD. Tot het hoofdkwartier van de Jamboree, Huize Teylïngerbosch, Vogelenzang. VRAAG: Wat zijn de eischen om toegelaten te worden tot de M.T.S. (leeftijd, capaciteiten?) ANTWOORD: 1. Voor toelating wordt geëischt een der volgende diploma's: M.U.L.O. (B) eind examen, H.B S. 5-jarige cursus of een bewijs van een met goed gevolgd afgelegd overgangsexamen van de II.B.S. van de 3de naar de 4de klasse. Eindexamen Ambachtsschool met voortgezetten cursus. Een bepaalde leeftijdsgrens is er niet. Als het lot beslist door ANDRIES BUYS. Willem Lagendaai, in granen, zuchtte. Hij zuchtte zoo diep, dat de roodpluche fauteuil ervan kraakte. Hij was niet oud, Willem Lagendaai. Een vijf en dertiger, en niet eens vervallen in zijn vrijgezellenleven. Het huwelijksleven had nooit anders dan een bovennatuurlijke aantrekkingskracht voor hem gehad: hij eerbiedigde het, maar dorst er niet aan te beginnen. En toen kwam dit! Het ging nu tusschen Marietje en Elsa. Zoo na het eten, als hij hier een oogenblik alleen zat, terwijl de vrouwen in de keuken af- waschten, dacht hij telkens weer erover na, hoe dit alles gekomen was. Hij had zich eenzaam gevoeld, hij had gemerkt dat die lange avonden alleen niet prettig waren, als men eenmaal op dien leeftijd is, dat het geregelde leven-buitens huis ongezond wordt. Toen was daar het aanbod geweest van moeder Versteeghe, met de dochters. En Willem Lagendaai was ge zwicht. Hij had er lang over nagedacht, maar aan het einde van zoo'n langen avond van verveling had hij geschreven, dat hij komen zou. En nu zat hij hier, als pension- naire „met huiselijk verkeer" En inderdaad, gezelligheid had hij gekre gen, maarweg was zijn rust. Niet dat mevrouw Versteeghe hem al te opdringerig in den familiekring haalde. Alleen bij het eten was men met z'n vieren. Maar daar waren Marietje en Elsa. Marietje, klein en lief, soms uitgelaten, maar soms ook van een koesterende harte lijkheid. Elsa, blond en groot, met iets van overwinning in haar blik, met een melo- dieuse stem en soms met een enkel gebaar van vorstelijkheid. En daartusschen zat Willem Lagendaai en pijnigde zich met de vraag: wie? En zijn rust was verdwenen! De stoel kraakte opnieuw, want Willem Lagendaai zuchtte zijn zevende zucht. Het zou Marietje zijn! Maar het ongeluk wilde, dat op dat oogenblik juist Elsa binnenkwam, en hem met een gracieus gebaar en een glimlach zijn post bracht. Neen, het zou Elsa zijn! En weer zuchtte Willem Lagendaai ditmaal zacht oan Elsa. Zoo ging het dagen lang en Willem ver- wensehte, tusschen zijn teedere gedachten aan Else en Marietje, aan Marietje en Else, het oogenblik dat hij zijn vrijgezellenkamer geruild had voor het huiselijk verkeer. En toch, deze tweestrijd was het eenige, wat hij kon aanvoeren. Mevrouw Versteeghe was in geen enkel opzicht, wat men onder een koppelaarster verstaat. Zij drong nooit aan, als Willem zijn eigen kamer opzocht, en wachtte rustig, tot de onrust en de een zaamheid hem weer naar beneden voerde en zij glimlachte slechts nauwmerkbaar, be grijpend. De spanning in Willem Lagendaai werd met den dag grooter. En na weken van over wegen had hij zijn besluit genomen. Het was laat in den avond, toen Willem bladerde in het eenige poëtische, wat er in zijn leven gebleven was, z'n dagboek. Hij deed niet veel aan romantiek. Het leven van een van een graanhandelaar, zelfs als hij nog jong is en niet onvoorspoedig, heeft weinig ge legenheid voor romantiek. Maar Willem Lagendaai had steeds vastgehouden aan dat eene overblijfsel uit zijn II. B. S.-tljdp zijn dagboek. Voorin stonden teedere ontboezemingen, dan volgden de jaren na, het examen, voor namelijk zakelijke opmerkingen, gewagende van zijn eerste dagen in den graanhandel. En zoo bleef, het eigenlijk, tot den dag, waarvan hier sprake is. En terwijl Willem Lagendaai bladerde in dit oude en dikke boek kwam het idee bij hem op. Natuurlijk, zoo moest het gaan. Niet hij, Willem Lagendaai, maar het Lot zelf moest hier beslissen. En met verteedering dacht hij hierbij aan de zachte handen, die mor gen zijn kamer zouden opruimen. Het was de traditie van het huis Versteeghe, dat de meisjes dat om de beurt deden. Willem Lagendaai wist niet, wie den vol genden morgen de gelukkige zou zijn. Hij wist slechts, dat het teere vrouwenhanden zouden wezen en hij berustte in het lot. En met vaste hand schreef, hij op een wit blad van zijn dagboek de regels: Liefste, ik houd reeds zoo lang in stilte van je. Ik heb den moed niet, het je te zeggen" Den volgenden morgen legde Willem, na een rustigen nacht, het dagboek open op zijn tafel. En rustiger dan ooit verliet hij het huis. Het Lot zou Toen hij dien avond thuis kwam, spoedde hij zich naar zijn kamer. Een enkele blik op het dagboek overtuigde hem, dat zijn toeleg gelukt was. Want onder zijn hand schrift stond in forsche letters: „Vanavond zal ik op je wachten in het plantsoen, bij de muziektent, 9 uur. O, lief ste, dat je zoo lang gezwegen hebt!". Willem Lagendaai voelde zich dien avond onrustiger dan ooit. Het huiselijk verkeer hinderde hem bijna en hij spoedde zich weg, zoodra de maaltijd afgeloopen was. En om acht uur was hij aan de muziektent en wachtte, vijf lange minuten die een eeuw leken. Toen, plotseling, hoorde hij voetstappen achter zich en nog voor hij zich omgedraaid had, hoorde hij een stem, die fluisterend tot hem sprak. Met een ruk keerde Willem Lagendaai zich om, vol verlangen, en keekin de oogen van mevrouw Versteeghe. Een rauwe kreet steeg er uit zijn keel en zijn voeten renden over het pad. Dien avond kwam Willem Lagendaai niet thuis. En den volgenden dag meldde zich een kruier aan, met een handkar. En alles, wat aan Willem Lagendaa.1 behoorde, werd op dien wagen ge laden. Maar het lot wilde, dat het dagboek vergeten werd. EXAMENS HOOFDACTE. Geëxamineerd 3 vr. en 5 mann. cand. Ge slaagd mej. M. J. Buis te Alkmaar, en de hee ren P. H. Havermans. Haarlem. C. P. Laan. Oosthuizen. J. W. van der Laan. Haarlem en C. T. Smit, Alkmaar. STAATSEXAMEN TOT TOELATING AAN DE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor diploma A: mej. J. M. v. d. Linden, W. Kruid. M. E. Duijverman, mej. A. M. C. Woltjer, R. Boonstra, mej. A. Blom en A. v. d. Hoeve. Afgewezen 6 candidaten. Geslaagd voor diploma B: A. G. Besier, J. W. Haarman. J. F. Jacobs. J. H. v. d Burg, Th. J. A. Grond. A. ter Steege. G. J. Visser, J. C. Lankhof, mej. E. H. van Rapnard, S. H. Sleeswijk Visser, J. van Ter Tholen en A. Robertson. Afgewezen 4 candidaten. Het examen wordt voortgezet met 2 can didaten voor A en 6 voor B.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10