DON DERDAG 22 JULI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 2 ARROND. RECHTBANK De man, die naar Parijs ging Heden had zich voor de rechtbank te ver antwoorden een 52-jarig assuradeur, wien ten laste was gelegd dat hij een dame te Haarlem door bedriegelijke voorgevens had weten te bewegen hem geld af te geven. Hij was bij de dame, die hem niet kende, aan huis gekomen en had haar gezegd ver nomen te hebben dat zij een vordering van 1700 had op zekeren Dreyer in Parijs. Hij had, beweerde hij, ook een vordering op dien persoon en wel van 1500 en hij wilde daarvoor naar Parijs gaan om zijn zaak in handen van een advocaat te geven. Nu stelde hij de dame voor tegelijk haar vordering door zyn advocaat te laten behandelen. De dame ging daarmee accoord en toen verdachte haar een voorschot vroeg ter bekostiging van de reis, gaf zij hem een chèque tot een bedrag van 90. Een paar dagen later kwam verdachte bij de dame terug, vertelde, dat hij in Parijs was geweest en met een advocaat had gesproken maar deze wilde de twee vorderingen niet combineeren. Hij eischte voor elke zaak 200 en zoodoende vroeg verdachte de dame nog 50 te geven, hetgeen ze deed. Verder hoorde zij niets en ze gaf de zaak in handen der politie. Nu bleek,'dat verdachte alles verzonnen had. Verdachte bekende en beweerde uit armoede te hebben gehandeld. De officier van justitie wees er op, dat ver dachte, die van zeer goede familie is, ie.nand is, die misbruik van sterken drank maakt, herhaaldelijk oplichting heeft gepleegd en aan wien geen goed is te doen. Zijn familie heeft hem dikwijls geholpen, maar het helpt niets. Dat broodsg'ebrek zijner kinderen hem tot op lichting gebracht zou hebben, is ook maar een praatje. Een dergelijk persoon, zei de offi cier, is een gevaar voor de maatschappij en daarom moet hij voor geruimen tijd worden opgeborgen. Geëischt werd een jaar gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest. UITSPRAKEN. INBRAAK SPORTPARK LISSE, De Limburger, die gepoogd had in het sportpark te Lisse in te breken en ook een paar rijwielen gestolen had. terwijl hij reeds eerder ter beschikking der Regeering gesteld is, doch uit het Rijksopvoedingsgesticht ont snapt, werd veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf. Geëischt was een jaar. RIJWIELDIEFSTAL TE BENNEBROEK. De Amsterdammer, die terecht heeft ge staan, omdat hij uit het café ,„De Geleerde Man" te Bennebroek een rijwiel had meege nomen en die beweerd had van plan te zijn geweest het terug te brengen, terwijl hij in dronkenschap zou hebben gehandeld, werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Conform den eisch. LOODDIEVEN UIT HAARLEMMERMEER. Drie jonge mannen uit Haarlemmermeer hadden aldaar op verschillende bouwwerken looden pijpen en dergelijke gestolen. Ter te rechtzitting bleek, dat een van de drie als de aanlegger beschouwd moest worden. Tegen hem was dan ook 4 maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk en 4 maanden voorwaarde lijk geëischt; tegen de beide anderen 4 maanden voorwaardelijk en f 20 boete. De rechtbank veroordeelde den eerste tot 3 maanden onvoorwaardelijk en 3 maanden voor waardelijk. De beide anderen kregen ieder f 20 boete met resp. 4 en 2 maanden voor waardelijk. DE AUTOKOOPER DIE GEEN GELD HAD. De jonge man, die op de tentoonstelling van de „Belweek" een vertegenwoordiger van een autohandelaar had wijs gemaakt, dat hij een auto wilde koopen en zoodoende gedaan had weten te krijgen, dat hem een auto voor een paar uur in gebruik werd gegeven, waar mee hij naar de grens reed, waar hij het voertuig liet staan, na een paar garagehou ders in N. Brabant voor benzine te hebben opgelicht, werd veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Geëischt was 8 maanden. OPLICHTING VAN EEN DAMES- COSTUUM De jonge vrouw, die den winkelier in de Groote Houtstraat had bewogen tot afgifte van een damescostuum, voorgevende, dat de vrouw van een dokter, bij wien zij in betrek king zou zijn, het op zicht wilde hebben en tegen wie 9 maanden gevangenisstraf was geëischt. aangezien zij tal van oplichtingen had gepleegd, werd veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf. DE MAN, DIE STOFZUIGERS NAKEEK De Haarlemmer, die eenige dames hier ter stede had weten te bewegen, hem haar stof zuigers ter reparatie mee te geven en die voorwerpen had verkocht, terwijl hij er even eens van verdacht werd in eenige woningen, waar hij de stofzuigers, naar hij voorgaf zou nakijken, portemonnaies met geld te heb ben gestolen, werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Geëischt was anderhalf jaar. RIJWIELDIEFSTAL TE IJMUIDEN De IJmuidenaar, die meermalen voor rij wieldiefstal was veroordeeld en terecht heeft gestaan voor een dergelijk feit te IJmuiden gepleegd, doch dit ontkende, ofschoon men hem op de fiets had zien wegrijden, werd ver oordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf con form den eisch. CENTRALE SCHOOL. Van de Centrale School I, Weltevredenplein slaagden voor de H.B.S.: Dini v. d. Eist, Willy Broertjes, Lerta Schier- meier, Ciska Heintzberger, Corrie van Steen, Dick Houtgraaf, Kees Kraneveld, Kees Faber. Kees Vlug, An toon Klasen en Cor Bodbijl. AGENDA. Heden' DONDERDAG 22 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur. Gem. Concertzaal Concert H O. V. 8.15 u. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: Obsessie. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Hallo, hier Amerika. 2.30, 7 en 9.15 uur: Cinema Palace: Joel Mc.Crea in: Als man nen begeeren. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Lili Darvas en Attila Hörbiger in: Het dagboek van Maria Bash- kirtseff. 2 30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Zandvoort: Gala-cabaret in Riche. VRIJDAG 23 JULI Palace Filmac: 11—5 uur- Doorloopend 50 minuten wereldnieuws Bioscopen, nieuw programma. Frans Hals Miueura; Franc Hals Tenaam stelling 10—17 uur. Wereldjamboree - Zangbundel. Een aantrekkelijk boekje. Het is begrijpelijk dat de Jamboree een gereede aanleiding is tot het uitgeven van boeken over. van en door padvinders. En als men dan nog weet dat de kampeerliedjes en songs zoo'n belangrijke plaats in de padvin derswereld innemen dan behoeft men zich ook niet te verwonderen dat ook een „Wereld jamboree 1937 Zang-Bundel" uitgegeven is. Het aardige en aantrekkelijke boekske dat samengesteld is door A. E. van Voorthuizen Jr. (Jamboreekampleider) en Jan Waldorp, wordt uitgegeven door de N.V. Hollandia- Drukkerij, Baarn. Deze bundel bevat foto's en inleidingen van Lord Baden Powell of Gilwell. Hoofd-Verken- ner van de geheele wereld, A. E. van Voort- huisen Jr., Jamboree-kampvuurleider, We reld-Jamboree 1937, dr. Pal de Sztrilich, Hoofd-Kampvuurleider Jamboree 1933 Gödöllö (Hongarije). A. Tóth, Jamboree- Kampvuurleider 1933, Gödöllö (Hongarije), dr. F. R. Lucas. Jamboree-Kampvuurleider 1929, Arrowe-Park (Engeland) en J. S. Beet, Kamp vuurleider van de Wereld, Rover Moot 1931, Kandersteg (Zwitserland)), de openingscere monie en de openingsliederen der publieke kampvuren en verder alle liederen, canons en yells, welke in de Fransche, Duitsche, Engel- sche en Nederlandsche taal aan de publieke- en subkamp-kampvuren gezamenlijk ten ge- hoore gebracht zullen worden. Zonder twijfel zullen velen die naar de Jamboree gaan en hun hart ophalen aan de gezellige kampvuurliedjes deze in hun bezit willen hebben en daardoor een blijvende her innering behouden aan de Jamboree 1937. DE METAALBEWERKERS NAAR HUN KAM PEERTERREIN TE EEMNES. Het afdeelingsbestuur van de Alg. Ned. Me- taalbew. Bond bericht ons, dat het een auto tocht door het Gooi organiseert, op Zondag 12 September 1937. Het is de bedoeling, op dezen tocht het kampterrein met openluchttheater te Eemnes aan te doen. Op dit terrein zal het Hoofdbestuur van den Bond den bezoekers een kort programma aan bieden in het openluchttheater. DE H. O. V. CONCERTEERT TE NOORDWIJK AAN ZEE. Een van de moeilijkheden waarmede de exploitatie der H. O. V. steeds te kampen heeft is gelegen in het gebrek aan „afzetgebied" voor hare concerten buiten de gemeente Haarlem. Des te verheugender is het daarom dat het Bestuur der H. O. V. erin geslaagd is een en gagement af te sluiten voor het geven eener serie van vier symphonie-concerten te Noord- Wijk aan Zee. Deze concerten zullen plaats hebben op 26 Juli, 2, 10 en 16 Augustus in het Casino. Dirigent is Frits Schuurman. Aan het openingsconcert van Maandag avond a.s., waarop bekende en geliefde reper toire-werken gespeeld worden, zal onze stad- genoote de zangeres Annie Woud hare mede werking verleenen. RONDLEIDING FRANS HALS TENTOONSTELLING. Zooals op de kunsttentoonstellingen dei- laatste jaren zal dr. A. Heppner ook op de Frans Hals-Tentoonstelling een rondleiding met toelichting in de Duitsche taal houden. De rondleiding vindt a.s. Zaterdag, 24 Juli, van 5 tot 6 uur in het Frans Halsmuseum te Haarlem plaats. Ontmoetingspunt 4 uur, Sta tion Spui der N. Z. H. Tram in Amsterdam of 5 uur Museum-ingang. Het dierenasyl in de Ridderstraat. Bezoek van mevr. De Jonge. Woensdag bracht mevr. A. C. de Jonge- bar.sse van Wassenaar, echtgenoote van den oud-G. G. van Ned. Indië, een bezoek aan het dierenasyl van de Vereeniging Dierenbe scherming te Haarlem, gevestigd in de Rid derstraat. Mevrouw de Jonge, rondgeleid door den aan de polikliniek verbonden dierenarts dr. Witkamp en eenige dames-bestuursleden, be zichtigde met zeer groote belangstelling de apotheek, de behandel- en operatiekamer, het ruime, lichte asyl en den tuin, waar de dieren eiken dag eenigen tijd in de frissche lucht kunnen rondloopen. Van haar komst af in onze koloniën heeft mevr. de Jonge met haar warme belangstel ling voor de dieren en hun leed, al het mo gelijke gedaan om verbetering te brengen in de daar heerschende toestanden en zulk ze genrijk werk verricht, dat de Indische die renbescherming door haar vertrek naar Hol land inderdaad een enorme steun verloren heeft. Op boeiende wijze wist mevr. de Jonge van haar ervaringen in Indië te vertellen. Voor haar zeer gewaardeerd bezoek werd aan me vrouw de Jonge door het bestuur hartelijk dank gebracht. Schulden maken door minder jarigen. Brief van Pro Juventute aan gemeente besturen. De secretaris van Pro Juventute alhier schrijft ons: De vereeniging Pro Juventute te Haarlem heeft zich tot de besturen der verschillende gemeenten in het arrondissement Haarlem gewend met een schrijven, waarin werd opge merkt, dat in den loop der jaren herhaalde lijk was gebleken, dat er onder de gevallen, die bij de vereeniging in behandeling kwa men, meermalen zich voordeden, waarbij bleek, dat de oorzaak van het vervallen tot diefstal mede moest worden gezocht in het maken van schulden bij ijsventers, houders van kiosken, ijsbars en dergelijke. Ten einde dit euvel zooveel mogelijk te be perken, meende de Vereeniging aan de Ge meentebesturen in overweging te mogen geven, om in den vervolge aan houders van vergunningen als bovenbedoeld de bijzondere voorwaarde op te leggen, dat niet op crediet mag worden geleverd aan minderjarige per sonen op straffe van intrekking der vergun ning. Van verschillende gemeenten mocht de vereeniging intusschen antwoord ontvangen, waaruit bleek, dat met den brief werd in gestemd en dat voortaan de voorwaarden van bedoelde vergunningen in den als in den brief aangegeven zin zouden worden aangevuld. Het ware te wenschen. dat dit voorbeeld in alle gemeenten van Nederland navolging mocht vinden. De Bilt voorspelt: Meest matige Westelijke wind, telijk bewolkt, waarschijnlijk nog en kele regenbuien, iets warmer overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 764.9 m.M. te Toulouse Laagste 749.4 m.M. te Lerwick. De depressie heeft zich oostwaarts uit gebreid en begint in het Westen af te ne men, in het Zuid-Westen herstelt zich de hooge drukking. De Britsche eilanden heb ben opklarend weer met matige tot krachtige Westelijke winden en weinig regen. In Scan dinavië dringt de regen verder naar het midden door. in Zweden is het nog warm. Duitschland heeft onweersachtig weer in het Oosten en koeler weer met regenbuien in het Westen. In Zwitserland stijgt de baro meter en klaart de lucht op, Frankrijk heeft eveneens betrokken lucht en in het Zuiden hooge temperatuur. In het algemeen is geleidelijk opkla rend weer met overdag iets hoogere temperatuur te wachten, maar een se cundaire over Engeland kan nog en kele regenbuien brengen. BAROMETERSTAND Vorige stand 762 m.M. Stand van heden 758 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Strand berijdbaar van 7.1512.30 uur. Vrijdag 7.4013.00 uur. VEREENIGDE VREDESBONDEN IN KENNEMERLAND. Landdag betreffende het R.I.G.M. De Landdag, die a.s. Zondag op het terrein van de boerderij „Middenduin" aan den Mid- denduinerweg te Santpoort gehouden zal worden, begint om half drie. Mevr. Buising van Besouw, ds. A. R. de Jong uit Bussum en Cor Huisman uit Gouda zullen komen spreken, mevr. Kerkhof—Pet declameert. PERSONALIA. Voor de examens van het Ned. Verband van Modevakscholen slaagden de dames: voor costumière: mej. W. M. Krol; voor coupeuse: mej. C. J. Talens, mej. F. Verwer. Leerlingen van Klipp's Modevakschool. DR. KU YPER- HERDEN KING TE AMSTERDAM. Op 29 October a.s. zal te Amsterdam in het Concertgebouw een algemeene herdenkings samenkomst worden gehouden in verband met het feit, dat het dan 100 jaar geleden zal zijn, dat Dr. Abraham Kuyper geboren werd. Deze samenkomst zal des voormiddags te elf uur worden geopend door den voorzitter van het herdenkingscomité, Z.Exc. Dr. H. Colijn. minister van Algemeene Zaken, met een rede over Dr. Kuyper als nationale fi guur. HEEMSTEDE JUBILEUM H. J. ODé. Onlangs namen wij een bericht van het A. N. P. op, dat de heer H. J. Odé alhier, inspec teur van den Veterinairen Dienst en de Volks gezondheid (voor de afd. Vleeschkeuring) Vrij dag 23 Juli veertig jaar als dierenarts werk zaam zal geweest zijn. Naar men ons mededeelt was dit bericht in zooverre onjuist, dat de heer Odé wel 40 jaar geleden dierenarts is geworden, maar slechts korten tijd de practijk heeft uitgeoefend, waarna hij in een inspecteursfunctie werd be noemd, zoodat niet kan gezegd worden, dat hij 40 jaar als dierenarts is werkzaam ge weest. MABKT EIKIC1TIN MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD. Pluimveemarkt. Oude kippen 4080 ct. Oude kippen per K.G. 3237 ct. Oude hanen 4570 ct. Jonge hanen 3570 ct. Jone hanen per K.G. 42—50 ct. N.H. Blauwen per K.G. 6270 ct. Jonge hennen 75160 ct. Duiven per paar 3035 ct. Tamme eenden 2070 ct. Ganzen 1.252. Kalkoenen per K.G. 6070 ct. Tamme konijnen 75125 ct. Wilde konijnen 2030 ct. Aanvoer 35.500; handel redelijk Eiermarkt Witte eieren 3.453.55. Gemengde eieren 3.503.75. Bruine eieren 3.704. Eenden eieren 2.252.75. Ganzen eieren 56. Aanvoer 1.380.000, handel kalm. Veemarkt: Zeugen 6085. Dr. zeugen 75100. Schrammen 2535. Biggen 1925. Zware varkens 2527 ct. per pond. Zouters 2628 ct. per pond. Vette kalveren 2430 ct. per pond. Nuchtere kalveren 610. Handel matig. (Adv. Ingez. Med.) Rozententoonstelling te Boskoop. Vele nieuwe variëteiten te bewonderen. Voor enkele dagen is het nieuwe tentoon stellingsgebouw te Boskoop weer het middel punt van een bloemententoonstelling. Voor deze maal is de expositie gewijd aan de ko ningin der bloemen, de roos. Het publiek krijgt thans de gelegenheid voor het eerst kennis te maken met de nieuwe spruiten uit de ko ninklijke rozenfamilie, geboren na het jaar 1932. In het tusschengebouw, dat de groote ex positiehal met het Floragebouw verbindt, is de tentoonstelling voornamelijk onderge bracht. In het groote middengazon zijn eenige hooge vazen met groote bouquetten langsteli- ge kasrozen opgesteld, terwijl langs de vier wanden voornamelijk buitenrozen en wel in vele honderden variëteiten zijn gerangschikt. Een afzonderlijk gedeelte is gereserveerd voor de rozen, welke nog aan de keuring moeten worden onderworpen. Wanneer men dan de inzending nagaat der onderscheidene kweekers, waaronder Boskoop inderdaad wel het leeuwenaandeel heeft genomen, doch waar men ook Limburg (Venlo), Dedemsvaart en Naarden vindt, dan blijkt ondanks de malaise, welke de rozen- cultuur sterk heeft gedrukt, de vakliefde van de kweekers niet gedood. De staalkaart van rozen, welke men hier bijeen vindt is werkelijk frappant en men vindt er in ruime sorteering de belangrijke oude soorten, waaronder rozen, die reeds een halve eeuw oud zijn als de heel jonge, welke zich kenmerken door hun nieuwe kleuren- schaal. Ook een gedeelte van de groote expositie hal is door de tentoonstelling in beslag ge nomen. Daar vindt men allereerst een bijzon der fraaie inzending van exotische planten, gekweekt in de kassen van Smitskamp uit Zeist. Zelden krijgen die specifieke planten ge legenheid voor zulk een prachtige show. Vormt deze expositie het middelpunt van de tweede zaal, daaromheen vindt men achter eenvolgens gegroepeerd een talrijke collectie van de meest in den handel voorkomende ro zen; een collectieve inzending van de Bos- koopsche veiling, waarbij natuurlijk de rozen de eere plaats innemen, doch waar men ver der nog vindt allerlei fraaie groepeeringen van lelies, gladiolen, clematis, gerbera en yucca. De inzending van de gemeente Bos koop, welke uit haar bekend rosarium ruim 60 variëteiten heeft gezonden, verdient zeker ook nog afzonderlijke vermelding. De tentoonstelling is Woensdagmiddag of ficieel geopend door den directeur-generaal van den landbouw. GEEN BOORDMECANICIENS. De K. L. M. is misschien wel de eenige lucht, vaartmaatschappij, welke aan boord van haar vliegtuigen op de lange trajecten Indiëlijn boordmecaniciens laat meevliegen. Nu bin nenkort evenwel op de Indiëroute ook ste wards zullen meegaan wordt thans overwo gen de mecaniciens op de onderscheiden tus- schenstations te detacheeren. Tijdens de vlucht zal dan de tweede bestuurder tevens als boord-werktuigkundige fungeeren. WATERPOLO. H. P. C.—H. Z. en P. C. (3-3) Woensdagavond werd in den Heemsteed- schen zwemvijver bovengenoemde belangrijke wedstrijd gespeeld. Van beide partijen waren het de middenvoors, die de drie doelpunten voor hun rekening namen. De Heemstedenaren beginnen vol enthou siasme en zzitten dadelijk op den bal, zoodat de Haagsche verdediging het aanvankelijk gwaar te verduren krijgt. Weldra raken ook de Hagenaars ingespeeld, maar hun aanvallen zijn niet zoo gevaarlijk. Toch is het Stam, die aan den H. P. C.-keeper het nakijken weet te geven (01). We kampioenen laten nu een aantrekkelijk spel zien; de H. P. C.-verdediging weert zich geducht. Plotseling plaatst Braam den bal bal naar Eldering, die, hoewel sterk be waakt, gelijk maakt (1—1).. De Hagenaars laten dit niet op zich zitten. Fel komen zij naar voren en boeken weldra weer een succes. Stam lost een meesterlijk schot dat doel treft (12). Hiermee komt de rust. Ook in de tweede helft is de strijd het aan schouwen ten volle waard. Weer komt de bal na een vrijen worp van Braam bij Eldring, die voor den tweeden keer gelijk maakt (2—2). De strijd wordt steeds vuriger. Om beur ten zijn de voorhoedes in den aanval. Helaas begaat Braam een overtreding; dit is oorzaak dat Stam een fraaie kans krijgt om weer aan zijn club de leiding te geven. Hij laat zich die kans niet ontnemen. (23). H. P. C. komt nu onstuimig opzetten; de Ha genaars worden geheel teruggedrongen. Ten Hacken krijgt een vrijen worp te nemen; hij plaatst naar Eldering, die op onberispelijke wijze voor den derden keer gelijk maakt (3—3) Jammer genoeg ontbreekt nu de tijd om nog een overwinning te bevechten. Het einde komt met ongewijzigden stand. POSTDUIVEN. DE LUCHTBODE. Wedvlucht van Oudenbosch, afstand 95 KM B. C. v. d. Meer 1 2. J. F. Koedijk 3 5 9. G Sprokkreeff 4 8 11 16 17, A. Groen 7 20," H. van Oldemark 6 13 15, P. G. Kramer 10 14. H. G. v. d. Broek 12 18 19. Wedvlucht van Compiègne, afstand 350 K.M. J. F. Koedijk 1, B. C. v. d. Meer 2 5, P. G. Kramer 3, 6, H. Schuit 4, J. Lasschuit 7. Wedvlucht van Limoges afstand 773 K.M. H. v. Oldemark 1 4, A. Groen 2 7, G. Sprok kreeff 3 9, J. J. Lasschuit 5, B. C. v. d. Meer 6. 8. Wedvlucht van Corbeil. afstand 450 K.M. J. F. Koedijk 1 2, P. G. Kramer 3, B. C. v. d. Meer 4, H. Lasschuit 5 6, H. v. d. Broek 7. Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dasblad van 1887 22 Juli: De heer P. Piepenbrink, kapitein-ad judant bij de dienstdoende schutterij alhier, herdacht den dag waarop hij vóór 25 jaren in die betrekking kwam. Het muziekcorps der schutterij, waarbij hij tevens al dien tijd administrateur is geweest, bleef evenmin achterwege om den jubilaris een blijk van achting en waardeering te geven. Voor een aubade of serenade heeft de heer Piepenbrink bedankt. Bij het concert in den Hout op Woensdagavond zal nu een feestmarsch worden uitgevoerd, opgedragen aan den heer P., en gecomponeerd door den ver dienstelijken kapelmeester, den heer M. H. Müller. WIELRIJDEN. DE TOUR DE FRANCE. Alle Belgische rijders staken den strijd. BORDEAUX, 22 Juli (A. N. P.) Hedenmorgen is de geheele Belgi sche ploeg, alsmede de vier individu- eele renners, niet gestart voor de zeventiende étappe van Bordeaux naar La Rochelle. Slechts 44 renners zijn vertrokken. De negen ploegrijders van België waren: Sylver Maes, die eerst in de algemeene rang schikking stond, Disseaux, die vijfde was, Lo- wie als achtste, Vervaecke als tiende, Kint als 28ste, Deltour als 34ste, Danneels als 37ste, Wierinckx als 41ste en Meulenberg als 44ste. De individueele Belgische renners, die niet vertrokken zijn, waren: Vissers, die vierde was in de algemeene rangschikking, Muller, Deloor en Braeckeveldt, die resp. 15e, 16e en 19e waren geklasseerd. Er zijn verscheidene moeilijkheden gerezen tusschen de leiders van den Tour de France, de koercommissarissen, de Belgische leiding en de Belgische renners, o.m. in verband met een protest, Woensdagavond tegen de Belgen ingediend. Van een en ander was het gevolg, dat de Belgen vanmorgen definitief besloten niet meer te vertrekken. Lapébie staat thans in het algemeen klas sement aan het hoofd. Overigens heeft deze ronde thans totaal geen waarde meer. Rijden met de gele trui levensgevaarlijk. Omtrent het niet starten van de Belgische renners kan nog worden gemeld, dat men het van dien kant niet eens was met de verschil lende regelingen, door de leiders en de koers- commissarissen getroffen. De Belgen beklaag den zich, dat zij tijdens de étappe PauBor deaux op meer dan ergerlijke wijze door het publiek langs den weg bejegend waren. Sylver Maes verklaarde, dat het rijden met de gle trui op deze manier levensgevaarlijk werd. Bovendiein waren de Belgen het niet eens met de indeeling van het tijdrijden voor de étappe La RochelleLa Roche Suryon, waarin zij een bevoordeeling van de Fransche zagen, in het bijzonder van Lapébie. De Belgische sportjournalisten hebben voorts geprotesteerd tegen de houding van de Fran sche pers en het onsportieve Fransche publiek; zij lieten duidelijk uitkomen, dat de straf, die Lapébie had gekregen tijdens de étappe Lu- chonPau, veel te gering was geweest. Aan den anderen kant heeft Sylver Maes 15 seconden tijdverlies gekregen in verband met het feit, dat hij Woensdag, toen hij een band breuk kreeg, geholpen was door twee indivi dueele Belgische renners, waardoor zijn voor sprong van 40 seconden tot 25 seconden op Lapébie was gereduceerd. De atmosfeer was gedurende de laatste dagen zeer broeiend; thans is het tot een uitbarsting gekomen, met het voor de inrich ters en de renners zeer noodlottig gevolg, dat de Belgen den strijd hebben gestaakt. De gevolgen hiervan zijn nog niet te over zien. Uit Bordeaux: De zestiende étappe, van Pau naar Bordeaux, over een afstand van 235 K.M., is Woensdag gewonnen door den Franschman Chocque in 7 u. 56 min. 50 sec. Als tweede kwam aan zijn landgenoot La pébie met 7 sec. achterstand op den winnaar. Lapébie kreeg, omdat hij als tweede aan kwam 45 seconden tijdsvergoeding. Maar belangrijker was, dat Sylver Maes eerst als 24ste de finish bereikte in 7 uur 58 minuten 35 sec., waardoor zijn voorsprong in het al gemeen klassement op Lapébie tot 40 secon den totaal was geslonken. Op 25 K.M. voor de finish kreeg Sylver Maes bandbx-euk. Het rustige gangetje van het peloton was ineens verdwenen. Met een gemiddelde, dat bij de 50 K.M. lag, stormden Lapébie, Chocque. Marcaillou en de anderen er tusschenuit. Het algemeen klassement luidde Donder dagavond: 1 Sylver Maes (België) 111 uur 47 minuten 5 sec. 2 Lapébie (Frankrijk) 111 uur 47 minu ten 45 sec. 3 Vicini (Italië) individueel. 4 Vis sers (België) individueel: 5. Amberg (Zwit serland). 43ste Anton van Schendel 114 uur 47 min. 7 sec. België leidt in het landenklassement vóór Frankrijk. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur: Londen 9.01'/2. Berlijn 72.92 V2. Parijs 6.73. Brussel 30.48. Zwitserland 41.54. New-York 1.80 15/16.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2