Bagage. Leuke Vacantie-kleeding DONDERDAG 22 JULI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Ons Vacantie-Huis De toekomst van het werkende meisje 129 Menu van de week voor de kleintjes. Vegetarische menu's 10 Dit tennisvest is gebreid van rose zijachtige wol (325 gr.) op pennen 3V2. Voor de boord gebruiken we pennen iy2. Het vest is in patroon gebreid met een boord van een rekpatroon in de taille, om de mouwen en rond de hals, terwijl de knoops gaten ook in een reispatroon worden gemaakt. We beginnen aan de rug en zetten op pen nen 2y2 108 st. op. De boord wordt 23 toeren 1 a. 1 recht verdraaid (aan de verkeerde kant wordt dit natuurlijik 1 r. 1 a. ver draaid) In de 24e pen maken we, na 7 st. gewoon te hebben gebreid van elké 4 st. 5 st., tot we 8 st. overhouden, die we zonder meerderen breien. Nu hebben we voor de rug 132 st. en be ginnen met de pennen 3'/z het patroon te breien. Dit is als volgt: le pen 2 r. 2 a. 2 r. 6 a. herhalen 2e pen 6 r. 2 a. 2 r. 2 a. 3e pen 2 r. 2 a. 2 r. 6 r. 4e pen 6 a. 2 a. 2 r. 2 a. 5e pen als le pen. 6e pen als 2e pen. 7e pen 6 a. 2 r. 2 a. 2 r. 8e pen 2 a. 2 r. 2 a. 6 r. 9e pen 6 r. 2 r. 2 a. 2 rf. 10e pen 2 a. 2 r. 2 a. 6 a. lie pen als 7e pen. 12e pen als 8 pen. Deze 12 pennen vormen het patroon. We breien tot we 8 van deze patronen af hebben en kanten aan weerszijden voor het armsgat 16 st. af (10 en 3 x 2). Nu breien we nog 4 patronen en 2 toeren van het volgende pa troon en breien van de volgende toer 24 st. Dit is de breedte van den schouder; we ma ken het patroon, waaraan we bezig zijn af en nog 6 toeren van 't volgende patr., waarna we de 24 st. van den schouder op 'n draad zetten. De volgende 52 st. zetten we ook op een draad, dat zijn de steken voor de halsuit snijding aan de achterkant; de laatste 24 st. worden opgebreid evenals de andere schouder. Rechter voorpand. Op pennen 2y2 zetten we 76 st.; we breien de boord op dezelfde ma nier als bij het rugpand. Na 12 toeren maken we het 1ste knoopsgat als volgt: brei 6 st. kant 4 st. af en brei de pen uit. Teruggaande worden boven de afgekante steken 4 steken opgezet en we breien door tot de boord 23 toeren hoog is. In de 24e toer meerderen we tot 88 st. door van elke 6 st. 7 st. te maken. Nu breien we in patroon op pennen 3yz tot 16 st. van het eind, waar we aldoor het rekpatroon doorbreien, waarin om de 25 toe ren een knoopsgat wordt gemaakt. Hebben we de vereischte lengte tot het armsgat, dan kanten we 18 st. af (10 en 4 x 2) Na nog 2 heele patronen en 8 toeren van het volgende te hebben gebreid, zetten we 46 st. voor de hals op een draad; de overige 24 st. voor den schouder breien we op tot we 5 patronen van het armsgat af gerekend heb ben en nog 7 toeren van het volgende patroon. Nu zetten we ook deze steken op een draad, Het linkervoorpand is een spiegelbeeld van het rechter: natuurlijk zonder knoopsgaten. De schouders worden aan elkaar gebreid en nu zetten we op pennen 2y, alle steken van de hals, d.w.z. de st. van het rechtervoor- pand, langs de schouders worden 60 st. op genomen, daarna de st. van de rug, vervolgens 60 st. langs de andere schouder en de st. van het linkervoorpand. Nu breien we de boord 1 a 1 r. verdraaid met een mindering op elke hoek. Na 16 toeren maken we het laatste knoopsgat en als de boord 20 toeren hoog is, kanten we af. Mouw. De mouw beginnen we van boven dus op pennen 3j/£. We zetten op 32 st. breien in patroon en meerderen aan 't eind van elke pen 1 steek. Hebben we 64 st. dan zet ten we ineens aan elke kant nog 16 st. op, zoodat we 96 st. op de pen hebben. Nu breien we, tot we 5 patronen aan de heele mouw hebben, minderen om de 8 st. tot we 84 st. overhouden en breien op pennen 2y een boordje van 1 a. 1 r. verdraaid van 20 toeren. Hierna kanten we af. We naaien alles inelkaar en strijken het aan den verkeerden kant onder een natte doek. Het rekpatroon wordt alleen plat gestreken en vooral niet uitgerekt. Als er nu nog witte knoopen op zijn genaaid, zal het vestje over een witte tennisjurk zeer vlot staan. SP. TH. Met vacantie op reis gaan, beteekent voor de meeste huisvrouwen een voorafgaande week van roezige drukte: duizend kleinigheden om aan te denken. Het kindergoed moet schoon zijn, de koffers moeten worden nagekeken, alle kleine mankementjes aan de kleeding moeten worden voorzien, de schoenen moeten behoorlijk heel zijn, de kleeren van vader en moeder moeten in orde zijn: alle werkjes die anders regelmatig na elkaar voorkomen, moe ten nu in een week tijds worden opgeknapt. Sommige huismoeders slaken dan ook een zucht van verlichting, wanneer zij eenmaal goed en wel de deur achter zich hebben dicht geslagen: gelukkig, dat is achter den rug, nu van de vacantie genieten, wat er vergeten is. zal wel blijken, maar 't doet er niets meer toe. Andere zijn daar niet mee tevreden: den eersten vacantiedag brengen zij in spanning door, bedenkende wat zij allemaal vergeten kunnen hebben, en hóe erg dat wel is. Totdat ook haar blijkt, dat de wereld rustig doordraait ook al hebben zij vergeten de brie venbus open te zetten, waardoor alle post in dat eène kleine busje zal moeten worden opge hoopt, of al is het mooie haarlint, van zusje, dat bij haar beste jurk past, in het laadje blijven liggen. Maar behalve al die reistoebereidselen zijn er ook huisvrouwen, die haar huis blijkbaar in de vacantie willen laten deelen, door dit van tevoren nog ettelijke schoonmaakbeurten te geven en het daarna in een apart „reis- costuum" te steken. Om te beginnen moeten alle kamers een beurt hebben, de ramen moeten nog worden gelapt en bij al hun kleeding-drukte is dien tengevolge ook het huis altijd wel ergens over hoop gehaald. Maar het toppunt wordt op den laatsten dag bereikt, wanneer de koffers gepakt moeten worden, maar bovendien het huis zijn jasje moet uittrekken en zijn stofmantel aan krijgt. De gordijnen worden afgehaald, de stoelen be dekt met stoflakens, de luiken worden geslo ten of als die er niet zijn. worden oude reser vegordijnen voor de ramen gehangen, de de kens worden van de bedden genomen en in de dekenkist met kamfer opgeborgen, lakens en sloopen worden in de wasch gedaan en de bed den met stoflakens bedekt; alle teere voor werpen worden met cellophaan-papier bedekt, alles wordt rijkelijk met kamfer belegd en pas dan kan de huisvrouw rustig uitgaan. Hierna neemt ze twee of drie weken vacantie, en heeft daarna niet alleen tot taak den ge- heelen inhoud van de koffers weer op orde te brengen, maar bovendien een kaal huis weer bewoonbaar te maken, wat zeker ook ettelijke dagen kost. Iets anders is het natuurlijk, wanneer men voor maanden lang op reis gaat, en niemand heeft, die op geregelde tijden de kamers in specteert: dan is een algeheele opruiming wel aan te raden, maar zelfs bij zoo'n lange vacantie is het niet noodig, wanneer men er zeker van is, dat iedere één of twee weken grondig alles wordt geïnspecteerd en gelucht. Wie voor korten tijd op reis gaat. doet het beste de overgordijnen open te laten, want motten zijn liefhebbers van duisternis, en dat zijn wel de dieren die we het laatst een ple ziertje zouden willen doen. Is men bang voor het verschieten van de meubels,, dan kunnen er losjes wat kranten of stoflakens overheen gelegd worden, zoodat we die met één greep weer kunnen verwijde ren. Verder ruimt men alle etensresten op, zet het vuilnisvat voorzoover het niet pas geleegd is, buiten de deur, sluit de hoofdkra nen van gas.en water, draait de hoofdschake laar van het electrische licht af, zet de brie venbus open en sluit de ramen. Ventilatie- raampjes of binnenventilatoren worden open gezet, opdat er zooveel mogelijk lucht in huis kan komen en verder blijft het huis zóó, dat men er dadelijk weer in kan wonen zooals al tijd. Tenslotte waarschuwt men de verschillende leveranciers: dat is niet meer dan behoorlijk tegenover hen, en als zij hun werk serieus op vatten zullen zij wel zorgen, dat zij op den eersten dag van uw thuiskomst weer op het appèl zijn. En dan zijn we zelf ook weer het spoedigst over den eersten moeilijken dag van werken heen. E. E. J—P. EEN APART CACHET Door versiering met eenvoudig borduurwerk. Als nadeelen, aan het beroep van dienstbode verbonden, worden o.a. genoemd: het leven in een milieu waar zij vreemd tegenover staat en waarin zij zich ook altijd buitenstaander zal blijven voelen, den omgang met mannelijke gezinsleden, de slechte gewoonte van som mige werkgeefsters haar intieme huwelijks zaken met het meisje te bespreken en in het algemeen het achter de schermen zien in een gezinsverhouding, terwijl men zelf niet met gevoelsbanden aan dit gezin is verbonden. Bij het doorbrengen van haar vrijen tijd staat voor het werkende meisje de behoefte aan ontspanning voorop: een genieten van ontspanning, die geestelijke inspanning vraagt, is haar niet geleerd. Concludeerende stelt de inleidster het feit in het licht, dat meestal bij deze meisjes na het huwelijk tot uiting komt, hoe weinig ze in haar jeugdjaren voor haar verdere leven hebben meegekregen. Een later geheel of ge deeltelijk inhalen hetgeen in de jeugd werd verzuimd, is echter niet uitgesloten. Uit het bovenstaande blijkt, dat onze maat schappij niet voldoende aandacht besteed aan het opgroeiend meisje en haar toekomst, dat verschillende schadelijke invloeden op haar inwerken, waartegen zij in zichzelve niet ge noeg weerstand kan ontwikkelen. De weerbaarheid van het meisje zal ten zeerste worden verhoogd, wanneer de leeftijd, waarop zij tot loonarbeid mag overgaan, met eenige jaren wordt verhoogd en de vrijge komen jaren worden besteed aan onderwijs, op haar belangstelling en behoeften gericht. Voorts worde nagestreefd een versterking van goede invloeden, die op het opgroeiende meisje inwerken, in het bizonder van bewegingen en instellingen, die aan het leven van de meisjes inhoud willen geven en die haar in aanraking brengen met een ideaal, dat boven haar eigen i persoonlijkheid uitgaat. Over het andere referaat een volgend maal. Tennisvest Keus uit 1001 Cronjestr. tinten Onze elegante Ja, ja, er komt wat kijken, voor we goed en wel „tusschen de wielen" zitten! Niet alleen moeten we er zelf prima tiptop uitzien, maar ook onze bagage zij naar rato, stevig, practisch, elegant. Vandaar 't. rijtje koffers, dat u hier ziet, het geeft keus voor langere of kortere reisjes. Van links naar rechts: Moderne tasch van helderblauw varkensleer. De sluiting is voor zien van een hangslot. Men kan er dus van allerlei inpakken, dat men veilig weggeslo ten wenscht, zelfs documenten. Vervolgens: valies van rood zeildoek; ban den en handvatsels van varkensleer met roode stiksels. Gesloten met treksluiting. Daarnaast: gezellige tasch voor weekend uitstapjes: ze is vervaardigd van geprepareerd stroo met leeren of gros-frain riemen. Ten vierde: een practisch hoedenkoffertje .van niét te groot format. De hoeden zijn immers ook maar betrekkelijk klein dit seizoen! Het is van zwart zeildoek. De riem is zoo lang, dat men het gemakkelijk aan den arm kan dragen. Tenslotte: een heerlijk rekbare zak van waterdichte geruite stof met effen afgewerkt Het handvat is van leer, de treksluiting kan nog met een hangslotje worden vastgemaakt. verder dag- en avondonderwijs meer ontvan gen, verre in de meerderheid. Van de meisjes tusschen 14 en 17 jaar verricht bijna de helft reeds beroepsarbeid. Haar bezwaar tegen dezen gang van zaken baseert de inleidster op de opvattingen dei- moderne psychologen, volgens welke het meis je op 14-jarlgen leeftijd nog niet voldoende gerijpt is om zonder schade voor haarzelve te kunnen voldoen aan de eischen, die het be roepsleven stelt. Haar intrede in het beroeps leven heeft ten gevolge, dat voor haar de pu- berteitsontwikkeling vroegtijdig wordt afge sloten. Voor het werkende meisje beteekent de puberteit slechts de lichamelijke rijpwor ding; deze wordt dan verder niet door gees telijken groei gevolgd, zoodat de innerlijke verrijking, die bij andere meisjes in de puber teitsjaren als regel optreedt, bij deze meisjes achterwege blijft. Twee beroepen, die voor het meisje open staan. n.l. de fabrieksarbeid en het werk als dienstbode, stelt de inleidster dan nader in het licht. Als nadeelen van het eerste beroep worden genoemd: de eentonigheid van het machinale werk, waardoor de gedachten tè veel den vrijen loop nemen, het fabrieksmilieu met zijn afhankelijkheid van chefs en bazen en het te zamen werken met leden van de andere sexe, het heen en weer reizen naar de fabriek: allemaal factoren, die dikwijls zeer schadelijk op het meisje inwerken. Deze schadelijke fac toren zijn niet alle inhaerent aan den fa brieksarbeid; verschillende dezer bezwaren zouden wel zijn te ondervangen, indien slechts hun beteekenis voldoende werd beseft. Het optreden van een vrouw bij het regelen van de interne fabrieksaangelegenheden zou in dezen zeer gewenscht zijn. Zondag: Gevulde eieren met tomatensla. Blinde vinken Snijboonen Aardappelen Ananaspudding Vruchten. Maandag: Runderrollade Gestoofde komkommers Aardappelen Vruchtengruel. Dinsdag: Tomatensoep Koud vleesch Aardappelen Spercieboonen Komkommersla Omelette souflée Woensdag: Pouletsoep Roereieren met ham Aardappelsla Wentelteefjes. Vruchten Donderdag: Rijstrand met kip Witte saus Tomatensla Bessenwijnvla Vrijdag Gebakken mooten kabeljauw Botersaus Aardappelen Kropsla Tapiocaschotel Vruchten. Zaterdag: Stoofsla met gehakt Aardappelen Beschuit met DE EERSTE ZONNEBADEN Is haar opleiding van dien aard, dat zij met vrucht de taak van vrouw en moeder kan opnemen? Brandende vragen van het 2e landelijke congres. Heel eenvoudig zijn de beide zomerjurken, die u hier ziet. Het aardige borduurwerk geeft ze echter dadelijk een apart cachet. U kunt voor beide modellen hetzelfde pa troon gebruiken. 't Borduurwerk, dat, zooals de werkteekening aangeeft, in een dichte kettingsteek wordt uit gevoerd, versiert in rood en blauw, mouwen en zak van het witte japonnetje: in wit en rood maakt het een pittig effect op revers en cein tuur van het zwarte of marineblauwe jasje, dat bij een effen witte jurk wordt gedragen. Behalve de in het vorige artikel verwerkte problemen, bracht het tweede landelijke con gres van de Ned. Vereeniging voor Geestelijke Volksgezondheid gehouden op 24 en 25 Mei j.l. te Amsterdam nog enkele brandende vragen naar voren omtrent „Het werkende meisje in verband met haar eventueele taak als vrouw en moeder". Twee referaten werden over dit onderwerp gehouden: mr. E. Ribbius Peletier, secretaresse van den Bond van Sociaal-Democratische Vrouwenclubs sprak over „De jonge vrouw, die na het verlaten der lagere school in het beroepsleven treedt". Mevr. prof. mr. D. Haze- winkelSuringa hield een inleiding over „De jonge vrouw met een academische opleiding". Tallooze problemen kwamen hierbij aan de orde. We laten eerst mr. Ribbius Peletier aan het woord. Deze brengt naar voren, dat wanneer men een antwoord wil geven op de vraag omtrent de geschiktheid van het meisje voor het ver vullen van een taak als vrouw en moeder, het hierbij vooral aankomt op het geheel van de persoonlijkheid. Het meisje zal dan het beste in staat zijn het centrum te vormen van een- gezin. wanneer zij in haar jeugdjaren de ge legenheid heeft gehad haar persoonlijkheid in dienst te stellen van een grooter geheel. Ook is noodig het bezit van technische kennis om'rent de huishouding en de kinderverzor ging. In onze samenleving zijn de meisjes, die na het verlaten van de lagere school geen 1 Rauwkostschotel: Rijst met gestoofde tomaten Wentelteefjes 2. Spinaziesoep. Snijboonen Aardappelen Kropsla Botersaus Pannekoeken met vruchten. 3. Ommelette met groene kruiden Gestoofde sla Bruine boter Aardappelen Hangop met beschuit suiker en kaneel 4. Kervelsoep Doperwten en worteltjes Aardappelen Gesmolten boter Rabarberpudding Vanillesaus. 't Seizoen vordert: 't wordt dus hoog tijd, dat we ons een gebruinde huid aanschaffen en we behoeven met het verbranden volstrekt niet te wachten, tot het volop vacantie is. Thuis, voor een open raam op het zuiden, op een balcon, een plat dak of waar we maar een geschikt plekje kunrien vinden, gaan we ons „solarium" inrichten. De filmsterren weten natuurlijk ook in dit opzicht precies hoe 't hoort. Ik zag onlangs een foto van Ann Sheridan in haar eigen so larium: een langwerpig broeikasje, rondom voorzien van ruitjes van geolied papier, waar in de filmster, luchtig gekleed in „bain de soleil" met zwembroekje, precies paste en heerlijke uren doorbracht in dolce far niente, terwijl haar huid allengs den gewenschten goudbruinen tint aannam. Zóó ingewikkeld als Ann Sheridan het in richt, behoeve wij 't niet te doen. We kunnen, nu de zonnekracht op het hoogste gestegen is zelfs helaas alweer iets afneemt! in afwachting van de vacantie aan strand en zee, heel gezellig thuis bruin worden. We heb ben daarvoor noodig een houten raam van langwerpigen vorm, dat we beplakken met vellen boterham-papier, aan elkaar geplakt en in olie gedrenkt. Het meest practisch is hier voor de z.g. zonnebrandolie, die ook voor het gezicht gebruikt wordt en die dient om een gedeelte der ultraviolette stralen te onder scheppen. Plaats dit raam een gedeelte van een afgedankt, leeggehaald kamerscherm kan desnoods ook dienst doen! voor een open raam of schuin op een terras of balcon en nestel u erachter. Eenvoudige stoffen, smaakvolle coupe en tint. Ook de kinderen moeten, als ze met va cantie gaan, iets nieuws en iets aardigs hebben: zonder dat is geen enkele moeder gerust! Misschien kan onze wekelijksche teekening u helpen. U ziet hier v.l.n.r.: Een gezellig reiscostuumpje van grijs fla nel. Kraagje en knoopen van donkerblauw leer. Rokje met diepe plooien. Een costuumpje bestaande uit rokje van roode wollen stof en drie-kwart jasje van grijs en rood geruite wollen stof. Er wordt een wit sportblousje bij gedragen. Een gemakkelijke strand jurk met bloot rugje voor 't zonnebad. Bedrukt katoen met effen revers is hiervoor zeer geschikt mate riaal. Voor wandeling of voor aan tafel (een opfrisschertje na een dag van graven en spelen aan 't strand!) is dit jurkje van roze shantung. Versierd met gerimpelde galon netjes van dezelfde stof.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 8