De Onrust in Frankrijk Het Rijwielplaatje. „De Boekhorst" voorloopig veilig. S" Kef belangrijkste 55e JAARGANG No. 16590 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 24 JULI 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vt. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, H aa rl em-N oo r d. Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. alle leden wijsvinger ƒ60.- Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnës. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden f 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100. een lid duim 50.- één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk 15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaaraen. HEDEN14 PAGINA S. De incidenten bij den jaarlijkschen wieler wedstrijd Tour de France, die tengevolge had den dat de leidende Belgische ploeg te Bor deaux den strijd opgaf, moeten erkend worden als een nieuw symptoom van de in Frankrijk heerschende onrust. Er zijn veel belangrijker verschijnselen geweest, zooals de bezetting van fabrieken door stakers, de onzinnige vertra ging in den bouw van de wereldtentoonstel ling, de hötelstaking te Parijs. Deze beide laatste feiten hebben Frankrijk direct en zeer ernstig benadeeld, evenals de incidenten waarvan per auto reizende vreemdelingen de last en schade ondervonden. Het gebeurde met de Tour de France draagt er eveneens toe bij in het buitenland den indruk te wekken, dat in Frankrijk orde en regel blijkbaar op beden kelijke wijze geschaad zijn. Immers is geble ken dat de Belgische deelnemers, die al vele gegronde grieven hadden en wier leider op het traject PauBordeaux al met steenen beko geld was door de bevolking, pas hebben opge geven toen zij zelfs in de stad Bordeaux, de vierde stad van Frankrijk, overlast ondervon den. Bij hun vertrek naar de start werden steenen en vuil naar hen gegooid en werden zij uitgescholden. Dit werd hun te machtig. Zij gaven op ofschoon zij nog de leiding hadden en men moet wel aannemen dat zij daar zeer verstandig aan hebben gedaan. Nu beschouw ik de ervaringen van wiel- renners heusch niet als zoo bijzonder belang rijk, maar het feit op zichzelf dat de als regel zeer rustige en ordelijke bevolking van Zuid- Frankrijk ook al rare excessen begint te ver- toonen, geeft te denken. Een relletje onder de landbevolking in het Zuiden en in de stad Bordeaux is als symptoom onrustbarender dan een dergelijk relletje in Parijs. De indruk, dien het buitenland tegenwoor dig van Frankrijk krijgt is dat de bevolking zich niet krachtig genoeg geregeerd meer voelt, niet precies meer weet wie eigenlijk haar regeerders zijn en in haar onzekerheid over de heerschende toestanden tot losbandighe den overgaat. Men kan hier politieke beschou wingen aan vastknoopen, die licht bezijden de waarheid gaan. Met algemeenheden omtrent sopialistisch bewi.id komt men er niet. De socialistische regeeringen in Scandinavië handhaven de orde in die landen uitstekend, evenals de socialistische regeeringen in Enge land dat jaren geleden al hebben gedaan. De weifelende koers van de Fransehe Volks front-regeering ,die in de zwakke positie ver keert dat zij in het parlement de stemmen noodig heeft van de communisten, die geen regeerings-verantwoordelijkheid hebben mee gedragen voor zeer ingrijpende besluiten, heeft kennelijk het vertrouwen der bevolking geschokt. De toestand der Fransehe staats financiën is miserabel en het is de vraag of de herstelpolitiek, door den thans teruggeroe pen en zeer ervaren minister van Financiën, Bonnet ingezet, nog tijdig redding zal kunnen brengen. Dat men de schuld geeft aan de bewerkers van de kapitaalvlucht is geen afdoend ex cuus: men had die kapitaalvlucht kunnen en moeten voorzien. Maar Frankrijk heeft na den oorlog al eens meer in financieelen „doodsnood" verkeerd en is dien toen te bo ven gekomen zonder zulk onrustbarende symptomen als thans voorkomen. De hötel staking heeft het buitenlandsche bezoek aan de wereldtentoonstelling evenzeer benadeeld als het feit, dat die tentoonstelling maar voor een deel gereed is gekomen en bij haar ope ning zelfs nog op geen stukken na gereed was. Dat wijst op gebrek aan samenwerking, gebrek aan saamhoorigheidsgevoel, gebrek aan gezond nationaal besef. Dat alles is zeer ernstig voor Frankrijk en de incidenten bij een internationale sportge beurtenis die door millioenen in het buiten land met belangstelling gevolgd wordt zijn dat ook. Wie de geschiedenis van Frankrijk kent, moet aan deze symptomen wel beteekenis hechten. In ieder ander land zou men ze trouwens ook met ongerustheid observeeren. De volksmassa heeft behoefte aan gezag en orde, onder iederen vorm van bewind. Heeft zij het vertrouwen in haar regeerders zooda nig verloren, dat zij zelf gaat handelen tegen hun wil in, dan is dat een onmiskenbare uiting van wanorde en een omineus verschijn sel. In ieder land zijn slechts weinigen tot regeeren geroepen. Zij behooren tot verschillende geestes richtingen maar zij zijn altijd maar een kleine minderheid, omdat de gave des re genten een persoonlijk talent inhoudt dat slechts aan weinigen gegeven is. In geheel ander connectie heb ik daar onlangs nog eens de aandacht op gevestigd. Als men dit vergeet en menschen op de leidende posten zet alleen wegens him politieke kleur en zonder aanzien van hun persoonlijke gaven moet men het duur bekoopen. Het schijnt dat men in Frankrijk aan deze fout ten prooi is gevallen. R. P. Fietsbezitters beider kunne, We zijn nu weer in den tijd, Die merkwaardig is te noemen Voor elk, die een fiets berijdt, 't Fietsmerk is uw aandacht waardig En besteed die er dus aan, Anders zal 't u niet veel later Mogelijk nog slecht vergaan. 't Helpt u niet, of u al aanvoert: 't Oude is nog lang niet slecht, Ik heb geen nieuw plaatje noodig, 'k Ben aan 't oude erg gehecht, 't Helpt ook niet of u de plaat poetst, Tot ze glanst in gouden schijn, Uiterlijk op acht Augustus Moet er een nieuw plaatje zijn. Als ge 't langer nog laat loopen. Wordt ge mogelijk beboet, Met de kans dat ge dan tevens, Zelf nog langer loopen moet. Al verfoeit uw schoonheidsvisie 't Rijwielmerk met hart en ziel, Als gij prettig fiets wilt rijden, Offer dan uw achterwiel. P. GASUS. DROOGREKKEN tafels, trappen, keukenstoelen, wringerbokken enz. in zeer groote verscheidenheid, kunt U beter in De Klompencentrale koopen, op 't pleintje, Reitzstraat 1 hoek Dr. Leydsstraat 10, Telef. 11784. Levert overal heen, franco thuis. (Adv. Ingez. Med.) MODERNE WONINGEN TE HUUR Brouwersvaart b. d. Hyacintenlaan7 kamers, ruim uitzicht, ƒ44p. mnd. Inlichtingen op het werk en bij S. VELDKAMP, Van Dort- straat 90, Telefoon 16373. (Adv. Ingez. Med.) Moeilijkheden inzake de niet- inmenging nog niet opgelost. Zal Engeland zijn voorstellen intrekken? Na drie dagen niet officieele be sprekingen over de niet-inmenging schijnt de toestand nog even ge spannen, aldus meldt Reuter uit Londen. Blijkbaar hebben de voor stellen, waaraan de Britsche regeering dacht, geen beslissing gebracht en is men thans geheel in de impasse geraakt. In Britsche kringen kan men moeilijk toe geven, dat het vraagstuk van de procedure oorzaak zou zijn van de vertraging en men zou gaarne vernemen, of wel een meer af doende reden voor de Italiaansche houding, of wel een Italiaansch voorstel tot een com promis. Blijft dit uit, dan zou men reden hebben de gevolgtrekking te maken, dat Italië niet het Britsche verlangen deelt de niet-inmenging spoedig doeltreffend te maken. Het is mogelijk, dat de Britsche .regeering zich verplicht zal achten, aldus Reuter, zijn voorstellen in te trekken en een nieuwe hou ding inzake de niet-inmenging aan te nemen. De Fransehe ambassadeur, Corbin, die gis teravond op het Foreign Office met Eden den toestand heeft besproken, zal vandaag voor een kort bezoek naar Parijs vertrekken. Stads-Bibliotkeek en Leeszaal. Padvinderij-tentoonstelling. In aansluiting aan het bericht in ons num mer van Vrijdag kunnen wij nader mede- deelen, dat de tentoonstelling gehouden wordt op het Prinsenhof van 29 Juli tot en met 15 Augustus, 's middags van 2-5 uur. De voor- loopige commissie, die nog zal worden aan gevuld door leider'sters) van de Ned. Christ. Padvindersvereenigïng en van het Ned. Meis jes Gilde, is onmiddellijk aan het werk ge gaan en mocht reeds de officieele medewer king verkrijgen van de plaatselijke leiding van de N.P.V. en van den Propagandadienst van het hoofdbestuur. De verwachting mag dan ook wel worden uitgesproken, dat deze tentoonstelling een interessanten kijk zal geven op het werken en streven der Padvindersbeweging en dat vele Haarlemmers en vreemdelingen deze gelegenheid tot nadere kennismaking met dit werk niet zullen laten voorbijgaan. De Verkeersregeling bij de Jamboree. Wij plaatsten in ons nummer van Vrijdag een communiqué (van het A.N.P.) betreffen de de verkeersregeling bij de Jamboree en voegden daar een bijschrift van eenige regels aan toe. Aangezien door dit bijschrift mis verstand gewekt zou kunnen worden komen wij er op terug. Inderdaad zijn, zooals het communiqué ook verklaarde, de verantwoor delijkheid voor en de leiding van de ver keersregeling door de ministers van Binnen- landsche Zaken en van Justitie geheel ge legd in handen van den procureur-generaal, fungeerend directeur van politie, te Amster dam. Dit houdt dus in dat de dagelij,ksche leiding van zaken berust bij den daartoe aan gewezen commandant van de Rijkspolitie en dus niet bij de burgemeesters der betrokken gemeenten en hun politiechefs, die er der halve ook niet verantwoordelijk voor zijn al wordt c.q. hun advies wel gevraagd en de assistentie van het gemeentelijk politieper soneel ingeroepen. Leiding van en verantwoordelijkheid voor de verkeersregeling zijn bij het Rijk. niét bij de gemeenten. BELOONING AAN PLAATSVERVANGENDE HOOFDEN VAN SCHOLEN. B. en W. schrijven aan den Raad: De afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft aan uw college verzocht, de Verordening tot toeken ning van een belooning aan plaatsvervan gende hoofden van openbare- en bijzondere lagere scholen zóódanig te wijzigen, dat bij elke werkelijke waarneming van langer dan 6 weken een belooning zal worden uitbetaald (dus niet uitsluitend in gevallen van vaca ture, zooals sedert 1 Januari 1936 het geval is).. Omtrent deze aangelegenheid is de mee ning gevraagd van de andere onderwijs-or- ganisaties alhier, die alle hun instemming betuigden met den inhoud van bovenver meld verzoek. Ook ons college acht het uit een oogpunt van billijkheid gewenscht vorenbedoelde ver ordening op deze wijze toe te passen. Wij stellen u daarom voor een desbetref fend ontwerp-besluit met uw goedkeuring te bekrachtigen. WERELDJAMBOREE 1937 j'.e opwekking heeft Lord Baden Powell of Gilwell tot de jeugd van alle landen doen uitgaan. Als straks de Chief Scout in ons land komt, moge het hem blijken, dat niet alleen de Padvinders, maar het geheele Nederlandsche volk steeds bereid is, vooral ook als het er om gaat gastvrij heid te betoonen. Stort daartoe Uwe bijdragen op post rekening No. 8250 van het Comité of op de rekening bij de Twentsche Bank N.V., kantoor Bloemendaal. Monumentenverordening bij voorbaat van kracht verklaard. De gemeenteraad van Noordwijker- hout heeft Vrijdagavond in een spoed- eischende vergadering op voorstel van het college van B. en W. met alge meene stemmen besloten de monumen tenverordening te wijzigen in dien zin dat B. en W. de bevoegdheid verkrij gen in bijzondere gevallen een besluit tot plaatsing van een natuurmonu ment op de monumentenlijst bij voor baat van kracht te verklaren. In een daarna gehouden vergade ring van B. en W. is besloten, dat de plaatsing van het binnenduin met bosch, genaamd „de Boekhorst" op de monumentenlijst bij voorbaat van kracht is geworden. De wijziging der verordening en het besluit van B. en W. zijn onmiddellijk afgekondigd. Het gevolg hiervan is, dat er dus in ieder geval voorloopig een einde is gemaakt aan het omhakken van hoo rnen door den eigenaar van het land goed. Tot zoover dit bericht. Naar wij vernemen is vanmorgen niet meer met. kappen begonnen. Het terrein wordt door politie bewaakt. Gelukkig is het mooi ste gedeelte van de Boekhorst nog onge deerd. Onze Haagsche correspondent seint ons: In verband met de Vrijdagavond in den gemeenteraad van Noordwijkerhout vastge stelde gewijzigde Monumentenverordening waarop B. en w. terstond een besluit hebben genomen dat de plaatsing van het landgoed De Boekhorst op de Monumentenlijst bij voorbaat van kracht is geworden kunnen wij op het volgende wijzen. Wanneer een verordening wordt vastge steld, tegen wier overtreding straf is bedreigd kan in het algemeen de afkondiging van zulk een verordening niet onmiddellijk plaats vin den, zoodat zij dan ook niet onmiddellijk rechtskracht krijgt. Noodig is nl. dat er eerst een bericht van ontvangst van Ged. Staten binnen komt van het afschrift van de verordening dat volgens de Gemeentewet binnen 8 dagen aan dat college moet worden toegezonden. Gedepu teerden kunnen dan in hun bericht mede- deelen, dat zij aan de Kroon schorsing op vernietiging der verordening hebben aange vraagd: in dat geval gaat de verordening niet werken, dan nadat de Kroon verklaard heeft, dat er voor schorsing op vernietiging geen redenen bestaan. Deze verklaring wordt geacht gegeven te zijn, als de Kroon binnen 2 maanden na de dagteekening van boven bedoeld bericht van ontvangst van Ged. Sta ten geen andere beslissing heeft genomen. Intusschen kent de Gemeentewet op dezen algemeenen regel een uitzondering. In spoedeischende gevallen nl. kan de Ge meenteraad besluiten, tot het doen afkon digen eener verordening onmiddellijk nadat zij is vastgesteld en dan werkt de verorde ning ook onmiddellijk. Wij nemen aan. dat de Gemeenteraad van Noordwijkerhout van deze bevoegdheid, neer gelegd in art. 202 der Gemeentewet gebruik heeft gemaakt. Wanneer dit zoo is, blijft de verordening van kracht totdat de Kroon de schorsing of de vernietiging zal hebben uitgesproken. De verbeterde Strand weg te Zandvoort. De mdergrondsche toilet- ten (zie links den in gang) worden a.s. Zondag opengesteld. Op het terras links de groote nieuwe banken voor het publiek. Het woord is aan Oscar Wilde: De tragedie van den ouder dom is niet dat men oud, doch dat men jong is. De bedrijven Gas- en Waterleiding Worden gecombineerd. ■'Li: Ir. F. Graaf van Randwijck Naar wij vernemen zal worden voorge steld, met ingang van 1 September a.s. de gemeentelijke bedrijven Gas- en Waterlei ding te combineeren. In verband daarmede zal de directeur der Duinwaterleiding, ir. F. Graaf van Randwijck afvloeien. De scheidende directeur werd 24 Maart 1873 te 's Gravenhage geboren; hij bezocht daar de H. B. S., studeerde daarna aan de toenmalige Polytechnische School te Delft en behaalde het diploma van civiel ingenieur in 1897. Op 1 December 1897 trad hij in dienst der Amsterdamsche Waterleiding. Tot 1905 was hij werkzaam in Leiduin, waar hij het nieuwe machinegebouw bouwde met wa terkelders enz., later voerde hij ook de ex ploitatie van Leiduin en de pompstations Haarlemmerweg, Vechtwaterleiding en bron waterleiding. Met ingang van 1 Juli 1908 werd de heer Van Randwijck benoemd tot directeur der Waterleiding te Groningen voor den bouw en exploitatie van de gemeente-waterleiding. Van 1 Juli 1921 af is hij directeur van de Duinwaterleiding te Haarlem. pag. „De Boekhorst" te Noordwijkerhout is voorloopig in veiligheid. 1 De verkeersregeling voor de Jamboree 2 Het invoerrecht op benzol wordt ver hoogd. 3 Met ingang van 1 Augustus a.s. wordt het invoertarief gewijzigd. 3 Koning Leopold stelt de stichting van een internationaal instituut voor eco nomische studie voor. 4 Frankrijk protesteert te Berlijn tegen dc -Duitsche perscampagne. 4 In den toestand in Noord-China is eenige ontspanning ingetreden. 4 Bioscopen. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Dc onrust in Frankrijk. 1 Mr. E. Elias: Bericht aan een afgewezene. 3 P. v. d. Hem: „Le tour du franc". 3 Bijzondere correspondentie: Noodtoestand op het Duitsche platteland. 4 Van onzen Weenschen correspondent: De Salzburgsche Feestspelen. 4 Dr. P. H. Schroder: Figuren uit het ver leden. 5 Indrukken uit Zuid-Afrika 5 H. D. Vertelling: De gevaarlijke grap. 5 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen 6 Financieel-economische weekoverzicht De nadeelen van een „Planwirtschaft". 7 Dr. Jac. P. Th.vsse: In Thysse's Hof. 7 J. B. Schuil: Met Frans Hals naar het Artistenfeest. g Dr. M. Euwe: In Stockholm wacht een zware strijd. jt De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 12 zult anderen het voordeel, dat 45303 „Groentjes", in 1936 in Haarlem's Dagblad geplaatst, hun opleverde, gaarne gunnen. Maar waarom dat voor deel voor U zelf te versmaden. De weg is zoo eenvoudig Plaats er ook een.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1