Briefje aan een afgewezene Invoertarief wordt gewijzigd. ,LE TOUR DU FRANC WONDERDEUR! IBM Invoerrecht op benzol verhoogd. ZATERDAG 24 JUL'I 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Beste onbekende Vriend! IK heb in de krant je naam niet gelezen bij de overgangsexamens van het gym nasium en omdat ik weet dat je te flink bent om iets half te doen en dus de zekerheid heb, dat je geen herexamen hebt meegekregen om je vacantie grondig te be derven. en cm te bewijzen dat men in an derhalve maand een héél jaar leven kan win nen of verspelen, daarom veronderstel ik dat je gezakt bent. En daarom schrijf ik je dit briefje. Niet om je te troosten. Want het is ik heb het zélf en bij her haling ondervonden niet zoo érg. Nü, di rect, niet. omdat dat gym nog zoo ikwaad niet is en omdat het prettig is nog weer eens die verhalen van Ovidius en Homerus te hooren, nóg eens Das Lied von der Glocke, Vanity Fair. een zoet verhaal van André Theuriet, de meetkundige plaatsen en de vervoeging van die onzinnige Grieksche werkwoorden. Je moet maar denken: je hooggeschatte leermeesters zijn er érger aan toe: die moe ten hun hééle leven hetzelfde aanhooren en dan nog wel uit hun eigen mond En voor later is het óók niet zoo verschrik kelijk. Wanneer je ambitie hebt om directeur van de Koninklijke, Opperhofmaarschalk. Nobel prijswinnaar of lid van den Bosschen ge meenteraad te worden, dan zal het aan dit zakken niet liggen, wanneer het je niet ge lukt. Er is later niemand die je óóit zal vragen den aoristus van peithoo of het plusquam- perfectum van aphikneomai op te zeggen en bij alle sollicitaties die je te wachten staan (gelukkig pas een jaar later dan de gelukkig- geslaagden) zal het nóóit voorkomen, dat de meneer die over het baantje tè beslissen heeft je aan den tand zal voelen nopens je kennis van de passé defini, den dertig jari gen oorlog, communiceerende vaten of den fevensloop van Caligula, het soldatenlaars je. Ik zelve, noch directeur van de Konink lijke. nóch Opperhofmaarschalk, doch niet temin. zoo ik 't zeggen mag. een nuttig al zij het bescheiden lid der samenleving, heb met ontzaggelijke moeite het Gymnasium „doorloopen", zooals dat later zoo luchtig in je levensbericht genoemd wordt. Het gebouw was niet zoo .groot en de zolder, de rectors- en de leerarenkamer waren er niet bij noo- dlg, maar Ik heb over dat loopje volle acht jaar gedaan. Die brave rector heeft menig maal het goede hoofd geschud over mij en wijlen de gemoedelij kste claviger, die ooit geleefd heeft, heeft mij in zijn kamertje me nig woord van troost gezegd. Twee maal heeft het ijselijk gericht-des-zakkens zich over mijn gebogen hoofd voltrokken. Eén keer van I naar H omdat ik niets wist en één keer voor het eindexamen omdat ik alles wist behalve de Fransche Revolutie, drie verzen van Homerus en één diepzinnige opmerking Tan wijlen Demosthenes, die nooit had kun nen droomen dat hij. die woorden uitspre kende. de oorzaak zou zijn van nóg een jaar Demosthenes negentien eeuwen nadien. En ik kan je verzekeren. Amice, dat geen mensch het me later heeft kwalijk genomen. Wanneer ik m'n ouden leeraar in Duitsch tegenkom groet hij me even vriendelijk als wanneer ik toen niet gezakt ware en de no taris bij mij uit de. buurt maakt even goed zijn buurpx-aatje met me als hadde ik De mosthenes toen wel begrepen. Een jaar lijkt lang. Vier maal daags en dat driehonderd maal denzelfden weg loo- pen is géén plezier, dat geef ik onmiddellijk toe. En nog 'ns die hééle Fransche revolutie en iederen dag een halve eetlepel Homerus en di-ie maal in de week tien druppels Cicero het is om een mensch zijn eetlust te ontnemen. Maar zoo'n jaar is zoo kórt als je het later gaat inhalen op die knapperds die zoo goed hun lessen geleerd hebben en zoo prach tig door hun examen gekomen zijn. Van de genieën die mij op het Gymnasium vooruit- gestoven zijn is er één inderdaad professor geworden. Hij is een gezien man in Utrecht, dit moet gezegd worden, maar in Leeuwar den is er al niemand meer die zijn naam kent. En één is er assurantiebezorger. En één advocaat en de ongekroonde koning van de gemeente Kampen, of Heerenveen, of De venter of izoo iets. En de derde is mislukt, ge sjeesd, verloren gegaan voor de wetenschap. Hij is wethouder van onderwijs in een van de groote steden en niet onfortuinlijk ge huwd. Nummer vier is hoofdcommies ter Provinciale Griffie van Zuid-Holland en zal sterven iover vijftig jaar als gepension- neerd hoofdcommies ter Provinciale Griffie van Zuid-Holland Het leven, onbekende vriend, stoort zich weinig aan den imperativus van paideuoo. aan de Maagdenburger bollen en de gram maticale ontleding van Demosthenes' wel sprekendheid. Dit zij je tot troost. Overdenk dit briefje en verscheur het vóór je brave ouders het in handen krijgen, want zij zouden je walmeenden vriend verwijten dat hij onpaedagogisch is. En dat zou af schuwelijk zijn. Met goeden handdruk, Mr. E. ELIAS. Uitzaai koolzaad vrij. Naar wij van bevoegde zijde vernemen ligt het niet in de bedoeling de uitzaai van kool zaad (het gewone winterkoolzaad)te oog sten in 1938, te beperken. De telers behoeven van den uitzaai geen opgave te doen en zijn dus geheel vrij in het bepalen van de te be zaaien oppervlakte. Zooals reeds vroeger is gepubliceerd zullen zoo noodig maatregelen worden getroffen, waardoor een richtprijs van f 14.50 per 100 K.G. bereikt wordt. Indien tot het nemen van dergelijke maat regelen zou worden besloten, zal in het voor jaar van 1938 de gelegenheid worden open gesteld om een aanvrage in te dienen tot opneming van het te velde staaiide koolzaad in de steunregeling. BESCHONKEN MAN AANGEREDEN EN ERNSTIG GEWOND. Vrijdagavond omstreeks kwart over zeven is op den nieuwen Rijksweg ter hoogte van het kruispunt „De drie witte palen", te Oegst- geesi een 42-jarige varensgezel uit Leiden, die in beschonken toestand verkeerde, aan gereden door een personenauto, bestuurd door den luit. ter zee tweede klasse E. H. Vorster, uit den Helder, Deze had nog ge tracht de aanrijding door naar links uit te halen te voorkomen, doch dit gelukte niet. De man werd door den zijkant van de auto gegrepen en tegen den grond gesmakt. In bewusteloozen toestand met ernstige ver wondingen en inwendige kneuzingen is het slachtoffer, nadat door een dokter de eerste hulp was verleend, naar het academisch zie kenhuis te Leiden vervoerd. CENTRALE WERKGEVERS RISICO-BANK. Vrijdag hield de Centrale Werkgevers Risico-bank in de groote zaal van de In- dustrieele club te Amsterdam, haar jaarlijk- sche algemeene ledenvergadering. De vergadering werd geleid door den heer mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, voorzitter van het college van commissarissen. Bij de behandeling van het jaarverslag werd het woord verleend aan den president- directeur, den heer dr. F. E. Posthuma. die er de aandacht op vestigde, dat sedert de wijziging van de ongevallenwet in 1935 de Rijksverzekeringsbank het premiestelsel ver laten heeft. Spr. drong er met klem op aan, dat de on dernemer tot zijn persoonlijke taak de be strijding van het ongevallengevaar zal reke nen. Door den directeur, den heer H. J. Bayer, werden eenige mededeelingen gedaan over den inhoud van het verslag over 1936, waar aan wij het volgende ontleenen: Het aantal ongevallen, ten laste van de Risico-bank komend, bedroeg 55167. Ruim 7 procent dezer ongevallen gebeurden op weg van huis naar het werk of omgekeerd. Door de gezamenlijke aangeslotenen werd verloond circa 552 millioen gulden; het leden tal bedroeg bij het einde van het boekjaar 12635. Op de omslag premie werd bespaard 16.7 procent. De rekening en verantwoording vermeldt als ongevallenkosten f 3.605.716.63 (zijnde f 2.084.501.63 aan tijdelijke uitkeeringen, ge neeskundige behandeling, voorloopige ren ten en begrafeniskosten en f 1.521.215 aan contante waai'den van blijvende renten) terwijl te haren laste komt als aandeel in de administratiekosten der rijksverzekerings bank f 1.603.700.39. Blijkens de balans op 31 December 1936 was het reservefonds groot f 5.100.212.50 en de reserve voor blijvende renten f 48.070.276.96; 't geheele fondsenbezit bedroeg f 61.476.14938. Het verslag en financieele stukken werden door de vergadering goedgekeurd. Als leden van het college van commissa rissen werden door de vergadering herkozen de heeren E. de Haes. mr. J. N. J. Heerkens Thijssen en N. J. Meihuizen, terwijl in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer P. J. M. Verschure werd voorzien door benoeming van den heer Mr. F. J. v. Lan- schot, burgemeester van 's Hertogenbosch. Met ingang van 1 Augustus. Bij Kon. Besluit is, gezien de tarief machtigingswet bepaald, dat het aan de Tweede Kamer aangeboden ont- werp tot wijziging der tariefwet 1934, behoudens eenige uitzonderingen, voorloopig met ingang van 1 Augus tus 1937 toegepast wordt als ware het ontwerp reeds tot wet verheven. Uitgezonderd zijn van deze inwerkingtre ding de artikelen III en IV van het wetsont werp. De minster van Financiën kan ten aanzien van na het inwerkingtreden van het onderha vige Kon. Besluit ingevoerde goederen, waarvan de invoerrechten door die, inwerking treding zijn verhoogd, onder door hem te stel len voorwaarden, geheel of gedeeltelijk terug gaaf doen verleenen van die verhooging. Voor deze teruggaaf komen in geen geval in aan merking goederen, waarvoor niet ten genoe- ge van den minister wordt aangetoond, dat het verschil in invoerrecht ingevolge een reeds vóór dagteekening van dit besluit geslo ten normale overeenkomst van koop en ver koop, niet of niet ten volle op den kooper dier goederen kan worden verhaald. Dit Kon. besluit is gedagteekend 21 Juli 1937. Ten aanzien van de in bovengenoemd be sluit getroffen restitutieregeling is een uit voeringsmaatregel aan het K. B. toegevoegd. Hieraan is nog ontleend, dat geen teruggaaf wordt verleend, indien de bescheiden, of af schriften daarvan, waaruit kan blijken, dat een koopovereenkomst is besloten, die aan de gestelde eischen voldoet, niet vóór 8 Augustus 1937 zijn gedeponeerd bij den betreffenden inspecteur der invoerrechten en accijnzen. De waarmerking van de stukken moet ge schieden door dengene voor wiens rekening het mee,r te betalen invoerrecht komt, zijnde de buitenlandsche verkooper, die „inclusief invoerrechten" levert of de binnenlandsche verkooper die krachtens een door hem vóór 21 Juli 1937 (dagteekening van het koninklijk besluit) gesloten koopovereenkomst verplicht is tot doorlevering „inclusief invoerrechten" van de in te voeren goederen. Vrouw tegen auto opgeloopeu. Slachtoffer levensgevaarlijk gewond. Vrijdagavond omstreeks zes uur stond een vrouw op den Utrechtschen weg in de Bilt te wachten op een uit Zeist naderenden tram trein. Vooixiat deze tram stopte passeerden nog enkele automobilisten en de vrouw heeft daar vei-moedelijk niet voldoende op gelet, met het gevolg, dat zij tegen den laatsten auto van de file is opgeloopen. Zij werd tegen den grond gesmakt en kreeg een schedelbasisfractuur en een ernstige hei'senschudding. In zorgwekken- den toestand is zij naar het academisch zie kenhuis te Utrecht overgebracht. Men vreest voor haar leven. Onze mijnen zullen dit jaar een record bereiken. Aantal arbeiders blijft stijgen. De netto-productie van onze Limburgsche steenkolenmijnen bedroeg over Juni 1.207.365 ton steenkolen, d.i. 222.000 ton meer dan in Juni 1936. De productie over het eerste halfjaar heeft een record bereikt, n.l. 6.919.576 ton tegenover 6.017.133 ton in 1936. Hierbij moet ixr aanmerking worden geno men, dat het aantal arbeiders nog steeds stij gende is. Door de sterk doorgevoerde rationalisatie en mechanisatie was op 1 Juli van verleden jaar het aantal arbeiders teruggeloopen tot het minimum 28604. Sedert dien begon de opleving en is het aantal vrij geregeld geste gen, zoodat op 1 Juli j.l. in totaal 31043 mijn werkers in dienst waren. Indien de tegenwoordige gunstige conjunc tuur voor het steenkolenbedrijf het geheele jaar 1937 blijft voortduren dan zal 1937 een recordjaar worden met een productie van ruim 14 millioen ton steenkolen en de hooge pro ductie van het thans nog geldende recordjaar 1931, toen 12.9 millioen ton werd geprodu ceerd, met ruim 1 millioen ton overschreden worden. ft (Alleen <!e Crosley heeft de Wonderdeurf Do uitvinding die Crosley onderscheidt van, .(gewone" koelkasten. Bijna SO* meer nuttige) bergruimte; alles keurig apart en direct bij de hand. De Crosley. een sieraad der moderne keuken en een besparing op hel huishoud». budget! Vraagt brochure! N.V. KELLER MACDONALD JANSWEG 42 TELEFOON 11828 (Adv. Ingez. MedJ Op enkele andere producten verlaagd. Verschenen ïs een wetsontwerp tot wijziging van de Tariefwet 1934, de wet. op het Statistiek- recht en de Algemeene v van 26 Augustus 1822. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: Bij de mondelinge behandeling in de Tweede Kamer der Staten-Generaal van het ontwerp der thans geldende tariefwet 1934 heeft de toenmalige minister van financiën zich bereid verklaard er tob mede te werken, dat noodig gebleken wijzigingen en aanvullingen in de tariefwet zouden worden aangebracht. Het hierbij aangeboden wetsontwerp, waarover de economische raad is gehoord, houdt verband met. de bedoelde toezegging. De overwegingen welke tot de verschillende wijzigingen en aan vullingen hebben geleid zijn hierna nader uiteengezet. Het vooi-stel tot verhooging van het In voerrecht van 6 op 10 pCt, van de waarde voor sloten, behalve hang- en rijwielsloten, vloeit allereerst voort uit de overweging, dat het hier gaat over goederen welke zonder ver dere bewerking voor plaatsing geschikt zijn en ook. voor zooveel betreft hun aax'd. in be langrijke mate boven de ciualificatie halffa brikaat of gi-ondstof uitsteken, eerder zelfs als eindproduct kunnen worden aangemerkt. De voorgestelde wijziging zal ten goede kun nen komen aan de Nederlandsche sloten- industi'ie. Ten gevolge van de voorgestelde wijziging zal in de toekomst ruw zeemleder (oïl-crust- zeemledei') bestemd om in hier te lande ge vestigde fabrieken verder te worden afge werkt, zijn onderworpen aan een invoerrecht van 6 pCt. van de waarde, terwijl daarvan thans is verschuldigd een invoerrecht van 3 pCt. van de waai'de. Op koordstof om te dienen als grondstof voor het vervaardigen van automobiel- en rijwielbanden zal het invoerrecht van 10 pCt. op 6 pCt. verlaagd worden. Gedecox-eerd blik is thans belast met een in voerrecht van 3 pCt. van de waarde evei:als het blanke blik. Voorgesteld wordt dit 100 pCt. te verhoogen. De voorgestelde verhooging van het invoerrecht voor benzol en de overige benzolkoolwaterstoffen, zooals toluol, xylol en s<*ventnaphta. van f 1.25 tot 3.— heeft ten doel de daling te on dervangen van den prijs van benzol, waardoor deze ten nadeele van 's rijks schatkist, tot aan de instelling van de contingenteering, in toenemende mate het gebruik van benzine als mo torbrandstof is gaan verdringen. De invoer van deze benzol was van ge heel abnormalen aard en was alleen mogelijk door de heffing van het bij zonder invoerrecht (het benzinerecht) voor benzine, waaraan benzoï niet on derworpen is. Bij heffing van het vol gens dit vooi-stel te verhoogen invoer recht voor buitenlandsche benzol kan de contingenteering vervallen. Het ge bruik van binnenlandsche benzol voor tractiedoeleinden is voldoende binnen de perken te houden door het met ingang van 1 Februari 1937 ingestelde mengverbod en menggebod en de aan dispensatie daai'van~ ver bonden voorwaarden. Een en ander verdient de voorkeur boven vol ledige gelijkstelling, wat de heffing van het bijzonder invoerrecht (benzinerecht) betreft van benzol met benzine, omdat die gelijk stelling het aan de Nederlandsche benzol producenten onmogelijk zou maken de benzol, die zij thans niet ïneer als vooi'heen tegen goeden prijs kunnen exporteeren, zonder te groot verlies hier te lande te slijten. Voor sier-aardewerk en sierporselein wordt een miniunx invoerrecht geheven. Tenslotte is in het ontwerp tegemoet geko men aan de bezwaren dat bij invoer per snoor de vracht over een traject grens-eerste Neder landsche grensplaats moet worden bijgeteld. Hef parcours blijft zwaar en de finish is nog niet in zicht Gevaren van ron solar ij voor Spanje. De aandacht wordt door het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken nogmaals gevestigd op de gevaren, waaraan Nederlanders zich bloot stellen. die zich laten x'onselen voor Spanje onder het voorwendsel, dat zij daar werk zullen krijgen en geen dienst in het leger zullen behoeven te doen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5