De Medici tegen den Oorlog. Het belangrijkste Vierdaagsche. 55e JAARGANG No. 16591' Verschijnt" tfageTijhs, FèKaTvë op Zon- en Fce"st3agfen. MAANDAG 26 JTJET 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10; per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. pret 0.721/». BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid f 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of .twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.T daptma'c Nog afzonderlijke verzekering voor afoonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. rlEUilN 1Z irAUlJNA o. Uit een bericht op deze pagina blijkt dat de sinds 6 jaar gevoerde Nederlandsche actie van medici voor het voorkomen van oorlog een zeer belangrijke fruitenlandsche steun heeft gekregen door een besluit van het congres der British Medical Association te Belfast. De machtige Britsche Maatschappij tot be vordering der Geneeskunst heeft namelijk besloten en dat nog wel met een overwel digende meerderheid ter vergadering om aandrang uit te oefenen tot de stichting van een permanent orgaan te Genève dat zich met het vraagstuk der psychologie van den oorlog zal bezig houden. Het is duidelijk dat de thans verworven instemming en de acti viteit van een zoo belangrijk lichaam als de British Medical Association voor de Neder landsche actie nieuwe verschieten openen en de kans geven op het bereiken van een al gemeene internationale actie der organisa ties van doktoren. In 1931 besloot de Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst, eveneens met groote meerderheid in haar jaarvergadering tot het Instellen van een Commissie voor Oorlogsprophylaxis. Dat ge schiedde op voorstel van een kleine groep Haarlemsche medici, en één hunner, dr. J. Roorda, is sindsdien als secretaris der com missie het middenpunt der actie gebléven. Men zal zich herinneren hoe o.a. door toe doen dezer commissie een waarschuwenden open brief aan de staatslieden van alle mo gendheden uitging, onderteekend door 350 psychiaters uit de geheele wereld, die groo- ten indruk maakte en in de geheele wereld pers geciteerd werd. Het principe, indertijd door de Nederlandsche Maatschappij aan vaard, dat het voorkomen van oorlog als psy chologisch vraagstuk op het beroepsterrein van den arts ligt en dat hij, wiens taak de bescherming van het leven is, niet alleen de mogelijkheid maar ook de plicht heeft daar voor te ijveren, is thans ook door de British Medical Association erkend. Een der woord voerders van het district Sheffield dat de motie indiende, dr. H. Caiger, heeft de zaak zeer bondig geformuleerd door te verklaren „Als ons beroep zich met geestelijke afwij kingen heeft bezig te houden en als de psy chologie tot ons beroep behoort moeten wij ons inlaten met de psychologie van den oor log". Dezelfde spreker heeft uitgeweid over de actie der Nederlandsche medici en ge zegd: „zij vragen onze hulp en zij zijn ervan overtuigd dat de zusterverenigingen in an dere landen zullen volgen als wij die geven". Dr. Nunan, die de motie indiende, pleitte voor opvoeding der massa in humaniteits- besef door de doktoren. Het voorstel tot stichting van een centrale afdeeling der medische actie te Genève zal, uitgaande van een zoo machtige organisatie als de B.M.A., ongetwijfeld wel succes hebben. Het is m.i. alleszins waarschijnlijk te achten dat de Britsche regeering het zal overnemen en dat het dus t.z.t. te Genève als Engelsch voor stel ter tafel zal komen. De medische beroeps- actie ter voorkoming van den oorlog zal hier mee een nieuw en zeer belangrijk stadium in treden. Uit dezen loop van zaken blijkt weer eens dat ondanks alle stormachtige gebeurtenis sen van dezen tijd de strijd tegen den oor log zich voortzet en dat het rustige, volhar dende werk van de menschen die blijven doorzetten met een groot doel voor oogen, zooals dr. Roorda, zijn goede gevolgen moet hebben en op den duur toch steeds meer terrein wint. Op de anti-oorlogsactie in haar geheel zal een besluit als dat van de British Medical Association zeer zeker heilzaam en moed gevend werken. Ook de arbeid van anderen draagt, ondanks alle scepticisme en hoon van lieden die niet tot zulk een geloof en volhar ding in staat zijn, tenslotte steeds meer vrucht. De zaak is vol te houden en telkens opnieuw alle middelen toe te passen om de geesten rijp te maken voor een houding ten aanzien van den oorlog, die alleen in staat zal zijn hem op den duur te beletten. Dat de medici op dit gebied een belangrijke taak te vervullen heb ben, die uit hun roeping zelf voortkomt, spreekt vanzelf en is dus voor ieder volkomen begrijpelijk. R. P. NED. VEREEN. TER BEVORDERING DER SCHRIFTKUNST. Voor het examen schooldiploma Eenvoudig Sier- en Reclameschrift dezer dagen te Haar lem gehouden, welk diploma is ingesteld door de Nederlandsche Vereeniging ter bevorde ring der Schriftkunst te Utrecht zijn ge slaagd de volgende jonge dames: M. Vader, M. Nederstigt. G. de Wit, M. Dijkzeul, B. van Schie. D. van Schie. G. Stam, N. van Schie en M. Barnhoorn, allen leerlingen van de St. Philomenaschool te Haarlem. 1 Het woord is aan Sainte-Beuve-, Door zich onmogelijke din gen ten doel te stellen be reikt men op den duur mo gelijke dingen, waartoe men het anders nooit zou heb ben gébracht. Russisch-Mandsjoerijscli incident. Officieel protest te Moskou? Uit Hsingking wordt aan het pers bureau Domei gemeld: De consulaire autoriteiten van Mandsjoekwo te Tsjita en Blagowestjensk zijn door plaatselijke Sovjet-autoriteiten ge molesteerd. Volgens uit officieele bron op het consu laat van Mandsjoekwo in beide plaatsen ont vangen inlichtingen zouden deze ambtenaren niet in staat zijn hun werkzaamheden te ver richten. De Sovjet-autoriteiten te Tsjita hebben een prikkeldraadversperring doen aanbrengen om het consulaatsgebouw van Mandsjoekwo. De regeering van Mandsjoekwo zou een pro test hebben gericht tot de Sovjet-regeering. Barcelona gebombardeerd. 65 dooden. 150 gewonden. MADRID, 25 Juli. Vanochtend zijn bij liet bombardement van Barcelona door reclitsche vliegtuigen 65 perso nen gedood en 150 gewond. De rust op „De Boekhorst'' weergekeerd. Het kappen is gestaakt. Sinds Zaterdag wordt op „De Boekhorst" niet meer gekapt. Baron van Hardenbroek heeft namelijk aan den burgemeester van Noordwijkerhout, den heer A. A. C. M. van Iersel gevraagd de veldwachters te verwij deren daar het kappen zou worden ge staakt. Baron van Hardenbroek zal zijn bezwaren tegen de verordening indienen en verder den gang van zaken afwachten. Zoo is dan de rust op „De Boekhorst" weer gekeerd. een rust die vele natuurliefhebbers zal doen verademen. AFSCHEID Ds. A. P. BARENDREGT. Zondagmiddag hield Ds. A. P. Barendregt in het gebouw der Baptistengemeente te Haarlem zijn afscheidsrede. Ds. Barendregt begon in zijn afscheidsrede met er aan te herinneren, hoe hij voor drie jaren hier z'n intrede deed. Zijn reeds betrekkelijk vlugge verwisseling van standplaats ligt niet in het feit. dat hij meent dat hier z'n werk reeds „af" zou zijn. In tegendeel: te vlug moet hij afbreken. Sterfge vallen in het kader der Baptisten-predikanten nopen hem naar 't Noorden des lands te gaan. waar nu groote arbeidsterreinen onverzorgd liggen. Spr. dankte het bestuur voor de prettige samenwerking, alsmede het Comité voor Jeugdwerk voor z'n toewijding in den arbeid en de gemeente voor haar offerzin en liefde. Als tekstwoord voor dezen laatsten dienst had Ds. Barendregt gekozen: Rom. 16:25a en 24. De scheidende predikant werd nog toege sproken door ouderling J. Baartse namens de gemeente en door verschillende anderen. In zijn plaats zal Ds. L. de Haan uit Utrecht den len Augustus z'n intrede doen na vooraf bevestigd te zijn door Ds. A. P. Barendregt. pag. Het Noord-Chïneesche leger zal weer stand bieden. l Te Haarlem zullen enkele gemeentebe drijven op den duur onder één hoofd komen. 3 School 7 aan het Leidscheplein te Haar lem zal opgeheven worden. 3 Te Eist is een laffe overval op een chauf feur gepleegd. 3 De uitspraak in de „van der Wyck"-ramp. 3 Verwarde politieke toestand in Noord- China 4 In Duïtschland is men overgegaan tot nationalisatie der ijzerproductie. 4 Ook do broer van den Duitschen predi kant ds. Niemoeller is thans gearres teerd. 4 De Nederlandsche honkballers winnen met 13 tegen 2 van België 5 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De medici tegen den oorlog. 1 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Verbetering in den tuinbouwexport. 3 K. Andr: Henlein, adspirant dictator der Sudeten-Duitschers. 4 Twee Nederlandsche padvinders in Ame rika. g J. B. Schuil: Jongensboeken. n De Burgerlijken Stand van Haarlem is op genomen op 9 MIDZOMERDAG'' TE ZANDVOORT. Het weinig zomersche weer van Zondag drukte duidelijk zijn stempel op deze anders zoo druk bezochte badplaats hetgeen bovenstaande foto op veelzeggende wijze aantoont. Oranje-Vereeniging Haarlem- Noord. Oranje-ronde en muziek- en zangavond. Men schrijft ons: In aansluiting op een vorig bericht over de a.s. Oranjefeesten, doet de Oranje-Vereeni ging in Haarlem-Noord ons de volgende me- dedeeling: In het belang van een welslagen dezer feesten in dit noordelijk stadsdeel met zijn 7000 inwoners, heeft zij het plan opgevat om. behalve de verleden jaar bekende „Oranje Ronde", welke op Koninginnedag aldaar zal worden verreden en waarvoor reeds een wisselbeker is beschikbaar gesteld door Schoten's oud-burgemeester Mr. J. N. J. E. Heer kens Thijssen, het daarheen te leiden dat ook een muziek- en zangavond ter in wijding van den Koninginnedag zal worden gegeven op 30 Augustus a.s. Daarbij stelt zij ernstige pogingen in het werk om een daar toe geschikt terrein ter beschikking te krij gen, opdat aan minstens 2000 toehoorders een goede plaats en een ongestoord genot zij verzekerd. Niet dat de Oranje-vereeniging reeds 2000 leden zou tellen, doch daar moet het naar toe. En dat kan, zoodra onverschil ligen meer zin krijgen voor eenheid en een open oog voor het plaatselijk belang bij ge legenheden als deze. Wat de Oranjevereeniging dan wil? 1. Opgave voor het lidmaatschap. 2. Opgave van zangers, aanmelding tot uiterlijk 15 Augustus. 3 Opgave van collectanten voor de te hou den huiscollecte op Zaterdag 23 Augustus. Een comité van aanbeveling is gevormd. Het bestuur, doordrongen van de noodzake lijkheid alle Noord-Haarlemsche burgers op te wekken haar streven te steunen op waar dige wijze de Nationale feestdagen in Haar lem-Noord te vieren, roept dringend aller medewerking in. Sluit u aan. Bezoekt de vergadering van leden en belangstellenden op Donderdag a.s. te 8 uur in de vergaderzaal van Verwer, Petroriaplein. Aanmelding en inlichtingen, adres: S. Glastra, voorzitter Oranjevereeniging Haar lem-Noord, Schotersingel 2 tel. 10461. Noord-Chineesche leger zal weer stand bieden. Generaal Soeng stelt Nanking op de hoogte. NANKING, 26 Juli (Reuter). Generaal Soeng Tsje Joean. die het bevel voert over het 29ste leger en voorzitter is van den politieken raad van Hopei en Tsjahar heeft vanmorgen de centrale regeering er telegrafisch van in kennis gesteld, dat hij het 29ste leger bevel heeft gegeven den Ja panners weerstand te bieden. Een uit de omgeving van Peiping komend bericht meldt, dat de toe stand bij Loekoetsjau zeer gespannen is. Directeur «Ier 2He H. B. S. B. Aanbeveling van B .en W. B. en W. hebben de volgende aanbeveling opgemaakt ter voorziening in de vacature van directeur der 2e Hoogere Burgerschool B met 5-jarige cursus (vacature dr. J. J. van den hoek)le. dr. J. Thie, te Amsterdam; 2e. ir. E. J. Bcumann te Ter Apel. (>De vierdaagsche afstandsmarsch ivordt van Dinsdag tot Vrijdag in de omgeving van Nijmegen ge houden.) Meer dan vierduizend gaan marscheeren, Het beste beentje voorgezet. Zij die een loopbaan prefereeren Als weg naar hun vacantiepret. Hoewel ik zelf niet mee zal loopen. Neem ik er heusch geen loopje mee, Ik hoop dat het hun mee zal loopen, Zooals 't al vaak tevoren dêe. 't Heeft heel wat voeten i n de aarde En op de aande, voor z' er zijn, Maar dit maakt het vooral van waarde, Het is zoo'n algemeen festijn. De armen loopen met de rijken. De jeugd loopt met den ouderdom Als wandelmakkers en gelijken, Viermaal een slordig straatje om. Die loopbaan staat voor allen open, Elk gaat zijn weg, gelijk van recht, Loopjongens en loopmeisjes loopen En de loop graaf met den loop knecht. 't Is een van de gezondste sporten, Al lijkt de weg soms wel wat lang. Zij zullen zich den tijd wel korten, En moeheid weren, met gezang. Zij nemen opgewekt de beenen En komen 's midldags vroölijk thuis, Tot men hun d' orde zal verleenen, Van 't vierdaagsch wandelridder kruis. Er liggen voetangels en klemmen, Die zetten hun den voet soms dwars. Maar dat zal 't loopend vuur niet temmen. Zij hebben 't allen in hun mars. Volbreng den tocht die u tot eere. Tot vreugde en gezondheid strekt, O wandlaars 't zal weer best marscheeren, Ik volg u (zittend) met respect. P. GASUS. De Medici en de Vredesactie. De British Medical Association stelt permanent orgaan te Genève voor. Actie der Ne derlandsche medici heeft hier toe geleid. GENèVE, 23 Juli <R. U. P.). De British Medical Association heeft in haar jaarlijksche algemeene vergadering te Belfast met overweldigende meerderheid besloten aandrang uit te oefenen tot instelling van een internationale actie, ressorteerende onder de Health Organisation (Gezondheidsdienst) van den Volkenbond, die zich bezig zou hou den met de psychologie van den oorlog. Dr. J. Nunan (Sheffield) die de motie in diende, zeide dat de taak der medici is de massa op te voeden tegen den oorlog. Hij somde de oorlogsmotieven op ij delheid en eerzucht, gepaard aan matelooze helden- vereering, dynastieke belangen, streven naar uitbreiding van grondgebied, handels- en in- dustriëele belangen en gaf als zijn meening te kennen dat alle organisaties der medici in de geheele wereld haar aandeel zullen moeten nemen in het onderwijzen van hetgeen hij betitelde als „massa-menschelijkheid" (mass- humanity) Dr. H. Caiger (Sheffield), die de motie on dersteunde, noemde oorlog de misdadige waan zin van de menschheid en verklaarde „Als ons beroep zich bezighoudt met geestelijke afwijkingen, en als de psychologie tot ons gebied behoort, moeten wij ons met de psycho logie van den oorlog inlaten. De Nederland sche Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst houdt zich sinds zes jaar met het vraagstuk bezig en heeft onzen hulp ingeroe pen. De Nederlandsche Maatschappij is ervan overtuigd dat als wij die verleenen andere zuster-organisaties zeer zeker zullen volgen, zoodat een sterke internationale beweging hieruit zou voortkomen." Prinses Juliana en Prins Bernliard wonen zweefvliegwedstrijden bij. Zaterdagmiddag zijn de Nationale Zweef- vliegwedstrijden, door den Bond van Ne derlandsche Zweefvliegtuigenclubs georgani seerd op het vliegveld Teuge. begonnen. Prinses Juliana en Prins Bernliard hebben het kamp in oogenschouw genomen. Om kwart over vijf kwam het prinselijk paar in een groene two-seater het veld op, waar het door den burgemeester van Voorst, mr. A. C. baron van der Feltz werd ontvan gen. Na eenige demonstraties van lierstarts te hebben bijgewoond, zijn de vorstelijke be zoekers vertrokken. Het populairste Indianenopperhoofd van de Vereenigde Staten, Adelaarsschimmelge naamd is op 115-jarigen leeftijd naar de „eeuwige jachtvelden vertrokken". Zijn beelte nis komt op een der Amerikaansche munt stukken voor. De aula op de INieuwe Begraaf plaats. Beeldhouwwerk van Theo van Reijn. Naar wij vernemen, heeft de Haarlemsche beeldhouwer Theo van Reyn een ontwerp vervaardigd, in opdracht van B. en W. onzer gemeente, voor een beeldhouwwerk, dat ge plaatst. zal worden in het hoofdportaal van de aula op de Nieuwe Begraafplaats aan den Vergierdeweg. Bij informatie deelde men ons mede, dat B. en W. evenwel nog geen defini tieve opdracht tot uitvoering van het ont werp hebben gegeven. De Stervlucbt naar Ziiricli. Het D.N.B. meldt uit Zurich, 25 Juli: De vierde internationale vliegweek te Zurich was ingeleid met een stervlucht, waarvoor zich 64 deelnemers hadden aangemeld, van wie zich evenwel 16 voor den start nog had den teruggetrokken. Drie vliegers waren niet vertrokken, terwijl vier anderen moesten worden uitgesloten wegens de niet nakoming der voorschriften. Een en veertig vliegers hebben dus aan den wedstrijd deelgenomen van wie drie hebben opgegeven, zoodat 38 deelnemers den tocht hebben volbracht. Winnaar werd de Franschman Clément. De Nederlander Wer- nink bereikte de zeste plaats.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1