Wereld jKj Jamboree STERADENT Ga niet op reis! HAANDAG 26 JUL'I 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 5000 Welpen bezoeken de Jamboree. Hoewel oorspronkelijk de opzet was de Wel pen gedurende drie dagen aan de Jamboree te laten deelnemen, heeft men tenslotte dit plan moeten laten varen, daar het aantal deelnemers te groot werd, n.l. 5000. Het Wel pen-bezoek zal nu in twee groepen geschieden, elk van 2500. De eerste groep bezoekt het kamp 3 en 4 Augustus, de tweede groep 4 en 5 Aug., zoodat beide groepen kunnen deelnemen aan de groote Welpen-demonstraties voor de Ko ningin op 4 Augustus. De demonstraties be loven van zeer bijzonder gehalte te worden, hoewel een programma niet wordt verstrekt. Dat ook de Haarlemsche Welpen goed voor den dag zullen komen ls zeker; daarvoor werden reeds enkele repetities in groot verband ge houden. Zij zullen deelnemen aan een Welpen-kamp vuur, dat 3 Augustus op de groote kampvuur plaats wordt gehouden. Dat de jongste leden der Padvinders-beweging dit evenement met verlangen tegemoet zien, behoeft wel geen nader betoog. Na afloop van het kampvuur trekken zij per trein naar Haarlem, waar zij overnachten in verschillende, daartoe ingerichte, scholen. Rondom het Voortrekkers-werkkamp. Het aantal deelnemers aan het Voortrek kers-werkkamp op het Jamboree-terrein was tot Zaterdag regelmatig aangegroeid van 100 tot 400 voortrekkers. Gisteren en vandaag is dit aantal echter bijna tot de maximum sterk te gestegen n.l. 800 man. Reeds een 150-tal tenten waren rondom het „Jamboree-plein" op het Werkkamp opgesteld. Hoewel reeds veel werk gedaan is, en de toe gangspoorten tot het kamp en de verschillende terreinen gedurende de laatste dagen als pad destoelen uit den grond verrezen, moet de grootste drukte nog komen, met de aankomst van de Contingenten. Om den toeloop eenigs- zins te verdeelen komt het Nederlandsche Con tingent reeds Woensdag, terwijl de buiten landers Donderdag en Vrijdag hun tenten op slaan. Wat de Haarlemmers betreft vernamen we, dat deze Woensdag in den loop van den morgen hun intocht hopen te houden! Iedere Verkenners-patrouille zet zijn eigen tenten op, zoodat in een oogwenk de geheele Jamboree-stad als uit den grond zal zijn ge stampt, en Zaterdag alles gereed is voor de opening door de Koningin en den Chief Scout. Dat alles goed verstaanbaar zal zijn is zeker; daar zorgen de vele loudspeakers wel voor, welke voor de tribunes zijn geplaatst en ver bonden worden met de microfoon op de offi- cieele tribune, vanwaar de openingsrede zal worden uitgesproken. Aan den ingang van het demonstratie-veld staat met witte letters; Arena, op een poort geheel van dennenhout aaneen gesjord vol gens de regelen dér kunst. Een soortgelijke poort bevindt zich op de Beckslaan aan den ingang van het terrein. De Beckslaan is schit terend versierd met vlaggen, afwisselend rood- wit-blauw en oranje. Het geheel is één groote eerepoort geworden! De Voortrekkers hebben eer van hun werk en een woord van lof komt toe aan deze veel lachende, veel etende, maar ook hard-werkende kerels. Indische contingent bezoekt het terrein. Zondagmiddag heeft het Indische contingent, dat reeds eenigen tijd in ons land vertoeft, een bezoek ge bracht aan het Jam'boree-terrein, waar de jongelui ontvangen werden door ongeveer tweehonderd Holland- sche voortrekkers. Reeds Zaterdagmiddag was een groep van tien Indische padvinders op het- terrein aan gekomen, die daar de twaalf keurige nieuwe tenten, waarin het Indische contingent onder gebracht zal worden, hebben opgeslagen. Zondagmiddag arriveerde het Nederlandsch- Indische contingent met den trein van 14.09 aan 't station te Bennebroek. Aan den ingang van het Jamboree-terrein stonden tweehon derd Hollandsche voortrekkers opgesteld, die hun Indische makkers met een luid „Hoort, zegt het voort" ontvingen, welke begroeting |RBMGT^^^UIVE^^<UN^^EBrr^N| (Adv. ingez. Bied.) AGENDA. Heden; MAANDAG 26 JULI Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater; „Jenny" met Albert Préjean, 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Sing baby Sing 7 en 9.15 u. Frans Hals Theater: Errol Flynn en Mar garet Lindsay in „Het Groene Licht", 2 30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Charlie Chan in het Circus en De dolle erfgename. 2.30, 7 en 9.15 uur. m Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 10—17 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Zandvoort: Vergadering van den gemeen teraad, 7.30 uur. DINSDAG 27 JULI Palace Fümac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. m t Frans Hals Museum: Frans Hals Tentoon stelling 1017 uur. Hoofddorp: Concours-hippique, 10.30 u, AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN MAANDAG 26 JULI Theater de Pont: „De misdaad in de Nacht club" en „De verboden Vrucht". 8 uur. DINSDAG 27 JUU Theater de Pont: „De misdaad in de Nacht club" en „De verboden Vrucht". 8 uur. Gemeentehuis: Raadsvergadering, 7 uur. 1 door de gasten met een Zuid-Afrikaansche yell werd beantwoord. Vervolgens trokken de jongelui, die er in hun keurige, donkerblauwe capes voorwaar geen overdaad op dezen dag kranig uitzagen onder de vroolijke toonen van de bamboe flui ten naar de tenten. Vervolgens werd het prachtige terrein be zichtigd, dat weliswaar de kleurige belichting van een vroolijken zonnedag miste, maar waarvan de schoonheid toch een diepen in druk op de jeugdige bezoekers maakte. Doch toen wij een der knaapjes naar zijn meening vroegen, bleek dat hij ons niet verstond, en de schouders optrekkend antwoordde hij slechts; „Nat ja!" Na de bezichtiging van het terrein werden de toebereidselen voor den maaltijd gemaakt, waarbij de jongelui zich weinig van' den staag stroomenden regen aantrokken. De jongelui zullen thans verder op het ter rein blijven kacnpeeren, in afwachting van de rest van de deelnemers. Een maaltijd. Het gemeentebestuur van Bloemendaal zal een malatijd aanbieden aan de commissie voor de Wereldamboree 1937. Deze maaltijd wordt gehouden op Maandag 2 Augustus om 1 uur in het Paviljoen „De Uitkijk" aan den Hoogen Duin en Daalscheweg. Halfuursdienst naar het Jamboree-terrein. De autobusonderneming die een geregelden dienst onderhoudt tusschen Heemskerk en Noord wijk aan Zee heeft een geregelden half uursdienst georganiseerd van het Kennemer- plein naar den hoofdfingong van de Jambo ree. Lord Baden Powell naar Holland. 29 Juli aankomst in Hoek van Holland. Zooals wij reerds eerder berichtten, zal de „Chief-scout", Lord Bade Powel, de stichter der padvïndersbeweging, Donderdag 29 Juli naar Holland komen, waar hij in den vroegen morgen te Hoek van Holland aan zal gaan. Gelijk met den Chief, zal ook de staf van het Internationaal Bureau uit Londen arri- vereen. Lord Baden Powell zal zich van Hoek van Holland naar Den Haag begeven, waar hij de Welpen en leden het Meisjesgilde zal inspec- teeren. In den loop van den dag zal de „Chief" zijn reis per auto naar Vogelenzang voortzetten, terwijl hij zijn intrek zal nemen in hotel Duin en Daan te Bloemendaal. Hoe laat de bezoe ker zal arriveeren, is evenwel nog niet be kend.. De leden van de staf van het Internationale Bureau zullen zich van Hoek van Holland per trein rechtstreeks naar Vogelenzang begeven, waar zij om 8.52 zullen arriveeren. Notaris D. W. van Niekerk. Zaterdag is hier ter stede in den ouderdom van 65 jaar overleden notaris D. W. van Nie kerk. Notaris van Niekerk werd 5 Augustus 1871 te Utrecht geboren waar hij ook zijn eerste schoolopleiding genoot. In 1893 werd hij candidaat-notars te Den Bosch terwijl hij in 1904 tot notaris te Haarlem werd benoemd. De heer Van Niekerk die ridder was in de orde van den H. Gregorius de Groote bewoog zich veel op kerkelijk gebied. Zoo was hij o.m. verscheidene jaren lid van het Kerkbe stuur van de H. Antoniusparochie en regent van het St. Jacobsgodshuis. Verder was de heer Van Niekerk commis saris van de Haarlemsche Sodafabriek. De Uitvaartdiensten zullen worden gehou den op Woensdag 28 Juli a.s. in de Parochie kerk van den H. Antonius van Padua aan de Nieuwe Groenmarkt te 6.45, 7.30, 8.15 en 9 uur de stille H. H. Missen en te half 11 de plechtige H. Mis van Requiem waarna de be grafenis uit de kerk te 12 uur op het R.K. Kerkhof te Overveen. De viering van Koninginnedag. Het Centrum-Comité heeft groote plannen. Een concours-hippique op het paviljoen. In de Zaterdag gehouden algemeene ver gadering van het Centrum-Comité der ver- eeniging Koninginnedag zijn de volgende plannen gemaakt, voor de viering van den verjaardag van H.K.H. Koningin. De dag zal zooveel mogelijk met muziek door de stad worden opgeluisterd. Te beginnen des mor gens om 7 uur reveille, door twee muziek- korDsen. Concerten op de Gr. Markt. 's' Middags zal er op het Paviljoen een concours hippique gehouden worden. Op het terrein zullen zitplaatsen komen voor genoodigden en leden met hun dames, zonder zoo'n handig metalen zakdoosje met 3 „AKKERTJES". Daarmee verdrijft Ge direct hoofdpijn, onwelzijn, kou etc. Practisch, onschadelijk en goedkoop (20 ct.) (Adv. Ingez. Medj De Bilt voorspelt: Meest matigen Westelijken tot Noord- westelijken wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, afnemende kans op regen buien, weinig verandering in tempera tuur. BAROMETERSTAND Hoogste 766.5 m.M. te Valencia. Laagste 749.7 m.M. te Karlsbad. Hét minimum in het Noordoosten verplaatst zich uiterst langzaam in Oosterijke richting; het blijft daarbij vlak. Over het gedeelte van het waarnemingsgebied rondom het minimum is het weer betrokken of zwaarbewolkt met nu en dan regen, echter slechts zeer plaatselijk in groote hoeveelheden. Op de Brïtsche eilanden viel bijna niets, in Frankrijk viel alleen iets in het Zuiden. Het gebied van hoogen lucht druk op den Oceaan nadert langzaam het Westelijk deel van het waarnemingsgebied. In het Zuiden breidde het zich over Frankrijk en de Alpen uit. Langs den Noordrand van de Al pen komen nog onweders voor en zijn de top pen nog in de wolken. Op de Saentis viel in den nacht nog negen m.M. neerslag, het Jung- fraujoch meldt onbewolkt weer met tempera tuur minus 2 graden en matigen wind uit Noordwest. Op de Britsehe eilanden en in het Westelijk deel van Centraal Europa is het weer koel. In Finland is het nog zomersch warm, evenzoo aan de Fransche Rivièra. Langs de Noorsche kust is het weer mooi met aange name temperaturen en betrokken luchten. Bij het stationnair karakter der depressie in het Noordoosten en het uiterst langzame op zetten van het gebied van hooge luchtdruk in het Westen is voorloopig nog weinig verande ring in het weertype te verwachten. Hoewel de regenkans geleidelijk afnemende is, zal de Noordwestelijke wind van matige sterkte de temperatuur betrekkelijk koel houden. BAROMETERSTAND Vorige stand Stand van heden Neiging: Vooruit. Opgave van Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT: 756 m.M. 760 m.M. Dinsdag v.m. 4.55 uur; n.m. 17.32 uur. Strand berijldbaar van 10.0015.30 uur. tevens zal het terrein feestelijk versierd wor den. Vooraf zal er een groote parade met paarden door het centrum gehouden wor den. Des avonds zal Tilly Sylon op het Pavil joen een schitterende levende beelden groep vertoonen en verschillende dansen uitvoeren, met medewerking van de Haarlemsche Or- kesvereeniging. Alles tezamen zal op schitterende wijze worden verlicht. Op vier hoeken van het ter rein zal een groot Bengaalsch vuur worden ontstoken tijdens de opvoering van Tily Sylon. Zij die nog lid wenschen te worden kun nen zioh nog opgeven aan den heer A. H. de Bruïjn Sr., Ged. Voldersgracht no. 4. telef. no. 11272. DE RESTAURATIE DER VLEESCHHAL. B. en W. stellen voor, het raadsbesluit van 9 Juni, betreffende restauratie van de vleeschhal aan te vullen met een bepaling om trent de verantwoording van het bedrag der verschschuldigde rente en verplichte aflossing. HAARLEMMERMEER Het concours-hippique te Hoofd dorp. De Koningin komt. De Koningin heeftf aan het ebstuur van de Vereeniging „Vooruit" den wensch te kennen gegeven, het concours-hippique in den na middag bij te wonen, hetwelk morgen (Dins dag) op het gemeentelijk sportterrein aldaar zal worden gehouden. Tien jaren geleden heeft zij, in gezelschap van den Prins en de Prinses, ook een be zoek gebracht en H.M. heeftf nu blijkbaar de bedoeling om door een tweede bezoek haar groote belangstelling te toonen voor de paar denfokkerij en de paardensportlieffhebberij in deze belangrijke streek als Haarlemmer meer en haar landelijke omgeving, Meer in het bijzonder mag in dit bezoek worden gezien waardeering voor de lande lijke ruitersport, welke zich in de laatste jaren zoo sterk heeftf ontwikkeld en waar voor de Koningin zich bijzonder heeftf ge ïnteresseerd. In Hoofddorp zullen aan het programma meewerken de landelijke ruiters van 6 ver- eenigingen, welke in Haarlemmermeer en omgeving zijn gevestigd, een groep van circa 70 ruiters en amazones zullen defileeren en een caroussel rijden. EXAMEN M.U.L.O. Te Amsterdam slaagde voor het M.U.L.O.- examen J. A. de Visser, A. de Ruyter, A. c. Wedeman, H. J. Kok, D. Klerk, M. Elsenga, S. Oliemans en C. J. Jongejans, allen te Hoofd dorp: J. van Willigen te Badhoevedorp, J. H. van Vugt te Vijffhuizen, H. E. Eggers te Haarlemmermeer. AERDENHOUT OPVOERING OPENLUCHTSPEL. Naar wij vernemen zal ter inleiding van de feestelijke viering van den verjaardag van de Koningin, reeds op 30 Augustus a.s. de: avonds te 8 uur, op het terrein der Vondel school te Aerdenhout, door Aerdenhout's Toonesel Ensemble, onder regie van J. van Dongen, worden opgevoerd het bekende Openluchtspel „In het Witte Paard". Mede werking zal worden verleend door de Haar lemsche Post Fanfare. Het geheel geschiedt onder auspiciën van het Oranje Comité Aerdenhout-Bentveld. ZANDVOORT AFZWEMMEN UITGESTELD. Zaterdagmiddag zouden de leerlingen van het Noorderbad, waarbij ook een groot aan tal leerlingen is van de verschillende lagere scholen, die dezen zomer zwemles ontvingen, afzwemmen. Door het ongunstige weer was men evenwel genoodzaakt het feest uit te stellen. Het is thans bepaald op Zaterdag 31 Juli a.s. SPORTMIDDAG. Behoudens goedkeuring van B. en W. wordt de sportmiddag voor de 6e en 7e klassen dei- Openbare lagere scholen op Dinsdag 27 Juli, in plaats van Donderdag 29 Juli, gehouden. HET CABARET DER ONBEKENDEN In Monopole, waar het Cabaret der onbe kenden optreedt, was het Zaterdag en Zon dag zeer druk. Muziek, zang, voordracht, tap dans, werden afgewisseld met andere at tractienummers en gewoon dansen. Het ge heel stond onder leiding van Henri Wallig, die er de stemming wel wist in te houden. HEEMSTEDE Schending van liet uiterlijk aanzien der gemeente. Wijziging Alg. Politieverordening. en W. schrijven aan den Raad: Het is ons gebleken, dat artikel 41 der Al gemeene Politieverordening, hetwelk regelen stelt met betrekking tot het gebruik van on roerende goederen, in het niet landelijk ge deelte der gemeente, voor reclamedoeleinden, niet voldoende waarborgen biedt tegen het schenden van het uiterlijk aanzien der ge meente. De in dit artikel opgenomen ver bodsbepaling is n.l. volgens de bestaande re dactie niet van toepassing in zooverre het geldt reclame voor zaken, die worden uitge oefend op of in onroerend goed. Van deze bepaling nu wordt meermalen misbruik ge maakt, zonder dat hiertegen kan worden opgetreden. Het komt ons dan ook wensche- lijk voor, dat aan ons de bevoegdheid wordt gegeven, in bovenomschreven geval alleen dan deze verbodsbepaling niet van toepassing te doen zijn. indien naar onze meening een dergelijke reclame niet ontsierend is voor de omgeving. Voorts komt het ons gewenscht voor, ook de borden voor het te koop of te huur stellen van gebouwen of terreinen aan een zekere afmeting te binden, (niet grooter dan 1 M2.) omdat borden van een al te groot formaat in hooge mate kunnen ontsieren. Wij stellen daarom voor, de redactie van genoemd artikel der Algemeene Politiever ordening. te herzien, met inachtneming van het bovenstaande. Wijziging voorwaarden geld- leeningen. Voorstel tot verlaging der rente van f 1.742.500. B. en W. schrijven, aan den Raad: Met verschillende geldgevers, met wie de gemeente geldleeningen heeft gesloten, heb ben wij overleg gepleegd om te komen tot wijziging van de voorwaarden dier geldlee ningen. Het resultaat van dit overleg is, dat wij ten opzichte van een zestal geldleeningen, waarvan het restant in totaal nog bedraagt f 1.742.500, tot overeenstemming zijn gekomen omtrent de nieuwe voorwaarden. Deze komen neer op het volgende: De rente van de geldleening, oorspronkelijk groot f 830.000. per resto f 729.500, van 28 Februari 1935, wordt ingaande 1 December 1937 van 4 pet. teruggebracht tot 3% pet., met het recht van de geldgeefster om na 15 jaar de rente voor den verderen duur te bren gen op ten hoogste 4 pet. De voor deze wij ziging verschuldigde boete bedraagt 1 pet. De rente van de geldleening, oorspronkelijk groot f 360.800, per resto f 358.5-00 van 30 Juli 1936, wordt ingaande 15 Augustus 1937 van 4 1/8 pet. teruggebracht tot 3 5/8 pet. De ver schuldigde boete bedraagt eveneens 1 pet. De rente van de geldleening, oorspronkelijk groot f 250.000 per resto f 212.500, van 31 Maart 1932, wordt ingaande 1 November 1937 van 5 1/4 pet. teruggebracht tot V/2 pet., met het recht van de geldgeefster om na 10 jaar de rente op hoogstens 4 pet. te brengen. Voor deze wijziging is geen boete verschuldigd. De rente van de geldleening, oorspronkelijk groot f 200.000, per resto f 195.000 van 26 Maart 1936, wordt ingaande 1 October 1937 van 41 1/8 pet. teruggebracht tot 3 5/8 pet. ge durende de eerste 10 jaren, terwijl de rente daarna voor den verderen duur der leening zal worden bepaald op 4 pet. De verschul digde boete bedraagt 1 pet. De rente van de geldleening, oorspronkelijk groot f 50.000 per resto f 48.000, van 30 Juni 1936, wordt ingaande 1 November 1937 van 41/8 pet. teruggebracht tot 3V2 pet. geduren de de eerste 15 jaren, met het recht van de zijde van de geldgeefster om na 15 jaar de rente der leening te bepalen op maximum 4 pet. Ook voor deze wijziging is 1 pet. boete verschuldigd. De geldgever van de geldleening oorspron kelijk groot f 250.000 per resto f 199.000 van 23 Februari 1932, rentende 5J/2 pet., is bereid voor genoemd restant een nieuwe geldleening aan te gaan tegen een rente van 3V2 pet., koers 100 pet., met de bevoegdheid van de zijde van den geldgever om de rente ingaande 1 December 1947 of 1 December van elk vol gend jaar te herzien, echter niet boven 4 pet. Wij hebben den geldgever bereid bevonden om in dit geval afstand te doen van de ver schuldigde boete ad 1 pet. van het af te los sen bedrag. Het komt B. en W. gewenscht voor, van deze aanbiedingen gebruik te maken, waar mede ©en aanzienlijk rente-voordeel wordt bereikt. Zij bieden den Raad de noodige ont- werp-besluiten ter vaststelling aan. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. Verantwoording giften. Lijst d. L. H. f 4. Lijst Raadhuis 4.70 Lijst Fa. O. 4. Lijst Gasbedrijf 3.75 Lijst Tw. Bank 9.25 Lijsten Openb. Werken 16.15 Mevr. K. S. 10.— Mevr. K. 1.— Mevr. G. 1. Mevr. v. P. 10. Mevr. Q. v. U. 5. Door bemidd. mevr. Q. v. U. f 35. Mevr. v. H. 5. Hr. v. VI. 10.— Hr. v. L. 1.50 Hl'. V. 1.50 Busjes 3.05 Huize St. B. 10. ïotaal f 134.90 TENTOONSTELLING MISSIE-NAAI- YEREENTGING Zondag hield de Missie-Nlaaivereenaging uit de St. Bavo-parochie, die tot doel heeft het vervaardigen van priesterkleeding ten behoeve van de Missionarissen, een ten toonstelling. Ter opluistering had de firma W. Trijssen een aantal artikelen van kerkelijke edele smeedkunst ingezonden. De tentoonstelling, die nu eens wilde laten zien, wat van de in de missiebusjes verza melde gelden wordt vervaardigd, trok veel belangstelling. BOSCH- EN HOVENSCHOOL. Van de Bosch- en Hovenschool in Heem stede slaagden van de afd. L. O. de volgende leerlingen Voor het Chr. Lyceum: M. J. Erkelens, Fr. Vis, E. Jens, A. Versluys, P. C. André de la Porte, R. Dirksen, J. Frugte, J. de Graaf, J. van Haeringen, S. van Steenwij'k. Voor de meisjes H.B.S.: Chr. Roeske. Voor de derde klasse H.B.S. A werd toege laten; H. Augustijn. Alle leerlingen, die toestemming hadden slaagden, slechts één had mondeling examen. Van de Afd. U. L. O. slaagden alle leerlingen die totdusver examen deden voor het M.U.L.O. diploma. N. I. R. Boonacker, W. Graal, R. Stoeke, T. Los, Fr. Rot, Cl. Willemsen, N. Silvis, M. Kortenhoeven, E. Rijnbende, A. van der Bend, H. Kruiderink, C. de Vries en A. Ruighaver. BLOEMENDAAL JEUGDTUINEN. Wij moeten een kleine correctie maken wat betreft de leiders van de Jeugdtuinen van de Ver. voor Jeugdtuinen. Dit zijn de heeren W. Jager en S. M. Renaud. SANTPOORT LANDDAG DER R. I. G. M. Een gezamenlijke Vredesgroep, bestaande uit de af deelingen Haarlem en Beverwijk van de A. N. V. A., Haarlem, Bloemendaal en Be verwijk van den A. N. V. V. B., Haarlem, Vel- sen en Beverwijk van de I. A. M. P. en Haar lem van den S. V. B. was voornemens Zondag j.l. op een terrein aan den Middenduinerweg een openbaren landdag te beleggen, waar als sprekers zouden optreden Ds. A. R. de Jong uit Bussum, Cor Huisman uit Gouda en mevr. Buising van Besouw uit Heemstede. De weersomstandigheden waren echter van dien aard, dat de landdag in een „schuurdag" moest worden omgezet. Rede Cor Huisman. Het 'eerst voerde Cor Huisman het woord. Deze spreker noemde internationale aaneen sluiting meer dan ooit noodig, daar de ge heele wereld aan het bewapenen is. Elke dag brengt ons nader tot een nieuwen wereldoor log, een oorlog, die in materiëel en geestelijk opzicht vreeselijker zal zijn dan die van 1914— 1918. Een nieuwe oorlog toch zal geen onder scheid maken tusschen strijders en non-com battanten. De moderne oorlog is geworden een modern technisch bedrijf, waarin van persoonlijken moed geen sprake meer is. In den nieuwen oorlog heeft men genoeg aan karakterloosheid en trouweloosheid. Bovendien helpt het aan tal oorlogsapparaten beslissen. De moreele en psychologische oorlogsvoor bereiding is in vollen gang. De R. I. G. M. (Rassemblement International contre la Guerre et le Militarisme) wil daartegen stel ling nemen. Straks zal in Parijs naar wegen worden gezocht, die zullen leiden tot waar achtige aaneensluiting tegen oorlog en mili tairisme, waaruit blijkt, dat de R. I. G, M. zich iets ten doel heeft gesteld van beklemmende actualiteit. Rede mevr. Bulsïng' van Besouw, Mevr. Buising had tot onderwerp gekozen: „Eén land: de wereld één volk: de mensch heid". „Ziet daar", aldus spr. „de kern van de vre- desgedachte, want nietwaar, het universeel doel te bereiken van internationale aaneen sluiting tegen oorlog en militairisme, is het ideaal van de wereld, van de Menschheid. De deelnemers aan het Parijsche congres zullen door één gedachte bezield zijn, n.l. de gedachte van uitbanning van den oorlog, die de broederschapsgedachte tot een aanfluiting maakt, die een slag in het gelaat is van de humaniteit. De haat tegen den oorlog bracht ons te zamen, aldus spr. Uit welk oogpunt men er te gen is, komt er niet op aan, als men er maar tegen is met zijn geheele ziel, zijn geheele op standige hart. De internationale aaneensluiting doet geen consessies aan welken oorlog ook. Elke geweld toch roept weer nieuw geweld op. De harten van de menschen moeten ont vankelijk gemaakt worden voor onzen vredes wil. Wij moeten het uit de hoofden hameren, dat de oorlog een noodzakelijk kwaad is. Ber gen moeilijkheden zullen we daarbij te over winnen hebben, maar wij zijn bereid den zwaren strijd te aanvaarden, omdat 't er on> gaat „te zijn of niet te zijn". De Volkenbond heeft gedeeltelijk gefaald, omdat de vertegenwoordigers niet allen van ontvankelijke harten waren voorzien als een Henderson bijv. Eén land de wereld, één volk de Menschheid! Om dit te durven zeggen, heeft men moed noodig. Tegenstanders lachen om onze naïeveteit, de meerderheid van het Christendom qualificeert ons streven als mis dadig. Desondanks komen wij toch tot de wereld met onze boodschap van verdraag zaamheid en broederschap. Geen vijanden, slechts vrienden willen wij kennen, kinderen van één vader willen wij zijn, die elkaar de hand reiken. Nadat mevr. KerkhofPet „Terugblik 1914" van Martien Beversluis en „Ik wouvan Garmt Stuiveling had gedeclameerd, sprak ds. De Jong een slotwoord. Deze wees er op, hoe duizenden „Nooit meer Oorlog" hebben geroe pen en er thans weer voor zijn. Wij weten, dat wij de massa niet achter ons hebben zoo zei de spr. Laten wij haar daarvoor niet te hard vallen. De oorlog hoort nog bij ons. De mensch heeft in zich den wil om zich te ver zetten. Deze wil heeft geleid tot grandiose momenten in de wereldhistorie. Verder hebben wij de neiging in ons, ons door de massa te laten leiden, wij hebben een neiging om moedig en dapper te zijn of om moed en dapperheid te bewonderen. Wij hebben allen de moeder lief en één van de uitingen is de liefde tot het vaderland. Wij zijn geboren in de lage landen van de zee, daardoor heeft zich in ons een bepaalde gees teskracht ontwikkeld. Daarom is het dwaas te zeggen: „Ik geef niets om mijn vaderland", maar even dwaas is het te spreken van: „Mijn land is alles". Moeilijk is het zich aan te sluiten bij dei» nieuwe* gedachtensfeer. Maar het zal anders worden. Zieners hebben geprofeteerd, wat eers gemeengoed en de wereldgeschiedenis zal worden.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2