Verbetering in den tuinbouwexport. Twee Kanovaarders verdronken. Laffe overval op chauffeur. MAANDAG 26 JUUT 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Vooral ook ten aanzien van sla. De uitvoer onzer belangrijkste tuinbouw producten in Mei 1937 geeft een gunstiger beeld dan in dezelfde maand in voorafgaande jaren. Wel is er nog geen sprake van, dat deze Mei-uitvoer op hetzelfde niveau is gekomen als die van de jaren 1929, 1930 of 1931, toen de waarde boven de acht millioen gulden lag, maar vergeleken bij de jaren 1935 en 1936, is Mei 1937 gunstig. De waarde van den tuin- bouw-uitvoer bedroeg f 3.8 millioen gulden tegen 3,3 millioen gulden in Mei 1936 en 2, 98 millioen gulden in Mei 1935. Een waar destijging van 14 procent. Ook de uitgevoerde hoeveelheid was in Mei 1937 grooter dan in Mei 1935 en Mei 1936 en bedroeg bijna 24 millioen K.G. tegen 23,6 millioen K.G. in Mei 1936. De gewichts-stijging bedroeg 1,5 procent in Mei 1937 vergeleken bij de over eenkomstige periode van het vorige jaar. Bij een nadere beoordeeling der cijfers blijkt, dat de export dezer artikelen naar Zwitserland in Mei 1937 naar de waarde sterk was gedaald vergeleken bij dien uitvoer over Mei 1936. Naar de hoeveelheid is de export naar Enge land en Duitschland in Mei 1937 lager dan in de overeenkomstige maand van 1936. Deze daling is een gevolg van den verminderden uitvoer van bloemkool, komkommers en to maten. Tot de belangrijke tuinbouw-exportartike- len behoort de sla. Zoowel de waarde als het gewicht van den sla-uitvoer in Mei 1937 zijn hooger dan in Mei 1936 en zelfs belangrijk grooter dan in Mei 1935. Intusschen is het wel opmerkelijk, dat de naar Duitschland geëxporteerde hoeveelheid sla in Mei 1937 circa 2,71 millioen K.G. bedroeg en in Mei 1936 circa 3,08 millioen K.G., zoodat er in dat opzicht een achteruitgang vastgesteld moet worden van niet minder dan 12 procent. Daartegenover steeg de waarde van den Mei-export van sla naar Duitschland in 1937, vergeleken bij Mei 1936 met 9 procent. De uitvoer van sla naar de andere afzetge bieden steeg wel, al was het ook niet in be langrijke mate, terwijl de bemiddelde export waarde in Mei 1937 gunstiger was dan in de laatste vier jaren. Minder hoopvol zijn de exportgegevens over den uitvoer van tomaten in Mei 1937. Het gewicht was 27 procent lager dan in Mei 1936 en de waarde 15 procent. Niet alleen Engeland, maar ook Duitschland betrok min der van dit bij uitstek Hollandsche product. Onze Oostelijke buren betrokken in Mei 1936 circa 969.000 K.G. tomaten met een waarde van f 326.000 tegen 699,000 K.G. met een waarde van f 271.000 in Mei 1937. Een ge wichtsvermindering van 28 procent en een waardedaling van 17 procent. Een overeen komstig beeld vindt men voor den Engelschen tomaten-export. Deze uitvoer daalde van ruim 1,40 millioen K.G. met een waarde van 461 duizend gulden in Mei 1936 tot 1.08 millioen K.G. met, een waarde van 416 duizend gulden in Mei 1937. Bij de beoordeeling dezer cijfers houde men wel rekening met het feit, dat het Engelsche invoerrecht op tomaten in 1936 tot 10 Juni 10 procent bedroeg, terwijl het in dit jaar reeds op 16 Mei op 16,5 cent per K.G. werd gebracht. Wat de export van sluitkool betreft, dient te worden opgemerkt, dat deze in het alge meen in het afgeloopen seizoen een misluk king is geweest. Slechts toen de voorraden buiten onze grenzen op raakten ontstond nog een vraag. Vandaar dat het Mei-cijfer uiterst gunstig js. De export bedroeg in Mei 1937 circa 2,53 millioen K.G. met een waarde van 138 duizend gulden, tegen 126 duizend K.G, en een waarde van 15 duizend, gulden in Mei 1936. Nu dient men voorzichtig te zijn bij het trekken van conclusies uit laatst genoemde cijfers. Immers, het geciteerde cijfer van Mei 1936 is al uiterst ongunstig, hetgeen onder meer blijkt uit de overeen komstige cijfers van 1935 en 1934. toen de sluitkool-uitvoer resp. bedroeg: 1,95 en 1.44 millioen K.G. De uitvoer van bloemkool in Mei 1937 was al uiterst laag in vergelijking tot de cijfers in voorgaande jaren. Zoowel in Mei 1933, 1934, 1935 als 1936 was deze uitvoer grooter dan in Mei 1937. toen de uitgevoerde hoeveelheid slechts 1,54 millioen K.G. bedroeg met een waarde van 258 duizend gulden, terwijl in de andere jaren de hoeveelheid telkenmale grooter was dan 2,26 millioen K.G. De totale uitvoer van Bloemkool daalde naar het ge wicht met 36 procent en naar de waarde met 19 procent, waarby Mei 1937 en Mei 1936 als vergelijkingsbasis genomen zijn. Deze verminderde export betrof in hoofd zaak onze belangrijkste afzetgebieden: Duitschland en Engeland. Eerstgenoemd land betrok in Mei 1936 circa 1,03 millioen K.G. bloemkool met een waarde van 130 duizend gulden. In Mei 1937 verminderde deze export naar Duitschland tot 681 duizend K.G. met een waarde van 129 duizend gulden. Een gewichtsvermindering van 34 procent, ten deele een gevolg van den lateren oogst, ten deele door gebrek aan Devisenbescheini- gungen. Voor Engeland zijn deze Mei-bloemkool- bespiegelingen nog veel ernstiger. Tegenover een export in Mei 1936 van 619 duizend K.G. met den waarde van 82 duizend gulden staat een uitvoer van 185 duizend K.G. met een waarde van 23 duizend gulden in Mei 1937. Naar de hoeveelheid dus een verminde ring van 70 procent.. Tenslotte nog enkele opmerkingen over den uitvoer van komkommers. Ook voor dit pro duct is Duitschland ons beste afzetgebied. In De uitspraak in He „Van der Wyck"-rainp. Kapseizen aan openstaan van patrijspoorten geweten. Eerste stuurman drie maanden geschorst. De Raad van Scheepvaart hield heden, onder groote publieke belang stelling, zitting, waarin uitspraak werd gedaan omtrent het onderzoek inzake de „Van der Wijck"-ramp. De Raad acht geen termen aanwe zig voor de toepassing van eenigen tuchtmaatregel op den betrokken ge zagvoerder B. C. Akkerman. Tegen den eersten stuurman. H. N. J. Hermse, beslist de raad, hem de bevoegdheid te ontnemen om als gezagvoerder of stuurman dienst te doen op een Nederland-Indisch Zee schip buitengaats gedurende den tijd van drie maanden. De Raad is van Mei 1936 bedroeg de uitvoer 3.95 millioen K.G met een waarde van 446 duizend gul den. Deze export daalde in Mei 1937 tot 2,25 millioen K.G. met een waarde van 488 dui zend gulden. Naar het gewicht een daling met 43 procent naar de waarde een stijging met 10 procent. De Duitsche cijfers vertoo- nen ook een belangrijken achteruitgang. Te genover een export van 3.75 millioen K.G. in Mei 1936 staat een uitvoer naar Duitschland van 2,08 millioen K.G. in Mei 1937. De uitvoer van asperges was in Mei 1937 gunstig. De gewichtshoeveelheid van het uit gevoerde product bedroeg in totaal 77 dui zend K.G., op zichzelf dus een gering bedrag. Duitschland nam daarvan 46 duizend K.G. op tegenover één duizend K.G. in Mei 1936. Gunstige Meicijfers konden worden geno teerd voor den uitvoer van spinazie en andere versche groenten Daartegenover was de ex port van aardbeien in Mei 1937 kleiner dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. De verbeterde omstandigheden zullen mis schien oorzaak zijn, dat de ontwikkeling van dezen export zich in goede lijnen zal blijven voortbewegen. MOLLERUS. oordeel, dat er verband bestaat tus schen het openstaan van de patrijs poorten tusschendeks en het binnen stroomen van groote hoeveelheden zeewater in ruim 2. De Raad meent, dat dit openstaan der poorten uit sluitend en alleen oorzaak is geweest van het vergaan van de „Van der Wijck". De raad is verder van meening, dat de oor zaak van de scheepsramp uitsluitend ligt bij den eersten stuurman, die, zonder voorken nis van den gezagvoerder, in strijd met het regeeringsvoorschrift, een gebrek aan zee manschap toonde door de patrijspoorten tusschendeks te laten openmaken. Verder heeft hij zich geen rekenschap gegeven van den vermoedelijken diepgang bij het vertrek naar zee, terwijl hij, in zijn hoedanigheid van eersten stuurman, had moeten begrijpen, dat het diep gaan liggen van het schip in nauw verband stond met het openmaken van de poorten. Door deze nalatigheid is het aan zijn onachtzaamheid te wijten, dat het zee water eerst langzaam, later snel, in groote hoeveelheden in het ruim kwam, waardoor de „Van der Wijck" uiteindelijk omsloeg en verloren ging. De tekortkoming van stuurman Hermse is van dusdanigen aard. dat tot toepassing van een tuchtmaatregel behoort te worden over gegaan. welke in verband met het ernstig tekort aan verantwoordelijkheidsbesef geen andere kan zijn dan schorsing. De Raad neemt in aanmerking, dat aan boord van de „Van der Wijck" vele en zeer drukke werkzaamheden te verrichten waren. Ten tweede dat de stuurman van de schepen verordeningen 1935, speciaal van artikel 132, (voorschriften inzake gesloten houden van patrijspoorten) geheel onwetend was, doordat noch de reederij, noch de gezagvoer der bi.i de bemanning de aandacht had ge vestigd op het verbod van openmaken en het open laten staan van patrijspoorten tusschen deks bij de „Van der Wijck". Ten derde neemt de Raad in aanmerking, dat de gevol gen bij de „Van der Wijck"-ramp misschien minder ernstig zouden zijn geweest, indien het schip betere stabiliteits-eigenschappen had gehad. Doch dit alles kan Hermse niet disculpeeren. Alles in aanmerking nemende, kan een schorsing van drie maanden in juiste ver houding worden geacht tot de ernst van de tekortkoming. Geheel gekleed in een Kano Twee anderen dreven een tijdlang op het IJselmeer rond. Door eigen roekeloosheid zijn Zater dag twee jeugdige kano-vaarders in de Maas nabij Maastricht verdronken en Zondag had deze sport misschien weer twee slachtoffers geeischt in dien er niet tijdig hulp was gekomen. Beoefenaars van de kanosport mo gen wel bedenken, dat een kleine on voorzichtigheid dikwijls ernstige ge volgen kan hebben. Het eerste ongeluk is Zaterdagavond ge beurd, toen twee jongelieden, die geheel ge kleed in een kano op de Maas voeren, te water geraakten, doordat de kano omsloeg. Twintig- minuten later heeft men beide ongelukkigen kunnen ophalen. De levensgeesten waren ge weken. Pas laat in den avond is men er in geslaagd de beide jongelieden te identificeeren. Het waren de zestienjarige J. G. van der L. en de 17-jarige F. C. beiden uit Heerlen. Een kwartier lang op een omge slagen zeilkano. Het andere ongeluk is nabij Durgerdam ge beurd. Twee zeventienjarige jongens uit Schel- lingwoude, T. Timmerman en L. v. d. Brun, waren Zondagochtend, ondanks het gure weer en den hevigen wind, met hun vergroote zeil kano uitgevaren voor een tocht op het IJssel- meer. Op het buiten IJ kregen zij reeds last van de windvlagen, die het sturen van het vrij ranke vaartuigje bemoeilijkten. Op de grens van het buiten IJ en het IJssel- meer was het water nog onstuimiger. Het bootje liep vol en sloeg op ongeveer l K.M. van den vuurtoren onder Durgerdam om. Slechts met inspanning van alle krachten wisten de knapen, die geen van beiden buiten gewone zwemmers zijn, zich op het gekapseisde bootje te hijschen en zich zoo boven water te houden. Ruim een kwartier lang dreven zij op het woelige buiten IJ rond zonder dat hun hulp geroep gehoord werd Visschers uit Durgerdam bemerkten einde lijk de benarde positie der ongeroutineerde zeilers, evenals de vuurtorenwachter. Met zijn roeibootje bevrijdde deze laatste het tweetal. Nadat de jongelui op den vuurtoren weer v/at op verhaal waren gekomen, hebben zij zich per auto naar huis begeven. (Adv. Ingez Med.) Een slag op het hoofd ge kregen en daarna beroofd Dader spoedig gegrepen. Zondagochtend omstreeks half zes werd de gemeentepolitie van Eist ge waarschuwd, dat in de Rijkswoerd- schestraat aldaar de taxichauffeur L. M. de G. uit den Haag door zijn twin tig jarigen passagier J. van der M. uit Amsterdam zou zijn mishandeld en van zijn geld beroofd. Bij haar aankomst ter plaatste trof de politie den chauffeur met een geheel bebloed gelaat aan. Hij vertelde, dat hij den passagier van den Haag naar Arnhem moest brengen voor een bezoek aan zijnzieke moeder. Toe» men te Arnhem was aangekomena, zeide v. d. M., dat nog iets verder moest worden doorgereden en zoo kwam men via Huissen te Eist. In genoem de straat gaf v. d. M. den chauffeur onver wachts een harden slag op het hoofd, waar door deze een oogenblik beduusd raakte. Hiervan maakte de aanvaller gebruik hem te berooven van zijn portemonnaie. die 25 gul den bevatte. V. d. M. zag kans uit de auto te komen en sloeg op de vlucht. Op het hulpge roep van den chauffeur snelden twee land bouwerszoons toe, die na een korte achtervol ging den man wisten te grijpen en in bedwang te houden, totdat de politie arriveerde, die hem in arrest heeft gesteld. De gestolen portemon naie werd nog op hem bevonden. Men bleek hier met een oude bekende van de justitie te doen te hebben, die reeds verscheidene dief stallen op zijn geweten heeft en tot zijn 21ste jaar nog ter beschikking van de regeering staat. Avondcursus voor niet meer leerplichtige jeugd. Een bescheiden, doch geslaagde proef. Aan het verslag van de Commissie van Ad vies voor Onderwijs aan de Rijpere Jeugd be treffende de „Avondcursussen naar eigen keuze voor de niet-meer-leërplichtige, school vrije jeugd" is het volgende ontleend. De uitvoering en leiding van de cursussen werd door de Commissie opgedragen aan het dagelijksch bestuur, bestaande uit mevr. ir. M. WaardenburgLindeyer en de heeren P. Voogd, voorzitter; mr. L. G. van Dam, secre taris; W. J. Speller en J. L. Munnik, penning meester. De gemeente gaf f 750 subsidie voor 1936 en f 1500 voor 1937. Gedurende het winterseizoen 1936/ '37 werd een bescheiden proef genomen, die zeer ge slaagd genoemd mag worden. Van hen die zich aanmeldden werden 419 jongens en meisjes aangenomen;276 leerlingen wilden één en 143 twee cursussen volgen, zoo dat bij een gemiddelde cursusbezetting van 20 leerlingen 28 groepen werden gevormd. De meisjes kregen les in constuumknippen, lezen en taal, schrijven (schriftverbetering), steno grafie. boekhouden en machineschrijvende jongens in handenarbeid, schrijven (schrift verbetering) stenografie, hoekhouden radio techniek en machineschrijven. De volgende dames en heeren werden be reid gevonden, de cursussen te leiden: mevr. J. P. v. d. Berg. mej. M. de Haan. mej. D. Kes- sels, mevr. Th. M. A. M. Kuling—Vertrogt, mevr. M. Olffvan Booven, mevr. J. Seyffert en de heeren: H. W. Fris. J. Kroes. W. Koud- staal, H. Meinsma, P. J. Reiber, J. Scheffer en N. C Schouten. Er werd les gegeven van 's avonds half 8 tot half 10 in de lokaliteiten van U. L. O. school A en U. L. O. school C. de school in de Haarlemmerliedestraat, de Katholieke Huis houdschool en de St. jozefschool. De Commissie betuigt haar dank voor de medewerking van het gemeentebestuur, par ticulieren, leiding der U. L. O.-scholen en schoolbesturen en eindigt haar verslag aldus: Wij hopen, dat het mogelijk zal blijven, ten bate der schoolvrije jeugd te Haarlem deze connecties te verdiepen en uit te brei den opdat met verdere hulp van Rijk en zoo mogelijk andere overheidslichamen het on derwijs en de zorg voor deze jeugd omvang rijker en doeltreffender moge worden. In verband daarmede wijzen wij op de plannen, die reeds eenigen tijd in voorberei ding zijn om de bestaande Commissie om te zetten in een Stichting, waarin B. en W van Haarlem vertegenwoordigers van een alge meen bestuur kunnen benoemen bestaande uit vertegenwoordigers der richtingen, die zich op het terrein der vrije jeugdvorming en jeugdzorg te Haarlem bewegen cn in *t bij zonder cursussen voor de schoolvrije jeugd te organiseeren. Door deze Stichting zal hellicht met hulp der gemeente een betere grondslag ook voor het bestaande werk kunnen worden ver kregen. Mochten deze plannen kunnen worden uit gevoerd, dan zal het waarschijnlijk mogelijk blijken, ook het leerprogramma der avond cursussen naar keuze naar vorm en inhoud op den duur uit te breiden en te verbeteren, terwijl de mogelijkheid niet is uitgesloten den financieelen grondslag voor het werk ten bate der Haarlemsche schoolvrije jeugd hechter te maken en doeltreffender te doen zijn. Met actieve medewerking van vele jonge ren, zoowel vrouwelijke als mannelijke, kun nen zich hoopvolle perspectieven ook voor het Haarlemsche jeugdwerk openen Wij vleien ons met de verwachting, dat hier ten bate van het onderwijs, de jeugdzorg en de jeugdvorming in het algemeen een goed ge fundeerd werk voor de toekomst kan worden verricht. Reorganisatie Lager Onderwijs. Opheffing van School 7 aan het Leidscheplein. B. en W. schrijven o.a. aan den Raad: Na de inschrijving van nieuwe leerlingen voor den cursus 19371938, hebben wij aan de hoofden der openbare scholen voor ge woon lager onderwijs opgave gevraagd van de getalsterkte der klassen, zooals deze (bij inwilliging van alle aanvragen om toelating) op l September a.s. vermoedelijk zou zijn. Betreffende de klassen-formatie en de op heffing van School no. 7 Leidscheplein- Zuidt hebben wij advies gevraagd aan de Commissie van plaatselijk toezicht, aan den inspecteur van het lager onderwijs, aan de Ambtelijke Vereeniging van Hoofden van Scholen en aan de vakorganisaties. Behalve enkele punten van ondergeschikt belang, b.v. nivelleering van gelijknamige klassen aan sommige scholen, waaraan in verschillende gevallen kan worden tegemoet gekomen, komt in eenige adviezen ook het verlangen tot uitdrukking om aan School no. 46 (Junoplantsoen) een parallel eerste klas se te vormen. De voor de eerste klasse ingeschreven leer lingen van de Scholen nrs. 23. 24 en 46 zou den dan inplaats van drie- moeten vormen vier klassen. Inderdaad geeft het groot aan tal leerlingen door de na-inschrijving nog versterkt aanleiding de kinderen over vier klassen te verdeelen. Wij achten het echter raadzaam de parallel-klasse te verbinden aan School no. 34 (Overtonstraat)waar in plaats van over een kweekeling met akte kan wor den beschikt over een definitieve leerkracht. Wegens plaatsgebrek aan School no. 34 kan deze klasse dan tijdelijk worden gehuisvest in het schoolgebouw aan het Junoplantsoen. De aanvankelijk voorgestelde combinatie der vierde- en vijfde klasse van School no. 44, kan door opvoering van het aantal leer lingen, ter ontlasting van de gelijknamige sterke klassen van School no. 34. vervallen. Aan School no. 44 behoort dan voor net tijd vak September tot en met December 1937 te worden toegevoegd een kweekeling met akte, welke 1 Januari 1938 kan worden vervangen door een vaste leerkracht. Door opheffing van School no. 7 (Leidsche- plein-Zuid), wegens gemis van het wettelijk vereischt aantal leerlingen, komen drie leer krachten boven de sterkte, aan wie eervol ontslag moet worden verleend. Deze leer krachten verkrijgen allen wettelijke aan spraak op toekenning van wachtgeld ten laste van het Rijk. Behalve aan School no. S9 (Pol), welke in een bijzondere positie verkeert, komen com binaties van klassen met den nieuwen cur sus niet voor. Wel zullen voor zelfstandig onderwijs in een klasse aan het onderwij zend personeel worden toegevoegd 10 kwee- kelingen met akte. Betreffende de sedert geruimen tijd ge- wenschte verplaatsing van School no. 17 (Wilhelminastraat) naar het meer zuidelijk deel der gemeente wordt u een afzonderlijk voorstel aangeboden. Tenslotte deelen wij u mede. dat in vel band met de verdere ontwikkeling van het Ramnlaan-kwavtier de behoefte aan school ruimte in de naaste toekomst onze aandacht heeft. B. en W. bieden den Raad een bekrachti ging aan en stellen voor hen te machtigen tot uitvoering van de maatregelen, welke kunnen leiden tot de organisatie van het lager onderwijs, als hiervoren omschreven. Voorts op te heffen de School voor gewoon lager onderwijs no. 7 (Leidscheplein-Zuid), door de nog resteerende 45 leerlingen dier School te verdeelen over de nabil gelegen scholen no. 25 (Leidscheplein-Noord) en no. 3 (Botermarkt) ten tenslotte, wegens ophef fing der school met ingang van 1 September 1937 eervol ontslag te verleenen aan: le. den heer J. Kramer, als hoofd der School voor gewoon lager onderwijs, no. 7 (Leid scheplein-Zuid 2e. den heer J. L. Munnik. als onderwijzer aan de School voor gewoon lager onderwijs no. 7 (Leidscheplein-Zuiden 3e. mei C. J. Heijboer. als onderwijzeres aan de School voor gewoon lager onderwijs no. 7 (Leidscheplein-Zuid) HAARLEM'S SYMPHONIE-ORKEST „EUTERPE". Het bestuur van bovengenoemde vereeni ging is als volgt samengesteld: A. H. de Bruijn Sr., voorzitter: H. van Tol, secretaris, (Prinsen Bolwerk 36), mevr. H. van Tol- Luijte. penningm., P. de Beer en E. J. Mos. commissarissen. Maandag 16 Augustus a.s, zal Euterpe een concert geven in de nieuwe muzieknis te Santpoort. DE KLEVERLAAN TUSSCHEN DE DELFT EN DE SPOORBAAN. Onlangs deelden wij reeds mede, dat B. en W. een plan hadden, tot verbetering van den verkeerstoestand aan de Kleveiiaan tusschen de Delft en de spoorbaan B. en w. stellen nu den Raad voor, tot uit voering van dit plan te besluiten. Er komen dan twee wegen van 7 M. breedte, waarop éénrichtingsverkeer zal plaats vin den. Tusschen die twee wegen is een plant- soenstrook aan te leggen. T.z.t. kan het plan nog worden aangevuld door het maken van een verbeterde overbrugging van de Delft. Bij uitvoering van dit plan ontstaat ook op het gebied van Bloemendaal een aanmerke lijke verbetering. De zeer nauwe overgang van Iepenlaan naar Kleverlaan wordt veel gunstiger: het rij verkeer kan zich beter op stellen met het gevolg, dat het zich veel vlug ger zal kunnen afwikkelen na het openzet ten van de spoorboomen. Er is dan ook reden om te verwachten, dat Bloemendaal zich met de uitvoering van dit plan accoord zal ver klaren. waartoe reeds het noodige overleg wordt gepleegd. Voor de uitvoering van het plan is het noo- dig, dat de spoorwegovergang naar de zuid zijde wordt verbreed. Ook hierover wordt overleg gepleegd. B. en W. stellen zich daar bij op het standpunt, dat Haarlem zal moe ten betalen het verschil in kosten tusschen een overgang, voor rijverkeer en een over gang voor rijwielverkeer. De kosten van uitvoering ramen B. en W. op f 5.750. waarbij dan nog komen de aan de Nederlandsche Spoorwegen tc betalen kosten in verband met de verbreeding van den spoorwegovergang. Op den duur drie gemeente bedrijven onder één hoofd. Voorloopig alleen samenvoeging van het Gas- en Waterleidingbedrijf. Zaterdag deelden wij reeds mede. dat B. on W. zouden voorstellen, het gas- en wa terleidingbedrijf te combineeren en aan den directeur van laatstgenoemd bedrijf eervol ontslag te verleenen. B. en W. schrijven nu aan den Raad: De distributie van gas. stroom en water vordert, dat door de drie bedrijven regelma tig gelijksoortige werken worden uitgevoerd, waarbij een innig contact noodzakelijk is, niet alleen om de meest economische uitvoe ring te verkrijgen, maar ook om de afnemers zoo vlug en zoo goed mogelijk te bedienen en om zoo weinig mogelijk hinder in het open baar verkeer te veroorzaken. Uit genoemde noodzakelijkheid is bij ons de gedachte ge boren. dat het eigenlijk gewensclit is de drie bedrijven onder één hoofd te plaatsen. On der dat hoofd zou dan voor elk bedrijf een technisch bekwaam leider moeten staan. Een dergelijke eenhoofdige leiding moet o.i. ook aan een goede algemeene economische wer king der bedrijven ten goede komen. Het spreekt vanzelf, dat de verwezenlij king van een dergelijk denkbeeld niet op elk willekeurig oogenblik kan plaats hebben, doch slechts étappesgewijze en op het daar voor geëigende oogenblik. Daar dit oogenblik thans voor de duinwaterleiding is aangebro ken. meenen wij thans aan uwen Raad het voorstel te moeten doen, in beginsel te be sluiten het gemeente-gasbedrijf, het ge- meente-electriciteitsbedrijf en de gemeente lijke duinwaterleiding onder een éénhoofdige leiding te plaatsen. Daar. zooals boven reeds werd opgemerkt, het oogenblik is aangebroken waarop tot vereeniging kan worden overgegaan voor wat betreft de gemeentelijke duinwaterleiding, stellen wij u tevens voor te besluiten, met ingang van 1 September a.s. de gemeente lijke duinwaterleiding en het gemeente-gas bedrijf tot één bedrijf het gemeentelijk gas- en waterbedrijf te vereenigen en met ingang van dien datum de functie van direc teur der gemeentelijke duinwaterleiding op te heffen. Tevens dient dan aan den Direc teur. den heer Ir. F. Graaf van Rand wijck wegens opheffing van zijn betrekking eervol ontslag te worden verleend. Daar de tegenwoordige directeur van het gemeente-gasbedrijf, de heer J. A A. Ocht- man, aan zijn bedrijf de gemeentelijke duin waterleiding krijgt toegevoegd, komt het ons billijk voor hem deswege een toelage toe te kennen, waaromtrent aan uwen Raad nog nader een voorstel zal worden voorgelegd. B. en W. stellen dus voor: Besluit: I. In beginsel het gemeente-gasbedrijf, het gemeente-electricïteitsbedrijf en de gemeen telijke duinwaterleidig te stellen onder een éénhoofdige leiding. II. Met ingang van 1 September 1937: a. de gemeentelijke duinwaterleiding als afzonderlijk bedrijf op te heffen en te ver eenigen met het gemeente-gasbedrijf onder den naam van „het gemeentelijk gas- en wa terbedrijf"; b. de betrekking van directeur der gemeen telijke duinwaterleiding op te heffen: c. aan Ir. F. Graaf van Randwijck wegens opheffing van zijn betrekking eervol ontslag te verleenen als directeur der gemeentelijke duinwaterleiding onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten in die betrek king aan de gemeente bewezen. Paviljoen BREDERODE. Gezellig zitje en goede consumptie. Billijke prijzen. Groot gezelschappen genieten reductie. In dp onmiddellijke nabijheid van de Ruïne van Brederode het Tinholthuis de druivenkassen ('s Zondags geen druivenverkoop.) (Adv. Ingez. Med.) BRUGGEN OOK OP ZONDAG GEOPEND. Van de zijde der watersportliefhebbers worden in den laatsten tijd herhaaldelijk be zwaren geuit tegen de in deze gemeente be staande beperking met betrekking tot het openen der beweegbare bruggen op Zondag. Volgens het bepaalde in art. 2 der Veror dening op de doorvaart van schepen door de beweegbare bruggen zijn deze bruggen in de maanden Mei. Juni, Juli, Augustus en Sep tember des Zondags uitsluitend geopend van v.m. 7 uur 30 minuten tot 8 uur 30 minuten en van n.m. 6 tot 7 uur. bovendien in de maanden Juni, Juli en Augustus van 1 tot 2 uur n.m. Bij de groote vlucht, die de watersport in den loop der jaren heeft genomen, achten B. en W. het van belang de doorvaart van veelal groote jachten gedurende het eigen lijke seizoen in deze gemeente zoo weinig mo gelijk te belemmeren en den beoefenaars dier sport tegemoet te komen door ook in de maanden Mei en September de*s Zondags de bruggen van 1 tot 2 uur des namiddags open te stellen. Zij stellen den Raad voor, hiertoe te besluiten. VAN WIE IS DAT RIJWIEL? Dinsdag 20 Juli zijn uit de zweminrichting aan de Houtvaart twee heercnfictsen ont vreemd. Ze zijn inmiddels in beslag genomen. De eigenaar van één der fietsen heeft zich reeds bij de politie gemeld, maar de andere is nog niet komen opdagen. De Commissaris van Politie verzoekt hem. zich aan het bureau Smedestraat, af deeling recherche, te willen aanmelden. ORGELBESPELING. Programma der Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo ker-k op Dinsdag 27 Juli a.s.. 's av. 8.15—9.15 uur door den heer Willem Zonder land. 1. Fantasie over het Luther lied „Een Vaste Burg is onze God" (In Memo- riam) Jan Zwart '1877—1937). Trois Pieces (In Memoriam) Gabrial Pierné (1863—1937). a. Prélude b. Cantilène c. Scherzando 3. Choral III César Franck (18221890) 4. Sonate I F. MendelssohnBartholdv (1809 1847 a.* Allegro moderato e seriosp b. Adagio c. Andante Recit: d. Allegro assai vivace Choral; „Was mein Gott will, das g'scheh' allzeit." 5. Preludium en Fuga in C kl. t. Joh. Seb. Bach (1685—1750).,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5