K. L. M.-toestel neergestort. Veertien inzittenden om het leven gekomen Ontploffing aan boord? Het belangrijkste 55e JAARGANG No. 16593 Verschijnt Hageliiks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 28 JULI 19o7J HAARLEM S DAGBLAD Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7272. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724. 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, H aarl em - N o o rd. Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim ƒ100.één lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger ƒ60. één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger f 5.arm- of beenbreuk 30enkelbreuk 15.polsbreuk 15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN10 PAGINA'S. Het woord is aan Eén der D. C. 2 toestellen van de K. L. M., dat geheel gelijk is aan de nabij Brussel neergestorte „Flamingo". Hedenmorgen is nabij Halle, een plaatsje ten Zuiden van Brussel, liet K. L. M.-toestel, de „Flamingo'', neergestort. Alle veertien inzittenden zijn bij het ongeluk 0111 het leven gekomen. Als oorzaak van de ramp wordt in de eerste berichten aangegeven een ontploffing aan boord van het vliegtuig. Bestuurder was de heer C. T. R. Steensma, radio-telegra fist de heer Ludekhuyemecanicien de heer Gering en stewar- desse mej. v. d. Leen. Vele passagiers waren in Brussel ingestapt, doch er zijn naast de leden der bemanning, ook nog Nederlanders om gekomen. Het toestel was hedenochtend te 9.20 uur van Schiphol ver trokken. Na een tusschenlanding te Brussel, waar de meeste passagiers van het verongelukte vliegtuig zijn ingestapt, is de „Flamingo" kort na het vertrek van Brussel nabij Halle ten Zuiden van de Belgische hoofdstad, neergestort. Alle vier leden der bemanning en tien passagiers moeten volgens de tot dusver ontvangen berichten, bij de ramp op slag zijn gedood. Volgens de tot dusver verkregen inlichtingen is de „Fla mingo" tengevolge van een ontploffing aan boord in brand gevlogen en toen neergestort. Het toestel viel op een terrein nabij het station Brages. Dc bestuurder van' het verongelukte vliegtuig, de heer C. T. R. Steensma werd op 27 September 1913 te Helle- voetsluis geboren. Hij breveteerde op 22 September 1934 en was sinds 1 Juli 1936 in dienst van de K.L.M. De bemanning bestond uit den be stuurder C. T. R. Steensma, den radio telegrafist Ludekhuye, den mecanicien Gering en de stewardesse mej. Van de Leen. De passagiers waren de heeren Tril- lo, een Mexicaan, komende van Am sterdam, Nathans, vermoedelijk Ne derlander, eveneens komende van Amsterdam, De Duitscher Wetzlar, die evenals de hierna te noemen passa giers uit Keulen was gekomen en te Brussel in de „Flamingo" was gestapt; De Duitscher Mun, de heer en mevr. Tondreau, de heer Bloem, de heer Whitchouse, de heer Kalton en de heer Goldbloem. Onmiddellijk na het bekend worden van dc ramp heeft de Belgische Luchtvaart Maatschappij Sabena hulp naar de plaats van de ramp ge zonden. Schiphol diep onder den indruk. Het ongeluk met de „Flamingo" heeft te Schiphol algemeen een diepen indruk ge maakt. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is hier nog niets bekend. Alle vlaggen op het station" heeft men terstond na het ontvan gen van het bericht halfstok geheschen. Het personeel stond in groepjes en be sprak met diepe ontroering den zwaren slag, die de K.L.M. thans weer heeft getroffen. De verslagenheid was algemeen. Men wachtte op het oogenblik, dat wij op Schiphol met het personeel het ongeluk be spraken. met spanning de verdere berichten De heer Steensma, die nog niet zoo lang in dienst der K.L.M. was, stond desniette min reeds hoog bij zijn makkers aangeschre ven. Hij was een zeer bekwaam piloot, die zijn taak met de grootst mogelijke nauwge zetheid en liefde voor zijn vak vervulde. Hij was om zijn vele goede eigenschappen zeer gezien onder zijn mede-piloteen. Langfang en Fengtai door de Cbineezcii genomen Geestdrift te Sjanghai. Uit Sjaghai: Naar verluidt zouden Langfang en Fengtoi door de Chi- neesche troepen ingenomen zijn. Dit bericht heeft zich onmiddellijk door de geheele stad verspreid, waar het gepu bliceerd wordt intransparanten en op aan plakbiljetten voor de vensters der dagblad- 'oureaux, voorts door middel van op auto's geplakte biljetten en door de radio. Iedereen heeft zijn werk laten liggen, de stad weerklinkt van het oorverdoovend rumoer der ontploffende voetzoekers, vlag gen wapperen van de huizen. Na korten tijd was het verkeer bemoeilijkt door de dichte drommen menschen, die zoch door de straten bewogen en die uiting gaven aan een onbe schrijfelijke geestdrift. Uit Peking wordt gemeld, dat hedenmid dag om één uur Chineesche troepen het vliegveld Tsjaukias Joen ten noorden van Peking bezet hebben na een strijd, die drie uur duurde. De Chineezen maakten zich meester van zeven vliegtuigen TIENTSIN, 28 Juli (Reuter). Buiten- landsche kringen alhier kunnen het Chi neesche bericht omtrent het innemen van Langfang en Fengtai niet bevestigen. VERKEERSREGELING. B. en W. van Haai'lem hebben bepaald dat men op de hierna genoemde weggedeelten motorrijtuigen, rijwielen op meer dan twee wielen of rij- of voertuigen, geen motorrij tuigen of rijwielen zijnde, niet in stilstand mag hebben, anders dan tot het onmiddel lijk uit- of inlaten of uit- of instappen van personen of het onmiddellijk laden of lossen van goederen (parkeerverbod) a. Wagenweg, van het Plein tot de Johan de Witlaan; b. Amsterdamsche Vaart, van de Amster damstraat tot het perceel Amsterdamsche Vaart no. 158; c. Rijksstraatweg, van de Floresstraat tot de Jan Gijzenbrug; d. Kennemerstraat. van den Schoterweg tot de Frans Halsstraat; en e. Koningstraat, van de Stoofsteeg tot de Gedempte Oude Gracht. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Tweede lezing over Frans Hals. De kunstschilder Huib de Ru zal op Vrij dag 30 Juli nogmaals een lezing houden voor de leden van het Instituut voor Ai-beiders- ontwikkeling, over de werken van Frans Hals Deze lezing wordt gehouden in gebouw Caecilia aan de Jansstraat, en zal om acht uur aanvangen. AMERIKAANSCHE ZANGERS IN DE JEUGDHERBERG. De groep jeugdige zangers van de River- dale School te New-York, vertoeft thans in ons land. Dinsdagavond jl. gaven ze een zanguitvoering voor de K.R.O. Deze groep overnacht Donderdag 29 Juli as. in de Jeugd herberg „Jan Gijzen" aan de Jan Gijzenvaart en geeft daar een zang-demoixstratie. Ame- rikaansche, neger- en speciale schoolliede- ren staan op het pi-ogramma. Voor belangstellenden in dit bijzonder be zoek is 's avonds gelegenheid de jeugdherberg te bezoeken, waar de zangers in het dag verblijf zullen zingen. Nadat onlangs bericht toerd, dat in een oude goudmijn in Panama voor een ivaarde van 3 millioen dollar aan baren goud uit den Spaanschen tijd was gevonden, wordt nu gemeld, dat deze schat plotseling weer spoorloos verdwe nen is.) Het heeft op heel het wereldrond, Een boel verwondering gewekt, Dat er in Panameeschen grond Een oude goudschat was ontdekt. Daar lagen zoo de baren goud Maar op een rijtje naast elkaar, Zij waren even echt als oud, Getuige 't merk op elke baar. Een menigeen, die 't nieuwtje las, Dacht zeker, zooals ik ook dacht, Ach, ais ik eens de vinder was. Dien de fortuin zoo tegenlacht. Maar even gauw als het verscheen, Zoo gauw haast als een ster verschiet, Bleek al dat goud opeens weer heen, Zoo zag men 't en zoo zag men 't niet. Men zocht het voor en zocht het na. Maar zonder dat men 't vinden mocht, Het ging boven de panama, Van iedereen, die ernaai- zocht. Dit is niet zoo'n opmerklijkheid, Ook hier zal het geval wel zijn; Men ziet zoo vaak de werklijkheid In niet meer dan een gouden schijn. P. GASUS. De Saneeringsmaatregelen voor het Bloembollenbedrijf. Landarbeiders wenschen bedrijfsmaatregelen te bestendigen. Bulwer: Wie de wereld kan bezien als een dichter is altijd een koning in zijn ziel. wanneer bij overproductie weer evenals in 1931 en 1932 de markten aldaar overvoerd worden met onze producten. Uit bovenstaande, h.l. oixweerlegbare fei ten, vloeit logisch voort, dat er in het bloem bollenbedrijf regelingen met, bindende kracht moeten zijn, wil men het bedrijf voor zelf vernietiging behoeden, Kon in vroegere tij den nog eenigszins gerekend worden, dat de „wal het schip wel zou keeren", zij het dan niet zonder groote schade, de huidige econo mische toestand in het binnenland en de overheei'schende opvatting in het buitenland maken ook dat zelfs tot illusie. Wanneer nu het bedrijf reeds in staat was om zelf de noodige regelingen te treffen, wanneer het met de noodige bevoegdheden was toegerust, dan ware daaraan uiteraard verre de voorkeur te geven. Het besluit van bedoelde vereeniging voor Bloembollencul tuur dat zóó kennelijk, ingaat tegen het al gemeene bedrijfsbelang, doet hen huiveren reeds thans op iets dergelijks aan te drin- gen. Wel meenen zij uwe Excellentie beleefd in overweging te mogen geven, ln het bestaan de sur plus-fonds zoodaixige wijziging te brengen, dat de uitkeering voor minderwaar dige varïëeteiten veel geringer wordt, dan de" uitkeering voor normale handelssoorten, teneinde te voorkomen, dat de teelt van minderwaardige variëteiten zich handhaaft en zelfs wordt uitgebreid. Mocht de door onze besturen in overwe ging gegeven wijziging niet door u aanvaard kunnen worden, dan verandert dat niets aan hun vaste overtuiging, dat het bedrijf drin gende voorschriften omtrent teelt en bin- nenlandsche minimumprijzen niet kan mis sen. Mocht uwe Excellentie zulks noodig oor- deelen, dan zijn bovengenoemde besturen gaarne bereid een en ander nader monde ling toe te lichten". Men schrijft ons: Op de op 21 Juni gehouden vergadering van de ..Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur" sprak een groote meerderheid van afgevaardigden zich uit tegen handha ving van de sedert eenige jaren voor het bloembollenbedrijf geldende saneeringsmaat regelen. Voor handhaving verklaarden zich 79 afgevaardigden, tegen 1'37. De anti-sa neerders wenschen z.g, meer vrijheid in het bedrijf en verwachten van die vrijheid eco nomische opleving en welvaart voor het volk. Op 8 Juli vergaderden de leden van de vereeniging „De Hyacint". Dus ook menschen van het „vak". Welnu, van de aanwezige le den bleken 188 voor handhaving van de be drijfsmaatregelen en 90 tegen. De hoofdbesturen van de drie landarbei dersbonden, welke het saneeringsvraagstuk ook bespraken met de afdeelingsbesturen in de bloembollenstreek, hebben zich aangeslo ten bij het standpunt van de patroons, die de saneeringsmaatregelen wenschen te be stendigen. Zij hebben hun meening neergelegd in een brief aan den minister van Landbouw en Visscherii (Economische Zaken), welke als volgt luidt: „De besturen van de R.-K-.. Christelïjke- en Nedei-landsche Landarbeidersbonden heb ben kennis genomen van het besluit, geno men door de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur d.d. 21 Juni jl. inzake de saneeringsmaatregelen in het bloemboleln- bedrijf. Uitvoei-ing gevend aan dat beslxiit zal ge noemde vereeniging dus bij uwe Excellentie aandringen om te komen tot opheffing van de saneeringsmaatregelen voor dat bedrijf. Bovengenoemde besturen hebben echter zeer groote bezwaren tegen opheffing van bedoelde maatregelen en verzoeken derhalve beleefd, niet tot opheffing daarvan over te gaan. Zonder twijfel is de thans geldende rege ling op vei'schillende onderdeelen voor ver betering vatbaar, maar opheffing van de sa neeringsmaatregelen als zoodanig, waartoe ook de prijsbepaling in het binnenland be hoort. kan h.i. niet zonder enorme schade voor het bedrijf en de daartoe behoorende arbeiders geschieden. In verband met het bovenstaande, meenen bovengenoemde besturen de vrijheid te mo gen nemen, ook in het kort de gronden aan te geven, waarop hun oordeel steunt. Vooraf mogen zij doen oomerken. dat het besluit van voornoemde Vereeniging voor Bloembollencultuur door hen niet kan wor den beschouwd als een uiting van de meer- dei-heid in het ..vak", waartoe h.l. toch ook de arbeiders behooi'en. Zeker in het onder-1 havige geval is het voor geen tegenspraak vatbaar, dat daarbij wel degeliik de belangen van duizenden arbeidei's betrokken zijn. De bovengenoemde besturen hebben daar om dan ook en ieder voor zich allen tot hun organisatie behoorende besturen in de bloembollenstreek opgeroepen, teneinde deze ook voor hun zoo belangrijke aangelegen heden te bespreken Uit die bespreking ls duidelijk gebleken, dat opheffing van de saneeringsmaatregelen. algemeen als een ramü voor het bedrijf en dus ook voor de arbeiders wordt beschouwd. Hetgeen voor de hand ligt, wanneer men in aanmerking neemt: 1. dat de productie in het bloembollenbe drijf in betrekkelijk korten tijd bijna onbe perkt kan worden opgevoerd; 2. dat het afzetgebied zeer beperkt is. zoo dat reeds spoedig een groote overornd'ict.m zal plaats vinden; 3. dat de nog steeds niet afnemende Dro- tectionistische en de autarkische gezindheid in verschillende landen, die tot het afzetge bied behooren, nieuw voedsel zal ontvangen, Ned. Bank bezit 1265 millioen goud. De Nederlandsche Bank heeft vol gens den jongs ten weekstaat van het Egalisatiefonds weer f 8 millioen goud ontvangen, waardoor de goudvoorraad gestegen is tot f 1265 millioen. De totale edelmetaalvoorraad bedraagt f 1284 millioen. Het Lied van de Aarde. In vei-band met de Jamboree zal te beginnen Dinsdag a.s. iederen morgen om half tien en om elf uur in het Rembrandt Theater een voorstelling worden gegeven van de bijzon dere film „Het Lied van de Aarde", die des tijds uitvoei-ig in ons blad is besproken. ORGELBESPELING Programma der orgelbespeling in de Groote of St. Bavo Kerk te Haarlem, op Donderdag 29 Juli a.s. des namiddags van 34 uur, door den heer Han Hoogewoud. 1. Wie schön leuchtet der Morgenstern, D. Buxtehude. 2. 3 Koraalbewerkingen: a. Was Gott tut, das ist wohlgetan. J. G. Walthër. b. Nur koram, der Heiden Heiland, J. S. Bach. c. Vater rinser lm Himmelreich, J. S. Bach. 3. Fantasia en fuga (g.) J. S. Bach. 4. Prière, Joseph Jongen. 5. Toccata en fuga (d.) Max Reger. pag. IN BELGIë IS EEN K.L.M.-TOESTEL, DE FLAMINGO, NEERGESTORT; VEER TIEN INZITTENDEN ZIJN OM HET LEVEN GEKOMEN. 1 De minimumprijzen van bloembollen worden mei 1 Augustus a.s. afgeschaft. 3 Te Emmer Erfscheidenvecn is Dinsdag middag bij een twist een man gedood. 3 Autovlegels hebben gisteren een ernstig auto-ongeluk veroorzaakt. 3 Te Lutterade is Dinsdagavond een revol veraanslag op een caféhouder mislukt 3 Mexico is door een ernstige aardbeving geteisterd. 4 De Japanners hebben den aanval op Peking ingezet. 4 Het Concours-IIippique te Hoofddorp. ARTIKELEN, ENZ. M. S. v. G.: Vacantievreugden. 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten 3 B. K.: Padvinders ontpoppen zich als Van onzen Wecnschen correspondent; De reporter te paard. 4 film-artïsten. 5 L. S-: De koraalboom. 5 II. D. Vertelling: Nachtmerrie 5 Jae. Koper: Indrukken in Zuid-Afrika. 9 >e Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1