Brand in benzine-tank oorzaak? Luchtramp. FLAMINGO-RAMP. Ook mogelijkheid van blikseminslag geopperd Flamingo. Het woord is aan. 5.V TA AR GANG No. 16594 Verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 29 JULI 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeeoe Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.721/». Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.- één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle_ leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor atoonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. -, alle leden wijsvinger ƒ60. HEDEN 12 PAGINA'S. Het tragisch einde van de Flamingo heeft zeer diepen indruk in ons land gemaakt. Dat is te begrijpen. Op zoo druk-bevlogen lijnen als AmsterdamParijs komen ongelukken zeer zelden voor en men verwacht ze er eigen lijk niet meer. Die lijnen zijn immers zoo goed geoutilleerd, ook wat den gronddienst en den meteorologischen dienst betreft, dat men aan neemt dat de hoogste veiligheid erop gewaar borgd is. Vooral neemt men dat aan als in een gunstig jaargetijde en bij klaarlichten dag wordt gevlogen. En nu trof de Flamingo het wel niet te best met het weer, omdat zij in België in een. onweers-zöne raakte, maar dat gebeurt immers in de luchtvaart zoo vaak? Alle vijftien inzittenden van het vliegtuig zijn bij de ramp omgekomen en de menschen die het toestel vlak vóór den val brandend in de lucht hebben gezien zijn lieden zonder vak kennis, zoodat ook ditmaal het onderzoek wel weer niet tot zeer afdoende uitkomsten zal leiden. De deskundigen der K.L.M. meenen uit aanwijzingen te kunnen afleiden dat brand in een benzinetank tot de ramp heeft geleid. Dat is evenwel geen yerklarig die de oorzaak aan geeft. Het publiek zal natuurlijkerwijze vra gen: hoe kan plotseling brand in een bezine- tank ontstaan als een toestel zich in vollen lucht bevindt? Het antwoord op deze vraag, als het in het algemeen te geven is, zou pas een ooi-zaak kunnen aanduiden. Anderzijds ver onderstelt een piloot van de Belgische Lucht vaartmaatschappij de Sabena blikseminslag. Deze oorzaak is "indertijd door de K.L.M. aan genomen als aanleiding tot het vergaan van de Uiver. Voordién hadden wij zelden of nooit yan blikseminslag in vliegtuigen gehoord. Is de kans daarop groot en bestaat er een mo gelijkheid tot afdoende beveiliging ertegen? Die vraag rijst evenzeer. De directie der K.L.M. heeft voor dezen middag een persconferentie op haar hoofdkantoor aangekondigd. Hopelijk zal die tot opheldering van meer afdoenden aard leiden. In het algemeen moet natuurlijk erkend worden, dat de luchtvaart in alle landen aan dergelijke plotselinge tegenslagen blootgesteld .blijft. Het is dwaasheid, haar te beschouwen .als geheel veilig. Dat is zij niet. Wel is haar veiligheid, tengevolge van technische ver beteringen in de vliegtuigen zelf, in de gronddiensten en in de algemeene organisa tie veel hooger dan bijvoorbeeld tien jaar geleden. En natuurlijk blijft het daarmee vooruit gaan, zonder dat men ooit absolute veilig heid zal kunnen waarborgen. Dat kan men immers ook niet ten aanzien van andere verkeersmiddelen die al veel langer bestaan zooals de spoorwegen en de zeeschepen? Ten aanzien van de jonge luchtvaart mag aangevoerd worden dat tegenwoordig dagelijks duizenden vluchten worden ondernomen in de wereld en dat in verhouding tot dit enorme aantal er wel zeer weinig ongelukken geschie den. De oude illusie dat juist onze Nederland sche luchtvaartmaatschappij, de K.L.M., prac- tisch zonder ongelukken haar arbeid zou ver richten is evenwel sinds het noodlottig jaar 1935 vervlogen en sinds dien niet herleefd. Ook de nauwkeurigste, meest stelselmatige controle op het levende en het doode mate riaal blijkt ongelukken niet geheel te kunnen uitschakelen. Dat is, zooals gezegd, bij andere verkeersmiddelen op den duur eveneens ge bleken. Vliegtuigen hebben daartegenover heb onloochenbare nadeel, dat een ramp gewoon lijk alle betrokken menschenlevens opeischt, hetgeen dan nog bovendien het onderzoek naar de oorzaak zoo uiterst moeilijk maakt. Het heeft geen zin deze dingen mooier voor te stellen dan ze zijn. Het luchtverkeer groeit ondanks deze nadeelen en neemt bo vendien door de ontwikkeling der techniek m veiligheid toe. Wel is het aan te nemen dat de verschrikkelijke uitwerking van on gelukken op den duur een grens zal stellen aan de neiging om op grond van economi sche overwegingen steeds grooter toestellen, die steeds meer passagiers kunnen vervoeren, te bouwen. Met een grot aantal toestellen van beperkte vervoercapaciteit zullen minder slachtoffers vallen dan met een kleiner aantal groote toe stellen van dezelfde totale vervoerscapaciteit. Maar de exploitatie zal er duur door blijven. R. P. Muiterij in Roemeensche gevangenis. Elf gevangenen gedood. In een der grootste gevangenissen van Roe menië. die te Targoe-Ocna, zijn gisteren de gedetineerden gaan muiten. Zij barricadeer den zich in een zaal en weigerden de bewakers te gehoorzamen. Aangezien de muiterij een grooteren omvang dreigde aan te nemen, werd de wacht in het geweer geroepen, die, toen de houding van de muiters steeds drei gender werd, eenige schoten afvuurde. Hierbij werden elf gevangenen gedood. De overigen gaven hierna het verzet op en werden in eenpersoons cellen opgesloten. De gevangenen kwam in opstand omdat zij K. L. M.-deskundigen zijn het daarmee echter niet eens. Of de oorzaak van de //Flamingo"-ramp ooit zal kunnen worden genoemd, is aan twijfel onderhevig. Er worden n.l. door de deskun digen verschillende redenen opgegeven, welke tot de catastrophe van dit K. L. M.-toestel kunnen hebben geleid, en de vernieling van het vliegtuig is zoo grondig, dat het zeer moeilijk zal zijn uit de resten een eenigszins betrouwbare conclusie op te bouwen. Belgische deskundigen achten het mogelijk, dat het toestel door den bliksem is getroffen, omdat tusschen Brussel en Hal, waar het toestel is neergestort, een onweer woedde. Deze meening is de directeur van de K. L. M., de heer Plesman, niet toegedaan. Op grond van de gegevens en uit het voorloopig onderzoek van den heer Behage helt de heer Plesman tot de meening over, dat brand in de achterbenzinetank oorzaak van het noodlottige ongeval is. Wat aan de ramp voorafging. Een der ooggetuigen van de ramp vertelde ons: Ik zag het toestel op normale wijze uit de richting Brussel naderen. Plotseling schoten vlammen rondom uit het toestel en in een groote boog stortte het vliegtuig omlaag. Met een groote slag kwam het neer op een aard appelveld dat op ongeveer 500 meter van het station Brages gelegen is. Met de overige ge tuigen van de vreeselijke ramp snelde ik on middellijk toe, maar slaagde er niet in bij het toestel te komen, aangezien de hitte van de brand ons noodzaakte op een afstand te blij ven. Wij konden niets doen. Machteloos moes ten wij toezien, wetende dat in het vliegtuig •menschen lagen. Het was echter volstrekt dui delijk, dat zelfs al hadden wij het toestel kun nen benaderen, onze hulp slechts weinig had kunnen baten. Alle inzittenden moeten, daar kan geen twijfel aan zijn, op slag dood zijn ge weest. Sommige lijken waren uit het toestel geslingerd bij den val. Zij waren onherken baar Uit de verklaringen van verdere ooggetui gen landbouwers die in de nabijheid van de plaats des onheils, aan het werk waren, blijkt, dat het toestel op betrekkelijk geringe hoogte vliegende nader kwam, toen op een gegeven oogenblik eenige kleine ontploffingen hoor baar werden en een zwarte rook en vlammen uit het neerstortende toestel sloegen. Toen het toestel met den grond ln aanraking kwam volgde een groote ontploffing, die het vliegtuig volkomen uiteenrukte en tot een volslagen ruïne maakte. Tot op groot en afstand vond men later nog weggeslingerde brokstukken, terwijl over het geheele veld, waar het toestel neergekomen was, papieren, bagagedeelen en uitrus tingsstukken verspreid lagen. Rook uit de linkermotor. Uit de getuigenverhooren is wel komen vast te staan, dat het toestel in de lucht in brand is gevlogen. Volgens mededeelingen van de gendarmerie te Hal hebben inwoners gezien, dat een brandend vliegtuig de plaats passeerde. Het was hun echter niet mogelijk de rich ting van het vliegtuig te volgen. Andere oog getuigen verzekeren den linkermotor van het toestel hevig te hebben zien rooken. De stationschef van Brages verklaarde, dat hij zich in het. station bevond, toen het ge luid van motoren van een betrekkelijk laag vliegend vliegtuig zijn aandacht trok. Op korten afstand zag hij toen een machine, waarvan ,;de staart rookte"; hij dacht een oogenblik met een reclamevlietuig, dat met rook een woord tegen den hemel schrijft, te doen te hebben, maar al spoedig ging het toestel dalen. Plotseling stond het geheele vliegtuig in vlammen èii viel het midden in het vela neer. Nauwelijks was het op den grond of een hevige ontploffing deed zich gelden. (Vervolg pag. 2). M.U.L.O.-EXAMENS. Geslaagd 28 Juli: Dipl. A: E. Vrugt, Heemstede. C. M. Ronda, Heemstede, F. Ruth, Heemstede, C. Stapensea, Heemstede, E. H. Tienstra. Heemstede. M. A. Teeuwen, Haarlem, G. J. van Kooten, Veisen, G. Cornelisse, Bloemendaal, W. Bagnay. Bloe- mendaal, H. Dijkhuizen, IJmuiden, H. E. Slee boom. Haarlem. M. M. Visser, Haarlem, J. Hen stra, Haarlemmerliede, J. G. Wille, Haarlem, J. Wijtkamp, Haarlem, A. C. Dijkstra, Haarlem, J. Bloemers, Haarlem, J. van der Starre, IJmuiden, H. van Willigen, Veisen, J. H. Bouwman, Veisen, C. Broek, IJmuiden, J. G. Swier, IJmuiden. Diploma B: B. Lammers, Zandvoort. Aanvulling: P. Tates, Nieuw-Vennep. ONGELUK MET EEN MIJNLIFT IN ENGELAND. Uit Londen, 28 Juli: Een liftkooi in de mijn Kilnhurst bij Rotherham is van een hoogte van 2000 voet gevallen. Van de zeventien mannen, die in de kooi vervoerd werden, kwam er één om het leven, terwijl de andere zestien gewond werden. Nog altijd de ondeugdelijke remmen. De motorbrigade van de Haarlemsche po litie constateert bijna eiken dag. dat hier auto's rijden, waarvan de remmen niet in orde zijn. Het zou te eentonig worden om deze overtredingen telkens in ons blad te publiceeren. Alleen voor ernstige gevallen maken we een uitzondering, dus ook met den chauffeur uit Breda, die het Woensdag middag durfde bestaan, in de Haarlemsche straten te rijden met een achtwielige vracht auto, waarvan de remmen al bijzonder slecht waren. Bij een snelheid van slechts 30 K.M. was een afstand van 48 M. noodig om dien grooten wagen door middel van de voetrem tot stilstand te brengen en met de hand rem 51 M. Die vrachtauto had een eigen ge wicht van 7000 K.G. en vervoerde een lading eveneens van zeven ton! Het is dus wel heel gelukkig, dat de Haarlemsche motorbrigade zoo waakzaam is. Het spreekt wel van zelf, dat het gevaarte voor herstel naar een ga rage gebracht moest worden en dat tegen den bestuurder proces-verbaal werd opge maakt. Weer is een vogel neergestort. Weer heeft de dood, met kille hand, Een aantal levens wreed bekort, Weer vaart ontzetting door ons land. De vogels vliegen dag aan dag Het nest uit, ook in 't, slechtste weer, En onder Nederlandsche vlag Strijken zij elders veilig neer. Wij geven ze geen aandacht meer, Er is al jaren in de lucht, Een druk, geregeld snelverkeer. Met ieder jaar weer wijder vlucht. Tot plotseling een slag ons treft, Als een der velen is vergaan, En ieder eensklaps weer beseft. Dat het gevaar nog blijft bestaan. Dan past ons wel een huivering Voor 't ongeluk dat is geschied, Maar bittere veroordeeling Van 't luchtverkeer past ons dan niet. Weer is een vogel neergestort, Weer zijn gezinnen wreed bezocht, Beheersching van het luchtruim wordt Wel tot een hoogen prijs gekocht. Peking geïsoleerd. Takoe door de Japanners beschoten. (Zie ook pag. 4.) Uit Nanking toordl aa?i Havas ge meld, dat Peking geïsoleerd is doordat de telefonische en telegrafische ver bindingen zijn verbroken. Voorts verneemt Reuter uit Tientsin, dat twee Japansche torpedojagers Takoe hebben gebombardeerd. Een Japansch detachement is aan land ge zet om de Chineesche troepen te ver drijven. De verbindingen tusschen Tientsin en Takoe zijn verbroken. De Chineesche troepen hebben te Tientsin thans de controle over het Westelijke en het Centraal station. De Japanners houden het Oostelijke sta tion nog bezet, hoewel de Chineesche troepen den weg er heen in haaiden hebben. Om kwart over acht is een Japan sche torpedojager beschoten door loop graafkanonnen. die door de Chineezen waren opgesteld te Takoe aan de monding van de rivier Heiho. Deze rivier loopt zooals men weet door Tientsin. De minister van marine deelt mede. dat in verband hiermede de Japansche vlootstrijdkrachten overge gaan zijn tot het offensief op Takoe. Zij werken samen met de Japansche strijdkrachten te land. Volgens berichten uit Chineesche bron zijn in de baai van Joengsjoeng, aan de Oostkust van het voorgebergte van Sjantoeng, een Ja pansche kruiser en zeven Japansche torpedo jagers aangekomen. In Chineesche kringen ziet men hierin toebereidselen voor grootere operaties van de Japansche vloot, niet slechts ter ondersteuning van de Japansche marine- vaartuigen, welke heden Takoe hebben ge bombardeerd, doch ook om op te treden tegen de havenplaatsen van Sjantoeng. - 'si IPI V ..j. jVWg# H. W. Shaw: Menschen die veel 'te zeg gen hebben gebruiken het kleinste aantal ivoorden. De nieuwe directeur der 2c H. B. S. B. Dr. J. Thie benoemd. Dr. J. Thic. De Gemeenteraad benoemde in zijn zitting van Woensdag tot directeur der 2e H.B.S. B in de plaats van wijlen dr. J. J. van den Hoek, dr. J. Thie, leeraar aan het Vossius-Gymna- sium te Amsterdam. Dr. Thie werd 8 April 1894 geboren en heeft dus den 43-jarigen leeftijd bereikt. Van 1 Sept. 1919 tot 1 September 1920 was hij leeraar aan een bijzondere H.B.S. te Hoo- gezand en van 1 November 1920 tot 1 Sept. 1921 was hij verbonden aan het Gem. Lyceum te Enschedé. Vervolgens was hij van 1 Sep tember 1921 af, gedurende ongeveer 7 jaar leeraar aan de 2e H.B.S. B alhier, waar hij dus thans als directeur terugkeert. Daarna werd dr. Thie directeur der Rijks H.B.S. te Hoorn, waar hij 3 jaar bleef, tot zijn benoeming volg de tot leeraar aan het Vossius-Gymnasium te Amsterdam. Verkeerstentoonstelling te Haarlem iu 1939. Ter herdenking eeuwfeest spoorweg HaarlemAmsterdam. In 1939 zal het 100 jaar geleden zijn. dat de Spoorweg tusschen Haarlem en Amster dam werd opengesteld. Ter herdenking hiervan is van de zijde der Stichting ..Haarlem's Bloei" het plan ge opperd ter gelegenheid daarvan, een groote Verkeerstentoonstelling in Haarlem te hou den. Dezer dagen hebben reeds voorloopige be sprekingen plaats gehad met de Directie der Nederlandsche Spoorwegen. De locoburge meester van Haarlem, de heer W. J. B. van Liemt, voorzitter der Stichting „Haarlem's Bloei", heeft bij die gelegenheid in groote lijnen de opzet dezer verkeerstentoonstelling toegelicht en de verzekering gegeven, dat dit initiatief ook de warme belangstelling van het gemeentebestuur heeft. AUTO IN BRAND. Woensdagmorgen kwart over tien geraakte in de Kruisstraat de motor van een reclame auto vermoedelijk door kortsluiting in brand. Het vuur is door den chauffeur met een em mer water gebluscht De motor brandde na genoeg geheel uit. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Mej. M. J. van der Laan, stewardess. Piloot C. T. R. Steensma, Mecanicien Geering. pag. K. L. M.-deskundigen wijten de „Flamin- go"-ramp aan brand in de benzinetank 1 en 2 De prijzen van rundvee en varkens niet te hoog? 3 In Tientsin wordt hevig gevochten tusschen Chineesche en Japansche troepen. 4 Tijdens het bezoek van het Britsche ko ningspaar in Ierland hebben terroristen tal van wandaden begaan. 4 De Haarlemsche gemeenteraad heeft be sloten de gas-, de electriciteits- en de waterleidingbedrijven samen te voegen. 6 De Kleverlaan te Haarlem zal verbeterd worden. 6 Dr. J. Thie te Amsterdam is benoemd tot directeur van de 2de H. B. S. B te Haar lem 0 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Luchtramp. j Ralp Reader op Schiphol. 7 M. S. v. G.: Vacantievreugden. 3 Tijdgenooten: Baden Powell 3 Jamboree-herinneringen uit den „oertijd" der padvinderij. 4 Nieuwso ver de Wereldjamboree. 7 Voor de Vrouw jq De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1