fmti ik 'l Belangrijk tournooi op Jen Semmering Dr. M. Eawe Directie van het Panhans- hotel organiseert het. ZATERDAG 31 JUEI 1937 HAAEEEM'S DAGBE'AD S S De geschiedenis van de Davis Cup De geheele wereld strijdt om deze trofee Lange reizen met een nederlaag tot besluitHet zoeken naar de amateur-definitie in verschil lende takken van sport; Onzinnige bepalingen en onspor tieve behandeling van cricket-profsDe onverstoorbare batsman. Voor de eerste maal sinds 1926 zijn de Amerikaansche tennisspelers er in geslaagd de fel omstreden en zoo begeerde Daviscup te heroveren, nadat eerst Frankrijk en daar na Engeland het bezit van de trofee eenige jaren met succes had verdedigd. Het is wel eens interessant, de geschiede nis en het ontstaan van den strijd om dezen waardevollen prijs, waarvoor elk jaar door bijna alle landen, waar men sport beoefent wordt ingeschreven, na te gaan. In 1399 loofde Dwight F. Davis, Ameri- kaansch kampioen in het dubbelspel, een beker uit, om verspeeld te worden tusschen Engeland en de Vereenigde Staten. Op 8 Augustus 1900 begon de eerste wedstrijd te Longwood bij Boston met de partij tusschen Whitman en den bekenden Engelschman A. W. Gore. Amerika won met 30 en het was de eerste maal, dat de Engelschen met de Amerikaansche service kennis maakten. Deze nieuwe slag. door Davis en Ward in het dub belspel gedemonstreerd, gaf den bal zooveel effect, dat hy er in de vlucht als een ei uit- De Duitsche Hélene Mayer, die echter niet meer in haar eigen land woont, heeft te Parijs opnieuw den wereldtitel in het floretschermen gewonnen. In die lang vervlogen dagen was de belang stelling voor de Davis Cup uiterst gering, in tegenstelling met thans, nu er meer dan dertig landen voor inschrijven. Ten einde de noodzakelijkheid van verre reizen zooveel mogelijk te bekorten, heeft men de wereld in zones verdeeld, terwijl in de laatste ja ren tevens de voorronden reeds in den voor af gaanden zomer verspeeld worden. Zoo kan het gebeuren dat, ofschoon de uiteindelijke winnaar van 1937 eerst nu bekend is, reeds eenige landen voor het tournooi van 1938 zijn uitgeschakeld. Hoewel de Davis Cup oorspronkelijk slechts bestemd was voor matches tusschen Enge land en Amerika, was er geen enkele bepa ling in het reglement, die de deelname van andere landen uitsloot. In 1904 waren België, Oostenrijk en Frankrijk van de partij en in het volgende jaar waagde Australië haar kans. Norman Brooks, die in 1905 voor Australië speelde, is thans non-playing" aanvoerder van zijn land, terwijl Roper Bar rett. die in I960 deel uitmaakte van het En- gelsche team. nu dezelfde adviseerende rol bij de Britten vervult. In de 38 jaren, dat de trofee is verspeeld, hebben slechts vier landen de Cup veroverd en het recht verkregen, hun naam daarop te doen graveeren. Amerika was 11 keer win naar, "Engeland 9 maal en Frankrijk en Australië ieder 6 maal. Frankrijk oogstte zijn grootste triomfen tusschen 1927 en 1931, toen de vier musketiers: Lacoste, Cochet, Borotra en Brugnon op hun best waren. Amerika dankt het record van zeven achtereenvol gende overwinningen, van 1920 tot 1926, voor namelijk aan het meesterlijke spel van „Big Bill" Tilden, terwijl Peiry en Austin Enge land van 1933 tot 1936 aan de zege hielpen. De strijd om de Davis Cup, waaraan verbon den is de titel van Champion Lawn Tennis Nation of the World, ls dikwijls een kostbare aangelegenheid. Australië's poging in 1935 kostte ongeveer 2500 pond sterling en het resultaat was een nederlaag tegen Duitsch- land in de Europeesche zone. Om de onkos ten zoo laag mogelijk te houden, werd Australië het vorig jaar op haar verzoek in de Amerikaansche zone ingedeeld en het slaagde er in de Challenge Round tegen En geland te bereiken. Dit jaar werden de Aussies reeds onmiddellijk door Amerika uit geschakeld en de kans is verkeken om de groote kosten te dekken. Deze onkosten zijn meermalen de reden geweest, waarom Zuid-Afrika en Japan zich terug getrokken hebben, want het is niet prettig om 8000 kilometer te moeten reizen, om een nederlaag te incasseeren. Men be weert. dat in den loop der jaren bijna een millioen pond sterling aan reiskosten voor verloren uitdagingsmatches is besteed. De houders van de Cup behoeven niet te reizen, want zij ontvangen in eigen land slechts één uitdager per jaar. Dat is een van de redenen, waarom de trofee de moeite van het winnen waard is. en, eenmaal gewon nen te trachten deze te behouden. Wij hebben het altijd als een leemte in het wedstrijdreglement voor den Davis-Cup gevoeld dat de beslissing van een landen- match voor een zeer groot deel van één spe ler kan afhangen. Immers ditmaal was het hoofdzakelijk Donald Budge, die den prijs voor Amerika heeft veroverd, terwijl voordien Fred Perry practlsch hetzelfde voor Engeland deed. Naar onzen smaak zou men een reëeler resultaat krijgen, waarin de allround-tennis- kracht van een bepaald land duidelijker tot uiting kwam. wanneer men het aantal te verspelen partijen (en daarmede het aantal winstpunten! tot acht uitbreidde, b.v. vijf enkel- en drie dubbelspelen. Daaraan zou dan de beperking moeten worden verbonden, dat geen speler in meer dan twee enkel-plus één dubbelspel mag uitkomen. Een dergelijke bepaling zou den strijd meer open en onge twijfeld interessanter maken en men zou voorkomen, dat een groot land als Amerika of Engeland alleen door de prestaties van een enkelen speler in een wedstrijd tusschen landsploegen de belangrijkste trofee verovert. Om die redenen hebben wij voor de allround overwinningen van de Franschen Cochet, Lacoste, Borotra en Brugnon tezamen meer respect dan voor die van Budge of Perry alleen. Uit het bovenstaande valt te concludeeren, dat de overgang van één speler naar het pro fessionalisme een land op de internationale tennis-ranglijst enkele plaatsen kan kosten. In dit verband constateert men met verba zing, dat de wetgevende lichamen er nog al tijd niet in geslaagd zijn, een practische de finitie te geven van het begrip amateur of professional. Er zijn twee commissies, die in opdracht van de Lawn Tennis Association reeds geruimen tijd bezig zijn. een formule te vinden, waarin de toelaatbare „onkosten" van den „amateur" worden vastgelegd. Eenigen tijd geleden heeft een vooraan staand Australisch speler zich het ongenoe gen van zijn Bond op den hals gehaald, om dat hij zich voor zijn gewonnen eersten prijs een„scheerkwast" had aangeschaft. Het is in Engelsch sprekende landen namelijk dikwijls de gewoonte, om den prijswinnaars een bon te geven, die zij bij bepaalde firma's voor een door hen gewenscht voorwerp kun nen inruilen. In het bovengenoemde geval waren de Bondsbestuurderen het er niet over eens, of een scheerkwast als een trofee dan wel als een voorwerp met handelswaarde moest worden beschouwd, immers tennisklee- ding, alsmede artikelen voor huishoudelijk gebruik mogen door de tennisspelers niet worden aangenomen, willen zij hun amateur schap niet verliezen: Een amateur mag spelen met rackets, die hem door een firma gratis worden verstrekt, hij mag gedurende een tour weken lang on- kosten-vergoeding aannemen, maar zoodra hij een als prijs verkregen bon voor tennis- kleeding inruilt, heeft hij groote kans als professional te worden beschouwd. Doch niet alleen in de tenniswereld be staan dergelijke vreemde bepalingen, ook in andere takken van sport kan men er ge noeg voorbeelden van vinden. De amateur Rugby-speler mag zelfs niet denken of spreken over de mogelijkheid om professional te worden, of hij wordt reeds als zoodanig beschouwd. Tot enkele weken geleden kon een mechanicien, een arbeider of iemand, die met handarbeid zijn brood verdiende, niet in roeiwedstrijden voor ama teurs uitkomen en hij was automatisch van deelname aan de Henley Regatta en derge lijk soort races uitgesloten. In cricket gaat men nog veel verder. Op de score-ards, die overal bij 'belangrijke matches in Engeland vei'krijgbaar zijn, drukt men de namen van de amateurs, voorafge gaan door de initialen; die van de professio nals worden met de voorletters tusschen haakjes achter den familienaam vermeld. Zelfs zijn er dag- en ook sportbladen, die van Mr. A. B. Brown in hun verslag spreken, doch wanneer het een beroepsspeler geldt, diens naam als Brown (A. B.) of kortweg Brown vermelden. Bovendien (en dit doet wel heel pijnlijk aan) hebben de profs, en de amateurs afzonderlijke kleedkamers en niet zelden, zooals op Lord's Cricket Ground, een afzonderlijken ingang van hun kleedkamer naar het veld. Als het M.C.C.-elftal, dat voor gewone matches hoofdzakelijk uit amateurs wordt samengesteld, het veld ingaat, ziet men met verbazing negen of tien amateurs van uit het paviljoen en de een of twee pro fessionals uit een lager gelegen toegang naast de tribune verschijnen. Sterker nog, bij het openen van de innings door een ama teur en een prof,, ontmoeten deze teamge- nooten elkander pas o- weg naar de wickets. Reeds dikwijls zijn er in Engeland stemmen opgegaan om aan dit snobbisme een eind te maken, want vooral in cricket is er geen enkele reden om onderscheid te maken tus schen den eerste klasse speler, die zich ver oorloven kan zonder belooning zijn geheelen tijd aan het spel te wijden en zijn even be kwamen collega, die gedurende een compe- tie-seizoen van vier maanden niet dag aan dag in het veld kan komen, zonder daarvoor een welverdiend salaris te ontvangen. In Australië is men in dit opzicht breeder van opvatting, doch daarover en over de ge bruiken bij andere takken van sport een volg<_n maal. Tot besluit een voorbeeld van de ernst, waarmede de Engelschman zijn cricket opvat. Het gebeurde in een dorpsmatch, dat plot seling een jongetje het veld op kwam rennen en reeds van verre een der zich juist naar het wicket begevende batsmen toeriep: „kom di rect mee, je huis is ingestort". „In orde", ant woordde de batsman en vroeg kalm .middle and leg". Hij speelde een prachtige innings, legde den grondslag voor de overwinning en ging daarna naar zijn eeuwen-oud huis kij ken De geheele voorgevel was ingestort en het tuintje aan de straat lag vol met stee- nen en kalk. POSTDUIVEN. H. A. K. Bovengenoemde vereeniging hield haar eersten wedvlucht van St. KI. Wave (België), afstand 145 K.M. Het verloop was als volgt: H. J. Petter 1, 47; W. Cornet 2, N. Buurman 3, J. Breeuwen 4. 41 H. v. Alphen 5, G. H. Stou ten 6. 15. 17. 18, 22, 26, 28, 30, 34, 35, 37, 44. 46; F. Bottelier 7, C. Koning 8, 13, 38. C. v. Meurs 9, 31, 33, 36. S. Heitlager 10, 14, 27. D. v. d. Molen 11, N. Peetoom 12, 29; A. Breeuwen 16; C. v. d. Lee 19, 39, J. Koning 20; Joh. Smit 21; W. de Graaf 23, 32, 40, C. Schuurhuizen 24; A. Terol 25; J. Terhorst 43; P. Kersten 45. Zondag a.s. T.B.C.-vlucht van Vilvoorde. ATHLETIEK. DE NEDERLANDSCHE KAMPIOEN SCHAPPEN. Lies Koning start niet. In ons vorig nummer werd medegedeeld, dat mej. Lies Koning uit Zandvoort, lid van „Gita", heden en Zondag zou starten bij de Nederlandsche kampioenschappen te Am sterdam. Nader vernemen we, dat mej. Ko ning in het buitenland verblijft, zoodat zij haar club niet helpen kan. Paviljoen BREDERODE. Gezellig zitje en goede consumptie Billijke prijzen. Groote gezelschappen genieten reductie In d(= onmiddellijke nabijheid van de Ruïne van Brederode het Tinholthuis de druivenkassen ('s Zondags geen druivenverkoop.) (Adv. Ingez. Med.) De Japanners zijn vastberaden om niets Spelen in 1940 te Tokio te winnen. Zij meenen vuldig getraind, den kogel verder zullen eerste oefening achterwege te laten om hun eigen Olympische nu, dat hun zwaarste worstelaars, mits zorg- stooten dan lichtere athleten. Ziehier de dezer kolossen. Amerika heeft, voor het eerst sinds 1927, den Parker, de nonplaying captain Pate Davis Cup weer veroverd. V.l.n.r. Budge, met den Cup, Grant en Mako. e directie van het Panhans-hotel op den Semmering draagt aan het schaakspel een warm hart toe. Deze genegenheid uit zich van tijd tot tijd door de organisatie van belangrijke twee-' kampen en tournooien. Natuurlijk is dit geen zuivere philantropie; men moet met deze wedstrijden in de eerste plaats denken aan een middel, om aan het hotel grootere bekendheid te verschaffen, maar de schakers kunnen het niet anders dan toejuichen, dat men op deze wijze het nuttige van de reclame met het voor de schakers aangename weet te verbinden. Wij herinneren ons het tournooi op den Semmering in 1926, waar Spielmann den eer sten prijs vóór Aljechin wegsnoepte, toen deze na een weifelenden start wat in de ach terhoede was geraakt. Bijzonder interessant waren ook de twee kampen Sultan KhanTartakower in 1931 en SpielmannBogoljubow in 1932, die door de eerstgenoemden met resp. 6l/z5V2 en 5V24V2 werden gewonnen. In 1936 nam de directie van het Panhans- hotel het initiatief tot het Instellen van den titel „Kampioen van Oostenrijk" welke te voren nog nooit werd verspeeld door het organiseeren van een tweekamp Eliskases Spielmann, die door Eliskases met bVz4V2 werd gewonnen. Ook de revanchematch, in Juni van dit jaar gehouden, eindigde in het voordeel van Eliskases, die zijn titel met 64 wist te handhaven. De eerste tweekamp om het dames-wereld kampioenschap, dat vroeger uitsluitend in tournooien op het spel stond, had eveneens een kleine maand geleden op den Semmering plaats. Mej. Vera Menchik behield haar titel door Mej. Son ja Graf op overtuigende wijze te verslaan. Maar de directie van het Panhans-hotel deed nog meer! Die bracht den steen aan het rollen voor den revanche-wedstrijd om het wereldkampioenschap tusschen Aljechin en schrijver dezer. Dat deze steen tenslotte naar Nederland koers zette, om daar zijn baan te beëindigen was heusch niet de schuld van de directie van het Panhans-hotel, dat een eer lijke poging heeft gedaan, om den twee kamp op eigen grond te organiseeren. Toen dit, het grootste van de door de Pan- hans-direc.tie ontworpen plannen mislukt was, moest er iets anders voor in de plaats komen, even groot, zoo mogelijk nog grooter. Er zou een eerste-rangs-toumooi plaats heb ben in September van dit jaar; alle groot heden van de schaakwereld werden uitge- noodigd, 25 in totaal, Aljechin en ik zelf wa ren er ook bij. Deze wedstrijd zou stellig een schaakgebeurtenis van groote beteekenis ge worden zijn zijn, als er maar niet een kleinig heid in den weg gekomen was. Aljechin en ik konden er namelijk niet toe besluiten, vlak voor een inspannende match van twee en een halve maand zulk een zwaar tournooi mee te maken. Pogingen om den wedstrijd te vervroegen, leverden evenmin resultaat op. Maar de Panhans-directie was nog niet „au bout dé son latin". In snel tempo werd een nieuw en origineel plan ontworpen; op den Semmering zouden de pretendenten voor het wereldkampioenschap strijden om den voor rang inzake de uitdaging van den wereld kampioen. Botwinnik, Capablanca, Fine, Flohr, Keres en Reschevsky zouden een zes kamp van dubbele ronden spelen en de win naar van den tweekamp- Aljechinschrij ver dezes uit te dagen tot een match om het wereldkampioenschap. Weer ging het de Panhans-direct niet voor den wind. De A.V.R.O. had juist te voren een soortgelijk plan ontworpen dat echter op den Semmering niet bekend kon zijn en dit bij den Wereld-Schaakbond ingediend. Het valt te betwijfelen of de Wereld-Schaak bond na vele voorbereidingen in andere rich ting het denkbeeld zal aanvaarden, den can- didaat-wereldkampioen op grond van een tournooi-uitslag te bepalen. Maar ook als dit wèl zoo is, komt toch de A.V.R.O. het eerst aan bod. De directie van het Panhans-hotel moet het dus in ieder geval zonder het can- didaat-wereldkampioenschap doen en op deze basis schijnt het tournooi ook tot stand te komen. Daar echter B'otw'.nr''- -'•'■hinderd was, heeft men in zijn plaats den Rus Ragosin bij dit tournooi betrokken. En als de laatste be richten juist zijn, wil men den zeskamp tot een achtkamp uitbreiden, door alsnog Pe- trov en Eliskases uit te noodlgen. hetgeen aan de beteekenis van dezen wedstrijd stel- SCHERMEN. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE PARIJS. Nederlandsche sabelschermers uit geschakeld. Uit Parijs: De voor Nederland belang rijkste resultaten der wereldkampioenschap pen sabel individueel waren: Voorwedstrijden: Poule 2: 1. Tournon (Frankrijk); 2. Driebergen (Nederland), 3. Pil- brown (Engeland). Poule 3: 1. Tredgold (Engeland); 2. Tre- tinjak Joego-Slavië)3. Van Wieringen (Ne derland). Kwart-eindstrijden. Poule 1: 1. Kovacs (Hongarije); 2. Frass (Tsjecho-Slowakije); 3. Esser (Duitschland)Uitgeschakeld Drieber gen, Di Lorenzo (Italië), Pilbrown (Enge land) en Raiciu (Roemenië). Poule 3: 1. Berczelly (Hongarije); 2. Cham pagne (België) 3. Gerevich (Hongarije). De Internationale Arbeiders- spelen. Men meldt ons uit Antwerpen: De waterpolowedstrijd tusschen Nederland en Tsjecho-Slowakije is door onze landgenoo- ten met 90 gewonnen. De ontmoeting tus schen Frankrijk en Spanje won de Fransche ploeg met 74. Nederland is thans uitgeschakeld in het voetbaltournooi. Het elftal verloor met 52 van de Tsjechen. België sloeg Zwitserland met 81. Bij het wielrennen noteerde de Rotterdam mer Van Tilburg een fraai succes: hij werd eerste in het nummer 10 K.M.. Vrijdagmorgen heeft de Nederlander Vorst, die in de derde serie uitkwam, op de 200 me ter borstcrawl, zich voor den eindstrijd kun nen plaatsen. Mej. Jansen werd in de finale 200 meter hardloopen dames No. 4. lig ten goede zou komen. Petrov sloeg in het kort geleden te Kemeri gehouden tournooi een uitstekend figuur door den eersten prijs met Reschevsky en Flohr te deelen. Eliskases is zooals reeds hierboven opgemerkt de houder van den titel kampioen van Oosten rijk. Een achtkamp met de deelnemers Capa blanca, Elikases, Fine, Flohr, Keres, Petrov, Ragosin en Reschevsky, waarin ieder met zijn tegenstander twee partijen te spelen heeft, is inderdaad een schaakgebeurtenis, welke de schaakwereld een drietal weken van Augus tus en September met spanning zal vervullen Ik hoop te zijner tijd meer over dezen be langrijken wedstrijd te kunnen mededeelen. In zooverre heeft dit Panhans-tournooi voor mij nog bijzondere beteekenis, omdat het co mité van voorbereiding mij heeft aangezocht, het toumooileiderschap te willen aanvaar den. Ik heb de uitnoodiging gaarne aange nomen, te meer daar deze in de eerste plaats beschouwd moet worden als een „sans ran- cune"-geste van de directie van het Pan hans-hotel na de mislukking van de onder handelingen van het vorig jaar. WANDELSPORT. De Vierdaagsclie Afstands- marsclien. Slechts acht uitvallers op den laatsten dag. De Haarlemmer Willemsen krijgt het gouden kruis. Uit Nijmegen: De laatste dag van de Vier- daagsche heeft een waardig slot gebracht van dit sportevenement. Vrijdagmorgen zijn 4196 deelnemers aan den start verschenen; zoo goed als allen hebben het einde op schitte rende wijze gehaald. Hier en daar waren wat mank loopenden, men zag enkele gesteun- den maar het meerendeel bleef fit, tot groote vreugde van de leiders. De minister van Binnenlandsche Zaken, Ir. H. van Boeyen, bracht een speciaal bezoek aan de Prins Hendrikkazerne om zich daar op de hoogte te stellen van de organisatie en de accomodatie, welke bij de Vierdaagsche altijd aanwezig is. De minister sprak zijn groote voldoening uit over de geheele organi satie. De tocht ging Vrijdag over Grave en Cuy'k naar Mook. De Dorische pontonniers hadden over de Maasweer de brug gelegd en ook nu weer bleek deze te voldoen aan de eischen, welke een druk en snel verkeer stelt. In den middag kwam de zon door, zoodat de Vierdaagsche, welke begonnen is onder be wolkten hemel, eindigde met een vroolijk zon netje. -De belangstelling was, der traditie getrouw, in de dorpen Grave en Cuyk zeer groot, l^sesJI maar in Nijmegen alle ver wachtingen overtreffend. Er stonden van Malden tot St.- Anna en de kazerne wel een honderdduizend toeschouwers langs den weg. Duizenden en r'y.r- duizenden bloemen waren er geplukt en verwerkt tot kran sen en bouquetten, waarmede de deelnemers werden ge huldigd. Het enthousiasme Willemse. kwam nu eigenlijk pas goed los en dat deed den wande laars, die de laatste dagen nogal zwijgzaam waren geweest, zichtbaar goed. Direct na aankomst konden de deelnemers hun prijzen, bestaande uit kruisen, kroontjes en cijfertjes, naar gelang het aantal jaren, dat zij in de vierdaagsche uitkomen, in ont vangst nemen. Jhr. mr. G. C. von Weiier, vice- admiraal T. L. Kruys, commandant van de marine, en kapitein adjudant J. N. Breunese reikten de prijzen uit. Op het Molenveld en in de Prins Hendrik kazerne, waar verschillende groepen door mili taire muziekkorpsen van de marine en van de infanterie, alsmede dat van de Postharmo- nie, werden voorafgegaan heerschte een groote geestdrift. De uitvallers. Op den eersten dag vielen 16 deelnemers uit; den tweeden dag startten er 21 niet en vielen er 25 uit. Op den derden dag zijn er 13 thuis gebleven en kwamen er 13 in een auto terug; op den vierden dag zijn er negen niet gestart, zoodat er des morgens 4196 naar Cuyk trokken. Hiervan zijn er nog 8 uitgeval len, zoodat in totaal 4188 deelnemers en deel neemsters den tocht hebben volbracht. De bekroningen. Alle deelnemende vereenigingen en corpsen hebben den vereenigings- resp. corpsprijs be haald. Verder zijn de volgende individueele prijzen uitgereikt: Gouden kruisen, 10e maal: kapitein Kro- nig, S. M. I. van Rijswijk, sergeant Henne- man, wachtmeester Van Roijen; de heeren: Bennink (Amsterdam), J. Willemse te Haar lem, Van Diepenbeek, Schipperheijn, Ge- link en mevrouw JansenDe Waal. Gouden kroon, 11e maal: kapitein Epkema, sergeant-vliegtuigmaker Braij, de heeren; De Jong, Van der Meulen, Apeldoorn en Martin. Gouden kroon, 12e maal: de heeren Star man, Vis, Bouwmeester en Korte. Gouden kroon 13e maal: kapitein Roelofsen, sergeant Tichelaar; de heeren Van der Kleij en de Haas en mevrouw Van der Kleij. Gouden kroon 14e maal: de heer Mak. Gouden kroon, 15e maal: kapitein Schwing sergeant Van 't Zet, Theunissen, van Maa- nen, wachtmeester Brandwijk, de heer Ver bergt en de le luitenant Jhr. van Kinschot. Gouden kroon, 16e maal: Opperwachtmees ter Göbel. Gouden kroon 19e maal: Ritmeester Jhr. Van der Goes en de heeren Dinkhuijzen en van der Kaay

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10