Twee dooden door brand in bioscoopcabine. Meisje zwaar gewond. Waarom ik naar de Jamboree ga. MEM! Lichtstad-flitsen. ZATERDAG 31 TUL'I 1937 HAAEEEM'S DAGBEXD 3 Ernstig ongeluk te Helmond. Een ontzettend ongeluk heeft Vrijdagavond te Helmond diepe verslagenheid gebracht. In het bioscooptheater „Alcazar" brak, kort voordat de voorstelling zou beginnen, in de cabine een brand uit, waarbij twee per sonen, de eigenaar en zijn dochter, om het leven zijn ge komen en een logeetje uit Schiedam zoo ernstige brand wonden opliep, dat voor haar leven ernstig wordt gevreesd. Het was kort voor acht uur, dat in de bioscoop, gelegen aan den Noord-Koningin- wyai toebereidselen werden gemaakt voor voorstelling van de film „Sanders of the river". In de cabine bevonden zich de opera teur. tevens eigenaar van „Alcazar", de zes tigjarige heer F. J. H. Tersteeg en zijn on geveer 24-jarige dochter, alsmede twee meis jes van twaalf en vijf jaar uit Schiedam, die bij de familie Tersteeg logeerden. Enkele oogenblikken, voordat de voorstelling van de film zou beginnen, verliet het 5-jarig meisje de cabine, hetgeen haar redding zou beteekenen, want nauwelijks had het kind zich verwijderd of het ongeluk deed zich voor. Plotseling vloog, door tot dusverre onbekende oorzaak, de film in de cabine in brand. In de onmiddellijke nabijheid van het projectie apparaat lag een aantal filmrollen, die door de vlammen uit het celluloid eveneens werden aangetast, zoodat de kleine cabine in een oogwenk met verstikkende damp was gevuld. Alles wat brandbaar was, hetgeen uiteraard niet veel was, vatte viam. De drie zich in de cabine bevindende personen konden deze kleine ruimte niet meer vei'laten, waardoor het ver moeden gewettigd is, dat zij door de dampen oogenblikkelijk bewusteloos zijn geraakt. Hoewel bijna onmiddellijk hulp aanwezig was, is men er niet in mo gen slagen de levensgeesten bij den heer Tersteeg en zijn dochter op te wekken. In de benedenzaal bevond zich een vijf tiental personen, die de filmvoorstelling wil den bijwonen, terwijl op 'het taalcon, van waaruit men toegang heeft tot de cabine, slechts twee personen zaten. Deze twee per sonen zagen het lichtschijnsel in de cabine, doch dachten aanvankelijk, dat het met de projectie van de film verband hield. Toen echter een voor de cabinedeur hangend gor dijn vlam vatte, beseften zij, dat er iets ern stigs aan de hand was. Een hunner snelde naar beneden om mej. Tersteeg, een zuster van den eigenaar, die het plaatskaartenloket bediende, te waarschuwen. Deze belde on middellijk de gemeente-politie en de brand weer op. Intusschen hadden zich ook personen van beneden naar boven gespoed en zij slaagden er spoedig in tot de cabine door te dringen. Het eerst werd het twaalfjarig meisje Van Rrrrring!, zegt de wekker. „Vlieg op", zeg ik. Hm! De zon schijnt, dus is het warm. De natuur roept, neen niet de natuur, maar de kolommen in het grootboek. Ellenlange ko lommen met goed geordende cijfers netjes in het gelid. Regimenten van cijfers, een jam boree van cijfers. Ik las, dat de padvinders in een middag honderdduizend kilogram goede ren vervoerd hadden. Warm werkje met dit weer, dat zal wel aardig geweest zijn om te zien. Wat ik dien dag getransporteerd heb komt niet in de krant en ik deed het nog wel alleen, acht uren lang. De natuur roept toch. Je merkt het zoo duidelijk wanneer je met veel moeite het bovenraam hebt open kunnen krijgen van het venster, dat een riant uitzicht biedt op het binnenplaatsje met de eenen kastanjeboom. Die kastanjeboom doet je denken aan einde- looze bosschen van loofhout; metersdikke boomen volgen elkaar op in eindelooze massa. De kastanjeboom doet zijn best aan de roep stem van de natuur gehoor te geven. Toen we hem verleden jaar als kastanje in den grond stopten zijn er vele weddenschappen afge sloten of hij zou opkomen of niet. Nu is hij al dertig centimeter hoog. Volgend jaar zullen er vogeltjes in zingen. Dan hebben we ook hier vogelenzang. Gisteren meende ik een van onze vreem delingen in de tram te ontmoeten. De tram stopte plotseling en hij stond op mijn rech tervoet en grijnsde. ..Broeder!", dacht ik. en stamelde een verontschuldiging. Ik stond op en bood hem mijn plaats aan. die hij met een koel knikje aannam. Nederlandsche gast vrijheid. Hij is namelijk mijn directe chef. Toen ik thuiskwam zag ik het zoontje van onze buren bezig zijn initialen te krassen in ons pas geverfd tuinhek. Ik bedwong mijn opwelling het arme ventje te tuchtigen en nam hem mee naar een winkel waar ik hem een doos kleurkrijt en een schetsboek kocht. Ik voelde mij padvinder. Prompt een half uur later was ik gewapend met spons en zeem bezig de ergste benamingen van ons tuinhek te verwijderen. Het is zeven uur en de zon schijnt. Vandaag bestaat voor mij geen getal, be halve 26000, vandaag is er voor mij geen kastanjeboom op een binnenplaatsje, maar een bosch waar de zon door de bladeren schittert, vandaag is er voor mij geen chef behalve B. P.. vandaag mag het zoontje van onze buren voetoallen in ons pas aangelegde rozenperk, vandaag.ja vandaag ga ik naar de Jamboree. der Made buiten de cabine gebracht. Met zware brandwonden overdekt en in bewuste- loozen toestand is het kind ijlings naar het St. Antonius-gasthuis overgebracht. De 24- jarige dochter en de heer Tersteeg gaven nog slechts enkele teekenen van leven, toen zij uit de cabine op het balcon werden gedra gen. Ook hun lichamen vertoonden vele brandwonden. Dadelijk paste men kunstma tige ademhaling toe. doch men mocht er niet in slagen de levensgeesten op te wek ken. De brandweer had het brandje in de cabine spoedig gebluscht. De cabine voldeed aan de wettelijke voorschriften. De gemeentepolitie tast omtrent de oorzaak van het in brand vliegen van de film nog in het duister. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat een projectielamp in het toestel is stuk gespron gen en zoo den filmband vuur heeft doen vatten. JAMBOREEGESPREKKEN MET INDIë Sterk verlaagd tarief van 28 Juli t/m 14 Augustus. Aan de Ned.-Indische padvinders, die ter bijwoning van de Jamboree in Nederland aanwezig zijn, wordt de gelegenheid geboden zich tegen sterk verlaagde tarieven van het telefoonkantoor op het Jamboree-terrein of van het telefoon-kantoor te Haarlem uit te lefonisch in verbinding te stellen met hun relaties in Ned.-Indië. KIND IN EEN MAAIMACHINE Een been afgesneden Vrijdagmiddag is te Baarle het vierjarig dochtertje van den heer Th. D., dat bij het tarwe maaien op den akker speelde, door de maaimachine gegrepen. Het kind werd een dei- beentjes afgesneden, het andere been werd zwaar verwond. In hoogst zorgwekkenden toe stand is het kind naar het ziekenhuis te Ven- lo overgebracht. Gebruik stadslichten op wegen met natriumverlichting. A. N. W. B. wil een dwingend voorschrift, Gemeld wordt: Eenige weggedeelten in ons land, waaronder in de eerste plaats genoemd moet worden de rijksweg no. 1 Haarlem-Am sterdam, zijn thans voorzien van een moderne wegverlichting, waardoor de veiligheid van het verkeer bij donker sterk verhoogd wordt. Het is evenwel op die wegen noodig, dat automobilisten en motorwielrijdërs de stads lichten gebruiken en niet de dim- of hoofd lampen, omdat deze door hun groote helder heid het effect van de wegverlichting voor een deel te niet doen. Ofschoon tal van motorrij tuigbestuurders zich aan dezen regel reeds houden, zijn er nog vele anderen die dit niet doen. De A. N. W. B. heeft in verband hiermede een verzoek tot den minister van Waterstaat gericht om gebruik te maken van diens be voegdheid de bedoelde wegen aan te wijzen als wegen waarop met beperkte verlichting moet worden gereden. GESTOLEN AANDEELEN UIT HET WATER GEHAALD. Uit de eerste Katendrechtsche haven te Rotterdam is opgehaald een pakket inhou dende 25 aandeelen van de N.V. Chocolade fabriek De Heer en 40 aandeelen van de N.V. Ned. Pelterijenfabriek. De vinder, die het pak ket aantrof, toen hij zijn boot aan het repa- reeren was, heeft het gedeponeerd aan de politiepost aan den linker Veerdam, de aan deelen zijn afkomstig van de inbraak aan den Beukelsdijk te Rotterdam. Nieuwe burgemeester van Hoogezand. De heer J. Tuin is benoemd tot burge meester van Hoogezand. De heer Tuin is thans hoofd eener openbare lagere school in Oude Pekela. Hij bekleedt voorts de func ties van lid van Provinciale Staten van Gro ningen en plaatsvervangend voorzitter van den raad van arbeid te Winschoten. De heer Tuin is voorzitter van het gewest Groningen der S.D.A.P. en sedert kort ook van de socialistische fractie in de Prov. Sta ten. Ook zijn voorganger te Hoogezand. wij len burgemeester Bartels, behoorde tot de S.D.A.P. „Rufina'aan Shell-vloot toegevoegd. Geslaagde proeftocht op de Noordzee. Het door de N.V. Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij te Amsterdam voor reke ning van de Koninklijke Shell gebouwde stoomtankschip Rufina heeft Vrijdag juist op den bij contract vastgestelden dag van af levering met gunstig gevolg zijn officieelen proeftocht op de Noordzee volbracht. De Rufina, waarvan het draagvermogen vier duizend ton bedraagt, is een zusterschip van de Rosaura, welke ruim een week geleden heeft proef gevaren en thans op weg is naar Curasao, naar welke bestemming ook de Ru fina, onder commando van kapitein W. Wor tel, reeds heden zou vertrekken. Bij aankomst in de West kan dan te meer van een her- eeniging worden gesproken omdat beide schepen op één helling gebouwd zijn en hun te waterlating op 12 Juli, een uur na elkan der, op vlotte wijze is geschied. Onder weersomstandigheden, welke voor een proeftocht ideaal genoemd konden wor den een kalme zee, waarop de lichte noord- oorstelijke bries vrijwel geen vat had ver liet de Rufina Vrijdagochtend te half tien met een klein gezelschap genoodigden de haven van IJmuiden, waarna werd koers gezet naar Pernis. Tijdens den tocht naar Rotterdam werd de Rufina in volle zee aan verschillende tech nische proeven onderworpen, waarvan ook de door Werkspoor N.V. gebouwde machine installatie, welke een vermogen heeft van 2400 P.K. en het schip een dienstsnelheid kan geven van elf knoopen, in ruime mate haar deel kreeg. De proefnemingen slaagden naar wensch en zoo geschiedde dan ook, kort voor drieën, toen de loods aan boord en de Nieuwe Waterweg in zicht was, de plechtigheid der overdracht van het schip. Nadat gastheeren, gasten en een deel der opvarenden zich op het middendek verzameld hadden, ging de in de top van een der masten wapperende vlag van de Ned. Scheepsbouw Mij. omlaag, om vervangen te worden door die der Konink lijke Shell, met welke handeling een nieuw schip was toegevoegd aan de tot dit machtige lichaam behoorende vloot, in de vernieuwing en uitbreiding waarvan de Nederlandsche wer ven en nevenindustrieën in zoo ruime mate deelen. warde duorsie koelkast Beeft, plus de tSPONMRBEURJ De Wondcrdeur. een exclusief patent, waardoor Crosley bijna 50* meer nuttigd bergruimte heeft dan de duurste .gewonel koelkast De nieuwe Crosley, een typischj voorbeeld van Amerikaans^ vernuft. Ge* stroomlijnd en voordeelig in prijs een sieraad der moderne keuken en een besparing op het huishoud, budget! Vraagt brochure! N.V. KELLER MACDONALD JANSWEG 42 TELEFOON 11828 (Adv. Ingez. Mcd.) Overpeinzing op den laatsten dag. De vacantie is voorbij. Dit is alweer de laatste dag. En ik zit voor het Café de la Paix, waar zooveel Hollandsch gesproken wordt. Het is wel eens aardig te zitten op dat ééne drukste puntje van de aarde: het laatste ta feltje hoek-Boulevard-Place de l'Opéra. 's Middags 6 uur. Vijftien onbegrijpelijke talen klinken tus- schen het geronk van den taxi-stroom en het geroep der krantenverkoopers. Een Arabier in fraai goud-gestikten burnoes, een Amerikaan in plus-fours en een Alkmaarder met een bol hoed zitten aan het zelfde tafeltje als ik. Het zou eenvoudig ondenkbaar zijn dat de Alk maarder den burnoes en de Arabier het bol hoedje droeg. Het is zooals het zijn moet en dat geeft al stof tot peinzen te over. Wanneer altijd alle Alkmaarders geburnoest waren geweest en altijd alle Arabieren een bebolhoed, dan zou 't immers niet gek zijn als het andersom was. En zoo is alles. Een Franschman zegt „chapeau", een Haarlem mer „hoed" en een Tunesiër „chamma cham- ma challa" of zoo iets. Ze bedoelen alle drie „hoed" en toch zeggen ze het alle drie anders. Als een Haarlemmer zou zeggen „Marie geef me m'n chama-chamma-challa 's even an" dan zou Marie schrikken en wanneer een heer uit Tunis zou zeggen „Sulamith makme hoed wel even hebben?" dan zou Sulamith kijken of zet het in Damascus hoorde donderen. Dat zijn zoo van die gedachten die je op het drukste hoekje van Europa krijgt. En dat het zoo raar, zoo angstig-raar is, dat alle tweehonderdduizend menschen, die van 6 tot 8 langs me stroomen, allemaal een verleden achter zich aansleepen en de toe komst voor zich uit duwen, dat ze allemaal hun wenschen en verlangens hebben, die al leen maar aan hen verbonden zijn en aan niemand anders. De een wil bakkerspatroon worden en de ander beslist géén bakkerspa troon. maar gezant van Uruguay. De een zou ontzettend graag naar Helsingfors willen en de ander heeft heimwee naar Overschie. Die eene meneer daar denkt misschien wel aan de methode die hij zal moeten toepassen om de slagerij bij hem in de straat de zijne te kunnen noemen en die andere meneer ziet nu eenmaal in het directoraat van het post kantoor te Valparaiso het verrukkelijkst-be- reikbare. De een denkt na over de beste be legging van 1.203.005 peseta's en een ander hoe hij de huur van zijn dakkamer deze maand bij elkaar moet scharrelen en ieder een heeft zijn gedachten, zijn ideaal en zijn verlangen alleen maar voor zich zelf en er is niemand, die zich ook maar zóó'n piezel- tje bekommert om het ideaal en den harte- wensch van den man die naast hem de Place de l'Opéra oversteekt. Dat allemaal is bij ons thuis wel precies net zoo. maar wij doen tenminste nog alsof het ons verdriet doet als Pietje-van-hiemaast gezakt is. Natuurlijk is het voor ons alleen maar belangrijk dat ónze Janneman ge slaagd is en het zakken van hun Piet geeft daar zelfs nog het relief van 't geniale aan, maar we zéggen tenminste tegen de Ma van Pietje dat het jammer is en dat ons dat nou reuze spijt. En zulke schijn-van-medeleven is toch altijd nog wel aangenamer dan de harde onverschilligheid van dat Parijsche hoekje hier. Wanneer u lid-van-de-Kamer wilt worden vindt uw mede-straatoversteker hier dat evenmin belangrijk als u het belangrijk vindt dat hij geweldige plannen heeft nopens mos- terdfabricage. Maar wij, bij ons thuis, ne men tenminste de houding aan van belang stelling en meeleven. Misschien denkt die geborduurde Arabier wel over een mes-met-bloed, dadels, koffie en hars en de Alkmaarder-met-z'n-bolhoedje over een boterham met kalfsgehakt, de per- soneele belasting en het her-examen-Duitsch van zijn Kees. En ik denk aan: morgen-weer- thuis, dag lief Parijs en dat het toch óók wel prettig is de zee weer te zien. Maar we kijken alle drie even onverschil lig We vinden het alle drie even druk hier. En we denken alle drie aan „thuis". Wat voor ons alle drie iets heel anders is. Zooals oor alle zooveel-maal-honderdduizend menschen, die de Place de l'Opéra oversteken. Raar is de wereld. Eenzaam is de mensch. En nutteloos is het je daar druk over te maken. Mr. E. ELIAS. PERSONALIA. Bij beschikking van den minister van Jus titie is Mr. P. H. F. Bijl de Vroe. kanton rechter te Haarlem, benoemd tot plaatsver vangend lid van de Kamer van Toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5